IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Eindelijk verlaging van den boterprijs. Tweede Kamer voel zich opgejaagd. Twintigste boschbrand van Croesbeek. De verloren zoon weer teruggekeerd. 24e JAARGANG No. 213 Uitgave Lourene Cooter. MaatschappQ voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Boutstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, IJmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen tn de Kennemer Courant Directie. P W. PEEREBOOM EiN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 12 JULI 1939 Het in uitzicht gestelde peil zal worden bereikt. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede: Reeds sedert eenige weken is de z.g. zomerprijs voor boter (n.l. de som van commissienoteering en het bedrag van heffing en steunuitkeering) vrij aan zienlijk boven het bedrag, hetwelk door den minister van economische zaken terzake is vastgesteld op f 1.30, gestegen. Zulks houdt o.m. verband met de om standigheid dat wijziging in het bedrag van heffing en steunuitkeering zooveel mogelijk wordt vermeden, teneinde een regelmatige uitvoer zooveel mogelijk te bevorderen. Gezien de huidige positie der botermarkt ligt het in het voorne men, het bedrag van heffing en steun uitkeering deze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomerprijs. (Men dient bij lezing van bovenstaande in .oogenschouw te nemen, dat de prijs van f 1.30 per kg. de prijs van de wereldmarkt is. In den kleinhandel is deze prijs hooger, omdat er nog handelsonkosten, winst enz. bij komen. Red.) Abonnementen per week f0.12'/j, pc* maand f0.52'/2« per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Suppletoire begrooting voor defensie te laat ingediend? Het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de on langs ingediende suppletoire begrooting voor 1939 voor het departement van Defensie is ver schenen. Daaraan wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden, die onder de omstandig heden van het oogenblik gemeend hadden zich niet tegen het in behandeling nemen op zoo korten termijn van het onderhavige wetsont werp te mogen verzetten, verklaarden het te be treuren, dat dit ontwerp op een zoodanig tijd stip werd ingediend, dat het betrachten van zoo grooten spoed noodzakelijk werd. Te meer bedenking hadden deze leden tegën den bedoelden gang van zaken, wijl een zeer belangrijk deel der aangevraagde gelden be stemd is voor voorzieningen, welker noodzake lijkheid voor de regeering reeds lang moet heb ben vastgestaan en met welker voorbereiding dus reeds geruimen tijd geleden zal o& althans zou moeten zijn aangevangen. Ook werd de vraag gesteld, of, en zoo ja, in hoever en om welke gewichtige redenen reeds op de goedkeuring van deze suppletoire begroo ting is vooruitgeloopen. Bij vele leden bestond bezwaar tegen de wijze, waarop met het overschot van het in September 1938 ter beschikking van de regee ring gestelde bedrag van f 100 millioen is ge handeld. Van'dat bedrag is in 1938 slechts f 3 millioen gebruikt behoeven te worden. Het overschot van f 97 millioen is met toepassing van artikel 24 der Comptabiliteitswet overge bracht naar de begrooting voor 1939. De regee ring had daartoe formeel het recht. Van mate rieel standpunt bezien is deze maatregel echter niet zonder bedenking. Verscheidene leden maakten de opmerking, dat de regeering haar bevoegdheid te buiten is gegaan door bij Koninklijk besluit van 24 Juni 1939 niet alleen de overgebleven f 97 millioen over te brengen naar een nieuw artikel 226 der begrooting voor 1939, doch tevens dat nieuwe artikel zelf wederom aan te wijzen voor toepas sing van artikel 24 der comptabiliteitswet, zoo dat een eventueel restant weder naar de be grooting van 1940 zou kunnen worden overge bracht. Naar de meening dezer leden lijdt het geen twijfel, dat de bevoegdheid tot de hierbe- doelde aanwijzing bij uitsluiting toekomt aan den wetgever. Op grond van deze zienswijze achten zij een wijziging van het genoemde Ko ninklijk besluit noodzakelijk. Voorts werden eenige losse vragen gesteld. Zoo werd. een opgave verzocht van het aantal dienstplichtigen, uitgedrukt in een percentage van het totale aantal opgeroepenen, dat uit elk der provinciën buitengewoon onder de wapenen is moeten komen. Herinnerd werd daarbij aan de door de regeering gedane toezegging, dat zou worden rekening gehouden met het feit, dat in April jl. verhoudingsgewijs meer dienstplich tigen uit Limburg werden opgeroepen dan uit de andere deelen van het land. Gevraagd werd, of in dit opzicht reeds eenige maatregel geno men is. Aan kwaadwilligheid kan niet getwijfeld worden. Op de Mookerheide bij de Mooker- sehans brak Dinsdagavond omstreeks acht uur opnieuw een felle brand uit in een bosch van jonge dennen, de twintigste in de reeks boschbranden van dezen zomer. Nadat landbouwers en voorbijgan gers het vuur, dat de Mookerschans ernstig bedreigde, hadden bedwongen, bleek dat ongeveer veertig are bosch was vernield. Thans vermoedt men met nog grooter zekerheid, dat brandstichting de oor zaak is. Bij de plaats van den brand vond men n.l. de stuurstang van een fiets. Hiervan was het eene eind met een stop gesloten, terwijl het andere eind in brandbaar materiaal stak. De politie van Mook verdacht een paar personen, doch na een kort on derzoek werden deze op vrije voeten, gesteld, Het onderzoek wordt intuschen voort gezet.. ZEILEN OSTENDE—DEN HELDER. Dinsdagochtend zijn de drie jachten, welke te Ostende gestart waren voor den wedstrijd Ostende—den Helder, in de haven van deze laatste plaats binnengevaren. Ook ditmaal kwam de Zeearend als eerste aan. De uitslag luidt: Open klasse: 1. Zeearend (C. Bruynzeel, Koninklijke), werkelijke tijd 16 uur 34 min. 57,5 sec.; berekende tijd 13 uur 35 min. 9 sec..2. Corabia 2, (mr. J. Kars, Maas)wer kelijke tijd 19 uur 20 min. 44.5 sec., bere kende tijd 14 uur 39 min. 9 sec. Kruiserklasse: 1. Boekanier (W. Ruys, Maas), werkelijke tijd 18 uur 47 min. 39 sec.; berekende tijd 15 uur 57 min. 23 sec. Nog twee schorsingen te IJsselmuiden. Gearresteerde ambtenaar leefde boven zijn stand. Omtrent het geval van verduistering van gelden ter gemeentesecretarie van IJssel muiden, vernemen wij, dat een ander ambte naar ter secretarie en de gemeente-veldwach ter uit hun betrekking geschorst zijn. Of en in hoeverre zij bij de verduistering en de falsi ficaties betrokken zijn staat nog niet vast Dinsdag is de gearresteerde ambtenaar, die in voorloopige hechtenis gesteld is, door den rechter-commissaris te Zwolle verhoord. Het onderzoek naar den omvang van de knoeie rijen */ordt vortgezet. Van den gearresterden ambtenaar was het bekend, dat hij zich uitgaven veroorloofde, die moeilijk in overeenstemming waren te brengen met zijn salaris. Ons aller N. In het Staatsblad zijn eenige Konink lijke besluiten afgekondigd betreffende de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij. het eindexamen der gymnasia en hoogere burgerscholen, het Staats examen en de examens voor de akte lager onderwijs. Tevens wordt een wij ziging gebracht in het leerplan der gym nasia en hoogere burgerscholen. Bij de wijziging, welke thans wordt ingevoerd, worden de enkele e en o en het weglaten van de stomme ch ge handhaafd.' Voor de 'gèslachtenregeling moet voorstaan weer De Vries en Te Winkel worden toegepast. Voor de voornaamwoorden zal de overeenkom stige regeling gelden. Hieromtrent zal echter een nadere beslissing worden genomen, in afwachting van het rap port der commissie Fockema Andreae. WIELRIJDEN DE TOUR DE FRANCE. Lanibrichts blinkt uit in de tijdrace van Caën naar Vire. Uit Rennes: (van een specialen AJ4.P.-ver slaggever). Op den tweeden dag van den Tour de France zijn zoowel tijdens den tijd rit als in de tweede helft van de étappe gron dige wijzigingen in de klasseering der renners gekomen, wel een bewijs, hoe fel de strijd dit jaar is. Fournier raakte zijn gele trui kwijt aan zijn langenoot Fontenay. En voor wat de Nederlanders betreft, kwam Lanibrichts op de 18de plaats, De Korver werd 38e (Maan dag 55e), Albert van Schendel 40e (Maandag 20e), Sijen 43e (na de eerste étappe 22e), Gom- mers 49e (Maandag 21e), Domonicus 51e (na de eerste étappe 54e), Anton van Schendel 59e (Maandag 65e) en Hollemons werd 70e in de rangschkking een plaats, welke hij Maan dag ook bezette. De Luxemburger Leisen werd geëlimineerd, omdat hij Dinsdag als laatste in het klassement stond. Men zal kunnen denken, dat de tweede étappe, welke de renners Dinsdag bracht van Caën naar Rennes, een van de minst zware van den Tour is. Inderdaad, de afstand bedraagt slechts 183 K.M., doch de organisa toren van den Tour hebben ook thans een middel gevonden om er voor te zorgen, dat de renners zich ook in deze étappe volledig zou den moeten geven. Daartoe laschten zij reeds in deze étappe een tijdrage in en wel het gedeelte van Caën naar Vire, over 63.5 K.M. Dinsdagmorgen vroeg in Caën werden de renners volgens een speciale formule om de twee minuten gestart, waarna zij geheel op eigen kracht den rit naar Vire moesten on dernemen. Straffen waren gesteld op trekken., op behulpzaam zijn bij het omleggen van banden of wat den renners tijdens een rit zooal kan overkomen. Zulk een tijdrace is een kolfje naar de hand van de rouleurs, die in uiterste regelmaat een bepaald traject kuniien afleggen. Dinsdagmorgen waren de rouleurs aan de beurt én het is voor ons natuurlijk verheu gend, dat de jonge Limburger Lambrichts in deze tijdrace tusschen de sterkste renners zulk een prachtig succes heeft weten te be halen. Trouwens, onze landgenoot heeft Maandag tijdens de eerste étappe al zoo uit- De middensluis te IJmuiden wordt op het oogenblik van nieuwe deuren voorzien. Een der kolossen wordt gemonteerd stekend gereden, dat hij de „ontdekking van den Tour" werd genoemd. Dien indruk heeft hij zonder twijfel be vestigd, door in de tijdrace als tweede ti eindigen. Romain Maes was slechts 24 secon den sneller, dan de Nederlandsche renner. Onze landgenoot werd op die manier tweede in het algemeen klassement achter Romain Maes. De tactiek van onze Nederlandsche ploe^ in het tweede gedeelte van de étappe van Dinsdag hebben wij eerlijk gezegd niet kun nen bewonderen. Juist met het oog op het landenklassement, hadden minstens drie onzer landgenooten moeten probeeren, onder de eerste dertig aankomenden te behooren De Korver was er zonder twijfel in geslaagd, een goede plaats te bemachtigen, als hij niet tweemaal had moeten afstappen in den laat- sten kilometer vóór het einde, om zijn ketting om te leggen. Doch wij mogen tevreden zijn voor het oogenblik, want onze landgenooten hebben zich als ploeg volledig gehandhaafd. Er zijn geen uitvallers en de stemming in het groepje Hollandsche jongens is uitste kend De tijdrace van Caën naar Vire. Do eerste renner, die Dinsdagmorgen in Caën startte, was de laatst bmnengekomene van Maandagavond, Galateau. Daarna volgde Yellamos, vervolgens A. Mersch en zoo sprongsgewijze verder. Te memoreeren valt, dat wij eigenlijk moeilijk kunnen spreken van den vlakken weg, want het terrein is ongeveer zoo geaccidenteerd, als in Zuid-Limburg. De renners moeten constant klimmen en dalen. De individueele tijdrace over 63.5 K.M. is dan ook sloopend voor de krachten der renners. Geen wonder, dat deelnemers aan den Tour met beroemde namen het Dinsdagmorgen moesten afleggen tegen de onverbiddelijkheid van het horloge. Aanvankelijk was Litschi houder van den snelsten tijd, maar Lam brichts stelde zich als 77e gestart, vóór hem op de eerste plaats, waarna Romain Maes aan de Nederlandsche illusie van een overwinning een einde maakte dooi' nog sneller te fietsen. De overige Nederlanders hebben eveneens voortreffelijk gereden in de morgenuren. Albert van Schendel maakte een tijd van uur 44 min., Sijen deed over den afstand - uur 45 min. De anderen waren minder snel. Het gedeelte VireRennes. Het algemeen vermoeden was, dat de ren ners het in den middag kalm zouden op vatten, omdat de tijdrace hen in de beenen zou zitten. Geheel anders is het uitgekomen en wel vooral, doordat er tusschen de deel nemende ploegen zulk een groote rivaliteit heerscht. Hoewel de meening overheerschte, dat de Belgen Dinsdag zouden probeeren hun slag te slaan, waren het de Franschen, die gedurende de race van Vire naar Rennes mee wegliepen, toen enkele renners daarvoor kans zagen. Vooral de Regionalen reden hard; Tassin werd eerste en Fonteau tweede. De geduchte Bel gen kwamen er niet aan te pas. De Nederlanders bleven in het laatste pelo ton hangen, terwijl de uitloopers hun voor sprong steeds wisten te vergrooten. Domini- cus had in de eerste kilometers de tijdracp in de beenen. Hij kwam moeizaam mee, maar langzamerhand werd het beter, zoodat hij nog als 33e binnenkwam. De Korver was onze snelste landgenoot met de 30e plaats op dezen middag. Heden leidt de derde étappe van Rennes naar Brest, een afstand van 244 K.M. De stand in de algemeene rangschikking na de tweede étappe luidt; 1. Fontenay (Frankrijk) 11 uur 15 min. 15 sec. 2. Pedroli (Zwitserland) 11 uur 17 min. 25 sec. 3. Mersch (Luxemburg) 11- uur 17 min 26 sec. 4. Clemens (Luxemburg) 11 uur 17 min. 31 sec. 5. Disseaux (België) 11 uur 18 min. 31 sec. 18. Lambrichts 11 uur 22 min. 55 se. 38 De Korver 11 uur 30 min. 34 sec. 40 Albert van Schendel 11 uur 30 min. 40 sec. 43. Sijen 11 uur 31 min. 40 sec. 49. Gommers 11 uur 33 min. 34 sec. 51. Dominicus 11 uur 33 min. 48 sec. 59. Ton van Schendel 11 uur 40 min. 31 sec. 70. Hellemons 11 uur 50 min. 49 sec. Het landenklassement luidt: 1. Zud-Oost Frankrijk 33 uur 47 min. 46 sec. Frankrijk 34 uur 1 min. 45 sec. 3. België 34 uur 1 min. 54 sec. 4. West-Frankrijk 34 uur 2 min. 16 sec. 9. Nederland 34 uur 24 min. 9 sec. Het zijn vervaarlijke scharnieren, waarin de nieuwe deuren komen te hangen, welke thans in de middensluis te IJmuiden worden aangebracht SCHAKEN Om het kampioenschap van Nederland. De tweede ronde van het kampioenschap van Nederland werd Dinsdagavond onder vrij groo te belangstelling te Amsterdam gespeeld. De uitslagen luiden: Stumpers-Van Doesburgh y2J4 WijnansDe Ronde afgebroken. Van ScheltingaLandau XAJ4 Van SteenisVan den Bosch 01 SterkRoele y2>4 De stand na de tweede ronde luidt: 1, 2,-3 en 4 Van Doesburgh, Van Scheltinga, ar. Sterk en Roele allen iy2 pnt. 5 en 6 Landau en Jhr. mr. dr. Van den Bosch, beiden 1 pnt. 7 Wijnans 14 pnt. plus 1 afgebr. partij; 8 Stumpers y2 pnt. 9. De Ronde 0 punten plus 1 afgebr. partij; 10 Van Steenis 0 pnt. ZWEMMEN Jo Waal berg verbetert een wereldrecord. Jo Waalberg. Mej. Jo Waalberg heeft Dinsdagavond in het A. M. V. J.-Bad te Amsterdam een poging gedaan o m het wereldrecord over 200 yards schoolslag, dat op haar naam stond, met 2 min. 41.4 sec., gevestigd op 2 November 1937 te Amsterdam, te verbeteren. Hoewel de A.D.Z.-zwemstcr niet bijzonder in conditie was, slaagde zij er in, dit record met niet minder dan 1,1 sec. te verbeteren. Zij noteerde over de 200 yards een tijd van 2 min. 40,3 sec. Haar tusschen tij den luiden: 50 Meter 39 sec., 100 meter 1 min. 24.5 sec., 150 meter 2 min. 10 sec., 175 meter 2 min. 34.6 sec. VOETBAL PROMOTIE. EN DEGRADATIE- WEDSTRIJDEN. Poging tot afschaffing. De Commissie van actie (samengesteld uit twaalf clubs) tot het afhalen der promotie- en degradatiewedstrijden in de Af deelingen I en II van den K.N.V.B. heeft tot de ver- eenigingen, spelende in die afdeeling, een circulaire, gericht, waarin het volgende wordt medegedeeld: „Het is u bekend, dat door zes Bondsafge- vaardigden een voorstel is ingediend tot af schaffing van promotie—degradatie-wedstrij den. Dit is aanleiding voor onze Commissie van Actie, zich tot u te wenden met het volgende verzoek om ons, naar aanleiding van de op gedane ervaringen in de promotie- en degra datie-wedstrijden, uw steun te willen verleenen om deze wedstrijden met ingang van het ko mende seizoen niet meer te doen plaats heb ben, het aantal clubs in iedere klasse tot twaalf uit te breiden en verder te regelen volgens onderstaand scherma: Eerste klasse. De Nos. 1 van ieder der vijf afdeelingen spelen een heele competitie om het Kam pioenschap van Nederland. De Nos. 11 en 12 degradeeren automatisch naar de ttveede klasse. Tweede klasse. De Nos. 1 promoveeren zonder meer naar naar de eerse klasse, terwijl de Nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar de derde klasse. Derde klasse. De Nos. 1 promoveeren zonder meer naar de tweede klasse, terwijl de Nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar de vierde klasse Vierde klasse. De Nos. 1 promoveeren zonder meer naar de derde klasse, terwijl de Nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar de plaatselijke bonden. Wij zijn er van overtuigd, dat deze rege ling de voetbalsport in het algemeen en aan onze vereer.igingen in het bijzonder zeer ten goede zal komen en voor goed een einde zal maken aan de zenuwsloopende en af brekende promotie- en degradatie-wedstrij den. Ze maakt het tevens de goed gefundeerde clubs gemakkelijker het verloren terrein te herwinnen; het zal er o.i. veel toe bijdragen het spelpeil op een nog hooger niveau te brengen. Ook uit financieel oogpunt bezien zal deze regeling aan alle clubs ten goede komen en niet zooals nu gebeurt, aan enkele clubs, die betrokken worden bij de promotie- en degradatiewedstrijden. De meesten onzer, die reeds meer dan tien tallen jaren leiding aan hun clubs geven, daarbij heel veel ondervinding hebben opge daan. de promotie- en degradatie-wedstrijden in al haar ph&sen hebben medegemaakt, doen hier nogmaals een ernstig beroep op de ver een igingsbestu ren, hen te helpen, deze wed strijden, die in bijna geheel Europa niet meer bestaan, ook hier te doen vervallen. Tenslotte deelen wij u mede. dat er bereids door ons stappen gedaan zijn bij de besturen der belangen-vereenigingen tot het houden van een buitengewone vergadering op korten termijn, met als eenig punt: Afschaffing Promotie-Degradatie-wedstrijden". Aan de vereenigingen wordt tenslotte ge vraagd. de eventueele adhaesie-betuigmg vóór 18 Juli in te zenden. Voorzitter dezer commissie is de heer J. H. Luijken te Haarlem.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1