ten. weg into* iiuiqe JCuHstmaats 7led&Uaudsche JCuttsf Arturo Benedetti HARKT BERICHTEN te Boedapest Een belangrijke ontdekking: Internationale muziekwedsfrijd te Cenève blijkt zeer nuttig GENèVE, Juli 1939. Om de jonge uitvoerende kunstenaars in de verschillende deelen der wereld, doch voornamelijk natuurlijk in Euro pa, in staat te stellen ten overstaan van erkend deskundige kunstenaars hun gaven te ontplooien en hun wellicht den weg naar kunstenaarsroem wat te ver gemakkelijken heeft de Directeur van het Geneefsche Muziekconservatorium Henri Gagnebin dit jaar het initiatief genomen tot het organiseeren van een internationalen Muziekwedstrijd voor Jonge Uitvoerende Kunstenaars bene- dqn den leeftijd van 30 jaren. Deze wedstrijd, die hier van 26 Juni tot en met 7 Juli geduurd heeft, is besloten met een door verschillende omroepstations uitgezonden symphonieconcert onder leiding van Ernest Ansermet, waarbij de meeste prijswinnaars van den muziekwedstrijd als solisten zijn opgetre den. De wedstrijd is een zoo groot succes gewor den, dat het reeds vrijwel vaststaat, dat hij het volgend jaar (en naar men hoopt ook later ieder jaar) herhaald zal worden. Er waren meer dan 150 deelnemers uit 20 verschillende landen; 50 werden tot den eindstrijd toegelaten. Deskundigen van internationalen roep toonden als juryleden de belangstelling der kunstwereld en waarborgden een onpartijdige beoordeeling. De openbare belangstelling was zoo groot, dat menigmaal publiek geweigerd moest worden. Juist de laatste wedstrijddag bracht de ontdek king van een buitengemeen pianistentalent, dat wellicht zonder dezen internationalen wedstrijd veel meer moeite zou gehad hebben zich aan de kunstwereld als een kracht van den allereer- sten rang bekend te maken. De wedstrijd was gesplitst in zeven groepen: zang, piano, viool, fluit, klarinet, hobo, fagot. Voor zang, piano en fluit werd bovendien door dames en heeren afzonderlijk gestreden. Voor zang, piano en viool waren zes eerste prijzen (drie voor dames, drie voor heeren) van ieder 1000 Zwitsersche franken uitgeloofd; voor fluit, klarinet, hobo en fagot vier eerste prijzen van ieder 500 franken. De deelnemers moesten eerst een voorexamen afleggen, dat ten doel had het kaf van het koren te scheiden. Dit voorexamen was zoo ingericht, dat zelfs de juryleden niet konden weten, wie zijn kunst voordroeg. Publiek werd daarbij na tuurlijk ook in het geheel niet toegelaten. Ieder jurylid gaf den onbekenden candidaat een cij fer (maximum 10) en wie op deze wijze een gemiddelde van 7 had verkregen werd goed ge noeg geacht, om in het openbaar zijn talenten te toonen. schuchter en zacht in den omgang, is naar dezen wedstrijd gereisd in een versleten werkpakje, dat hij ook op het feestconcert zou hebben ge dragen, als de commissie van organisatie niet in allerijl voor den grooten prijswinnaar van de- zijn strijd een rok met toebehooren had gehuurd! Maar het heeft hun nog heel wat moeite gekost den jongen pianist ertoe te bewegen in dit plech tige costuum op te treden! Moeilijke tijden zullen den jongen Arthur thans te wachten staan, wanneer impressario's zich haasten zullen met deze Geneefsche „open baring" in verbinding te treden en hem con tracten voor zijn optreden op groote concerten zullen voorleggen. Moge het den jeugdigen on bedorven kunstenaar gelukken een goeden vriend te verkrijgen, die de aardsche beslommeringen van hem verwijderd weet te houden, zonder dat hem het gerechte aandeel in de rijkdommen, die met zijn kunst veroverd zullen worden, zal ont gaan! Hoe zal Arturo Benedetti-Michelangeli. deze sympathieke kunstenaar van thans, zich dooi den zwaren overgangstijd van onbekendheid naar beroemdheid heenslaan? De vele honderden, die gisteren en vandaag deze ontdekking van een kunstenaar van zeldzame begaafdheid hebben medebeleefd, koesteren stellig de beste wen- schen voor zijn kunst en zijn persoon! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. VEEMARKT ROTTERDAM. 10 Juli 1939. Aanvoer totaal 2743. Vette runderen 689, Vette kalveren 440, Nuchtere kalven 5, Scha pen en lammeren 774, Varkens 634, Biggen 1. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal 75, 2e kwal 62, 3e kwal 3448. Vette ossen resp. 67, 60, 36—48. Vette kalveren 100, 80, 50—60. Varkens (levend gewicht) 51, 50, 49. Schapen 48, 42, 30. Lammeren 50, 45, 40. Prijzen per stuk: Schapen le kwal 20, 2e kwal 17, 3e kwal. 14. Lammeren resp 12, 9, 7. Vette koeien en ossen, aanvoer iets grooter, handel stroef, prijzen le kwal. koeien en le en 2e kwal. ossen iets lager. Verder als vorige week. Prima's 78 en 72 ct. Vette kalveren, aanvoer zeer groot, handel traag, prijzen iets lager. Prima's tot 1.10. Schapen en lammeren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel tamelijk, prijzen beste lammeren iets stijver, verder on veranderd. Varkens, aanvoer als vorige week, handel levendig, prijzen stijgend. Eenige partijen schapen voor export ver kocht. Japansche bladen bespreken de mogelijkheden van oorlog met Engeland. Vlootkringen te Tokio geven uitdrukking aan diepe bezorgdheid betreffende de a.s. bespre kingen te Tokio over een regeling van de kwes- tie-Tientsin ofschoon naar verluidt nog geen besluit is genomen over het zenden van een waarnemer door de admiraliteit naar de Britsch Japansche besprekingen. Naar aanleiding van de ontoegeeflijke hou ding, die naar gemeld wordt veld wint in Enge land ten aanzien van Japan in verband met Tientsin waarbij zelfs denkbeelden naar voren komen als het instellen van economische sanc ties en het ten uitvoer leggen van een vloot- demonstratie tegen Japan schrijven de dagbla den Yomioeri Sjimboen en Miyuaki Sjimboen over de mogelijkheid, van een Engelsch-Japan- schen oorlog, waarvan niemand kan zeggen of hij niet volgen zal op de anti-Japansche agi tatie der Engelschen, vooral omdat naar de bladen schrijven, de Japansche regeering be sloten heeft in geen geval de blokkade van de Britsche concessie in Tientsin te verzachten, tenzij Engeland de politiek ten gunste van Tsjang-Kai Sjek laat varen. Mocht een oorlog uitbreken tusschen Engeland en Japan, dan voorspelt de Yomioeri Sjimboen dat het Verre Oosten het tooneel zal worden van een grooten slag. Britsch-Japansche besprekingen beginnen niet voor Maandag. TOKIO, 11 Juli (Reuter). Het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van oorlog zijn het, naar Domei meldt, eens geworden over de politiek, welke bij de a.s. Britsch-Ja pansche besprekingen zal worden gevolgd. Echter is niet te verwachten, dat de bespre kingen voor Maandag zullen aanvangen, daar de Japanners in interdepartementale be sprekingen nog technische kwesties moeten regelen. Samenwerking tusschen Joego Slavië en Bulgarije. BELGRADO, 11 Juli. (Havas) Na afloop dei- besprekingen tusschen Kiosseivanoff en Marko- vitsj is aan de pers een communiqué verstrekt, waarin gezegd wordt, dat de beide ministers het erover eens waren: dat: 1. het noodig is, de politiek van samenwerking tusschen Joego-Slavië en Bulgarije in den geest van het pact van eeuwigdurende vriendschap voort te zetten, te ontwikkelen en te verdiepen: 2. dat het voor de beide landen van weder zij dsch belang is, economische betrekkingen tot staind te brengen, welke zoo nauw mogelijk zijn;' 3. dat de politiek van onafhankelijkheid en neutraliteit het meest in overeenstemming is, zoowel met de belangen van de beide landen als met die van de Balkanstaten. 4. dat het noodig is, dat de beide regeeringen een politiek volgen van goede en vriendschap pelijke betrekkingen met al haar buren. Kiosseivanoff is op het slot Brdo door den prins-regent ontvangen,, bij wien hij ook het noenmaal gebruikte. .Apacte laai in het Oude Jiunstenaacshuis Men ziet twee mannen die pijpen rooken in een donker vertrek bijeenzitten. Een hunner heeft een zweep bij zich. Op den voorgrond hurkt een vrouw, die bij een vuurtje bezig is. Het andere schilderstuk stelt drie Katwijksche weesmeisjes voor, met hagelwitte mutsjes op, die in een kamer met een open raam linnen goed verstellen. Het doek ademt rust en kalm te, weldoend in onzen huidigen tijd van ge haast en gejacht. Stilte gaat ook van P. J. G a b r i 1 s' „Land schap in den vroegen ochtend" uit. Men ziet een ijle lucht en een ophaalbrug, molens en den toren van een stadje heel in de verte. Op den voorgrond zwemmen eenden. Van W. B. T h o 1 e n is er eveneens een mor genlandschap, in groenig-grijze kleuren, met huizen en een vondertje, waaronder een bootje ligt. Voorts is er een H. F. C. ten Kate: een 17e eeuwsch interieur, „Hazi boldogsag" of ..Huiselijk Geluk" geheeten. Een vrouw zit op een stoel met twee kinderen bij zich. Een dienstmeisje staat op den achtergrond bij een bedstede en een man in zwierige kleedij met een groote veerenpluim op zijn hoed maakt zich gereed om weg te gaan. Een jongentje schiet toe om vader zijn degen te geven, cüe op een stoel ligt. Het is een levendig schouw spel met veel bonte kleuren. Dan zijn er nog een Naaistertje van Joh. AlbertNeuhuys en een landschap met koeien van Pieter Gerardus van Os. In de andere zalen treft men o.a. schilder werken van Cézanne, Corot, Delacroix, Gau guin, Manet, Millet en Monet, Puvis de Cha- vannes, Toulouse-Lautrec, Van Leemputten, Bocklin, Von Alt, Von Amerling, Canon, Von Kaulbach, Von Lenbach (o.a. een uitstekend portret van Bismarck), Liebermann, Makart, Pettenkofen, Waldmüller, Pisarro en Segan- tini aan, terwijl er een vijftal beeldhouwwer ken van Rodin en sculpturen van Mestrovic, Meunier, Minne en nog enkele anderen te zien zijn. Het geheel is dus zeker, ook voor vreemde lingen die zich maar korten tijd in Boedapest ophouden, een verzameling die de moeite van een bezoek ten zeerste waard is! BEKAAR. BOEDAPEST, 5 Juli. (Van onzen correspondent). BOEDAPEST heeft er een nieuwe kunst verzameling bijgekregen, die vandaag in een museum-gebouw aan de An- drassy ut no. 69, het zoogenaamde Oude Kunstenaarshuis, geopend werd. Deze collectie is een nieuwe afdeeling van het groote Museum van Beeldende Kunsten, dat zich aan het einde van dezen langen en bree- den boulevard, vlak bij het Millenium-monu- ment, bevindt. De nieuwe collectie draagt den naam „Buitenlandsche Meesters uit de 19e en 20e eeuw". Men heeft er hoofdzakelijk schil derijen en ook eenig beelhouwwerk onderge bracht, die tot dusver een niet al te goede plaats in het groote museum hadden en zich voor een groot deel ook in de voor het publiek niet toegankelijke „filialen" van dat instituut bevonden. Dr. Dénes Csanky, die zich met de moeilijke taak van het samenstellen belast heeft en die bovendien een catalogus geschreven heeft, een lijvig boekwerk met een honderd uitste kend geslaagde fotografische reproducties is erin geslaagd deze expositie, die permanent is, buitengewoon overzichtelijk te maken. Alle werken komen er heel goed tot hun recht. In tien groote en kleine zalen en een tweetal corridors zijn tweehonderdeenentwintig wer ken bijeengebracht van Engelsche, Poolsche, Belgische, Fransche, Neder landsche, Italiaansche, Deensche, Zweedsche, Noorsche, Finsche, Let-tische en Duitsche meesters. Eén zaaltje is geheel gewijl aan Nederland- sche schilders. Bovendien heeft men het ver trek gestoffeerd met zes bronzen en een mar meren beeldhouwwerk van Constantin Meu nier. Wanneer men het zaaltje binnenkomt dat tusschen een vertrek met Fransche en een vertrek met Italiaansche kunst gelegen is, valt onmiddellijk als pièce de milieu een groot doek van Jacob Maris op; een in donkere kleuren met veel grijs en roodbruin geschil derd gezicht op den toren en de kerk van Dordrecht. Van Willem Maris hangt er een landschap met een drietal koeien, met op den voorgrond een man in een bootje, en van Math ij s Maris een stadsgezicht met veel huizen uit Montmartre. Van Mesdag is er een wintersch tafereel aan het strand van de Noordzee. De duinen en het strand zijn met sneeuw bedekt. Een kar met drie paarden ervoor is naar den kant van het water getrokken. Sneeuw hangt aan de spaken en de as en de randen van de wielen. Enkele mannen loopen naast den wagen, en op het water, heel dichtbij, liggen vijf vis- schersbooten bij elkaar. Jozeflsraëlsis door twee groote doeken vertegenwoordigd. Het eene heet Buurlieden. De moeilijkheden te Tientsin. TIENTSIN, 11 Juli (Reuter). Twee Chineesche politiebeambten, die door een boot met gewapende Japanners in de Brit sche concessie aan land waren gezet, hebben de overgave geëischt van een Chineesch veer man, die van het door de Japanners bezette gebied passagiers naar de concessie had over gezet. De Britsche politie wees het verzoek af met de verklaring, dat de Chineesche politie zich dan tot het Britsche politiebureau diende te wenden en de beschuldigingen tegen den door haar gezochten man nader moest formu leeren. De Chineesche beambten keerden daarop naar hun boot terug en stelden de Ja panners op de hoogte, waarop allen vertrok ken. Werken van meesters uit de 19 de en 20 ste eeuw Strenge jury. Bij die voorexamen zijn de juryleden, niet ten onrechte, reeds streng opgebeden. Voor de af deeling zang (dames) b.v. werden van de ruim 30 mededingers slechts 9 tot den eindstrijd toe gelaten, o.a. ook onze twee landgenooten mej. Leonora Blok (Bussum) en mej. Frieda van Hessen (Amsterdam). Nog strenger was de jury voor de groep viool, die uit 29 concurren ten slechts 5 tot den openbaren eindstrijd toe liet! Men moet het toejuichen, dat de jury zoo streng is. Dit waarborgt aan de jonge kunste naars, die er in slagen een prijs, medaille of diploma te veroveren, dat de kunstwereld aan deze onderscheiding de noodige waarde zal toe kennen. Voor vele deelnemers moge de streng heid der jury een teleurstelling zijn, doordat zij thans niet de gelegenheid verkregen in het openbaar op te treden, doch voor de geheele gedachte van de bevordering van de belangen van jonge kunstenaars is het van groot nut, dat de Geneefsche muziekwedstrijden hooge eischen aan de kunst der deelnemers stellen. De jury's zijn ook na het voorexamen in hun strenge beoordeeling blijven volharden. De jury voor piano (dames) viool (zoowel heeren als dames) en fagot vonden geen der deelne mers zoo voortreffelijk, dat hun een eersten prijs kon worden toegekend. De aan de deel nemers opgelegde taak, om zoowel klassieke als moderne meesters te vertolken, bleek menig een te zwaar. Herhaaldelijk bleek een schitte rende Mozartvertolker slechts middelmatig, wanneer hij meer moderne kunst ten gehoore moest brengen, en omgekeerd. Het gevolg was, dat dus in het geheel slechts zes van de tien uitgeloofde eerste prijzen wer den toegekend. De prijswinnaars zijn de volgen den. Piano (heeren) Arturo Benedetti-Michelan geli, Italië. Zang (heeren) Fritz Ollendorf, een Duitsch emigrant. Zang (dames) Maria Stader, Zwitserland. Fluit André Jannet, Frankrijk. Kla rinet Robert Gugolz, Zwitserland. Hobo Paul Valentin, Frankrijk. Een openbaring. Het groote succes van dezen wedstrijd viel aan den jongen Italiaanschen pianist Arturo Bene detti-Michelangeli, uit Milaan, te deel. Volgens het eenstemmig oordeel der muziekrecensenten der Geneefsche bladen is deze jonge kunstenaar een werkelijke openbaring. Van welke zijde men zijn spel ook beziet, steeds komt men tot de ge- volgtrekking, dat zijn spel vrijwel volmaakt is. Zijn techniek is even schitterend als zijn mu zikaal gevoel smetteloos ontwikkeld is. Aan jeug dige geestdrift paart hij, waar het noodig is, de beheersching van den rijperen kunstenaar. Kortom het is een wonder geweest, dit eerste openbare optreden van den 18-jarigen Arturo Benedetti. De criticus van „La Suisse" Alois Moser, die bij alle te Genève optredende kun stenaars berucht is om zijn scherp, vrijwel nim mer te bevredigen oordeel, schrijft dat hij thans 42 jaar lang het optreden van jonge talenten heeft medegeleefd, doch nog nimmer zoo sterk onder den indruk van een heel bijzondere be gaafdheid gekomen is als thans. Arturo Benedetti wordt thans reeds algemeen hier beschouwd als een der grootste onder de groote pianisten van dezen tijd. Vooral zijn spel in den openbaren eindstrijd van Beethoven's „Sonate, op. 111", en vanavond, op het groote slotconcert der prijs winnaars, zijn vertolking van een der pianocon certen van Liszt lokten stormen van geestdrif- tigen bijval uit, zooals men slechts zelden hier aantreft! De jonge Benedetti, die thans wellicht plotse ling tot wereldroem zal opstijgen, is tot nu toe nog een buitengewoon eenvoudig en bescheiden kunstenaar. Reeds zijn gezicht wijst erop, dat de jonge man uitsluitend voor de kunst leeft. Van wereldsche gedachten is bij hem nog niets aan te treffen. Hij voedt zich met brood en koffie, is Tourisme in Zuid Tirol ongestoord. DEN HAAG, 11 Juli. De Nederlandsche Reisvereeniging deelt mede, dat volgens door haar ontvangen officieele berichten uit Rome aan het tourisme in Zuid-Tirol geen enkele belemmering in den weg wordt gelegd. De onzekerheid zou hierdoor ontstaan zijn, dat blijkens haar informaties enkele Neder landers, die in Zuid-Tirol zaken hebben of bedrijven uitoefenen, aanzegging hebben ge kregen, om te verhuizen. Japansch soldaat vuurt op Britsche sleepboot. Een Japansch soldaat heeft gevuurd op het Britsche sleepschip „Saxon" op de Hal-rivier toen een Sampan trachtte aan te haken aan den lichter, dien de Saxon sleepte. Een man op den Sampan en twee Chineesche leden der bemanning van de Saxon werden gewond. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis in de Britsche concessie. Naar verluidt bereidt de Britsche consul generaal een zeer krachtig protest bij de Japansche autoriteiten voor. WOHLTAT UIT SPANJE VERTROKKEN. Wohltat, de voornaamste economische raadgever van Göring heeft zijn economische reis door Spanje afgebroken ten einde, naar Reuter verneemt, de walvischconferentie bij te wonen, welke de volgende week te Londen begint. Wohltat zal later naar Spanje terugkeeren tot voortzetting van zijn onderhandelingen, die een gunstig verloop hebben. Hij zou de positie van Duitschland in Spanje niet willen bederven door te veel haast te zetten achter zijn besprekingen. R. K. Werkliedenverbond. Utrecht, 11 Juli. Hedenmorgen ving in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de zomer vergadering aan van het R.K. Werkliedenver bond. De heer A. C. de Bruijn sprak bij den aanvang een rede uit; waarbij hij allereerst herinnerde aan de moeilijkheden waarmee ons land reeds jaren worstelt en die het ge volg zijn van de grondige structueele, blijven de, althans langdurige veranderingen, welke zich in het wereldbeeld hebben voorgedaan en nog csteeds voortgaan zich te voltrekken. Daar zijn den laatsten tijd nog bijgekomen de hevige invloeden van de internatioale poli tieke spanningen. Te midden van dit alles moet ons land zich trachten te handhaven en zich zelfs nieuwe wegen banen. Verder zeide spr. o.m.: Wij interesseeren ons voor de oplossing van de kabinetscrisis, omdat de belangen, niet van wat financiers en spe culanten. doch van ons volk op het spel staan en wij begrijpen de kreet van de partijleiding en van onze pers: Wij marchandeeren niet met de bestrijding van de werkloosheid en de zorg voor de werkloozen, de politiek van het thans demissionaire kabinet dus niet enkel van de vier moet worden voortgezet, ook ten aanzien van de jeugdwerkloosheid. Toen de kerk was uitgegaan, stapte de oude vrouw in haar koets. h eens de oude soldaat, die vlak bij stond: „Kijk eens, wat een mooie Karen tilde haar voet al op, om in te stappen. Maar daar zei op- dansschoentjes!" En ja, toen kon Karen niet nalaten, eens even een paar danspasjes te probeeren En nu gebeurde er iets wonderlijks, dat zij niet voor mogelijk had i| niet meer op met dansen; het was alsof de schoentjes macht over gehouden. Toen rij eenmaal begonnen was, hielden haar voeten haar hadden. Zij danste om de kerk heen, en de koetsier holde achter haar aan, om haar te pakken te krijgen. Hij had er heel wat moeite mee, eer hij haar eindelijk in het rijtuig II dansen en schopten de goede oude vrouw, dat het haar pijn deed. kon tillen. Maar de voeten konden niet stilzitten: ze bleven döór- Ij Eerst toen het haar gelukt was, de schoentjes uit te trekken. kregen haar voeten weer rust „(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6