IJmuider Courant „MAZURKA" REX THEATER presenteert DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen lersclie Aanslagen. Radio-statistiek. Charlie Chan in Honoloeloe 24e JAARGANG No. 202 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Aigem. Drukkerij IN. V. Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, IJ muiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 29 JUNI 1939 Abonnementen per weck f 0.12I/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelö f 0.25, elke regel meer fO.10» De aanslagen van Iersche extremisten in Engeland duren nog steeds voort en men kan zich daarover verbazen, want wat denken de daders er eigenlijk ooit mee te bereiken? Hun eigen regeering, die van den Ierschen Vrij staat, keurt ze scherp af en verleent alle medewerking om de schuldigen te pakken te krijgen. Scotland Yard heeft er langzamer hand vrij wat ingerekend, maar er blijken er steeds nog rond te loopen. Bommen worden in brievenbussen en onder brugleuningen ge legd. Te Londen zijn er nu pas weer tot ont ploffing gebracht in Piccadilly en op Strand, twee van de drukste straten in het centrum, en hebben een aantal slachtoffers gemaakt. Die gewonde menschen, toevallige '-oorbij - gangers, hebben natuurlijk part noch deel aan de kwesties die betreffende Ierland nog be staan. De meesten hunner weten waarschijn lijk van het Ulster-vraagstuk vrijwel niets af en hebben er zich nooit om bekommerd. Dat er zes graafschappen in Noord-ïerland zijn, die tezamen Ulster vormen en geen deel uitma ken van den Vrijstaat omdat de bevolking dat niet wil die bevolking houdt er hard nekkig aan vast, deel van Groot-Brittannië uit te maken is hun misschien bekend. Maar persoonlijk zouden zij, al wilden zij het, nietsaan den toestand kunnen veranderen. Niettemin worden zij verraderlijk met bom men bestookt. Het is laf en gemeen. En het heeft natuurlijk de uitwerking dat in de Engelsche volksmassa, die sinds in 1921 Ierland zelfbestuur kreeg de toestanden in dat land had zien verbeteren en dienten gevolge sympathie voor Ierland was gaan ver werven temeer omdat het vroeger zoozeer geleden had onder de overheersching nu wrok en bitterheid tegen Ierland ontstaan. Dat is wel de beste manier om te bereiken, dat de Iersche wenschen niet worden ver wezenlijkt. Al kan niemand de regeering van De Valera en de bevolking van zijn land voor de gepleegde misdaden aansprakelijk stellen, de oude tegenstellingen worden toch weer wakker geroepen en het oude Engelsche wantrouwen tegen den Ier, die van heel ander ras en geestesgesteldheid is dan de Engelsch- man, wordt in de massa tot herleving ge bracht. Het politieke resultaat van zoo'n reeks misdrijven kan dus niets anders zijn dan nadeel voor den Ierschen Vrijstaat. Er is weinig overleg noodig om dit in te zien. Toch blijven de Iersche extremisten hun leven op het spel zetten om deze aanslagen te volbrengen en aangezien dit zoo moeilijk verklaarbaar is hebben eenige Engelsche bladen al de mogelijkheid geopperd dat er stook van een buitenlandsche mogendheid achter zou zitten. Welke dat dan volgens hen zou moeten wezen kan men zonder moeite raden, gezien de internationale spanning. En zoo ziet men nieuw wantrouwen in deze vaarlijkste aller Europeesche tegenstellingen groeien. Het blijft moeilijk te begrijpen wat die buitenlandsche mogendheid met zulke aanslagen dan wel zou willen bereiken en men kan de veronderstelling dear Engelsche bladen afwijzen. Maar intusschen blijft de uitwer king: nieuwe achterdocht op een nieuw ter rein. Er is herhaaldelijk betoogd dat de Engel sche mentaliteit, toepasselijk uitgebeeld in de logge maar onverzettelijke figuur van John Buil, lang geprikkeld kan worden tot het haar tenslotte te machtig wordt. Dit proces schijnt zich in dezen tijd heel duidelijk te ontwikkelen. Door de Duitsche propaganda, door het optreden van de Japanners in Tientsin, door de aanslagen van Iersche mis dadigers wordt John Buil steeds meer gesard en dat in een tijd, waarin hij zich al zwaarder is gaan bewapenen dan ooit te voren internationale verplichtingen op zich heeft genomen als nimmer tevoren. Ik heb te lange jaren in Engeland gewoond en gewerkt en teveel van den Engelschen aard geleerd om dezen gang van zaken niet met bezorgdheid te zien. Laat men zich trouwens maar eens even voorstellen hoe verschillende andere vol ken, veel lichter tot opwinding en tot „terug slaan" te bewegen, op zulke ondervindingen zouden reageeren. Afgezien van alle beoordee ling van gelijk of ongelijk staat het vast dat de Engelsche zelfbeheersching op een steeds zwaarder proef wordt gesteld. De hemel be ware Europa ervoor, dat die zelfbeheersching verdwijnt! Gelukkig schijnt het conflict met. Japan door onderhandeling te zullen worden opgelost. Maar zal het niet op eenig ander punt herleven? Men ziet dit alles met be zorgdheid aan en snakt naar bemiddeling in de Europeesche conflicten. (Het aantal radiotoestellen in de geheele wereld in gébruik wordt thans geschat op 78 millioen). Achtenzeventig millioen, Niet precies, maar ongeveer Voor het luisterlegioen, En er komen nog wel meer. Zóó 's de radio in tel, Wat 'n lampen allemaal, Wat 'n draadloos dradenstel, Wat 'n luidsprekertotaal. Dacht u dat het zooveel was, Zoo 'n verbijsterend getal, Een op dertig van ons ras, Op heel 't aardsche tranendal. Met en in een handomdraai, Heel eenvoudig aan een knop, En met min of meer lawaai, Vang je zoo van alles op. Kris kras door het firmament Schieten golven heen en weer, Ach, we zijn eraan gewend En zien 't niet als wonder meer. Onverpoosd, zelfs dag en nacht, Kun je luistren als je wilt, Altijd wordt wat voortgebracht, Nooit is al 't geluid verstild Wat 'n machtig legioen, Schatte u het op zooveel? Achtenzeventig millioen, 't Is een luister-rijk geheel. Engeland tot nieuw vlootverdrag met Duitschland bereid. Memorandum aan Berlijn. Het Foreign Office heeft gisteravond den tekst gepubliceerd van een memorandum inzake de opzegging van het Britsch-Duitsche vlootver drag, dat de Britsche ambassade te Berlijn aan Von Ribbentrop heeft overhandigd. Hierin wordt o.a. gezegd, dat men niet kan zeggen, dat, in welk deel van Europa Duitsch land ook in een oorlog zou worden betrokken, Engeland altijd een Duitsch-vijandige houding zou moeten aannemen. Engeland zou slechts dan een vijandige houding kunnen aannemen, als Duitschland een daad van agressie tegenover een ander land zou begaan. Verklaard wordt, dat de in het memorandum der Duitsche regeering gegeven beschrijving van de Britsche politiek als een politiek van om singeling volkomen ongemotiveerd is, Engeland heeft niet den wensch, de ontwikkeling van den Duitschen handel te belemmeren. Het memoran dum wijst erop, dat reeds een aanzienlijk bedrag aan vrije valuta ter beschikking van Duitsch land is gesteld voor de aanschaffing van grond stoffen. De Britsche regeering ziet uit naar een bespreking over een verdere verbete ring van Duitschland's - economische po sitie, zoo slechts wederzijdsch vertrou wen en goede wil geschapen kunnen wor den. De vaste wensch der Britsche re geering is, wel verre van bevordering van een oorlog met Duitschland, het scheppen van Britsch-Duitsche betrek kingen op den grondslag van wederkee- rige erkenning van de behoeften van de beide landen, natuurlijk met behoorlijke jnachtneming van de rechten van an dere landen. Het voornaamste doel van het vlootverdrag was het invoeren van een element van stabili teit ter vermijding van een onnoodigen bewa peningswedloop. Vandaar dat de accoorden geen bepaling inzake eenzijdige opzegging bevatten, doch duidelijk alleen maar rekening hielden met beëindiging of wijziging door gemeenschappe lijk overleg. Het accoord van 1935 was naar uit drukkelijk was verklaard, van permanenten aard. De eenige bepaling, afgezien van de bij zondere bepalingen ten aanzien der duikbooten, welke de mogelijkheid eener wijziging insloot, had betrekking op het geval van een krachtige verstoring van het algemeene evenwicht in de bewapening ter zee en zelfs dan diende een wij ziging alleen nog maar te geschieden in over leg met de Britsche regeering. De Duitsche re geering voert niet aan, dat zulk een toestand in feite bestaat. Nog minder heeft zij de Britsche regeering uitgenoodigd, den toestand te bestu- decren, alvorens haar stappen te doen. In het memorandum wordt verder verklaard, dat de vroegere voorafgaande aankondigingen van de vJootsterkte, die de Britsche regeering aan Duitschland heeft versterkt, uitsluitend gegeven werden met het doel, de bepalingen van het accoord van 1935 na te komen. Geen verdere voorafgaande aankondigingen zullen noodig zijn, aangezien zij slechts beoogden, Duitschland in staat te stellen, ten volle gebruik te maken van de quota van 1935, doch als Duitschland niet lan ger gebonden is aan de in het accoord vastge legde limiet van 35 pct.„ kan de Britsche regee ring zich niet langer gebonden achten aan haar vroegere aankondigingen, welke derhalve als vervallen moeten worden beschouwd. Zoo Duitschland bereid mocht zijn, over een ander accoord te onderhandelen, zal de Britsche re geering gaarne aanwijzingen ontvangen omtrent omvang en doel, welke de Duitsche regeering voor zulk een accoord geschikt zou achten. De Britsche regeering zou in het bijzonder willen weten: 1. Wanneer naar de meening van Duitschland de besprekingen zouden moeten plaats vinden, en 2. Hoe de Duitsche regeering zich voorstelt te garandeeren, dat iedere handeling in den vorm van een opzeg ging of wijziging van het nieuwe accoord gedurende den geldigheidsduur de goed keuring van beide partijen wegdraagt. Een Duitsch commentaar. De „Deutsche Dienst" levert commentaar op het in Berlijn overhandigde Britsche memo randum, dat een typisch voorbeeld van spie gelgevecht genoemd wordt. Dat de vlootover- eenkomst alleen ten doel had een bijdrage te leveren tot de bewapeningsbeperking wordt niet alleen een zakelijk onjuiste, maar boven dien onbegrijpelijke voorstelling van zaken genoemd, zulks met verwijzing naar de rede van Hitier van 21 Mei 1935. Zonder kans op een werkelijk Duitsch-Engelsche vriendschap had Duitschland geen aanleiding gehad vrij willig zijn vloot te beperken tot 35 pet. van de Engelsche. Voortgaande behandelt de Deutsche Dienst de omsingelingspolitiek. De politiek der Brit sche regeering is precies als die van Engeland voor den wereldoorlog. Uit tallooze commen taren in Engelsche en Fransche bladen kan bewezen worden dat de ontkenning der om singelingspolitiek onwaar is. Wanneer de Britsche regeering verklaart slechts tegen aanvallers op te treden, vergeet zij aan te geven wie de aanvaller aanwijst. Waarschijn lijk de Britsche regeering zelf. Of zou de Vol kenbond tot dit doel weer tot nieuw leven gewekt worden? De Duitsche kenschetsing der Britsche politiek als omsingelingspolitiek be rust op een voor de Britsche regeering mis schien ongewenscht inzien der ware bedoelin gen, op een doorzien der doeleinden van de Britsche politiek en van haar methode. Wan neer verder, aldus de „Deutsche Dienst", in de nota ervan gesproken wordt, dat Duitsch land een reeks van landen agressief behandeld heeft, dan is dat het toppunt van een even drieste als domme huichelarij. Noch Oosten rijk, noch het Sudetenland, noch Memel zijn door Duitschland overweldigd. Deze gebieden waren in 1918 resp. 1919 uit de Duitsche volks gemeenschap gescheurd en aan deze overwel diging is door h«c nationaal-socialistisch Duitschland een einde gemaakt. Hetzelfde is waar voor Bohemen en Moravië, die duizend jaar niet alleen behoorden tot de Duitsche levensruimte, maar ook tot het Duitsche rijk, resp. Oostenrijk-Hongarije. Wat den zakelijken inhoud van het memo randum betreft aldus de „Deutsche Dienst" ten slotte, willen wij vooreerst nog geen stand punt bepalen. De rijksregeering zal zeker te zijner tijd daarop antwoorden. vanaf VRIJDAG 30 JUNI eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE: POLA NEGRI in een zeldzaam en fascineerend filmgebeuren. Vóór de pauze Spannender - geestiger - met onverwachte ontknooping. FOX WERELDNIEUWS PROFILTI'S ACTUALTEITEN. (Adv. IngezMed.) LAWNTENNIS. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. DERDE DAG. Wederom een zege van Van Swol. MacNeill en Menzel uitgeschakeld. De derde dag van het internationaal tennis- tournooi te Wimbledon heeft een groote sensa tie gebracht. Twee „geplaatste" spelers leden een nederlaag. Kukuljevic, die de vorige week tijdens het tournooi van de Queensclub Aupstin versloeg, won Woensdagmiddag in drie sets van den Amerikaanschen favoriet Mac Neill, win naar van d'e internationale kampioenschappen van Frankrijk. Menzel moest de meerderheid erkennen van den in zeer goeden vorm zijnden Amerikaan Smith. De Duitscher verloor in vier sets. Van Swol heeft zijn tweede overwinning in het enkelspel geboekt. Hij sloeg den sterken Zwitserschen speler Ellmer, in vier sets. Onze landgenoot won de eerste twee sets met 62. 63 en verloor de derde met 46. Nadat het spel door den regen eenigen tijd onderbroken was geweest, won hij de laatste set met 64. Mej. M. Rollin Couquerque, die in de eerste ronde een bye had geloot, speelde Woensdag tegen mej. Nancy Brown (Engeland). De Engel sche speelster sloeg onze landgenoote in twee DE VACANTIE VAN DE DUITSCHE JEUGD. Het Duitsche Nieuwsbureau verspreidt een communiqué van den persdienst van de rijks- jeugd, waarin deze zich keert tegen de in Ne- derlandsche bladen verschenen berichten, volgens welke de Duitsche jeugd geen vacan- tie zou krijgen, omdat zij bij het inhalen van den oogst behulpzaam zou moeten zijn. De persdienst wijst tegenover deze beweringen er met nadruk op, dat de vacanties in Duitschland onaangetast blijven, zoodat dus o.a. de kinderen, die met hun ouders op reis willen gaan, daarin niet verhinderd worden. Alleen de jaarlijksche kampen van de Hitler- jeugd worden bij den oogstarbeid betrokken, doch eveneens slechts op grondslag van vrij willigheid. De „Yankee Clipper" te Southampton. De „Yankee Clipper" is uit Foynes in Southampton aangekomen. De inzittenden werden verwelkomd door Sir Francis Shelher- dine, directeur-generaal der civiele luchtvaart, die verklaarde te hopen, dat de Britsche dienst over den Athlantischen Oceaan in Augustus zou kunnen worden geopend. Engeland's vliegtuigproductie. Voorspelling van Kingsley Wood zal verwezenlijkt worden. Op een desbetreffende vraag heeft de Britsche minister van luchtbaart Kingsley Wood mede gedeeld, dat het niet in het openbaar belang zou zijn om het juiste aantal te publiceeren van de vliegtuigen, die afgeleverd worden. „Ik kan ech ter wel zeggen, dat er alle reden is om te hopen, dat de voorspelling, die ik bij mijn vorige ver klaring over de credieten voor mijn ministerie deed, op 9 Maart j.l. geheel verwezenlijkt zal worden. De productie blijft toenemen". Op 9 Maart verklaarde de minister, dat hij hoopte, dat tegein het einde van 1939 de produc tie met 400 pet. die van 1938 zou overtreffen. Te Parijs is in de Notre Dame een rouwdienst gehouden voor de slachtoffers van den onderzeeër „Phénix". Daarna volgde een kranslegging op het Graf van den Onbekenden Soldaat. Gemengddubbelspel: eerste ronde: Mej. G. Wheller (V. S.) en H. Henkei (Duitsch land) sl. mevr. E. G. Macpherson Grant en H. G. N. Lee (Engeland) 6—1, 6—4. Mej. J. Nicholl en J. S. Olüff (Engeland) sl. mej. C. C. Hoahing (China) en T. Hughan (Ne derland) 86, 64. Mej. A. Marble en R. L. Riggs (Amerika) sl. mej. D. Huntbach en C. J. Hovell (Engeland) i—3, 6—1. Mevrouw S. Sperling. sets, met 75, 63, waardoor de Haagsche speelster voor het dames enkelspel werd uitge schakeld. Hughan en Gem Hoahing verliezen. Hughan en mej. Gem Hoahing (China) kwamen tegen Oliff en mej. Nicholl (Engeland) uit in het gemengd dubbelspel. De Nederlandsch- Chineesche combinatie verloor in twee sets met 6—8, 4—6. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren enkelspel: tweede ronde: H. van Swol (Nederland) sl. M. Ellmer (Zwit serland) 6—2, 6—3, 4—6, 6—4. E. Smith (V. S.) sl. R. Menzel (Duitschland) 6—1, 3—6, 6—3, 7—5. F. Kukuljevic (Zuid-Slavië) sl. D. Mac Neill (V. S.) 6—4, 7—5, 6—1. H. W. Austin (Engeland) sl. O. Anderson (V. s.) 6—3, 6—4, 6—4. F. Puncec (Zuid Slavië) sl. P. V. V. Sherwood (Engeland) 63, 61, 63. W. C. Choy (Chipa) sl. C. M. Jones (Engeland) 6_3, 2—6, 6—2, 6—4. S. E. Malfroy (Nieuw Zeeland) sl. H. G. N. Lee (Engeland) 62, 64, 75. H. Henkei (Duitschland) sl. J. S. Comery (Engeland) 61, 62, 64. I. Tloczynski (Polen) sl. H. Slack (Engeland) 6—3, 6—1, 6—1. J. Brugnon (Frankrijk) sl. R. E. Mulliken (Engeland) 64, 62, 64. G. de Stefani (Italië) sl. L. de Borman (België) 6—2, 10—8, 6—1. E. T. Cooke (V. S.) sl. G. E. Godsell (Engeland) 6—1, 7—5, 7—5. I: G. Collins (Engeland) sl. A. D. Brown (Nieuw Zeeland) 63, 16, 64, 61. Dames enkelspel: tweede ronde: Mevr. D. E. LittleRound (Engelend) mevr. D. B. Andrus (V. S.) 63, 60. Mej. N. Brown (Engeland) sl. mej. M. Roliin Couquerque (Nederland) 75, 63. Mevr. S. Henrotin (Frankrijk) sL mevr. T. Dietz (Duitschland) 75, 63. Mej. D. M. Wood (Engeland) sl. mej. S. Pan- netier (Frankrijk) 75, 46, 61. Mevr. S. P. Fabyan (V. S.) sl. mevr. S. H. Hammersley (Engeland) 62, 63. Mevr. R. Mathieu (Frankrijk) sl. mevr. M. R. King (Engeland) 61, 60. Mevr. S. Sperling (Denemarken) sl. mevr. E. C. Peters (Engeland) 63, 60. F. Kukuljevic, Mevr. R. Mathieu (Frankrijk) en F. Kukul jevic (Zuid Slavië) sl. mevr. J. S. Kirk en G. R. B. Meredith (Engeland) 61, 63. Mevr. S. Henrotin en C. Boussus (Frankrijk) sl. mej. A. M. Yorke en J. F. G. Lysaght (Enge land) 64, 63. Mevr. T. Dietz en H. Gulcz (Duitschland) sL mej. Pannetier (Frankrijk) en I. Tloczynski (Po len) 6—2, 6—0. Mej. E. H. Harvey en C. M. Jones (Engeland) sl. mej. M. C. Scriven (Engeland) en J. Borotra (Frankrijk) 1—6, 6—1, 6—4. Mevr. D. L. Little en G. P. Hughes (Engeland) sl. mej. R. J. M. Smith en W. T. Anderson (V. S.) 6—3, 6—4. Mej. A. Florian en F. Puncec (Zuid Slavië) sL mevr. R. E. Haylock en P. V. V. Sherwood (En geland) 7—5, 3—6, 9—7. Mej. J. Jedzrejowska en A. Baworowski (Polen) sl. mevr. R. Jarvis en O. Anderson (V. S.) 7—5, 4—6, 9—7. Heerendubbelspel: eerste ronde: C. E. Hare en F. H. D. Wilde (Engeland) sl. R. F. Egan en A. E. Fannin (Engeland) 97, 6—3. Onderzoek naar de dijkdoorbraak in België. Commissie moet rapport uitbrengen. Woensdagmorgen heeft de Belgische minis ter van openbare werken, Vander poorten, een vergadering van den raad voor bruggen en wegen geprasideerd. De vergadering heeft be langrijke besluiten genomen in verband met het Albert-kanaal. Onder voorzitterschap van den minister zal een commissie worden ingesteld, welke amb tenaren van zijn departement zal bevatten, die niet hebben deelgenomen aan het werk van het Albertkanaal, alsmede professoren van de verschillende universiteiten. Deze commissie moet de Kamerleden, die in het bijzonder belangstellen in het kanaal, hooren, alsmede de ambtenaren, die hebben gewerkt aan de ontwerpen en de uitvoering van het werk, in het bijzonder van dat deel van het kanaal, waar de dijken zijn gebroken. De commissie moet rapport uitbrengen over de omstandigheden van het ongeluk en de ver antwoordelijkheid hiervoor. Onmiddellijk zal worden begonnen met het herstel van de schade en met den grootst mo gelijken spoed zal hieraan worden gewerkt. De bestaande dijken zullen aan een nauwkeu rig onderzoek worden onderworpen en zoo noodig zullen zij versterkt worden overeen komstig de besluiten van den raad van brug gen en wegen, welke in een tweede vergade ring, welke vandaag zal worden gehouden, genomen zullen worden. Op het programma van genoemden raad staat ook een bespreking van het doen aan leggen van afsluitingen of andere maatrege len, waardoor zal worden voorkomen, dat in geval van een dijkdoorbraak een geheel ka naalvak leegloopt. Naar vernomen wordt is de minister van openbare werken van meening dat de opening van het Albert-kanaal niet, zooals werd voor zien, op 30 Juli zal kunnen geschieden. Verder heeft de minister goedgekeurd dat bij Hasselt een nieuwe brug over het kanaal zal worden gebouwd. Er is opdracht gegeven met spoed te werken, zoodat over pnkele maanden de brug gereed zal zijn.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1