„Hary Janos" Waar komt het vandaan Verzameling variaties op 3000 volkswijsjes H.C.ANDER/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE Bij den componist van (Van onzen Boedapester correspondent.) Boedapest, 18 Juni. Elen van de beroemdste en grootste Hongaarsche componisten van den te- genwoordigen tijd is zonder twijfel Zoltan Kodaly, of liever gezegd Kodaly Zoltan, want bij de Hongaren wordt eerst de naam van de familie genoemd en dan eerst volgt de doopnaam. Laat ik er voor hen, die dit misschien nog niet mochten weten, aan toevoegen, dat Kodaly als „Koodaj" wordt uitgesproken. Het is dtis verkeerd wanneer men „Koo-daa-lie" zegt! De toonkunstenaar is ook in ons land zeer bekend, zijn werken worden er voortdurend ten gehoore gebracht. Ik heb Kodaly thans in zijn woning te Boe dapest opgezocht en daarbij het groote geluk gehad hem nog juist te kunnen bereiken, want den volgenden dag zouden hij en zijn vrouw de stad verlaten teneinde de heete zo mermaanden ergens op het platteland, waar het koeler is, door te brengen. Zijn koffers waren reeds bijna geheel gepakt. Kodaly is professor aan de Hongaarsche Muziek-aca- aemie en leidt bovendien geregeld een cursus aan de gewone universiteit, zoodat hij steeds eerst wachten moet tot de groote zomervacan- ties zijn aangebroken vóórdat hij het drukke gewoel van de levendige Hongaarsche hoofd stad kan ontvlieden. Hij ontvangt mij op buitengewoon bemin nelijke wijze in zijn gelijkvloersche woning in een groot, imposant en voornaam uitziend huis aan de Andrassy-ut, op den hoek van een rond plein met plantsoen en een viertal standbeelden, dat vroeger eenvoudig Körönd (Rondeau) heette, doch dat eenigen tijd ge leden in Adolf Hitler Ter, dat is Adolf Hitier- plein, werd omgedoopt. De Kamers zijn groot en hoog en hangen vol verdorde kransen en bonte linten met allerlei opschriften, met bustes en schilderijen, met teekeningen en kunstvoorwerpen en een groot aantal bontbe schilderde vazen en kannen en kruikjes, welke van den hoogen trap van ontwikkeling van de Hongaarsche kunstnijverheid getuigen. Het zijn hoofdzakelijk voorwerpen, die door een voudige bewoners van kleine Hongaarsche dorpen vervaardigd zijn. Ook de schrijftafel van den meester is door een simpelen man van buiten gewrocht. Het is een meubel van roodachtig hout, dat bijna oranje is, waarin met gewoon handwerktuig sierlijke Hongaar sche ornamenten, zooals vogels en gekrulde bloemmotieven zijn gesneden. Kodaly is er zeer trotsch op en laat mij enkele finesses van de fraaie uittrekbare borden zien. Overi gens ontdekte ik al direct bij het binnenko menIndische sarongs en doeken, die de componist gebruikt om er zijn vele tafels met brieven en papieren en vellen muziek en an dere paperassen mee toe te dekken. Deze heeft hij van zijn verschillende, reizen naar ons land meegebracht. Hij houdt van de fijne batikmotieven en van de sobere, doffe tinten ervan. Een paar heeft hij van vrienden en vereerders in ons land ten geschenke gekre gen. Kodaly is verscheidene keeren in Neder land geweest. Voor het eerst ongeveer twaalf jaar geleden, toen Anton Thiery hem had laten komen om in Amsterdam te dirigeeren. „Ik zal den indruk, dien Holland toen op mi] maakte, nooit vergeten", zoo zegt hij, en hij kijkt mij met zijn vriendelijke, kalme en ver standige oogen aan, die diep in him kassen m het smalle gelaat liggen, dat door lange kunstenaarslokken bekroond wordt en van on deren in een smal puntbaardje eindigt. ,,lk was toen, in die moeilijke tijden van na den oorlog, al langer dan tien jaar niet in het bui tenland geweest. In Holland was alles heel anders dan wij het bij ons gewend waren, na al die stormen die over ons land waren ge varen. Daar hadden de menschen meer tijd en meer gelegenheid en ook meer de rust om zich met hoogere dingen bezig te houden. Het deed weldadig aan dat alles te zien en te be- l€Ik vraag den kunstenaar of hij op het oogenblik weer aan een groot nieuw werk bezig is en breng het gesprek even op onzen grooten Mengelberg, die mij een paar maanden geleden nog gezegd heeft dat hij een groote bewondering voor Kodaly's werk koesterde hij heeft zijn „Hary Janos" al in verschillende landen uitgevoerd. „Ja, die vraag is moeilijk te beantwoorden. Ik ben eigenlijk altijd aan het werk, er groeit voortdurend iets in met, maar het eene werk vereischt meer tijd dan het andere. Ik ben bijvoorbeeld nu pas klaar gekomen met een compositie, die ik voor de groote muziekfeesten wilde schrijven, die kortgeleden te Amsterdam gehouden werden. Het is een werk voor een orkest, waarvan de uitvoering ongeveer een half uur in beslag neemt. Het bestaat uit ver schillende varaties, die op motieven van Hon gaarsche volksmuziek zijn opgebouwd". Zooals men waarschijnlijk weet, heeft Ko daly zich heel veel bezig gehouden met het opsporen en onderzoeken van oude Hongaar sche volksliederen en wijsjes. Hij en de andere groote Hongaarsche componist Béla Bartök begonnen er ongeveer vijfendertig jaar geleden mee. Zij reisden de dorpen en gehuchten in de afgelegenste streken af. Niet gezamenlijk, doch ieder afzonderlijk. Zij luisterden er naar de liederen en de muziek, die er gezon gen en gespeeld werden. En zij teekenden die op en brachten de vondst naar huis, waar de notities vergeleken werden. Kodaly liet mij het resultaat zien. In een hooge kast met uittrek bare laden bevinden zich, netjes in mappen en in bundels geschikt, niet minder dan tien duizend variaties van ongeveer drieduizend verschillende melodieën. Deze zouden, zonder den grooten arbeid, die deze twee gepresteerd hebben, wellicht alleen maar tot een bepaalde kleine streek beperkt zijn gebleven en, wat nóg erger zou zijn, op den duur voor het nageslacht vendoren zijn gegaan. Het werk wordt nu eindelijk pas gedrukt. Maar het zoeken en verzamelen wordt toch nog voort gezet, ook Kodaly's leerlingen helpen er thans aan mee. De. componist vraagt mij eens de aan dacht op iets te willen vestigen, dat in het buitenland nog altijd veel te weinig bekend is, namelijk dat Hongaarsche muziek en Zi- geunermuziek niet identiek zijn. Het grootste gedeelte van het repertoire, dat men steeds van de diverse Zigeunerstrijkjes hoort, stamt uit de negentiende eeuw. Van de meeste stukken kent men de auteurs, en dat waren geen Zigeuners, maar Hongaren. Hij laat mij vergeelde muziekbladen zien van melodieën, die Miklós Konkoly-Thege geschreven heeft. Dit was een Hongaar uit het noordelijke ge deelte van het land, een spruit van een adel lijke familie. Later werd hij een beroemd astronoom, die zelf een observatorium ge bouwd heeft, dat hij den staat geschonken heeft. Hij was in 1842 geboren en toen hij om streeks 20 - jaar was, gaf hij al zijn eigen composities aan het licht. Zijn melodieën vindt men, evenals van een zekeren Simonffy, die in denzelfden tijd ontstaan zijn, in tal van lie deren terug, die de Zigeuners nu nog spelen. „U zult hen onmiddellijk herkennen", zegt hij tegen me, en hij fluit een paar wijzen die men hier vaak in restaurants van Zigeuner kapellen hoort. Eiken zomer worden in het Boedapester Varosi Szinhaz den Stadsschouwburg Hongaarsche boerendansen uitgevoerd door bontgekleede groepen, die uit alle deelen van het land naar de hoofdstad komen. „Hebt u wel gemerkt", zegt Kodaly tegen me, dat een paar- van die groepen hun eigen muzikanten meegebracht hebben en niet door Zigeuners begelid worden? Dat komt, omdat er boeren zijn, die met de Zigeuners niet tevreden zijn en zeggen, dat die hun muziek niet goed kunnen spelen!" In Nederland houdt men veel van Hongaar sche muziek. Kodaly's koorwerken, zijn in drukwekkende „Psalmus Hungarïcus" en ge deelten uit zijn opera „Hary Janos" worden er vaak ten gehoore gebracht De Nederland- sche opera-zangeres Son ja ten Ka-te Kova- lefska, die zich thans te Boedapest ophoudt, heeft liederen van Kodaly ingestudeerd en deze kortgeleden ten huize van'den componist, waar vaak muziekuitvoeringen worden ge geven, gezongen. Kodaly vertelt mij, dat hij het bewonderenswaardig vindt hoe deze Ne- derlandsehe kunstenares erin geslaagd is het Hongaarsch goed uit te spreken, iets wat bijna geen enkelen buitenlander gelukt. Binnenkort zal zij liederen ook op een openbaar con cert te Boedapest zingen. W. M. BEKAAR. Tien menschen door den bliksem gedood. WARSCHAU, 22 Juni (D.N.B.) Gisteren hebben zich boven het gebied van Wilna zware onweders ontlast. Tien menschen zijn door den bliksem gedood. Waterdichte kleeding Omstreeks 1770 kon men in Philadelphia enkele ge- neesheeren ontmoeten, die geoliede linnen schouder mantels droegen, teneinde zich bij nat, ruw, koud weer te beveiligen tegen nat worden en andere ongemakken. Deze schouder mantels waren de voorloopers van onze latere regenkleeding. Glazen spiegels. In de oud heid bediende men zich van effen, gepolijste metalen pla ten, als spiegel. In 1688 vond een Franschman, Louis Cucas, een middel uit om de achter zijde van een glasplaat met een laagje kwik te bedekken, waardoor zich een scherper beeld in den aldus ontstanen spiegel vertoonde. Op deze wijze ontstonden de tegen woordige spiegels. Overeenstemming tusschen Duitsche en Italiaansche marineleiding. Besprekingen te Friedrichshafen geëindigd. BERLIJN, 21 Juni. De bespre kingen in Friedrichshafen tusschen admiraal Rader en admiraal Cavag- nari zijn vandaag geëindigd en heb ben geleid tot een volkomen over eenstemming tusschen de Duitsche en de Italiaansche marineleiding. De Italiaansche officieren zullen mor gen naar Italië terugkeeren. (D.N.B.) Japansche kanonneerboot beschiet Italiaansch schip. HONGKONG, 22 Juni. Een Japansche kanonneerboot heeft gepoogd het Italiaansche stoomschip „Roma" aan te houden. De kapitein van het schip, de Amerikaan Miller negeerde het bevel tot stoppen en liet doorstoomen. Daarop werden van de kanonneerboot eenlge projectielen op de „Roma" afgeschoten, welke echter geen doel troffen. De kogels kwamen nabij Hongkong op de kust terecht zonder schade aan te richten. (United Press). EXAMENS ST. ELISABETH'S GASTHUIS. Bij de examens aan het St. Elizabeth's Gast- huis werd de aanteekening kraamverpleging behaald door: Zr. W. E. van Haaf ten, Zr. C. P. F. F. Bruijn, Zr. B. S. L. Hossen, Zr. J. J. Wefers Bettink, Zr. E J. Verheule, Zr. A. H. den Duijn, Zr. G. N. Soesman, Zr. E. A. van den Berg, Zr. M H. A. van Nieuwenhuijzen, Zr. M. C. Bircher, Zr. A. Rutgers van der Loeff. Voor het examen ziekenverpleging (diploma A) slaagde: Zr. P. V. Greutzberg. AANBESTEDING. HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen werd door het Prov. bestuur in het gebouw der Prov. Griffie aanbe steed: a. het aanbrengen van een deklaag van teer- steenslag op de fundeering van het gedeelte Prov. weg KoedijkHeerhugowaard, tus schen de Burggracht en de Oostzijde van de Schutsluis te Noord-Scharwoude. b. Het verbreeden van de aarden baan van het gedeelte van den Boterweg tusschen den spoorweg AlkmaarDen Helder en een punt op pl.m. 775 M. ten N.O. van de Wes telijke Ringvaart van de Heer Hugowaard. Laagste inschrijf ster was de N.V. Geruisch- looze weg te Heemstede voor f 123.344. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogen ,.2ei#s ae vegete scfeeskkea. van me", dacht het eendje, „zóó leelyk ben ik due!" Het deed de oo#en ckoht en vioeg ongetroost verder, door onbekende gebieden, waar het nog nimmer geweest was. Tegen den avond werd het eendje moe en het vloog, in de buurt h vol van gedachten aan zijn moeder en zusjes, die zoo leelijk gedaan van een paar groote plassen, naar den grond. DééLr ging het zitten, hadden en die tenslotte de oorzaak waren geweest van het besluit om weg te vliegen Moe en bedroefd bleef het den geheelen nacht aan den kant van de plassen zitten, 's Morgens kwamen de wilde eenden, die hier woonden, te voorschijn en zij keken nieuwsgierig naar het leelijke eendje. „Wat ben jij voor iemand?" vroegen ze en het eendje wendde zich naar alle kanten en groette zoo beleefd ais het kon. „Je bent zeldzaam leelijk", zeiden de wilde eenden, „maar dat kan ons niet schelen, als je maar niet in onze familie trouwt." De stakker dacht heeiemaal niet aan trouwen. Hij wilde alleen maar Inspectietocht van H. M. de Koningin. Bezichtiging der verdedigingswerken Noordelijke provincieie KRwm2h Jwni' Het voorêenomen be. zoek van H.M. de Koningin was te De Krim geheel onbekend gebleven. Vooral de milita' activiteit trok de aandacht en hier en daar w! men te vertellen, dat Hare Majesteit ook dó deze plaats zou komen. 00r Overal stonden vanmorgen militairen voor de ontvangst, toen de Koningin omstreek, acht uur arriveerde. De stoet bestond uit S auto's. ,JI Bij de hier gelegen grensversterkingen wer den de Vorstin met haar gezelschap begroet dnnó luitenant van Rink, die belast is met de leiding van de hier aanwezige militairen. H.M. werd vervolgens rondgeleid door over ste J. Veenbaas, bevelhebber van Friesland Groningen en Drente, mejoor H. W. G. R Dietz' commandant van het eerste bataljon en kapitei Baas, commandant van de eerste compagnie "eer* ste bataljon 36ste regiment infanterie. Terwijl de Koningin de versterkingen van de grensbewaking bezichtigde, stroomde van alle kanten het publiek toe om de Vorstin toe te juichen. Per auto vervolgde de Koningin haar reis naar Coevorden. Hier arriveerde H.M. de Koningin om kwart over acht. Bij Haar aankomst bij de grensversterkingen stond een detachement militairen opgesteld H.M. werd rondgeleid door den garnizoens commandant, den heer H. J. Koning. Na de verdedigingswerken in oogenschouw te hebben genomen, bracht H.M. nog een bezoek aan de militaire kwartieren, de verblijfplaatsen der onder-officieren en het christelijk militair tehuis. Bij haar vertrek dankte zij den heer Koning hartelijk en vertrok te -8.40 uur in de richting Daleh. Bij het afscheid werd zij door de bewoners van Coevorden hartelijk toegejuicht. Om kwart voor negen kwam Hare Majesteit te Dalen aan. Bij Hotel Udema, waar zeventig manschappen ingekwartierd zijn, werd halt gehouden. Hier werden de slaap- en waschgelegenheid bezich tigd, evenals de keuken. Hierna inspecteerde zij de wacht, die voor het hotel opgesteld stond. De Koningin wandelde vervolgens naar hotel De Boer, waar vijftig man schappen zijn ingekwartierd. Ook hier inspec- teerdé de Vorstin de slaapgelegenheden. Vervolgens vertrok zij per auto in de richting Emmen, hartelijk toegejuicht door de vele be langstellenden. Te Sleen duurde het oponthoud ongeveer drie kwartier De Koningin bezichtigde, behalve de legeringen, de militaire keuken en de in aan bouw zijnde kazematten, waarna zij eenige oefeningen met zware mitrailleurs gade sloeg. Gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk per auto begaf Hare Majesteit, omstuwd door een juichende menigte, zich door het met vlaggen getooide dorp. De Koningin nam in het voorbijgaan ook het nieuwe raadhuis in oogenschouw, waarbij de burgemeester mr. G. L. Mens Fiers Smeding, aan haar werd voorgesteld. Toen de Koningin een bezoek gebracht had aan de voormalige christelijke school, waarin een gedeelte van het detachement gelegerd is, kwamen de leerlingen van de nabijstaande school fiaar buiten en zongen Hare Majesteit twee coupletten van het Wilhel mus toe. Daarna vertrokken de auto's naar Emmen. Hier hadden zich op de markt de aldaar ge legerde troepen opgesteld om door Hare Majes teit te worden geïnspecteerd, nadat de Koningin te voren het hulpkazernement in de concertzaal en het Hotel Groothuis, benevens de keukens had bezocht. Hoewel te Emmen het tijdstip van aankomst geheim gehouden was, had zich een groote me nigte op de Markt opgesteld, die H. M. hartelijk toejuichte. Om 10.20 kwam H.M. de Koningin te Barn- flair aan, waar zij de kazematten bezichtigde. In dit dorpje was men van het bezoek van de Koningin niet op de hoogte, zoodat hier slechts weinig belangstelling was. Om 10.35 vertrok de vorstin naar Ter Apel, waar zij vijf minuten later arriveerde en de in kwartiering in hotel Schot en hotel Timmer inspecteerde. Om kwart over elf arriveerde H. M. te Stads kanaal. Voor het hoofdstation had zich een groote menigte opgesteld, die haar bij aankomst en ver trek geestdriftig toejuichte. Omstreeks half een verlieten Hare Majesteit en haar gevolg het station, teneinde de troepen te inspecteeren, die in de nabijheid stonden opgesteld. Na een korte inspectie trok de stoet via Gie terveen over Wildervank naar Veendam. permissie hebben hier te mogen blijven. {Wordt vervolgd). Moderne bezwering van booze geesten. TOKIO, 22 Juni (Reuter). Te Foekoeoka is op het vliegveld een merkwaardige P!ec^" tigheid gehouden. Onlangs waren daar bij een vliegtuinongeluk zeven menschen om net leven gekomen en op verzoek van deaiaee- ling Foekoeoka van de Japansche luchtvaart maatschappij hebben thans drie Sjintopries- ters de lucht van booze geesten gezuiverd, in hun lange witte gewaden stegen zij op in een groot vliegtuig en gedurende een kwartier zongen zij hun bezwerende formules. Uitspraken van de Rechtbank C. H. K. uit Worverveer, die den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon fJdaar een breekijzer op het hoofd had Sealaf hoorde .,14 dagen geleden een Seva5^ straf van 2 jaar tegen zich eischen. De spraak luidde 15 maanden gevangenisstra. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 22 Juni- Ondertrouwd 22 Juni: J. M. Warnerd» en E. M. Dasia; J. H. Tuijn en M, A. Nieuw huizen; J. W.'van den Abeele en H. A. 4 Th. A. Meerman en J. A. E. SnellensJ. as L. Hanson; J. H. v. Wunnik en A. M. Petersen, M. J. Metselaar en M. A. B. Dost. Getrouwd 22 Juni: G. Kanmng en Walter; C. Ritsema en E. M. Hoom; J-J- en F. W. Kwast; J. A. M. van Leuven en i/ Veeneman; P. A. Althuisius en cn. o. Gardenier; Th. J. Appel en P. Bevallen 17 Juni: P. M. Sobels-Jaj^ d.; 19 Juni: L. J. J. Meijer-van EMjw, o-, 20 Juni: M. C. Jansen—van der Mfi«. a.. Juni J. J. Jacobs—Raaphorst, z.; 22 jun»> PoelmanHoreman, d.; L. Blok—-Kog Overleden 21 Juni: C. F. Ph. Abraham, j., Groot Heiligland; 22 Juni: J. G. Stegemeijer, 63 j., Vergierdeweg.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6