IJmuider Courant Twee menschen verbrand „FLEVO" gaan rooken! m Derde kon zich ternauwernood redden Zondag Dansen „ARTISTIEK" DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Tegen den Oorlog. Afstandsmarsch. Langdurige conferentie ten paleize Noordeinde. Arbeiders ontdekten den brand Kind in de vlammen omgekomen Dronken achter het stuur. Fl 7 F D' C HEEREN LLZ.C.K 9 MODEHUIS Visscherij-Snufjes. „IDEAAL WONEN". 24e JAARCANC No. 210 (Jitgave Lour ens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem, Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93. Haarlem, Tel. L0724. Bureau IJmuidet Courant i Kennemerlaan 42, IJ muiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 8 JULI 1939 Abonnementen per weck f 0.12'/j, per maand f 0.52'/j, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties vah Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Het is negentig jaar geleden dat de Fransch- man Victor Hugo in een redevoering voor spelde: „Er zal een dag komen waarop men in de musea een kanon zal vertoonen evenals men daar tegenwoordig een martelwerktuig laat zien, zich verwonderend dat zooiets heeft kunnen bestaan". Ik heb de overtuiging dat deze voorspelling waarheid bevat. In den tijd van de Ontwape ningsconferentie heb ik haar al eens geciteerd. Toen, een jaar of zeven geleden, geloofde ik al in dat woord. Sindsdien is mijn overtuiging gegroeid. Ofschoon de Ontwapeningsconferentie mis lukte, en daarna de Economische Wereldcon ferentie mislukte, en de nieuwe bewapenings race aanving, en het gevaar voor een nieuwen grooten oorlog dreigender vormen ging aan nemen tot wij in de huidige geladen Europee- sche sfeer zijn aangeland, is toch mijn over tuiging versterkt dat Victor Hugo gelijk had toen hij die woorden sprak. Misschien zullen sommigen dit als onverbe terlijk optimisme beschouwen. Of wel als onverbeterlijke koppigheid. Maar die sommi gen zijn altijd zwartgallig en sceptisch ge weest en vinden dat een wijze houding. Is zij wel zoo wijs? Ik heb een vermoeden dat an deren en ik er met ons optimisme en onze overtuiging gelukkiger aan toe zijn. En dat men de dingen niet alleen naar de uiterlijke gebeurtenissen beoordeelen kan, dat men ze zelfs scheef en verwrongen gaat zien als men dat uitsluitend doet en de werkelijkheid uit het oog verliest. Er is zelfs in die zeven jaar van feitelijken achteruitgang nog groote vordering gemaakt in de bestrijding van den oorlog. En die komt voortdurend tot uiting. Als men maar zien en hooren wil. Als men maar den diepen afkeer wil waarnemen, die in alle volken tegen den oorlog is gegroeid. Daar kregen wij een tref fend blijk van in September 1938, toen zooveel gedeeltelijke mobilisatie-orders in zooveel lan den waren gegeven en de troepen somber en terneergeslagen door de hoofdsteden mar cheerden door Parijs en Londen maar ook door Berlijn en Rome temidden van zwij gende menigten. Men was in rouw. Wie zich 1914 herinnerde, met de geestdriftige juichen de massa's en de kreten „Naeh Paris 1" en „A Berlin", de bloemen in de geweerloopen en de vroolijke liederen der jonge kerels, die zingend het „blijde avontuur" tegemoet gingen waaruit de meesten hunner nimmer zouden weerkeeren, was diep getroffen door het ver schil. En al degenen die .moedig en volhar dend den oorlog bestreden hadden, in woord 'en geschrift, voelden plotseling dat hun werk toch niet tevergeefsch was geweest, dat zij doeltreffend geholpen hadden het- monster te bestrijden. Dat zijn bedriegelijke reputatie van blij, ridderlijk, manhaftig avontuur verdwe nen was, voorgoed verdwenen en vervangen door de faam, die Mars in zijn ware gedaante toont: als vernietiger van levensgeluk, als moordenaar van vrouwen en kinderen, als misdadiger in den volsten zin des woords. Zoo ha 4 het Briand-Kellogg Pact hem trouwens ook in officiëelen zin al gebrandmerkt. En hoeveel redevoeringen van staatslieden had den dat reeds beaamd? Woorden, niets dan woorden? Neen, veel meer. De bestrijding van den oorlog heeft een nieuwe houding tegenover dit Beest gescha pen, die niet meer verdwijnen kan. Daarom hebben zooveel incidenten en conflicten, die vroeger stuk voor stuk als „casus belli" gegol den en hun werking gedaan zouden hebben, niet tot oorlog geleid. Daarom wordt er zoo veel gedreigd zonder toeslaan. De staatslieden voelen, elk in hun eigen volk, een gansch an dere stemming ten aanzien van den oorlog dan vroeger. Van hen wordt verwacht dat zij hem vermijden zullen. En hijzelf wordt ge schuwd, veracht, met afgrijzen bejegend. Is dat soms geen vordering?evenals de mis lukte pogingen met den Volkenbond ondanks hun onvolkomenheid vorderingen waren, even als eeuwen geleden Hugo de Groot's werk voor dien tijd al een vordering was, en Victor Hugo's woord op zichzelf ook eennegentig jaar geleden? Den oorlog bevechten is de bestrijding van het exces in de conflicten die tusschen de menschen heerschen. Plet is niet het bestrij den van alle oneenigheid en geschil tusschen menschen, zooals sommigen plegen te bewe renoch neen. Zulke ambitie gaat ver bo ven menschelijk bereik en wij weten allen te goed dat wij zelf daartoe niet in staat zouden zijn. Maar het excès bestrijden, den uitwas, de ontaarding ligt binnen menschelijk bereik. En vordert, ondanks allen tegenslag. Daarom is Victor Hugo's vergelijking met de folter- werktuigen ook zoo juist. Men is wel met straf pleging doorgegaan, omdat die onvermij delijk bleek in de menschenmaatschappij Maar men heeft het excès, de uitwas, de ont aarding die de folterwerktuigen waren naai de musea verwezen. La vérité est en marche, rien né 1' arrêtera. Die Fransche zegswijze geldt ook voor den strijd tegen den oorlog. Zelfs in dezen tijd. De Waarheid is op marsch, niets zal haar stuiten. R. P. VROUW DOOIt GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Vrijdagmiddag is de 64-jarige mej. I-I. in haar woning aan de Adriaan van Hilvaren- beekstraat te Tilburg door gasverstikking om het leven gekomen ZATERDAG en MAANDAG ZOMERSTOFJES, GORDIJNSTOFFEN enz. Vrij Entree-Op tafels ligt alles uitgestald. i-O. Santpoort - Velsen-N. (Adv. lngez. Med.) (Bij de sluiting der inschrijvingen voor de vierdaagsche afstands- marschen te Nijmegen hadden 4600 deelnemers zich opgegeven). De afstandsmarsch traditie Blijft onvervaard bestaan, Men hoopt straks vol ambitie Weer op den loop te gaan. In paren of in groepen, Een eenling hier en daar, Uit allerlei beroepen, Marcheerend met elkaar. Het vergt een kraehtprestatie, Die er wel wezen mag, Er valt veel transpiratie, Vier dagen, dag aan dag. Er komen zware beenen, In moeizaam langen gang, Er komen zeere teenen En blaren van belang. Al slagen ze niet allen, De meesten komen wel, In trotsche duizendtallen, Op 't feestlijk eindappèl. 't Vertrek is alweer spoedig, Ik bied vast hulde aan, Het is soms waarlijk moedig, Om op den loop te gaan. P. GASUS. HALFJAARLIJKSCHE VERKOOP van gebreide modellen. KLEUTERHUIS VELSERDUINPLEIN 9 IJMUIDEN-OOST (Adv. Ingez. Med.) Benoeming van dr. Romein bekrachtigd. Bij K.B. van 6 Juli 1939, is het be sluit van den raad der gemeente Am- sterdam van 31 Mei 1939, houdende benoeming van dr. J. M. Romein tot buitengewoon hoogleeraar in de va- derlandsche geschiedenis aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, bekrachtigd. 'n Fijn pijpje smoken N.V. v.h. SCHUCKINK KOOL, Koningstraat Beverwijk. (Adv. Ingez. Med.) Toch nog een kabinet-Colijn De bespreking, welke de Koningin heeft gehouden met de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, den vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, den minister van Staat mr. D. Fock en de chefs van den generalen staf en den marinestaf, resp, luit. gen. I. H. Reynders en vice- admiraal J. Th. Fürstner heeft tot twaalf uur geduurd. In politieke kringen is men geneigd de beteekenis van deze bij een kabi netscrisis ongebruikelijke bespreking ten peleize hoog aan te slaan. Als vaststaande mag worden aangenomen - aldüs de Tel. dat de bespreking zij het al ongewoon in ons staatkundig leven, volkomen past in het kader der consultaties rond de regëeringsvörming. H. M. de Koningin heeft hiermede een stap gedaan, welke ook geheel en al tot de bevoegd heden van het staatshoofd, dat ten Onzent waar lijk niet louter ornament is, behoort. De ernstige internationale omstandigheden verleenen aan deze raadpleging alleen een bijzonder cachet. Er wordt rekening mede gehouden, dat de uitgebreide raadpleging door H. M. de Koningin een aanwijzing kan zijn, dat het bij de hangende regeeringsvórmirig niet alleen gaat om de be- grooting-1940, doch op de financieele politiek in vollen omvang, ook voor een iets verder ver wijderde toekomst. Hierbij zou dan het zwaarte punt in belangrijke mate komen te liggen op de onvermijdelijk hocg& eischen der verdedi ging van het grondgebied des rijks. Er kunnen nu eenmaal omstandigheden zijn, waaronder voor een bepaalde- verzorging andere zaken eenigermate dienen te wijken. Vooral waar, naar verluidt, de katho lieken zich niet het eerst aangewezen achten om de verantwoording voor kabinetsformatie op zich te nemen, overheerschte gisteravond in politieke kringen de verwachting, dat dr. Colijn minister-president zal blijven. Het is natuurlijk mogelijk, dat hem alsnog ontheffing zal worden verleend van de in beraad gehouden formatieopdracht, doch het zou geen verwondering baren, wanneer de crisis zou wor den opgelost, doordat er onder zijn leiding komt een extra-parlementair, zoogenaamd, intermezzo kabinet, wel of niet met reconstructie yan het demissionnaire coalitie-kabinet. IN den afgeloopen nacht, tegen kwart, voor drie uur, werd de Gro- ningsche brandweer gealarmeerd door werklieden die aan de Steen- tilbrug reparation verrichtten en toen ontdekten, dat in het perceel no. 46 aan de Steentilstraat, waarin een magazijn van auto-onderdeelen en lampen van den heer H. Wiegman is gevestigd, brand woedde. Deze brand had wel zeer noodlottige gevolgen, doordat twee menschen in het vuur om het leven zijn gekomen. Even nadat dê werklieden het vuur hadden ontdekt, sprong reeds de groote étalageruit met een geweldigen knal uiteen, vermoedelijk veroorzaakt door het ontploffen van potten vet. Door dit geraas werden de meeste om wonenden uit hun slaap gewekt en spoedden zich naar buiten. In korten tijd stond het perceel van den heer Wiegman in lichter iaaie. De bewoners, de 40-jarige heer Wieg man, diens vrouw, een 11-jarig zoontje en een 4-jarig dochtertje wisten zich te redden. Voor de bewoners van de bovenver dieping van hetzelfde perceel, den 60- jarigenkleermaker B. J. Walrecht, diens eveneens 60-jarige echtgeriooté en hun 25-jarigen zoon, heeft deze brand vreeselijke gevolgen gehad. Dc zoon kon door de geweldige vuurzee en de rookontwikkeling geen enkele poging ondernemen zijn ouders te redden en ternauwernood gelukte het hem zelf het gevaar te ontkomen, zoodat hij het moest aanzien dat zijn ouders jammerlijk in de vlammen om kwamen. In dezen toestand mocht het hem nog gelukken via het dak en een dakraam aan de achterzijde het perceel van de firma Koopman te bereiken. Onmiddellijk na het alarm is de Groning- sche brandweer met groot materiaal uitge rukt. Toen zij ter plaatse kwam was het ge- heele pand reeds een vuurzee en was ook het aangrenzende percéel en het groote pakhuis aan dè achterzijde reeds dóór het vuur aan getast. Hierin lagen grootè voorraden manu facturen en aanverwante artikelen opgesta peld. De woning van dén heer Koopman en het pakhuis gingen geheel verloren. Dank zij het spoedig en krachtig ingrijpen van de brandweer kon worden aangenomen dat tegen vier uur het gevaar voor verdere uitbreiding was geweken. Het zoeken naar de lijken van het echtpaar Walrecht ging met groote moeilijkheden ge paard. Het was voor de brandweerlieden uiterst gevaarlijk zich binnen dit perceel te begeven, daar de beide zolders elk oogenblik konden instorten. Bij den brand is ook de heer Wiegman ge wond. Nadat hij zijn vrouw en kinderen in veiligheid had. gebracht kon hij zichzelf slechts redden door van een twee meter hoo- gen muur te springen. Daarbij kwam hij te vallen en kreeg hij ook brandwonden. Deze zijn evenwel niet van ernstigen aard geble ken en zijn toestand baart dan ook geen zorg. De schade door dezen brand aan dê aan getaste perceelen veroorzaakt wordt gedeel telijk doqör verzekering gedekt. Noodlottige brand te Stevensweert Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is brand ontstaan in de schuur van de boerderij van den landbouwer J. Beckers in het gehucht Bilt, onder de gemeente Stevensweert. Toen het vuur uitbrak, was het ge zin juist klaar met den maaltijd. Het vierjarig zoontje was reeds van tafel en daar vermoed werd dat hij zich in de brandende schuur bevond, snelde men daar heen om hem te redden. De toegang tot de schuur was echter reeds versperd door de vlammen, die in den grooten hooivoorraad snel om zich heen grepen, zoodat men mach teloos stond. Nadat het vuur was uit gewoed en zoowel schuur als woon huis geheel in de asch waren gelegd, bleek het vermoeden, dat het kind zich in de schuur moest bevinden, juist te zijn. In een hoek, waarheen de kleine blijkbaar gevlucht was, vond men het verkoolde lijkje. Van den inboedel -kon een gedeelte in veilig heid worden gebracht. De brandweer die spoe dig met een motorspuit aanwezig was. kon op deze afgelegen plek. waar geen water te vinden is, weinig uitrichten. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De landbouwer was verzekerd Weer een zware straf opgelegd. Voor den kantonrechter te Almelo moest Vrijdag terecht staan de expediteur D. uit Enschedé, die in Mei van dit jaar te Almelo dronken achter hét stuur van een auto was aangetroffen. Hij was zoo „afgeladen" ge weest ,aldus een politieagent, dat hij niet meer op zijn beenen kon staan en wartaal uitte. Bij verstek was D. onlangs reeds veroor deeld tot 4 weken hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs. Hij was echter in verzet gekomen, waarbij hij het thans al heel ongelukkig trof, dat hij juist in deze week'nu het ontzettende ongeluk bij Lonneker. voor de rechtbank berecht was, moest voorkomen. Want het O.M. stond, evenals de officier Dins dag j.l. pp het standpunt dat voor dergelijke verkeersmisdadigers de hoogste straf niet te zwaar is, De- eisch was thans drie maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rij bewijs, waarbij de kantonrechter zich aan sloot, ondanks het protest van verdachte, die beweerde, dat het met zijn zaak op deze ma nier zou spaak loopen. Ned. Roode Kruis gaat reorganiseeren. De 71e jaarvergadering van het Nederland- sche Roode Kruis, Vrijdag in gebouw Ameri can te Dordrecht gehouden, kenmerkte zich door zeer uitvoerige discussies voortvloeiende uit een vrij sterke oppositie tegen de voorge stelde statutenwijzigingen, die geen genade konden vinden in de oogen van vele kleinere maar ook enkele groote afdeelingen. Op zijn verzoek werd jhr. de Brauw om redenen van dienstplicht ontslag uit zijn functie als penningmeester gegeven. Tot pen ningmeester werd benoemd gep. luit.-kol. J. J. M. de Waal, thans legercommissaris. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien en dr. H. K. Offerhaus werden als hoofdbestuurders herkozen. Vervolgens kwam de statuten-wijziging aan de orde. Nadat tientallen sprekers hun mee ning hadden gezegd, bleek dat ruim twee derde der afgevaardigden achter het 'hoofdbestuur stonden, zoodat alle voorstellen ten slotte werden aanvaard. Als plaats voor de volgende vergadering werd Leiden aangewezen. Voor den aanvang der vergadering waren telegram men van hulde gezonden aan H.M. de Konin- ging en H.K.H. Prinses Juliana, welke laatste een antwoord-telegram zond dat tegen het eind der zeer verlate vergadering binnenkwam. ZEEWEG 78 brengt STEEDS het NIEUWSTE. (Adv. lngez. Med.) Di '.ail Katsina (Noord-Nigeria.loog mei de vliegboot „Coolangatta" naar Enge land. Men ziet hem hier bij de aankomst te Southampton. CDX. Zoo staat er dus weer een groot werk op het programma van het Staatsvisschershavenbedrijf, het bouwen van een drietal slipways in de Ha ringhaven. De dokken hebben hun tijd gehad en men gaat de oude helling gemoderniseerd in eere herstellen. En de grootste trawlers van de vloot zullen er met gemak opgeheschen kunnen worden. En zoo zien dus de autoriteiten de ontwikke ling van IJmuiden's visscherijbedrijf nog steeds in de richting van den grooten trawler, gezien de capaciteit van de beide grootste slipways, een draagvermogen van 700 ton. Het is in elk geval beter, dat de nieuwe inrichting zich Aan past aan de nieuwe eischen. Er zijn deze week weer eenige opgelegde boo ten in de vaart gegaan, hetgeen ook hoog noodig is, want de trawlharingvisscherij eischt ook haar deel tot nu toe een bescheiden van de va rende vloot. Het was nog heel zuinig met den haringaanvoer deze week en het is nog lang niet als in Februari, toen de trawlers haast zoo veel konden vangen als ze wilden. Er werd een goede prijs voor de haring betaald, rond een tientje per kist en zoodoende kon de Haarlem voor een tamelijk kleine vangst nog c.a. f 3700 besommen. De booten, die op makreel uit waren, troffen het beter wat de vangst betreft. De Delft was Dinsdag met een kleine 900 manden van dit goedje aan de markt, maar men betaalde voor de makreel nauwelijks de helft van wat den vorigen dag voor de haring werd betaald Het was nog zuinig met het bezoek: twintig trawlers in een week is voor een haven als IJmuiden een beschamend getal, één boot op Dinsdag is nog beschamender. Het moet snel beter worden, anders zullen we de kleine iy2 millioen van verleden jaar niet halen. En dat zou jammer wezen. Behalve de 20 trawlers kwamen er nog 40 loggers binnen en deze hadden over het alge meen geen reden tol klagen. We kijken nu weer met belangstelling uit naar de haringvangsten der trawlers. Het jaar 1939 lijkt geen rijk haringjaar te zullen wor den. PIETERMAN. DANCING WILHELMINA UITCEEST 's Middags van 3 tot 6 uur Vrij entree. Muziek van de bekende Radio Accordeonband THE BROADWAT SERENADERS. 's Avonds van 7 tot 11 uur Entree 25 ct. Eerste optreden in Noord-Holland van een der beste Haagsche bands, bestaande uit 10 personen - THE COLLEGIANS. (Adv. lngez. Med.) OMLIJSTINGEN IN ALLE STIJLEN KALVERSTRAAT 8 - IJmuiden-O. (Adv. Ingez. Med.) Tentoonstelling to 's-Hertogen bosch. Van 15 Juli tot 7 Augustus wordt te 's Her togenbosch een groote nationale tentoonstelling „Ideaal Wonen" gehouden. Het is voor de eerste maal, dat in Nederland een tentoonstelling wordt gehouden, welke uit sluitend gewijd is aan bouwen, wonen en wo ninginrichting. Het doel er van is een overzicht te geven van bouwen en wonen en hetgeen daar mede verwant is op cultureel, sociaal en hy giënisch gebied. Over het uitgestrekte terrein langs de oude Stadswallen aan de Hekellaan is een aantal pa viljoens opgetrokken, alle verschillend van vorm en toch een prachtig geheel vormend. Het aardige van dezen speelschen paviljoenbouw is, dat men telkens opnieuw even los gelaten wordt, een blik op het schoone landschap krijgt en ge nieten kan van een prachtigen tuinaanleg, welke door den tuinarchitect P. Hasselman te Leersum verzorgd werd. De indruk, welken men krijgt bij een bezoek aan dit prachtige terrein, is, dat hier een waar lijk grandiose tentoonstelling tót stand is ge bracht. Men moet bewondering hebben voor de geestigheid en den smaak waarmede in groote verscheidenheid steeds gelukkige oplossingen ge vonden zijn. Een bezoek aan het terrein alléén al is een aantrekkelijkheid. Maar daarnaast is uiteraard ook alle zorg be steed aan de inrichting van de tentoonstelling zelve; ook hieruit blijkt groote belangstelling voor dc grootsche onderneming, welke in 's Hertogen bosch werd op touw gezet. Alles wat verband houdt met bouwen, wonen en woninginrichting zal men hier bijeen vinden en zoo kunnen de bezoekers het zullen er stel lig veel zijn er alles aantreffen wat zij voor ideaal wonen noodig hebben, of zich zouden wenschen. Natuurlijk zijn ook de noodige andere attrac ties aanwezig op het tentoonstellingsterrein, dót indien de laatste hand er eenmaal aan gelegd zal zijn, een feestelijken en fleurigen aanblik zal bieden. Een bijzonderheid is, als afsluiting van het groote feestterrein, het gigantische, transporta bele attractiegebouw Metropole.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1