Schermen SCHAKEN ATHLETIEK HANDBAL DAMES-ATHLETIEK GYMNASTIEK. M A A N D A 0 26 JUNI 1939 HET BLAUW WIT-TOURNOOI. H. H. C. wiut den beker. Het Zondag gehouden tournooi van Blauw Wit begon met de wedstrijden HaarlemAjax en A.F.C.Blauw Wit. Haarlem verscheen in het veld zonder Veen- hof. Beets en Hunik en met Ferment op de werp- plaats. Dank zij honkslagen van Kloos, Vrugt, Koning en Langereis kwamen in de eerste beurt al drie runs binnen. Hierna ging het echter moeilijker te scoren, want Blomvliet had er ver der geducht het oog in. In de tweede beurt kwam alleen nog een honkslag van Kloos, en in de derde en vijfde elk een van Langereis. Die tweede tik van Langereis wend een homerun. Er stond echter niemand op de honken, zoodat het bij één run bleef. Ajax sloeg ook wel eens raak, maar het veldwerk van Haarlem was zoo goed dat de eerste run pas in de vijfde beurt binnen kwam. In de vierde beurt ging het er wel slecht voor Haarlem uitzien, want na de eerste nul raakten nog drie honken bezet, maar boen bezwoer Ferment het gevaar door drieslag en een goeden vang. In de laatste beurt kon hij het scoren echter niet meer tegenhouden. Toen kreeg Ajax nog drie runs binnen. Haarlem won dus met 63. Blauw Wit had ondertusschen weinig moeite met A.F.C. vooral zoolang Leloux wierp. Toen Nesvadla op de werpplaats stond was het sco ren voor Blauw Wit geëindigd. Vlak aan het begin, toen Ferwerda en Kolijn vier wijd hadden gekregen, sloeg Wilders een homerun, die dus drie punten opbracht. Na vijf innings won Blauw met 51. Hierop volgden V.V.G.A. 1Schoten 1 en H.H.C. 1Zeeburgia 1. In de eerste beurt zag Schoten kans twee runs te scoren op het wei-pen van Lammers, dank zij honkslagen van De Smidt en Schotman. Daarna echter eenige beurten niet meer. Pas in de vijfde beurt gaf Lammers den Sohotenaren weer 'wat kans. Geurts en Helen kregen vier wijd en de fhonkslag van Van Leeuwen en de drie honkslag van Verkerk deed de rest. Zoo kwam Schoten in zes beurten aan zes runs. Wist De Smidt in de eerste twee beurten V.V. G.A. nog de baas te blijven, in de derde ging dat niet meer. Tweemaal vier wijd, een drie honkslag van Bouman en drie fouten in het veldwerk, «waaronder twee gemiste vangen, be zorgden V.V.G.A. in één beurt vijf runs. De Smidt herstelde zich wel, maar door fouten in het veldwerk kon V.V.G.A. nog een run boeken, waardoor de stand na vijf innings 66 was. Toen moest dus nog een innings worden ge speeld. Schoten was niet gelukkig. De Bok en Wolters sloegen naar den kor te-s top en deze maakte geen fout. Dat deed hij wel bij Van Leeuwen, maar ook Geurts haalde het eerste honk niet, zoodat Schoten voor nul uitging. V.V.G.A. profiteerde in deze extra beurt on middellijk al van twee fouten en zonder dat er nog iemand uit was, kon er een run geloopen werd, zoodat nu de stand 76 voor V.V.G.A. was en de wedstrijd beëindigd werd. H.H.C. had het tegen Zeeburgia veel gemak kelijker. In ide eerste beurt van H.H.C. wissel den honkslagen en keeren vier wijd elkander vrij regelmatig af en in de derde beurt waren het honkslagen en fouten in het veldwerk. In drie beurten had H.H.C. negentien runs bijeen. Zeeburgia was ook niet zonder, want in de eerste beurt werd er geducht raak geslagen. Het veldwerk van H.H.C. was ook niet feilloos en zoo maakt Zeeburgia een beurt van 6 runs. Toen vond H.H.C. het echter welletjes en Zeeburgia kreeg geen kans meer. H.H.C. won met 196. Voor de tweede ronde volgden nu Blauw Wit •—V.V.G.A. en H.H.C.Haarlem. Vooral de wedstrijd Blauw WitV.V.G.A. was bepaald fraai. Dank zij goed werpen, zoowel van Wilders als van Lammers en uitstekend veld werk was de stand na vier innings pas 10 voor V.V.G.A. Hoogendijk had met een honkslag Lesterhuis aan een punt geholpen en verder was er niets gebeurd. Maar in de vijfde beurt kwam de verande ring. Door fouten en een honkslag van Boscher werden drie honken bezet. Toen kwam Blom en die sloeg zoowaar een homerun. Die tik bracht Blauw Wit vier uns op en daarmede was V.V. G.A. uitgespeeld. Blauw Wit won met 51. Maar ook H.H.C.Haarlem was spannend. Haarlem zat echter met de handicap dat geen bal het verre veld in kwam. Alles kon door het binnenveld worden behandeld en op een enkele uitzondering na gebeurde dit zonder fout. In vijf beurten kwam geen enkele run binnen. Aan H.H.C.-zijde werd wat beter geslagen. Van der Schalie opende zelfs met een drie- honkslag en na dezen kwamen nog vele een- honkslagen. Niet alle brachten succes want al in de eerste beurt waren Baas en Hartog slacht, offer van een dubbelspel op eerste en tweede honk en vlak er na sneuvelde Mulder nog op het dex-de. Maar al ging het dan langzaam H.H.C. kreeg in vier beurten drie runs binnen, behoefde de vijfde beurt niet te slaan en won met 3—0. Daarmee was dus ook H.H.C. voor de finale geplaatst. Ook in de finale werd uitstekend spel ver toond. Trouwens, een stand van 32 na zeven innings van Blauw Wit en zes van H.H.C. zegt daaromtrent al heel wat. Beide wei-pers hadden meermalen succes en werden gesteund door goed veldwerk. Dat liet bij Blauw Wit in de derde beurt wat te wen- schen over en dat bracht, samen met de honk slagen van Ten Veen en Mulder, H.H.C. drie runs op. Een dergelijke kans kwam echter niet weer. Zelfs de honkslagen van Van der Schalie, Hartog en Mulder brachten geen punt meer op. Blauw Wit was er niet zoo gemakkelijk aan gekomen. H.H.C. maakte geen fiouten en bij de Zebra's moest alles uit eigen kracht komen. In de derde beurt kwam Wilders door een honk slag op de honken en met een goeden slag bracht Alting hem thuis. In de zesde beurt ging het precies zoo met Ferwerda en Van Heeswiik. Overigens overheerschte echter Pijnakker, ge holpen door Baas en Verwey. Blauw Wit scoor de niet meer en H.H.C. won de finale met 32 waardoor zij ook dezen beker een jaar te be waren kreeg. Overige uitslagen, Blauw Wit 2: 1—8—2—8—1—3—0—1—* 24 -4—0—0—0—1—2—0 E.D.O. 2: Quick 1: R.C.H. 3: T.H.B. 1: Schoten 3 1—0—3—3—0—1—1—0—0 2—5—2—0—4—2—0—0—1 0—2—2—2—2—0—5 13 0—0—9—0—0—4—10 23 1—5—6—1—1—2—5—1 22 Spaarnevogels 2: 4104072- E.D.O. 5: R.C.H. 4: Haarlem 3: E.D.O. 3: R.C.H. 3: Spaarnevogels 1: R.C.H. 4: Spaarnevogels 2: T.H.B. 2: E.D.O. 5: 1—1—6—6—6—* 19 0—1—0—2—0—1 4 0—0—2—0—0—0—0—0 2 6—3—8—6—2—0—2—15 42 5_1—2—5_0—6—8 6—0—0—1—1—16—7 2—6—4—6—5—5—2 4—0—1—0—1—0—1 2—4—1—1—2—2—6 2—5—3 -4—3—12—1 H.H.C. 3: 0—1—2—0—3—6—6—* 18 E.H.S. 1: 0—1—1—0—5—3—0—4 14 Verder won Schoten met 2712 van The Cat chers en T.H.B. 1 met 3128 van E.D.O. 4. NED. ARBEIDERS SPORTBOND Niet minder dan 70 leden zullen hedenavond de veardigheidsproef afleggen in Stoop's Bad voor net. verkrijgen van hel zwemdiploma van den N.A.S.B. Verschillende attracties, zooals ballonsprin- gen, boegsprietloopen enz. staan op het pro gramma. SCHERMWEDSTRIJDEN ZANDVOORT. TE EQUIPEWEDSTRIJDEN SABEL, GEWONNEN DOOR ROTTERDAM. De jaarlijksche Noorderbad schermwedst-rij- den werden dit jaar gehouden in het Groot- Badhuis en wel omdat het slechte weer in de badplaateen dikwijls spelbreker is en het Groot-Badhuis een goede gelegenheid biedt om binnen te schermen. De Belgische équipe had bericht van verhin dering gezonden, zoodat het Engelsche sabel team, het internationale tintje aan deze wed strijden gaf. Zaterdagmiddag bonden de volgende équipes den strijd aan: le Engeland met Moore, Tur- quet, Trinder, Chan en Wricht; de K.O.S., de A.S.C., de A.S.B. en de Rotterdammers, dus 5 équipes. Er werd vlot sabelspel gedemonstreerd en het vooral sportieve schermen van de En- gelschen viel op. De afdeeling K.O.S. van de officieren schermers, had Boutmy weder op den looper gebracht, welken schermer we een tijdlang gemist hebben. De A.S.C. wist te winnen van de A.S.B.ter wijl Rotterdam met van Wieringen, v. d. Berg, Vandervoodt en Munnik, zeer sterk sabelvech- ten te zien gaf en er alles op zetten wilde om den Beker wederom in het bezit te krijgen, hetgeen hun ook inderdaad gelukt is. Zij wer den no. 1 met 4 gew. matches, no. 2 K.O.S. met 2 gew. matches, no. 3 Engeland, no. 4 A.S.C. en no. 5 A.S.B. F. A. Mosman (A.S.C.) met 13 gewonnen partijen behaalde de beste persoonlijke resul taten, terwijl Turquet van de Engelschen met 11 gew. partijen de beste schermer bleek te zijn. PERSONEELE WEDSTRIJDEN FLORET EN SABEL. Mevr. Hessink en W. Driebergen winnen. Zondag werden de schermwedstrijden in het Groot Badhuis voortgezet voor dames op floret en voor heeren op sabel. Op floret deed mad.elle Burs uit België mee, en ook aan de sabelwedstrijden werd door de Engelschen deelgenomen en door de bekende Belgische schermers Delbrassine, Beels en Brasseur. Het weer leende zich bij uitstek voor het schermen op het mooie, ruime terras. De zon maakte het verblijf bij deze wedstrijden tot waar sportief genoegen. Voor de dameswedstrijden was de opkomst niet groot, slechts 8 dames waren opgekomen en werden in één poule ondergebracht. Er werd geschermd volgens de internationale regels en dus om 4 treffers. Mevr. Hessink Teerink schermt menige keurige partij en be houdt haar goeden stijl. Ook mej. v. d. Sluis schermt sterk en de onderlinge partij Hes sinkv. d. Sluis zal de beslissing ongetwijfeld brengen. Zij eindigt in een 42 overwinning voor mevr. Hessink. Als deze ook de Belgische weet te slaan is zij reeds zeker van de over winning. Geen enkele maal werd zij ernstig bedreigd en weet al haar partijen in winst om te zetten en slechte 9 treffers te incassee- ren. Mej. v. d. Sluis wordt een goede tweede, door het bij haar ééne verliespartij tegen mevr. Hessink te laten. Mej. Munnik, Mad.elle Burs en mej. Rosenbach kunnen ook op een goeden wedstrijd terug zien. Einduitslag is: No. 1 mevr. Hessink 7 gew. partijen, No. 2 Mej. M. d. Sluis, No. 3 Mad.elle Burs, No. 4 Mej. Munnik en verder de dames Rosenbach, Secrè- ve, Pierik en Los. Getijktijdig met de dameswedstrijden had den de personeele wedstrijden sabel voor hee ren plaats op 2 loopers. Er waren 12 deelnemers onder wie 3 Belgen, 3 Engelschen en 6 Hollan ders. Toen de helft van het aantal partijen geschermd was geworden, stonden de Engel schen Moore en Turquet er het beste voor, ieder met slechts één verliespartij, doch' dat kwam omdat de Hollanders allen op één loo per schermden, elkaar kenden en elkaar af maakten. Op den anderen looper schermden de buitenlanders. Daarna werd gewisseld en kwa men Mosman en Driebergen beter opzetten en verloren geen enkele partij meer, zoodat zij aan den kop bleven en de buitenlanders de verliezende partij werden. Ook Breemouer en v. d. Berg bleven hun winstpartijen opvoeren en toen v. d. Berg zijn laatste partij tegen Brasseur verloor was hij uit de running voor de le plaats en had er barrage plaats tusschen W. Driebergen en F. Mosman, die beiden 9 gew. partijen hadden, terwijl v. d. Berg met 8 gew. partijen no. 3 werd. De barrage had een spannend verloop en was een hoogstaande partij, welke met 54 door Driebergen werd gewonnen. Einduitslag is: 1. W. Driebergen, 2. F. Mosman, 3. W. v. d. Berg, 4. J. Breemouer, 5. Turquet (Eng.), 6. Brasseur (Belg.), 7. Moore (Eng.), 8. N. v. Hoorn, 9. Trinder (Eng.), 10. Beels (Eng.), 11. Mater en 12. Delbrassine (Belg.), De buitenlandsche schermster en schermers ontvingen een aandenken en de Burgemeester van Zandvoort reikte met eenige toepasselijke woorden de bekers en medailles uit. HAARLEMSCHE SCHAAKCLUB Promoveert naar de eerste klasse. De beslissende return-wedstrijd, die Zaterdag avond werd gespeeld tegen Morphy uit Den Helder, wend eveneens door de H.S.C. gewon nen; eindigde de eerste ontmoeting in 73, dezen keer waren de cijfers gematigder, de H.S.C. won na een zeer enerveerenden kamp met 5'/s tegen 4y2, en promoveerde daardoor naar de eerste klasse. Dit seizoen werd aldus ongeslagen geëindigd. Onze gelukwenschen! De gasten, die zeer sterk waren verschenen, spanden zich zeer in om te trechten aan een ne derlaag te ontkomen, welke degradatie voor hen beteekende, langen tijd was van het resultaat dan ook niets te zeggen, de kamp was zeer span nend, tot vijf minuten voor het einde waren de beiderzijdsche kansen nog onzeker, aan de -ver schillende borden werd fel gestreden om een be_ slissing te kunnen forceeren, met den stand 4A tegen 4*A moest de beslissing vallen aan het eer ste bord waar de geheele wedstrijd door de beide eerste bordspelers D J. S. de Lange en Geus elkaar verbitterd hadden bekampt, de tegenstel ling werd zelfs zoover doorgevoerd dat de Haar lemmer in het eindspel over de paarden be schikte, terwijl zijn tegenstander het op de raadsheeren hield, niettemin wist de Lange de dichte haag van toeschouwers rond zijn bord te verrassen met een fraaie ressources, die voor den Helder een onpareerbaar mat tot resultaat had den, aldus de eindstand in het voordeel van de H.S.C. brengend. Het verloop aan de borden was als volgt: D. J. S. de LangeK. Geus 10. Een fel gespeelde partij om de leiding ont- stipnd spoedig, Geus kwam oogenschijnlijk met wit toeter te staan, de Lange behield echter venijnige dreigingen en toen Geus gedwongen Werd risico's te aanvaarden, wist hij dit zoodanig uit te buiten, dat deze aan het mat niet meer kon ontkomen. E. D. de WaalH. Smink Ay?. Solide zette de Waal zijn partij op, voortdu rend was hij in den aanval, zijn tegenstander verdedigde zich echer zeer vindingrijk, en wist door het tijdig brengen van een tegenoffer nog op het nippertje aan het verlies van de dame te ontkomen, hierna ontstond een eindspel, waar bij de Waal de betere kansen had, later gaf hij deze partij remise. J. J. BertDr. van Epen Al/2 Dr. van Epen, welke in Den Helder binnen 15 zetten had verloren, paste dezen keer beter op. hij bewaakte alle lijnen zeer zorgvuldig en toen Bert toch nog het betere spel begon te krij gen. ruilde hij alles direct af, daarna werd door beiden tot remise besloten. J. van DijkDr. Feenstra Kuyper 10. Reeds kort na de opening won van Dijk een belangrijke pion, wist deze om te werken tot verbonden vrijpion, en tot de zevende lijn op te doen rukken, toen Dr. Feenstra in het eindspel ook nog een samenspel van paarden en raads heeren kreeg te bekampen, terwijl ook een tweede vrijpion versoheen, werd hij gedwongen den 'hopeloozen strijd te staken. W. J, JolinkDr. Minnes 01. Dit was voor Den Helder het eerste winstpunt, de Wierïnger kampioen speelde ook dezen keer heel sterk, Jolink accepteerde een offer van een toren in de veronderstelling dat het offer in correct zou zijn, dit bleek niet het geval, waar door groote moeilijkheden voor hem ontstonden, bijna was hij er nog door heen geglipt, toen hij listig een verborgen val opstelde, maar kreeg geen kans meer toen dit doorzien was. A. KroeseC. Kwak AlA- In zijn eerste partij tegen dezen tegenstander had Kroese deze geheel overspeeld en de opzet van deze partij wekte eveneens dienzelfden in druk. na een doorbraak kwam hij steeds beter te staan, de Heldenaar verdedigde zich echter met den moed der wanhoop, en wist zoowaar nog remise uit het vuur te sleepen. A. BergmanJ. van den Kamp AV2. Reeds spoedig bleken deze tegenstanders aan elkaar gewaagd te zijn, elke poging tot door braak werd beiderzijds zorgvuldig nagespeurd, en verhinderd, nochtans verkreeg de Haarlem mer het betere spel zonder bepaalde voordeelen te kunnen aantoonen, een remise-aanbod van Den Helder werd hier aangenomen, waar de stelling nog uren te spelen was zonder aanwijs baar voordeel. W. GeuzenbroekJ. Valkenier AXA. Evenals tevoren kwam Geuzenbroek zorgvul dig spelend weer tot een geweldig sterke stel ling. zijn tegenstander werd geheel ingesnoerd, het bleek edhter dat de stelling iets te ver was doorgevoerd, het brengen van een offer bleek noodzakelijk, Valkenier verzamelde al zijn stuk ken rond den Koning, het uitzoeken van de winst werd een ware puzzle, waarschijnlijk was de stelling bij arbitrage gewonnen, voor het bord was het niet uit te zoeken zonder verlies van veel tijd, reden waarom tot remise werd overgegaan. P. MobachIr. Oortgeyzen 10. De Haarlemmer bracht reeds spoedig een pionoffer, verkreeg daarvoor een prachtig open spel en rukte de geheele konïngstelling van zijn tegenstander uit elkaar, op fantastische wijze wist hij dame-ruil af te dwingen, na de winst van drie pionnen, achtte hij den tijd gekomen tot het eindspel, wat uiteraard hopeloos voor Ir. Oortgeyzen was, hij gaf gewonnen. F. K. N. Harahap—-J. Rensink 01. Deze partij zou zeker door Harahap zijn ge wonnen, indien deze zich niet had laten verlei den tot snel spel toen zijn tegenstander zich in aanzienlijken tijdnood bevond, het was een voortdurend gemanoeuvreer van stukken, waar bij de Haarlemmer zoo goed kwam te staan, dat winst aantoonbaar bleek, hij speelde a la mi nute om zijn tegenstander geen bedenktijd te laten, vergiste zioh plotseling en verloor een stuk, snel consolideerde de Heldenaar zijn stel ling en kon spoedig winnen. H. S. G.-H. C. S. V. Het Haarlemsch Schaakgezelschap speelde Za terdagavond een wedstrijd tegen de Haagsche Chr. Schaakvereeniging en heeft met groot ver schil verloren. De partijen verliepen als volgt: Bord 1. G. KrooneGeuzenbroek. Op e4 ant woordt zwart met de Aljech in-verdediging (Pf6). Na een ecnigszins tamme voortzetting van wit ontstond een ongeveer gelijk spel. Tegen den 30sten zet kwam wit in tydnood. Daar H.S.G. achterstond, ging hij bovendien op winst spelen en dit werd hem fataal. Een looperzet van zwart kostte wit een stuk en daarmee de partij. Bord 2. RubenDavidson. Een Caro-Kann opening waarna voor zwart eenig voordeel ont staat, echter niet voldoende om in winst om te zetten. Bord 3. MarwitzSmitskamp: Een Grünfeld- verdediging met den Rusischen zet Db3. Zwart zet niet op zijn sterkst voort en zoodoenden ver- zekei't wit zich van de leiding. Langzaam maar zeker weet wit zijn voordeel te consolideeren. Hij bezet de d-lijn en bindt alle zwarte stukken. Het gevolg is dan ook, dat de zwarte pionnen- stelling op den damevleugel bezwijkt onder den geweldigen druk. Dan geeft zwart terecht op. Bord 4. RubenVeurman. Een dame-pion- opening met 3. Lf4 en c5. Zwart komt gedrukt te staan, maar weet na eenigen tijd een pion te winnen. De druk op zijn stelling blijft echter en juist als het oogenblik van losbreken gekomen is, offert wit de kwaliteit en verkrijgt vier pionnen tegen twee op den damevléugel. Men besluit dan tot remise. Bord 5. SondorpVan Zijl. Zwart wilde Grün- feld spelen, maar wit stelt hier een soort Colle- opstelling tegenover. In het middenspel ruilt wit verkeerd af en verliest eenige belangrijke tempi. Zwart dringt met zijn torens de witte stelling binnen, verovert twee pinonnen en wint daarmee de partij. Bord 6. De RooLeibbrandt: Een Fransche partij. Tot het eindspel staat zwart ovenvegend. In uitersten tijdnood echter overziet hij de sterk ste voortzetting en verliest tenslotte nog. Bord 7. StolAalders. In deze Spaansche partij verliest wit in de opening een pion. Hjj krijgt wel eenigen aanval, maar zwart weet alles te pareeren. Zwart weet tenslotte twee stukken voor toren te krijgen en na een lang eindspel zich van de winst te verzekeren. Bord 8. KreuzenBlokker. Een onregelmatige opening. Op den 15den zet wint wit door 'n aar dige combinatie de kwaliteit, waarna zwart spoedig moet opgeven. Bord 9. v. d. OuwBos. Hier zien wij de door- schuifvax'iant van de Fransche partij. Op den 4den zet speelt wit Dg4. Aanvankelijk komt zwart achter in ontwikkeling maar hij weet zich te handhaven en de partij tot remise te brengen. Bord 10. De BondtSaeijs. Een orthodoxe verdediging van het damegambiet. Een ver door geschoven pion van wit en het feit, dat de zwarte stelling zeer gesloten is, maken een goede ver dediging zeer moeilijk. In tijdnood doet zwart een minder sterken zet en de partij gaat verloren. De uitslag wordt hierdoor: H. S. G.: H. C. S. V.: G. KrooneJ. G. Geuzenbroek 01 R. A. G. DavidsonC. L. Ruben yz J. H. MarwitzH. Smitskamp 10 J. K. VeurmanJ. B. N. Ruben V2Va J. SondorpA. van Zijl 01 J. G. LeibbrandtK. de Roo 01 Ph. Th. Stol—G. J. D. Aalders 0—1 Dr. P. C. BlokkerJ. Kreuzen 01 H. D. v. d. OuwG. Bos i/2Va W. J. SaeijsL. de Bondt 01 Onderlinge wedstrijden van „Haarlem". Zondag vonden op het Haarlem-terrein de onderlinge wedstrijden plaats der H. A. V. „Haarlem". Aan Kluft, momenteel de beste werper van Haarlem, gelukte het, de mooiste prestatie van den dag te leveren, door met een stoot van 13,21 M. voor het eerst de 13 M.-grens te passeeren en nog wel op royale manier, zoodat het hem ongetwijfeld lukken zal dit op een wedstrijd te herhalen. Ook Lamoree leverde uitstekende prestaties. Zoo won hij o.m. het hoogspringen, zoowel als het verspringen met respectievelijk 1,75 M. en 6,60 M., terwijl Van Geenhuizen, die dezen dag voor het eerst aan de start verscheen liet zien, dat hjj na een paar wedstrijden weer geheel er in zal komen. Ook A. Schaap was goed op dreef. Vooral zijn 200 M. in 23,2 sec. was boven aller verwachting. Aan eenige athleten uit Zaandam was op hun verzoek gelegenheid gegeven aan eenige num mers mee te doen. Speciaal op de 1500 M. lieten zij zich niet on betuigd. Ook namen eenige voetballex-s van Haax*lem deel, waarbij o.a. Van der Hulst bij het ver springen op de derde plaats eindigde. De uitslagen zijn als volgt: 100 M. kl. A: 1. A. Schaap 11.2; 2. Van Geen huizen 11.4. 100 M. kl. C: 1. Groen 11.5; 2. De Ronde 11.9. 200 M. kl. A: 1. A. Schaap 23.2; 2. Potharst 23.6. 400 M. kl. A: 1. De Roode 53.6; 2. Kok 54.8. 1500 M.: 1. Koopman, Haarlem 4 m. 31.6; 2. Duits, Zaanland 4 m. 35.4. 200 M. kl. C: 1. Kluft 25.9; 2. Mulder 27.2. Kogelstooten: 1. Kluft 13.21 M.; 2. Lamoree 12.75 M. Speerwerpen: 1. Lamoree 42.85 M.; 2. Rinkel 39.55 M. Hoogspringen: 1. Lamoree 1.75 M,; 2. Mulder 1.65 M. Verspringen: 1. Lamoree 6.60 M.; 2. Kluft 5.68 M.; 3. Van der Hulst 5.63 M. Het Witte Paard. Voor de tweede maal werd de jaarlijksche massakamp gespeeld tusschen de vereenigin- gen „St. Bavo" en „Het Witte Paard". Laatst genoemde behaalde een kleine overwinning. De returnmatch zal plaats hebben op Vrij dagavond 30 Juni in het gebouw St. Bavo. De uitslag was als volgt: Het Witte Paard—St. Bavo A. HablousF. Puts B. WalkerC. Bottelier J. v. d. Kamp—K. Koedooder B. SpoorTh. v. Os C. v. SoestW. Boer M. v. BergL. Schreurs J. de Lange—F. Fietoor M. Vermeel-C. Weber J. Reeuwijk—B. v. d. Meer Th. de Looze—P. de Haas H. StolvoortA. v. Kesteren C. HoebenF. Goyaert Th. v. SchieW. Noy G. v. d. StoopW, Bosland N. Hoogland—Th. Schroote G. Bakker—Th. Vogels P. Stam.—L. Hartoch P. v. DeyzenG. Mathot 0—1 V2—Y2 0—1 1—0 0—1 1—0 J4Va 0—1 lr—0 Ar-*k 0—1 0—1 1—0 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 Totaal 9'A—Slk Lijnden—Rapiditas (5—3) Voor dat de wedstrijd begon heeft de voor zitter van Rapiditas een bokaal in ontvangst te nemen, als herinnering van het 25-jarig jubileum. Spoedig opent Lijnden de score door van Bladeren met een zuiver schot (10). Als Rapiditas ingespeeld raakt volgt weldra de gelijkmaker door v. Gorcum (11). Het spel golft snel op en neenr. Voor de rust weten beide partijen nog eenmaal te doel punten (2—2). Na de hervatting is Lijnden iets gevaar lijker, wat zij uitdrukt in twee doelpunten (4—2). Rapiditas probeert het ook nog eens en met succes. Brussé verkleint den achterstand met een hard laag schot (4^—3). Weer komt Lijnden terug. Bij één van deze aanvallen komt de linksback van Rapiditas ongelukkig te vallen. Met een gebroken sleu telbeen moet hij het veld verlaten. Lijnden doelpunt nog één keer (5—3). Hiermee komt het einde. MejA. Doorgeest, Nationale wedstrijden te Amsterdam. Zondag werden te Amsterdam de nationale dames-athletiek-wedstrijden, welke geox-gani- «enl waren door de Amsterdamsche Dames Athletxek vereentgiog A. D. A. gehouden. De uitslagen luiden: Finale 100 Meter b: gewonnen door M. Zijlstra (Zeebux-g) 13,2 sec. Finale 200 Meter a: 1. F. Koen (Sagitta), 12,1 sec., 2. L. Koning (Sagitta) 12,9 sec. 80 Meter hox-den: 1. A. Doorgeest (A. D. A.) 12,4 sec., 2. R. Takken (A. D. A.) 13,5 sec. Finale 200 Meter a: 1. A. Bak (Sagitta) 26,6 sec., 2. N. Knuyt (A. D. A.) 27,4 sec. 200 Meter b en c, gewonnen door Bouwmans (Sagitta) 28,5 sec. Hoogspringen klasse a: 1. R. Takken (A. D. A.) 1,45 Meter; 2. N. van Balen Blanken (Sagitta) 1,45 Meter, na loting. Hoogspringen b gewonnen door T. v. d. Klauw (O. D. I. A.) 1,45 Meter. Discuswerpen a: 1. A. Niessink (Sagitta) 38,91 Meter; 2. M. Raadt (Volewijckers) 34.25 Meter. Discuswerpen b gewonnen door A. Nyhof (A. D. A.) 3.38 Meter. Estafette 10x100 Meter om het kampioenschap van Nederland: 1. A. D. A. 2 min. 10 sec.; 2. Sagitta 2 min. 15.3 sec. Verspringen a: 1. F. Koen (Sagitta) 5,78 Meter; 2. B. Zijlstra (Zeeburg) 5,28 Meter. Verspringen b gewonnen door T. van der Klauw (Odia) 4,86 Meter. Kogelstooten a. 1. A. Niessink (Sagitta) 11,28 iVïeter; 2. W. Albers (Sigitta) 10,98 Meter. Speerwerpen a: 1. P. Dieben .Brunhilde, Lei den) 37.47 Meter; 2. E. Dammers (Zeeburg) 35,38 Meter. Speerwerpen b gewonnen door H. Somers (A. D. A.) 26,52 Meter. DE 32ste LIGHAL-U1TVOERING. MejFanny Koen, Het schijnt traditie te wovden, dat, wanneer de gi-oote dag van de jaarlijksche Lighaluitvoe- ring nadert, de zon achter de wolken schuil gaat, de koude wind de laatste zomerwarmte weg blaast en donkere luchten zich boven het Haar lem-terrein samenpakken. Nïettegenstaand het weinig zomersche weer 2i/j71/, is echter de 32ste Lighal-uitvoering, die Zater dagavond onder leiding van den heer B. J. Wie- land Los, voor een verheugend groot aantal be langstellenden werd gegeven, een groot succes gewoi-den: sportief, zoowel als financieel. Het sportief welslagen stond bij voorbaat reeds vast. Het vorige jaar toch bewezen de afdeeling Haar lem van de „Vereeniging van Onderwijzers en Leeraren in de Lichamelijke Opvoeding" en de Kennemer Turnkring reeds, dat zij de kunst verstaan om met de meisjes en jongens van de lagere scholen zoowei openbare als bijzondere en de leden der verschillende gymnastiekver- eenigingen van den K. T. K. een massale uitvoe- x*ing te geven, die een ieder moet boeien. Het financieel succes van het jaarlijksche feest van de sterken voor de zwakken is voor een gx-oot deel te danken aan het onvermoeide, nimmer versagende werken van den geestelijken vader der Lighaluitvoering, den heer A. J. Meijerink, en aan de tientallen jongens en meisjes van de scholen, die zich met den verkoop van kaarten hebben belast. Het prachtige zomerweer van de laatste dagen werkte er toe mede, dat de voor bereidende werkzaamheden, de repetities en de kaartverkoop vlot verliepen. En tijdens de groote uitvoering kon de administrateur van de Vei-eeniging tot bestrijding der T. B. C., de heer Van Waard, de vex'blijdende mededeeling doen, dat de uitvoering ten bate van de Lighallen dit jaar ongeveer f 1600 heeft opgebracht, zoodat thans in totaal een bedrag van f 60.000 door de lighaluitvoeringen bijeen is gedemonstreerd. Een woord van lof ver-dienen de organisatoren van deze massa-uitvoex-ing, die voor een voor beeldige afwerking van het uitgebreide en af wisselende programma hebben zorggedragen. Klokslag zeven uur staakte „Harmonie Cres cendo" de inleidende, vx-oolijke muziek en mar cheerden tweehonderd meisjes van de zevende en achtste klasse L. O. het veld op voor een mas sale stokoefening van gestyleex-de vox-men, onder leiding van Mej. Greëve. Nauwelijks hadden de meisjes het veld ge ruimd na hun succesvol optreden, of 150 jon gens van dezelfde klassen namen het gx-oene grastapijt in beslag voor het geven van een meer vrije demonstratie van oefeningen met paren. De leider, de heer Nieuwenweg, had met deze uit voering, waarin de komische noot niet ontbrak, veel succes. Daarna was de beurt aan den heer Marsman met een flinke groep jongens en meis jes van U. L. O. scholen, die gecombineerd een serie vrije oefeningen afwex-kten op de pittige muziek van Heinzelmannchens Wachtparade. Het meest massale en meest indrukwekkende schoolnummer was wel de vrije oefening, die de vijfde en zesde klassers der openbare en bij zondere scholen ongeveer 800 in getal on der leiding van den heer Nieuwenweg uitvoer den. Vooral dat gedeelte van het publiek, dat, hooggezeten, op het veld neerkeek en de aan komende turners bijna in vogelvlucht aan het werk zag, moet een bijzonderen indi*uk hebben gekregen van deze fx-issche, fleurige demonstra tie, die in zoo voorbeeldige discipline werd ge geven. Een bijna even groote groep meisjes vex-gastte het publiek vervolgens op een uitvoering van oefeningen in het voortbewegen, onder leiding van Mej. T. van Geldex-. De Kennemer turnkring heeft dit jaar wel bij zonder veel werk van haar optreden gemaakt. Zij gaf met di e groote nummers een proeve van het winterprogramma en het vereenigingstur- nen, zooals dit in het K. N. G. V. wordt beoefend. Wij hebben dezelfde oefeningen, demonstraties, dansjes en het prachtige slotnummer de vorige week nog gezien bij de openluchtuitvoering in Zandvoort, toen de zon aan de fleur en de warmte van het geheel het hare bijdx-oeg. Die zomersche sfeer en zonnige warmte hebben wij dezen avond moeten missen. Wij op de tribune, maar vooral de dungekleede turnsters en tur ners, die op het middenterrein massale nummers als knotsoefeningen, rythmische baloefeningen, vrije oefeningen en oefeningen met den ring ten beste gaven, terwijl aan de randen van het ter rein de aandacht werd gevraagd voor het toe- stelturnen: ringen, brug, hoogrek, tafelspringen. Een bijzondere attractie was het optreden van de K. T. K. kampioenen, mej. Brouwer en de heer P. van Duyn, die een persoonlijke vrije oefening demonstreerden en ook aan enkele toe stellen bewonderenswaardige proeven van hun kunnen aflegden. Het publiek kwam oogen te kort om alles in zich op te nemen. Men genoot van het prachtige dansje van de Turnlust dames, maar wilde tegelijkertijd niets van de moeilijke oefeningen aan de toestellen missen. Vooral het slotnummer, dat bestond uit het grootste ge deelte van de „Arnhemiana", heeft een buiten gewonen indruk achtergelaten. Achter „Crescendo" en de vaandelgx'oep defi leerden de K. T. K. turners en turnsters in geslo ten rijen langs het veld. De muziek en de vaan- delgroep traden uit, terwijl de reien zich ooen- den onder leiding van den heer Dujjff en weldra klonk de prachtige, gedragen muziek van de „Arnhemiana" over het veld, waarop de tur ners (sters) bij de uitvoering van de steeds meer bloeiende K. N. G. V. serie 1939 herinneringen aan het groote Bondsfeest in Arnhem wakker riepen. Het was een waardig slot van een in alle op zichten geslaagden avond, waarbij wij een woord van hulde en dank niet willen onthouden aan allen, die tot het welslagen van deze uitvoering ter versterking van het Lighallonds hebben mee- gewerktl

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7