IJ M UID E N VELSEN LEELIJKE JONGE EENDJE het ministerie van Algemeene Zaken te 2>en Haag Speeltuinvereeiiiging „De Mo er berg". Een goed geslaagd tuinfeest. Zaterdagmiddag heeft de Speeltuinvereeni ging „De Meerberg" in den speeltuin een kin derfeest gehouden, dat uitstekend geslaagd is. Ruim 350 kinderen hebben, dank zij her ac tieve bestuur een prettigen cniddag gehad. Het feest begon, na een kort openingswoord van den voorzitter den heer J. Bakker met een poppenkastvertooning, verzorgd door Oom Piet. En dan weet men wel, dat de kinderen genoten hebben want Oom Piet weet zijn ver halen altijd zoo te doen leven, dat de kinderen er geheel in opgaan. Hierna werden verschillende wedstrijden ge houden en daartusschendoor werden de kin deren onthaald op allerlei lekkers zoowel voor de dorst als om den honger te stillen. De wed strijden bestonden uit kussenkloppen, ring steken, zakloopen, blokjesrapen, waschophan- gen en baldragen en werden met animo uit gevoerd. De uitslagen waren als volgt: Blokjesrapen voor jongens van 5 en 6 jaar: le prijs Joost de Jong, 2e prijs Jelle Spits, 3e prijs Toni Beekhuis. Zakloopen voor jongens van 7. en 8 jaar: le prijs Teun Bos, 2e prijs Klaas Rijke, 3e prijs Karei Tromp. Ringsteken voor jongens van 9 en 10 jaar: le prijs Arie Verburg, 2e prijs Lou van Gel der, 3e prijs Huug Baron. Kussenkloppen voor jongens van 11 en 12 jaar: le prijs Geert Kamerman (voorwaardelijk toegekend), 2e prijs Marinus Goris, 3e prijs Martin Zijl. Blokjesrapen voor meisjes van 5 en 6 jaar: le prijs Greta Meijer, 2e prijs Haartje Gra venmaker, 3e prijs Geertje Groen. Baldragen voor meisjes van 7 en 8 jaar: le prijs Alie de Groot, 2'e prijs Marietje Hei lig, 3e prijs Annie Dekker. Waschophangenvoor meisjes van 9 en 19 jaar: le prijs Grietje Wezelman, 2e prijs Marietje Zwaan, 3e prijs Sijtje Dijkhuizen. Ringsteken voor meisjes van 10 en 11' jaar: le prijs Jansje Noordenne, 2e prijs Jelly Bakker, 3e prijs Willy de Vries. TE VERWACHTEN TRAWLERS Onderstaande trawlers, de z.g. schelvisch- booten voorzien van een x), bevonden zich Maandagmorgen zeven uur nog op zee. Vertrokken Donderdag 22 Juni: IJM 38x), KW 76. Vertrokken Vrijdag 23 Juni: RO 46x). Vertrokken Zaterdag 24 Juni: RO lSx). Vertrokken Maandag 26 Juni: geen trawlers naar zee vertrokken. Vertrokken Dinsdag 27 Juni: IJM 94x), IJM 161, IJM 85x), IJM 24x), IJM 87, IJM 12x) IJM 17x). Vertrokken Woensdag 28 Juni: IJM 16x), IJM 130x), IJM 155. Vertrokken Donderdag 29 Juni: IJM 49x), IJM 77x), IJM 117x), RO 53x) Vertrokken Vrijdag 30 Juni: IJM 14, IJM 54x), IJM 37x), IJM 95x), IJM 19x). Vertrokken Zaterdag 1' Juli: IJM 71x). Er bevonden zich Maandagmorgen zeven uur nog 24 trawlers op zee. Aubade in Velserbeek en weer een sprookjcsoptocht. De aanvaring tnssehen de „Muron" en de IJM. 203. Nader getuigenverhoor. In zijn zitting van Zaterdagmorgen zette de Raad voor de Scheepvaart het onderzoek voort inzake de aanvaring op 24 Mei j.l. nabij Norderney van het motortankschip „Muron" uit Rotterdam, metende 472 brutoregister ton en den motorkotter IJm. 203 „Vier Gebroe ders". Het visschersvaartuig was Vrijdag de ha ven van IJmuiden binnen gevallen waardoor de raad in de gelegenheid was de als getuigen opgeroepen leden van de bemanning te hoo- ren. Als eerste getuige werd gehoord de roer ganger van de „Muron". Deze verklaarde dat het tegemoetkomende visschersvaartuig sterk gierde. Toen het vaartuig in de onmiddellijke nabijheid was week het plotseling naar stuur boord uit, waarop de aanvaring plaats had, De „Muron" stopte direct na de botsing. De tweede getuige was de gezagvoerder van het motortankschip. Getuige lag te kooi en werd wakker, door de aanvaring. Toen hij aan" dek kwam lag de „Muron" reeds gestopt. Er werd volgens dezen getuige aan boord van de IJm. 203 gestakeld. De schipper van de IJm. 203 werd hierna gehoord. Hij lag op het mo ment van de aanvaring ook in zijn kooi. Er stonden twee man óp wacht. De schipper was wakker geworden, doordat hij bemerkte dat Fe@sten in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis op Soestdijk. Vrijdagavond hebben de besturen der ver schillende Oranjeverenigingen in onze ge meente op het raadhuis een bijeenkomst ge houden ter bespreking van de plannen tot het organiseeren van feesten in verband met de in Augustus te verwachten blijde gebeurtenis op Soestdijk. Besloten wercl, in samenwerking met de verschillende zangvereenigingen in onze gemeente een dag nadat de ver meerdering van het Prinselijk gezin een feit geworden is, een aubade te houden in Velserbeek. Verder werd besloten, in de eerste helft van September een sprookjes optocht te houden, zooals verleden jaar tijdens de jubileumfeesten. Voor dezen optocht hebben reeds vele scho len hun medewerking toegezegd. Deze optocht, die de noodige voorbereiding vereischt, kan natuurlijk niet direct na de blijde gebeurte nis gehouden worden. Men vond het daarom beter hiermede te wachten tot na de vacantie en na Koninginnedag. Zangverenigingen, die aan de aubade wen- schen deel te nemen, maar door de een of andere oorzaak geen uitnoodiging mochten ontvangen, kunnen zich opgeven bij den heer B. Schipper, hoofd der P. Vermeulenschool. HET JUBILEUM VAN HEN HEER METS. Groote belangstelling uit scheepvaartkringen. De heer W. P. Mets, die Zaterdagmorgen in Hotel Willem Barendsz recipieerde in verband met zijn 40-jarig jubileum bij de N.V. van Vliet Co heeft daarbij vele gelukwensehen in ontvangst mogen nemen, uit den aard der zaak voornamelijk uit scheepvaartkringen. Tot de bezoekers behoorden o.a. de heer J. Seyf- fert, havenmeester, de commissaris van het Loodswezen, J. Boon van Bureau Wijsmuller en vele anderen. Vereenigingen, cargadoors en reederijen ten getalè van een 50-tal zonden een bloemstuk, terwijl verder een groot aantal telegrafische en schriftelijke felicitaties bin nenkwamen. Allereerst voerde de heer F. J. Gilissen, chef waterklerk het woord, die de samenwerking op het kantoor roemde. Spreker bood zijn pa troon een model aan van het schip van Co lumbus. Namens de drie bootliedenvereenïgingen voerde de heer D .J. Koningstein het woord en bood een schilderij aan Voorstellende een ri viergezicht op de Waal, de Vereenigde Scheepsagenturen zond een groote bloemen mand terwijl de heer én Van Huizen en Dijk- sen kwamen feliciteeren, de Vereeniging Zee mansrust was vertegenwoordigd door den voorzitter den heer G. W. de Visser te Bloe- méndaal en mevrouw Breitenstein en den heer G. D. Duijckinck Sander, de firma Vinke Co te Amsterdam, van welke de oudste fir mant ter receptie was schonk een fraaie kleur ets. Namens de Loodsenvereeniging „Neder land'' voerde de heer Pie het woord, de sluis meesters schonken een foto van de sleepboot Hector, zooals de jubilaris die dagelijks van uit zijn woning kan zien liggen. En nog was de stroom van gelukwensehen niet ten einde. De heer S. Meeuwenoord was door de Amster-damsche Bootliedenvereeniging afgevaardigd om.een groote bloemenmand aan te bieden, van de Scheepvaartvereeniging Noord kwamen de bestuursleden de heeren Von Felde en Bastet, de dragers van de Pro- testantschè Begrafenisvereeniging zonden bloemen, eveneens de Buurtvereeniging IJmui- den-Centrum. Namens de Woningbouwver- eeniging Velsen kwamen de heeren J. Klein Hzn., -J. iJzerdraat en L. Gamman complimen teeren. Zoo is deze dag voor den heer Mets en zijn gezin een prachtige feestdag geworden, waar aan hij vele jaren met genoegen zal terug denken. Succesvolle dag voor V. Z. Dolfijn I en II geklopt. Er bestond groote belangstelling voor de waterpolowedstrijden welke gisteren in „de Heerenduinen" gehouden werden. De eerste twee zeventallen van V.Z.V. hadden den strijd aan te binden tegen het eerste en derde zeven tal van Dolfijn. En, wat niemand had durven voorspellen of ook maar verwachten, de strijd is zoowel voor V.Z.V. I als H in een overwin ning geëindigd. Allereerst ging V.Z.V. 2 te water tegen Dol fijn 3. In dezen wedstrijd muntte vooral G. Moeke uit, die met zijn snel en goed spel, door velen in spanning gevolgd werd. Doch ook P. Gottmer liet zich van zijn beste zijde zien. Snel als hij is, liet hij menigmaal zijn tegenstander achter zich. Het eerste doelpunt voor V.Z.V. 2 werd gemaakt door P. Duinker, die een goed geplaatsten bal van G. Moeke doorsloeg en den keeper het nakijken liet. Twee maal ach tereen probeerde G. Moeke eveneens een doel punt te maken, maar telkens stopte de keeper deze gevaarlijke ballen. Totdat de bal 'terecht kwam bij P. Gottmer, die hem keurig in het net plaatste 20 voor V.Z.V. 2. C. Wijker, die ook goed in vorm was, plaatste den bal naar vioog.ket-eea^e -«weF-©®, kwa-m tereoht m het botervat en vecvoigens ia een ton met meel. o, wat zag bet uit. Wit van de melk en de meel, en vet van de boter. Be boerin sehofcl en sloeg met de pook naar het eend-je, de kinderen liepen elkaar omver o» bet te joelden en maakten het eendje nog angstiger, dan het toeh al was. Gelukkig maar, dat de deur open stond. Het eendje zag dit op het j.l ken, vk&t het eindelijk doodmoe in de sneeuw bleef liggen, laatste oogenbhk en het v^ogst meteen naar buiten, door de strui- |!j Neen, het zou te droevig zijn a-1 de ellende te ver-halen, welke Set eendje in (tóen barren winter doorstaan moest. (Wordit vervolgd).. P. Gottmer die, vrij voor doel liggend, het derde doelpunt maakte. Vlak voor de rust bracht P. Gottmer den stand op 4—0. Na de rust ontstond, na eenigen tijd een misverstand in de verdediging van .Dolfijn, waarvan G. Moeke handig profiteerde en den bal uit het water in het doel wipte. Een hard schot van C. Wijker van het midden van het veld en zuiver geplaatst in den benedenhoek bracht den stand op 6—0 voor V.Z.V. 2. Hoe de keeper van Dolfijn ook werkte, het lukte hem niet aan de verwoede aanvallen van V.Z.V. 2 weerstand te bieden, Dit had nu eenmaal clen smaak te pakken en wist van geen ophouden. P. Duinker maakte 70 door een doorslag, geplaatst door P. Gottmer. Vlak voor het einde bracht P. Duinker den stand uit een corner op 8—0. VJZ.V. 1—Dolfijn 7. Hierna bond V.Z.V. I den strijd aan tegen Dolfijn 1. Algemeen verwachtte men een over winning voor het snelle Dolfijn-zevental. Maar, zij het ook op het kantje af, de IJmuidenaren bleven de baas. V.Z.V. 1 heeft echter lang niet gespeeld zooals van haar verwacht kon worden. Vooral het plaatsen bracht menigmaal gunstige kan sen voor Dolfijn 1. Doch ook het spel van Dol fijn was sneller en beter. Reeds kort na den aanvang had T. v. d. Broek een doelpunt te accepteeren, dat hem door een doorslagbal bezorgd werd. N. Schoone probeerde wel den gelijkmaker te scoren, maar hij was er totaal uit. Opgelegde kansen werkte hij slecht af. De rust bracht een 10 voorsprong voor Dol fijn 1. Vol goeden moed werd de tweede helft ingezet. Het gelukte J. Swier. vrij voor doel liggend, den bal te krijgen. Met een schijn beweging deed hij den keeper van Dolfijn opspringen. Deze slaagde erin deze houding eenige oogenblikken vol te houden. J. Swier wachtte echter-geduldig tot hij de kans schoon zag en wierp den bal toen hard in (11). Even later maakte J. Swier met een harden doorslagbal, geplaatst doof. N. Schopne,. 2—1 voor V.Z.V. 1. Ook G. Janus probeerde het een keer, maar de bal ging naast. Een misverstand in de achterhoede van V.Z.V. 1 stelde Dol* fijn 1 in staat, gelijk te. maken. Een zuivere doorslagbal van J. Swier bezor.gde V.Z.V. ten slotte de overwinning. Het werd 3—2 en na dien werd er niet meer gescoord. Het is merkwaardig hoe goed V.Z.V. met doorslagballen kan omgaan. Het spel is er dan ook volledig op gebaseerd. En het succes kan niet uitblijven. Vlak voor den keeper ver andert de bal van richting en met geen moge lijkheid is een dergelijke bal te stoppen. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het Zomerfeest op Beeckesteln. Op het landgoed „Beeckestein" heeft het gewest Noord Holland van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling Zondag onder enor me belangstelling zijn -derde Zomerfeest ge houden. Reeds lang voor den aanvang stroom den van heinde en verre bezoekers uit alle deelen van Noord-Holland naar het oude bui tengoed, dat zich zoo uitnemend leent voor openluchtbijeenkomsten. Toen dan ook te ruim 11 uur de voorzitter van het gewest Noord-Holland-Zuid, de heer E. T. Albrecht, den landdag opende, was het groote grasveld dicht bezet en na den middag was het getal bezoekers zeker niet ver van de 3000 af. Na het inleidende woord van den voorzitter zong „De Stem des Volks" uit Haarlem onder Antoon Krelage een openingslied. De heer Otto Belie, voorzitter van Noord-Holland- Noord sprak daarop de openingsrede uit. Hij wees op de doelstelling van het Insti tuut en schetste de groote waarde van het instituutswerk voor den arbeider. Vooral in een tijd als deze, vol oorlogsdreiging en ver nietiging van menschelijke waarden, is het noodzakelijk, dat men beseft in het socialisme het ideaal te hebben gevonden, dat den mensch kan opheffen uit den poel van af schuwelijke ellende, waarin de menschheid maar al te dikwijls dreigt ten onder te gaan, zeide spr. o.m., daarbij een warm pleidooi houdend voor het Instituut, dat een van de organisaties is, die de arbeiders dichter tot elkander brengen en hen leert de dingen des levens scherper te bezien. Met behulp van een luidspreker-installatie, verzorgd door Radio Kooi, was hetgeen dat op het podium te hooren gegeven werd, overal goed te volgen. Er was zang van de Stem en massa-zang alles onder leiding van Antoon Krelage, het leekenorkest „Het Signaal" onder leiding van Wim Gaffel, dat vlot musiceerde en tal van aardige melodieën ten gehoore bracht. De Trekkers bleven niet achter; een kwartet zangers met begeleiding van guitaar, banjo en fluit gaf prima ingespeelde liederen ten beste, alle populaire volkswijsjes van heinde en verre; een viertal af deelingen van het In stituut voerde een symbolisch leekenspel op. In den middag hield de voorzitter der S. D. A. P., de heer Koos Vorrink een rede, waarin hij wees op den huidigen politieken toestand zoowel in het binnenland als daarbuiten. Met klem betoogde spr. dat slechts het socialisme uitkomst kan brengen in benarde tijden als deze. De clou van den dag was de première van het dans- en muziekspel „De Vlaggendragers", geschreven door Hans J. Tobi, muziek van Wolfgang Wij de veld en regie van de bekende dansleerares Els Keezer. De medewerkenden waren het bewegingskoor van laatstgenoem de uit Haarlem en de Haarlemsche „Stem" onder Antoon Krelage. Onnoodig te zeggen dat het spel met groo te aandacht gevolgd werd en een warm ap plaus den uitvoerenden ten deel viel. "de motor op achteruit werd gezet. Kort daarop volgde de aanvaring. Getuige was onmiddel lijk naar dek gegaan en had attentieseïnen laten geven en laten stakelen. De „Muron'" was nog niet gestopt. De IJm. 203 is dit schip toen achterna gevaren en daarop is de „Mu ron" bijgedraaid. Ongeveer een kwartier lang heeft de IJm. 203 achter de „Muron" aan moeten stoomen voor dit schip ingehaald was. De schipper had absoluut den indruk, dat de „Muron" weg wilde varen. Dat er toch gestopt is wijt de schipper aan het feit. clat het spoedig dag zou worden en het voor hem dus niet moeilijk zou zijn geweest den naam van het schip te ontdekken. De gezagvoerder van het tankschip bleef er echter bij, dat de „Muron" onmiddellijk gestopt heeft. Uit vragen, die de leden van den raad stel den aan den matroos van de wacht aan boord van het visschersvaartuig, die vervolgens werd gehoord, bleek dat ondanks het feit. dat de eenvoudigste wijze om te passeeren groen op groen zou zijn geweest, getuige hardnek kig rood op rood had willen passeeren. Uitspraak van den raad volgt later. Om den meestertitel dammen. Deze week zullen de voorwedstrijden om den meestertitel van den N. D. B. beginnen.' Het districtsbestuur van Noord-Holland heeft voor deze voorwedstrijden slechts drie spelers toe- jelaten, zoodat dit voortoumooi al heel vlug afgeloopen zal zijn. Toegelateri zijn de spelers H. Laros, IJmui den en Abe de Jong en T. H. Meure, Haarlem. Dit drietal speelt om twee plaatsen in het eindtournooi, dat in October begonnen zal worden. Wanneer het tijdens de tenniskampioenschappen te Wimbledon gaat regenen, bedekt men het Centre-Court met groote tentzeilen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3