CEBUTO Wat het Aziatisch conflict voor Amerika beteekent. Dantzig afleulwgsutauceuwe mot tucopeesche oasis? Duifschland zou vreedzame regeling wenschen om sym pathie te verwerven. „Kinderspeelplaats" met kanonnen. Mexico gelijk Spanje vóór den burgeroorlog. Hevige strijd aan de Mongoolsche grens. Japansche en Russische strijdkrachten slaags. Het evenwicht in den Stillen Oceaan is een levenskwestie. MAANDAG 10 JU Cl Ï939 Nieuwe incidenten in de vrije stad. PARIJS (United Press). In offi- cieele kringen zijn berichten uit Berlijn ontvangen, die melden dat het Duitsche rijk een overeenkomst met Polen inzake Dantzig in overweging neemt. Deze berichten, die afkomstig zijn uit diplomatieke kringen in de Duitsche hoofdstad, worden hier op gevat als een poging van Duitsch- land om door een terugtocht in de kwestie van Dantzig diplomatieke steun te verwerven voor de Europee- sche crisis, die in de laatste helft van Augustus verwacht wordt. Het Duitsche rijk schijnt te pogen vriend schappelijke relaties te vestigen met een aan tal staten, dat van Berlijn vervreemd is door de eenzijdige acties. De diplomtieke actie van Duitschland zou zich volgens deze berichten vooral richten op Nederland en een aantal Zuid-Amerikaansche Staten. In officieele kringen te Parijs wordt tevens het bericht ontvangen dat Italië in Albanië op intensieve wijze wegen gaat aanleggen met de bedoeling de bewegingen van de Ita- liaansche strijdkrachten in dat land te verge makkelijken. De Poolsche pers maakt melding van twee incidenten te Dantzig. Een Poolsch spoorweg beambte is aangevallen door vier geünifor meerde nationaal-socialisten en mishandeling nabij Warling. De man werd ontzet door een collega. Vol gens de Duitsche lezing van het geval werden de nationaal-socialisten door den Pool aan gevallen en hebben zij gehandeld in zelfver dediging. Verder is een twaaltal arbeiders van de Schichauwerf, waar onlangs in den nacht wapenen aan land werden gebracht, door de Gestapo van Dantzig naar een concentratie kamp gezonden. Verder werd medegedeeld, dat een Duitscher, Kosch genaamd, te Starograd is doodgescho ten, toen hij poogde te ontsnappen aan een Poolsch politie-officier die hem had gear resteerd op Poolsch gebied nabij de grens van de vrije stad. De politie-officier is in ar rest gesteld. Uit Warschau wordt gemeld, dat aan de vroegere Poolsch-Tsjechische grens in Teschen Duitsche troepen zijn geconcen treerd. De troepen hebben op ruim 100 meter van de grens prikkeldraadversperringen van twintig tot dertig meter breed opgericht en nabij Moravisch Ostrawa zijn groote hoe veelheden materieel voor versterking aangeko men. Rede van gouwleider Forster. Op de sluiting van het congres van de N.S.D.A.P. te Oliva en Neufahrwasser heeft gouwleider Forster een rede gehouden, wel- DANTZIG (Reuter). De correspondent van Reuter heeft een bezoek gebracht aan de verboden zone op den Bischofsberg, waar volgens de plaatselijke nazi-pers een kinder speelplaats werd aangelegd. Hij vertelt hoe hij op weg daarheen tal van Oost-Pruisische militaire vrachtauto's zag, die zich naar den top van den heuvel begaven met een door een dekzeil verborgen lading. Op den heuveltop, die door een prikkeldraadversperring was om geven, zag de Reutercorrespondent luchtaf weergeschut opgesteld staan. Kort nadat hij den top had bereikt, verschenen twee schild wachten die hem, na zijn fototoestel te heb ben afgenomen, verzochten mee te gaan. Wij liepen, zoo vertelt hij, langs zoo goed als vol tooide barakken naar het wachthuis. Op een open plek telde ik meer dan 50 nieuwe mili taire vrachtauto's, alle met Oost-Pruisische nummerborden. Half tusschen de boomen ver borgen lagen veldkeukens en er dichtbij schenen met dekzeilen bedekte tractors voor kanonnen te staan. Op de vraag van een Heimwehrmann, wat ik in het verboden ge bied kwam doen, zeide ik, dat ik naar de kin derspeelplaats kwam kijken. De correspon dent kon gaan, nadat hem de film was ont nomen. Op zijn vraag of de honderden jonge mannen in olijfgroene politie-uniformen met moderne automatische wapens en handgra naten de kinderspeelplaats zouden gaan ge bruiken, werd hem geantwoord: Dat hangt van de toekomst af, doch hopelijk niet. Troepenconcentraties in de omgeving van Breslau. Reizigers van den internationalen trein Berlijn-Boekarest, die door Polen rijdt, heb ben algemeen geconstateerd, dat in het ge bied van Breslau groote massa's troepen met artillerie en munitietreinen worden samenge trokken. Drie Duitschers gearresteerd. De Poolsche politie heeft te Puck, een klein kustplaatsje ten Noorden van Gdynia, drie Duitschers gearresteerd, die zouden hebben deelgenomen aan het smokkelen van Duit schers naar Dantzig. Amerikaansche ambassadeur te Dantzig De Amerikaansche ambassadeur te War schau, Biddle, en de secretaris van de Fran- sche ambassade Gauthier, hebben een bezoek van particulieren aard aan Dantzig gebracht en een onderhoud met den Poolschen com missaris-generaal Chodacki gehad. fce door enkele tienduizenden werd aange hoord. Forster verlangde, dat een oplossing zou worden gevonden voor het wederrechte lijk door Polen op de Westerplatte in stand gehouden munitiedepot, dat een voortdu rende bedreiging voor de haven en de stad Dantzig is. Spreker zeide, dat Polen geen recht heeft in Dantzig een munitiedepot te onderhouden, terwijl het den Dantzigers zelf verboden is oorlogstuig te hebben. Hierdoor is in Polen een onhoudbaren toestand ge schapen. Forster zeide verder, dat Dantzig thans meer Duitsch is dan ooit, de bevolking van Dantzig weet, dat het haar in Duitschland be ter zou gaan, doch zelfs wanneer het Danteig slechter zou gaan, dan bestaat nog geen Dantziger, die niet het hart en ziel verlangt naar Duitschland terug te keer en. Duitsclie strijdniethode tegen verkeersongelukken. Er staan strenge straffen op het veroorza ken van verkeersongelukken. Volgens de Ber liner Börsen-Zeitung heeft de politie te So lingen bij Keulen een 61-jarige vrouw, die in dronkenschap oorzaak was van een ongeluk, fi& een plein te kijk gesteld, Democratieën drijven het land in de armen der totalitaire staten. MEXICO (Havas). Gevraagd naar de ac tiviteit van buitenlandsche agenten in Mexico heeft een lid der regeering tegenover de pers verklaard dat tal van agenten der totalitaire staten, Duitsche, Italiaansche en Japansche handelsagenten Mexico overstroooien. Deze toestand is het logische gevolg van de econo mische politiek der Vereenigde Staten en an dere democratieën, die Mexico in de armen drijven der totalitaire landen. Mexico moet om te leven zijn producten verkoopen. De jongste besluiten der Vereenigde Staten met betrek king tot het koopen van Mexicaansch zilver drijven ons, aldus de zegsman, verder naar de totalitaire landen. Hoe wilt gij, dat wij ikracht betoonen tegenover het optreden der natio naal-socialisten, wanneer wij gedwongen zijn zaken met hen te doen. Wij handelen tegen onzin zin, doch kunnen niet anders. De minister wenscht een vernieuwing van de handelsbetrekkingen der democratieën met Mexico. Wij zullen dan niet aarzelen een einde te maken aan de activiteit van de agenten van totalitaire staten. Doch laten wij ons er wel van (be wust zijn, dat wij ons in een overeen komstige positie bevinden als Spanje aan den vooravond van den opstand van Franco. De nationaal-socialisti- sche agenten stellen alles in het werk om hier een regeering aan he.t bewind te krijgen, welke hun gunstig gezind is. De democratieën hebben nog tijd den toe stand te achterhalen. Zij hebben daar ook be lang bij, daar Mexico in geval van een wereld conflict een strategisch punt van de eerste orde zou zijn. Doodstraf tegen Julian Besteiro geëischt. MADRID (Havas)De procureur- generaal heeft tegen Julian Besteiro, den gewezen voorzitter van den ver- dedigingsraad van Madrid, die voor den krijgsraad is verschenen, de dood- straf geëischt. Z zijn de Zorgen die Cebuto van U overneemt, op Uw vacantiereizenl U ziet en geniet vee! meer en bent veel voordeeliger uit, als U alle beslommeringen door de perfecte Cebuto organisatie uit de weg laat ruimenl Uit de Cebuto Massakeus: 4 dg. Valkenb., Ardennen en Eifel 27.75 4 dg. Belgische Ardennen33.50 4 dg. Wuppertal 29.50 6 dg. Harzgebergte 47.— 13 dg. Dolomieten 120. 13 dg. Praag-Weenen-Budapest „112.— Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, Houtplein 34 - Haarlem Tel. 16448 Agenten: Spaas, Rijksstraatw. 21, Haarlem-N. Tel. 16531 fa. Bruynzeel, bij Velserp., Velsen-N. Tel. 3064 (Adv. Ingez. Med.) Geestelijken en nonnen te Weenen uit onderwijs en ziekenverpleging verwijderd. WEENEN, (Havas). De nationaal socialis tische autoriteiten gaan methodisch voort met de verwijdering van geestelijken en nonnen uit het onderwijs en de ziekenhuizen. Iedere week worden nieuwe kloosters en nieuwe katholieke instellingen overgedragen aan de partijorga nisaties. Geleidelijk wordt ontslag verleend aan nonnen uit de ziekenhuizen, waar zij worden vervangen door leeken. Reeds in den herfst van het vorige jaar zijn talrijke nonnen uit Oostenrijk vertrokken, aangezien het recht om onderwijs te geven haar was ontnomen. Hittegolf eischt tientallen slachtoffers. Sinds vier dagen heerscht in de Vereenigde Staten een hittegolf, welke gepaard gaat met een buitengewone droogte. Er zijn reeds 47 slachtoffers. Er is een groote trek naar de stranden. Het aantal gevallen van verdrinking neemt voortdurend toe. Onder de wapenen geroepen om den oogst binnen te halen. De Duitsche minister van Arbeid Seldte, die te Stockholm is aangekomen om deel te ne men aan het internationale stedenbouwkun dig congres, heeft in een interview o.a. ver klaard dat het onder de wapenen roèpen van verscheidene lichtingen, hetgeen in Duitsch land is geschied, niets bijzonders beteekent de meeste der opgeroepen mannen zullen ge bruikt worden om te helpen bij het binnen halen van den oogst. Het incident spoedig ten einde? Domei meldt uit Hsingking: Sinds 20 Juni hebben de gecombineerde strijdkrachten van Japan en Mandsjoekwo volgens een Domei- bericht 250 Russische en buiten Mongoolsche tanks en pantserwagens of vernietigd of on klaar gemaakt. De vijand had vier brigades gemotoriseerde troepen, een divisie scherp schutters en twee divisies ruiterij gemobili seerd, in het geheel ter sterkte van 40.000 man. Nadat de Japanners Zaterdag de hoogte van Balsjagal, ten Noorden van Nomonhan, hadden bezet, zijn de Russische en buiten Mon goolsche troepen tot een algemeenen terug tocht overgegaan. De Japansche en Mansjoe- reesche troepen waren Vrijdagavond om negen uur tot het offensief overgegaan. Bij den slag hebben deze gecombineerde strijd krachten volgens van het front te Hsingking ontvangen berichten den vijand een vernieti genden slag toegebracht. De Japansche militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat volgens hun meening het incident tusschen de troepen van buiten Mongolië en Mandsjoekwo over enkele dagen ten einde zal zijn, wanneer de rechter oever van de rivier van vijanden zal zijn gezuiverd en wanneer de Japan sche troepen de bruggen, welke in Juni door de Sovjet-Mongoolsche troepen zijn geslagen, vernield zullen hebben. Ook zijn deze autoriteiten van meening dat een nieuw offensief uit buiten Mongolië niet waarschijnlijk is. Correspondenten melden De bijnzondere correspondent van Havas is, evenals een aantal van zijn collega's in de gelegenheid geweest een tweetal Russische krijgsgevangenen te spreken. De een was een reservist uit de omgeving van Voronetz die sedert twee maanden onder de wapenen was en de ander was een recruut afkomstig uit de omgeving van Moskou, die sedert Septem ber j.l. te Oelan Bator in garnizoen lag. Beiden waren op 28 Juni met een karavaan te No- menham aangekomen. Deze karavaan telde 120 auto's welke elk 15 tot 20 soldaten ver voerden. Zij werden 1 Juli door een tanlk- afdeeling gevangen genomen op den rechter oever van de Khalka-rivier. Een bijzonderen Reuter-correspondent aan het Mandjoerijsoh-Mongoolsche front te Hai- lan meldt: De gevechten aan het anderhalve kilometer lange front aan de grens tusschen Mandsjoe kwo en buiten-Mongelië hebben plaats op een schaal, die doet denken aan de gevechten van verleden jaar zomer om Tsjangkoefeng. Al gemeen gelooft men, dat dit zoogenaamde incident gerekt zal worden, daar, naar men zegt, versterkingen onderweg zijn van de Si berische garnizoenen. De toestand toen ik drie dagen geleden aan het front was, aldus seint de Reutercorrespon dent, was, dat de Japanners bezit hadden ge nomen van de meeste Mongoolsche stellingen op den Oostelijken oever van de Halahar- rivier en den Nomanhan-heuvel. De Japanners hebben zich meester gemaakt van verschei dene belangrijke overzetplaatsen aan de rivier, doch de Mongolen houden verbeten stand bij de Westelijke bruggen beneden Nomonhan, on danks het vuur van de Japansche kanonnen en machinegeweren Een hooge Japansche officier heeft mij verteld, dat ongeveer 60.000 man Sovjet-Rus sische versterkingen in den strijd geworpen zijn om het moreel der Mongolen te verster ken, doch dit heb ik niet persoonlijk kunnen controleeren. De Japanners beweren, dat zij 250 tanks buitgemaakt hebben en dat 600 Mongolen gesneuveld zijn. De commandant van het luchtvaartdetachement hield vol, dat de be richten over de Japansche overwinningen in de lucht juist zijn. Luchtslag boven het Boeir-mcer. Vijftig Russische en Mongoolsche vliegtuigen hebben boven het Boeir- meer gevlogen. Japansche vliegtuigen stegen terstond op en verdreven de aanvallers, waarvan er 25 werden neergehaald. Alle Japansche toestel len keerden behouden naar hun bases terug. (Van onzen correspondent te New-York). ALLE moeilijkheden, die Japan voor John Buil opwerpt laten Oom Sam evenmin onberoerd. De openbare meening in de Vereenigde Staten houdt zich koortsachtig bezig met wat er in Azië geschiedt en de officieele Washingtonsche koorts is nog een flink aantal graden hooger. Over het politieke aanzicht dezer hachelijke zaken worde hier niet uitgeweid. Maar het economische, dat daarmede uiteraard nauw verband houdt, zij hier een oogenblik en na tuurlijk niet te diep gaand beschouwd. Wat is het economische belang van de Vereenigde Staten in het Verre Oosten? Heeft het zoo veel dollar-interesse dat het die met de ijzeren vuist van zijn geweldige vloot moet verdedigen? Of zou het misschien wijzer zijn, wanneer Amerika het meesterschap van Japan maar liever erkende en zich terugtrekken zou uit den Aziatischen warwinkel? Dit zijn vragen die hier, mondeling en schriftelijk, op straat, in de huiskamer, maar ook in de universiteiten en zelfs: de regeerings- bureaux worden gesteld. Natuurlijk op straat een beetje luider dan in de universiteit en in de regeeringsbureaux voorzichtiger dan in de huiskamer. Wat beteekent het Verre Oosten in econo- mischen zin voor de Vereenigde Staten? Gene raties van Amerikaansche zakenlui zijn erdoor gefascineerd geworden. Want er zijn 400.000.000 Chineezen en wanneer u zich maar eens even wilt indenken wat het zou beteekenen wan neer een procent van deze Chineezen iederen dag slechts een Amerikaansche sigaret zou rooken, of wanneer een tiende procent van alle Chineezen in Amerikaansche auto's zou rijden of aan Amerikaansche radio's zou luis terenmaar zoo langzamerhand zijn die commercieele droomen toch wel stuk-gestooten op de Chineesche werkelijkheid. Zulk een Chi- neesche vraag naar het Amerikaansche pro duct is er nooit geweest en zal ook voorloopig wel niet komen, omdat de Chineezen voor Westersche begrippen veel te arm zijn en veel te „onmodern". Maar al zijn die geweldige droomen nooit uitgekomen, de Chineesche markt heeft toch altijd heel wat beteekend voor de Vereenigde Staten. Gedurende de laatste eeuw is de Amerikaan sche handel met China voortdurend toegeno men, doch niet in zulk een mate als die met Japan. In 1933 bedroeg het Amerikaansche belang in China 132.0ÖÖ.000 dollar (en dat in Japan ongeveer 260.000.000 dollar) waarbij nog gevoegd moeten worden 40.000.000 Chineesche obligaties, 30.000.000 eigendommen van Ame rikanen die in China gevestigd zijn en ongeveer 40.000.000 gestoken in Amerikaanschen missie- arbeid en liefdadige instellingen. In 1936 had den de Vereenigde Staten in het geheele Verre Oosten 758 millioen dollar geïnvesteerd of slechts 5 procent van alle Amerikaansche In- vesteeringen in het buitenland en wanneer men weet dat Groot Brittannië 1.189.000.000 dollar en Japan 1.137.000.000 dollar in China hebben geinvesteerd, dan valt eerst recht op hoe betrekkelijk gering het Amerikaansche belang in China is. Ook ten aanzien van de handelscijfers valt het onmiddellijk in het oog. In 1929 nam China 124.163.000 aan Amerikaansche goede ren af en 259.127.000 aan Japansche. In 1930 be droeg het cijfer van den Amerikaanschen export uit en import naar China 226 millioen dollar, terwijl de Amerikaansche handel met Japan 443.610.000 dollar bedroeg. In 1935 was 43 pro cent van den geheelen handel van Amerika op Azië, Indië niet uitgesloten, met Japan en slechts 14 procent met China. Gedurende vele jaren was de Amerikaansche handel met Japan twee tot vier maal zoo belangrijk als die met China. Echter moge het tot voordeel van China strekken dat sommige zijner producten be langrijker voor de Vereenigde Staten zijn dan die van Japan. Olie, wolfram en antimonium behooren 1x>t die onmisbare Chineesche pro ducten. Wanneer Japan daarvan het mono polie zou verkrijgen, zou dat een ernstige slag voor de Vereenigde Staten beteekenen. Er zijn genoeg Amerikanen die meenen dat de huidige handel met China niet zoo belang rijk is dat deze een oorlog met Japan zou rechtvaardigen. Maar een andere groep denkt daar anders over en meent vooral dat de toe komstige belangrijkheid van den Stille Oceaan voor den wereldhandel niet uit het oog mag worden verloren. Zeven-tiende van den we reldhandel gaat nu nog over den Atlantische Oceaan, maar dit cijfer vermindert gestadig ten voordeele van den Stille Oceaan en het zal niet lang meer duren of er zal een evenwicht in de verhouding bereikt zijn. En bovendien: een proces van af-stand-doen en afwikkeling van het economische belang van de Vereenig de Staten in China zou lang niet zoo gemak kelijk zijn als de gemiddelde Amerikaan meent. Vele isolationistische pacifisten in de Vereenigde Staten hebben luidkeels de dwaze Amerikanen, die in China wonen, gewaar schuwd om daar niet langer te blijven en thuis te komen voor zij de Vereenigde Staten in een oorlog wikkelen. Voor een deel hebben deze aan die waarschuwing gehoor gegeven van de 15.000 Amerikanen, die eens in China waren gevestigd, zijn er nog slechts 6000 over. Maar de 9000, die weggegaan zijn, waren grootendeels vrouwen en kinderen en de over geblevenen zijn bijna allen mannen. De hui dige Japansch-Chïneesche oorlog heeft veel Amerikaansch eigendom vernietigd, doch wat ervan is overgebleven is veelal het eenige be zit der in China wonende Amerikanen. Voor de meesten is elders geen plaats en geen ge legenheid om den kost te verdienen. Alles wat zij bezitten is in China en zij kunnen een voudig niet weggaan tot hun laatste bezit verwoest is. Als wachtpost-in-den-vreemde voor den Amerikaanschen handel zou hun weggaan uit China invloed hebben op het Amerikaansche inkomen en op het werkloos heidscijfer der Vereenigde Staten. Het is zonder twijfel een hoogst belangrijke en zeer dringende zaak voor Amerika, als de leidende handelsmogendheid der wereld, dat Japan bezig is geheel Oost Azië af te sluiten voor de rest van de wereld en zich daar het monopolie van exploitatie, handel en controle te verschaffen. De toeneming van den Japan- schen invloed in China heeft zich voortdu rend van 1931 af, zoowel in het eigenlijke China als in Mandsjoerije, gedemonstreerd. De toenemende terugdringing van vreemde zakenfirma's, de vestiging van Japansche mo nopolies, de voortdurend zich-uitbreidende controle op Chineesche ondernemingen, de onderdrukking van Chineesche ondernemingen die Japansche beconcurreeren, de moreele en politieke onderdrukking van het Chineesche volk en de ..degradatie" der Chineezen door den onbelemmerden invoer van opium dat zyn de zeer duidelijke Japansche oogmerken, die de Vereenigde Staten verontrusten. Want zij leiden niet alleen tot Japansche overheersching van Azië, maar ook tot ver breking van het evenwicht in den Stille Oceaan. En het behoud van dit evenwicht is voor de Vereenigde Staten een zijner levens kwesties. Zoo heeft men wat er op het oogenblik in het Oosten geschiedt ook en vooral te bezien uit Amerikaansch standpunt. En behoeft het nog betoog dat dit ook voor het Rijk der Nederlanden van het allergroot ste belang is? Mr. E. ELIAS Chamberlain „Britsclie luchtmacht in vele opzichten beste ter wereld Bij de opening van het vliegveld Elmdon bij Birmingham heeft Chamberlain een rede ge houden, waarin hij zeide te gelooven, dat de Britsche militaire luchtvaart in velerlei op zichten de beste ter wereld is. „Doch zoo zeide hij, ik zeg u bij voorbaat, dat Sir Kingsley Wood, de minister van luchtvaart, u niet al zijn geheimen vertelt, en gij kunt er zeker van zijn, dat de werkelijkheid alles wat hij ons kan zeggen nog verre te boven gaat". Kingsley Wood, die daarna het woord voer de, wees op het belang van de herbewapening in de lucht. Hij deelde mede, dat Chamberlain de eeretitel was verleend van „Commodore" van Escadrille 915. PROERAMMA DINSDAG 11 JULI 1939. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-uitzeading. 11.00—11.30 v.m. en 3.30— 7.00 R.V.U. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoordracht. 10.50 Voor de vrouw, 11. Causerie „De na tuur in". 11.30 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.15 Het Lyra Trio. 2.Bonte Dinsdagavondtrein (opn. 3.30 Kapel van de Koninklijke Schotsche Garde. 4.80 Kin derkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO- Amusementsorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie „Aandriften, aanleg en al of niet intelligente aanpassing bij dieren". 7.— Orgel spel en zang. 7.40 Literaire causerie en decla matie. 8.— Berichten A.N.P., radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Verkorte opera „La belle Hélène". 9.20 Kapel van de Koninklijke Schotsche Garde. 10.— Radiotooneel. 10.25 AVRO-Dance-Band en soliste. 11.— Berichten A.N.P. Hierna: Orgelspel (opn.) 11.30—12.00 Iliescu's orkest. HILVERSUM II 301.5 M. KRO-uitzending.. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Be richten). 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO- orkest. 1.— Gramofoonmuziek. 1.20 KRO- Melodisten en solist. 2.— Vrouwenuur. 3.— Gramofoonmuziek. 4.KRO-Melodisten en solist. 4.45 Zang met pianobegeleiding. 5.— KRO-orkest (5.45—6.05 Felicltatiebezoek. ca. 6.30 Berichten. 6.35 Sportpraatje. 7.— Berich ten. 7.15 Causerie „Handwerk en machine in de meubelkunst". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.— Berichten AUF, mededeelingen. 8.15 Stede lijk orkest van Maastricht. 9.15 Reportage. 9.45 KRO-Boys en solist. 10.— Hawaiian, gi- taarsoli met pianobegeleiding. 10.10 KRO- Boys en solist. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 John Kristel's orkest. 11.20—12.00 Gramofoon muziek. DROTWICH 1500 M. 11.20 Vocaal concert. 11.50 Orgelspel. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.05 Vragenbeantwording 1.20 Dansmuziek (gr.pl.) 1.50 Het Barrington kwartet (vocaal). 2.20 Jack Wilson's kwintet. 2.50 Orgelspel. 3.15 Programma, gewijd aan de Schotsche landstreek Carradale. 3.50 Het Lewisham Hippo-drome-orkest. 4.35 Het Bronkhurst-Trio en solist. 5.20 Harry David son's orkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Be richten. 6.50 Civil Defence", causerie. 7.05 Lew Stone en zijn Band. 7.50 Trio-concert. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten 9.50 Causerie „Questions in the air". 10.10 Zang. 10.30 Orchestre Raymonde. 11.20 Lou Preager en zijn Band en solisten. 11.50 Gra mofoonmuziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 9.00—9.15 en 12.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.25 Giardino- orkest. 2.00, 2.35. 3.05 en 3.50 Gramofoonmuziek 6.35 Cello en piano.7.20 en 8.25 Gramofoon muziek. 8.50 Radiotooneel. 10.5011.35 Het Pasquier-Trio en solisten. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Kur-orkest Bad Salzuflen. 8.50—9.50 Omroeporkest. 12.20 en 1.35 Rheinlsche Landesorkest. 2.303.20 Po pulair concert. 4.20 Kur-orkest Bad Driburg en solist (5.205.30 Gramofoonmuziek). 6.40 Het Prisca-kwartet en soliste. 7.30 Populair concert. 8.05 West-Duitsch Weekoverzicht. 8.35 Omroeporkest en solisten (opn.) 11.0012.20 Hans Bund's orkest. BRUSSEL 322 M. 12.H Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Trio Demevere 6.20 Omroepkoor met toe lichting. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep orkest. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.20 Radio tooneel met muziek. 10.3011.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M.: 12.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 12.50 en 1.30 Max Alexys' orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelconcert 6.35 en 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solis ten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DFUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Politiek dagbladoverzicht. 8.50 Karl Ristenpart's Kamerorkest en solisten. 9.50 Reisverteliing. 10.20 Berichten. 10.40 Viool eh piano. 11.05 Berichten. 11.20-—12.20 Omroep- dansorkest.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9