De Schat in de Woestijn FEUILLETON Naar het Engelsch van HECTOR JENNINGS Nadruk Verboden. 40) De eenige begaanbare weg daalde-snel af naar een onmetelijk wijde en ondiepe laagte. Waarschijnlijk was dit bassin gevormd door het inzakken van het land rondom een uit- gebluschten vulkaan, welks vroegere werking werd bewezen door een groep smalle heuveltjes in de verte. Oostwaarts loopend. Noordelijk van den zoo vreemd aangegeven krater, was het droge rivierbed, dat de oase had gescha pen en de bron had doen ontstaan, waaraan de plaats zijn naam ontleende. Ongelukkig was de groep lavabergjes ver voorbij het mid- van de holte gelegen. Ze werden aan drie zijden beheerscht door kleine heuvels en of schoon ze in sommige opzichten goed te ver dedigen waren, hadden ze het groote nadeel in een kring te liggen. Dientengevolge was de eenige plek. die veilig was voor het vuur van den vijand, aan de Westzijde, en de ver dedigers schenen dit begrepen te hebben. Dick telde de kegels: het waren er zeven! Ofschoon de afstand minstens anderhalve mijl was. kon hij mrs. Haxton zien zitten tusschen twee groote rotsblokken. Von Ker ber was dicht bij haar haar en de Arabieren die bij hen waren, lagen verspreid tusschen de rotsen in stellingen, vanwaar ze het onop houdelijk schieten van de heuvels af konden beantwoorden. Hun kameelen lagen bijeen in een holte tusschen de twee westelijke hoogten en voor zoover Royson kon beoordeelen, had hetkleine gezelschap nog niet veel verliezen geleden. Maar de taktiek van hun aanvallers was duidelijk. De Hadendowa's hadden slui pend en ongemerkt, den hoogeren grond ten Noorden, Oosten en Zuiden bezet. Ze hadden waarschijnlijk de niets kwaads vermoedende kafila uit de open oase verdreven, wan.t daar stonden nog een paar tenten en wat kamp gerei en het was hun bedoeling dichterbij te kruipen en de hoorns van een zich steeds meer sluitende halve maan steeds Westelijker voort te schuiven tot een samenkomen van die uiteinden hun vlak voor zonsondergang, een succesvollen stormloop zou mogelijk maken. Alle twijfel op dat punt werd overigens op geheven door de ontdekking, dat twee sterke afdeeloingen Hadendowa's zich verzamelden op tegenovergelegen hellingen van naastbij- zijnde heuvels. Ze reden voor het meerendeel op kameelen en verrieden hun aanwezigheid niet door deel te nemen aan het vuren. Ze schenen een signaal af te wachten voor ze de vlakte in reden om den meedoogenloozen kring te sluiten, die de ten doode gedoemde bezetting van de Zeven Heuvels zou om singelen. Er was geen oogenblik te verliezen, en Royson, die zijn plan gemaakt had, voerde het onmiddellijk uit. Hij en de zes matrozen zouden het eerst den heuvelkam overschrij den, terwijl een paar Arabieren met hen mee zouden gaan. maar zoodra ze gezien waren zouden terug rennen om den indruk te wek ken, dat ze anderen waren gaan roepen. De mannen van de Aphrodite zouden in volle vaart doorrijden naar de belegerden. Twee minuten later moest Abdur Kader de helft van zijn Arabieren over den rand leiden en op den rechter vleugel van den vijand afgaan, terwijl na een gelijke tusschenpoos, Abdullah aan het hoofd van de overblijvenden eveneens zou komen aanstuiven en zich tegen den lin- kelvleugel van den vijand keeren. De tegen standers zouden zoo drie opeenvolgende gol ven van redders, zien aanrollen, elk blijkbaar sterker dan de vorige, die kwamen uit de eenige richting waaruit hulp mogelijk was. Alfieri en zijn mannen kenden de sterkte van mr, Fenshawe's expeditie. Als ze zich ver beeldden, dat deze voltallig naderde, zouden ze misschien op de vlucht slaan zonder nog een schot te lossen. Als ze echter begonnen te vechten, hadden Abdur Kader en Abdullah de strikste bevelen om de flanken niet te vervolgen, maar samen te komen naar de heuveltjes, waar Royson tegen dien tijd de benarde kleine expeditie hcop en nieuwen moed zou hebben gegeven. Mochten de Hadendowa's een algemeenen aanval wagen, dan moest de geheele strijd macht, redders en geredden terugtrekken, den strijd veranderen in een achterhoede gevecht en de Hadendowa's dwingen het voordeel van hun hooger gelegen positie prijs te geven. Wanneer ze eenmaal in het open veld waren, rekende Royson op het betere schieten van zijn zes zeelui allen scherpschutters om de kans onmisbaar te zijnen gunste te doen keeren. terwijl zijn Arabieren de geruststel lende zekerheid hadden, dat iedere mijl. die ze bij den terugtocht wonnen hen dichter bracht bij de machtige karavaan, die gestadig dichterbij kwam. Het plan was in alle opzichten uitmuntend Onder gewone omstandigheden zou het zeker succes hebben gehad, maar het gezonde ver stand kan nooit rekening houden met de in vallen van een krankzinnige en Alfieri, uitge put door ontberingen en moreele ellende, werd krankzinnig, toen hij ontzet zag opdagen voor hen, die hij zeker meende in de val te heb ben gelokt. Luid vloekend in het Italiaansch en het Arabisch riep hij den naastbijzijnden toe hem te volgen en verliet hij de bescherming van een der lage heuvels. Van pure opwinding ge hoorzaamden een paar Hadendowa's zijn wild bevel. Ze hadden niet ver te gaan, maar de rotsige rivierbedding kon alleen maar lang zaam gepasseerd worden. Nu was het tijd voor het zwaarbeproefde troepje onder von Kerber om pal te staan. Ze hadden Alfieri en lederen man van het half dozijn bandieten, dat hem vergezelde kunnen neerschieten. Drie groe pen schreeuwende mannen snelden al te hulp over den betrekkelijk gladden bodem van het bassin. In hoogstens vijf minuten zouden de aanvallende Hadendowa's zijn teruggeslagen naar de heuvels en vriend en vijand dachten niet anders dan dat mr. Fenshawe's geheele kafila zich met onweer staanbare élan in het gevecht stortte. Maar toen gebeurde het onbegrijpelijke. Terwijl von Kerber en mrs. Haxton de dringende nood zakelijkheid inzagen om den wanhopigen strijd juist deze enkele minuten nog vol te houden, verloren hun Arabieren, na geduren de den heelen uitputtenden dag koelbloedig en dapper te hebben gestreden, volkomen hun bezinning. Doof voor de gebeden en ver- wenschingen van den Oostenrijker, zonder te luisteren naar mrs. Haxton's schrille kreten, dat ze de weinige aanvallers, die gevaarlijk dichtbij waren, zouden tegenhouden, gaven ze toe aan een blinden onbegrijpelijken drang tot zelfbehoud en vluchtten in verwarring naar de kameelen. Plotseling werden deze mannen van een krijgshaftigen stam losge broken wilden, die als krankzinnigen voch ten om een rijdier te bemachtigen en er zich niet om bekommerden of hun mees ters en kameraden ontkwamen of het leven lieten. Verscheidene kameelen waren gewond, sommige waren dood en zelfs werd kostbare tijd verspild met worstelen om het bezit van die dieren, die zich nog bewegen konden. Teen von Kerber besefte dat een kameel redding beteekende voor mrs. Haxton en hemzelf, riep hij haar toe dicht bij hom te blijven en liep hij op een bereden Arabier toe, die uit de mêlée te voorschijn kwam. Hij beval den man halt te houden en zóó dicht bij waren Royson en zijn kleine afdeeling op dat oogenblik, dat de kameel alle drie in veiligheid had kunnen brengen. Maar de Arabier boog het hoofd en spoorde het schommelende dier tot snellerf draf aan. Von Kerber vuurde op hem en de ongelukkige Arabier viel als een pop van zijn hooge zitplaats. De teugel van den kameel grijpend wierp de Oostenrijker mrs. Haxton in het zadel. Door den afstand van den grond was het onmogelijk haar daar stevig te plaat sen, maar zij hielp hem dapper, klauterde op de een of andere manier op de lastige zit plaats en bukte om hem op te trekken. Ze was er tenslotte in geslaagd. Het opgewonden dier sprong vooruit om weg te komen van het angst aanjagend rumoer achter hem, toen een zware slag het kolossale lichaam deed schokken, de kameel viel in de knieën, sloeg op zijn zijde en wierp de beide berijders tWordt vervolgd). De nationale vijfkamp, georganiseerd door het Ned. Olympisch Comité, is Maandag te Amers foort begonnen. Een foto tijdens het nummer handgranaat-werpen De Koning van België woonde met Prinses Josephine Charlotte de demonstraties op het vliegveld van Evere bij ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Belgische militaire lucht vaartafdeeling De eerste étappe van den Tour de France, Parijs-Caen, is Maandag verreden. De renners onderweg na den start te Le Vesinet De .Grand Prix" van Reims is bij de Zondag op dit circuit gehouden races gewonnen door den Duitscher Muller, die de 400 K.M. aflegde in 2 uur 21 min. 11 seconden met een gemiddelde snelheid van 169.381 K.M. per uur 1200 schoolkinderen hebben Maandagmiddag op het Thompsonplein te Den Haag een massale zang uitvoering gegeven onder leiding van den heer G. Francois. Een kijkje tijdens de zanghulde bij de Thompson-herdenking Crace Moore werd tijdens haar bezoek aan Parijs op Montmartre met traditio- neelen luister en typische plechtigheden ontvangen. De zangeres temidden van een vroolijk groepje Gereed voor den start. - De acht Nederlandsche renners, die deelnemen aan den Tour de France, staan te Le Vesinet klaar, om den grooten strijd aan te binden De Finsche looper Maki vestigde te Parijs een nieuw record over de twee Engel- sche mijlen tijdens de inter nationale atletiekwedstrij den, welke Zondag gegou- den zijn Het muziekcorps der Scots Guards, dat in verband met de tentoonstelling .Het Leger" te Den Haag eenige con certen in ons land zal geven, arriveerde Maandagavond onder geweldige belang stelling in de Residentie. Na de begroeting der gasten spelen dezen het .Wilhelmus"

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8