Waar komt het vandaan BERICHT Vischschubben en valsche parels. WA1KT EIKICITIN Kunnen haringschubben aan boord van onze schepen gewonnen worden Ir F. Liebert, directeur van het Rijksinsti tuut voor chemisch, microbiologisch en hydro grafisch visscherijonderzoek in den Helder schreef in het maandoverzicht van de afdee- ling Visscherijen van het departement van Economische Zaken een artikel „Vischschub ben en valsche parels", waaraan wij het vol gende ontleenen: Het schubbenkleed onzer visschen levert niet alleen den bioloog een uiterst gewichtig middel om aan de hand. van de z.g.n. jaarringen der schubben den leeftijd der visschen te bepalen, het geeft ons ook de grond stof voor de industrie der valsche parels en loei in de eigenaardige stof, welke den zilverglans der schubben veroorzaakt, die bij vele vischsoorten zoo kenmerkend is. Wanneer men een versche schub b.v. van een haring, sprot, alver, of schelvisch wrijft, dan kan men zien, dat de „zilverstof" zit in een zacht eenigszins slijmachtig laagje, dat de schub bedekt. Dit is gemakkelijk daarvan te verwijderen, zoodat men dan het eigenlijke lichaam der schub overhoudt, waar met een zwak vergrootglas de bovengenoemde ringen reeds te zien zijn. Het dunne huidje zelf is kleurloos. Onder het microscoop bezien, zit ten daarin gebed zeshoekige, langwerpige kris tallen, ordelijk gerangschikt, welke elkander dakpansgewijze gedeeltelijk overdekken. De afmetingen dezer kristallen zijn niet in alle drie richtingen even groot; de lengte is wat grooter dan de breedte, maar de dikte is daar bij vergeleken veel en veel kleiner, zoo klein zelfs, dat ze slechts met moeite microscopisch te meten zijn met een sterke vergrooting. Het feit, dat zij zich in het zeer dunne, de schub omgevende laagje hebben afgezet, maakt het verklaarbaar waarom zij zoo dun zijn. Bij andere kristallen, die zich uit een dunne vloeistoflaag hebben afgezet, ziet men ook vaak een groot verschil tusschen lengte en breedte eenerzijds en de dikte anderzijds, maar bij de kristallen van den zilverglans der schubben is dit verschil bepaald opvallend. Onder het microscoop onderscheiden zij zich van andere kristallen doordat hun omtrek slechts flauw zichtbaar is; zij maken den in druk, dat zij het licht ongeveer even sterk breken als het water waarin zij liggen. Toch is dit niet het geval, want een nader onderzoek leert, dat slechts hun buitengewoon geringe dikte dit effect teweegbrengt. Bovendien heeft dit het gevolg, dat zij ook, evenals dit b.v. bij de uiterst dunne vliezen der zeepbellen het geval is, z.g.n interferentiekleuren vertoonen, kleuren die dus niet door echte kleurstoffen te weeg worden gebracht, maar daarentegen door samenwerking van de tegen de voorzijde en achterzijde teruggekaatste lichtstralen, waardoor bepaalde kleuren in het witte licht uitgedoofd worden en de rest dus een van wit afwijkende kleur vertoont. Het staat dus vast, I dat het oppervlak dier kristallen zeer gelijk- j matig is en het licht goed terugkaatst. Daar de kristallen der" vi'schschubbeh ook een zeer geringe strooming in een vloeistof duidelijk waarneembaar .maken, zijn zij ook wel gebruikt voor proeven met modellén op waterloopkundig gebied. De stof, waaruit deze kristallen bestaan, is guanine, welke naam gevormd is naar dien van guano, de bekende meststof, die ontstaan is uit de vogelurine, welke zich in de.groote vogelkolonies in regenarme streken opgehoopt heeft. De guaninekristallen, die den visschen haar zilverglans geven, zijn ook afbraakproducten van het opgenomen voedsel. Jonge vischlarven, welke nog van den inhoud van den dooierzak leven, hebben dan ook nog geen zilverglans. Aangezien nu, zooals boven werd medegedeeld, de chemische stof, waar uit de kristallen bestaan, bekend is, kan de vraag rijzen of het niet moge lijk is deze stof kunstmatig te maken uit de elementen, of desnoods uit an dere gemakkelijk te krijgen stoffen. Deze vraagt heeft een practische be- teekenis voor die visscherijen, welke schubben afleveren aan fabrieken voor de bereiding der valsche parels. Het antwoord daarop is, dat men de guani ne \vel is waar geheel kunstmatig kan bereiden, maar dat het tot nu toe niet- gelukt is deze stof af te leveren in den vorm, zooals zij op de schubben der visschen afgezet wordt, nl. zooals hier boven beschreven, als uiterst dunne kristalplaatjes. De kunstmatig bereide guanine wordt slechts verkregen in den vorm van een wit poeder, dat zich in uiterlijk geheel niet onderscheidt b.v. van fijngstampte suiker. Hoewel het her haalde malen beproefd is, is het nooit gelukt deze poeder-guanine om te zetten in die eigenaardige dunne kristallen van deze stof, zooals zij op de schubben der visch voor komen. Hierbij komt nog, dat ook de guanine uit den chemicaliënhandel aitijd nog een dure verbinding is, nl. f 1500 per kg, zoodat de leve ranciers van schubben voorloopig niet behoe ven te vreezen, dat ook hier, zooals dit bij andere producten het geval geweest is, het kunstmatige product het natuurlijke zal ver dringen, waardoor zij hun afzet zouden ver liezen. De geheele vervaardiging der valsche parels kan men in verschillende trappen verdeelen. lo. De afscheiding der guaninekristallen van de schubben en de reiniging en concen treering. 2o. Het overbrengen van de kristallen, hetzij in gelatine-oplossing (verouderde methode), hetzij in een oplossing van collodion of in synthetische lakken. Deze laatste methode stelt veel hooger eischen aan de zuiverheid der guaninekristallen. 3o. Het maken van het lichaam der parels van glas, porcelein, enz. 4o. Het bekleeden der parels en wel óf aan de binnenzijde, óf aan de buitenzijde met de glansgevende oplossing. Het maken van de oplossing, waarin de zuivere kristallen gesuspendeerd zijn, de „Es sence d'Orient", is in handen van een klein aantal fabrieken en geschiedt volgens zorg vuldig geheim gehouden werkwijzen. Wel is bekend geworden, dat men gebruik maakt van nauwkeurig uitgewerkte s'ibmethoden om de kristallen te zuiveren en naar grootte te sor- teeren en dat men ze uit de waterige vloeistof afscheidt door z.g.n. flotatie. Voor de vervaardiging van de lichamen der parels en het bekleeden met parelglans zijn in den loop der jaren een aantal machines ontworpen, welke den handenarbeid, welke vroeger daarbij noodig was, aanmerkelijk ver eenvoudigen. Niet alleen voor valsche parels wordt de Essence d'Orient gebruikt, deze dient ook voor namaak parelmoer en voor het geven van een bijzonder effect aan bepaalde laksoorten. Gezien de prijzen, welke betaald worden voor goede haringschubben, is het de moeite loaard eens te overwe gen of het mogelijk zou zijn, goede schubben te winnen aan boord van onze haringschepen. Het is m.i. vol strekt niet uitgesloten, dat dit roei het geval zal blijken te zijn op die dagen, waarop de vangst niet zoo groot is en er nog wat tijd overschiet voor eeni- gen anderen arbeid dan het verwerken van de vangst. Het is mij gebleken, dat conserveeren van de schubben een voudig kan gebeuren door zouten. Bij de fabrieken van vischconserveji zijn de schubben een afvalproduct, dat zich met geringe moeite laat verzame len. zoodat de Noorsche fabrieken van ingelegde haring en sprot relatief aan zienlijke hoeveelheden schubben op de markt brengen. Thans een lading erts uit Bulgarije. Met het van Varna komende Bulgaarsche s.s. Rodina wordt begin Juli een lading Bul- gaarsch erts voor het Hoogovenbedrijf alhier vernacht. Naar wij vernemen is dit de eerste keer, dat een schip onder die vlag een dergelijke lading uit Bulgarije hier aanvoert. De Rodina passeerde 24 dezer Malta. P. T. T. op den verjaardag van Prins Bernhard. De Directeur van het post- en telegraafkan toor te IJmuiden maakt bekend, dat op den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard het postkan toor te IJmuiden en de hulpkantoren te IJmui- den-Oost en Velsen, voor zoover den postdienst (alle onderdeelen) betreft, voor het publiek niet later zullen opengesteld zijn dan tot 12 uur. Voor den telegraaf en telefoondienst normaal. De postagentschappen, tevens telegraaf en te lefoonstations Zeeweg, Kennemerlaan en Drie huis zullen na 12 uur voor alle diensten geslo ten zijn. De namiddagbestelling te IJmuiden vervalt op vorengenoemden feestdag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat door het centraal girokantoor op 29 Juni de stortin gen met spoedbehandeling alleen worden geboekt als ze aldaar voor 11 uur aanwezig zijn. Een gouden echtvereeniging. Het echtpaar Bosjesvan Dijke. Woensdag 5 Juli a.s. hoopt het echtpaar T. Basjes—van Dijke, Leeuweriklaan 16 het gou den huwelijksfeest te vieren. Bruid en bruidegom, resp. 73 en 81 jaar oud zijn afkomstig uit Zwanenburg bij Halfweg, waar de heer Basjes het sleepersbedrijf heeft uitgeoefend. Uit den ouden tijd, toen er nog geen vrachtauto's waren en het geheele vrachtvervoer met levende paardekrachten geschiedde, weet de 81-jarige natuurlijk veel te vertellen. Als jongmaatje deed hij reeds dienst als scheepsjager om de schepen dooi de ringvaart van de Haarlemmermeer te trek ken. Op ouderen leeftijd legde de heer Basies met paard en wagen heele afstanden af, zoo wel bij dag als 's nachts. Veel stormen en buien heeft hij bij zijn werk moeten trotsee- ren. Tot zijn 71e jaar heeft de nog krasse bruidegom zijn moeilijk werk kunnen verrich ten. Ook de bruid is nog gezond en flink ter been en het is haar grootste trots, dat zij zelf haar huishouding nog kan doen. Ongetwijfeld zal de 5e Juli een mooie dag worden. De voorboden, in den vorm van mooie bloemen zijn reeds aangekomen. De Oranje in het NoordzeekanaaZ. in IJmuiden. De „Oranje' Begroet door een echte oranjezon. Precies half een gleed de Oranje, een sleep boot van Goedkoop voor en achter, door de Vel- serbrug en een kwartiertje later voer het prach tige zeekasteel met een kalm gangetje de Noor- dersluis binnen. Het was een majestueus schouwspel, waarvan tengevolge van de militaire maatregelen helaas alleen die bevooi-rechten konden genieten, die in het bezit waren van een toegangskaart tot de sluis en dit waren uit den aard der zaak slechts weinigen. Maar langs de kanaalboorden stonden overal tal van kijkers. Brug en sloependek torenden hoog boven de sluis uit en zelfs voor een blik op het prorriena- dedek moest men het hoofd in den nek werpen. Het oponthoud in de sluis duurde slechts kort want binnen het half uur kwam er al weer be weging in het machtige vaartuig. Nagestaard door velen, stevende de Oranje met haar 500 gasten aan boord in Westelijke richting. De showroom van „T. G. IJ." geopend. Gistermiddag is de showroom, die onder den naam T.G.IJ. („Tentoonstelling Groot- IJmuiden") door de Winkeliers- en Handels- vereeniging „Groot-IJmuiden" gedurende eenige weken in een winkelpand in de Kal- verstraat wordt' gehouden, door den voor zitter van 't eere-comité, den her H. Hom burg geopend. Jammer was het, dat nog niet alle stands gereed waren. Dit schijnt nu eenmaal een eigenschap van alle tentoonstellingen te zijn. Maar daar de opzet al bescheiden is, was het ditmaal wel bijzonder jammer, dat de zaak nog niet „af" was.- De heer Joh. Meyer zette na een woord van welkom het doel van de tentoonstelling uiteen, n.l. om den winkeliers van IJmulden- West de gelegenheid te bieden hun artikelen ook in andere deelen bekend te maken en het rayon der gele contantzegels uit te brei den. Het speet spreker, dat niet op ruimer schaal van de gelegenheid om reclame te maken, gebruik was gemaakt. De her Homburg sprak daarna enkele woor den. Hij prees ten eerste het initiatief van het bestuur van „Groot-IJmuiden", dat on danks de vele moeilijkheden, waarmee het te kampen heeft g'fehad, Voortgaat, het belang der leden te bevorderen. Het is tegenwoordig moeilijk iets nieuws" tè: vinden op het gebied van reclame en daarom viel het denkbeeld, deze tentoonstelling te houden zeer te prijzen. Spreker hoopte dat de opzet mag slagen en dat het: comité dit werk zal voortzetten, ter bereiking van het gestelde doel. De heer Homburg verklaarde hierna de ten toonstelling voor geopend. Concert van „Wilhelmina" in Velserbeck. De C'hr. Muziekveréeniging „Wilhelmina" geeft a.s. Donderdagavond 8 uur een concert in de muziektent van Velserbeek, zulks ter eere van de verjaardag van Prins Bernhard. Onder leiding van Marinus Adam zal het volgende programma ten gehoore worden ge bracht; 1. Wilhelmiis. 2. Officer of the Day March, R. B. Hall, gearr door A. Maas. 3. Ouverture „Le Cheval de Bronze" Auber, arr. J. Bouchel. 4. Les Saltimbanques Ganne, arr. G. Meister. 5. Coppélia L. Délibes arr. J. Bouchel. Pauze. 6. Preciosa, Ouverture Weber, arr. P. Coppé. 7. Le Roi s'amuse L. Delibes arr. G. Corroyer 8. L'Arlésienne, Bizet arr. L. Blemant. 9. Death or Glory, Marsch R. B. Hall arr. Tierolff. 10. Koraal Gez. 180. Gloeiende ooren beteekenen kwaadsprekerij. In den tijd der lijfstraffelijke rechtspleging, toen menig een den dood vond op den brandstapel, noemde men kwaadsprekerij „vurige tongen". Vandaar het bij geloof, dat als iemands linkeroor gloeit, iemand kwaad van hem spreekt, dat slechte gevolgen voor hem kan hebben (de lin kerzijde wordt beschouwd als de „slechte" kant). Schelm. In de middeleeuwen behoorden de lijfeigenen in de zuidelijke landen tot de „villa" van hun heer en werden uit dien hoofde „villain" genoemd. Zij behoorden tot. de laagste klasse, en toen de lijfeigenschap werd afgeschaft, bleef" de naam „vil-" lain" bestaan om iemand aan te duiden, die tot den laagsten trap was gezonken en zich aan mis drijven schuldig maakte, dus een schelm of schurk was. D. V. O. ging een dagje uit. Het is Zondag voor de reisvereeniging „D.V.O." (Door Vrienden Opgericht), bestaan de uit leden van de plaatselijke afdeeling van het Oud-Katholiek Vakverbond een bijzonder prettige „uitdag" geweest. Des morgens vroeg togen ruim zestig per sonen, leden van het Verbond en hunne res pectieve vrouwen, met twee autobussen op weg om een flinken autotocht te maken en volop van hetgeen zou worden geboden door natuur en gezelligheid te genieten. Over Amsterdam ging de tocht naar een speeltuin tusschen Doorn en Amersfoort om daar de gezelligheid, die al vroeg reisgenoote was, te verhoogen en vervolgens het machtige Belgische monument bij Amersfoort onder ge leide te bezichtigen. Hierna werd naar Wage- ningen gereden om den inwendigen mensch in eon kersenboomgaard met de sappige roode vruchten te vullen. Vandaar ging de tocht naar de Westerbouwing waar men een prach tig gezicht had op den Rijn en men zich kos telijk vermaakte in den speeltuin met de lach spiegels. Het amusement was daarmede echter nog niet ten einde, want ook de „bedriegertjes" te Roozendaal en de kettingbrug zorgden voor een meer dan prettig en ietwat „nat" ver maak. In het park Sonsbeek bij Arnhem werd een wandeling gemaakt, waarbij de mooie water vallen aller aandacht hadden. Van Arnhem werd de to.cht huiswaarts on dernomen om in Doorn te dineeren en vervol gens over Ede naar Hilversum te rijden, waai de route langs de studio's werd genomen en het raadhuis bezichtigd. Ten slotte werd Oud-Valkeveen nog aange daan, waar de pret en jool er nog stevig in waren, vooral door het vermaak van den „doolhof" om in flinke stemming, mede door het vele genotene van dezen „all-round" reis dag huistoe te rijden. Geen wonder, dat alle deelnemers aan dezen tocht bijzonder voldaan waren. Een aardige attentie werd het bestuur der reisvereeniging gebracht in Doorn voor de vele- moeiten, waarbij één van de deelnemers woorden van dank sprak. AANGEKOMEN. 26 Juni: Roek s.s. Londen Greta Thorden s.s. Gdynia Orpheus s.s. Aarhuus Dunav s.s. Bona- - - Dotterel s.s. Liverpool 27 Juni: Rydal Forceps. "Swansea Pluto s.s. Stettin Gerania s.s. Holmsund Prowess m.s. Londen Nagu s.s. Londen The Earl s.s. Swansea Iris s.s. Bordeaux Ariel s.s. Londen Henrica m.s. Rotterdam Hebe s.s. Midd. Zee Allernaar s.s. Hamburg Alexander s.s. Limerick Midsland s.s. Immingham. VERTROKKEN. 26 Juni: Falcon s.s. Harlingen Java m.s. Batavia Meliskerk s.s. Rotterdam Albula m.s. Rotterdam 27 Juni: Oranje m.s. Noordzee (proeftocht) Afiena m.s. Esbjerg St. Annaland s.s. Newcastle Maurice Rose s.s. Newcastle Ertsaanvoer. Met het Joego-Slavische stoomschip Dunav werd gisteren van Bona een volle lading ijzer erts aangevoerd voor het Hoogovenbedrijf, alhier. IJzerverscheping. Teneinde een gedeeltelijke lading ijzer in te nemen voor Hangö is het Finsche stoomschip Ariel gistermiddag van Londen in de buiten haven van het Hoogovenbedrijf aangekomen. Opgelegde Zweedsche tonnage. Op 1 Juni j.l. waren er in Zweden slechts 33 schepen van deze nationaltiteit opgelegd met een inhoud van 92.541 tons dead-weight tegen 97 schepen met een inhoud van 221.689 ton d.w. in dezelfde maand van het vorige jaar. Dit groote verschil gedurende de maand Mei is hoofdzake lijk te wijten aan de hervatting van den seizoen- handel. Ónder de genoemde cijfers zijn tevens de schepen inbegrepen, welke voor reparatie en classificatie waren opgelegd. Om te dokken. Ten einde verschillende herstellingen te ondergaan passeerde gisteren alhier het Finsche stoomschip Nagu in ballast van Londen via Hoek van Holland, waar het schip orders gekre gen had, naar Amsterdam, alwaar het opgeno men werd in het dok van de Amsterdamsehe Droogdok Maatschappij. Met hetzelfde doel passeerde het Grieksche stoomschip Alexander in ballast van Limerick naar Amsterdam, ten einde opgenomen te wor den in het dok van de Nederlandsche Dok Mij. DONDERDAG MILITAIRE SPORTDAG OP HOOGOVEN-STATEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard zal a.s. Donderdag op het terrein van Hoogoven Staten in Velsen-Noord een militaire sportdag worden gehouden, die 's morgens 8 uur door den commandant van de positie IJmuiden geopend zal worden. Tot 12 uur zijn er volksspelen, als zakloopen, kuipsteken op fietsen, hardloopen met hinder nissen, mastklimmen, enz. 's Middags half twee begint het touwtrek ken en om half drie de gecosfcumeerde voet bal wedstrijd wat zeker geen saaie vertooning zal worden. Na de prijsuitreiking zal de garnizoens commandant den sportdag sluiten. HERVERZEKERINGSMARKT. Op de herverzekeringsmarkt te Londen staat de onlangs op 14 mijl van Great Ormes Head ge zonken Britsche onderzeeboot Thetis thans ge noteerd voor 60 Gns. De kans op berging van deze, op zoo tragische wijze vergane onderzee boot wordt, dus minder gewaardeerd dan men oorspronkelijk mogelijk achtte. Plannen van D. V. S. De St. Nicolaasvereeniging „Door Vriendschap Saamgebracht" heeft besloten, envenals andere jaren, een autotocht voor de kinderen, eventueel met hun ouders te organiseeren, ditmaal op 15 Augustus. De tocht gaat door het Gooi naar de Pyramide van Austerlitz en terug over Hoevela ken. Amersfoort en Amsterdam Er hebben zich reeds tal van liefhebbers opge geven, hetgeen niet te verwonderen valt, want het belooft een mooie tocht te zullen worden. VOETBAL Gisteravond speelde op het NASB-terrein te Driehuis een elftal van het Staatsvisschershaveh- bedrijf tegen de Black Boys, een elftal, be staande uit spelers, die werkzaam zijn in het steenkolenbedrijf. Met de rust was de stand 11, dank zij het kranige werk van den doelman van het Staats- visschershavenbedrijf. Na de rust ging de strijd aanvankelijk vrij ge lijk op. Toen het Staatsvisschershavenbedrijf den stand op 2—1 had gebracht, kwamen de Black Boys meer in den aanval, doch het was juist eerstgenoemd elftal, dat doelpunten maakte, dank zij eenige onjuiste beslissingen van den scheidsrechter en zwakke oogenblikken van den zwarten doelman. Pas toen het 41 was, scoorden de Black Boys, die ook nu weer een doelman van klasse tegenover zich vonden, een mooi doelpunt (42). Direct hierop echter maak ten de Vischhalmenschen een geluksgoal (5—2). Het einde kwam met 63. AANKOOP DOOR HET P. E. N. Ged. Staten van Noord-Holland hebben beslo ten tot het aankoopen voor f 5250 van een huis met erf te Velsen. Het woonhuis is bestemd als dienstwoning voor een ambtenaar van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf, terwijl op het bijbehoorende erf een transformatorenstation zal worden gesticht. Door een en ander zal worden tegemoet gekomen aan een reeds lang gevoelde behoefte, in verband met de zich steeds uitbreidende bebouwing in dit gedeelte (Driehuis) der gemeente. BURGERLIJKE STAND Bevallen: G. HoogendijkPlooij, d., Napierstr. 4, IJmuiden; W. A. J. van Laarde Vries, d., Neptunusstraat 38, IJmuiden; H. Wagemans— Westermann, z., Ratelsstraat 39, IJmuiden; A. M. KeeZwanenburg, z., Duinvlietstraat 104, Vel sen (N.) M. HoekKlees, z., Alex. Belldw.straat 2, IJmuiden. N. BornDekker, d„ 2e Torricelli- dw.straat 5, IJmuiden; L. van de KetterijHaas noot, z., Annastraat 24, IJmuiden: M. J. Nanne— van Eerde, d., Bloemstraat 26, IJmuiden; A. M. van HamburgCats, z., Bloemend.straatw. 86, Santpooi-t. Overleden: K. Wassenaar, 69 j., echtgen. van A. van Pel, Driehuizerkerkweg 28, Velsen; H. Zandwijk, 3 m., z. van A. Zandwijk, van Galen straat 11, IJmuiden: W. Rens, 21 j., d. van A. Rens, Trompstraat 185, IJmuiden. Zl], die lich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 27 Juni. Ondertrouwd: J. Post en A, C. Swart; J. Offenberg en E. Gras. Getrouwd 27 Juni: B. J. Boeziek en R. L Weiner." Bevallen 23 Juni: Th. Rosman—Bartels, d.; 25 Juni: E. de BondtWarmerdam, d.; E. de VriesCorall, z.; M. C. van Everdmgen— Roose, z.; 26 Juni: A. van Boxtel—Verhoeven, z.; M. van ZanenLebeau, 2d.; S. H. M. Hesse- lingRekveld, z.; A. J. M. van de Griendt— Quattrini, z.; G. BurghoutKamphuis, d.; Th. C. Kemper—Wolfs, z.; J. C. M. de Jong— Wassenaar, z.; 27 Juni: Th. Keevel—Kloppen burg, d.; Overleden 24 Juni: J. van der Veer, 74 j., Rijksstraatweg; 25 Juni: W. J. van Elden, 86 j., Westerhoutpark; H. G. Parson, 75 j„ Brou wersstraat; J. B. van Servellen, 87 j„ Jans straat; M. E. J. Goedemans, 78 j„ Van Was senaarstraat; A. J. H. Lasance, 59 j„ Kinder huissingel. ROTTERDAM VEEMARKT. Totaal aanvoer 2887. Paarden 174. Veulens 37. Magere runderen 637. Vette runderen 735. Vette kalveren 40. Graskalveren 178. Nuchtere kalveren 648. Schapen 234, Varkens 2. Bokken - en geiten 93. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 34—48. Vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 36—48. Stieren le kw. 58, 2e kw. 52. 3e kw. 46. Vette kalveren le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 53—70. Schapen le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 30. Graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 42. Nuchtere kalveren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Slachtpaarden le kw. 49, 2e kw. 43, 3e kw. 31. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 14. Zuiglammeren le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 7. Nuchtere fokkalveren le kw. 30, 2e lew. 25, 3e kw. 20. Slachtpaarden le kw. 220, 2e kw. 180, 3e kw. 110. Werkpaarden le kw. 330, 2e kw. 250, 3e kw. 120. Hitten le kw. 220, 2e kW. 185, 3e kw. 110. Veulens le kw. 70, 2e kw. 55, 3e kw. 35. Stieren le kw. 260, 2e kw. 205, 3e kw. 145. Kalfkoeien le kw. 275, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Melkkoeien le kw. 270, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Varekoeien le kw. 190, 2e kw. 150, 3e kw. 130. Vaarzen le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. 90. Pinken le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70. Gras kalveren le kw. 58, 2e kw. 42, 3e kw. 25. Bok ken en geiten le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen, aanvoer iets korter, handel traag, prijzen le en 2e kwal. ossen iets stijver, verder onveranderd. Prima koeien tot 80 cent, prima ossen 74 cent. Stieren, aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen lager. Vette kalveren, aanvoer korter, handel tamelijk, prij zen constant, prima 115. Schapen en lammeren, aanvoer iets minder, handel matig, prijzen als gisteren. Zuiglammeren, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen lager. Nuchtere slacht- en fokkal veren, aanvoer korter, handel willig, prijzen hooger. Paarden, aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen slachtpaarden iets stijver. Kalf- en melk koeien, aanvoer iets grooter, handel flauw, prij zen onveranderd. Varekoeien, aanvoer als vorige week, handel sleepend, prijzen iets lager. Vaarzen en pinken, aanvoer klein, handel traag, prijzen iets lager. Graskalveren, aanvoer .iets grooter, handel sleepend, prijzen onveranderd. Bokken en geiten, aanvoer als vorige week, han del matig, prijzen niet geheel prijshoudend»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2