Jptitiek Milfconq&wiiziqd Waar komt het vandaan? r.c.aRder/en IN ENGELAND. Vestigingswet kleinbedrijf 1937. B' IÉ|l§tff Op de helling. I IJ de Tweede-Kamer der Staten-Gene- raal is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937. Nu voor een achttal be drijfstakken vestigingseischen zijn afgekondigd en een vijftal tijdelijke vestigingsverboden van kracht zijn, is een hoeveelheid materiaal van practischen aai'd verzameld, aan dc hand waar van gebleken is, dat een herziening op ver schillende punten wenschelijk is. ïnluscchen beoogt het thans ingediende ontwerp zekere aan vullende regelingen te treffen o.m. met betrek king tot de financieele gevolgen van de toepas sing der wet, zonder dat het principe dezer wet wordt aangetast. Kosten, vergunning, spertijd, en hooger beroep. Volgens artikel 12 der Vestigingswet kunnen <3e Kamers van Koophandel en Fabrieken, ter bestrijding van de kosten, welke aan de uitvoe ring der wet zijn verbonden, voor elke inge diende aanvrage een vergoeding heffen van ten hoogste tien gulden. Vele aanvragen om ver gunning tot vestigen worden echter ook inge diend bij het Departement van Economische Zaken. De Minister is thans van oordeel, dat de betrokkenen, evenals dat bij de door de Kamers te verleenen vergunningen het geval is, ook voor deze groep vergunningen een billijke ver goeding van kosten moeten betalen. Hetzelfde geldt met betrekking tot het instellen van be roep tegen beslissingen door de Kamers geno men. Ook in die gevallen zou volgens den Mi nister een vergoeding bijv. van vijf gulden per geval gewettigd zijn, welk bedrag echter terugbetaald zou moeten worden, wanneer de aanvrager in het gelijk wordt gesteld en de be slissing der Kamer wordt vernietigd. Ministerieele verklaring van bekwaamheid. Bij de uitvoering der Vestigingswet werd de behoefte gevoeld aan bepaalde overgangsmaat regelen, speciaal ten aanzien van hen, wier leef tijd het alsnog volgen van onderwijs en het af leggen van examens bezwaarlijk maakt, doch wier jarenlange ervaring een waarborg kan bie den voor deskundigheid. Daarvoor werden de z.g. ministerieele verklaringen in het leven ge roepen. De Minister van Economische Zaken verklaart daarbij, dat de aanvrager, hoewel deze niet over de voorgeschreven diploma's beschikt, toch op grond van zijn leeftijd en ervaring ge acht kan worden te voldoen aan de gestelde eisohen van handelskennis of vakbekwaamheid. Deze verklaringen aldus de Minister heb ben snel burgerrecht verkregen en dienen thans zoo spoedig mogelijk op de wet te steunen. Ook voor de afgifte dezer stukken wenscht de Mi nister een vergoeding van vijf gulden vast te stellen. Spertijd, Naamlooze Vennootschappen. Aangezien in de practijk is gebleken, dat een tijdelijk vestigingsverbod van ten hoogste twaalf maanden dikwijls te kort is voor de grondige voorbereiding van vestigingseischen, stelt de Minister thans voor den spertijd van zes maan den desgewenscht te verlengen met tweemaal zes maanden. Tenslotte wordt een regeling voorgesteld, waarbij wordt voorzien in de leemte, dat over treding door een NV., een Vereeniging of een Stichting gepleegd niet kan worden vervolgd bij gebreke van aanwijzing van een strafrechtelijk j aansprakelijken persoon. Eenige opmerkingen. Van ingrijpenden aard zijn de voorgestelde wijzigingen niet, maar als zoodanig zijn ze ook niet aangediend. Voor betrokkenen brengt een en ander in tussdhen wel een zekere verzwaring van lasten. Van middenstandszijde zullen daartegen waarschijnlijk wel bezwaren geuit worden. In- tusschen moge in dit verband niet uit het oog verloren worden, dat in vele gevallen het on derzoek, hetwelk moet worden ingesteld, tijd- roovend is. Daartegenover staat, dat deze kosten niet de eenige zijn, welke de toekomstige mid denstander moet betalen. Men denke slechts aan de verschuldigde cursusgelden. Ten aanzien' van de ministerieele verklaringen zal men eindelijk een afdoende regeling treffen. Door tal van Kamers van Koophandel en Fa brieken en vele andere organen is er bij herha ling op gewezen, dat het met deze verklaringen wel wat vreemd was en dat men zich niet geroe pen voelde daaraan veel aandacht te besteden, omdat zij niet op de wet steunden. Dat blijkt dus volkomenfuist te zijn geweest en het thans voorgestelde zal orde in deze aangelegenheid scheppen. De gedachte den spertijd desgewenscht twee maal met een half jaar te verlengen heeft wel iets aanlokkelijks. Terecht werd reeds van an dere zijde opgemerkt, dat gebrek aan tijd ten departemente voor het verrichten der vele werk zaamheden in verband met deze wettelijke voor- Volgenden zomer een luchtlijn Nederland—Schotland Verwachting uitgesproken bij de opening van het nieuwe Schotsche vliegveld Grangemouth. GRANGEMOUTH 3 Juli. „Wij zullen de mogelijkheden voor een lucht lijn AmsterdamEdinburghGlasgow ernstig onderzoeken en wanneer de vooruitzichten gunstig zijn, openen wij den volgenden zomer een directe lucht- verbinding tusschen Schotland en Ne derland". Met deze woorden besloot de directeur der K. L. M., de heer A. Plesman de rede welke hij uitsprak ter gelegenheid van de officieele opening van Grangemouth Aerodrome, welke Zaterdag plaats vond. In het noorden van Engeland, waar het met het luchtverkeer niet al te best wilde vlotten, koestert men ten aanzien van Grangemouth, de centrale luichthaven van Schotland, groote ver wachtingen. De nieuwe luchthaven, welke voor zien is van startbanen en een zeer moderne technische uitrusting, ligt centraal ten opzichte van de steden Edinburgh en Glasgow, de sa menvoeging van het luchtverkeer op één plaats zal de opneming van Schotland in het Europee- sche luchtnet kunnen vergemakkelijken. In het stationsgebouw had zich reeds een groo te schare belangstellenden verzameld, toen het K. L. M.-vliegtuig, de „Roek" onder commando van gezagvoerder Frenken op het uitgestrekte terrein, grootste vliegveld van Engeland, landde. Ter gelegenheid van de opening van Grangemouth voerde de K. L. M. namelijk een extra-vlucht uit. De opening werd bijgewoond door tal van autoriteiten. De openingsplechtigheid werd ver richt door Lord Trenchard. Tijdens de lunch, die de talrijke gasten ver- eenigde, getuigde de heer Plesman van zijn groote waardeering over een initiatief, dat men in Schotland, heeft getoond bij den aanleg van Grangemouth. fziening ietwat vreemd aandoet. Men zou zoo zeggen, dat er vooral in dezen tijd gelegenheid te over is geschikte krachten te vinden om deze moeilijkheid op te lossen. Daarbij is het de vraag, of het wel juist is, dat men in bepaalde gevallen adviseert aan organisaties geen spoed te betrachten met het indienen van voorstellen tot het vaststellen van vestigingseischen, omdat eerst nog tal van andere aanvragen afgewikkeld moeten worden. Dat werkt op de desbetreffen de groep, die een dergelijk verzoek wil indie nen, uiterst deprimeerend. Nu de Vestigingswet er is, dient iedere aanvrage ten spoedigste in behandeling genomen te worden, waardoor ook een zekere bevoorrechting bij voorbaat uitge sloten wordt. Dat daarmede zeer veel arbeid ge paard gaat, is vanzelfsprekend, maar dat was te voorzien. Ontbreekt daartoe op dit oogenblik het geëigende apparaat, dan zal men dat moeten scheppen. Voor vele middenstandsgroepen zou dat ongetwijfeld van groot belang zijn. MOLLERUS. Dr. Colijn bij mr. dr. Deckers. 's GRAVENHAGE, 3 Juli. Dr. H. Colijn heeft gistermiddag ten huize van mr. dr. L. N. Deckers met dezen in zijn hoedanigheid van voorzitter der R.K. Kamerfractie, informatori- sche besprekingen gehouden. van Nederland Besprekingen te Moskou gaan geheel buiten de Nederlandsche regeering om 's GRAVENHAGE, 3 Juli. Naar aanleiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in de onderhandelingen welke dezer da gen te Moskou zijn gevoerd tusschen afgevardigden der Emgelsche en Fran- sche regeeringen met de Sovjet-Unie doet de regeeringsperdienst ons de volgende verklaring toekomen: De Nederlandsche regeering is in deze onderhandelingen op geenerlei wijze gekend en heeft de betreffende berichten eerst uit de bladen verno men. De regeering heeft hierin aan leiding gevonden het traditicaieele Nederlandsche standpunt, zich af zijdig te houden van de tegenstellin gen, die op dit oogenblik in Europa bestaan, opnieuw te bevestigen. Sleutel buiten de deur ter we ring van heksen. In de middeleeuwen meende men, dat sleutels in staat waren, geheimen te ontsluieren, vandaar dat bijge loof, dat, wanneer men den sleu tel buiten de deur ophing, even tueel langs het huis komende heksen zoo verheugd waren, dat zij het huis van haar bezoek ver schoonden. In sommige plaatsen in Engeland en Amerika wordt dit gebruik nog in eere ge houden. Meten van wegen. Darius, in de 5de eeuw vóór Chr. koning van Perzië was de eerste, die de lengte der we gen nauwkeurig liet opmeten. Hij liet een weg aanleggen van Soesa naar Sardis, die ruim 440 parsangs lang was (een parsang o\'2 kilome ter). Op elke 22 kilometer stond een koninklijk posthuis. Poolsch protest te Dantzig verwacht. Verlangd wordt dat het aanleggen van militaire bases beëindigd wordt. WARSCHAU, 3 Juli. De Poolsche re geering zal, naar men vermoedt, binnen 24 uur bij den Senaat van Dantzig niet alleen protesteeren tegen het aanleggen van Duitsche militaire bases in het ge bied van Dantzig, maar ook eischen, dat daaraan een einde zal worden gemaakt, daar dit anders voor de Poolsche regee ring een rede tot interventie zal zijn om er zelf een einde aan maken. (United Press). Nieuwe K. L. M.-lijn naar Helsinki geopend. Zaterdagnamiddag te ruim zeven uur is te Helsinki het K.L.M.-vliegtuig Ibis, bestuurd door gezagvoerder Parmentier aangekomen. Er bestond op het fraai gelegen vliegveld der Finsche hoofdstad groote belangstelling voor deze aankomst, niet alleen omdat men deze uit breiding van de luchtverbindingen met het ove rige Europa zeer op prijs stelde, maar tevens omdat het de eerste keer was, dat een Douglas DC 3-vliegtuig daar kwam landen. Des avonds bood de K.L.M. een aantal Finsche autoriteiten en vooraanstaande personen op luchtvaartgebied een banket aan. Tijdens den maaltijd heeft de heer D. J. de Vries, chef van de afdeeling handel der K.L.M., een rede gehouden. Vier legerkorpsen en één lichte divisie. Vredesorganisatie van onze landmacht gewijzigd. De Regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 Juli 1939 is voor de land macht een gewijzigde vredesorganisatie in wer king getreden. Als gevolg daarvan bestaat, van genoemden datum af, het veldleger uit 4 legerkorpsen en 1 lichte divisie. Elk legerkorps is samengesteld uit 2 divisiën en 1 regiment motorartillerie, elke divisie uit 3 regimenten infanterie en 1 regi ment veldartillerie. De standplaatsen der legerkorpscommandan ten zijn onderscheidenlijk 's-Gravenhage (le), Arnhem (He), Breda (IHe), en Amersfoort (IVe) die der divisiecommandanten 's-Gravenhage (le), Ede (lie), Assen (Ille), Arnhem (IVe), Venlo (Ve), Breda (Vie), Harderwijk (Vile) en Amersfoort (VlIIe); de commandant van de lichte divisie is gevestigd te 's-Gravenhage. Voorts is met ingang van 1 Juli 1939 opge richt het wapen der militaire luchtvaart, be staande uit den staf van het wapen en 3 lucht vaartregimenten. Tenslotte is het wapen der genie gereorga niseerd tot een brigade van 3 regimenten en zijn de kustartillerie, de motordienst en de lichte troepen met nieuwe formaties uitgebreid. De met de reorganisatie verband houdende bouw van kazernes en magazijnen, inrichting van oefenterreinen en aanleg van vliegvelden is ten deele voltooid, ten deele in uitvoering. Verwarmd door de zea, welke eiken dag krachtiger scheen, sloeg het eendje de vleugels uèt. Se vroeger endroegen het in snelle vaart uit den poel. veel krachtiger (tem ~ys-' Voor het eendje zich goed bewust was, waarheen het vloog, be vond het zich al in een heel grooten tuin, waar de appelboomen bloeiden en de seringen geurden. De lange takken reikten tot over het water. O, hier was het heerlijk in de voorjaarszoelte. (Wordit vervolgd!. Bijensport. Oxfordshire, Juni. Gisteren heb ik m'n eersten zwerm bijen met succes opgevangen en in den korf gekregen. Ik was bezig beneden in den tuin een vogel- dichte constructie van latten en vischnetten over de aardbeien te maken, in een wedstrijd met de zon die steeds heeter werd en met de lijsters, die de snel rijpende vruchten wegpik ten, waar het vijandige net zich nog niet uit strekte, en mij elke duimbreeds grond be streden. Plotseling was er vlak boven mij een zoo luid gezoem en zoo dicht gedwarrel van kleine in secten, dat het leek of de wereld ineens met middelpuntvliedende kracht aan het draaien was gegaan. Het bleef daar eenigen tijd be sluiteloos boven me hangen, schoot toen pijl snel de heuvelhelling op en was nog zicht baar tegen de strakke lucht: een fijne stui vende wolk, trillend als heette lucht op een warmen zomerdag. Ik volgde de zwerm over het veld, waar ze soms even aarzelend om een boom bleef zweven en dan toch weer verder trok tot ze zich in een dichte meidoorn nestelde; hoog genoeg om wat koelenden wind op te vangen en dicht genoeg bij het midden van den boom om wat schaduw te vinden. Het was geen ideale positie om ze makkelijk in den mand te kunnen schudden, maar toch beter dan de toppen van twee stoere eiken- boomen dichtbijTerwijl de tros aan den mei- doorntak gestaag groeide en meer en meer bijen zich hechtten, verzamelde ik in huis de diverse attributen: een rieten korf, verleidelijk voorzien van een stukje honingraat, een doek om den gevulden korf op neer te zetten, een witte doek om de korf tegen de felle zon te beschutten, een rookapparaat voor het ge val het mogelijk was de korf boven de zwerm te hangen en hen er in te rooken, een sproei apparaat om wat regen te imiteeren en hen rustiger en steviger te doen samenhangen als ze onrustig mochten blijven rondvliegen, een ladder en een snoeischaar. Het was op dat uur van den dag een warm karwei, nog verergerd door twee prikkeldraad-omheiningen, die bij iederen tocht van huis tot zwerm overklom- men moest worden, wat mij een geweldige winkelhaak in m'n overall bezorgde en een ideale entrée voor uit hun humeur gebrachte bijen bereidde. De zwerm gedroeg zich overigens allervoor- beeldigst: zij hing in 'n doodstillen, zwaren, loo men, glinsterend-donkerbruinen tros en na voorzichtig een voldoende opening in de mei doorn te hebben geknipt om de korf onder de tros te kunnen houden en met den ladder eenigszins wiebelend op de helling en tegen de grillige Meidoorntakken te hebben gebalan ceerd, lukte het mij met twee stevige rukken aan den tak vrijwel den geheelen tros in den mand te schudden, welk zware gewicht den ladder aan het tuimelen bracht, zoodat we gezamenlijk den grond bereikten. De korf werd omgekeerd op het doek en een steen onder den rand geschoven om een ope ning te vormen. Voorloopig konden ze in dit tijdelijk kwartier blijven en tegen zonsonder gang naar een permanente woonplaats wor den overgebracht. Ik keerde naar aardbeien en lijsters terug. Toen ik later in den middag nog eens naar den zwerm ging kijken, hing zoowat de helft weer aan denzelfden ouden tak en ik besefte dat alle handboeken over bijenteelt me 'niet konden vertellen of de koningin soms op den tak was achtergebleven of zich toch reeds in den korf bevond. Een kritieke kwestie, want zonder koningin in de korf zou de rest niet naar binnen komen en met de koningin nog op den tak zou de hoeveelheid in den korf vermoedelijk toch ook den tak weer opzoeken. Het was een moment van deemoed, waarin ik stillekens de leden van de plaatselijke ver eeniging van bijenhouders (bijna allen dorps dominees of rentenierende schoenmakers en grootendeeils over de zeventig) gelijk gaf, dat ik niet oud en wijs genoeg ben om met bijen om te gaan. Dat ik er zoo speciaal op gesteld was dezen eersten zwerm veilig en wel onder dak te brengen was dan ook niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats, omdat het erg verkieslijk was onze kolonies weer aan te vullen. Van de zes waarmee we begonnen stierven er vier tij dens den winter uit. Veldmuizen maakten zich van één korf meester en richtten er een com fortabel nest in, een wespenplaag dreef de bewoners van een anderen korf weg en regen, sneeuw, en vorst waren verantwoordelijk voor het uitsterven van twee andere kolonies, ter wijl de vijfde in het vroege voorjaar haar ko ningin kwijt raakte en dientengevolge een doelloos bestaan leidde, van de hand in den tand levend zonder de zaken in den korf te behartigen. Een serie onfortuinlijke gebeur tenissen dus, die het oordeel van de bijen houders maar al te zeer grond verschafte. Het was mij werkelijk in hoofdzaak begonnen om de aardigheid van het bedrijf en om de jon gere generatie in het oordeel van de Oxford shire iemkers te doen stijgen. En nu plotseling deze onvoorziene compli catie van de helft op den tak, de helft in de mand Een nieuw overweldigend gezoem verstoor de m'n trieste gedachten: de tros aan den hak barste in duizend kleine stipjes uit een, die rondvlogen boven me en ginds rond om een wilden kerseboom en toen terugkeer de naar den tak en zich weer hechtten en nogmaals loslieten en rondvlogen en toen re gelrecht en in dichten wolk op de korfope- ning afkwamen en zich verdrongen om naar binnen te komen. Dus toch oud en wijs genoeg! Ik werd zelfs voldoende overmoedig om 's avonds te trach ten den zwerm niet in een nieuwen korf te be- huizen maar met de bestaande koninginlooze kolonie te vereenigen waarbij een raat vol bijen in den bestaanden korf met wat meel wordt bestrooid, evenals de nieuwe zwerm zoodra ze op de hellende plank voor den korf is uitge stort en naar binnen begint te wandelen. Op een hellend vlak loopen bijen namelijk steeds naar boven. Het meel geeft de twee verschil lende kolonies dezelfden reuk, zoodat de nieuwe zwerm als het ware incognito naar binnenkomt en de twee families niet met el kaar gaan vechten. Het lukte alles volgens de regelen en morgen zal ik eens een praatje met Whitehead gaan maken, den dorpsschoenmaker, die al meer dan dertig jaar bijen houdt en voorzitter van de plaatselijke vereeniging is. Ik zal hem zoo terloops eens zeggen, dat ik een zwerm heb opgevangen en behuisd en over m'n momen ten van twijfel niet reppen, doende alsof het de eenvoudigste zaak ter wereld was. En dan eens zien of op den eerstkomenden velddag (bijenhouders houden er hier velddagen op na, waar zeventigjarige intiemste bijen-c" - servaties worden uitgewisseld) de houding te genover de „jeugd" niet wat veranderd is. Het is juister in plaats van: we houden bijen te zeggen: we doen aan de bijen- sport. Vr.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6