Dreigende Economische Gevaren. De beschouwingen ter 25e Internationale Arheidsconferentie over het jaarrapport. HET LEEUJKE JONGE EENDJE Dojaddvjft ottfyeiuk m President Roosevelt's denkbeeld van een economische Wereldconferentie. De afhankelijkheid der volken van elkander. Onze correspondent te Genève schrijft: De Internationale Arbeidsconferentie heeft overeenkomstig haar gewoonte de geheele tweede week van haar samenzijn weder aan algemeene beschouwingen over het jaarrap port van den Directeur van het Internationale Arbeidsbureau besteed. Niet minder dan 62 gedelegeerden, onder wie zich meer dan 30 vertegenwoordigers van regeeringen bevonden hebben ditmaal aan deze algemeene discussies deelgenomen. Zij richtten daarbij tal van vriendelijke woorden tot den nieuwen directeur den Amerikaan John G. Winant wiens 1ste jaar verslag de hoop wekte, dat deze derde direc teur het idealisme van den eersten directeur Albert Thomas, aan het realisme van den tweeden, Harold Butler, zou weten te paren, zooals onze Nederlandsche regeerlngsver- tegenwoordiger de minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aalberse het uitdrukte. Het spreekt wel vanzelf, dat in de tegen woordige tijdsomstandigheden vrijwel iedere spreker een bezorgden toon liet hooren. Men was het vrijwel algemeen eens dat de wereld hoe ook de afloop van de tegenwoordige in ternationale politieke spanning moge worden, en zeer moeilijken tijd tegemoet gaat. De tegenwoordige toestand van algemeene koortsachtige voorbereiding tot den oorlog zal niet lang meer kunnen voortduren. De heftige spanning van thans zal óf in een nieuwen wereldoorlog zich ontladen óf den weg naar een werkelijken wereldvrede moeten openen. Hoe paradoxaal 't ook klinken moge, in beide gevallen zullen de gevaren groot zijn, ook al zal de omvang der gevaren in het twee de geval natuurlijk niet met dien in het eerste geval kunnen vergeleken worden. Over de rampen, die de geheele menschheid te wachten staan, Indien een wereldoorlog het gevolg der internationale politieke crisis zal worden, behoeft natuurlijk geen toelichtend woord gezegd te worden. De sprekers in de internationale arbeidsconferentie namen ge lukkig een groote soberheid bij de beschrij ving van wat ons dan te wachten zou staan in acht. Ook een oplossing der tegenwoordige crisis in den door allen gehoopten zin: de terugkeer der wereld tot normale vredestoestanden zal echter ernstige moeilijkheden en gevaren met zich brengen, zooals van tal van. zijden be toogd werd en de directeur Winant in zijn antwoord volkomen beaamde. Millioenen ar beiders zullen uit de verschillende takken der bewapeningsindustrie ontslagen worden en door werkloosheid worden bedreigd. De toestand uit de eerste maanden na den vrede van 1918 zal zich dan dreigen te herhalen. Sociale onrust zal te wachten staan, indien niet met grooten spoed maatregelen zullen getroffen worden, om de voor de oorlogsvoor bereiding overtollig geworden arbeidskrachten aan nieuwen arbeid voor productief vredeswerk te helpen. Het werd algemeen erkend, dat de Internationale Arbeidsorganisatie in den overgangstijd, die de wereld van de periode van onbegrensde oorlogsvoorbereiding naar een normalen vredestijd zal moeten terug leiden, een grootscher taak te volbrengen zal hebben dan zij in alle 20 jaren van haar be staan gehad heeft. De algemeene blijdschap over de afwending van het oorlogsgevaar zal zeker een belangrijke factor tot de overwin ning der groote moeilijkheden van dezen overgangstijd kunnen en moeten worden, maar de medewerking van de Internationale Arbeidsorganisatie zal daarbij toch moeilijk kunnen worden gemist. Directeur Winant gaf gisteren de verzekering dat hij de vele rede voeringen op dit punt, die alle denzelfden geest ademden, als een hem gegeven opdracht der internationale arbeidsconferentie be schouwde om de goede vervulling dezer zware taak terstond te gaan voorbereiden. Uit de groote bezorgdheid waarmede zoo velen spraken ever de gevaren van een reus achtige toeneming der werkloosheid na een vreedzame oplossing der tegenwoordige in ternationale spanning blijkt reeds dat de ge delegeerden, bij alle erkenning van het be staan van een nog veel grooter gevaar, het uitbreken van een oorlog, toch geenszins aan de onvermijdelijkheid van den oorlog geloof den. Velen gaven uiting aan hun hoop, dat het tenslotte President Roosevelt toch nog gelukken zou ook de totalitaire, buiten de in ternationale arbeidsconferentie staande sta ten tot deelneming aan een door hem beplei te economische Wereldconferentie te bewegen die door een rechtvaardige oplossing der be staande economische strijdvragen een werke lijken wereldvrede zou helpen tot stand komen. Onze landgenoot het Tweede Kamer lid E. Kupers, vertegenwoordiger der Neder landsche arbeiders ter conferentie, vertolkte in dit verband zeker wel het algemeene ge voelen der gedelegeerden toen hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de gehoopte Wereld conferentie aan de rechtmatige eischen der te Genève afwezige staten voldoening zou moeten schenken, doch tevens een interna tionale vermindering van bewapening zou moeten verzekeren. Van groot belang achtte de internationale arbeidsconferentie het, dat een Wereldconfe rentie, die aan de menschheid een rechtvaar digen duurzamen vrede zou schenken, den bijstand van de Internationale Arbeidsorga nisatie zal verkrijgen. Voor de duurzaamheid van den wereldvrede is sociale gerechtigheid even onontbeerlijk als politieke en econo mische rechtvaardigheid. Daarom zal ook de stem der arbeidende klasse en eveneens die der werkgevers moeten vernomen worden. Directeur Winant, die het ook in dit opzicht volkomen met de sprekers eens was, sprak nog als zijn persoonlijke overtuiging uit dat de wereld thans heel wat gelukkiger zou zijn, indien de groote politieke conferenties van den na-oorlogstijd na 1918 niet slechts uit ministers, diplomaten en ambtenaren, doch ook uit vertegenwoordigers der werkgevers en arbeiders zouden bestaan hebben. De gewenschte economische Wereldconfe rentie zal natuurlijk niet slechts de bestaan de economische strijdvragen moeten oplos sen, doch ook een blijvende internationale samenwerking op politiek, economisch en sociaal gebied moeten in het leven roeipen. Met grooten nadruik bepleitte directeur Winant de noodzakelijkheid van een univer- seele internationale samenwerking. De wereld heeft nimmer zooveel behoefte aan Internationale samenwerking gehad als thans nu zij juist zoozeer ontbreekt! Winant wees erop, hoe de loop der gebeurtenissen in den laatsten tijd wederom geleerd had. hoe af hankelijk de volken van elkander zijn. Een volk kan wel zichzelf buiten de interna tionale samenwerking plaatsen, doch door een vrijwillig gekozen isolement de wetten der on derlinge afhankelijkheid der volken niet op heffen. Omdat Duitschland en Italië hun be wapening met het snelste tempo willen ver meerderen en daarvoor ook een langeren ar beidstijd invoeren is de geheele overige wereld ook gedwongen de beweging tot verkorting van den arbeidstijd tijdelijk stop te zetten en eveneens met koortsachtigen haast de bewa pening te vermeerderen, met alle daaraan ver bonden financieele schaduwzijden. Zoo heeft het kwade voorbeeld van een paar staten ten gevolge, dat de volken in alle deelen der wereld langer moeten arbeiden, minder eten en onder een lageren levensstandaard te lijden hebben. Winant hoopte dat een algemeene aanvaar ding van het denkbeeld van internationale samenwerking de wereld nog tijdig tot het pad van voorspoed en vrede zal terugbren gen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 413 Vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwal. 7482, 2e kwal. 6270, 3e kwal. 48 58 per K.G. slachtgewicht. 12 Stieren 5056. 98 Melk- en Kalf koeien 180—260 per stuk. 82 Vette kalveren: 2e kwal. 5056, 3e kwal. 4248 (on der melkers lager) per K.G. levend gewicht. 82 Nuchtere kalveren 610 per stuk. 118 Schapen en lammeren resp. 14—16 en 810 per stuk. 467 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 59—60 (enkele hooger), zware varkens 58—59, vette varkens 5758 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Runderen: matige aanvoer, handel kalm, prijshoudend, eerste kaliteit hooger. Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, handel sleepend, constante prijzen. Nuchtere kalveren: weinig aanvoer, handel stug, prijshoudend. Schapen: ruime aanvoer, handel kalm, prijs houdend. Varkens: ruime aanvoer, handel vlug, iets hoogere prijzen. De Krakatau in werking. De Krakataugroep. De Krakalau-groep bestaat uit een drietal kleine eilandjes Verlaten Eiland, Lang Eiland en Krakatau die de overblijfselen zijn van een vroegeren grooten vulkaankegel. De groep is vele malen tengevolge van de vulkanische wer kingen aan verandering onderhevig geweest. Eerst vormde zich op het tegenwoordige eiland Krakatau (of Rakata) een nieuwe krater waarna naast deze nog andere (de Danan en de Per- boewatan) boven den zeespiegel uitkwamen, die samen een groot eiland vormden. Van deze vulkanen zijn uitbarstingen bekend van 1680 en 1681. Nadien was er geen werking meer waar genomen en men wist niet beter of de vulkaan- groep was geheel uitgestorven. In Mei 1883 kwamen echter plotseling weer erupties voor. Van 26 tot 28 Augustus bereikten de hevige uitbarstingen hun hoogtepunt, die gevolg had den dat het grootste gedeelte van het eiland met de vulkanen Danan en Perboewatan weer onder water verdwenen. Door deze instortingen werden geweldige golven gevormd van 20 Me ter boven normaal peil, waardoor de kusten van Straat Soenda op Zuid-Sumatra en West- Java overstroomd werden, wat aan 36.417 men- schen het leven kostte. De hoog in de lucht ge blazen asch veroorzaakte abnormale roode sche meringen die drie jaar later nog werden waar genomen. Na 44 jaar van rust begon in December 1937 een nieuwe, veel rustiger verloopende uitbar sting midden tusschen de drie eüanden. Uit deze aanvankelijk onderzeesche uitbarsting ont stond het nieuwe eilandje Anak Krakatau (Kind van Krakatau), de tegenwoordige vulkaan EXAMENS. Academische opleiding. Aan de Technische Hoogeschool slaagde voor het prop. ex. voor werktuigkundig ingenieur L. A. N. Bijvoet, te Bloemendaal. EXAMENS MOORE'S SCHOOL. Voor de laatst gehouden examens Steno grafie en Machineschrijven van Moore's School of Commerce, Frans Halsstraat 1, alhier, slaagden 9 der aangemelde candidaten, en wel voor: Stenografie Nederlandsch: de dames R. Donse te Haarlem, H. Stol ten en A. M. Schol- ten te Heemstede en R. L. Rolloos te Santpoort. Stenografie Engelsch: de dames G. v. d. Velde en N. Kuipers te Haarlem. Stenografie Duitsch: Mej. V. v. d. Mye te Haarlem. Typen: de dames J .v. Lohuizen te Haarlem en M. Dörr te Hoofddorp. Gem. H. B. S. A Voor het eindexamen aan de Gem. H.B.S. A zijn geslaagd: C. E. Bakker, mej. Elisabeth C. Breet, E. J. Brian, J. W. Engelsma, J. J. Hoge- land, G. de Lange, R. van Looy, A. Löwensteyn, J. Rozeboom, R. C. Snel, L. de Vries, P. de Wolf. OVERDRACHT VAN HET LEGER- COMMANDO. BATAVIA 27 Juni. (Aneta-A.N.P.) De huidige legercommandant, luitenant-generaal Boerstra, zal 22 Juli het legercommando aan zijn opvol ger overdragen. Dat is generaal-majoor G. J. Berenschot. JAPANSCHE LEZING OVER DE LUCHT GEVECHTEN AAN DE MONGOOLSCHE GRENS. TOKIO, 27 Juni (Reuter). In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat 200 Russische en Mongoolsche vliegtuigen boven het Boeir- meer verschenen zijn. Het kwam tot een lucht gevecht, waarbij de Japanneezen 98 vliegtui gen neerschoten. Later deed de Japansche luchtmacht een aanval op de Buiten-Mon- goolsche luchtbasis Tamsk, waar dertig toe stellen op den grond werden vernield. H.C. ANDER/EN Copyright P. I. B. 80» 6 Copenhagen In het hutje woonde een oud vrouwtje, met een kater en een hen. En zij bemerkten direct, dat het eendje er was. Het vrouwtje, dat nogal bijziende was, dacht dat het eendje flink vet was en dat zij, als zjj het hield, eiken dag eieren zou krijgen. Daarom mocht het eendje drie weken op proef blijven. Maar de kat en de hen bleven de baas spelen. „Kun je eieretn leggen vroeg de hen. „Neen". „Dan moet je je mond houden!" En de kat zei: „Kun je net als ik spinnen, een hoogen rug opzetten of vonken geven?" „Neen", moest het eendje hierop antwoorden. „Dan moet je ook je mond houden, als wij aan 't woord zijn", zei de kat. In een bitter slecht humeur zat het eendje in een hoek. Niemand was er, die het begreep „Ik ga de wijde wereld maar weer in", zei het eendje tenslotte. „Ja, doe dat maar gerust", zei de hen. En 't eendje ging, dook het water in, ging heelemaal onder. Maar niemand lette op het eendje. Iedereen vond het veel te leelijk om naar te kijken. .(Wordt vervolgd). IMaecifdee te$en Ificutdwfyzfóut HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen om ongeveer 11 uur is op den Rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de Liede door tot nog toe onop gehelderde oorzaak de employé van de Am- sterdamsche waterleiding de heer K. uit Am sterdam met zijn motorrijwiel achter op een handwagen gereden. De botsing was zoo hevig dat K. bewusteloos op den berm bleef liggen. Twee toevallig passé erende doktoren verleen den de eerste hulp. Even later was een dokter uit Halfweg ter plaatse. In vrijwel hopeloozen toestand werd het slachtoffer per auto ver voerd naar de Mariastichting te Haarlem, waar hij na aankomst is overleden. Handwagen en motorrijwiel zijn door de politie in beslag genomen. Geldleeniiigeii van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland stellen aan de Prov. Staten voor geld- leeningen aan te gaan van zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om een som te verkrijgen ter voldoening van: a. f 875.000 wegens uitkeering aan het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van de uit breidingswerken; b. f l.OOO.OOOwegens kosten van uitvoering van het Westfriesche kanalenplan en de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer. c. f 35.000 wegens kosten van de vernieuwing van de Kensbroekerbrug over de oostelijke ring vaart van den polder Heerhugowaard; d. f 85.000 wegens kosten ten behoeve van den bouw van een nieuwe brug over het Amstel- Drechtkanaal te Vrouwenakker. Verder om te bepalen, dat deze leeningen zul len worden aangegaan tegen een reeele rente van ten hoogste 4 pet. 's jaars, dat de aflossingen in gelijke of afloopende termijnen als volgt zul len geschieden: de sub a genoemde leening in ten hoogste 40 jaren, sub b 40 jaren, sub c 30 jaren, en sub d 30 jaren. Financiering provinciaal kanalenplan. Geen tegenvaller voor de provincie. Ged. Staten schrijven o.a. aan Prov. Staten: Bij het besluit van uwe vergadering van 17 December 1930, werden wij gemachtigd de uit voering ter hand te nemen van de kanalen Stol penSchagen, SchagenKolhorn, OmvalHui. gendijk, HuïgendijkOudkarspel, Oudkarspel— Kolhorn en Alkmaar (Zes Wielen)Huigendijk alsmede van de met de uitvoering dier werken samenhangende werken bij Rustenburg en aan de Langereis. De kosten van deze werken werden destijds geraamd op f 4.907.000 en de verwachting be stond, dat daarvan door het Rijk 1/3 en door de direct-belanghebbenden 1/6 zou worden betaald, zoodat slechts de helft van dat bedrag ten laste van de Provincie zou komen. Deze verwachting is niet geheel uitgekomen. Het Rijk verklaarde zich bereid 1/3 van de kosten te dragen met uitzondering van de op f 300.000 geraamde kosten van het kanaal Alk maar (Zes Wielen)Huigendijk^ waarin het slechts tot een bedrag van f 5000 meende te moeten bijdragen, met het gevolg dat het maxi mum van de Rijksbijdrage ter zake van deze werken op f 1.540.670 moet worden bepaald. De bijdragen van de direct-belanghebbenden wer den vastgelegd in den vorm van veertig jaar- lijksche betalingen, waarvan de contante waar de, bij een rentevoet van VA pet., op f 836.362 lean worden gesteld, Intusschen stond het op grond van uw ge noemd besluit vast, dat de kosten, voor zoover zij niet uit de gelimiteerde bijdrag:n zouden kunnen worden bteaald, ten laste van de Pro vincie zouden komen, alsmede, dat de Provincie de kosten van onderhoud en bediening zou dra gen. Bij de uitvoering van de werken is de nood zakelijkheid gebleken verschillende wijzigingen aan te brengen in het aanvankelijk opgezette plan. Hierdoor moet het totaal der kosten, dat aan- vakelijk op f 4.907.000 geraamd was, thans op f 6.473.000 worden geraamd. Hiervan komt ten laste van het Rijk f 1.540.670 -f f 25.000 f 1.565.670 en ten laste van de di rect-belanghebbenden f 836,362.tezamen f 2.402.032, terwijl bovendien nog wegens te verkoopen overhoeken en wegens ontvangsten van pachten en huren tot aan de afsluiting van de bouwrekeningen naar matige schatting f 131.000 zal worden ontvangen, zoodat, om het uiteindelijk ten laste van de Provincie komende bedr-ag te bepalen, de genoemde f 6.473.000 met f 2.242.032 f 131.000 f 2.533.032, moet wor den verminderd; er blijft dan f 3.939.968, welk bedrag de aanvankelijke raming van hetgeen ten laste van de Provincie zou komen, namelijk de helft van f 4.907.000 f 2.453.500 met f 1.486.468 overschrijdt. Bij de beoordeeling van dit bedrag dient in tusschen rekening te worden gehouden hiermede dat de meeste als beweegbare bruggen ontwor pen wegkruisingen als vaste bruggen zijn of worden uitgevoerd en dat dientengevolge de ten laste van de Provincie komende onderhouds- en bedieningskosten van de kanalen aanmerkelijk minder zullen blijken te zijn dan waarop oor spronkelijk was gerekend. In totaal zijn of wor den 17 vaste bruggen in plaats van beweegbare bruggen gebouwd Rekent men dat per brug ge middeld met 2 man bediening kan worden vol staan, dan beteekent dit bij kapitalisatie van de exploitatiekosten eene besparing van ongeveer f 80.000 per brug of in totaal f 1.360.000. Bovendien mag de aandacht nog worden ge vestigd hierop dat bij de raming van de kosten een bedrag van f 108.000 voor uitkeering aan de Nederlandsche Spoorwegen wegens gekapita liseerde onderhouds- en bedieningskosten op de bouwrekening is gebracht, terwijl deze kosten eigenlijk tot de jaarlijksche kosten moeten wor den gerekend. Wanneer men een en ander in het oog houdt, zal men moeten toegeven, dat over het geheel genomen de uitvoering van de kanaalwerken in financieel opzicht geen tegenvaller voor de Pro vincie is geworden. Evenwel zal voor het nader geraamde totaal der uitgaven een post op de begrooting der Pro vincie moeten voorkomen. Tot dusver zijn uit gaafposten geraamd tot een bedrag van f 5.500.000. Voor het ontbrekende f 6.473.000 - f 5.500.000 f 973.000 of rond f 1.000.000 zal derhalve nog een crediet zijn te verleenen, waartegenover als ontvangstpost de opbrengst van een geldleening zal zijn te ramen. De in verband hiermede te treffen financieele regeling is opgenomen in het ontwerp der 2de suppletoire begrooting der provinciale inkom sten en uitgaven voor 1939, welke Ged. St, af zonderlijk ter vaststelling aanbieden-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6