IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Vader en dochtertje doodgereden. Schrikkend paard veroor zaakt verkeersongeluk. Dr. A. R. Zimmerman overleden. Het lied is uit. NIEUWS IN 'T KORT 24e JAARGANG No. 205 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 3 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j, per maand f0.52'/2. per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60,.e!ke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lQ. Zaterdagmiddag- had in Haarlemmermeer op den provincialen Kruisweg; bij het Museum „De Cruquius" een ernstige autobotsing plaats tusschen een Fransche auto en de auto van den heer H. F. B., uit Heemstede waarbij 6 personen gewond werden. Hoe de auto's er na de botsing uitzagen. Fransclie auto aangereden. Bij botsing met een autobus. Op den Velperweg te Arnhem is Zondagmiddag om zes uur een ver keersongeluk gebeurd, waarbij een vader met zijn twaalfjarig dochtertje het leven hebben verloren. De vijftigjarige wielrijder F. J. Oste- rop uit Arnhem, die zijn twaalfjarig dochtertje achter op de fiets had, werd op het kruispunt Oude Velper wegVelperweg bij het oversteken door een autobus van de Geldersche Traanweg Maatschappij gegrepen en tegen den grond gesmakt. Zoowel de vader als zijn dochter liepen ernstige verwondingen aan het hoafd op en werden in bewusteloozen toestand per ziekenauto naar het gemeente zieken huis te Arnhem overgebracht. Eenige uren na aankomst zijn beiden daar overleden. Prov. Brandweerbond vergaderde te Zaandam. De Prov. Noord-Hollandsche Brandweer- bond heeft te Zaandam zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden. De waarnemend voorzitter, de heer C. J. van den Broek uit Haarlem, deelde mede, dat de voorzitter, jhr. J. P. W. van Doom uiit Heem stede zioh om gezondheidsredenen genood zaakt had gezien als zoodanig te bedanken. Op voorstel van het bestuur werd besloten thans nog niet in deze vacature te voorzien. De heer Van den Broek, die aan de beurt van aftreden was, werd als bestuurslid herkozen. In de vacature van den heer B. T. Deenik uit Naarden werd benoemd, de heer M. Hondijk, burgemeester van Venhuizen. De rekening en verantwoording werd, even als de begrooting van 1939, vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. de Bruijn uit Bussum, bleek, dat het aantal leden van den Bond op het oogenblik 52 bedraagt. Onder dankzegging werd het jaarverslag Besloten werd krachtig te blijven aandrin gen op de verwezenlijking van het plan-Gor dijn. Als afgevaardigden voor de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren A. de Bruijn uit Bussum en Joh. Overtoom uit Zaan dam. Adviezen. Tenslotte gaf het bestuur adviezen met be trekking tot den aankoop en keuring van autospui ten, en voorts over de uitrusting van het brandweerpersoneel en brandalarminstal laties. Nadat er nog op aangedrongen was, zooveel mogelijk gebruik te maken van de uniformbestekken, die bij den Bond verkrijg baar zijn, werd de vergadering gesloten en vereenigde men zich, eveneens in „Het Wapen van Zaandam", aan een gemeenschappelijke lunch. Om drie uur des middags volgde dan de officieele ontvangst in de raadzaal van het gemeentehuis. Burgemeester In 't Veld hield een begroe tingsrede. De heer C. J. van den Broek betuigde na mens de aanwezigen zijn hartelijken dank voor de ontvangst en sprak den wensch uit, dat Zaandam met zijn industrie mag groeien en bloeien. K. L. M. voorloopig niet naar Australië. Wachten is nog op een beslissing der Australische regeering. Naar Aneta verneemt heeft de K. L. M. be sloten het plan tot het doorvliegen naar Australië en wel voor het traject Neder- landsch-Indië naar Australië met gecharterde toestellen van de K. N. I. L. M., voorloopig uit gesteld, zulks in verband met het uitblijven van een beslissing van de zijde der Australi- iche regeering. Zes gewonden, van wie één ernstig. Zaterdagmiddag heeft op den Provincialen Kruisweg nabij het muselm de Cruquius in de Haarlemmermeer een ernstige aanrijding plaats gehal tusschen twee personenauto's, waarbij niet minder dan zes personen zijn gewond, van wie één zeer ernstig. De heer H. F. B. uit Heemstede reed met zijn echtgenoote en' schoonzuster in zijn auto over den provincialen Kruisweg, van Heem stede naar Hoofddorp. Zijn echtgenoote zat achter het stuur. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de auto in aanraking met een in den berm staand reflectorpaaltje, juist waar de Kruisweg nabij den ouden Kruisweg een glauwe bocht maakt. Tengevolge daarvan bracht de bestuurster het stuurrad naar links, doch heeft bij deze manoeuvre zeer vermoede lijk te veel igas gegeven, waardoor de auto plotseling naar de linkerzijde van den weg schoot en daar in botsing kwam met een uit de richting Hoofddorp naderende Fransche personenauto, waarin een Indisch verlofgan ger uit Frankrijk, twee Fransche dames en een kind gezeten waren. De bestuurder van deze auto, zelf van Hol- landschen afkomst, bleek zeer ernstig gewond te zijn en lag bewusteloos in den zwaar ge- havenden wagen. De andere inzittenden lie pen tengevolge van het versplinterend glas lichtere snijwonden op. Ook mevr. B. en haar zuster kregen licht letsel; beiden klaagden over pijn in de borst. Dr. H. D. Nanninga, wiens hulp was inge roepen, was spoedig aanwezig en consta teerde bij den bestuurder van de Fransche auto een zeer ernstige hersenschudding, zoo dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Met de gemeentelijke ziekenauto is de man naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. De overige gewon den zijn per luxe auto naar hun woning en verblijfplaats gebracht. De zwaar beschadigde auto's zijn door de Rijkspolitie uit Haarlemmermeer in beslag ge nomen en naar Hoofddorp gesleept. De Officier van Justitie, mr. Sibbel uit Haarlem, heeft zich persoonlijk op de hoogte gesteld omtrent de toedracht van dit auto ongeluk. Nader vernamen we, dat de toestand van den bestuurder van de Fransche auto heden morgen vrij gunstig was. Motorrijder te Hoogwoud gedood. Zaterdagmiddag om half vier reed op het Zuideinde te Hoogwoud een met een paard be spannen wagen. Het dier, dat blijkbaar schrok van een witten muur, maakte hierbij een zij sprong, met het gevolg, dat een passeeerende motorfietsrijder, de 23-jarige D. Wiedijk uit Aartswoud, door één der lemoenen van de kar werd getroffen, waardoor hij van zijn motor werd geslingerd en met het hoofd tegen een hek vloog. De man bleef bewusteloos lig gen. Twee dokters, die spoedig ter plaatse waren, constateerden een schedelfractuur en een bloeduitstorting in de hersenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het zie kenhuis te Hoorn vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. W. was tim merman van beroep. Ernstig vliegtuigongeluk in Italië. Negen dooden. Havas meldt uit Rome dat nabij Vi- tenfoo twee militaire vliegtuigen' tij dens een oefening tegen elkaar ge botst en omlaag gestort zijn. Negen inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Huwelijk van den hertog van Spoleto voltrokken. Plechtigheid te Florence. Het huwelijk van prinses Irene van Grie kenland en den hertog van Spoleto is Zater dag plechtig te Florence voltrokken in de kathedraal van Santa Maria Delfiore in te genwoordigheid van het Italiaansche ko ningspaar, den koning van Griekenland, de koningin van Bulgarije, den hertog en de her togin van Kent en de prinsen van het Huis Savoie. Oud-burgemeester van Rotterdam. In den ouderdom van zeventig jaar is Zondagmiddag op zijn buitenverblijf aan den Boulevard te Velp, waar hij juist Zaterdag was teruggekeerd, plotseling overleden dr. A. R. Zimmerman, oud- burgemeester van Dordrecht en Rotter dam en oud-Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk. Alfred Rudolf Zimmerman werd op 19 Januari 1869 te Amsterdam geboren. Na het gymnasium aldaar te hebben doorloopen, studeerde hij aan de universiteit te Leiden in de rechts- en staatswetenschappen. In 1894 promoveerde hij op een dissertatie „over internationale arbitrage" tot doctor, waarna hij gedurende twee Jaren als commies werkzaam was ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Van 1896 tot 1899 was dr. Zimmerman gemeente-secretaris van Dordrecht en vervolgens tot 1906 burgemeester van deze stad. In dat jaar volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Rotterdam, in welke gemeente hij tevens curator was der Nederlandsche Handels- hoogeschool. Rotterdam heeft'aan-dr. Zimmer man veel te danken. Hij nam o.a. het initiatief tot den bouw van het stadhuis, tot een belang rijke uitbreiding der havenwerken en tot den aanleg van villawijken, die het wonen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd dr. Zimmerman afgevaardigd om Nederland te vertegenwoordigen op de finan- cieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemiddelaar tusschen Oostenrijk en Hongerije inzake financieele geschillen ten aanzien van de afscheiding van het Burgenland. Aan het einde van 1922 werd dr. Zimmerman benoemd tot commissaris-generaal van den Vol kenbond te Weenen, waar hij tot taak had de Oostenrijksche financien te saneeren. In April 1923, toen hij deze functie definitief aanvaardde, vroeg hij tevens ontslag als burgemeester van Rotterdam. In 1926 verviel dit ambt, daar de Volken- bondsbemoeiïngen met Oostenrijk in dat jaar afliepen. In 1927 vertrok dr. Zimmerman naar Vera Cruz, zulks als voorzitter van de Anglo-Mexican Claims Commission voor de regeling der Engel- sche aanspraken in Mexico, welke dateerden uit de jaren 19101920. Als Nederlandsch afgevaardigde nam dr. Zim merman daarop zitting in de controle-commissie der garantiestaten voor de Oostenrijksche op- bouwleening. In 1930 werd hij benoemd tot voorzitter der Fransch-Zweedsche verzoenings commissie. Van zijn hand zijn o.a. publicaties verschenen over Amerika, Italië en over ons land. Het lied is uit, dat Louis Davids zong, Nu hem de kille dood tot zwijgen dwong, En Nederland heeft een artiest verloren, Die tal van jaren lang, tot dit moment, Met heel den eenvoud van zijn groot talent. Een ongetelde massa kon bekoren. De kleine man is van ons heengegaan, De zanger van het lied van den Jordaan, En van het blanke strand van Scheveningen, Van duizend liedjes meer in eiken trant, Gehoord in ieder deel van Nederland, Zijn lied is uit, hij zal het nooit meer zingen. Het leven is voor hem niet licht geweest, Hij had een sterken levendigen geest, Maar 't lichaam kon die kracht niet evenaren En in zijn rol op 's levens schouwtooneel, Had daardoor ook tragiek een werkzaam deel, Hoe ook zijn uitingen vol humor waren. Het lied is uit, dat Louis Davids zong, Nu hem de kille dood tot zwijgen dwong, Hier past een woordje ter gedachtenisse; Want waarlijk, in dit aardsche tranendal, Kunnen wij en in dezen tijd vooral, Een man die ons doet lachen, kwalijk missen. P. GASUS. Ontploffingen in bagagedepóts. Zondagochtend vroeg zijn zeven bom-ont- Dloffingen voorgekomen. Iersche terroristen hebben, naar men gelooft, deze aanslagen ge pleegd. De bommen zijn ontploft in de baga gedepots op de stations te Leicester, Birming ham, Derby, Stafford, Nottingham, Coventry en Leamington. Twee spoorweg-employés werden gewond. Een groote hoeveelheid goe deren werd beschadigd. De ontploffingen heb ben kleine branden veroorzaakt, die spoedig konden worden gebluscht. In alle gevallen zijn de ontploffingen veroorzaakt door tijd bommen. die den avond te voren in koffers waren afgegeven. Nader wordt gemeld dat de bom, die in het station van Leamington Spa. nabij Warwick, is ontploft, het geheele bagagelokaal verniel de. Er vielen hier geen slachtoffers. Abessynische stamhoofden hebben een bezoek gebracht aan Rome, waar zij door Mussolini ontvangen werden. De aankomst in de Italiaansche hoofdstad. ONVOORZICHTIG AUTO BESTUURDER. Voorrangsweg overgestoken hoewel er verkeer aan kwam TWEE GEWONDEN. Zondagmiddag om vier uur wilde de auto bestuurder A. van der Graaff uit Rotterdam, komende uit de richting Apeldoorn en rij dende naar Ede op het kruispunt Rijksweg- Otterloscheweg bij Ede den Rijksweg, die een voorrangsweg is, oversteken, hoewel hij zag, dat een motorfiets met zijspan uit de rich ting Arnhem naderde. Het gevolg was, dat de motor met zijspan tegen de auto botste, vervolgens tegen een steenen paal reed en over den kop sloeg. De motorrijder, de heer A. Gruil uit Amsterdam, brak een sleutelbeen en een paar ribben. Zijn echtgenoote, die in de zijspan was gezeten, liep een schedelbasis- fractuur op, alsmede verwondingen aan het hoofd. Beiden zijn naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. De auto werd licht, het motorrijwiel ernstig beschadigd. Auto van dijk gestort. Twee personen gewond. Op den weg van Wadenoijen naar Gelder- malsen, welke het vorige jaar werd verbeterd, is Zondagmiddag een personenauto, waarin drie Amsterdammers waren gezeten, in een S-bocht tegen een verkeerspaal gereden, welke uit den grond werd gerukt. De auto reed vervolgens een pereboom omver, sloeg over den kop den hoogen dijk af en kwam in een sloot terecht. De 65-jarige heer Blik slager, die achterin den wagen zat, werd uit de auto geslingerd en kwam in een suiker bietenveld terecht. Hij li#p een sleutelbeen fractuur op en werd bloedend aan het hoofd verwond. De bestuurder geraakte in de auto bekneld. Hij brak een arm en werd aan het gelaat gewond. Een naast hem zittende dame bleef ongedeerd. De heer Blikslager werd, na ter plaatse te zijn verbonden, naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De andere gewonde kon naar zijn woning worden overgebracht. De vernielde auto is door de politie in be slag genomen. Nog steeds aanslagen in Engeland. Koning Zogoe te Boekarest. Via Warschau vermoedelijk naar Frankrijk. De vroegere koning van Albanië Zogoe is met zijn gemalin en gevolg te Boekarest aan gekomen. Na een kort verblijf zal hij zich naar Warschau begeven, vanwaar hij vermoe delijk naar Frankrijk zal gaan. Gebeden voor ds. Niemöller. Drukbezochte dienst te Lichterfelde. Reuter meldt uit Berlijn: In de Sankt Paulskirche te Lichterfeld. de westelijke voorstad van Berlijn, is een indruk wekkende dienst gehouden ter herdenking van den tweeden verjaardag van de gevangen schap van ds. Niemöller, die zich nog steeds in een concentratiekamp bevindt. De dienst werd bijgewoond door tweeduizend personen en zeventig predikanten uit de verschillende provincies. In alle parochies van de Belijden de Kerk werd gebeden om God te vragen te hulp te komen, niet alleen in de kerken werd gebeden, doch ook in de huizen, zoo zeide de predikant. Verder werd gebeden voor de zeven predi kanten, die zich nog in arrest bevinden en voor allen, die getroffen zijn door de verschil lende decreten en andere maatregelen. Duitschers in Zwitserland veroordeeld. Informaties naar Oostenrijksch bankier in opdracht der Duitsche autoriteiten. De rechtbank te Zürich heeft twee Duitsche financieele detectives, die gepoogd hebben bij Zwitsersche banken inlichtingen te verkrij gen over de deposito's van een Oostenrijkschen bankier, veroordeeld tot gevangenisstraffen van een maand en zes weken met een verbod om gedurende tien jaar in Zwitserland te verblijven. De rechtbank was het eens met de stelling van het openbaar ministerie, dat de beide Duitschers zich schuldig hadden gemaakt aan fiscale spionnage op Zwitsersch gebied ten gunste van de Duitsche autoriteiten. Engelsch beroep op het Duitsche volk. De Britsche Labourraad, die het Trades Union Congress en de Labourparty vertegen woordigt, heeft een oproeping aan het Duit sche volk uitgewerkt, waarin er bij de arbei ders van alle landen op wordt aangedrongen, dat zij er aandrang op zullen uitoefenen, dat geschillen worden geregeld door rede en niet door oorlog. Onder het opschrift „Waarom elkander dooden?" vraagt de oproeping: waar ligt de verantwoordelijkheid voor den huldi gen toestand? De oproeping gaat dan ver der: „Sommigen uwer zeggen wellicht, dat de vrede in Europa bedreigd wordt, omdat Duitschland door vijanden omsingeld wordt, die uw land willen vernielen en het economi sche leven van het Duitsche volk onmogelijk willen maken. Dat is een slechte, valsche voor stelling en uw minister van propaganda weet dat. Het is juist dat vele Europeesche volken zich nauw aaneengesloten hebben tot zelfver dediging. De Britsche arbeiders hebben bij de regeering aangedrongen op .het aanvaarden van deze politiek, niet om Duitschland te benadeelen, maar om den vrede in de wereld te behouden door succesvolle agressie onmo gelijk te maken. Voor ons allen is boter beter dan kanonnen, maar waar wij ons niet aan kunnen onderwerpen is, dat wij zouden wor den afgeperst en bedreigd door zelfzuchtige dictatoren. Verre van uw land te willen om singelen om het te verpletteren, noodigen wij u uit om u aan te sluiten bij den ring. Reuter verneemt, dat deze boodschap draadloos uitgezonden zal worden door som mige geheime zenders op het vasteland. Te vens zal zij worden verspreid door geheime organisaties, die gezegd worden in Duitsch land te bestaan. In het afgeloopen half jaar zijn naar Reuter meldt in Palestina 643 personen gedood en 700 gewond. Het grootste deel der dooden zijn Arabieren. Aan Britsche zij de zijn 45 soldaten en politiemannen geval len bij schermutselingen en ongevallen op den weg. De hertog en hertogin van Windsor heb ben te Genève de Spaansche kunstschatten bezichtigd. Volgens de laatste berichten zijn bij de overstroomingen in Bulgarije 38 menschen om het leven gekomen, terwijl een vijftigtal wordt vermist. De materieele schade is zeer groot en wordt op 100 millioen Levan ge raamd, ongeveer 250 huizen werden geheel vernield en veel vee is omgekomen. Zaterdag is aan boord van het stoom schip „Daronesa" een stoomketel ontploft. Drie mannen werden gedood, twee zwaar ge wond. Het Duitsche ministerie voor eeredienst heeft in overeenstemming met den opperbe velhebber van de luchtmacht, maarschalk Goering, besloten, dat katholieke geestelijken zullen vallen onder den dienstplicht, die voor alle Duitschers is afgekondigd op het gebied van de bescherming tegen luchtaanvallen. Van particuliere zijde wordt uit Weenen vernomen, dat Donald Sinclair Gaynor, de Engelsche consul-generaal in Weenen, wiens vertrek Duitschland gevraagd heeft, een tele gram heeft ontvangen uit Londen, waarin hij uitgenoodigd wordt deze week naar het Fo reign office te komen. Een Duitsch militair vliegtuig van het regiment te Graz heeft een noodlanding ge maakt tengevolge van benzinegebrek op Poolsch gebied, waarboven het verdwaald was, toen het in de lichting van Breslau vloog. Na een onderzoek werden toestel en inzittenden naar Duitschland gezonden. Het in Bratislava verschijnende dagblad „Slowak" meldt, dat de procureur der Slo- waaksche republiek den Landdag de ophef fing zou hebben gevraagd van de parlemen taire immuniteit van den leider de Duitsche partij in Slowakije, Karmasin. Een afzonderlijk corps vrouwelijke vrij willigers tot hulp voor de militaire luchtvaart is in Engeland in 't leven geroepen.De leden zul len in tijd van oorlog dienst doen als kookster dienster in de cantine, chaffeuses en bureau personeel. In Mei van dit jaar bedroeg het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten 9.881.000. Het vorig jaar Mei bedroeg dit aantal 11.362.000. i

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1