Parana-delta een uitkomst voor onze boeren en tuinders? Waar komt het vandaan Prachtige grond en gematigd klimaat. H.C.ANQER/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE UIT DE PERS. En aan goede producten bestaat in Argentinië behoefte. Ir. van Kretschmar van Veen vertelt van zijn onderzoekingsreis. Dezer dagen had een vertegenwoordiger van het A. N. P. een onderhoud met Jhr. ir. H. J. van Kretschmar van Veen, inspecteur bij den cul- tuur-technischen dienst van den Wieringermeer polder, die eenigen tijd geleden in ons land is teruggekeerd van een studiereis naar Argen tinië, welke hij tezamen met ir. B. D. H. Teilegen in opdracht van een groep Nederlandsche finan ciers heeft gemaakt, om een onderzoek in te stellen naar de inpolderings- en kolonisatiemo gelijkheden van het Deltagebied van de Rio Pa rana, ten noorden van Buenos Aires. Ir. Tellegen keert in den loop van Juli naar Nederland terug, waarna beide deskundigen spoedig hun zeer uitvoerig rapport gereed hopen te hebben. Zeer gunstige indrukken Behoudens een verblijf van enkele weken te Tres Aroyos en verschillende besprekingen te Buenos Aires heeft ir. Kretschmar ongeveer vier en een halve maand in de Parana-delta vertoeta. De totale oppervlakte van deze delta bedraagt 600.000 h.a., waarvan 100.000 h.a. eigendom zijn van de provincie Buenos Aires, Dit gebied wordt doorsneden door de vele zijarmen en takken zoowel van de Parana-rivier als van de Uru- guay-rivier, die het verdeelen zoowel in eiland jes met een oppervlakte van slechts enkele hectaren als in eilanden van 20.000 h.a., dus on geveer ter grootte van de Wieringermeer. Op en kele randgebieden zijn hier en daar boerenbe drijven gevestigd, die op primitieve wijze tuin bouw en fruitteelt beoefenen. Primitief moet deze bebouwing reeds daarom zijn, omdat tel kenmale bij hoog water de deltagronden on- derloopen, zoodat de huizen en schuren op palen zijn gebouwd. Van beteekenis zijn deze bedrijf jes dan ook niet, al kunnen de hier gevestigde boeren ook redelijk rondkomen, doch practisch kan men zeggen, dat het geheele gebied nog vrij is en op ontginning voor intensieve bebouwing ligt te wachten. Daartoe is slechts noodig bedijking en inpolde ring van de laaggelegen gedeelten, bemaling van de ingepolderde gebieden, op de wijze als ook in de Biesbosch gebeurt, een werk dus, dat onzen Nederlandschen ingenieurs al bijzonder vertrouwd is en waaromtrent ir. Tellegen aan stonds na zijn terugkeer waarschijnlijk interes sante bijzonderheden zal kunnen mededeelen. Ir. van Kretschmar van Veen heeft in het bij zonder de landbouwmogelijkheden, bodemge steldheid en marktsituatie bestudeerd. Voor het kolonisatieprobleem is van het groot ste belang, dat het deltagebied gelegen is, in een gematigde luchtstreek, met een gunstiger klimaat dan het Nederlandsche, maar overigens zelfs nog niet subtropisch. Er groeien dan ook, evenals in het Nederlandsche polderland, wilgen en popu lieren en als het land eenmaal ingedijkt is en het Friesche of roodbonte vee er graast, zal het in vele opzichten aan het Hollandsche polder landschap herinneren. Ir. van Kretschmar heeft verscheidene grondmonsters meegebracht die zijn onderzocht en geanaliseerd door prof. dr. J. Hudig, hoogleeraar in de landbouw- scheikunde aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. Deze heeft reeds gerap porteerd, dat de samenstelling van den grond van een zeldzaam ideale struc tuur Is, die bij groote bevochtiging voor 100 procent aan de productie kan deel nemen. De bodem is bedekt met een laag humeuze veenachtige zwarte aarde, met veel minerale bestanddeelen, daar onder een laag humushoudende klei, ver volgens een tweede kleilaag en tenslotte zand. Volgens prof. Hudig vindt men een dergelijke bodemstructuur slechts in eenige zeer vruchtbare gedeelten van Ca- lifornië en van de Po-vlakte in Italië. Deze grond leent zich bij uitstek voor veeteelt en vooral voor tuinbouw en fruitteelt. Het spreekt vanzelf, dat men er in het groot vee zou kunnen fokken of er graan zou kunnen verbou wen, doch dat zou nooit op zoo gunstige voor waarden kunnen geschieden als verderop in de Pampus, waar zooveel slachtvee en graan van daan komt, dat ook uit economische overwegin gen deze takken van Landbouw voor het Para- nagebied niet in aanmerking komen. Goede afzetmogelijkheden Daarentegen kwam ir. van Kretschmar bij zijn onderzoek van de markttoestanden en af zetmogelijkheden te Buenos Aires tot de con clusie, dat deze bloeiende reuzenstad met bijna 3.000.000 inwoners ongeveer een kwart van de geheele bevolking van Argentinië leeft daar bij een dringende behoefte heeft aan grooteren toevoer van versch fruit, versche groenten en zui velproducten van goede kwaliteit, alsmede van pluimvee en eieren. De meeste tuinbouwproduc ten worden thans aangevoerd uit het 1800 K.M. verwijderde Rio Negro-gebied, terwijl boter en kaas, waar Argentinië nog van uitvoert, in kwa liteit verre ten achter staan bij de Nederland sche producten. Ir. van Kretschmar is dan ook van meening, dat Nederlandsche tuinders, die in het Parana- gebied, dat voorzoover het voor inpoldering in aanmerking komt in zijn verste uithoeken slechts 100 K.M. van Buenos Aires verwijderd is, de hun vertrouwde producten van gelijke kwaliteit als in Nederland kunnen verbouwen, daarvoor op de markt van Buenos Aires goede prijzen zullen kunnen maken, los van de fluctuatie van de wereldmarkt en mits de afzet georganiseerd wordt, wat men bij de vestiging van een Neder landsche nederzetting gemakkelijk in de hand heeft. Het staat nog niet vast op welke wijze de plan nen verder zullen worden uitgewerkt. Verwacht wordt, dat er in Nederland voldoende belang stelling zal bestaan om, met steun van Argen- tijnsche zijde, het inpolderings werk ter hand te nemen. De grondprijs behoeft per hectare niet grooter te zijn dan elders en zij, die er zich ves tigen zullen groote hypotheken ter beschikking kunnen krijgen, die op langen termijn kunnen worden afgelost, zoodat zij uiteindelijk op eigen grond zitten. Noodig, is, naast een klein bedrijfskapitaal voor den overtocht en de vestiging, in de aller eerste plaats grondige vakkennis, want het is juist daarom en om de goede reputatie van den Nederlandschen land- en tuinbouw, dat men in Argentinië gaarne zou zien, dat de Nederlanders de inpoldering van de Parana-delta krachtig aanpakken en er een bloeiende Nederlandsche kolonie op stichten. Fabrieksarbeider doodde de pleegmoeder van zijn vrouw. Vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het O.M. bij de arrondissementsrechtbank te Almelo, vorderde Dinsdag vier jaren vangenisstraf tegen een fabrieksarbeider ~W. uit Losser, die in Januari van dit jaar een moordaanslag pleegde op een bejaard echt paar, de pleegouders van zijn vrouw, die on derdak hadden verleend aan W's dochter. Deze dochter voelde zich verongelijkt door de behandeling thuis en was weggetrokken naar de pleegouders van haar moeder, het echtpaar de Boer. Daar was W. op zekeren dag gekomen en hij had zich zoo driftig ge maakt, dat hij de oude lieden met een mes had toegetakeld. De oude vrouw was dienten gevolge overleden, de man werd ernstig ge kwetst, doch herstelde. Het O.M. elschte tegen W. vier jaren ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering. ORGELBESPELING HAARLEM Woensdag. in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 29 Juni 1939, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1 Psalm XVIII B. Marcello (I cieli immensi) 2 Sonata I (Es dur) J. S. Bach Allegro moderato Adagio Allegro 3 Choralvorspiele J. S. Bach a. Nun komm' der Heiden Heiland b. Nun freut euch, lieben Christen g'mein 4 a. Pièce caractéristique dans le mode phrygien A. Guilmant b. Scherzo 5 a. Fugue A. Honegger b. Choral Toccata H. Andriessen. Ossekikker. De buitengewone afmetin gen van een zekeren kikvorsch deze kan een lengte van 20 centi meter bereiken en het zware geluid, dat hij voort brengt, maakten een zoodani- gen indruk op de eerste kolo nisten, die Amerika bevolk ten, dat zij het dier vergeleken bij een os en het den naam gaven van „bull-frog" (osse kikker)» High-Ball. Zooals men in Indië spreekt van een „splitje" was men vroeger in Amerika gewoon een glas whisky een „ball' te noemen. Toen de Engelsche gewoonte er werd ingevoerd, den drank met sodawater te drinken, noemde men een whisky-soda, in ver band met den hoogen tumbler, een „high-ball". WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Duitsch vliegtuig neergeschoten. WARSCHAU, De Poolsche kustdefensie heeft een Duitsch militair vliegtuig neerge schoten op het Hela schiereiland 48 K.M. van Danzig verwijderd, nadat het over de ver sterkingen gevlogen was en zich daarvan niet verwijderd had na de salvo's, die ter waar schuwing waren gelost. De kustautoriteiten melden dat het vlieg tuig buiten de Poolsche territoriale wateren in zee gestort ls en een S.O.S.-bericht heeft uitgezonden dat door een Duitsch vrachtschip is opgevangen. Men is van meening dat de be manning gered is. Het ministerie van luchtvaart te Berlijn weigert om details omtrent het incident te geven. (United Press). Amnestie in Hongarije. BOEDAPEST, 28 Juni. (D.N.B.) Ter ge legenheid van de goedkeuring der wet over de vereeniging van Suibkarpathisch Rusland met Hongarije heeft de rijksbestuurder Horthy, een amnestie afgekondigd voor alle delicten, die begaan zijn tijdens en in de sfeer van de politieke spanning. AANBESTEDING. HAARLEM Woensdag. De Eerstaanwezend-ingenieur te Haarlem heeft hedenmorgen in de voormalige Infan- terie-Kazerne aan den Koudenhorn in het openbaar aanbesteed: Bestek No. 200. Het verwijderen van riet kragen en het verrichten van baggerwerk in het Vóórkanaal van de linie door den Haar- lemmerme erpol der. Bestek no. 230. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken van Uit geest tot Velsen en bij IJmuiden. Bestek No. 231. Het doen voor voorzieningen aan militaire gebouwen en Werken te Haar lem. Bestek no. 233. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken ten oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpol der. Bestek no. 238. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Den Helder. Laagste inschrijvers waren voor: No. 230. G. W. Polderman, Spaarndam voor 2649. No. 200. J. A. Pothuizen te Maarssen. Tien ten honderd boven den tariefsprijs. No. 231 Barreveld te Alphen a. d. Rijn voor 16318. No. 233. G. W. Polderman, Spaarndam voor 2787. No. 238. P. Vermeulen en W. A. Ram, Den Helder, voor 18697. Copyright P. I. B. Boi 6 Copenhagen De herfst brak aan, de bladeren aan de boomen werden geel en bruin. De wind blies ze van de takken, zoodat zij een dwazen dans l vÈt te moeren. Het werd al koud buiten. Ja, het sneeuwde zelfs ai eenige malen. hage&te of Op een heg zat een raat en die schreeuwde: „Ach, ach!" Dat kwam omdat zij het ook zoo koud had. Neen, het leelijke, jonge eendje had het niet zoo heel erg naar zijn zin. Eens op een avond, toen de zon onderging, kwam een groote schaar prachtige, groote vogels uit het bosch. Het eendje had zulke mooie nog nooit gezien. Ze waren sneeuwwit, met lange, slanke halzen: zwanen waren het. Ze stootten een wonderlik geluid uit, sloegen hun prachtige, lange vleugels uit en vlogen weg uit de koude, naar warmer streken en open wateren. Hoog in de lucht stegen ztf op, en het leelijke eendje voelde zich wonderlijk te moede. Het draaide als een tol in het water rond en stootte toen ook een kreet uit, zoodat het er zelf bang van werd. (Wordt vervolgd). Jaarvergadering van de Koninklijke. AMSTERDAM, 28 Juni. In het gebouw van de Industrieele Club is vanochtend de jaar lij ksche algemeene vergadering van aandeel houders gehouden van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië. Vertegenwoordigd waren 460 preferente- en 55.853 gewone aandeelen, recht gevende op het uitbrengen van 149 stemmen. De voorzitter, jhr. ir. H. Loudon, opende de vergadering met een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overleden oud-directeur-generaal Dr. H. W. A. Deterding, aan wiens geniale leiding gedurende bijna 40 jaar de huidige positie van de maatschappij is te danken. Deze woorden werden door de aanwezigen staande aangehoord. Vervolgens werden zonder discussie het jaar verslag en de balans en verlies- en winstreke ning goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het slot- dividend van 4 procent op de preferente- en 3 pet. op de gewone aandeelen betaalbaar wordt gesteld van Maandag 3 Juli a.s. af. De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris mr. Aug. Philips werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. PE PERS OVER MINISTER GOSELING'S REDE INZAKE OSS. Hieronder citeeren wij eenige gedeelten rit de in verschillende bladen gepubliceerde com mentaren op de rede van minister Goseling, waarin de bewindsman zijn beleid inzake Oss verdedigde. De Maasbode schrijft: Hier stond een minister, die, tot in den derden graad ondervraagd, rekening aflegde van zijn bejeid over een aangelegenheid, die hem en de zijnen ook persoonlijk leed heeft berok kend, al zijn daarnaast ook betuigingen van trouw en sympathie gekomen, niet slechts van katholieke zijde. Het was een parlementaire rede van werkelijk grootschen stijl: helder, za kelijk, waardig en eerlijk. De fouten van de marechaussees in korten tijd gepleegd, staan muurvast: ambtenarenge recht en Kamercommissie hebben die erkend. Bij elkaar en in verband met elkaar ook met het oog op de verhouding tusschen gemeentelijke overheid en marechaussees, vormden zij een complex en schiepen zij een sfeer, waar de mi nister een eind aan moest maken. Hem stond geen ander middel ten dienste dan schorsing in de uitoefening van de opsporingsbevoegdheid, middel dat nog nooit is gebezigd, maar waar van nu in tweeërlei rechterlijke uitspraak de bevoegdheid is erkend. Waar het op aankomt, is, dat de rechtszeker heid en rechtsgelijkheid onomsfcootbaar vast staan. Dat dit zoo is, heeft de minister zoo dui delijk aangetoond, dat daaraan alleen kan twij felen de heer Rost, die aangiften in ontvangst neemt als ware hij het openbaar ministerie; die stukken bezit, welke hij niet mag bezitten, en wiens heele optreden in deze aangelegenheid de minister eerst, maar daarna de heer Schou ten, in vastberaden bewoordingen heeft ge brandmerkt als „ontstellend ongewoon". De Nieuwe Rotterdamsche Courant stelt de vraag: Wil dit nu zeggen, dat de minister ons over tuigd heeft? Neen, niet althans ten opzichte van verschillende kernvragen, waaromtrent de argumentatie zeer gebrekkig was. Met de grootst mogelijke meerderheid der commissie blijven wij van meening, „dat de feiten en omstandig heden, welke den Minister van Justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade Oss der Koninklijke Marechaussee, dien maatregel niet rechtvaardigen, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor den maatregel kan worden ontleend". Deze conclusie is, in samenhang met het ge heele rapport, door bevoegde beoordeelaars in en buiten de Kamer als „vernietigend" geken schetst. Deze qualificatie wijst de minister voet stoots af; hij verklaart zich zelfs in meer dan één opzicht voldaan over het rapport en laat in het bijzonder het volle licht vallen op het feit, dat de commissie zijn goede trouw niet in twij fel trekt, wat menigeen in zijn positie en situa tie beneden zich zou hebben geacht. Van de zeer scherpe critiek, op baron Speyart van Woerden geoefend, neemt de minister nau welijks notitie; een enkele maal tracht hij ze te weerleggen, een paar keer niet geheel onge grond. Als hij het „requisitoir" van Mr. Van der Goes van Naters tegen den procureur-generaal van Bosch kortelijk behandelt, stelt hij daartegenover bijkans een lofzang, al prevelt hij dan ook wel zoo iets van les défauts de ses qualités. De Telegraaf is van meening: Het was een in vele opzichten knap pleidooi, vlot van opzet en handig van argumenteering, maar kwam op meer dan één belangrijk punt niet toe aan wat men mocht verwachten van een bewindsman, die zijn beleid heeft te verdedigen, de rechtvaardigheid van zijn optreden moet aannemelijk maken. Men wist, dat mr. Goseling een slagvaardig pleiter is en als een pleidooi in een zaak met sterkere en zwakke kanten had zijn betoog ver diensten. De advocaat Goseling heeft wel zoo wat aan de verwachtingen voldaan, de staats man Goseling is ook in deze, waarschijnlijk laatste faze van de zaak-Oss, er nog niet in ge slaagd van zijn bijzondere kwaliteiten als lands bestuurder, als raadsman van de kroon, te over tuigen. Minister Goseling is ten aanzien van een be langrijke beleidskwestie te kort geschoten, deze indruk is na dit pleidooi ovei'heerschend ge bleven, gelijk reeds van den aanvang van het overijld ministerieel ingrijpen af het geval is geweest. Het Volk schrijft: Onze algemeene indruk van 's ministers ver dediging is zeer onbevredigend. Hier en daar ontwikkelde hij een zekere kracht, maar talrijker waren de passages, die hij op matten toon uitsprak. Ontroering klonk aan het slot van zijn speech, toen hij verklaarde, de rust van zijn geweten behouden te hebben. Het applaus, nadat hij uitgesproken was, kwam slechts van de banken der katholieken. De mi nister heeft de Kamer niet overtuigd. Meer dan eens bleek dit uit een deining. Het overgroote deel van ons volk acht zich gekrenkt in zijn rechtsgevoel. Jhr. De Geer heeft de vorige week den minister de gelegen heid geboden om te blijven en niets te doen. Met beide handen grijpt de bewindsman deze gelegenheid aan. Dit vervult ons met zorg. Als het rechtsgevoel gekrenkt blijft, werkt dit in ons volk als een kanker. De minister heeft te kennen gegeven, dat, als men hem weg wil heb ben, men een motie van afkeuring moet voor stellen. Wij moeten afwachten, wat er ten aanzien hiervan in de Kamer verder gebeurt. Ook is nog onbekend, of jhr. De Geer het gevoelen van de beide protestantsche fracties heeft vertolkt. Maar wij zijn overtuigd, dat ons volk zich in breede lagen diep teleurgesteld zou voelen, wan neer de Kamer na dit debat, dat voor het over groote deel zuiver zakelijk gevoerd is en op een hoog peil staat, geen rechtsherstel zou we ten te bewerkstelligen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6