IJmuider Courant Dordt u&ike&isfaaup Weldoener niet vertrouwd BERICHT De Kamer over Oss. heeft een nieuwe Oorlogsbroodproeven. wem Visscherij-Snufjes. 24e JAARCANC No. 198 Uitgave Louren» Coster. Maatschappij jool Courant llitgaveD eD Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93. Haarlem, TeL 10724. Bureau IJ muider Courant) Kennemerlaan 42, IJ muiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. „orden kosteloos opgenomen in de ftennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 24 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.121/j, per maand f0.52'/2» per 3 maanden fl.55, fra nco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën* 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10» In de Tweede Kamer is Donderdag het debat over de bekende Ossche zaak begonnen. Het is gegrond op de nota van minister Goselini en op het later uitgebrachte rapport van de Kamercommissie, dat in zijn conclusies deze nota bestrijdt. Het rapport keurt het beleid van den minister af, ofschoon het uitdrukke lijk zUa ooede trouw erkent. Dat laatste is een punt van belang. Niet het minst omdat deze Ossche zaak, in den loop van zijn bestaar door sommige bladen tot een omvang opge blazen, die m een tijd als deze verwondert ir het buitenland zou men er zeer verbaasd over zijn, als men er daar iets van wist tot wrijving tusschen het Katholieke en het niet- Katholieke volksdeel had geleid. Dat is te betreuren. Degenen die aan beide zijden zulke tegenstellingen toespitsen beseffen blijkbaar niet hoe noodzakelijk de eenheid van ons volk is, hoezeer die als levensvoorwaarde geldt in zulke critieke jaren als wij thans doormaken. De samenwerking, de wederzij dsche waardee ring, de verdraagzaamheid van beide velks- deelen dienen wederzijds te worden bevorderd en nagestreefd. Wat wil men anders? Zij vor men samen het volk en dat zal zoo blijven. Zij moeten tezamen de kracht en de gezond heid van Nederland verzekeren en gezamen lijk aan zijn toekomst werken. Zij zijn als Nederlanders, verbonden in beider trouw aan het Huis van Oranje, voor het heden en voor de toekomst op elkaar aangewezen. Ruzie en onverdraagzaamheid kan alleen dat geheel verzwakken, dat temidden van twistende Europeesche grootmachten zijn uiterste in spanning moet aanwenden om zich te hand haven. Dat is nu al het geval: de economische positie van ons kleine land met zijn groote overzeesche gewesten istemidden der Euro peesche ontwrichting zeer benard. En ieder een weet dat straks zijn onafhankelijkheid en die van Indië in het geding zouden kunnen worden gebracht. Meer dan ooit is het noodig dat wij eendracht en vastberadenheid toonen. Het buitenland kent de Ossche zaak niet en dat is gelukkig voor ons. Maar het zou die zaak leeren kennen en er een bewijs, van zwakte en verdeeldheid van het Nederland- sche volk in zien als tengevolge van de over plaatsing van een brigade maréchaussées een regeeringscrisis zou ontstaan. Het eerste deel van het Kamerdebat over de Ossche zaak heeft gelukkig aangetoond, dat deze vrijwel zeker vermeden zal worden. Dat is duidelijk gebleken uit de redevoeringen van den C.H. fractieleider jhr. mr. de Geer en den S.D.A.P.'er jhr. mr. van der Goes van Naters. Vrijdag zijn nog zooveel redevoeringen gehouden, dat het debat Dinsdag moet worden voortgezet. Dan komt de minister aan het woord. Er zal echter bijna zeker geen Kamer meerderheid zijn die den minister tot aftre den zal dwingen. Want naast zakelijke afkeu ring van minister Goseling's beleid hebben zoowel de woordvoerder van de C.H. als die van de S.D.A.P. verklaard dat zij zijn aftre den niet eischten. Aangezien zijn eigen partij aan zijn zijde staat en ook de A.R. hem zeker niet tot aftreden zullen dwingen, is de groote meerderheid van de Kamer op dit punt dus wel zeker. Jhr. mr. de Geer heeft zich zeer nadrukke lijk geuit, verklarend dat hij niet twijfelt aan 's ministers goede bedoelingen. Hij acht hem verkeerd voorgelicht en had liever gezien dat hij zijn vergissingen had erkend. Hij heeft een fout begaan, maar dat doet ieder die werkt. Jhr. de Geer hoopt dat de minister aan aan neming van de conclusies van het commissie rapport waarvoor hij zal stemmen geen politieke gevolgen zal verbinden. Wantrouwen ligt in die conclusies niet. En het zou staats rechtelijk nog onjuister zijn als alle R.K. mi nisters zouden aftreden. Wij staan voor een zakelijke uitspraak, niet voor een politiek doodvonnis tegen een minister. Zoo sprak de leider der Christelijk-Histori- sche partij, die het overigens wel aan den minister moest overlaten of hij zelf zijn po sitie zoo geschokt zou achten bij aanne ming van de conclusies van het rapport, die zeker schijnt dat hij uit eigen beweging zou aftreden. En hierbij sloot de woordvoerder der S. D. A. P. zich aan in deze woorden: „Ik trek geen conclusie ten aanzien van den minister en ben hec eens met den heer de Geer: een res pectabel mensch en goed jurist als minister Geseling kan zelf oordeelen. Woorden als deze werpen olie op de Ossche golven. Het is jammer dat het zoo lang heeft moeten duren eer men met olie kwam aan dragen. Intusschen blijft de vraag of minis ter Goseling, die tot dusver steeds stokstijf °P zijn standpunt is blijven staan, niet zal aftreden als de conclusies van de Kamercom missie worden aangenomen. M. i. is die kans n°g steeds groot. Maar na hetgeen nu reeds 'an de zijde van de C. H. U. en van de S. D. A- P. is verklaard kan men niet meer aanne men dat zijn Katholieke ambtgenooten daar- nog een reden zouden zien om met hem been te gaan. De ministers Romme, Weiter en Van Steenberghe zullen daar, zooals jhr. de Geer te kennen gaf, geen staatsrechtelijke reden voor kunnen vinden, omdat de aanne ming der conclusies geen wantrouwen van de Kamermeerderheid in hun ambtgenoot van Justitie zal beteekenen. Het vooruitzicht is dus thans: geen Kabinetscrisis over de Ossche Jaak, mogelijk wel een aftreden van den mi- bister van Justitie uit eigen beweging als biij- g» sou dat hij de zakelijke critiek op zijn M1eld nog steeds vierkant afwijst. R. v.* Nu een ideale verbinding tusschen Noord en Zuid Het verlangen naar snelle verbin dingen tusschen de verschillende dee- len van ons land in den loop der jaren sterker geworden naarmate het wegverkeer groeide, is vandaag weer voor een gedeelte bevredigd nu de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht officieel in ge bruik is genomen. De ingebruikneming van de brug over het Hollandsch Diep beteekende reeds een belangrijke ver betering, doch de weggebruikers zullen eerst thans kunnen juichen nu het leed van de veerponten bij Dordrecht geleden is. Een prachtig viaduct leidt hen feitelijk over Dordrecht heen over een lengte van 1260 meter, zoo dat zij op de snelste wijze hun weg naar het Zuiden of naar het Noorden kunnen kiezen. Geen wonder dus, dat er vreugde heerscht in de kringen van deze weg gebruikers. Geen wonder ook, dat de gemeente Dordrecht verheugd is over de totstandkoming van deze brug, welke Dordrecht uit zijn isolement verlost. De ligging van deze stad tus schen de groote Zuid-Hollandsche wa teren maakte haar gedurende langen tijd vrijwel ontoegankelijk en toen men de oeververbindingen tot stand bracht door middel van veerponten, toen was het oponthoud der wegge bruikers dermate groot, dat men na het passeeren van de pont de stad als het ware ontvluchtte. De nieuwe brug. Er is een.groot werk tot stand, gebracht, dat weer luister bijzet aan den naam van de Ne- derlandsche bruggenbouwers. Men kon name lijk niet volstaan met het bouwen van een brug alleen, welke de oevers van de Oude Maas zou verbinden, doch, omdat de brug op Rijnvaarthoogte gebouwd moest worden, waren viaducten noodig om het verkeer op de ver- eischte hoogte te brengen. De bouwers zijn er niet alleen in geslaagd een uitermate prac- tische brug te bouwen, doch zij- hebben hier een voorbeeld gegeven hoe doelmatigheid aan de schoonheid van nieuwe zakelijkheid ge paard kan worden. De brug met toëbehooren bestaat in de rich ting van Zwijndrecht naar Dordrecht uit een gronddam, een betonviaduct, een stalen via duct, een vakwerkbrug, een beweegbare brug, een betonviaduct en een gronddam. De grond- dammen zijn op de gebruikelijke wijze aan gelegd en zij dragen de wegverharding. Het beton-viaduct aan de Zwijndrechtzijde bestaat uit op betonpalen gefundeerde kolomrijen, welke door tusschenkomst van stalen rol- en scharnier-opleggingen een vlakplaatligger dra gen. Behalve ter plaatse waar, in verband met het uitbreidingsplan van de gemeente Zwijndrecht, een overspanning van 40 meter werd verlangd, wisselden de overspanningen van 13 tot 22.50 meter. Het viaduct is 536 meter lang. In de nabijheid van den ringdijk zijn ter weerszijden van het viaduct betontrappen ge bouwd voor voetgangers. Een rijwielgoot ver gemakkelijkt het transport van fietsen. (De consumptieproef met water- wittebrood uit z.g. oorlogsmelange, te den Haag gehoudenmag alles zins geslaagd worden genoemd). Het hoort in d' eerste plaats tot goed bestuursbeleid, Dat men op toekomstkansen goed is voorbereid, 't Is dus verstandig, dat er proeven zijn genomen, Met brood, voor het geval een oorlog ooit zou komen. Komt onverhoopt die ramp, dan rekent men als feit, Op noodzaak van een brood van minder kwaliteit, Dan wij in vredestijd zoo rustig daaglijks eten, Dat is een les. die wij nog lang niet zijn vergeten. Dus heeft men weldoordacht voor zoo'n geval van nood, Een nieuw recept gemaakt voor waterwittebrood, Dat men den volke blijvend voor zou kunnen zetten, Ook in een tijd van voedseldistributie- wetten. De proeven, en vooral het proeven, zijn geslaagd, Men at het brood met smaak, er is haast niet geklaagd, Al was 't natuurlijk wel van ander t* onderkennen, Men bleek er bij 't gebruik al spoedig aan te wennen. Dit vraagstuk brengt ons dus niet langer in het nauw, Op dit punt zijn wij klaar, als 't zoover komen zou, Maar u vergeeft we wel, dat ik nog zeggen wou: Al mag het flink en prettig onze magen vullen Al mag het mooglijk zijn zelfs om ervan te smullen. Ik hoop dat u en ik het nimmer eten zullen. P. GASUS. Het stalen viaduct overspant met twee ope ningen van ieder 33.60 meter den rivieroever en met één overspanning van 33.60 meter het gedeelte van de rivier in het verlengde van de kleine draaibrug van de spoorbrug. De hoofdliggers zijn doorgaande stalen plaat liggers. Ook de vloerconstructie bestaat uit stalen balken, afgedekt. met_een.betonplaat. De vakwerkbrug overspant met openingen van 88.80 en 77 meter de eigenlijke rivier. De beweegbare brug heeft een opening ge lijk aan de geheele opening van de naastlig gende draaibrug van de spoorbrug, welke 48 meter bedraagt. De brug bestaat uit twee klappen, welke ieder van dit draaipunt af een lengte hebben van 28 meter bij een breedte tusschen de leuningen van 22 meter. Het betonviaduct aan de Dordreehtzijde ver toont veël overeenkomst mét dat aan de Zwijndrechtzijde. Dit viaduct heeft een lengte van 468 meter. De totale lengte van de viaducten en brug te Dordrecht, welke als een aansluitende over brugging kunnen worden beschouwd, bedraagt ongeveer 1260 meter, hetgeen dus langer is dan de verkeersbrug bij den Moerdijk. De Minister van Waterstaat heeft de brug officieel opengesteld. NIENEBOKOS. Op den tweeden dag van de bondsjaarverga dering van den Nieuwen Nederlandschen Bond van Koffiehuishouders en Slijters (Nienebokos), welke te Rotterdam is gehouden, werd de be grooting voor het jaar .19391940 goedgekeurd. Herkozen werden als bondsvoorzitter de heer Mi A. Opmeer en als hoofdbestuursleden de heeren A. J. Verwey, L. Verhagen, C. Bruinse en J. F. Wol. Als plaats, waar het-volgend congres zal gehouden worden, werd Den Haag aangewezen. Dronken achter het stuur. Voor de rechtbank te Zutphen had zich Vrij dag in hooger beroep te verantwoorden een 36- jarige koopman uit Den Haag. Hij was door den kantonrechter te Apeldoorn veroordeeld tot een geldboete van f 100.-- en een jaar ontzegging van het rijbewijs omdat hij, terwijl hij in dron kenschap een auto bestuurde, te Apeldoorn een wielrijdster had aangereden. De wielrijdster was er nog al goed afgekomen. De president van de rechtbank mr. H. Sluy- terman, die herinnerde aan de ernstige gevol gen van de vele auto-ongelukken, welke den laatsten tijd tengevolge van drankmisbruik had den plaats gevonden, vroeg den verdachte of het wel verstandig was geweest in hooger be roep te komen. De Officier van Justitie achtte de straf door den kantonrechter opgelegd te gering. Hij vor derde' veertien dagen principale hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. JIIIIIIW"*»1»» Gouden tientjes voor een rijksdaalder verkocht Vrijdagmiddag wekte op het Damrak te Amsterdam een man, die met een re clamebord liep, groote sensatie. Op dat bord stond namelijk te lezen: „Ik verkoop gouden tientjes voor f 2.50". De man werkte met dit fenomenale aanbod als een rattenvanger van Hameln. Velen liepen achter hem aan en van die velen waagden het eenigen zelfs op de transactie, die door een sprookjesprins of door een aartsbedrie ger moest worden gelanceerd, in te gaan. En zoo waarzij kregen voor hun rijksdaalder een gouden tientje. De meesten echter vertrouwden het zaakje niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat geleidde om dezen vreemden koopman eens even te ontmaskeren. Op het bureau ontpopte hij zich als een medewerker van een weekblad, die in den komkommertijd, welke blijkens dit bericht- zoo langzamerhand schijnt aan: te breken, op jacht was naar kopij voor een: artikel in zijn blad,- waarin de reacties van het publiek bij een dergelijk aanbod moesten worden verwerkt Zijn eerste ervaring was een proces verbaal toegens venten zonder vergun ning. Urker geneesheer bij het zwemmen verdronken. Vermoedelijk in een kolk geraakt. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf is dokter B. de Jong, geneesheer op het eiland Urk. bij het zwemmen in zee verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Het ongeluk gebeurde, toen de heer de Jong bij het strand van de z.g. Staart van Urk met eenige kennissen aan het zwemmen was. Plot seling verdween dokter De Jong in de diepte. Waarschijnlijk is hij in een kolk geraakt op de plaats, waar ook twee jaar geleden een kind verdronken is. De andere zwemmers stelden dadelijk pogingen in het werk om den drenke ling te redden, doch zij slaagden daarin niet. Ds. Zijlstra, predikant op Urk, die tot het ge zelschap behoorde, snelde onmiddellijk naar het dorp om hulp te halen, waarna enkele mannen er met een vlet op uit trokken. Zijn lijk is 's avonds gevonden. Dokter de Jong was pas sedert enkele maan den op het eiland als ziekenfondsarts geves tigd. Daarvóór was hij in Groningen werk zaam. Hij was ruim.dertig jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Vrijdagmiddag ging de vijftigjarige heer A. Hulzebos, opzichter van de steenfabriek van de firma Strating te Oude Pekela, zwem men in een wijk te Groot-Stukken, gemeente Onstwedde. Toen hij om acht uur nog niet thuis was werd de familie ongerust en stelde zij een onderzoek in. Men vond toen zijn kleeren en fiets op den wal liggen. De politie begon te dreggen en haalde korten tijd daar na het lijk op. Vermoed wordt, dat de heer H„ die een goed zwemmer was, in het water onwel is geworden P( TTCIP'C Heerenmodehuis w Zeeweg 78 STAAT IN ALLES BOVENAAN (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe technische leider bij de K. L. M. In de vacature van algemeen technisch lei der bij de K. L. M., ontstaan door den dood van den onder-directeur P. Guilonard, is be noemd de heer H. Veenendaal, totnutoe verte genwoordiger van de K. L. M. in Amerika. De heer Veenendaal is 26 Juli 1899 te Maarn geboren en hij trad in 1921 bij de K. L. M. in dienst, toen hij werd tewerkgesteld bij den technischen dienst. In 1935 vertrok hij naar Amerika om als technisch vertegenwoordiger der maatschappij op te treden. In den loop van de vorige week keerde hij in ons land terug. De heer Veenendaal die dus een gedeelte van de werkzaamheden van den heer Guilo nard overneemt, zal onmiddellijk zijn nieuwe functie aanvaarden. Tot zijn opvolger in Amerika is benoemd de heer F. Besangón, die den heer Veenendaal reeds terzijde stond. ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdagmiddag is in de Grootestraat te Nijverdal, het twaalf-jarige meisje S„ dat, op de fiets gezeten, tusschen twee stilstaande auto's door den rijweg wilde oversteken, door een passeerende personenauto aangereden. Het kind viel tegen den grond, waarbij 't een zware hersenschudding opliep. In zorgwek- kenden toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. TENTOONSTELLING ZIEKENHUISWEZEN. Vermoedelijk in 1940 te Amsterdam. Te Amsterdam is opgericht de stichting welke ten doel heeft het organiseeren en ex- ploiteeren van tentoonstellingen op het ge bied van ziekenverpleging, in den ruimsten zin van het woord. ZIJ, die zich mei ingang van 1 lull pel kwartaal abonneeren, ontvangen de In Juni neg te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. ccccvin. Het schrijven van een wekelijksch stukje over de visscherij is in den regel een aardige bezigheid, want er gaat meestal geen wee.k voerbij of er is iets bijzonders over dit interessante bedrijf te vertellen. Maar o, die komkommertijd! Er gebeurt niets. Er is bijna geen aanvoer, er is bijna geen handel. Deden we in IJmui- den nu maar wat meer aan de haringvisscherij dan was het wat anders. Twee schepen heb ben we nu op de haring, maar daar zien we hier in IJmuiden niets van. Die brengen hun haring naar Vlaardingen en komen hier al leen om een dagje uit te blazen, voordat ze weer naar de visscherij gaan. Maar we beginnen gauw weer aan de trawlharïngvisscherij. Het is zóó 1 Juli en dan mag er weer trawlharing worden aangevoerd zoodat vandaag of Maandag wellicht de eerste trawler met het haringnet naar zee zal gaan. Zullen ze de haring nog in de Silver Pit aantreffen? Of zou die inmiddels verhuisd zijn nar Noordelijker regionen? Het laatste zal wel het geval zijn en het zal interessant zijn te vernemen, wat het resultaat is van den eersten haringtrek; waar deze gedaan wordt en hoevel manden hij opleverde. Zou het ook zoo slecht gaan als met het drijf net? Er kwamen deze week binnen 25 trawlers, 47 loggers en 3 kotters. Behalve dan bij de 38 loggers van Maandag zagen we bij de loggers ook deze week weer mooie besommingen. Het was weer een Schevenlnger, die bovenaan stond n.l. de Sch. 225 met f 1810. Maar ook de K.W. 76 en de K.W. 78, twee groote loggers hadden met resp. f 1560 en f 1550 geen reden om te mopperen. PIETERMAN. Dancing Wilhelmina - Uitgeest Zondagmiddag 3-6 u. Zondagavond 7-11 u. Muziek van de be- Muziek van de be kende Radio Accor- kende Stemmings- deonband „T H E band „THE GRASS- BROADWAY HOPPERS". SERENADERS". 's Middags Beleefd aanbev.: VRIJ ENTREE. P. J. BALTUS. DANSEN (Adv. Ingez. Med.) Bij Groesbeek blijft heide en bosch branden. Reeds veertien maal brand in kort tijdsverloop. Opnieuw heeft Vrijdag brand gewoed in de bosschen van Groesbeek, nu op de Mookerheide onder de gemeente Mook. Het vuur greep snel om zich heen en verwoestte verscheidene hectaren bosch. Deze brand kwam zeer ongelegen in verband met de viering van het zil veren ambtsfeest van den burgemees ter van Mook. Toen er alarm werd ge blazen werden de feestelijkheden on derbroken en snelden soldaten en bur gers naar het terrein van den brand, om de uitspanning de Mookerschans te beschermen. Hierin slaagde men, doch 4 H.A. jong demiebosch en heide gingen verloren. Dit is nu reeds de veertiende brand, welke in korten tijd te Groesbeek heeft gewoed. Sybrigje teekent hooger beroep aan. Naar wij vernemen heeft Sybrigje V., die door de rechtbank tot anderhalf jaar gevange nisstraf is veroordeeld, omdat zij ten nadeele van haar vriend P. B., 45.000 gulden uit diens safe in een bank te Amsterdam had gestolen, hooger beroep aangeteekend van dit vonnis. Telegrammen worden op stations afgeroepen. Het is dikwijls moeilijk op de stations reizi gers, voor wie een telegram is aangekomen, daarvan te verwittigen. Daarom is eenigen tijd geleden op het station te Arnhem een proef genomen om reizigers, voor wie een telegram ligt te wachten, door middel van op het sta tion aanwezige luidsprekers te waarschuwen. Daar deze proef een bevredigend resultaat heeft gehad, zal voortaan behalve te Arnhem eveneens op het station te Amsterdam c.s.t Utrecht c.s.. Rotterdam D.P., Nijmegen, Gro ningen, 's-Hertogenbosch, Zwolle, Dordrecht, Hilversum en Amersfoort voor dit doel van de [bestaande luidspreker-installaties gebruik wor den gemaakt. Bascule van brug naar beneden gestort. Ds. J. D. VAN CALCAR zal Zondag afscheid nemen als predikant van de Doopsgezinde Gemeente te Beverwijk. In 1906 volgde hij ds. J. Sepp op en bleef langer dan 33 jaren achtereen de toegewijde leidsman van de Beverwijksche Gemeente. Meisje ernstig gewond. Vrijdagmiddag is, tijdens werkzaamheden aan een oude basculebrug, tengevolge van het bre ken van een ijzeren oog, de bascule op het brug dek terecht gekomen. Op dat moment passeerde juist het elfjarig dochtertje van de familie Kra mer uit Monnikendam. Een der beide voeten van het meisje geraakte tusschen het brugdek en de bascule bekneld, waardoor het geheel ver brijzeld werd. In ernstigen toestand is het meisje naar het ziekenhuis vervoerd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1