H.C. ANDERSEN DE ROODE SCHOENTJES MAAKT EIRICUTIN De Gemeentelijke Visscherijschool in 1938. Groote belangstelling voor het visscherij-onderwijs. Aan het jaarverslag over 1938 van de Ge meentelijke Visscherijschool ontleenen wij het volgende: Algemeen overzicht. j. Mochten de verwachtingen met betrekking tot een voortzetting van de in 1937 begonnen periode van opleving in het visscherijbedrijf, in 1938 helaas niet in vervulling zijn gegaan, de school, als schakel in dit bedrijf, heeft daarentegen in het afgeloopen jaar, wat be treft het schoolbezoek, een bloeitijd achter den rug. Vooral in het najaar was de toeloop van nieuwe leerlingen buitengewoon groot. Grootejideels kon deze belangstel ling wel worden toegeschreven aan het feit, dat de Wet ov de Zeevischvaart- diploma's" binnen afzienbaren tijd in werking zou treden. De berichteii uit den Haag althans wezen er op, dat aan een en ander hard iverd gewerkt. Naar aanleiding hiervan werd door de Ree- dersvereenigmg in het najaar een circulaire onder de opvarenden ver spreid o.a. bevattende een opwekking aan de schippers en stuurlieden om de cursussen aan de school te volgen, ten einde aan de eischen, welke gesteld worden om in aanmerking te komen voor een dienstdiploma, te kunnen voldoen. Vooral veel oudere schippers en stuurlieden gaven aan deze opwek king gehoor. Bovendien was er een merkbare stijging in het schoolbezoek der varende machinisten en machi nist-stokers. In totaal bezochten 311 leerlingen de ver schillende cursussen. In totaal werden 181 nieuwe leerling-en ingeschreven (vorig jaar 126)een vermeerdering dus van bijna 50%. Het meerendeel van deze toeneming kwam op re kening van de klassen D III (klas voor ouder dekpersoneel') en B (opleiding bestman). In het geheel werden 63 candidaten voor de diverse examens afgeleverd: hiervan slaag den er 54. Wat het onderwijs aan de dagschool betreft zij vermeld, dat geen wijziging in den Les rooster plaats vond. In den avondlesrooster moesten echter eenige noodzakelijke veranderingen worden aangebracht. De cursus „Opleiding Bestman1' n.l. werd feitelijk bezocht door twee geheel verschillende categorieën leerlingen en wel één deel hetwelk op motorloggers of -kotters vaart of komt te varen en een ander deel, dat uitsluitend aan dek op de stoomzeevisschers- vaartuigen vaart of hiervoor wordt opgeleid. Uiteraard stelt de eerste categorie, behalve in de practische vakken, eveneens belang in motorkennis en het daarbij behoorende theo retische onderwijs, hetwelk in dezen cursus wordt gegeven. De leerlingen der tweede categorie daaren tegen, vertöonen voor het technisch onderwijs niet de minste ambitie en voelen dan ook uit sluitend iets voor de vakken schiemannen, boeten en breien. In het belang van het onder wijs bleek het dan ook gewenscht, om voor deze laatste categorie een gelegenheid te scheppen waar uitsluitend het hierboven ver melde practische werk kon worden gegeven. Mede in verband met het groote aantal leer lingen werd dan ook toestemming verkregen om de b.g. opleiding in twee klassen onder te brengen. Voorts werd in verband met het vrij groote aantal leerlingen van den cursus „Opleiding Scheepswerktuigkundige ter Koopvaardij" het aantal klassen van twee op drie gebracht. Eveneens werd het onderwijs in dezen cursus uitgebreid met het vak „Engelsche - taal". Excursies. Onder leiding van den betrokken leeraar werden ook dit jaar verschillende fabrieken en werkplaatsen door de leerlingen bezocht. O.a. werd een bezoek gebracht aan de „Krom- hout-motorenfabriek" te Amsterdam. Even eens had een excursie plaats naar de Ned. Scheepsbouw Maatschappij waar o.m. het in aanbouw, zijnde mailschip „Oranje" werd be zichtigd. Voorts werden eenige in aanbouw zijnde groote motoren bezichtigd bij de N.V. „Werk spoor" te Amsterdam, terwijl de Directie der Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij ons verlof verleende om met leerlingen van den cursus „Scheepswerktuigkundige ter Koopvaardij" de machinekamer van eenige groote schepen te bezoeken; een dergelijke medewerking ont vingen wij ook van de Directie der N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. De jaarlijksche oefentocht met het instruc tievaartuig „Prins Hendrik" had plaats van 19 tot 27 September. Hieraan werd deelgenomen door 18 leerlingen van den cursus „Opleiding Zee- en Vischvaart" en twee leerlingen van den cursus „Opleiding Motordrijver". Een en ander stond onder leiding van den leeraar J. Stam en den directeur. Schoolbezoek en examenresultaten. Dagcursussen: D I opleiding zee- en vischvaart. Aanwezig op 31 December 1938: 13 leerlingen. In 1938 geslaagd 11 leerlingen. Het grootste gedeelte hiervan kon bij de koopvaardij en de visscherij geplaatst worden. Twee leerlingen kregen een plaats als stuur mansleerling bij een der vrachtvaartmaat schappijen. D II. Opleiding stuurman en schipper vis- soherij en stuurman kleine handelsvaart. Aan wezig op 31 December 1938: 18 leerlingen. Drie leerlingen deden examen voor stuurman kustsleepvaart en slaagden. D in. Klas voor ouder dekpersoneel. Aan wezig op 31 December 1938: 33. Twaalf leer lingen "deden examen voor het bewijs van bekendheid met bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee. Allen slaagden. Twee deden examen voor het diploma-radio-tele fonist en slaagden. M I. Opleiding machinist en machinist-sto ker visscherij. Aantal leerlingen 8. Een leerling deed examen en slaagde voor machinist-sto ker. M n. Opleiding motordrijver visscherij en motordrijver koopvaardij. Aantal leerlingen: 11. Negen deden examen in Den Haag en slaagden Avondcursussen: B: Opleiding bestman. Aantal leerlingen 39. Bij het examen in boeten, breien, splitsen en knoopen slaagden 13 van de 16 candidaten. M.V.D. Opleiding scheepswerktuigkundige ter koopvaardij (voorloopig diploma) Aantal leerlingen 30: Drie leerlingen deden examen en slaagden. Onmiddellijk wer den zij bij eenige groote stoombootlijnen ge plaatst. Zwemfeest van den N. A. S. B. Drukte in het Velserbad. De zwemgroep „De Watervrienden" van den Ned. Arbeiders Sport Bond, afd. IJmuiden heeft gistermiddag een zwemfeest gevierd dat in alle opzichten slaagde. Het Velserbad was voor deze gelegenheid feestelijk versierd met vlaggen en geheel ge vuld met belangstellenden. Een keurige op- marsch van alle deelnemers aan dit festijn bracht direct een prettige indruk. De heer Boekhoven, voorzitter van de zwemgroep „De Watervrienden" heette allen van harte wel kom. Het was spreker een genoegen, zoovele belangstellenden aanwezig te zien. Na gewezen te hebben op het nut van zwem men als ideale lichaamsoefening, en de nood zakelijkheid ervan in ons waterrijk land te hebben aangetoond sprak spreker den wensch uit dat nog velen tot den N.A.S.B., en in het bijzonder tot de zwemploeg „De Watervrien den", zouden overgaan. Een keurig geformeerd opzwemmen toonde aan dat „De Watervrienden" ook het stijl- zwemmen goed beoefent. Nu volgden enkele estafette-wedstrijden, waarbij de volgende resultaten werden be reikt: 3 x 25 M. estafette meisjes tot 14 jaar, eerst- aankomende groep in 1.32 1/5 sec. 3 x 25 M. estafette meisjes tot 16 jaar: eerst aankomende groep in 1,15 2/5 sec. 3 x 25 M. estafette jongens tot 16 jaar eerst aankomende groep in 1 min. 9 sec. De demonstratie figuurzwemmen onder lei ding van de secretaresse mej. L. de Feber, dwong aller bewondering af. Nu volgden enkele attracties. Allereerst was het ball on springen door de jeugd. Het bleek nog een heele toer te zijn, om tijdens het hoog springen een ballon mee omlaag te trek ken. Zooals altijd was ook thans het gecostu- meerde sprietloopen en hinderniszwemmen een welkome gelegenheid tot imitatie van be kende en karakteristieke figuren, zooals da Dionne-vijfling, een pinda-man, enz. Door de mannen en de vrouwen werd de 3 x 50 M. estafette gezwommen, waarna volgde een pantomime door enkele jeugdleden. Het stukje gaf het nut weer van reddend zwemmen voor oud en jong en droeg een pro pagandistisch cachet voor den N.A.S.B. Als toegift volgden nog een demonstratie schoonspringen en een demonstratie van di verse zwemslagen waarmee dit prachtig en succesvol zwemfeest besloten werd. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 11 Juli 1939, 's avonds van 8.15 tot 9.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Preludium en Fuga c kl. t. J. S. Bach 2'. Elevazione D. Zipoli 3. Sonate I P. Hindemith 4. Passacaglia en Fuga Flor Peeters 5. Morceau de Concert A. Guilmant Vergadering Nationale Chr. Gelieelonthoudersvereeniging. In de laatst gehouden vergadering van de afdeeling IJmuiden van de Nat. Christen Geheclonthoudersvereeniging verwelkomde de voorzitter na de gebruikelijke opening eenige nieuwe leden. Mevrouw Jans werd dank gebracht voor het vervaardigen van een nieuwe vlag, die aller bewondering wegdroeg. In verband met de uitbreiding van het le dental werd besloten, het bestuur met één lid uit te breiden. Hiervoor werd gekozen de heer Booij. Ruim honderd leden uit de provincie Noord-Holland kwamen Zaterdagmiddag bij een voor een aardbeien-excursie. Na eerst door den heer Bakker, voorzitter van de afdeeling Beverwijk te zijn verwel komd, trokken allen naar de Leger des Heils- zaal aan de Zeestraat, alwaar een kopje thee werd geboden met versnapering. Enkele oogenblikken vertoefden allen in het veilinggebouw waar juist een partij aardbeien een of meer gretige afnemers vond. Vandaar werd een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk waar-de organist eenige lie deren deed hooren en in gemeenschap werd gezongen. Toen volgde een stevige marsch naar de tuinderij-kweekerij „Noordwijk" van den heer Davidson. Terwijl de gasten een portie heer lijke aardbeien met slagroom nuttigden, gaf de Mandolineclub „Orpheus" onder leiding van den heer W. Nimes, eenige mooie num mers ten beste. De heer Paschier vertelde het een en ander over de bewerking van aardbeien, welke cau serie met aandacht werd gevolgd. Na een opwekkend woord tot grooter ver bruik in eigen land was het bezoek ten einde. Te verwachten trawlers. Onderstaande trawlers, de z.g. schelvisch- booten voorzien van een x), bevonden zich Maandagmorgen zeven uur nog op zee. Vertrokken Donderdag 29 Juni: IJM 77x), IJM 49x), IJM 117x). Vertrokken Vrijdag 30 Juni: IJM 14, IJM 19x). Vertrokken Zaterdag 1 Juli: IJM 7lx). Vertrokken Maandag 3" Juli; geen trawlers naar zee vertrokken. Vertrokken Dinsdag 4 Juli: IJM 72, IJM 25x), IJM 4x)IJM H6x), IJM 26x), IJM löx), IJM 9x)IJM 48x) Vertrokken Woensdag 5 Juli: IJM 17x). Vertrokken Donderdag 6 Juli: IJM 85x), IJM lOx), IJM 12x), IJM 38x)IJM 87, RO 15x), KW 76. Vertrokken Vrijdag 7 Juli: IJM lx), IJM 24x) RO 46x). Vertrokken Zaterdag 8 Juli: IJM 94x), IJM 161. IJM 82x)IJM 167x). Er bevonden zich Maandagmorgen zeven uur nog 29 trawlers op zee. CHR. JONGEMANNENVEREENIGING ..HET MOSTERDZAADJE". De Christelijke Jongemannenvereeniging ..Het. Mosterdzaadje" organiseert Woensdag 19 Juli een openluchtmeting in het Heeren bosch. Als spreker zal optreden de heer H.Gor- deau. algemeen secretaris van het Neder- landsch Jongelingsverbond. De heer Gor- deau zal spreken over het onderwerp: „Jong leven in een oude wereld." Tentoonstelling P. W. A. Cort van der Lindenschool. In de P. W. A. Cort van der Lindenschool der Neutrale Schoolverecniging aan de Ka naalstraat wordt heden-, Dinsdag- en Woensdagavond een tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen, als slöjd. nuttige handwerken, teekeningen. enz. Voor ouders is er tevens gelegenheid, met de klasse-onderwijzers besprekingen te hou den. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Hedenavond geeft de Haarlemsehe Orkest Vereeniginig een volksconcert in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem onder leiding van haar dirigent Toon Verheij! De soliste is Susi van der Chys, piano, die de Variations Syniphoniques van César Franck ten gehocre zal brengen. De H.O.V. zal uitvoeren Ludwig van Beet- hovens tweede symphonie in D-groot en Jules Massenet's Ouverture Fhèdre. HET NIEUWE POLITIEBUREAU. Het aanleggen van de centrale verwarming in het in aanbouw zijnde hoofdbureau van politie aan de Briniostraat is opgedragen aan de fa. F. H. en G. Stevens te Beverwijk. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het organisten diploma de heer K. Gouda organist van de O.K. kerk alhier. De heer Gouda ontving zijn opleiding van den heer Alex de Jong toonkunstenaar te Amsterdam. Om het schaakkampioenschap van Velsen. De eerste ronde. Aan de door de schaakclub „Kijk Uit" al hier georganisceerde schaakwedstrijden om het kampioenschap van Velsen. nemen 49 spelers deel. Hieronder volgt de uitslag van de eerste ronde Hoofdklasse C. PelsJ. Oosterwal P. A, VeldheerJ. Kraayenoord J. Wolf raadC. van Krimpen le klasse: S. WoldringhG. L. de Haas D. J. van Rijswijk—C. Vogelzang J. HillecampJ. A. A. Falk C. H. KampmanJ. C. de Haas J. A. StalsH. Veluwenkamp G. A. SchuurmanL. Bink J. PlugboerG. F. Zandbergen W. DeelderM. Soeteman M. LanserW. Verhagen, afgebroken. 2e klasse: J. Kooy—Joh. van Heijst afgebroken. G. BaljetH. Aarts H. DienaarA. J. Korff 3e klasse: H. BüchiP. de Haas R. Blok—A. Burggraaf D. VoogdC. Geyteman C. van Alphen—A. Croonenberg 1—0 1—0 1—0 V2—y2 1—0 1—0 1—0 i-j) 1—0 0—1 1—0 A. J. ZijlstraH. Bronsema 1—0 1—0 0—1 0—1 1—0 0—1 Copyright P. 1. x 6 Copenhogen Wat was dat allemaal prachtig om te zien! Maar de oude vrouw- had slechte oogen en daarom had zij er geen pleizier van. Midden tusschen de schoentjes stond ook een rood paar, precies zooals het prinsesje ze gedragen had. De schoenmaker zei, dat ze voor een jong gravinnetje waren gemaakt, maar dat ze haar niet gepast hadden. „Dat lijkt wel glacé-leer", zei de oude vrouw; „wat blinken ze!" „Ja, die blinken!" zei Karen. En ze pasten ook, en daarom werden naar de aanneming te g ze gekocht; maar de oude vrouw wist heelemaal niet, dat ze rood waren; zij zou Karen nooit hebben toegestaan, met roode schoenen maar nu gebeurde dat! Iedereen in de kerk keek naar Karen's voeten; en toen zrj naar het koor stapte leek het haar of zelfs de oude beelden op de graf- steenen van geestelijken en predikantsvrouwen met stijve kragen en lange kleeren, met hun starre oogen naar haar schoenen keken; en daaraan alleen dacht zij, toen de predikant zijn hand op haar hoofd legde, en sprak over den heiligen doop, het verbond met God en dat zij een goede Christin moest worden. Het orgel klonk zoo plechtig, de kinderstemmen zongen in koor, maar Karen dacht Dr. A. F. Philips gehuldigd. alleen maar aan haar roode schoentjes....* XWordt yervolgdi. Tot commandant in de Orde van den Ned. Leeuw benoemd. Ter gelegenheid van het neerleggen zijner functie afs president-directeur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, vond Zaterdag in de Philips' schouwburgzaal in Eindhoven, een grootsche huldiging van dr. Philips door het personeel plaats. Nadat dr. A. F. Philips en mevrouw A. F. Philips—de Jongh onder hartelijk applaus, op het rijk met bloemen versierde podium had den plaats genomen, werden de aanwezigen door mr. H. F. van Walsem welkom geheeten. Vervolgens sprak mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, die o.m. zei- de, dat het Nederlandsche volk zich gelukkig kan prijzen, dat het door de eeuwen heen een aantal eminente ondernemers-figuren heeft voortgebracht. In de reeks van illustere ondernemers-figu ren, die de renaissance van Nederland's eco nomische leven sinds het einde van de vorige eeuw hebben gedragen, zijt gij, mijnheer Philips, ongetwijfeld één der prominenten, al dus de minister. Het bouwwerk, dat gij met uw vader en uw broer hebt gebouwd en dat gij later tot zoo groote ontwikkeling hebt ge bracht, vormt één van de cneest trotsche scheppingen in de hedendaagsche Nederland sche bedrijfswereld. Het is in de eerste plaats Eindhoven, waarop gij uw stempel hebt ge zet. Wat zou Eindhoven zijn, indien het geen Philipsstad geworden was? Het is in de tweede plaats het Nederlandsche volk in zijn geheel, dat van uw werk heeft mogen profiteeren. Doch het zijn niet alleen Eindhoven en het Nederlandsche volk, welke u dankbaar moeten zijn. Ook andere volken hebt gij werkgelegen heid gegeven en de heele wereld heeft direct of indirect van den vooruitgang op electro- technisch gebied geprofiteerd, waaraan het Philipsbedrijf een zoo groot aandeel heeft ge had. De reeks van uw buitenlandsche onder scheidingen toont, dat men ook internationaal oog voor uw verdienste heeft gehad. Spr. ging vervolgens na aan welke persoon lijke factoren het succes toe te schrijven is, dat dr. Philips van zijn levenswerk heeft ge maakt. Daar zijn in de eerste plaats zijn veelzijdige vakbekwaamheden in technisch, commercieel en financieel opzicht. Daarnaast heeft de heer Philips leiderscapa citeiten en organisatorische talenten ont plooid, welke het mogelijk maakten de tech nische en economische ontwikkeling in het bedrijf op te vangen, en .dit op een ordelijke wijze te doen uitgroeien tot een evenwichtig organisme, dat doelmatig functionneert en in staat was de schokken op te vangen, die oorlog en hevige economische crisis teweegbrachten. Spreker besloot zijn rede met de mede- deeling. dat het H.M. de Koningin had be haagd, dr. Philips te benoemen tot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Weer een doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg. Zondagochtend om ongeveer half acht Is op den onbewaakten overweg tusschen Den Bosch en Rosmalen onder „De Vliert", de 32- jarige v. d. Griendt door een uit Den Bosch komenden trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer woonde in Den Bosch en was ongehuwd. DE „TARAKAN"-REIZEN DER. STOOMVAART MIJ „NEDERLAND". Blijkens een van den gezagvoerder ontvan gen telegram, heeft het m.s. „Tarakan" dat Zaterdag voor een tweede kampeerreis naar Noorwegen is vertrokken, ondanks den sterken wind* en een bewegen zee een normale vaart behouden. Aan boord is alles wel. M.-vliegers In den gevel van het nog niet voltooide in ternaat voor M-vliegers op het vliegveld Ypen- burg heeft de minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, Zaterdagmiddag een steen ge metseld. Vóór ds plechtigheid heeft de heer C. Kolff in een gezelschap journalisten eenige mede- deelingen gedaan over de taak van de natio nale luchtvaartschool betreffende de opleiding tot het M-brevet. De opleiding van de M-vliegers, die bekos tigd wordt door het luchtverdedigingsfonds en welke sportvliegers een vrijwillige verbintenis sluiten om in geval van oorlog als reserve- vliegers onder de wapenen te komen, is ge heel in handen gelegd van de N. L. S., evenals het onderhouden van de vliegvaardigheid en het theoretisch onderricht. De M-vliegers worden gerecruteerd uit de sportvliegers van het geheele land en uit hen, die met steun van het Fokkerfonds lee- ren vliegen op de onderscheiden afdeelingen van de N. L, S. in den lande, n.l. op de vlieg velden: Ypenburg, Schiphol, Twente, Eindho ven, Eelde, Teuge en Vlissingen. Het M-brevet beteekent hoofdzakelijk een toelatingsexamen tot de M-opleiding, daar het de bedoeling is om de M-vl'iegers gelei delijk aan een hoogere vliegvaardigheid te ge ven en tegelijkertijd hun kennis van de theo rie uit te breiden. Op het oogenblik zijn er een zeventigtal M- vliegers, die regelmatig hun vliegvaardigheid onderhouden. Instructeur Sluijter is met de leiding belast, geassisteerd door de andere in structeurs, het geheel onder supervisie an den chef-instructeur Schmidt Crans. Behalve vliegen en onderricht in theorie, wordt ook sport beoefend, waarin een sportleeraar les geeft. AFSCHEIDSBEZOEK GENERAAL BOOTH. Generaal Evangeline Booth, de leidster van de internationale organisatie het „Leger des Heils", die in verband met haar aftreden als generaal de volgende week een afscheidsbe zoek aan Nederland zal brengen, zal reeds Dinsdagochtend in ons land aankomen. Woens dagavond zal in Den Haag een groote af scheidsbijeenkomst worden gehouden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, wel ke door den burgemeester van Den 7~ worden geleid. MARKT ALKMAAR. Juli. Boter. 1474 stuks v. V2 K.G. Groothandel 6570. Kleinhandel 7075. Kippeneieren f"3.30f 3.55. Eendeneieren f 2.75,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2