IJmuider Courant I KABINET op zoo breed DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Weer Churchill? Bridgekampioenschap. mogelij'ke basis Verkeersongelukken. Vervanging van werkende dienstplichtigen. 24e JAARGANG No. 207 Uitgave Lonren* Coster. Maatschappij vooi Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij V Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant) Kennemerlaan 42. IJmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 5 JULI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 msuuden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losss nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Dinsdagmorgen heeft de Daily Telegraph den terugkeer van Winston Churchill in het Brit- sche kabinet bepleit. Dat is van beteekenis, omdat de Daily Telegraph een der meest in vloedrijke bladen van Engeland is en omdat Churchill's terugkeer als bewindsman diepen indruk in het buitenland zou maken. „Op Duitschland en Italië diepen indruk zou ma ken", zegt het Londensche blad en men kan het zonder moeite aannemen. De reputatie van Churchill, op zijn daden in het verleden en vooral op zijn persoonlijkheid gegrond, is zooiets als een buitenlandsch politiek pro gram op zichzelf, veel meer dan de terugkeer van Anthony Eden waarover ook gespro ken wordt zou die van Churchill den indruk wekken dat Engeland onwrikbaar vasthield aan zijn tegenwoordig standpunt en dat het zich op geen enkele manier zou laten intimi- deeren. Degenen die een onwrikbare houding voorstaan en die telkens weer twijfelen of Chamberlain en Halifax niet tot te groote toegevendheid geneigd zijn en hun invloed schijnt thans overwegend zullen voelen voor een nieuw ministerschap van Winston Churchill. Deze zeer merkwaardige man is nu 65 jaar oud. Hij is de zoon van Lord Randolph Churchill, die in de vorige eeuw eveneens Engelsch minister is geweest, en van een Ameri- kaansche móeder. De Amerikaansche invloed heeft blijkbaar den afstammeling uit het her togelijke geslacht Marlborough tot een zoo ongewonen Engelschman gemaakt. Want hij is een ongewone Engelschmanniet van wege zijn vastberadenheid maar door zijn impulsiviteit, de hevigheid van zijn betoog, de veelzijdigheid van zijn begaafdheden en zijn neiging tot persoonlijke reclame. Sinds hij parlementslid werd in zijn 26ste jaar maar vooral sinds hij onderstaatssecretaris en dus lid der regeering werd in zijn 31ste heeft hij de aandacht getrokken en zich op allerlei manieren onderscheiden. Eerst was hij offi cier en oorlogscorrespondent in den Boeren oorlog, critiseerde in zijn artikelen het beleid van zijn eigen generaals, kwam daardoor in moeilijkheden en werkte er zich weer uit. Dat eerste begin bleek een duidelijke aanwijzing voor zijn langdurige carrière, waarin vele stormen rond hem woedden. Zijn dadenrijk beleid op vele regeeringsposten van groot be lang hij is Minister van Binnenlandsche Zaken, van Handel, van Marine en van Fi nanciën geweest was niet vrij van fouten, die de beleidvolle, tot. afwachten geneigde Êngelschen gemeenlijk 'aan zijn te groote im pulsiviteit hebben toegeschreven. In den groo- ten oorlog van 1914-1913 was hij minister van Marine, hetgeen in Engeland heet „First Lord of the Admiralty". Hij zond in 1914 de Royal Naval Reserve naar Antwerpen, waar zij niets meer kon uit richten en deels over onze grens gedrongen werd. Groningen dankt hem „Timbertown". De mislukking van de expeditie van Gallipoli, tegen de Turken, is hem ook aangerekend. Maar tegenover die verwijten stond ook waar deering voor zijn krachtig en doelbewust be leid, dat niet het minst tot uiting kwam toen hij later (1924-1928) minister van Financiën was in het eerste kabinet-Baldwin en door zijn zakelijk en scherpzinnig bewind de Engelsche staatsfinanciën in veel beter toestand bracht. Sinds '28 is hij geen minister geweest. Hij is geen gemakkelijk medewerker voor een pre mier en zijn eigenaardigheden stemmen vele conservatieve Bïitten niet al te prettig jegens hem. Hij is een begaafd journalist, maar zijn pen is vaak scherper geweest dan men van een bezonnen Engelsch staatsman wenschte te aanvaarden. Zijn artistieke neigingen als aquarellist heeft hij ongewone kwaliteiten passen daar nog minder bij. Zijn verkiezings campagnes in zijn district Epping Forest heb ben zich veelal door een eenigszins kermis achtige reclame en herrie gekenmerkt en hij is een dankbaar object voor caricaturisten door zijn gewoonte, de zonderlingste hoeden te dragen. Niemand draagt zulke hoeden. Daar houdt men in Engeland niet van. Hij is.... enfin niet heelemaal Engelsch in zijn optreden. Volgens de Daily Telegraph zou zijn her benoeming in de regeering „zeer populair" zijn. Mogelijk is dat juist. De mogelijkheid herinnert mij en ongetwijfeld vele ande ren zeer sterk aan de rampzalige periode 19141918. Dat is nu eenmaal een sombere herinnering. „Moeten die leiders nu weer terugkeeren?" vraagt men onwillekeurig. En is dan niet redelijk tegenover Churchill, want de oorlog was zijn schuld niet. Maar hij is wel een typische strijder. R. P. JONGE ZEEHOND MIDDEN IN ROTTERDAM De Rotterdamsche wandelaars, die Dinsdag avond hun schreden naar de Blaak hadden ge richt, waren zoo fortuinlijk getuige te zijn van een niet alledaagsch tafereeltje. Daar zwom n.l. tusschen de beurtschepen een jonge zeehond rond. Nadat het dier zich goed had laten zien, wipte het op den wal, hetgeen gemakkelijk lukte, daar het hoog water was. De zeehond scharrel de op de harde Rotterdamsche keien rond, tot dat hij door een schippersknecht doodgeslagen werd. Zoo eindigde deze jonge verdwaalde zee hond zijn bestaan in een wagen van de gemeen tereiniging. Hoewel een dergelijk voorval niet veel voor komt is het wel te verklaren, dat een zeehond tot in het hartje van de binnenstad kan doordrin gen. Het dier kan de nieuwe Maas afgekomen fcijn. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het met een schip meegekomen is en zijn kans schoon ziende overboord gewipt is. (Te den Haag ivordt thans de landenwedstrijd om het Euro- peesch bridgekampioenschap ge houden). Er wordt in den Haag nu gebridged door de grooten. De sterren der kunst die ontgroeide aan spel, Door talrijke bridgevrienden wordt er genoten Van hersenstrijd, even vernuftig als fel. Elf landen zijn zich er ten strijde gaan gorden, En 't kan door geen mensch nu al worden voorzegd, Wie straks uit die allen de winnaar zal worden, Al worden er nog zooveel kaarten gelegd. Het is een tournooi van verscheidene dagen, Niet zoo maar een avondje bridgen met thee, Geen hoekje is daar of er vallen steeds slagen, Al vallen die slagen dan dikwijls wel mee. Men legt elkaar lustig daar lagen en listen, Er wordt daar gepiekerd, gepeinsd en gezucht, Men speelt als geleerden, niet opportunisten, Het hersengeknars is er niet van de lucht. Men zit om een titel met kaarten te strijden, 't Gaat om 't Europeesch kampioenschap nog wel, Maar laat ik een mogelijk misverstand mijden: De kaart van Europa staat hier niet op 't spel. P. GASUS. Door tegenslag inbreker geworden In twee weken tijds acht inbraken gepleegd. De maand Maart van dit jaar is voor den 25- jarigen Haagsehen groentenhandelaar D. K. een ongeluksmaand geweest. Zijn voorraad groenten ging geheel verloren ten gevolge van de vorst en" de wanhoop bracht hem in een roesstemming, waarin hij tal van inbraken heeft gepleegd. Veer tien dagen ongeveer ging hij avond na avond, nacht na nacht uit. liep den eenen tuin binnen, ging het huis in, nam wat weg, wanneer hij er in slaagde binnen te komen en zoo niet, dan ging hij weer verder, tot hij een woning vond, waar het hem wel gelukte. Zoo pleegde hij niet minder dan acht inbraken, wijl het in zeven gevallen bij pogingen bleef. Geld, sieraden, tafelzilver, gebruiksvoorwer pen, alles, wat hij vond, nam hij mee. Zoo werd hij in den nacht van 24 op 25 Maart gearresteerd bij een poging tót inbraak in de Kwartellaan. Hij bekende onmiddellijk, bekende dadelijk ook.de. groote. reeks inbraken, welke hij heeft gepleegd. Toen de politie huiszoeking ging doen, vond zij alle gestolen voorwerpen nog aanwezig, zelfs het geld was er bijna nog geheel. Dinsdag moest K. voor de Haagsche rechtbank terechtstaan. Een reclasseeringsrapport over verdachte uit gebracht, luidde gunstig. Het was de allereerste keer, dat hij zich aan een strafbaar feit schuldig gemaakt heeft. De officier, van justitie eischte ééri jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdediger drong met klem op een clemen te straf aan. Koningin op de „Oranje". Dinsdagmiddag om half zes beeft de Konin gin een bezoek gebracht aan de nieuwste aan winst der Nederlandsche koopvaardijvloot, het m.s. „Oranje", liggende aan de etablissementen der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de Javakade te Amsterdam. H.M. toonde zich zeer voldaan over het be zoek en uitte herhaalde malen haar waardeering over het fraaie schip. Na een bezoek van ruim een uur vertrok H.M. te 6.35 uur per auto naar Soestdijk. In aansluiting op het bericht, dat dr. Co- lijn de voorzitters van de zes Tweede-Kamer fracties v.oor een besjreking op Woensdag middag heeft uitgenoodigd, meent „De Avond post" omtrent den stand van zaken het vol gende te kunnen mededeelen: ..De besprekingen alle besprekingen die de formateur tot dusver heeft gehouden, zijn uitsluitend van oriënteerend,en aard ge weest. Tot portefeuille-aanbiedingen in een bepaalde formatie is het nog niet gekomen. Dr. Colijn streeft naar een kabinets-samen- stelling op zoo breed mogelijke basis. De eerste phase van dit streven is achter den rug. De tweede vangt Woensdagmiddag aan; dan heeft dr. Colijn een conferentie met zes fractievoorzitters uit de Tweede Kamer en wel met allen gelijktijdig. Ook hieruit blijkt duidelijk de tendenz om te komen tot wat men zou kunnen noemen een nationaal kabinet. Afgewacht zal moeten worden, hoe de zes groepen (Roomsch-Katholieken, Anti-Revo- lutionnairen, Christelijk-Historischen, So ciaal-Democraten, Vrijzinnig-Democraten en Liberalen) er op zullen reageeren. Met name spant deze vraag ten aanzien van Katholie ken en Sociaal-Democraten. Dat het program van het te vormen kabinet hierbij een rol speelt, spreekt vanzelf. Evenzeer kan in dit verband worden gedacht aan de toepassing van het nieuwe grondwetsartikel inzake de be noeming van ministers zonder portefeuille." Koningin ten paleize Soestdijk. Dinsdagavond te kwart voor acht is H.M. de Kohingin per auto ten paleize Soestdijk aange komen. Meisje tegen auto geloopen. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vier is het achtjarig dochtertje van de familie B. te Wassenaar bij het oversteken van den rijks straatweg nabij de Maaldrift tegen een passee- rende personenauto uit Leiden geloopen. Het meisje kreeg daarbij ernstige verwondingen en overleed kort na het ongeluk. Te veel links gehouden. Op het Frederiksplein te Amsterdam is Dins dagmiddag om ongeveër half v.ier een ernstig verkeersongeluk gebeürd, waarbij een twintig jarige wielrijdster het slachtoffer is geworden. Het meisje naderde op haar rijwiel uit de richting Hooge Sluis en hield niet voldoende rechts. Achter haar reed een zware vrachtwagen en juist toen de bestuurder van dit voertuig haar wilde passeeren, week de wielrijdster nog meer naar links uit. Zij werd gegrepen en raakte onder het dubbele rechterachterwiel. Overdekt met wonden en in bewusteloozen toestand werd zij door den G. G. en G. D. opgenomen. Den be stuurder van den vrachtwagen treft volgens dc politie geen schuld. W erktuigen-crediet. Ten behoeve van ambachtslieden en kleine industriëelen. De minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, welke zal beslissen op de aanvragen van ambachtslieden en kleine industrieelen tot het verkrijgen van een zoo genaamd „werktuigencrediet" alsmede in het al gemeen de normen voor deze credïetverstrekking zal aangeven. r De groote spoorwegtentoonstelling te Amsterdam is in aanbouw Een compleet spoorweg-emplacement met perrons, seinpalen, wissels enz. is op het terrein aan het Frederiksplein in de hoofdstad in wording HET TENMSTOURNOOI TE WIMBLEDON. Deze acrobatische stand is van den Engelschman Mac Phail, die met 63, 75 van Piincec verloren had. Dinsdag won hij met Bulier in het heeren dubbel van Etchart en Russell (Argentinië). Behalve met militaire moet ook met sociale belangen rekening worden gehouden Op de vragen van den heer Van Vessem met betrekking tot de vervanging van werkende dienstplichtigen door werkloozen heeft de mi nister van Defensie als volgt geantwoord". Art. 32 van de dienstplichtwet, volgens den gewijzigden tekst, laat buitengewone oproeping in geval van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden toe, voor zoover de Kroon dit noodig acht. Bij Kon. besluit van 10 April 1939 is de oproeping noodig geacht van al het personeel, bestemd voor buitengewone oproeping-uitwendige veiligheid, zoodat de op roeping van ieder, die daarbij is ingedeeld, be rust. op bedoeld art. 32. - Het indeelen van dienstplichtigen bij deze groep is niet een handeling, die eens voor al heeft plaats gehad. Integendeel. Het al of niet behooren tot deze groep is in gewone omstan digheden voortdurend, dag aan dag, aan wisse ling onderhevig. Er is geen aan de wet ontleen de reden aanwezig, waarom dit proces zou moe ten stilstaan, nadat een oproeping heeft plaats gehad. Voor een deel en op anderen voet gaat dit proces dan ook in de tegenwoordige omstan digheden door. Zoo zijn onderscheidene dienst plichtigen, die aanvankelijk niet behoefden op te komen, alsnog opgeroepen,,toen dit noodig bleek voor het bezetten van sommige posten. En zoo komt in geval van vervanging de bestemming voor de „B.O.U.V." voor den met verlof gezon den dienstplichtige te vervallen en wordt de ver vanger alsnog daarbij ingedeeld. Noch de letter, noch de geest van art. 32 der dienstplichtwet staat hieraan in den weg. Het is niet juist, dat de verdediging der gren zen in de eerste plaats aan werkloozen wordt opgedragen, het aantal opgeroepen werklooze dienstpilchtigen bedraagt thans ongeveer 15.7 pet. van de totale sterkte der troepen, welke zijn belast met de grens- en kustbeveiliging. Maar ook al ware dat anders, dan ligt in het buiten gewoon oproepen van werklooze dienstplichtigen geenszins opgesloten een discriminatie van de beveiligende taak Bij acuut gevaar, hetwelk aanleiding geeft tot een algemeene mobilisatie, worden alle beschikbare krachten voor de ver dediging des lands opgeroepen. Zoolang zulks niet het geval is, dient, voor zoover mogelijk, rekening te worden gehouden niet alleen met militaire, maar ook met sociale belangen. Beide belangen worden gediend door buitengewoon op geroepen dienstplichtigen, die in de burgermaat schappij noode kunnen worden gemist, te ver vangen door werklooze dienstplichtigen, die daardoor tot nuttigen arbeid worden bestemd. Het is een onjuiste stelling, dat aldus „elke an dere arbeid" den voorrang zou hebben boven de militaire taak; het gaat er om. dat de een in dezen tijd de beveiligende taak slechts kan ver vullen met het brengen van een groot sociaal offer, terwijl voor den ander van een sociaal offer geen of nauwelijks sprake is. Aangezien van persoonlijke vervanging waaronder te verstaan de methode, waarbij men zelfs voor een vervanger heeft te zorgen geen sprake is, is er reeds uit dien hoofde geen ge lijkenis met het vroeger remplacantenstelsel; sterker spreekt nog, dat dé dienstplichtige, die vervangen wordt, verplicht blijft tot opkomst onder de wapenen wanneer zulks noodig wordt geacht, zooals bij algemeene mobilisatie, terwijl de remplacant zijn vrijstelling van den dienst plicht had gekocht. Op de vraag of de minister bereid is, een re geling te ontwerpen ter tegemoetkoming aan ernstige moeilijkheden voor de werkende dienst plichtigen antwoordt de minister, dat dit onder werp in studie is, waarbij wordt aangeteekend, dat zich hierbij groote moeilijkheden voordoen. SPORT EN SPEL DAMMEN. VOORWEDSTRIJDEN OM DEN MEESTERTITEL. Maandagavond word te -Haarlem voor de voorwedstrijden om den meestertitel van den Nederl. Dambond (district Noord-IIolland) de partij tusschen H. La ros (Damclub „IJmui den" en P. H. Meure (Haarlemsche Damclub) gespeeld. Deze partij eindigde in remise. BILJARTEN LAGACHE EUROPEESCH KAMPIOEN DRIEBANDEN. Aric Bos no. 2. Uit Angoulème: Het Europeesch kam pioenschap drie banden is gewonnen door den Franschman Lagache, die in de laatste en beslissende partij over onzen landgenoot Arie Bos zegevierde. Lagache heeft tijdens dit tournooi twee Europeeschc Records verbeterd, nl. het alge meen gemiddelde na 7 partijen met 0,833 en na 8 partijen met 0.804. De records stonden beide op zijn naam met resp. 9.828 en 0.783 te Buenos Aires in Sep tember 1938 gevestigd. LAWNTENNIS Om den Davis-cup. MEXICO—AUSTRALIc (0—5). Uit Mexico: Het dubbelspel en de laatste twee enkelspelen voor de Daviscup-ontmoeting Mexico-Australië in de Amerikaansche zone zijn door Australië gewonnen. De uitslagen van de laatste enkelspelen lui den: Hernandez (Mexico) verliest van Quist (Australië) 9—11, 3—6, 2—6. Tapia (Mexico) verl. van Broniwich (Austra lië) 1—6, 3—6, 1—6. Australië heeft den wedstrijd met 5—0 ge wonnen en komt in de derde ronde uit tegen de Philippijnen WATERPOLO RANGLIJSTJES Stand per 3 Juli DAMES EERSTE KLASSE: gesp.gew.gel.verl. v.-t. pnt. H. Z. P. C. 4 3 10 14—3 7 A. D. Z. 3 2 1 0 5—2 5 D. W. R. 4 2 0 2 8—8 4 Otter 4 1 0 3 411 2 U. Z. C. 3 0 0 3 2—9 0 DAMES TWEEDE KLASSE A: Haarlem 6 5 0 1 133 10 H. D. Z. 4 4 0 0 19—1 3 Nereus 4 1 0 3 59 2 D. W. R. 2 5 1 0 4 7—12 2 Kroosduikers 3 0 0 3 091 t HEEREN EERSTE KLASSE A: S. V. H. 7 7 0 0 31—13 14 H. Z. P. C. 5 3 0 2 17—13 6 R. Z. C. 6 3 0 3 11—11 6 ZIAN 6 114 17—31 3 Maas 6 0 1 5 715 1 HEEREN EERSTE KLASSE B: Het IJ 5 5 0 0 25—4 10 H. P. C. 4 2 11 6—6 5 U. Z. C. 4 12 1 8—8 4 D. W. R. 4 112 10—9 3 Dolfijn 5 0 0 5 2—24 0 HEEREN RES. EERSTE KLASSE B: U. Z. C. 2 4 4 0 0 25—2 8 Het IJ 2 4 3 0 1 22—8 6 H. P. C. 2 3 2 0 1 11—15 4 Dolfijn 2 6 2 0 4 10—21 4 D. J. K. 2 5 0 0 5 5—27 0 HEEREN TWEEDE KLASSE A: A. Z. 1870 3 2 0 1 8—6 4 V. Z. V. 4 2 0 2 11—11 4 Nereus 3 2 0 1 10—10 4 D. J. K. 4 10 3 13—15 2 HEEREN TWEEDE KLASSE B: Haarlem 6 5 1 0 25—10 11 Poelmèer 5 4 0 1 13—6 8 L. Z. C. 5 2 2 1 14—11 6 S. Z. C. 6 12 3 12—15 4 H. V. G. B. 5 113 7—14 3 De Zijl 5 0 0 5 5—20 0 HEEREN RES. TWEEDE KLASSE A: V. Z. V. 2 5 4 1 0 18—3 9 H. P. C. 3 5 3 1 1 10—7 7 A. Z. 1870 2 5 3 0 2 7—6 6 Nereus 2 4 2 0 2 15—8 4 D. J. K. 3 5 2 0 3 11—12 4 Dolfijn 3 6 0 0 6 3—28 0 HEEREN RES. TWEEDE KLASSE B: H. Z. P C. 3 5 4 1 0 15—6 9 D. W. R. 2 5 4 0 1 21—6 3 Haarlem 2 5 2 1 2 12—11 5 ZIAN 3 4 1 0 3 6—13 2 H. V. G B. 2 5 0 0 5 7—25 0 HEEREN RES. DERDE KLASSE A: Nereus 3 5 4 0 1 16—8 8 H. V. G. B. 3 4 3 0 1 12—4 6 D. W. R. 3 4 3 0 1 13—8 D. A. W. 2 5 1 0 4 3—12 2 De Ham 2 4 0 0 4 2—14 9

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1