f&iste {uUteext tramconducteur De Haarlemsche Tramconducteur In 1899 knipte hij 't eerst de kaartjes Haarlem-Zandvoort Concurrentie van Engelsche bloembollenteelt. Hef posfzegelmarkfje te Amsterdam. utaeget nu Thans nog in actieven dienst De Haarlemsche conducteur J. G. N. Leurs kan zich er op beroemen de eer ste Nederlandsche tramconducteur te zijn. Op 26 Juni 1899 trad hij bij de Eerste Nederlandsche Trammaatschap pij in dienst. Op 1 Juli stond hij op de tram, die de baan van Haarlem naar Zandvoort feestelijk opende en den 3den Juli des morgens om 7 uur knipte hij voor het eerst de kaartjes voor het tra ject HaarlemZandvoort, dat toen voor het publiek werd opengesteld. En thans, 40 jaar later, staat conduc teur Leurs, nog dagelijks in de tram, dié tusschen Haarlem en Zandvoort rijdt, en knipt steeds welgemoed de kaartjes van de passagiers. Op Maandag 26 Juni a.s. zal de heer Leurs zijn bijzondere jubileum vieren. Dit is een aanleiding om eéns het huis van dezen a.s. jubilaris aan de Lorentzkade no. 122 binnen te stappen en hem té vragen iets te ver tellen over zijn 40-jarige loopbaan En dat. hij veel te vertellen heeft spreekt wel van zelf. Want hij zag den eersten electrischen tramdienst van het begin af groeien. „De tram van Haarlem naar Zandvoort was de eerste electrische tramlijn in ons land", zoó vertelt de a.s. jubilaris ons. „Van het Plein in Den Haag naar Scheveningen liep reeds een tram, doch die werd gedreven door accumula toren. Amsterdam kwam na onze stad. Haarlem heeft dus op verkeersgebied een groote rol iri ons land gespeeld!" Over de eerste geschiédenis van de E.N.E.T. weet conducteur Leurs ook te verhalen, waaruit zijn intense belangstelling blijkt'voor 't bedrijf, dat hij zoo trouw dient. „De concessionarissen waren de héeren v. d. Arend en v. d. Steur. Zij wilden twee lijnen aan leggen, een ceintuurbaan om Haarlem heen, en een lijn naar Zandvoort. Van de firma Tubergen werd een stuk grond gekocht waar nu de Tempeliersstraat is, doch van den kant der Nederlandsche Spoorwegen werd tegenwerking ondervonden. De tram moest de treinbaan kruisen om bij Zandvoort te kunnen komen, en dat werd niet toegestaan. Daarom moest het Leidschevaartviaduct wor den gebouwd; daardoor vermeed men op grond van den spoorweg te komen. Op het terrein, waar nu de Kennemergolfclub is, rezen nieuwe moeilijkheden. De baan kon hier niet rechtuit geprojecteerd worden, want dan kwam men op terrein, dat de spoorlijn ZandvoortHaarlem in concessie had, en deze vreesde natuurlijk concurrentie en weigerde de E.N.E.T. medewerking. De Zandvoortsche straatwegmaatschappij gaf echter toestemming om de tramlijn over den wegberm aan te leggen. Zóó werden meer obstakels aan de trammaat schappij in den weg gelegd. Doch tenslotte ge lukte het de baan geheel uit te zetten toen kon met den aanleg worden begonnen. De heérén v. Vendéloo en v. Ordennen werden dê aanne mers, en in 1898 kón met bouwen worden be gonnen. De heer v. Helden, die de leiding der werk zaamheden had, beleefde echter den eersten den bestén dag een vermakelijk incident. Waar nu de oude remise is groeide in dien tijd gras. De koeien, die daar graasden, waren den tramweg bouwers blijkbaar niet welgezind, want één ha- rer stormde op het menschentroepje af, en dit kon zich ternauwernood, en niet dan ten koste van eenige natte pakken, in veiligheid stellen! Een maal begonnen vlotte het werk echter goed. Edoch, de elementen grepen in. In Decem ber van 1898 vernielde een Z.W. storm de mu ren van het ketelhuis en de machinekamer. Op 1 Juli 1899 werd de trambaan feestelijk geopend in tegenwoordigheid van de burgemees ters van Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal én Heemstede. Ik réed op deze feestelijke tram mee. En ook.op de eerste tram, die voor het publiek wérd opengesteld, was ik conductéur. Op 3 Juli om 7 uur vertrokken wè vóór 't eerst in eigenlijken dienst". U hoort het, conducteur Leurs kan evén vlot kaartjes knippen als vertellen. En hij is nog niet aan 't eind van zijn jubileumpraatje! Hij tóont ons zijn aanstellingsbrief van 40 jaar geleden, waarin hij verzocht Wordt zich op 26 Juni 1899 te melden. „Toendertijd werd je nog een costuum met slobkousen aangemeten!" Om 9 uur des morgens kwam conducteur Leurs bij de Centrale aan de Leidschevaart. En nu, veertig jaar later, zal hij den 26stén Juni natuurlijk vrij Rebben. Er zullen dan vèel herinneringen aan hem voorbij trekken. Drie directeuren gingen, conducteur Lèurs blééf. Dé heer Barnet Lyon zwaaide tot 1904 den scepter over de E.N.E.T. Daarop volgden de heeren Julius en Adams. En in 1919 wérd de E.N.E.T. met de lijn AmsterdamHaarlem, die in 1904 door de Electrische Spoorweg Maatschappij ge- Een jaar wegens valschheid in geschrifte, ASSEN, 23 Juni. De rechtbank te Assen deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen den kassier van de boerenleenbank te Roswinkel, die verdacht werd in het tijdvak van 1927 tot 1938, gelden van deze bank te heb ben verduisterd, tot een gezamenlijk bedrag van 246.000 gulden. Voorts was hem ten laste gelegd valschheid in geschrifte. De officier van Justitie eisch- te 26 Mei j.l. een gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden, terwijl de officier bij de voort gezette behandeling op 16 Juni persisteerde bij zijn eisch. De Rechtbank verklaarde he- I denmorgen de verduistering niet bewezen, daar niet is komen vast te staan, dat deze door verdachte gepleegd is in het tijdvak van 1927 tot 1938 en dat zij is gepleegd te Roswin kel. Verdachte werd terzake van verduistering vrijgesproken. Het tweede ten laste gelegde, valschheid in geschrifte, achtte de Rechtbank wel bewezen en het vonnis daarvoor luidde één jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. opend werd, overgenomen door de N.Z.H.T.M., waarvan ir. Burgersdijk thans directeur is. „De maatschappij is begonnen met 70 man personeel. Controleur Bessen en ik zijn de eeni ge overgeblevenen hiervan, die nog in actieven dienst zijn. Controleur Bessen jubileert op 3 Juli, deelt Leurs ons mee. Maar dan willen we nog iets over het wagen park weten. Met acht groote motorwagens werd op de lijn HaarlemZandvoort begonnen. Voor de Ceintuurbaan om Haarlem heen, die in het laatst van Juli 1899 werd geopend, kwamen daar 12 kleinere wagens bij. Goederenwagens breidden het materieel uit, want de maatschap pij koesterde in dien tijd hoop op goederenver voer. In 1930 kwamen 30 Belgische wagens er bij, daarna 4 wagens uit Hamburg, en toen on der de dirrectie van de N.Z.H.T.M. wagens uit Boedapest. Maar ook nu nog rijden wagens uit de be ginperiode op de rails! En ook een lid van het personeel, de eerste Haarlemsche en zelfs eerste Nederlandsche con ducteur op een electrische tram doet nog dag in dag uit zijn plicht. Centrale Aalsmeersche Veiling gaat uitbreiden. AALSMEER, 23 Juni. De Centrale Aals meersche veiling, welke voor bijna drie millioen gulden per jaar omzet, heeft haar aanvoer van pot- en perkplanten de laatste jaren zoo zien groeien, dat uitbreiding van haar gebouwen thans noodzakelijk is. Zelfs het invoeren van dagelijksche potplantenveilingen heeft de uit breiding van het gebouw, een werk van archi tect Staal Sr. te Amsterdam, niet kunnen voor komen. Goede sier gemaakt van gevonden geld. AMSTERDAM, 23 Juni. Op 12 Mei j.l. haalde een jeugdige bediende van een handelsfirma aan de Heerengracht een aangeteekende zending van het hoofdpostkantoor. Toen hij op de Hee rengracht kwam bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij de enveloppe, waarin zich f 10.000 aan bank papier en eenige coupons bevonden, kwijt was. Direct ging hij terug, maar van een enveloppe was nergens iets te zien. Enkele dagen later bracht de politie de oplos sing van het raadsel. Een jongeman had in de nabijheid van het postkantoor de leege envelop pe gevonden. Hij waarschuwde de politie en deze wist den man, die de enveloppe direct na het verliezen had gevonden, op te sporen. Deze, een 26-jarige reclameschilder uit Rotterdam, had zich het geld toegeëigend. Hij had in de hoofdstad de bloemetjes danig buitengezet. Behalve diefstal van f 10.000 had de officier hem nog ten laste gelegd, dat hij op 6 Mei voor zijn kortstondigen rijkdom een fiets had gestolen. Deze rijwieldiefstal ontkende hij, in tegenstelling met de verduistering van het geld. Dit laatste feit kon hij moeilijk ontkennen, om dat hij nog ruim f 8000 van het kapitaaltje in zijn bezit had toen de politie hem inrekende. Het reclasseeringsrapport luidde ongunstig. De officier van justitie mr. A. L. F. van Dul- lemen vorderde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Vonnis 30 Juni. Opheffing saneeringsmaatregelen middel tot bestrijding. Het bestuur van de Vereeniging tot behoud van het bloembollenvak in Nederland zendt ons een rapport over de Engelsche bloem bollenteelt, samengesteld door een commis sie bestaande uit de heeren W. Murk, P. Bak ker Mzn. en dr. ir. M. D. Dijt, die een on derzoek instelden naar stand en ontwikkeling van de bloembollencultures in het Spalding- district (Lincolnshire) in Engeland. In het rapport wordt o.a. gezegd, dat de vakbekwaamheid der Engelsche kweekers over het algemeen achterstaat bij die van de Nederlandsche kweekers. Inmiddels wordt er hard aan gewerkt, de Nederlandsche vakbe kwaamheid naar Engeland over te brengen, door Nederlandsche bedrijfsleiders. Voorts is de voorlichtingsdienst in Enge land paraat. De commissie komt tot de conclusie, dat bij een volledig vrije concurrentie de voor sprong van de Engelsche kweekers boven de Nederlandsche niet van zoodanigen aard zou zijn, dat het Nederlandsche bedrijf door het Engelsche zou worden teruggedrongen. Tegen over goedkoopere cultuur, invoerrechten, va- lutaverschil en vrachtverschil staat nog de grootere zorgvuldigheid der Hollandsche kwee kers en de betere arbeidsprestatie. Het nadeel aan het Nederlandsche bollen- bedrijf toegebracht als gevolg van de uitbrei ding der Engelsche cultures ligt in de Neder landsche saneeringsmaatregelen, die de Ne derlandsche cultuur emstig belasten en hierdoor de Engelsche concurrenten, die zon der saneeringsmaatregelen juist achterbleven, naar voren dringen. Het behoeft geen betoog, dat bij bestendi ging der Nederlandsche saneeringsmaatrege len de buitenlandsche kweekers steeds meer geprikkeld zullen worden proeven met de bol lenteelt ook in andere streken te nemen, waar bij de kans zeer groot moet worden genoemd, dat niet alleen voor tulpen, doch ook voor nar cissen omstandigheden zullen worden ge vonden, die een nog beter resultaat waarbor gen, dan dit nu reeds in Spalding het geval is. De Nederlandsche maatregelen maken, om zoo te zeggen, „slapende honden wakker". Het spreekt vanzelf, dat een voortzetting van die saneeringsmaatregelen in Nederland het proces van verplaatsing der cultuur gaan de zal houden en ieder jaar het Hollandsche bedrijf verder verzwakt tegenover het buiten landsche, in het bijzonder het Engelsche. Vast staat, dat reeds onnoemelijke schade aan het Nederlandsche bedrijf is berokkend als noodzakelijk gevolg van de tot zelfver- nietigfing leidende maatregelen. Gezien de oppervlakte der Engelsche cultures en den stand van het gewas, concludeert de com missie, dat de Nederlandsche cultuur bij be stendiging der saneeringsmaatregelen ten doo- de opgeschreven is. Er is slechts één middel, om aan den ver deren gang naar den afgrond te ontkomen en wel een onmiddellijke opheffing dezer sa neeringsmaatregelen. De commissie verheelt zich niet, dat het Nederlandsche bollenbedrijf nu reeds onnoemelijk veel zwakker staat dan in 1933, toen de saneering begon. Wij zullen den strijd tegen de buitenlandsche concur rentie echter op moeten nemen willen wij niet verder ten gronde gaan. Ieder jaar, dat ge wacht wordt met de opheffing der maatrege len, zal het Nederlandsche bedrijf zwakker en het buitenlandsche sterker worden, tot dat de schim van het Nederlandsche bedrijf geen enkelen strijd meer zal aandurven. CHINEES GEëLECTROCUTEERD. TIENTSIN, 23 Juni (Reuter). Een Chinees was vanochtend het eerste slachtoffer van de sedert 20 Juni onder stroom staande prikkel draadversperringen rondom de Britsche con cessie. De postzegelmarkt op het pleintje van de N. Z. Voorburgwal Op het pleintje van denN.Z. Voorburgwal IDDEN op den Nieuwe Zijds Voorburg wal in Amsterdam, dichter bij het Spui dan het postkantoor en zoowat ter hoogte van de kinderleezaal bevindt zich een driehoekig pleintje. Het wordt overhuifd door zware boomen, en er achter staat een rijtje opvallend mooie oude huizen. Op dat pleintje wordt vrijwel de geheele week door postzegelmarkt gehouden, de vaste uren daar van zijn: op de weekdagen tusschen twaalf en twee en des Zaterdags den geheelen middag door. Het heet, dat postzegelmarkten het ken merk zijn van groote steden. Londen, Parijs, hebben hun postzegelmarkten en Amster dam heeft de zijne, kleiner, gemoedelijker mis schien, echt-Amsterdamscher dan in die an dere groote steden of wel bijna zeker, want zoo gemoedelijk als het Amsterdamsche post- zegelmarktje op het kleine driehoekige plein tje van den Nieuw Zijds Voorburgwal, onder het dichte lommer van een aantal tientallen van jaren oude boomen, kan het ergens an ders moeilijk zijn. Postzegels verzamelen is iets, dat we bijna allemaal gedaan hebben. Het is iets, dat er zoo'n beetje bij hoort, vrijwel ieder kind, of het nu een meisje of een jongen is, heeft in zijn jonge jaren een postzegelverzameling ge had, die meerdere honderden of meerdere dui zenden exemplaren bevatte. Als je er een beetje kijk op en een beetje flair voor had, was het een belangwekkende sport, waarmee je bovendien uren en uren zoet kon zijn, hetgeen ongetwijfeld veel moeders er toe heeft genoopt de postzegelmanie bij haar spruiten zooveel mogelijk aan te wakkeren. Bij het inplakken was je zwijgend en ingespannen aan het werk, en slechts het onverwachte opengaan van deuren gaf- soms aanleiding tot meeningsverschillen, vanwege het onverhoed- schee- op- en wegwaaien van postzegels en plakpapiertjes. Bij de meesten luwde de postzegelverzamel- manie met de jaren, slechts bij enkelen bleek zij ongeneeslijk, zoodat zij de verzamelwoede met zich mee het leven in namen en tot in lengte van jaren hartstochtelijke verzame laars bleven. Het schijnt voor kenners een onuitputtelijke bron van genoegen te kunnen zijn, voor hen is een postzegel niet meer een dood stukje papier ter waarde van zooveel cent, dat je op een brief plakt en dat de post dan bij stilzwijgende afspraak beschouwt als jiiinppm ut. en Op Maandag 26 Juni zal de Haarlemsche conducteur J. G. N. Leurs 40 jaren trouwen dienst achter den rug hebben. Hij reed op de eerste tram van Haarlem naar Zandvoort. Op de bovenstaande foto's zien we den a.s. jubilaris in zijn eerste costuum uit 1899 en in zijn tegenwoordige uniform. ^II! betaling voor de door haar gedane moeite van verzending en bestelling, maar zij zien er dingen in en aan, waar een ander zelfs niet van zou droomen. Het mooiste is het natuurlijk altijd om de postzegels te verkrijgen door ruiling, alhoewel aankoop ook een mogelijk heid is die niet verwaarloosd mag worden -I men zie maar eens de aanbiedingen in som mige winkels, waar de opgeplakte zegels in series of „einzeln" alles in het werk stellen om eventueele door de postzegelwoede aange taste voorbijgangers tot aankoop te verlokken Meestal zijn het boekwinkels, een enkele maal treft men zelfs een heel postzegelhandeltje In aandachtige beschouwing. Een dergelijk postzegelhandeltje is dus ook de postzegelmarkt in Amsterdam, iederen dag tusschen den middag en den geheelen Zater dagmiddag, alleen wordt er grootendeels ge ruild, dus de postzegelsport op de nobelste wijze uitgeoefend. En hoewel er, vooral door de week, ook nog wel jongeren op de markt verschijnen om er hun zaakjes te doen, is het toch opvallend, dat verreweg het grootste ge deelte van de postzegelverzamelaars uit vol wassenen bestaat, volwassenen, die met ern stige gezichten aan komen dragen met één of meer van hun albums, of met keurige vol geplakte vellen, en die getweeën of in groepen in ernstige contemplatie daarover heen staan gebogen. Vooral 's Zaterdagsmid dags is het er stampvol, het zonlicht, dat door de boomen filtert, werpt lichtgele lichtplekken op de hoofden en schouders van de verzame laars, en er heerscht een plechtige en ern stige stilte, hoewel er, als het weer een beetje meewerkt, zeker eenige honderden menschen aanwezig zijn, die echter hoogstens op eer biedigen fluistertoon, of zacht mompelend spreken, want de postzegelsport is een ernstige sport, en bij haar past stilte, althans rust en een zekere eerbied. Ik spot niet! het is waar, de postzegelsport is een ernstige sport en kan alleeen, als men haar ten minste naax behooren wil beoefenen, op ernstige wijze uit geoefend worden. En zij, die zich ter ruiling of ter uitwisseling van de laatste nieuwtjes op postzegelgebied, of alleen maar om elkaar weer eens te ontmoeten en berichten omtrent de laatste aanwinsten te vernemen, naar de postzegelmarkt aan den Nieuwe Zijds Voor burgwal begeven, zijn de serieuze verzame laars, die naarstig album na album vol ver zamelen, die alles afweten van postzegels, die als iedere goede verzamelaar een mooien postzegel beschouwen als een kunstwerk, dat alleen maar, zoo voorzichtig mogelijk, opge pakt mag worden met behulp van een pincet je, omdat er anders beschadigingen veroor zaakt zouden worden en die alles afweten van den beroemden postzegel van Mauritius, waarvan er maar twee— of zijn het er drie? exemplaren bestaan, en ook nog vrij wat van minder beroemde postzegels. Menschen voor wie, in het kort, bijna geen enkelen post zegel geheimen meer heeft. Misschien is dat overdreven gezegd, want als dat waar was, zou het verzamelen van postzegels vermoedelijk geen charme meer voor hen hebben. En dan zou dat Amsterdamsche postzegel- marktje niet iederen Zaterdagmiddag, en op de weekdagen tusschen twaalf en twee, steeds zoo vol zijn van menschen, die hun hart ver pand hebben aan het verzamelen van post zegels, en die hun éénen vrijen middag in de week besteden om hun verzamelwoede op de waardige en gedempte wijze, die bij het object past bot te vieren. W. v. d. T. Von Papen niet bij de onder- teekening van Fransch-Turksch accoord. ANKARA, 23 Juni (Havas/A.NR.) - Turksche minister-president zal in een r»®cn" tige bijeenkomst van het parlement mededee- ling doen van de Fransch-Turksche overeen komsten. Men verwacht dat voor deze gelegenneia het geheele diplomatieke corps, het zomersei zoen ten spijt, te Ankara zal blijven, met ui zondering van den Duitschen ambassaaeur Von Papen, die reeds naar zijn zomerverom aan den Bosporus is vertrokken. De Duitsche regeering zou hem °PSeör^= hebben bij wijze van afkeuring de t niet bij te wonen. DE KONINGIN TERUG IN DE RESIDENTIE. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Vanmorgen'» H.M. de Koningin per auto van Het Loo op o™ Ruygenhoek teruggekeerd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10