VELSEN HET WAPEN VAN VELSEN. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Vertelden wij in een vorig artikel een en an-' der over het gebruik van schilden in het alge meen en het gebruik van teekeningen op die schilden als visitekaartje voor den tegenstander, zoo willen wij nu iets over het oude Velsen zeg gen en over de beteekenis van het gemeente wapen. Zonder twijfel is Velsen zeer oud. Voordat nog van het kleine visschersdorpje, dat later Am sterdam zou worden, in de overoude geschiede nis van Holland werd gesproken, was Velsen reeds een plaats van beteekenis, welke reeds lang in de oude kerkelijke annalen werd genoemd. Algemeen wordt aangenomen dat Welzereburg, alwaar de bekende Christenprediker Willebror- dus in de 8e eeuw een kerk heeft ingewijd Vel sen is, waardoor Velsen tot de oudste parochies van Holland gerekend mag worden. Tufsteenen plaat uit Velsens toren Voorstellende Jezus met Kruisvaan. Waar deze kerk precies heeft gestaan is niet met zekerheid te zeggen. Stellig is Welzereburg niet te verwarren met het kasteel van den later zoo beruchten Gerard van Velsen. Eerder mag men aannemen dat de hooge terp waarop de te genwoordige kerk is gebouwd het overblijfsel is van de versterking welke in die oude tijden rond om de Godshuizen werd gebouwd. In den loop der eeuwen is de oude Willebror- duskerk natuurlijk vervallen, en werd op dezelf de' plaats waarschijnlijk de telegenwoordige kerk gebouwd. Över deze kerk lezen wij in het bekende werk „Kunstgeschiedenis der Nederlanden" van Dr. H. E. van Gelder dat de tufsteenentoren om streeks 1150 is gebouwd. Verder dat verschil lende kleinere stads- en dorpskerken waartoe die van Velsen ook behoort een overwegend Rijn- landsch karakter hebben, dat vooral tot uiting komt in de tufsteenentorens, die veelal „weer bare" torens zijn. Waar de huidige Nederlanden in die tijden behoorden tot het Heilige Room- sche Rijk der Duitsche keizers en kerkelijk on der de bisdommen Utrecht en Luik als diocesen van het aartsbisdom Keulen vielen, daar vertoo- nen de kerken uit die bouwperiode in het alge meen de kenmerken van de Rijnlandsch-romaan- sche school. Vermoedelijk was het gebruikte tufsteen van deze bouwwerken afkomstig uit het Brohl-dal in den Eifel. Zagen wij zoo juist dat de eerste kerk reeds onder Willebrordus werd gebouwd, van belang is ook te boekstaven, dat wij in de oude Latijn- sche oorkonden van de 8e en 9e eeuw Velsen onder den naam van Felisa vermeld vinden, ter wijl in het register der Utrechtsche kerkgoede ren het dorp Vesela wordt genoemd. Later (in 1004) wordt in 'n verdragsbrief tusschen den abt van Echternach en St .Balduinus den 7en bisschop van Utrecht over het dorp Velserburg gespro ken. Wederom een ruime honderd jaren later wordt een kerk gebouwd ter gedachtenis aan den heiligen Engelmundus, den bijzonderen pa troon van Velsen. Het kerkelijk leven in Velsen is zonder twijfel ernstig geweest. In de eerste helft van 1200 ,13e eeuw) gevoelde men zich gedrongen hiervan uiting te geven door het aanbrengen van een groote tufsteenen plaat met daarin gebeiteld een hoogst merkwaardig relief, voorstellende den Christus met de kruisvaan boven de toegangs deur tot den toren. Een kerkelijke voorstelling waarop wij terug zullen komen bij de bespreking van Velsens wapen. Bovengenoemde voorstelling vraagt eenige na dere omschrijving. Wij moeten hiervoor verwij zen naar de vroegste Christelijke tijden. In den Bijbel lezen wij in de Evangeliën van Johannes de Dooper 1/29: „Des anderen daags zag Johan nes Jezus tot hem komen en zei: „Ziet het Lam Gods dat de zonden der wereld wegneemt". Iets verder lezen wij 1/36 „Ende ziende op Jezus daar wandelende zei hij „Ziet het Lam Gods". Johannes de Dooper heeft hiermede ten duide lijkste willen doen uitkomen, dat hij in den Christus „Gods Zoon" zag. In de eerste tijden van het Christendom onder de vervolgingen van de Romeinsche keizers werd het Christendom in het algemeen met het gehei me teeken van een „visch" en de Christus zelf door een loopend lam voorgesteld. Het was in het begin van de 4e eeuw dat in deze afbeelding een wijziging kwam. Constantijn de Groote, kei zer van het Romeinsche Rijk bracht groote ver anderingen aan in het bestuur van het verval lende Rijk. Hoewel zelf geen Christen zag hij zich gedrongen de steeds grootere tweespalt welke in het nog jonge Christendom was ont staan door meeningsverschillen in den boezem der kerk over enkele leerstellingen, te doen be ëindigen. In 325 riep hij te Nïcaea de eerste al- gemeene kerkvergadering (Concilie) bijeen. Een der te behandelen punten betrof o.a. de verhouding van de kerk tegenover het Rijk. Hoe wel tot dien tijd het leger steeds den voorrang had gehad, zag keizer Constantijn in, dat het veldwinnend Christendom al machtiger en mach tiger werd en aan haar de toekomst behoorde. Na langen strijd werd ten slotte beider posities geregeld. Een eendrachtig samengaan was mo gelijk geworden en om dat over de geheele we reld duidelijk te maken, werd het overoude veld- teeken der Romeinen ingrijpend gewijzigd. De tot nog toe gevoerde adelaar op de standaarden Velsen's kerkje ingewijd door St. Willebrordus der legioenen werd verwijderd en het zinnebeeld van Gods rijk „Het Lam Gods" hiervoor in de plaats gesteld. Dit zinnebeeld door het leger over de bekende wereld rondgedragen, moest worden voorgesteld volgens dé militaire begrippen van dien tijd, voorzien van een speer met vaan, waar op wederom van kerkelijke zijde de eisch ge steld werd, dat in het vaantje het kruisbeeld van den Christus zou worden aangebracht, hier mede ten duidelijkste aangevende een samen gaan van kerk en leger. Slaan wij nu het bekende Handboek der Wa penkunde op van J. B. Rietstap, dan zien wij onder het hoofd ;,Wapendieren" dat het alge meen de gewoonte is om het schaap stilstaande of rustende voor te stellen, terwijl het lam op de wapenschilden altijd gaande (wandelende) wordt aangeduid. Wanneer een dergelijk lam een kerk banier of wimpel draagt, dan krijgt het den naam van Paaschlam (in het Fransch „agneau pascal) of „agnes Dei". Doorgaans wordt het in de vol gende kleuren gegeven: de wimpel van zilver met een rood kruis. Een der meest bekende dra gers van dit wapen is geweest de bekende en vermaarde schrijver en denker Blaise Pascal. Waar de vertaling van het Hollandsche woord „Paschen" in het Fransch „Pascal" is, mag men vermoeden dat Pascal daarom of daardoor dit wapen heeft uitverkoren. Zijn wapen-kleuren waren een terras van blauw, dragende een stap pend zilveren Paaschlam met een zilveren wim pel, waarop een rood kruis was aangebracht. Het Velser wapen is sinds de vaststelling in het begin der 19e eeuw in blauw waarop een Agnes Dei met wimpel staande op een terras alles van goud. Aangezien het Velserwapen schijnbaar in vroegere eeuwen andere kleuren heeft gedragen, doet zich de vraag voor of bij de vaststelling in het begin van de vorige eeuw de juiste kleuren zijn gekozen. Een nader onderzoek zou dit mis schien nog uitmaken. In een volgend stukje willen wij trachten aan te toonen op welke wijze de gemeente Velsen zijn wapen met het Lam Gods met de kruisba nier allerwaarschijnlijkst heeft gekregen. Santpoort. J. S. VISSER. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen bren gen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: D. Slootweg, te Velsen, om vergunning tot 't uit breiden van een wagenmakerij en smederij door bijplaatsing van een vlak- en vandiktebank met electromotor van 4 P.K., in het perceel, kadas traal bekend gemeente Velsen, sectie H no. 2642, plaatselijk bekend Hoofdbuurtstraat 4 te Velsen; Koninklijke Nederlandsche Hoogovens Staalfabrieken N.V., te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van 2 zoetwaterbronnen, elk met een bronpomp aangedreven door een electro motor van 5 P.K., op het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie A no. 1186, plaat selijk bekend fabrieksterrein; Op Woensdag Ï2 Juli 1939, des voormiddags 11 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der ge meente kennis nemen van de terzake ingeko men schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 dei- Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Bloe- mendaalschestraatweg te Santpoort van den Duinweg of Duivelslaan tot den Duinlust- parkweg. van Woensdag 28 Juni 1939 af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen is afgesloten. STEENHOUWERS. Eenige dagen geleden vermeldden wij in een verslag van een zitting van den politie rechter te Haarlem, dat de Officier van Justitie zei: „Je zou er in IJmuiden tegen op zien om dood te gaan, want zoodra je 't bent word je omzwerfd door aasgieren, die elkaar op de meest weerzinwekkende wijze met grafsteenen en grafwerk beconcurreeren". De firma Gebr. C. en A. Swaalf, die in de gemeente Velsen een steenhouwerij heeft, verzocht ons mede te deelen, dat zij zich in de 33 jaar van haar bestaan, steeds buiten de hier gesignaleerde praktijken gehouden heeft en alleen op waardige wijze haar bedrijf heeft uitgeoefend. Aantal werkloozen blijft stationnair. Het aantal werkzoekenden, dat op 24 Juni bij de Gem. Arbeidsbeurs stond ingeschreven bedroeg 1808 tegen 1771 de week daarvoor. Het aantal geheel werkloozen bedroeg 1265 tegen 1260 op 17 Juni. Als werkzoekend stonden ingeschreven 244 (221) bouwvakarbeiders, 152 (153) metaalbe werkers, 17 r 18) houtbewerkers, 33 (37) land arbeiders, 135 (129) havenarbeiders, 277 (274) visschers, 35 (36) kantoorbedienden, 611 (586) losse arbeiders en 240 (249) arbeiders in ove rige beroepen. In totaal 1744 (1703) mannen boven 18 jaar, verder 39 (38) mannen onder 18 jaar, 20 (24) vrouwen boven en 5 (6) vrou wen onder 18 j. Het aantal in een gesubsidiëerde werkver schaffing geplaatste arbeiders bedroeg 107 (114). Classicale Zendingsdag Chr. Geref, Kerk. der Gisteren werd op Beeckenstein de classicale zendingsdag der Chr. Geref. Kerk gehouden, welke in alle opzichten slaagde. De openingsrede werd gesproken door Ds. D. Henstra. waarna als sprekers optraden Ds. M. Holtrop uit Hilversum en Ds. M. W. Nieu- wenhuizen uit Franeker. In de middagbijeenkomst traden als spre kers op Ds. W. Ramaker uit Kampen en Ds. S. v. d. Molen uit Roterdam. Ds. W. Hendriksen sprak het slotwoord. 29 Juli Zonnestraaldag. De jaarlijksche collecte ten bate van de ver pleging van t. b. c. patiënten in het sanatorium „Zonnestraal" zal dit jaar gehouden worden op 29 Juli. In verband met het organiseeren van de col lecte houdt het plaatselijke Zonnestraal-comité Maandagavond 3 Juli a.s. een bijeenkomst in het consultatiebureau van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose, Briniostraat 7. De Luchtbescherming. Een cursus in radiotechniek. Met dezen cursus, die onder leiding staat van den heer van Scherpenzeel, inspecteur van Radio-Holland zal Maandag 3 Juli a.s. een begin gemaakt worden. Het doel er van is om vrijwilligers van den Luchtbeschermingsdienst, die bij de verbin- dings- en meldingsdiensten zijn ingedeeld, een beknopt onderricht te geven o.a. in het op juiste wijze opnemen en verzenden van be richten langs radio-telefonischen en radio- telegrafischen weg, per gewone telefoon en telegraaf en langs optischen weg. Genoemde cursus wordt gehouden in de voormalige hulpschool van School D (ingang Heidestraat) te IJmuiden-Oost, des Maan dagsavonds van 8.3010 uur. Voor een beperkt aantal personen, die zich voor dezen cursus interesseeren. bestaat ge legenheid daaraan deel te nemen. Aanmelding daartoe moet geschieden vóór 1 Juli a.s. bij één der onderstaande adressen: Bureau Luchtbeschermingsdienst-Willems plein. Hulpschool D, Heidestraat. J. G. de Wildt, Duinvlietstraat 61, Velsen. G. Heijkoop, Julianakade 23, IJmuiden. M. F. J. Kohlschein, Platanenstraat 27, IJmuiden-Oost. E.v. Millingen, Hoofdstraat 27, Santpoort. Het zomerfeest van Instituut". .het De gewesten Noord-Holland-Noord en Noord-Holland-Zuid van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houden a.s. Zondag hun jaarlijksch zomerfeest op het landgoed Beeckenstein. O.a. zal worden opgevoerd het zang-, dans en vlaggenspel „De Vlaggendrager" onder lei ding van Els Keeser, dat dezer dagen in ons blad besproken werd. Verder voert egen viertal afdeelingen van het Instituut een leekenspel op en is er sa menzang onder leiding van Ant. Krelage enz. Als spreker treedt op de heer Koos Vorrink, voorzitter der S. D. A. P. Het feest begint 's morgens half elf De treinexcursies volbracht. Bijna 4000 kinderen uit de provincie bezochten IJmuiden. Een stoomtrein van dertien wagens rolde gistermiddag het station IJmuiden binnen en voor de portierraampjes zat een juichende schaar van kinderen, die vol ongeduld het oogenblik hadden afgewacht dat ze in IJmui den zouden aankomen. Want het waren alle maal kinderen uit de provincie en velen van hen hadden zeker nooit de zee gezien. Het was de laatste van de vier treinen met schoolkinderen, die door een nuttige samen werking tusschen de Nederlandsche Spoorwe gen en de V.V.V., w.o. IJmuiden's Bloei in staat waren gesteld, dit uitstapje te maken. Ditmaal kwam de trein met 1050 kinderen en geleiders gedeeltelijk uit Winschoten, ge deeltelijk uit Enschedé en eenige tusschen deze stations en IJmuiden liggende provincie plaatsen. Ook Dinsdag is een trein geweest met onge veer dezelfde bezetting, die afkomstig was uit Winterswijk, Doetinchem en Arnhem en eenige daartusschen gelegen plaatsen. Reeds op 7 en 9 Juni waren de eerste zen dingen gearriveerd, telkens ongeveer 750 kin deren en geleiders. Dat de kinderen hier volop genoten hebben spreekt vanzelf. De beschikbare tijd werd in hoofdzaak aan het strand doorgebracht maar ook een bezoek aan de havens en de sluizen stond in den regel op het programma, dat door IJmuiden's Bloei was samengesteld. De Duitsche haringvisscherij in 1939. Daar de voorraad pekelharing van 1938 bijna geheel opgeruimd is, heeft de Duitsche loggervloot het seizoen 1939/1940 reeds 31 Mei 12 dagen vroeger dan verleden jaar geopend Er nemen dit jaar 156 Duitsche stoom- en motorloggers aan de visscherij deel tegen 170 in het vorige seizoen. Er werden 21 stoom- motorloggers buiten dienst gesteld. Dat er minder schepen uitvaren dan ver leden jaar behoeft geen reden te zijn, om een mindere opbrengst te verwachten. De in de vaart gebrachte nieuwe loggers hebben alle een grootere vangcapaciteit en loopen ook sneller dan de oude, zoodat per schip een grootere rentabiliteit verwacht mag worden. Ter bevordering van de kwaliteit der vangst gaan eenige haringreederijen er toe over, koel huizen te bouwen. Het eerste is reeds in aan bouw in Vegesack. DE R. VAN HASSELT KOMT WEER IN DIENST. Evenals verleden jaar, zal ook dit jaar de passagiersboot R. van Hasselt van de Ree derij Koppe N.V. te Amsterdam gedurende de maanden Juli en Augustus dagelijks be halve Zaterdags van Amsterdam af een Noordzeetocht maken. Het schip vertrekt 's morgens half elf van steiger 11 van de De Ruijterfcade en komt des middags ongeveer 5 uur aan denzelfden steiger weer terug. SCHIP VAN Verm. aankomst LAATSTE BERICHT Abbekerk (Ned.) Aurora (Ned.) Barneveld (Ned.) x) Bennekom (Ned.) Bright Wings (Eng.) Bodegraven (Ned.) Bloemfontein Breda (Ned.) Beckenham (Eng.) Berenice (Ned.) Baarn (Ned.) Baron Saltoun (Eng.) Caribia (Du.) x) Carperby (Eng.) Ceres (Ned.) Carmar (Pan.) Colombia (Ned.) x) Cordillera (Du.) x) Delphin Deucalion (Ned.) Dalewood (Eng.) Europe (Noor) x) Eurymedon (Ned.) x) Edv. Nissen (Deen) Freiburg (Du.) Fauna (Ned.) Hermes (Ned.) Hamm (Du.) Heemskerk (Ned.) Irene (Ned.) Pz. Coen (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Juno (Ned.) Jagersfontein (Ned.) Katwijk (Ned.). Kurmark (Du.) Kara (Rus) Louis de Geer (Zw.) Lüneburg (Du.) Laurent Meeus (Belg) Maaskerk (Ned.) Mars (Ned.) M.v.St.Aldegonde (Ned.) Moena (Ned.) x) Nijkerk (Ned.) Orestes (Ned.) Odysseus (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Ptarontis (Ned.) Polydorus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) Prometheus (Eng.) Polyphemus (Ned.) x) Perseus (Ned.) Pan Europe (No.) Robert R. Holt (Eng.) Rodina (Bulg.) Sembilan (Ned.) x) Springfontein (Ned.) Southgate (Br.) Serooskerk (Ned.) Simaloer (Ned.) Stuyvesant (Ned.) x) Salland (Ned.) x) Socrates (Ned.) Triton (Ned.) Tiberius (Ned.) Towa (Ned.) Tawali (Ned.) x) Ulysses (Ned.) Victor (Du.) Westland (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Japan Midd. Zee Chili Chili La Plata 10 Juli Chili Z. Afrika 20 Juli Chili La Plata Midd. Zee 9 Juli Hamburg 12 Juli Casablanca. Hamburg (v. ÏJm.)~ 2 Juli La Plata 2 Juli Santos 16 Juli La Plata West Indië 2 Juli Pto Barrios 21 Juli Stratoni 29 Juni Bourgas 20 Juli Bilbao (v. IJm.) heden Pt. Arthur 28 Juni Batavia 2 Aug. Archangel 27 Juni Ned. Indië 23 Juli Stamboul 8 Juli Midd. Zee Ned. Indië 8 Juli Z. Afrika 5 Juli Midd. Zee Batavia 29 Juli West Afrika Zw. Zee 20 Juli Hamburg Caen (v. IJm.) 27 Juni Ned. Indië 9 Aug. Archangel 30 Juni Norrköping heden Ned. Indië 23 Juli Houston 9 Juli West Afrika heden Midd. Zee 30 Juni Batavia 12 Juli Batavia Z. Afrika (via Hbg) 7 Juli Havre 28 Juni Kopenhagen 4 Juli Batavia 29 Juni Batavia 1 Juli Batavia 11 Juli Ned. IndiS 19 Juli Batavia Hamburg (via Bremen) 6 Juli Stettin 4 Juli Aruba 8 Juli West Afrika 29 Juni Varna (v. IJm.) 3 Juli Ned. Indië Zuid Afrika La Plata Japan 18 Juli Ned. Indië West Indië 30 Juni Buenos Aires 21 Juli Hamburg 2 Juli Midd. Zee 4 Juli Alexandria 1 Juli La Plata Batavia Hamburg 30 Juni Skelleftea heden B Aires 7 Juli Japan Hamburg 9 Juli 28 Juni te Rotterdam. 27 Juni van Volo. 26 Juni te Valparaiso. 24 Juni van Paita. 7 Juni van Buenos Aires. 16 Juni van Valparaiso. 26 Juni van Pt. Said. 22 Juni van Talcahuano. in lading. 27 Juni van Bari. vertrekt 8 Juli. 22 Juni vertrokken, vertrekt 1 Juli. 27 Juni van Lizard. 23 Juni van Pernambuco. 15 Juni te B. Aires. 26 Juni van de Azoren. vertrekt 30 Juni. 23 Juni van Gibraltar. 26 Juni van Mutzuna. 27 Juni van Dungeness. 10 Juni vertrokken, 24 Juni vertrokken.' 18 Juni vertrokken. 22 Juni van Colombo. 25 Juni te Piraeus. 24 Juni te Mersina. 28 Juni te Marseille. 27 Juni van Gibraltar. 26 Juni van Trapani. 28 Juni vertrokken. 24 Juni van Kotounou. 25 Juni te Bourgas. in lading. 26 Juni vertrokken. 24 Juni te Soerabaya. 20 Juni vertrokken. 19 Juni vertrokken. 23 Juni van Sabang. 22 Juni vertrokken. 27 Juni van Hamburg. 27 Juni van Ouessant. 21 Juni van Colombo. 27 Juni vertrokken. 25 Juni te Rotterdam. 27 Juni vertrokken, vertrekt 1 Juli. 27 Juni te Londen. 26 Juni van Gibraltar. 13 Juni van Belawan. 26 Juni van Batavia. 21 Juni van Belawan. vertrekt 1 Juli. vertrekt 1 Juli. 21 Juni vertrokken. 28 Juni van Havre. 24 Juni van Malta. 27 Juni van Sabang. 26 Juni van Beira. 22 Juni van B. Aires. 23 Juni van Penang. 28 Juni van Aden. 24 Juni van Madeira. 24 Juni van Montevideo, vertrekt 1 Juli. 27 Juni van Algiers. 27 Juni van Finisterre. 24 Juni van Montevideo. 26 Juli vertrokken. vertrekt 29 Juni. 22 Juni vertrokken. 20 Juni van Bahia 27 Juni van Dairen. vertrekt 8 Juli. Jubileum in het scheepvaart bedrijf. De heer W. P. Mets 40 jaar bij Van Vliet Ce. Zaterdag 1 Juli a.s. hoopt de heer W. P. Mets zijn veertig-jarig ambtsjubileum bij de Carga doors- en assurantiefirma N.V. Van Vliet Co., Sluisplein 33 alhier, te vieren. Als jongmaatje kwam de jubilaris in 1899 in dienst van genoem de firma, omdat hij zich als zoon van een zee- loods tot het scheepvaartbedrijf voelde aange trokken. Zooals begrijpelijk was de scheepvaart in het begin van zijn werkkring van geheel an deren aard. dan tegenwoordig. Destijds kwamen hier nog zeer veel zeilschepen binnen, welke de makelaars dan met vletten tegemoet gingen, om te trachten den kapitein voor den een of anderen cargadoor te Amsterdam of Zaandam te winnen. Dat zulks vaak op niet een gemakkelijke of bui tengewoon vriendschappelijke wijze geschiedde, daarover kan de jubilaris zelf lange en niet on vermakelijke verhalen doen. Zoo ging in die veertig jaren de scheepvaart over van zeil in motor en stoom, aldus van de kleine kof tjalken, die op de zeilen dikwijls eenige weken werk hadden vanuit de Oostzeehavens om de houtla dingen in de havens aan het Noordzeekanaal te brengen, tot de machtige en luxueuse passa giersschepen in den huidigen tijd. In 1912 werd de heer Mets, bij het overlijden van zijn chef, den heer Schuitenmaker, met de leiding van de firma belast, om in 1933 bij de omzetting in een N.V. tot directeur te worden benoemd. Ook bekleedde de heer Mets, in weerwil van zijn drukke zaken, tal van functies in het par ticuliere leven, o.m. gedurende vijf jaar waar nemend consulair agent van Italië, welke even wel beëindigde uit hoofde van de opheffing en samenvoeging daarvan met het Consulaat te Am sterdam; voorzitter der Plaatselijke afd. der Ned. Ver. tot Afschaff. van Alcoholhoudende Dran ken. Deze afdeeling werd opgeheven, omdat als een gevolg der mobilisatie in 1914, het over- groote deel der leden onder de wapenen werd geroepen; lid van het scheidsgerecht voor amb tenaren der gemeente Velsen; penningmeester der plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis lid van het bestuur der Nutsspaarbank en water consul van den A. N. W. B. Thans vervult de jubilaris evenwel nog de vol gende functies: lid van den gemeenteraad van Velsen; secretaris van de Woningbouwvereeni- ging „Velsen"; secretaris-penningmeester van de Vereeniging „Zeemansrust"; secretaris-pen ningmeester van de Protestantsche Begrafenis- vereeniging; lid van de permanente Commissie van Arbitrage inzake geschillen tusschen de Goudsche Verzekering Mij. voor ziekenhuiskos ten en ongevallenverzekering en haar verzeker den; lid van de permanente Controle-commissie der afd. Velsen van „Het Witte Kruis" alsmede vertegenwoordiger van de Duitsche jachtclub. Den heer Mets, die tot de oudste inwoners van onze gemeente behoort en als een gevolg der vele functies, welke hij gedurende een reeks van jaren bekleedde zeer bekend is, zal het op zijn jubileumdag zeker niet aan belang stelling uit de scheepvaartwereld en van parti culiere zijde ontbreken. Op dien datum worden zijn vele zakenvrienden en kennissen in Hotel Willem Barendsz alhier van 11 tot 1 uur in de gelegenheid gesteld, hem met zijn 40-jarig jubi leum te complimenteeren. „DE MOERBERG" HOUDT EEN TUIN FEEST. De speeltuinvereeniging „De Moerberg" houdt a.s. Zaterdagmiddag een tuinfeest voor de kinderen. AANGEKOMEN. 27 Juni: Hebe s.s. Lissabon Doris m.s. Danzig Henrica m.s. Rotterdam Ferrum s.s. Harnösand 28 Juni: Pygmalion m.s. Zwarte Zee Haugarland s.s. Emden Sheaf Field s.s. Gdynia Ziolkovsky m.s. Archangel VERTROKKEN. 27 Juni: St. Annaland s.s. Sunderland Maurice Rose s.s. Newcastle Vestra s.s. Odda Spica s.s. Bergen Skauts s.s. Seaham Stella s.s. Brake Rydal Force s.s. Middlesbro The Earl s.s. Rotterdam Prowess m.s. Londen Roek s.s. Londen Al ja m.s. Truro 28 Juni: Vliestroom s.s. Huil Rhein s.s. Hamburg Heidelberg s.s. Hamburg Zaanland s.s. Hamburg Wilbo m.s. Londen Ketelschade. De voor rekening van de Sovjetregeering te Kinderdijk nieuwgebouwde zelfstoomende bag germolen Newa is op haar reis naar Wladiwo- stock te Cristobal aangekomen. Het schip zal aldaar eenige reparaties aan de ketels uitvoeren waarop het de reis naar de haven van bestem ming zal voortzetten. Nieuwe motorhopperzuiger. De voor de N.V. Aannemingsbedrijf v.h. Firma T. den Breejen v. d. Bout te Berg en Dal op de werf van Verschure en Co.'s Scheepswerf Machinefabriek N.V. te Amsterdam in aanbouw zijnde nieuwe motorhopperzuiger Batavus zal op Zaterdag 1 Juli a.s. des namiddags om twee uur te water worden gelaten. Liquidatie. Naar het Handelsregister te Hamburg mede deelt is de Red Star Linie G. m. b. H„ aldaar, onlangs in liquidatie getreden. Het stoomschip Eberstein, 5226 b. r. t„ van deze lijn, dat op 23 Juli van het vorige jaar te Hamburg arriveerde en sedert dien aldaar opgelegd was, is daarna verkocht aan de reederij Ernst Komrowski te Hamburg, die het wederom in de vaart zal brengen. Uitbreiding Red Star Line vlooi Naar de hoofdagent van den dienst Red Star Line van de Holland Amerika Lijn tijdens het groote banket, gegeven ter viering van de overname van de R. S. L„ mededeelde heeft de H. A. L. het plan om twee nieuwe moderne schepen aan de Red Star Line vloot toe te voe- gene. Deze lijn zou dus hierdoor haar vroegere plaats in de Transatlantische vaart weer kunnen innemen. Voor de eerste reis vertrokken. Het op 31 Maart j.l. te Bremen voor rekening van de Stoomv. Mij. Nederland te Amsterdam nieuwgebouwde vrachtmotorschip Java, 7500 b. r. t., vertrok Maandagavond voor de eerste reis naar Batavia via Antwerpen. Het schip kwam 8 dezer van Bremen te Amsterdam aan, waar het voor deze eerste uitreis werd klaargemaakt. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2