VELSEN Veidacfite valye&pcakeu Drie menschen verdronken MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 29 Juni 1939. Tarbot 5040 ct. per K.G. Tong 10882 ct. per K.G. Griet f 22.50—f 15 per 50 K.G. Zetschol f 23—f 21 per 50 K.G. Kleinschol f 18—f 8.50 per 50 K.G. Bot f 16—f 3.20 per 50 K.G. Schar f 9—f 2.80 per 50 K.G. Poontjes f 4.60—1 2.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 14f 9 per 50 K.G. Middel schelvisch f 11.50—f 10 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 9.10f 6.10 50 K.G. Kleine schelvisch f 6.20—f 4.30 per 50 K.G. Sroote gul f 12—f 6.30 per 50 K.G. Kleine gul f 8.50—f 1.30 per 50 K.G. Wijting f 3.10—f 1.30 per 50 K.G. Makreel f 7 per 50 K.G. Kabeljauw f 50f 26 per 125 K.G. fleet f 1.20 per stuk BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 490 Gloria ÏJM 37 f 2300 155 Isabel IJM 14 f 1160 270 Maria IJM 95f 1400 270 Limburgia IJM 54f 1760 Logger: E 142 f 550.— Loggers: SCH 121 f 1500, SCH 118 f 1520, KW 138 f 630 KW 27 f 160, KW 5 f 830, KW 31 f 610. MET EEN GESCHEURDEN KETEL TERUG. l)e Maria van Hattem Um. 1, die Dinsdag naar de visscherij was vertrokken, is giste ren niet een gescheurden ketel teruggekeerd. OPGELEGD. De Lybra IJm. 98 is opgelegd voor survey. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn naar zee vertrokken: Prinses Beatrix IJm. 117. Poolzee IJm. 77. Petten IJm. 49. Dirkje R.O. 53. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 28en Juni 1939. Spinazie per lcist 3545' Postelein per kist 2030. An'dijvie per kist 12 Wortelen per K.G. 46 Komkommers per 100 25 Aardappelen, klei per K.G. 35 Peulen per Kilo 1420 Doppers per Kilo 812 Capucijners per Kilo 14 Tuinboonen per K.G. 46 Snijboonen per K.G. 40 Heerenboonen per K.G. 38 Bloemkool per 100 414 Uien per bos 3 Sla per krop AIA Rabarber per 100 bos 35 Pieterselie per kistje 20 S 'ierie per kistje 18 Aardbeien per slof 6070 Bessen per Kilo 54 De route van den militairen marscli. Dwars door Beverwijk en Velsen. Wij vernamen nog' eenige bijzonderheden omtrent heb bezoek van de marinekapel van den Helder en den militairen marsch die Vrijdagmorgen gehouden zal worden. De o-pstelling is 's morgens half tien op den Nieuwen Schulpweg nabij Rooswijk. Vandaar marcheert de stoet langs Gildelaan, Schulp weg en Beecksanghlaan door Beverwijk, ver verder langs den Velserweg en Wijkerstraat- weg naar de pont. De route is daarna als volgt: Meervliet- straat, Driehuizerkerkweg, door Velserbeek met défilé voor de autoriteiten), vervolgens rechts af naar den Stationsweg, Stationsweg IJmui- den-Oost, Kalverstraat, Velserduinplein, Wijk aan Zeeërweg, Julianakade, Julianabrug, Kerkstraat, Kanaaldijk, eindpunt steiger Alkmaar Packet. De taptoe. De taptoe wordt 's avonds van 9 tot 9.30 uur op het Tiberiusplein gegeven. Hierna volgt tot 10 uur een korten rondgang van de kapel en wel door Briniostraat, Willebrord- straat, Trompstraat, Frans Naereboutstraat. Velserduinplein, Velserduinweg, Cederstraat, Meidoornstraat, Platanenstraat, Tiberiusplein. TERAARDEBESTELLING C. WASSENAAR. Onder zeer groote belangstelling heeft gis termiddag op de begraafplaats Westerveld de teraardebestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer C. Wassenaar, laatst hoofcl der openbare school te Koedijk, vroeger onderwijzer aan de oude school E bij de stoomponten en te IJmuiden oud jeeraar in de gymnastiek aan de Rijksnormaal lessen alhier. Aanwezig waren o.a. de heeren L. Janssen, hoofd der Muloschool, J. F. de Liefde, oud- leeraar aan de Rijksnormaallessen, vele be woners van Driehuis enz. In de aula heeft Ds. Mr. L. C. W. Ekering uit Amsterdam ge sproken en de heer ter Haar, waarnemend hringleider der N.S.B. De organist speelde het Wilhelmus, Wilt heden nu treden, van Valerius en Ik had een wapenbroeder. Bij de groeve heeft Ds. Ekering het Onze Vader gebeden. Namens de familie dankte een zwager van den overledene, de heer Hoogewerff, vroeger rijksontvanger te IJmuiden, voor de belang stelling. OORLOGSBROOD VOOR KAMERLEDEN. Woensdag werden aan het gebouw van de Eerste Kamer voor vijftig personen, bij het ge bouw van de Tweede Kamer voor honderd per sonen gesneden boterhammen bezorgd door het departement van economische zaken. Dit brood <*as het nieuwe oorlogsbrood, dat aan de Kamer aden werd aangeboden als attentie voor het aannemen van de wet, waarbij dit brood het aanzijn kreeg. HET DRAMA TE KOEDIJK. ook in hooger, beroep De eisch was: levenslang. AMSTERDAM 29 Juni. Arrest wijzende in de zaak tegen den melk rijder uit Bergen (N. H.) die ervan wordt verdacht op 2 Januari 1938 met een huurauto opzettelijk in het Noord Hol- landsch Kanaal onder Koedijk te zijn gereden, met de bedoeling zich van zijn gezin te ontdoen, heeft het Amster- damsche gerechtshof vanmorgen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar bevestigd en den verdachte vrijge sproken. Zoowel de officier van justitie te Alkmaar als de procureur-generaal te Amsterdam hadden den melkrijder schuldig verklaard aan moord op drie van zijn kinderen en aan poging tot moord op zijn vrouw en jongste kind. Beiden hadden levenslange gevangenisstraf geëischt. Men zal zich herinneren, dat deze gerucht makende zaak eerst een half jaar na het drama, dat zich op dien donkeren, kouden, en mïstigen avond van den 2den Januari 1938 te Koedijk had afgespeeld, aan het rollen werd gebracht door een inwoner van Schagen. Deze man had een meisje uit Bergen als huishoudster in dienst genomen. Na eenigen tijd ontstond er tusschen deze twee personen een intieme verhouding en eens op een avond vertelde het meisje den man, dat zij tot voor eenige maanden terug een intie me verhouding had gehad met den melkrijder. Zij vertelde verder, dat die vroegere geliefde zich van zijn gezin had willen ontdoen terwille van de verhouding met haar en dat hij getracht had aan dit gruwelijke voornemen gevolg te geven door op dien bewusten Januariavond met een auto in het Noord Hollandsche Kanaal te rijden. De justitie werd van deze zware beschuldigin gen in kennis gesteld, waarna een vervolging tegen den melkrijder werd ingesteld en de zaak voor de rechtbank te Allernaar werd gebracht. Dit college sprak den man vrij, cmdat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd werd ge acht. Wel achtte de rechtbank het bewijs gele verd, dat de verdachte wel eens het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven. doch het was van oordeel, dat hij de ver dachte dit voornemen op dien bewusten Januaridag niet heeft gehad, temeer, omdat deskundigen de mogelijkheid van een ongeluk niet hebben uitgesloten. Het arrest van het gerechtshof dat de president, mr. Jolles, vanmorgen onder groote belangstelling voorlas de ver dachte zelf was echter niet verschenen is gelijkluidend aan het vrijspreken de vonnis van de rechtbank, met uit zondering echter van de overweging, die de rechtbank aan haar vonnis heeft toegevoegd, en waarin zij zegt, dat zij wel het bewijs geleverd acht, dat de verdachte wel eens het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven. Deze overweging heeft het gerechts hof niet overgenomen, hiermede de smet wegnemende, die bij handhaving van het Alkmaarsche vonnis in zijn geheel toch nog op den verdachte zou zijn blijven rusten. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen, enkele plaatselijke regenbuien, weinig verande ring in temperatuur, meest matige Zuid westelijke tot Westelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 64 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 62 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 759 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 1.59 uur; n.m. 2.29 uur. Zaterdag v.m. 2.43 uur; n.m. 3.10 uur. Zondag v.m. 3.23 uur; n.m. 3.51 uur. TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen: lucht 62 F., water 68 F. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 26 v. N. Weston. Veemdam, 28 v. New-York te Rottendam. Nw. Amsterdam, Rott. n. New-York p. 28 Kaap Race. Dinteldijk, Robt. n. Vanc. 27- v. Londen. Drechtdijk, Vanc. n. Rott. 27 te San Franc. Maasdam, Rott. n. N.-Orl. 28 te Antw. HALCYON LIJN. Vredenburg, 27 v. Wabana n. Vlaardingen. Stad Dordrecht, Lulea n. Vlaardingen p. 27 Brunsbutten. 29 (4 v.m.) Hoek v. Holl. verw. Stad Zwolle, 27 v. Hamburg n. Rott. Rozenburg, 27 v. Bordeaux te Fedalah voor Vlaardingen HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk, 28 v. Japan te Rotterdam. HOLLAND AUSTRALIë LIJN. Arendskerk (uitr.) p. 27 Beachy Head. Meerkerk (thuisr.) p. 27 Ouessant. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) 26 van Madras. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein, 27 van Beira n. Rotterdam. Meliskerk (uitr.) 28 te Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. JaaTstroom (thuisr.) 24 van Kotonou. Maaskerk, 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Nigerstroom (uitr.) 27 van Dakar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ Agamemnon, 27 van Algiers te Patras. Aurora, 27 van Volo n. Thessaloniki. Mars, Venetië n. Amsterdam p. 27 Ouessant. Oberon, 27 van Lissabon te Genua. Orestes, 27 van Havre te Amsterdam. Orion, 26 van Amsterdam te Curasao. Pygmalion, 28 van Bourgas te Amsterdam. Tiberius, Djidjelli n. Rott. p. 27 Finisterre. Triton, Stamboul n. Amst. 27 v. Algiers. Trajanus, Rotterdam n. Santander p. 27 Dungeness. KONINKLIJKE SHELL Paula, 2-3 van Soesoe te Singapore. Agatha, 24 van Pladjoe n. Balik Papan. MEYER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ. Sarpedon, Japan n. Rott. 27 te Hongkong. Glenfinlas, Japan n. Rotterdam 27 van Singapore. Stentor, Liverp. n. Macassar 23 v. Ras Mallap. Achilles, 26 van Yokohama n. Rotterdam. Dolius Batavia n. Liverpool p. 27 Lizard ROTTERDAMSC HE LLOYD Palembang (thuisr.), 27 te Havre verbr. 29 (n.m.) v. Havre. Garoet (thuisr.) p. 27 Perim. Sitoebondo (uitr.) p. 28 Ouessant Baloeran (thuisr.) 28 van Colombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra 27 van Hamburg te Rotterdam. Alhena (thuisr.) 27 v. Santos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer (thuisr.) 28 -van Aden. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 27 van Suez. Tawali. 26 v. Batavia o. Amsterdam. Sembilan (thuisr.) 27 van Sabang. Jan Pieterszoon Coen, 28 van Batavia naar Amsterdam. Saleier, 28 van Amsterdam n. Hamburg. Pharmaceutischu artikelen mogen niet in een automaat ten verkoop worden aangeboden. Besluit van dc Ned. Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie. Twee auto's in het Winschoterdiep geraakt Woensdagmiddag om ongeveer vier uur is te Scheemda een ontzettend auto- ongeluk gebeurd, waarbij drie personen om het leven zyn gekomen. Een gesloten auto met vier personen kwam in botsing met een open wagen. Beide auto's kwamen in het Winschoter diep terecht. De gesloten auto verdween, een flink stuk van den wal, geheel onder water. Drie der inzittenden konden zich met geen mogelijkheid bevrijden. Al hoewel van alle kanten onmiddellijk hulp kwam opdagen, mocht het niet ge lukken hen te redden. De bestuurder van deze auto, de heer Wiersma uit Wittewierum (gem. Ten Boer) kon worden gered. Omstreeks drie uur was 't echtpaar Wiersma uit Wittewierum (gemeente ten Boer) per auto op weg naar Sellingen (gemeente Vlagt- wedde). In den wagen zaten verder de 60-jarige schoonmoeder van den heer Wiersma mevr. Har ding-Schuuring en het zesjarig zoontje van het echtpaar. Tusschen Scheemda en Winschoten is de auto door nog onbekende oorzaak in botsing iekomen met een open personenauto, welke uit Groningen kwam. Na de aanrijding kwamen beide wagens in het Winschoterdiep terecht. In de auto uit Groningen zaten drie personen, de heer A. K. Poll uit Grijpskerk, zijn echtgenoote en het 12-jarig zoontje van de familie Mellema uit Winschoten, die zich konden redden en be houden aan wal wisten te komen. De andere auto een gesloten wagen, kwam een flink stuk van den wal in het water terecht en verdween geheel onder water. Van alle kanten kwam hulp opdagen, doch het mocht slechts gelukken den heer Wiersma te redden. Zijn 32-jarige vrouw, het zoontje en de schoonmoeder van den heer Wiersma konden niet meer worden bevrijd en kwamen om het leven. Kort na het gebeurde zijn de lijken op> gehaald. Een onmiddellijk ontboden geneesheer, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot van de drie slachtoffers werd voorloo- pig naar het gemeentehuis- te Scheemda overge bracht. De heer Wiersma, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, begaf zich, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar het gemeentehuis voor het geven van inlichtingen. Beide auto's zijn later op den middag ge licht. Na de tulpen de schilderijen. Nederland goed vertegenwoordigd op de New-Yorksche tentoonstelling. Vleeschverbruik stijgt weer. Mededeeling op de jaarvergadering van den Slagershond. De Nederlandsche Slagershond heeft te Zwolle zijn 48ste jaarvergadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer E. Weiftia, wees er in zijn openingswoord op, dat hoewel het afgeloopen jaar financieel voor den slager zeker niet bevredigend was, er toch een ver betering in de positie van het bedrijf valt te bespeuren. Spr. haalde in dit verband den gunstigen invloed van de Vestigingswet aan en deelde voorts mede, dat, dank zij de door den Nederlandschen Slagershond gevoerde vleesch- propaganda, de teruggang in het vleeschver bruik, welke over 1938, vergeleken bij 1932, niet minder dan 27 pet. bedroeg, tot staan is gekomen niet alleen doch de vleeschconsump- tie zich thans weer eenigermate schijnt te zullen herstellen. Volgens voorloopige bereke ningen is de consumptie over het eerste kwar taal 1939 met 13 pet. gestegen vergeleken bij het overeenkomstige tijdvak over 1938. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bond over het afgeloopen jaar belang rijk in ledental is vooruitgegaan en thans ruim 4200 slagerspatroons bij den Nederland schen Slagershond zijn aangesloten. De heeren E. Weima te Leeuwarden en H. C. Bille te Heemstede werden resp. als voorzitter en penningmeester herkozen, terwijl in de plaats van het scheidende hoofdbestuurslid, den heer Van Asperen te 's-Gravenhage werd verkozen de heer A. L. J. de Haas aldaar.. Tevens wercl de heer Pruisma tot lid van het dagelijksch bestuur gekozen. Verder werd het hoofdbestuur nog uitgebreid met de heeren L. Maris te Fijnaart, als commissaris voor Noord-Brabant en J. B. uit den Boogaard te Haarlemmermeer als commissaris voor de losse leden. In verband met de fusie van den Alge- meenen Bond van Dorpsslagers met den Ne- deriandsche Slagershond werden enkele wij zigingen in de statuten en het huishoudelijk reglement aangebracht. Zeer fel werd in de vergadering geprotes teerd tegen de concurrentie, welke een tegen zeer lagekeurloonen. slachtend groot bedrijf te Gieten door den verkoop aan par ticulieren den slagers in het Noorden aan doet. De vergadering droeg het hoofdbestuur op te trachten hier met alle wettelijke mid delen een eind aan te maken. Woensdag werd te Middelburg de 88ste al- gemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der pharmacie voortgezet. Bij de verdere behandeling van de voorstellen vereenigde de vergadering zich met de voorge stelde uit te schrijven prijsvragen over een phy- tochemïsch onderzoek van een plant waaraan geneeskrachtige werking wordt toegeschreven, in Nederland of Oost- en West-Indië voorko mende, waarvan de chemische bestanddeelen niet voldoende bekend zijn. Besloten werd ook voor 1940 f 3000 ter be schikking te stellen van het hoofdbestuur ten einde daarmede behoeftige assistenten, welke niet volgens art. 38 van het huishoudelijk regle ment voor een uitkeering in aanmerking ko men, te ondersteunen en een zelfde bedrag als toelage voor den secretaris van de commissie voor het ziekenfondswezen. Naar aanleiding van in de geheime vergade ring genomen besluiten werd o.a. medegedeeld, dat het hoofdbestuur een verbod heeft uitge vaardigd aan de leden om pharmaceutische ar tikelen door middel van een automaat ten ver koop aan te bieden, te verkoopen of te leveren, zoo in als buiten apotheek. De vergadering vereenigde zich met het voor stel van de commissie voor maatschappelijke be langen om voor de salarieering van apothekers gedurende het eerste jaar f 2400 te handhaven, gedurende 18 jaar elk jaar stijgende met f 200, met een maximum van f 6000 na 19 jaar. En het minimum salaris van provisors te bepalen op f 2000 per jaar. Een tweede voorstel van dezelfde commissie, behandelende de salarieering van apothekers assistenten werd teruggenomen. Bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen. Voorbereidende maatregelen worden getroffen. Door het rijksbureau voorbereiding voedsel voorziening in oorlogstijd ressorteerende on der den minister van economische zaken is een commissie gevormd, welke tot taak heeft van advies te dienen inzake de bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen. Als resultaat van den arbeid dezer com missie, waarin o.a. vertegenwoordigers van den dienst van volksgezondheid en de inspec tie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zitting hebben, is thans 'n algemeene circulaire gered gekomen, be trekking hebbende op voorbereidende maat regelen ter bescherming van levensmiddelen tegen besmetting met strijdgassen, welke zonder veel bezwaar reeds in vredestijd kun nen worden getroffen. Deze circulaire wordt door het rijksbureau voorbereiding voedselvoorziening in oorlogs tijd onder een groot aantal ondernemingen op het gebied der voedselvoorziening ver spreid, waarbij zooveel mogelijk in aanmer king zijn genomen bedrijven, welke naar mag worden verondersteld regelmatig over voorraden van eenigen omvang beschik ken. Belanghebbenden, die meenen tot deze categorie te kunnen worden gerekend en de circulaire op 10. ^uli a.s. nog niet hebben ont vangen, .kunnen alsdan een of meer exempl. bij voornoemd rijksbureau (Lange Voorhout 3, 's Gravenhage) aanvragen. Volledigheidshalve worde ver-meld, dat om practische redenen de detaillisten uitslui tend in hun organisaties bij de verspreiding worden betrokken. Oranje" vaart veel sneller dan verwacht werd. Een draadloos A. N. P.-telegram van boord van de „Oranje" meldt: In tegenstelling tot den eersten dag van den technischen proeftocht van de „Oranje", welke door fraai weer begunstigd werd, was het den tweeden dag van de proefvaart slecht weer. Er stond een krachtige Zuid-Westen wind, welke van tijd tot tijd gepaard ging met regenbuien. De stemming onder de vijfhonderd opvarenden had evenwel door het minder gunstige weer geenszins te lijden. De positie van het schip was Woensdagavond om zes uur: 55 graden, 56 minuten, 30 seconden Noorderbreedte. De snelheid van de „Oranje", welke bij het varen op de gemeten mijl werd bereikt, bedroeg 26,30 mijl per uur. Zooals bekend bedraagt de berekende dienst- snelheid 21 mijl per uur. NEW-YORK (A.N.P.) Nu de tulpen zijn uitgebloeid, die met haar schoonheid en kleur - schakeeringen er zooveel toe hebben bijge dragen den naam van Nederland op de lippen van millioenen bezoekers van de New-York- sche wereldtentoonstelling te brengen, is het de schilderkunst die deze „taak" heeft over genomen. Het paviljoen van de „meesterwer ken der kunst", dat onlangs is geopend, bevat een verbijsterende hoeveelheid schoonheid, vertegenwoordigd door ongeveer 450 beroemde schilderijen (in Amerika is men altijd gevoelig voor cijfers en dus heeft men reeds uitge rekend, dat de waarde van deze unieke ten toonstelling ongeveer 30.000.000 dollar be draagt). De Vlaamsche en Nederlandsche schilderkunst is er. tusschen alle schilder kunsten van de wereld, schitterend vertegen woordigd door Jan van Eyck, Roger van der Weyden, Gerard David, Memling, Bosch, Lucas van Leyden, Breughel, Rubens, Van Dijck, Teniers de Jongere, Jordaens, Frans Hals, Rembrandt, Vermeer, Seghers, Ruysdael, Steen, Cuyp, Terborg, Hobbema, Van Goyen en anderen. Men mag wel zeggen, dat Rem brandt's „portret van een oude vrouw" (uit de collectie Roger Straus) en zijn „Juno" (uit de verzameling Mellon) met Vermeers „Melk meid" (een van de bijdragen van het Rijks museum te Amsterdam) met de Rubensen het hoogtepunt vormen van een tentoonstelling, die zelve een hoogtepunt vertegenwoordigt. Men moge het ons vergeven wanneer de opmerking ten aanzien van zulke eeuwige en immaterieel-e schoonheid wellicht een weinig materieel klinkt, doch: de aanwezigheid van al deze schitterende doeken draagt er toe bij den naam van Nederland in de Vereenigde Staten met nóg meer eerbied en genegen heid te doen uitspreken dan reeds het geval placht te zijn. Dit is des te verheugender nu de meeste moderne levende Nederlandsche kunstenaars zich hebben onthouden van medewerking aan de Nederlandsche representatie op de wereld tentoonstelling. Er is ootk een tentoonstelling van hedendaagsche kunst, waaraan kunste naars uit 79 landen deelnemen. Het eenige Nederlandsche schilderij daar aanwezig is een doek van Charley Toorop. 312 326 314 361 413 (314) (306) (287) (331) (348) Balans der verkeersongevallen. Denkt aan de veiligheid op den weg De door het Centraal Bureau voor de Statis tiek verzamelde voorloopige gegevens betreffen de de slachtoffers van verkeersongevallen too- nen over de laatste zes maanden het volgende beeld, schrijft de K. N. A. C. (Tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van het vorige jaar). dooden ernstig gewonden November 1938 68 (62) 365 (329) December 42 (45) Januari 1939 42 (52) Februari 46 (39) Maart 43 (42) April 58 (69) Duidelijk spiegelt zich in deze cijfers af. dat in April het wegverkeer aanzienlijk drukker is, dan in de eigenlijke wintermaanden. (Op de 18 geregelde telpunten van den Rijkswaterstaat wa ren er op werkdagen in April 59 pet. meer ver- keerseenheden op den weg dan in Januari). In de komende zomermaanden zal het verkeer van zelfsprekend nog beduidend drukker zijn dan in April. De K. N. A. C. acht het derhalve gewenscht nogmaals met aandrang te herinneren aan de drie hoofdpunten voor een veilig wegverkeer: wellevendheid, voorzichtigheid en stipte naleving der verkeersvoorschriften, welke drie punten hand in hand dienen te gaan. Het uitsteken van een arm of richtingaanwijzer ten teeken, dat men voornemens is van richting te veranderen heeft bijv. weinig belang voor de verkeersveilig heid, zoolang men daarbij niet tevens rekening houdt met de gerechtvaardigde belangen van de andere aanwezige weggebruikers. Amsterdam Tieeft een „ijzeren long". De medische outillage van de hoofdstad i: dezer dagen verrijkt met een der nieuwste vin dingen, waarover de wetenschap de beschikking gekregen heeft, namelijk de z.g. ijzeren long. Dit is de populaire benaming van het toestel voor kunstmatige ademhaling, dat in den korten tijd van zijn. bestaan, alom zoo sterk de aan dacht heeft getrokken. Men herinnert zich, dat dit apparaat tot dus verre het leven -heeft weten te behouden van een zoon van een -'Amerikaanschérimillionnair. wiens ademhalingsorganen niet nieër functio neerden. Vooral in Engeland, waar de „long" wordt gefabriceerd, heeft het toestel grooten op gang gemaakt, mede dank zij het besluit van lord Nuffield om het kosteloos aan alle zieken huizen van het Britsche Koninkrijk te ver strekken RESTAURATIE VAN DE OUDE KERK TE AMSTERDAM Woensdagavond heeft ds. R. Rijkstra, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, in de Oude Kerk te Amsterdam gesproken ter inleiding van een concert, dat de heer Feike Asma, organist van de Hooglandsche Kerk te Leiden, gaf als eerste van een serie orgelconcerten, die zullen worden uitgevoerd om de belangstelling voor de restau ratie van Amsterdams oudste monument in wij den kring te wekken. Hierna hield prof, Huib Luns een toespraak over „Houdt de lamp brandend". MISDRIJVEN TEGEN DE VEILIGHEID VAN DEN STAAT. Aan het voorloopig verslag over het wetsont werp tot aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het Wetboek van Straf recht (misdrijven tegen de veiligheid van den staat) is het volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsont werp verklaarden zeer vele leden zich met de strekking daarvan te kunnen vereenigen, al werden tegen de uitwerking verschillende be zwaren aangevoerd. Niettemin werd van verschillende zijden de vraag gesteld, of het kwaad, dat de regeering met deze voorstellen bestrijden wil, zoo ernstig en van zulk een omvang is, dat strafmaatrege len daartegen inderdaad noodig zijn. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de redactie van de voorgestelde artikelen ieder geval te ruim is. JONGEN AAN ADDERBEET OVERLEDEN. De 12-jarige I. Cohen uit Martenshoek onder Hoogezand is het slachtoffer geworden van een adderbect, welke hij vorige week op de heide bij Tinaarlo had opgeloopen. Tijdens een school reisje naar Arnhem werd de jongen ernstig ziek en moest naar het Diaconessenhuis te Groningen worden vervoerd, waar hij is overleden. In ons land komt het gelukkig zelden voor, dat iemand door een adder wordt gebeten, toch blijkt uit bovenstaande het gevaar te bestaan. Het gif van den adder is alleen schadelijk als het in het bloed komt. Het lihaamsdeel, waarin een adder heeft gebeten, moet afgebonden wor den, om te voorkomen, dat het vergift met het bloed naar 't hart stroomt. Als het mogelijk is, zuige men de wonde uit. Hulp van een dokter Chr. Nationaal Vakverbond. Heden en morgen wordt in Utrecht de 19e algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond gehouden, waarin te vens het 30-jarig bestaan van het Verbond wordt herdacht. De voorzitter van het Verbond, de heer A. Stapelkamp, te Utrecht, heeft heidenmorgein bij de opening een rede uitgesproken, waarin hij de zorgelijkee internationale omstandig heden besprak. Hij gaf hierbij een verklaring van hartelijk medeleven met hen, die reeds maanden aan de grenzen moeten staan. Spr. ging verdeir de economische kwetsbare positie van Nederland na. Dat desondanks de werkloosheidscijfers een gunstiger beeld gaan vertoonen, stemt tot dank, Spr. wees er op, dat sommige bedrijfstakken den invloed on dergingen van de oorlogseconomie en dat ook de vergrooting van het militair contingent cn de langere oefentijd een rol spelen. Maar ook daarnevens in de bedrijvigheid in ons land blijken de cijfers regelmatig toegenomen. Het gaat de goede richting uit, al gaat het lang zaam. Bij het bezien der werkloosheidscijfers mag ook niet uit het oog worden verloren, dat de bevolking nog steeds toeneemt en jaar lijks 35000 a 40000 jonge menschen zich melden voor opneming in het bedrijfsleven. Met dankbaarheid memoreerde spr. den groei van het C. N.V., dat op 1 April 117.408 leden telde en waarschijnlijk per 1 Juli het hoogste punt van 118.517 leden weer zal heb ben bereikt of heel dicht benaderd. Deel erfpaebtsrapport eind Juli in Ainsterdainsclien Raad? Op de agenda van de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeente van Amsterdam kwam ben de ingekomen stukken o.m. voor het rapport van de raadscommissie, die een onderzoek instelt inzake de erfpachts kwestie. Zooals bekend is het eerste gedeelte van dit rapport onlangs gepubliceerd. Namens de betreffende commissie deelde de heer Walrave Boissevain mede, dat de commissie in de eerste helft van de volgende maand gereed denkt te komen met een ver volg, waarmede dan het eerste van het uit twee hoofdstukken bestaande rapport klaar en gepubliceerd zal zijn. Wanneer de raad cr prijs op stelt het rapport te handelen, dan zal hij goed doen om daarmede te wachten tot ook dit vervolg is gepubliceerd. De Raad heeft dan een beter overzicht. Spr. vroeg of het mogelijk is om nog voor het reces van den raad tegen het einde van Juli een vergade ring bijeen te roepen, waarin dan het eerste hoofdstuk van het erfpachtsrapport kan wor den behandeld. De wnd. burgemeester, wethouder mr. O. C. J. D. Kropman, deelde mede, dat hij dit verzoek aan den burgemeester, die. zooals p var\.®en I gebruikelijk, de raadsagenda vaststelt en die dient echter m elk geval zoo spoedig mogelijk I thans met vacantie is, zal overbrengen, te worden ingeroepen. I

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3