IJmuider Courant CITY-TAX Dr. Colijn toch op vele manieren gehuldigd. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Dr. J. J. C. v. Dijk spreekt TOT hem, Mr. P. J. Oud OVER hem. Onverantwoordelijke motorrijders. Vier gewonden. f Fo £sao csroxsao Belangrijke inschrijvingen voor het Wielercriterium te Zandvoort. ;4e JAARGANG No. 197 Uitgave Lourena Coster. Maatschappij v0OJ Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N.v Groote Boutstraat 93. gaarlero. Tel. 10724. Bureau (Jmuider Cooranti Kennemerlaan 42, IJmuiden. Telefoon 5301, Poetgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. „orden kosteloos opgenomen in de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 23 JUNI 1939 gennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week f 0.12'/2, per maanrl f0.521/:, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loese nummers 3 cent per er. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. De zeventigste verjaardag van minister-president dr. H. Colijn. Oud minister mr. Verschuur, mr. A. baron van Wijnbergen en oud-minister mr. dr. D. A. P. N. Kooien arriveeren aan de woning van den premier, om hun gelukwenschen aan te hieden Hoewel dr. Colijn bekend gemaakt had, dat hij geen receptie hield, zijn toch vele vrienden en kennissen den jubilaris Donderdagmiddag komen gelukwenschen. In de hall, de gangen en alle kamers, prijkte een rijke schat van bloemen, waaronder een bloemstuk van de Koningin opviel. Voortdurend brachten telegrambestellers pakken telegrafische felicitaties uit alle oorden des lands, de overzee- sche gewesten en het buitenland. Velen hadden ook den minister-president met geschenken bedacht. Zoo had de bond van West- landsche Tuinbouwvereenigingen twee groote manden met de voortbrengselen van groenten- kweekerij en tuinbouw gezonden. Door een A.-R. deputatie is aan dr. Colijn een Schilderij mét het portret van den minister aan geboden. Bij de aanbieding was ook de schilder, 'de heer Roeland Koning, aanwezig.- Op het schil derij is dr. Colijn in burger afgebeeld. Links op den achtergrond ziet men de beeltenis van Calvijn. De lezers en lezeressen van het A.-R. dagblad „De Standaard" hebben dr. Colijn- eveneens met een schilderij vereerd, een werk van- den 17- eeuwschen meester Jan van Goyen. Onder de geschenken die de jubilaris op zijn verjaardag ontving, was ook een album met Duitsch noodgeld, uit de inflatieperiode, verge zeld van een brief, waarin de bede werd uitge sproken dat Nederland gespaard moge blijven voor zulk een ramp. Dr. J. J. C, van Dijk tot dr. Colijn. Dr. -J. J. C. van Dijk, minister van Defensie, heeft Donderdagavond voor de N.C.R.V. tot dr. Colijn gesproken. Hij zeide o.m.: „Thans, in deze enkele oogenblikken, willen we u zelf, uw per soon, alsof we tegenover u stonden, uw hand geklemd in de onze en ons oog in het uwe. Wij v/illen het u zeggen, dat wij met u medeleven op dezen dag, dien God u schonk; wij willen het u zeggen, dat er een stroom van hartelijke sym pathie naar u uitgaat om uw werk, ja, maar nu allereerst om uw persoon, die in en door uw werk ons zoo vertrouwd is geworden. Wij willen het u zeggen, dat wij ons met u één gevoelen door den eenvoud des harten die u kenmerkt; door de onbaatzuchtigheid waar mede gij uw gaven en vruchten beschikbaar hebt gesteld ten dienste van zoo allerlei belangen, door de liefde voor en de trouw aan het begin sel, dat het richtsnoer voor uw leven is geweest. Wij gevoelen, de waarheid in uw leven. En om dat alles gevoelen wij ons zoo sterk met u ver bonden". Mr. P. J. Oud over dr. H. Colijn. Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en oud-minister van Financiën heeft voor de A.V.R.O.-microfoon een rede uitgesproken o v e r dr. H. Colijn, naar aanleiding van diens zevën- tigsten verjaardag. De moeilijkheid van het geven van een objec tief- oordeel aldus mr. Oud wordt door één ding vergemakkelijkt. In waardeering voor den persoon van den heer Colijn kunnen voor- en tegenstanders van zijn politieke opvattingen zijn politiek beleid het eens zijn. Zijn ver diensten kunnen allen zonder uitzondering er kennen, en ieder die met hem in aanraking- komt, komt onder de bekoring van zijn. bijzon dere persoonlijkheid. Spr. schetste die persoon lijkheid met behulp van enkele kleine gebeur tenissen. Zoo hem een gevoel volkomen vreemd is Sing mr. Oud voort dan is het het gevoel van wraak. Rancune kent hij niet. Gij moogt het nog zoo met hem aan den stok hebben gehad, als hij straks meent, dat het billijk is of het landsbe lang vordert, dat gij tot eenige positie wordt ge nepen, dan zal dat en dat alleen bij hem den doorslag geven. Voor zijn medewerkers, onverschillig of het collega's of ondergeschikten zijn,-, is het een ge not met hem te werken. Even voortreffelijk was de omgang met de collega's in het kabinet. Hij voelde er eigenlijk bitter weinig voor, dat de tegenstelling rechts-links de politieke ver houdingen in Nederland zou blijven beheer- schen. De groote beteekenis van den in het ver leden gevoerden strijd ontkende hij geenszins. Hij was een trouw aanhanger zijner beginselen 551 had groot respect voor hetgeen zijn voorgan gers hadden bereikt. Maar hij zag tevens, dat tflcns andere problemen op den voorgrond tra den, die een ruimere samenwerking vorderden en zag in een regeering op breederen grondslag een eersterangs belang voor het land. De dag waarop de gulden moest worden los gelaten, was een zware dag vbor dr. Colijn. Hij vond dit besluit toch eigenlijk in strijd met onze financieele waardigheid. Hij vroeg zich telkens weer af, of het loslaten van den gouden stand aard wel in een overeenstemming was met de eerlijkheid, die men van een regeering mag verwachten. Hét waren alle overwegingen, die den man, die ze deed gelden, slechts tot eer kon den. strekken. Wil dit alles nu zeggen, dat de heer Colijn zijn medewerkers nooit moeilijkheden heeft be zorgd? Natuurlijk niet. De groote spontaneïteit van zijn karakter heeft hem dikwijls tot uitla tingen gebracht,, die deze medewerkers met schrik vervulden. En niet alleen als minister. Ik herinner mij nog levendig de schrik, die het ver oorzaakte in het anti-revolutionnaire kamp, toen hij in 1922 als leider der anti-revolutioranaire Kamerfractie plotseling geheel nieuwe denk beelden, over de organisatie onzer Defensie ging verkondigen. Een ander maal gaf hij in de Ka mer een „cri de cöeur" tegen, de evenredige ver tegenwoordiging. Aan dat instituut had hij een grondige hekel. Dit is een uitvloeisel van de eigenschappen, die zijn militaire loopbaan, al moge zij betrek kelijk kort hebben geduurd,' tot een volledig succes hebben gemaakt. Wat voor den militair onmisbaar is, kan echter juist den staatsman wel eens moeilijkheden bezorgen. De militair moet de knoopen niet ontwarren, hij moet ze zoo spoedig mogelijk doorhakken. Dat verstond dr. Colijn uitmuntend. Langdurige onderhandelingen liggen echter niet in den geest van dr. Colijn. Hij wil vooruit. Dat brengt hem er dan wel eens toe de knoop maar door te hakken en het kabinet te vormen zonder dat de zekerheid is verkregen, dat op be paalde punten niet spoedig moeilijkheden zullen rijzen. Een zeer sprekend voorbeeld daarvan is de formatie van 1925. Deze is tot stand gebracht zonder dat de kwestie van het gezantschap bij den Paus tot een behoorlijke oplossing was ge komen. Het overleg daarover begon dr. Colijn blijkbaar te vervelen en het kabinet werd ge vormd in de gedachte: als wij eenmaal aan den gang zijn loop het wel los. Maar het liep niet los en binnen enkele maanden bevond het land zich opnieuw in de kabinetscrisis. Deze dingen zijn de schaduwzijden van de voortreffelijke eigenschappen, waarover, de heer Colijn be schikt. Het is maar,een vluchtige beschouwing. Met hem samen te werken was een voorrecht. Er is in die jaren van te zamen doorgemaakte moei lijkheden een hechte vriendschap tussehen ons gegroeid. De kabinetsformatie van 1937 heeft daarin geen verandering gebracht Er lag hier een zakelijk verschilpunt tussehen ons. Ik achtte de formatie van 1937 een fout. De heer Colijn achtte haar een noodzakelijkheid, waaraan niet te ontkomen was. Hij heeft ook in het openbaar duidelijk genoeg laten blijken, dat het hem veel liever ware geweest als de samenwerking op breeden grondslag had kunnen zijn voortgezet. Nu dit niet mogelijk bleek, meende hij, dat des lands belang vorderde, dat hij zijn medewerking tot een andere formatie verleende. Ik zag dit anders en ik ben nog van oordeel, dat ik het goed gezien heb. Dit alles raakt echter den per soon van den heer Colijn niet. Niemand kan sterker overtuigd zijn dan ik, dat alleen het landsbelang, zooals hij het zag, hem zoo heeft doen handelen. Dat landsbelang bevorderen is. tenslotte het grootste doel van dit leven geweest. Ernstig ongeluk veroorzaakt. Donderdagavond omstreeks half elf, reden over den Goudschesingel te Rotterdam twee mo torrijders met zeer groote snelheid naast elkaar. De 28-jarige C. de Ruyter die den weg was overgestoken, en zich tussehen de beide voort jagende motoren bevond, kon zich niet meer uit de voeten maken. De man liep tegen een van de beide motoren aan, met het gevolg, dat hij tegen den grond werd geslingerd en ernstige inwendige kneuzingen opliep. Bovendien was zijn linkerknie gebroken en verkeerde hij in bewus- teloozen toestand. De motorfiets sloeg om en de bestuurder de 19-jarige C. Vroegindewei en zijn duopassagier, de 25-jarige C. H. Markman, liepen resp. een hersenschudding en wonden aan het gelaat op. De motorfiets reed nog eenige meters door en trof daarbij den 62-jarigen F. Greve, die ernstige hoofdwonden opliep. De vier gewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De politie nam beide motoren in beslag. Ernstige auto-botsing. Donderdag had in Haarlemmermeer op den hoek van den Spaarnwouderweg en den IJweg een ernstige botsing plaats tussehen een vracht auto, die op den Spaarnwouderweg uit de rich ting Schiphol reed en een luxe-auto, die op den IJweg uit de richting Zwanenburg naderde. De schok was zoo hevig, dat de vrachtauto on derstboven sloeg en in den Spaarnwoudertocht terecht kwam. De bestuurder, de heer G. uit Haarlem, werd aan een hand licht gewond en wist zich intijds uit zijn benarde positie te be vrijden. Een naast hem gezeten knaap, de 14- jarige J. W. uit Haarlem, raakte bekneld tus sehen de cabinebalken en kreeg den kokenden inhoud van de radiateur over het lichaam. In middels vloog de auto in brand, terwijl de knaap er nog steeds tussehen bekneld zat. Met moeite wist men met emmers water het vuur te blus- schen en de jongen te bevrijden. Met zware brandwonden overdekt, werd hij na door een geneesheer voorloopig te zijn verbonden zorgwekkenden toestand met de ziekenauto van den gemeentelijken; geneeskundigen dienst naar de St. Joannes de Deo in Haarlem overgebracht. De chauffeur van de nagenoeg geheel ver nielde auto, de heer A. v. W. uit Velsen, werd aan een dijbeen gewond. De bestuurder C. had eenige ernstige wonden aan linkerhand en been en hoofd, terwijl hij klaagde over pijn in' den rug. Hij werd door den geneesheer naar diens woning meegenomen, om aldaar te worden verbonden. Toen de vrachtauto met een kraanwagen uit de tocht was gehaald, bleek deze grootendeels te zijn vernield. Beide auto's zijn door de politie in beslag genomen en naar Hoofddorp vervoerd. Een wegwijzer van denA.N.W.B., die in den berm op dit kruispunt stond, werd eveneens vernield, bovendien werd een groote afrijpaal uit den grond gerukt, zoodat mag worden aan genomen, dat de botsing met groote snelheid heeft plaats gehad. Beide auto's werden door de politie, die spoe dig ter plaatse was om een onderzoek in te stel len, in beslaggenomen en naar Hoofddorp ge sleept. Tegen beide bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt. Blanke Woonkamer in rn rugstoffeering Blanke Salon 61.60 Blanke Slaapkamer compleet i/tfL AFfcMEUBELEN V/IJKERSTRMTWEG 267-269-271-273-TEL3963 (Adv. ingez. Med.) ZEESTRAAT 44 BEVERWIJK TELEFOON (Adv. ingez. Med.) LAWNTENNIS. TOURNAMENT TENNISPARK „DE HOOGE BERG". Zaterdag 24 Juni begint wederom het jaar- lijksche tournament in het tennispark „De Hoo- ge Berg" aan de Pijlslaan. Ook dit jaar zal daar weer, nu reeds voor de negende maal, onder de beproefde leiding van den wedstrijdleider, den heer F. A. van Riet, bijgestaan door zijn staf, alles worden gedaan om dit tennisfestijn te doen slagen. Behalve de wisselbekers voor Dames- en Hee renenkelspel, heeft de heer Roosekrans, eigenaai van genoemd park, die zijn terrein gedurende de wedstrijden altijd zoo'n bijzondére sfeer weel te geven, weer prachtige prijzen beschikbaar gesteld, waarvoor het de moeite waard is te kampen. Nu het park met 2 prachtige banen is uitge breid, waardoor het aantal thans 8 bedraagt, is een vlot verloop van de wedstrijden verzekerd. Na de eindwedstrijden op Zondag 2 Juli a.s. zal om 8 uur des avonds in Restaurant „Dreef- zicht" de prijsuitreiking aan de winners plaats hebben. Circuit zal nog ivorden verbeterd. Zaterdag, 8 Juli, wordt op het circuit van Zandvoort een internationaal wielercriterium gehouden, waarvan de technische verzorging berust bij de wielervereeniging „De Kampioen", onder wier leiding ook de Ronde van Haarlem een groot succes is geworden. De Kampioen werkt in deze nauw samen met de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, die het niet-technische gedeelte van de voorbereidende werkzaamheden voor deze wedstrijden voor haar rekening heeft geno men. Van de ondervindingen, opgedaan bij de laatst gehouden auto-races, wordt natuurlijk een dankbaar gebruik gemaakt. In de eerste plaats betreft dit de moeilijkheden in de baan. Waar gebleken is, dat deze niet aan de gestel de eischen voldeed, zullen vermoedelijk thans de noodige verbeteringen worden aangebracht. Waarschijnlijk zullen ook de tribunes andere plaatsen krijgen. Zoo zijn er nog enkele an dere kleinigheden, die volgens 't inzicht van V.V.V. verandering vragen. We twijfelen er dan ook niet aan of V.V.V. zal alles in het werk stellen, om dit wielercriterium voor het publiek zoo aangenaam mogelijk te maken. De belangstelling voor dit wielercriterium blijkt onder de rijders zeer groot te zijn. Een groot aantal inschrijvingen is reeds binnenge komen o.a. van: A. Overweel, H. J. Seyen, G. van der Ruit, C. Valentijn. C. F. Boeijen de winnaar van de koppelwedstrijden te Sittard J. J. Demmenie, J. v. Swellen. F. R. G. Tilburg een veelbelovend jong rijder de bekende J. Braspenning, A. v. Amsterdam, de Nederlandsche kampioen Hellemons, R. Kroeze, H. de Korver, de oud-Olympisch kam pioen J v. Egmond en vele anderen. Waar schijnlijk komt ook Piet van Nek, die in de ronde van Z.W. Frankrijk tweede werd en slechts 8 seconden na nummer 1 binnenkwam. Met enkele prominente rijders worden nog be sprekingen gevoerd. Uit het buitenland schreven in de Belgen: E. Meulenberg, F. Bonduel, Hardequest en A. Braackeveldt. Ook de Duitscher J. M. Banken heeft medegedeeld aan den start te zullen verschijnen. Moravië wordt sinds eenigen tijd door ernstige overstroomingen geteisterd. Reeds zijn 21 personen, waaronder negen kinderen, tengevolge hiervan verdronken. HONKBAL. Haarlem's negental speelt tegen Amsterdam. Overwinning der Haarlemmers niet uitgesloten. Het programma van deze week veripeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag. Buiten de competitie: HaarlemAmsterdam (terrein E. D. O.) Tweede klasse: Schoten ICatchers I Blauw Wit IIKinheim Zondag. Buiten de competitie: Buiten de competitie: Blauw Wit-tournooi. Tweede klasse: E. D. O. II—Quick I Derde klasse: Haarlem IIIE. D. O. III R. C. H. IllSpaarnevogels I R. C. H. IVSpaarnevogels II E. D. O. IV—T. H. B. I T. H. B. IIE. D. O. V (op het terr. van E. D. O.) E. H. S. II—Schoten III H. H. C. Ill—E. H. S. I Het voornaamste punt van het programma is natuurlijk de steden wedstrijd tussehen Haarlem en Amsterdam op Zaterdagmiddag a.s. Het Haarlemsche negental bestaat uit: De Mon, J. Baas, W. Langereis, H. Schijvenaar, H. Vrugt, C. v. d. Schalie, M. Mulder, J. Hartog en KI. Zandstra. Hét Amsterdamsche wordt gevormd door: J. Meenhorst, P. Altink, J. v. Heeswijk, H. Fer- werda, J. Blomvliet, C. Wilders, L. Boscher, W. Blom en C. Holewijn. Verleden jaar heeft het Haarlemsche negental den wedstrijd met 1010 gewonnen en daardoor den door den heer Baggelaar uitgeloofden beker voor een jaar-in bezit gekregen. Naar onze meening hebben de Haarlemmers ook dezen keer een kans, maar.heel veel zal afhangen van het werpen van De Mon. En nu achten wij het een leelijk ding dat deze ook Woensdagavond nog een wedstrijd geworpen heeft. Daardoor kon het wel eens noodig zijn dat Schij venaar moet gaan werpen en dat is waarschijnlijk een verzwakking. Op dat punt is Amstredam sterker, want als Meenhorst faalt is Blomvliet daar en die heeft verleden week Meenhorst nog overtroffen. Zooals we reeds vermeldden wordt de wed strijd in het Noor der Sportpark gespeeld en vangt hij aan om half vier. Zondag wordt op het bij-terrein van het Am sterdamsche stadion het Blauw Wit-tournooi ge houden. Van de eerste klasse ontbreken daar alleen E. D. O. en de Seagnulls. Deze laatsten omdat zij niet op Zondag spelen. In hun plaatsen zijn uitgenoodigd Schoten en Zeeburgia, de nummers één uit de tweede klassen A en B. Het programma van de eerste ronde luidt: a. Haarlem—Ajax: b. A. F. C.Blauw Wit; c. V. V. G. A.Schoten; d. H. H. C.Zeeburgia. De finale begint volgens het programma om half drie. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND Competitie-indeeling: 1939'40 in N. Holland. De door de districtscommissie Noord-Holland voorgestelde indeeling werd voor de Haarlem sche twaalftallen als volgt vastgesteld: 2 B: Z. K. V., Allen Weerbaar, T. H. B„ Ooster park, Sport Vereent, Zuiderkwartier, Amster dam-Zuid, Nieuwendammerham, Blauw Wit 3, Luto. 3 C: Koog Zaandijk 2, Z. K. V. 2, Haarlem, D. T. V. 3, Ewift 2, Rohda 2, Victoria. 3 D: Oosterkwartier 2, Sport Vereent 2, Nieuw Flora, D. V. D. 2, A'dam Noord, Indo, Wester kwartier 3, Meervogels. 3 E: Oosterkwartier 3, Aurora, Oosterpark, D. E. D. 2, A'dam Zuid 2, Amstelodanum 2, Ready Tekca 2, Archipel 2. BOKSEN. HESSELS WINT TE AMSTERDAM. Gisteravond werden te Amsterdam in gebouw Frascati wedstrijden gehouden voor nieuwe lingen en B-klassers. J. Hessels won in het vlieggewicht na een mooien strijd op punten van Foch II. B. Hoffman verloor van Foch I kampioen B klasse 1939 op punten. ATHLETIEK. Onderlinge wedstrijden van „Haarlem". Zondag houdt de H. A. V. „Haarlem" voor leden, voetballeden en introducé's onderlinge wedstrijden op het „Haarlem"-terrein. 's Morgens zullen de werp- en springnummers en 's middags de loopnummers worden verwerkt, o.a. recordpoging 4x1500 M. estafette. Programma: speer- en discuswerpen, kogel- stooten, ver- en hoogspringen, 100, 200, 400, 1500, 4x100 M., 4x400 M. en 4x1500 M. estafette. HONKBAL. SCHOTEN I—THE CATCHERS I Deze wedstrijd vindt Zaterdag plaats op het Schoten-terrein. Aanvang 4 uur. Naar de rang lijst te beoordeelen moet het Schoten niet véél moeite kosten te winnen, ofschoon een verras sing niet uitgesloten geacht moet worden. Dobrdat de honkbalvereeniging Blauw Wit te Amsterdam er prijs op stelde dat Schoten I meedeed aan een door haar te organiseeren tournooi op Zondag 25 Juni a.s. werd bovenge noemde wedstrijd verzet van Zondag op Za terdag. Schoten I speelt nu Zondag in Amsterdam voor het Blauw Wit tournooi tegen V.V.G.A. X, om 11.45 uur.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1