Met verduisteringsautobus door verduisterd IJmuiden. De Franschman Fournier wint weer 'n étappe Bevolking onderging een ernstige ve rduisteringsp roef. Groote bedrijven, als Hoogovens en Papierfabriek gedurende eenigen tijd volko men donker, maar het Noord zeekanaal bleek een hinderlijke wegwijzer. Gedurende twee uur heeft de gemeen te Velsen al haar kunstlicht gedoofd of verduisterd" en al dien tijd zaten de ruim 47.000 Velsenaren achter geslo ten gordijnen of geblindeerde vensters, bij waxinelichtjes, olielampjes en an dere verlichtingsapparaten, die alleen nog maar in gevallen van nood voor den dag gehaald worden, In het begin van de verduisteringsproef kon- flen de hulpmiddelen nog best gemist worden. De langste dag is nog maar kort achter den rug en het is in dezen tijd van het jaar 's avonds half elf nog lang niet donker. Goed donker werd het pas tegen het middernachtelijk uur. Vele burgers waren in den overgangstijd buiten om het effect van de verduistering te zien, misschien ook wel om te controleeren hoe de buren hun maatregelen hadden uitgevoerd. En dan zullen ze tevreden kunnen zijn, want de bevolking heeft deze proef serieus opgevat. Op onzen tocht van ruim llh uur door IJmuiden hebben we slechts hier en daar licht in een en kele woning kunnen zien en dan nog zoo zwak, dat het niet het minst storend was. Maar toch waren er nog eenige sabo teurs, die zich van de heele verduiste ringsproef niets aantrokken. Aan den controlepost in IJmuiden-Oost, waar onze tocht eindigde, werd ons verteld, dat de politie een drietal processen-ver baal had opgemaakt tegen personen, die opzettelijk de voorschriften gene geerd hadden. Door donker IJmuiden. Tegen half elf vertrok onze autobus, met een gezelschap autoriteiten, die onder leiding van den inspecteur van politie den heer Hitman de verduistering zouden „bezichtigen" van het Wil lemsplein. Ons reisgezelschap bestond o.a. uit luit. ter zee de Boer, dr. L. S. Limborgh Meijer, directeur van den Gem. Geneesk. en Gezond heidsdienst, den heer A. de Wit, directeur van gas en water, dr. F. Bekker en verder eenige heeren van den Reinigingsdienst en den Lucht beschermingsdienst. Langs de straten, waarin bescheiden bakens waren aangebracht, werd eerst IJmuiden en IJmuiden-Oost doorkruist, waarna we allereerst een bezoek brachten aan het Antonius Ziekenhuis, waar de beide operatie kamers bezocht werden, die geheel geblindeerd waren, zoodat van buiten van de verlichting niets te zien was. Er was hier een noodverlichting aangebracht, zoodat wanneer het „stadslicht" eventueel mocht uitvallen, er toch voldoende licht was om den chirurg in staat te stellen zijn operatie te kunnen verrichten. Op den watertoren. Waren het 300 treden of waren het er meer? Geteld hebben we ze niet maar het was in elk geval een heele klim tot de wijzerplaten hoog in den toren. Dat is zoo ongeveer 40 M. hoog en velen zal het hart wel tegen de keel gebonsd hebben. Daar lag IJmuiden als een reusachtige inktvlek voor onze voeten. Nergens was een lichtje te bespeuren, zelfs niet naar het Noor den, waar anders de duizenden lichten van de sluizen, het hoogovenbedrijf en de andere be drijven, die prachtige illuminatie vormen, die aan dit deel van de gemeente een eigen karakter geeft. Het maakte indruk op allen, deze volsla gen duisternis, die nu en dan door het licht van een niet voldoende afgeschermde autobusverlich ting of fietslamp doorbroken werd Maar er was toch een groote spelbreker. Dat was de breede matzilveren streep, die het Noord zeekanaal in de donkere vlek afteekende. Die laat zich niet verduisteren en zal altijd wel een moeilijk vraagstuk voor onze verduisterings autoriteiten blijven. Het is de onverduisterbare richtlijn, die van uit zee aan vijandelijke vlieg tuigen den weg naar het hart van het land wijst. Laat ons hopen, dat het nooit zoover komt, dat van dezen wegwijzer gebruik wordt gemaakt. In den toren was een wachtpost van den waar schuwingsdienst gevestigd, die zich met licht seinen in verbinding stelde met de andere posten, die o.a. op de R. H. B. S. en in Santpoort ge plaatst waren. Wij vernamen, dat men gemak kelijk met de R. H. B. S., minder gemakkelijk met Santpoort verbinding heeft kunnen krijgen. Op het station. We zetten daarna onzen zwerftocht door IJmuiden voort, waarna de heer Ritman ons naar het station IJmuiden voerde, waar we op een onverlicht perron een on verlichten trein za gen binnenrijden. Wel waren van den beganen grond af de koplampen reeds van verre zicht baar, maar deze waren aan den bovenkant wel zoo goed afgeschermd, dat er uit de lucht wei nig van te zien zal zijn geweest. De stationschef had als veiligheidsmaatregel den rand van het perron wit laten schilderen. Een maatregel, die afdoende was. Ons laatste bezoek gold den hoofdpost in IJmui den-Oost, waar de controle voor dit deel van van IJmuiden haar orders had bekomen en haar bevindingen rapporteerde. Juist toen we dezen post hadden verlaten ging de straatverlichting weer aan. En nu ging het met een flink gangetje door de verlichte straten weer naar het Willems plein. Bijna gedurende den geheelen tijd der verduis tering heeft een vliegtuig boven IJmuden gecir keld om van uit de lucht het effect van de verduistering waar te nemen. Ongetwijfeld zal het rapport van den waarne mer gunstig zijn. De heer J. P. Weijburg, hoofd van den Lucht beschermingsdienst had ons reeds voor de ver duistering het een en ander hierover meegedeeld. Een verscherping van de eischen was noodig se dert de militaire bezetting, want er moest nu met de belangen rekening gehouden worden. Dit is een verklaring van de omstandigheid, dat de proef nu gehouden wordt, op een uur, dat de burgerij reeds voor een gedeelte slaapt. Het is dus niet een geschikt tijdstip, aldus de heer Weij burg, om het publiek daadwerkelijk aan het ver duisteren te zetten. Het bleek echter niet ver standig een later jaargetijde af te wachten. Deze oefening is niet van zoodanigen omvang, dat de regeering het noodzakelijk achtte, den Rijkswa terstaat en de spoorwegen in te schakelen, vooral omdat het alleen de gemeente Velsen betreft. Maar van beide zijden is toch ten volle mede werking toegezegd. Een volledige verduistering van havenlichten en de kanaalverlichting zou een internationale voorbereiding vorderen. Dit geschiedt wel bij een massale verduisterings proef. Zoo kon hedenavond o.a. de vuurtoren niet gedoofd worden, zoodat de waarnemer uit de lucht die zal moeten wegdenken. Verder kwam er de beperking, die de belan gen der bedrijven eischen. Maar van 11 uur tot 11 uur 20 zullen de hoogovens volkomen ver duisteren en de papierfabriek van 11.10 tot 11.15 uur. De spoorwegen verduisteren van 11 uur tot half twaalf. Verder deelde de heer Weijburg ons nog mede, dat er 390 vrijwilligers dienst doen, w.o. 36 van de Burgerwacht. De vrijwil ligers werken onder eigen hoofden. Wij vernamen voorts nog van den heer Weijburg, dat het alarmsysteem vermoedelijk in October gereed zal ko men. Er komen tien sirenes, die van een centraal punt gecommandeerd kunnen worden. De sirenes hebben een draag wijdte van 500 tot 1000 M. De geheele gemeente zal dus met cirkelvlakken be legd kunnen worden, die met de sirenes bestreken kunnen worden. Zij tenslotte nog vermeld, dat ook burgemees ter Kwint door zijn aanwezigheid van zijn be langstelling voor de proef getuigde. Te verwachten vischaanvoer. Thuisstoomende voor do Maandagmarkt: Protinius, IJm. 85. Vangst: 170 in. schelvisch, 110 m. braadschelvisch, 25 m. gul, 20 m. radio, 20 m. makreel, 10 m. varia, 10 m. stock a'bit, totaal 400 m., benevens 25 st. stijve kabel jauw. Erin, IJm. 12. Vangst: 690 zeekisten haring, 140 m. haring, 120 zeekisten makreel, 60 m. makreel, 120 m. varia, 150 stuks stijve kabel jauw. Gerberdina Johanna, IJm. 38. Vangst: 80 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 50 m radio, 50 m. gul, 200 m. makreel, 20 m. plat- visch, 10 m. varia, totaal 510 m., benevens 50 st. stijve kabeljauw. Jacqueline Clasine, IJm. 10. Vangst: 110 m. schelvisch, 80 m. braadsehelviscih, 30 m. radio, 50 m. gul, 100 m. makreel, 30 m. platvisch, 20 m. varia, 40 m. wijting, totaal 460 m., benevens 60 st. stijve kabeljauw. Maria van Hattem, IJm. 1. Vangst: 190 m. schelvisch, 130 m. braadschelvisch, 50 m. radio, 20 m. gul, 25 m. hake, 10 m. platvisch, 150 m. makreel, totaal 575 m., benevens 40 st. stijve kabeljauw. Walrus, IJm. 24. Vangst: 185 m. schelvisch, 165 m. braadschelvisch, 45 m. radio, 40 m. gul, 15 m. wijting, 15 m. platvisch, 5 m. varia, totaal 700 m., benevens 200 kleine kisten ma kreel en 85 st. stijve kabeljauw. Antje RO 15. Vangst: 70 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 20 m. plat visch, 45 m. gul, 20 m. makreel, 15 m. varia. Totaal 300 m., benevens 70 stuks stijve kabel jauw. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Delft IJM 17, Condor IJM 72, En avant IJM 8. SANTPOORT Wat de tuinders kregen. Neteering van de groentenveiling. Spinazie per kl. kist 3642 Postelein per kl. kist 1222 Sla per 100 krop 0.50f 1.60 Andijvie per 100 801.40 Wortelen per bos 34*4 Rabarber per bos 2 $44 Selderij per bos V/22 y3 Pieterselie per bos 23 Aardappelen (klei) 44.60 Aardappelen (duinzand) per K.G. 612 Waspeen per K.G. 2*43 Bloemkool I per stuk 1013 Bloemkool II per stuk 36 Komkommers I per stuk 2)43 Komkommers II per stuk V/22 Snijboonen per K.G. 2528 Dubb. boonen per K.G. 2026 Doppers per K.G. 1012 Raspers per K.G. 1318 Capucijners witte per K.G. 915 Capucijners bruine per K.G. 1015 Peulen per K.G. 13—18 Peulen per K.G. 1318 Tuinboonen per K.G. 25)4 Aardbeien per doosje 1216 Aardbeien per slof 901.20 Frambozen per doosje 1216 Bessen, roode per slof 4050 Bessen, zwarte per slof 901.20 Kruisbessen per slof 4060. DE ZWALUWEN OP TOURNOOI. Zondag a.s. neemt de voetbalgroep De Zwa luwen van den N.A.S.B. met haar beide elftal len deel aan het nederlaag tournooi van Sport Vereent te IJmuiden. Om 12 uur ontmoeten de reserves Sport Vereent 3, terwijl om 2 uur het eerste elftal partij zal geven aan Sport Ver eent 2. De Zwaluwen komen als volgt uit: Doel G. Rietkerk. Achter: Onstenk, van Thiel. Midden: Kooiman, C. Rietkerk, M. de Reuver. Vóór: Gerrits, Steenbeek, de Wit, Hennen en Dubbels. PERSONALIA. De heer S. Henneman, lid van de plaatse lijke afdeeling van de Federatie van Arbeiders Esperantisten, slaagde voor het Esperanto-exa- men A. Sportdag gaat niet door. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de V.V.V. moeten afzien van zijn voornemen tot het organiseeren van een sportdag in het Ge meentelijk Sportpark op 30 Juli a.s. De tentoonstelling bolbloeinen. van De eerste inschrijvingen. Bij het comité ter voorbereiding van de in het voorjaar te houden tentoonstelling zijn reeds de eerste toezeggingen voor inzending ontvangen. Dit is een verheugend en vooral ook een bemoedigend.-begin, want het pro gramma met de algemeene voorwaarden is nog slechts enkele dagen in het bezit van belang hebbenden. De voetbalgroep van den N. A. S. B. EXAMENS. Eindexamens Middelbare Techni sche School te Haarlem. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeeling Bouwkunde: A. J. Brand, Ensche dé: W. J. Derx, J. M. v. Gasteren, Haarlem; G. R. Gerrits, 's-Gravenhage; L. Hendriks, Santpoort; T. Houtkamp, Haarlem; P. A. Leemhuis, Bloemendaal; A. G. Postma, Gorssel; G. F. Suemle, Overveen; J. Zeeman, Haar lem. Afgewezen: geen. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: H. Camstra, Deventer: W. Fehres, Haarlem; M. Glimmerveen, Amsterdam: J. E. Hellinga, A. A. Hofman. Haarlem; J. G. R. Huitker, 's-Gra venhage; Y. Inpijn, Haarlem; P. J. Jongens, Alkmaar; M. F. Koert, Oegstgeest; L. Kuiper, Hillegom; M. F. Melchers, Amsterdam; P. W. Th. Mulder, Rijswijk; J. Nugteren, J. E. Pan man, Haarlem; F. v. Praagh, 's-Gravenhage Prins, IJmuiden; A. Stroeve, 's-Gravenha ge ;R. Timmerman, Haarlem; J. Verkerk, Sant poort; J. Visser, Hengelo (O.); J. J. H. Wiert- sema. Alphen aan den Rijn; J. H. Zwart, Haarlem. Afgewezen: geen. Afdeeling Werktuigbouwkunde: A. Andela, Heemstede; P. J. Barnhorn, Haarlem; J. Bliek- man, J. Brinkers, Th. J. Broers, 's-Graven- hage: K. Buitenhuis, Heemstede; J. J. Duy- vendak, Helmond; P. Hendriks, 's-Graven hage; F. v. Hout, Haarlem; D. Ingerman, Heemstede; W. F. Janné, Hengelo (O.); W. J. Kaufman, Heemstede; P. J. Keyman, Alk maar; J. Klingen, Haarlem; J. v. d. Land, Bloemendaal, B. H. Langerijs, Haarlem; S. Lisser, Bloemendaal; C. A. Lukaart, N. P. v. de Meulen, Haarlem; C. A. Oosterhuis, 's-Gra- venhage; J. Polak, Overveen; A. W. Pos, 's-Gra venhage; P. Spits, Beverwijk; A. Stevenhagen, Haarlem; M. G. v. d- Steen, 's-Gravenhage; J. Verkroost Haarlem; P. N. Vet, Arnhem; D. Wolsink, Hengelo (O.): J. J. Zitman. Zoeterwoude, S. J. de Vries, Haarlem. Afgewezen 9. Afdeeling Electrotechniek. J. J. J. Beets, Heemstede, R. F. Boelsume: 's Gravenhage, H. H. Brand, A. B. Bronkhorst, Haarlem, G. A. Bus, Nieuw Vennep, H. J. Fischer, Alkmaar, R. v. Graft, St. Pancras, F. M. Hauber, Haarlem, S. J. Hellinga, Heem stede, L. Hupkes, Arnhem, M. Huvers, Heem stede. L. Kooreman, Bloemendaal, H. P. Krabbendam IJmuiden. H. A. v. d. Laan, Haarlem, H. Loven, Rijswijk, W. v. d. Mark, Haarlem, H. de Mare, B. H. W. Mulder, A Nijhuis, 's Gravenhage, B. D. Oonk, J. C Roelofs Haarlem, G. C. Roelse, Apeldoorn, J. Schippers, Voorburg, B. S. Siewerda, Wierin- gerwaard, H. A. E. Spaanenburg, Deventer, A. H. Tomsan, Scheveningen, H. v. d. Toorn, L. Chr. Verspoor, 's Gravenhage, N. Wing Easton, Heemstede. Afgewezen: 4. Teruggetrokken 1. Afdeeling scheepsbouwkundc. P. Dozy Haarlem, A. v. 't Hooft, Aerdenhout, G. W. Pieterse, W. Snel, Haarlem, F. Voet Am sterdam, J. Vonk, Haarlem, A. H. v. Colzogen Kuhr, Bloemendaal. Afgewezen: 1. Afdeeling vliegtuigbouwkunde: J. M. Bakker. Nieuw Vennep, W. H. Kruis- sink Koekange, C. P. Leersnijder, Doetinchem J. A. Lok, II. Mühlnickel, Haarlem, J. Schaap, Beverwijk, W. Schalken, Heemstede, H. M. Schimmelpenning, Overveen, S. Schuilwerve H. P. Valentijn, J. A. Valentijn, Haarlem. Afgewezengeen. CONCERT UITGESTELD. Het concert, dat het harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria" onder leiding van Jan Groot op Maandag a.s. in het Rijkenspark zou geven, is uitgesteld tot Donderdag 27 Juli a.s OM DEN BISSCHOPBEKER. Zondag wordt op het „Santpoort"-terrein de beslissingswedstrijd van den Bisschopsbeker gespeeld tusschen W. S. V. uit Wormer en G. D. A. uit Loosduinen, welke vereenigingen spelen in de le klas D.H.V.B. en in de le klas I.V.C.B.. HEEMSKERK VERLOTING KONINGINNEDAG EN HARDDRAVERIJ. In de eerstkomende dagen zal een begin gemaakt worden met den verkoop van loten der Vereeniging Koninginnedag en Harddra verij, voor welke verloting toestemming van het gemeentebestuur is ontvangen. Deze ver loting wordt georganiseerd tot stijving der kas om mede hierdoor de jaarlijksche feesten in September te kunnen blijven vieren. Het bestuur hoopt dan ook dat met medewerking van de ingezetenen de ijverige collectrices spoedig hun loten aan den man zullen hebben gebracht. De hoofdprijs bestaat uit een Fongers da mes- of heerenrijwiel, terwijl de 2e prijs een theemeubel is. Voorts is er nog een keurige collectie aardige en nuttige prijzen. De trek king zal te zijner tijd geschieden ten overstaan van den eere-voorzitter der vereeniging, bur gemeester Vreugde. EXAMENS. Te Allernaar wend aan het Gymnasium naar de tweede klasse bevorderd M. IJzerman, ter wijl B. Rabenort aan de Rijks H.B.S. te Velsen bevorderd werd naar de vijfde klasse Geboorten: Elisabeth, d. v. Corn, de Ruijter Cz. en Cl. M. G. Kaptein. Cornelia Martha, d. v. Petr. J. van Daele en Hendr. Heijstek; Petronella Maria Antonia, d. v. Petr. A. Klaase en A. M. Adrichem. Ondertrouwd: Joh. Th. Bakker te Beverwijk onlangs alhier en Cath. M. van Duijn te Be verwijk. Joh. Berkhout te Uitgeest en Corn. Zuurbier, te Uitgeest, onlangs alhier. Alb. C. A. Floor, alhier en Jac. Arn. B. Aarts te Voorburg. De Zwaluwen groeien In aantal. In het repetitielokaal van „Nieuw Leven" hield de voetbalgroep „De Zwaluwen" een ledenvergadering. Na de openingswerkzaamheden bracht de voorzitter, de heer M. de Reuver, dank aan de leden, die het terrein in orde hadden ge maakt. Ook deelde de voorzitter mede dat nu het terrein meer in het centrum is gelegen ook het ledental gestadig toeneemt. Momen teel telt de groep 42 leden. Het is dus zeker, dat de Zwaluwen in het komende seizoen met drie elftallen aan de competitie zullen deelnemen terwijl de mogelijkheid dat het vier elftallen zullen worden, niet is uitgesoten. Tenslotte vestigde hij nog de aandacht op de loterij en wekte de léden op te zorgen dat ook de laatste loten geplaatst zouden worden. Vervolgens besloot de vergadering bij het aannemen van nieuwe leden ballotage toe te passen. Hierna was het woord aan den secretaris van het afdeelingsbestuur van den N.A.S.B. den heer S. Coelingh, die een rede hield over het onderwerp „Waarom Sportbonden?" Op uitvoerige wijze zette hij het streven van den bond uiteen, terwijl hij tevens wees op rechten en plichten van de leden. Ten aanzien van het zomerreisje werd mede gedeeld, dat alle beschikbare plaatsen bezet zijn, zoodat wat de deelneming betreft de tocht zeker zal slagen. Het doel van de reis is dit maal Montferland. Tot afgevaardigden naar het Technisch congres, dat op 26 en 27 Augus tus a.s. te Gouda wordt gehouden, werden benoemd de heeren D. Leyen en N. Adelaar. Als balbewaarder zal het komende seizoen fungeeren de heer Adelaar Sr. De werkloosheid in deze week. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling waren aan het einde dezer week in totaal 560 werk zoekenden ingeschreven, waarvan 62 in werkverschaffing geplaatst waren, tegen 554 ingeschrevenen, waarvan 75 in werkverschaf fing aan het einde der vorige week. In Beverwijk waren 525 (523) werkzoekenden woonachtig, waarvan 50 (62) in werkverschaf fing. Voor Heemskerk waren deze cijfers resp. 34 (31) en 12 (13). DE BELASTING VAN STRASSBURGER. De voorstellingen van het circus Strassbur- geèr hebben een bedrag van f 700 aan verma kelijkheidsbelasting in de gemeentekas ge bracht. Daaruit kan worden berekend dat het circus met een netto opbrengst van f 35.000 Be verwijk heeft verlaten. Dit resultaat is voor de groote onderneming niet voldoende. Dit wordt o.m. veroorzaakt door dat het circus midden in de week in Beverwijk verscheen, waardoor de Zaterdag- en Zondagavondvoorstellingen ge mist werden. Twee jaar geleden b.v. had het circus Sarrassani dat toen Beverwijk bezocht een recette van ruim f 63.000, eveneens in drie dagen waarvan toen f 1050 in de gemeentekas vloeide. Dit aanmerkelijke verschil met Strass burger werd alleen veroorzaakt doordat toen op een Zondagavond de slotvoortelling werd gege ven. Vijf K.M. voor Nantes liepen Romain Maes en Albert van Schendel nog uit, zij namen 200 me ter op de acht anderen, doch juist bij het binnen komen van de baan werden beiden ingeloopen. De sprint op de baan te Nantes moest toen de beslissing brengen. De tien renners kwamen te gelijk de baan op, waarbij Albert van Schen del direct naar voren kwam. Helaas kreeg ook deze sprint, evenals die te Lorient, een onregel matig verloop, omdat men vergat de tweede groep, die 30 seconden er achter zat, bij de poort van de baan vast te houden. In volle sprint lagen de tien eersten toen de renners van de tweede groep zich tusschen hen mengden. Van een sprint kwam zoodoende niets terecht. Fournier werd eerste en Albert van Schendel werd derde achter Frechaut. Ten minste, zoo zagen w ij het, die speciaal op Albert van Schendel hadden gelet, maar de ver antwoordelijke leiders wist en het zelf niet, vol komen begrijpelijk overigens in deze ontzaglijke verwarring. Men noemde maar een aantal namen achter elkaar op en zoodoende werd Albert van Schendel als 8e geplaatst. Door dit volkomen willekeurig vaststellen van den uitslag, ontging Van Schendel een prijs. Anton van Schendel, Lambrichts, Dominicus, De Korver en Sijen eindigden in het tweede pe loton met ongeveer 30 seconden achterstand, ter wijl Goihmers in de derde groep zat met twee minuten verschil op dee eerste groep; Hellemons kwam onmiddellijk na Gommers binnen. Toch heeft deze kalme étappe nog uitvallers gebracht; 80 K.M. na Lorient hadden de Zwit sers Gross en Jaisli een aanzienlijken achter stand, terwijl Mithouard eveneens teruggevallen was. Hij had met een zware inzinking tee kam pen. Mithouard en de beide Zwitsers slaagden er niet in, zich bij het peloton te voegen. Mithouard staakte ten slotte den strijd, evenals Gross en Jaisli. Bidinger, de laatste Vrijdagavond in de alge meene rangschikking, is volgens de reglementen geschrapt, zoodat er nog 69 renners in de ronde zijn. De algemeene rangschikking luidt: 1. Vietto (Frankryk) 28 uur 30 min 26 sec. M. Clemens (Luxemburg) 28 uur 30 min. 32 sec. 3. Disseaux (België) 28 uur 31 min. 32 sec. 13. Lambrichts 28 uur 38 min. 39 sec. 21. Albert van Schendel 28 uur 43 min. 09 sec. 28. De Kor ver 28 uur 46 min. 18 sec. 33. Sijen, 28 uur 49 min. 08 sec. 44. Oominicus 28 uur 52 min. 54 sec. 48. Anton van Schendel 28 uur 57 min. 22 sec. 57. Gommers 29 uur 7 min. 32 sec. 59. Hellemons 29 uur 9 min. 57 sec. Het landenklassement luidt: 1. West Frankrijk 85 uur 43 min. 43 sec.; 2. België B 85 uur 49 min. 45 sec.; 3. Frankrijk 85 uur 52 min. 14 sec. 8. Nederland 86 uur 8 min. 6 sec. SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De vijfde ronde, welke te Amsterdam door den titelhouder dr. Max Eu we werd bijge woond, had een spannend verloop. De twee favorieten Van den Bosch en Landau hadden moeilijke momenten te doorstaan en het scheelde weinig of zij hadden verloren. De uitslagen luiden: Landau—Roele 1—0. WijnandsVan Scbeltinga 01. De RondeSterk 01. Van Doesburgh—Van Steenis 10. Van den Bosch—Stumpers afgebr. De stand na de 5de ronde luidt: Landau 4 pnt., Van den Bosch 3 pnt., Van Scheltinga en Van Doesburgh 3 pnt., Roele, Wijnands en Sterk 2V2 pnt., De Ronde 2 pnt. Van Steenis 1 pnt., Stumpers Vz pnt. Albeti van Schendel 71». 8 Uit Nantes, 14 Juli (Van een specialen ANP- verslaggever). De vijfde étappe is wederom ge wonnen door den Franschman Fournier, die reeds eenmaal eerste werd. De Nederlanders hebben het er in deze be trekkelijk kalme étappe uitstekend afgebracht. Albert van Schendel heeft zich wederom goed geklasseerd; hij eindigde alls achtste. In de al gemeene rangschikking zijn alle Nederlanders, met uitzondering van Gommers, die zich echter precies gehandhaafd heeft, vooruit gegaan. Deze vijfde étappe was zeker de gemakkelijk- Wel lag het aantal kilometers boven de 209, doch de breede, uitstekende wegen met weinig heuvels boden toch geen moeilijkheden. Alleen 7 K.M. na den start was er even van strijd sprake. Toen waren er stoutmoedlgen tusschenuit gegaan, n.1. Le Grèves, die het sein tot den aanval had ge blazen, Vlaemynck en Archambaud en ten slotte Romain Maes, die er echter voor zorgde, dat het peloton de vluchtelingen weldra kon in halen. De heuvels van de vorige étappen verdwenen allengs en op het laatste gedeelte van de route was het landschap vrijwel vlak. Bij Saint Na- zaire was het uit met de rust. Er waren toen 146 van de 207 K.M. achter den rug en nu werd aan den kop harder aan getrokken, doch iedere uitlooppoging werd in de kiem gesmoord, waarbij vooral de Belgen zeer actief waren en rusteloos de wegloopers weer bij de groep brachten. Ten slotte werd bij Savenay, 30 K.M. voor Nantes, snelheid zóó groot, dat er zich enkele groepen vormden, echter op zeer geringen afstand van elkaar. Mede door het feit, dat de weg steeds iets' afliep, noteerden wij snelheden van 45 a 50 K.M. Voorop zaten o.a. Sylver Maes, Marcaillou, Four nier, Meulenberg, Archambaud en Albert Schendel. HOLLAND—AMERIKA LIJN Lochavon, Rotterdam n. Vancouver 13 van Milford Haven. Blommersdijk, Rotterdam n. Baltimore p. 13 Wight. Spaarndam 12 v. Houston te New-Orleans. Zaandam 17 (2.30 v.m.) v. Philadelphia te Rotterdam verwacht. Statendam 13 van N.-York n. Rotterdam. Binnendijk 13 v. Rotterdam te New-York. Beemsterdijk, Baltimore n. Rotterdam 13 te New-York. Nieuw Amsterdam, Rotterdam n. New-York 14 van Boulogne. Westerland, Antwerpen n. New-York 13, 1100 mijl W. van Land's End. HALCYON LIJN Stad Maassluis, Vlaard. n. Wabana p. 13 Dun- geness. Vredenburg, Vlaard. n. Wabana p. 13 Lizard. Stad Haarlem 15 (v.m.) v. Peper te Vlaard. verwacht. Stad Maatricht, Wabana n. Rott. 14 (9 n.m.) te Hoek van Holland verwacht. Stad Arnhem 12 v. Narvik naar Vlaardingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN Nijkerk (uitr.) p. 13 Ouessant. Bloemfontein 13 v. Rott. n. Amsterdam. Randfontein (uitr.) 13 te Mombassa. Meliskerk (uitr.) 14 te Las Palmas. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Jaarstroom (thuisr.) via Rott. p. 13 Finisterre. HOLLAND BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 14 van Calcutta n. Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk 13 v. Rotterdam te Londen vertr. 15 n. Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 14 v. Shanghai. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Oberon, Malaga n. Cadix p. 14 Gibraltar. Hermes, Chalkis n. Rott. p. 14 Gibraltar. Merope, 14 van Tanger n. Gibraltar. Baarn, 14 v. Amst. naar Chili. Doros 14 v. Amst. naar Gdynia. Bennekom, Chili n. Amst via Liverp. 13, 1100 mijl W. van Land's End. Stuyvesant, Amst. n. Barbados p. 13 Ouessant Berenice 13 v. Amst. te Hamburg. Hercules, 13 v. Piraeus n. Thessaloniki. Irene, 14 v. Amsterdam. Manto, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Perseus, Amst. n. Kopenhagen p. 14 Holt. Pygmalion, 14 v. Amst. te Rotterdam. Socrates, Amst. n. Barbados 13 v. Mad. Stella, 14 v. Amst. n. te Rotterdam. Titus, 13 van Piraeus n. Volo. Trajanus, Sevilla n. Amst. p. 13 (4 n.m.) Lydd Triton 14 v. Hamburg te Amsterdam. Vesta, 13 van Triest naar Fiume. Vulcanus, 13 van Catania n. Messina (verb.) Flora 14 v. New-York n. Port au Prince. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha 12 v. Haiphong naar Saigon. Agnita 15 te Corpus Christi verw. n. Enge land. Mirza 4 v. Huil naar St. Kitts v.o. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (thuisr.) 12 te Santos. Westland 13 v. Amst. te Hamburg. MEYER CO's SCHEEPVAART MIJ Glengarry, Dairen n. Rotterdam 13 v. Sing. Diomed, Rashin n. Rott. 13 te Londen. City of Athens 14 van Dairen te Rotterdam. Deucalion, Japan n. Rott. 13 v. Hongk. Glenearn, Japan n. Rott. 12 van Kobe. Benmacdhui, Japan n. Rott. 14 v. Colombo. Achilles, Japan n. Rott. 14 van Penang. Agamemnon, Japan n. Rott. 14 te Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) 13 van Colombo. Sibajak (thuisr.) 14 van Singapore. Garoet (thuisr.) p. 13 Ouessant. Sitoebondo (uitr.) p. 13 Perim. Tapanoeli (thuisr.) 13 v. Liverpool. Baloeran (thuisr.) 14 v. Gibraltar. Gota Gede (thuisr.) p. 14 Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) 13 v. Victoria (Braz.) STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Roebian (thuisr.) 13 te Belawan. Java (uitr.) 14 van Suez. Poelau Bras 13 van Hamburg te Bremen. Johan de Witt (uitr.) 13 te Genua. Tarakan (kampeerrreis) 13 van Bergen, 15 to IJmuiden verwacht. Tarakan (kampeerreis) 15 te Velsen. WIJK LIJN. Randwijk, Rott. n. Trebizonde p. 13 Dungenesi Naaldwijk, 14 van Rott, n. Kotka,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11