IJmuider Courant dieika&inei afeetoeden Werkloosheids bestrijding DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Regeeriiig Afgetreden. Dr. Colijn met vorming van nieuw ministerie belast deed JiaUmt uiteenvallen- Rookverbod. Louis Davids overleden Maatkleeding Joh. de Waard's ELZER betere kwaliteiten Visscherij-Snufjes. Zondag Dr. Funk brengt een bezoek aan ons land. 24e JAARGANG No. 204 Uitgave Lonren» Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem- Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93. Haarlem* TeL 10724. Bureau IJmuidei Courant i Kennetnerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen (n de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P. W. PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 1 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/a. per maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties vau Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Het bericht dat de regeering is afgetreden, dat gistermiddag te ruim één uur bekend werd, zal tenslotte voor velen nog als een groote ver rassing zijn gekomen. Immers, na de behan deling van de kwestie-Oss, waarbij de meerder heid der Kamer zoozeer tot uiting bracht dat zij minister Goseling's beleid alleen in zake- lijken zin afkeurde en zijn persoonlijke goede trouw erkende een verklaring die reeds door de Kamercommissie was uitgesproken in haar rapport was veler indruk dat men alle ge schillen wel zou overbruggen. Ook de geschillen omtrent het financiëele beleid, culmineerend in de vraag: moeten wij streven naar een sluitende begrooting voor 1940 of kunnen wij dien eisch, gezien de enorme uitgaven voor De fensie en de noodzaak der bestrijding van de werkloosheid met nieuwe maatregelen, niet langer vooropstellen?" Dat een brug tusschen de tegenovergestelde inzichten in het Kabinet geslagen "zou worden kon men met te meer reden verwachten, om dat in de laatste dagen de internationale span ningen weer onrustbarend zijn gaan toenemen, zoodat het moment voor een Kabinetscrisis allesbehalve gunstig geacht kan worden. Men heeft op de zeer belangrijke kwestie van het financiëele beleid elkaar evenwel kennelijk niet kunnen vinden. Er is Donderdag een Kabi netsraad gehouden op het departement van Algemeene Zaken en gistermorgen heeft de minister-president zich naar het Paleis Soest- dijk begeven, waar de Koningin vertoeft. Zooals nu blijkt heeft dat bezoek ten doel ge had, H.M. het ontslag der regeering aan te bieden. De Koningin heeft dit overwogen en de mi nisters verzocht de loopende zaken te blijven waarnemen tot de vorming van een nieuwe regeering haar beslag zal hebben gekregen, Dat is gebruikelijk. Verder heeft H.M. aan dr. Colijn de opdracht tot nieuwe kabinetsformatie verstrekt. Hij heeft verzocht die opdracht „in beraad te mogen houden". Ook dit is de ge bruikelijke vorm. Eenvoudig schijnt de nieuwe opdracht voor dr. Colijn, die zooals men weet evenals zijn reeds afgetreden vriend mr. De Wilde het standpunt van de sluitende Staatsbegrooting inneemt, geenszins. De R.-K. afgetreden mi nisters deelen zijn inzicht niethet zal een zeer moeilijke zaak worden als de houding door hen en hun geestverwanten in de Kamer en in hun partij wordt gehandhaafd. Op dit eerste oogenblik ook maar eenigerlei voorspelling te geven aangaande dr. Colijn's kansen om zijn opdracht met succes te volbrengen, moet evenwel onmogelijk worden geacht. Vele fac toren kunnen zich hierbij doen gelden en zeer zeker behoort daartoe het persoonlijk gezag van dr. Colijn ,die zoowel in het binnenland als buiten de grenzen tot een symbool van Ne- derlandsche kracht en weloverwogen natio naal beleid is geworden. Als hij een volgende regeering niet zou lei den, zou dat in meer kringen dan één als een verzwakking worden beschouwd. De uitingen bij zijn zeventigsten geboortedag hebben van zijn persoonlijke reputatie opnieuw een zeer indrukwekkend beeld gegeven. En van „voor bestemde premiers" is in ons huidige staats- bestel wel zeer weinig te veronderstellen. Aangenomen moet worden dat algemeen, ook in Den Haag, de noodzaak gevoeld zal worden deze Kabinetscrisis ten snelste op te lossen. Men kan zich geen sleepende, langdu rige crisis veroorloven. De tijden laten zulks niet toe. R. P. Vraagt eens onze zéér mooie BEMBERG KOUS in de nieuwste tinten0.95 KLEUTERHUIS VEISERDUINPLEIN. Gevaarlijk spel kost een jongen liet leven. Van lijdenden vrachtwagen gesprongen overreden en gedood. Vrijdag is op het Iepenplein te Amsterdam, een ernstig ongeluk geschied, dat een achtjarig jongetje, wonende in de Eerste Oosterparkstraat, het lever, heeft gekost. Op he: plein stond voor een bouwwerk een trailer ra et tractor, welke was geladen met zandstee-. De jongen was ongemerkt achter op den wagen gaan zitten om een eindje mee te rijden. Toen de wagen zich in beweging had gezet, zag het kind even verder op een man staan, die naar hem keek. Geschrokken, blijk baar omcat hij meende dat deze hem over het verboden uitstapje onderhouden zou, sprong de jongen van den rijdenden wagen af, met het gevolg dat hij onder de vrachtauto terecht kwam. De achterwielen gingen den knaap over de borstkas. De G.G. en G.D. vervoerde het deerlijk verminkte slachtoffertje naar het dichtstbijzijn de O.L.V.-gasthuis ,waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het thans afgetreden kabinet was het vierde dat den naam van dr. H. Colijn als for mateur droeg. Eerste kabinet-Colijn. Regeerde zeven maanden en vier dagen, van 4 Augustus 1925—8 Maart 1926. Het ministerie trad af in verband met de aanneming op 11 November 1925 door de Tweede Kamer van het amendement-Kersten betreffende opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan Tweede kabinet-Colijn. Regeerde twee jaar twee maanden, vijf dagen en wel van 26 Mei 1933—31 Juli 1935. Het kalbinet trad af na een door prof. Aal- berse in de Tweede Kamer bij de behandeling van het groote bezuinigingswetsontwerp na mens de R.K. fractie afgelegde verklaring over een ontbreken van vertrouwen in het kabinet. Derde kabinet-Colijn. In feite een voortzet ting van het vorige ministerie met een iets gewijzigde portefeuille-verdeeling. Na de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 stelde het kabinet op 25 Mei 1937 de portefeuille ter beschikking en trad 24 Juni Viei'de kabinet-Colijn. Tot dusver aan het bewind twee jaar en zeven dagen, en wel sinds 24 Juni 1937. Dr. H. Colijn. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De regeeringspersdienst meldt De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den ministerraad van 29 Juni aan H. M. de Koningin onthef fing uit bun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in overweging genomen en den heeren ministers verzocht zich voor- loopig met de behandeling en de afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken te blijven belasten. Hedenmorgen heeft H. M. Dr. Colijn, mi nister van Staat, ontvangen en hem op dracht verleend tot vorming van een kabinet. Dr. Colijn heef' .erzocht die op dracht in beraad te moge i houden In aansluiting aan het bericht over het aftreden van het kabinet meldt de regeeringspersdienst Bij de besprekingen over het voorontwerp van de begrooting voor 1940, welke ten doel hadden tot een beperking van het te ver wachten tekort te geraken, is in het kabinet over de wijze, waar op dat doel ware te bereiken, geen overeenstemming verkre gen. In het bijzonder is zulks ge bleken bij de beraadslagingen over de wijze waarop op de kos ten ter bestrijding van werkloos heid en haar gevolgen een groote vermindering beneden het eindcijfer der begrooting 1939 zou kunnen worden bereikt. Te genover het door een deel van het kabinet ingenomen standpunt van handhaving in de begrooting- 1940 van de tot nog toe gevolgde werkloosheidspolitiek, waren an dere ministers van oordeel, dat wijziging van de tot nog toe met gemeene instemming ter zake ge troffen of voorgenomen maat regelen met het oog op hun beoordeeling van den financiee- len toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve geoorloofd was. (De Berlijnsche politie heeft ge decreteerd dat autobestuurders in de rijkshoofdstad achter het stuur niet meer mogen rooken). Overal, in alle landen, Tracht men middelen te vinden, Om het snelverkeer op banden, Aan meer banden nog te binden; Overal zit men in nooden, Om de vele ongelukken, Waar de dood in nieuwe dooden, Slechts de vrucht van weet te plukken. Om den overmoed te temmen, Weet men regelen te stellen, Tracht men snelheden te remmen, Maar de doodenlijsten zwellen. Zie, bij onze Oosterburen, Komt men nu met nieuwe plannen, Daar wordt voor wie autos sturen 't Rookgereigerij verbannen. Geen bezwaar heeft de regeering, Als daar Nico gaat met Tine, Zij verbiedt de snelverkeering, Van den man met Nicotine. Dat het rooken zou kalmeeren, Gaat men daar als stelling wraken. Men zou, naar Berlijnsch beweren, Er juist over-stuur van raken. Mocht gij dus Berlijnwaarts rijden, Denk dan aan die nieuwe wetten, Laat niet u 't genot verleiden Van sigaar of sigaretten. Want u hebt het nu gelezen, Dat gij, eenmaal opgestoken, Zelf gauw de sigaar kunt wezen En een kwaje pijp zult rooken. Dook apcvtle - 4m ém geschenken^ ypAl*ÏIStlGK Jiafaexstc. 8, Vituuden=0. HET AFTREDEN VAN HET KABINET. Ook bij de Eerste Kamer is een missive van dr. Colijn ingekomen, waarin kennis wordt ge- gegeven van het aangeboden ontslag van het kabinet AMSTERDAM, 1 Juli. In zijn woning te Amsterdam is in den afgeloopen nacht op 55- jarigen leeftijd overleden de bekende voordrachtskunstenaar Louis Davids. (Adv. Ingez. Med.) Dr. Colijn's vier Kabinetten. Tentoonstelling „Honderd jaar Fransche beeldhouwkunst" geopend. Onder zeer groote belangstelling is Vrij dagavond te half tien in het stedelijk museum te Amsterdam de tentoonstelling „Honderd jaar Fransche beeldhouwkunst" geopend. Aanwezig waren alle Nederlandsche en Fransche autoriteiten en genoodigden, die tevoren hadden aangezeten aan het diner dat was aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam, terwijl voorts tot de ge- noodigden behoorden de leden van den Am- st-erdamschen gemeenteraad, hoogleeraren der Amsterdamsche uiniversiteit. de garni zoenscommandant It. kol. Boswijk, de com mandant der maritieme middelen, kapt. ter zee Rost van Tonningen het lid van Ge deputeerde Staten Ed. Polak, vertegenwoor digers van kunstenaarsorganisaties, beelden de kunstenaars en vele anderen. Waarvoor zult U een CONFECTIE- COSTUUM koopen, niet gemaakt naar Uw postuur behoeft niet meer duur te zijn er lie t persoonlijkheid in. Onze mo derne Maatkleeding, waarin met Uw persoonlijke wenschen reke ning wordt gehouden, brengen wij reeds in prijzen van 55.56. tot ƒ60.—. Honderden stalen ter inzage. Ook voor Uw MODERNE MAATKLEEDING naar Heerenmodemagazijnen IJMUIDEN - Kanaalstraat 46/48 Teief. 4054. Voor e HEERENMODEHUIS 'ZEEWEG 78 (Adv. Ingez. Med.) CDIX. Ruim S'/s millioen was dus de vischomzet in de eerste helft van dit jaar of ca. 2y2 ton meer dan verleden jaar. Dat is een behoorlijke voor uitgang; maar dat moet ook, want stilstand is achteruitgang en wil het bedrijf wat van z'n oude glorie terugkrijgen dan moet de omzet toch geleidelijk gaan stijgen. Jammer dat de omzet in de maand Juni een halve ton min der was dan verleden jaar. Nu is 1 Juli de eerste dag van het tweede halfjaar een be langrijke datum voor de visscherij want dan kunnen we weer trawlharing verwachten en veel hangt van het'resultaat dezer visscherij af, of we ook in het tweede halfjaar 2l/s ton boven verleden jaar uitkomen. Nu moet ik nog even opmerken, dat de voor uitgang van de zes maanden van 1939 die thans voltooid zijn van zeer toevalligen aard zijn, want van de 21/- ton was VA ton afkom stig van de trawlharingvisscherij in Februari, Maart, April en Mei. Wanneer we die niet gehad hadden, zouden we nauwelijks boven het cijfer van verleden jaar uit zijn geko men. Er schijnen al eenige booten met de haring netten naar zee te zijn, maar van het resul taat heb ik nog niets gehoord. Men zegt, dat Maandag de Haarlem met haring in kistjes komt. Het was deze week weer zuinig met de be sommingen. Schelvisch kwam er plenty, maar aan kabeljauw was er gebrek en ook koolvisch was schaarsch, zoodat voor deze laatste soor ten flink geld betaald werd. Zoo konden enkele booten, als de Amsterdam cn de Prinses Beatrix nog een aardige besomming maken, maar het waren ook de eenige, die deze week boven de 3000 gulden uitkwamen. De Delft had maar f 2500, maar dit was het resultaat van enkele dagen visschen. Maandag waren er vier groote trawlers aan de markt, nl. de Walrus, de Maria van Hattum, de Erin en de Delft. Hun gemiddelde besomming was slechts f 2675. Er kwamen deze week maar 17 trawlers binnen, hetgeen wil zeggen dat dit de slechtste week van het jaar was. Verder tava- men er 51 loggers en 1 kotter aan de markt. Ik hoop dat ik de volgende week eens een wat prettiger snufje mag schrijven PIETERMAN. (Adv. Ingez. Med.) Hardhandig weesvader veroordeeld. De weesvader van het Joodsche Weeshuis aan de Mathenesserlaan te Rotterdam, S. K. is docx de rechtbank te Rotterdam tot een boete van f 100 sub. 10 dagen hechtenis ver oordeeld wegens mishandeling. De rechtbank legde hem daarbij een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden op. S. K. had in de jaren 1935, 1936, 1937 en 1938 verschil lende onder zijn toedicht staande kinderen uit het Weeshuis met een zweep of met de hand mishandeld. HUWELIJK GESLOTEN DOOR. ONBEVOEGDE. Te Heenvliet was in 1936 het huwelijk ge sloten tusschen Maartje en Willem S., doch de wijze waarop het paar je in den echt ver- eenigd werd, was niet de juiste. De gemeente secretaris van het dorp was dien dag niet aanwezig en de veldwachter tevens ambenaar ter secretarie van Heenvliet, B. H. zou het paartje trouwen. Juist echter voordat de plechtigheid een aanvang zou nemen, werd hij weggeroepen voor een ongeluk en de 29- jarige K. van G. op het stadhuis werkzaam, verrichtte toen maar de huwelijksvoltrek king. Bij terugkomst van H. heeft deze de trouwacte onderteekend. Tegen den 29-jarigen K. van G. werd toen wegens het verrichten van een handeling, waartoe hij niet gerechtigd was, een geld boete geëischt van f 60 subs 15 dagen hech tenis. De rechtbank heeft hem dienover eenkomstig veroordeeld. Wegens valschheid in geschrifte was er tegen den 46-jarigen B. H. een geldboete van f 150 subs 25 dagen hechtenis geëischt. Thans veroordeelde de rechtbank hem tot een geldboete van f 75 subs 25 dagen hechtenis en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van een jaar. Correspondentie voor grenstroepen. de Veldpost opgeheven. Heden is de veldpost opgeheven. Teneinde vertraging in de bestelling te voorkomen wordt er aan herinnerd, dat op correspondentie voor militairen van de grenstroepen de aanduiding veldpost niet meer moet worden gebruikt, maar dat een volledig adres met aanduiding van de plaats van bestemming op deze correspondentie moet worden geplaatst. WILHELMINA van DANCING Middags 3 tot 6 uur Vrij entree. Muziek van de bekende Radio Accordeonband [l^nQpn THE BROADWAY ÜÖII0UI1 SERENADERS. - UITGEEST. 's Avonds van 7 tot 11 uur Entree 25 ct. Eerste optreden in Noord-Holland van een der beste Haagsche bands, bestaande uit 10 personen - THE COLLEGIANS. (Adv. Ingez. Med.) Tegenbezoek aan minister Steenberghe. IN HET HELDERSCHE KANAAL GEREDEN EN VERDRONKEN. DEN HELDER, 1 Juli. Gisterenavond om streeks 10 uur is op de Kerkracht te Den Hel der de 52-jarige ongehuwde J. van Leeuwen, wonende Walvischstraat, aldaar, door onbekende oorzaak met zijn fiets tegen een verkeerspaal, waaraan een roode lantaarn was bevestigd, op gereden en vervolgens in het Heldersche kanaal terecht gekomen. Hoewel voorbijgangers direct toeschoten om hulp te verleenen gelukte het eerst na eenigen tijd den man met een dreg op het droge te bren gen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mooht niet meer baten. Dr. Walter Funk. De Duitsehe rijksminister Funk zal volgende week een bezoek aan ons land brengen. Het pro gramma van het bezoek is als volgt samenge steld: Op Woensdag 5 Juli a.s. zal dr. Funk in den loop van den ochtend te 's-Gravenhage arri- veeren. Hij zal vergezeld zijn door ministerial- dirigent Schlotterer, van het Reichswirtschafts Ministerium van Pressereferent Obcrregierungs- rat Fechenberg, en zijn adjudant dr. Schwedler. Na verschillende bezoeken te hebben afgelegd, zal de minister de lunch gebruiken bij den Duitschen gezant, graaf J. von Zëch-Burkers- roda. Des avonds zal de minister van Economi sche Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe een diner aanbieden ter eere van minister Funic. Op Donderdag 6 Juli zal dr. Funk een bezoek brengen aan de Zuiderzeewerken. Des avonds biedt Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. Van Haersma de With op zijn buiten te Nijkerk, een soiree aan. Op Vrijdag 7 Juli brengt dr. Funk, die-presi dent is van de Deutsche Reichsbank, een bezoek aan president en directeuren van «te. Nederland- sohe Bank te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1