QoUecteext VELSEN IJMUIDEN Aankoop ma Ariis U a s Zaterdag ook, met de Ver. t. Bev d. Gezondheid i d. Graf. Vakken, ter bestrijding der tubercu ose? Geeft U op Baanstraat 15 Beverwijk (Adv. ingez. Med.) De opening van Circus Buffalo. Geduchte concurrent voor Strassburger. Tot voor kort zal wel nooit iemand gehoord hebben van Circus Buffalo. Maar na de voor stellingen en de reclame, die daarvoor ge maakt werd kunnen wij nu gerust zeggen, dat zeker half Beverwijk weet wat circus Buffalo SReeds dagen van tevoren trok door de dichtbevolkte buurten van ons aardbeien stedeke één door de jeugd zelf gefabriceerde reclamewagen met tal van opwekkingen om circus Buffalo te bezoeken. De aandacht van het geachte publiek werd op dit karretje ge vestigd door een luid rinkelenden bel, waarvan het geluid veel deed denken aan het belle tje boven de deur van een bekend snoepwin keltje. Op deze manier maakte circus Buffalo, dat staandplaats had gekozen op het speelterrein naast het parkeerterrein, reclame voor de voorstellingen. Aan het circus zelf is geruimen tijd ge bouwd om het op tijd klaar te krijgen voor de gala-voorstelling. De jeugd timmerde en sloeg er na schooltijd in den speeltuin lustig op los en werd daarbij af en toe van advies gediend door ouderen. Met oude deuren en oud hout timmerden de jongens, geïnspireerd door Strassburger een geweldige facade, die te vens diende om onbescheiden blikken te we ren. Boven op het front van het circus prijkte een lang niet smetteloos doek met het opschrift Circus Buffalo". Aan den achterkant en de zijkanten had de jeugd niet zooveel zorg aan de entourage besteed omdat zij daartoe de middelen niet had. Alles was echter keurig voor elkaar toen de gala-voorstelling éénmaal daar was. Rondom de manege bood een flink aantal banken zit- en vooral staanplaatsen om zooveel mogelijk ruimte te winnen, wat wel noodig bleek, want de belangstelling was enorm groot. Het programma werd geheel door eigen krachten verzorgd. Met groote animo speelden de jongens voor wilde dieren, paarden en wat de stallen nog meer herbergden. Het behoeft wel geen betoog dat het pro gramma in den smaak is gevallen. De bij valsbetuigingen waren groot, terwijl het in het circus gedaverd heeft van het lachen. Ook van de tweede voorstelling kunnen wij gerust schrijven, dat geen „plaats" onbezet was, zoo dat het succes van het Beverwij ksche circus „Buffalo" wel groot was. Ongetwijfeld is dit voor de jongens die dit georganiseerd en met grooten ernst hun plannen uitgewerkt hebben, een groote voldoening. En het is pret tig te weten, dat de Beverwijksche jeugd ook nog wel wat anders kan doen dan baldadighe den bedrijven. Een .pluimpje voor deze ondernemende jon- gelui is hier zeker op zijn plaats DE NIEUWE BIOSCOOPPROGRAMMA'S. Het Kennemer-Theater vertoont van Vrijdag af als hoofdnummers „De Gouden Kooi" met Margaret Sullavan en James Stewart in de hoofdrollen en „Revolverrecht" met George O'Brien. In het W.B.-Theater vragen de hoofdfilms „De man, die verdween" met Henny Wilcoxon en Betty Furness in de hoofdrollen en „Zeedui vels" met Hobart Bosworth, Jean Carmen en Dick Thane de aandacht. Aanvullingsagenda voor den Raad. Aan de agenda voor de hedenavond te hou den raadsvergadering is nog toegevoegd het punt 13a: Voorstel tot deelneming in het stamkapitaal van de Stichting Borgstellingsfonds voor Ken nemerland. De Zomercompetitie van Kennemerland. H. Oudshoorn winnaar. De Rennersclub „Kennemerland'' heeft den laatsten rit gehouden voor de zomercompetitie over 90 K.M. voor de A-klasse. Voor deze com petitie had de vischclub „Entre Nous" een be ker beschikbaar gesteld, welke door H. Ouds- hoörn met een totaal van 25 punten werd ge wonnen. In dezen rit werd flink strijd geleverd. Steeds trachtten de renners los te komen, doch iedere uitlooppoging van Hollander of Oudshoorn mis lukte. In de B-klasse wist Kuilman te ontsnappen. Hij werd onbedreigd winnaar. De uitslagen waren: A-klasse (90 K.M.): 1 H. Oudshoorn in 2 uur 33 min. 39 sec., 2 S. Hollander, 3 A. Drenth, 4 G. de Weerd. B.-klasse (68 K.M.): 1 A. Kuilman in 1 uur 58 min. 12 sec., 2 R. Diepvens, 3 K. Troost. C-klasse: 1 F. Berkhout in 1 uur 20 min. 45 Seconden. De totale uitslag van de zomercompetitie was: A-klasse: 1 H. Oudshoorn 25 pnt., 2 S. Hol lander 16 pnt., 3 A. Drenth. B-klasse: 1 A. Kuilman 25 pnt., 2 K. Troost 18 pnt., 3 B. Meijer. C-klasse: 1 F. Berkhout. De werkloozen gingen een dagje uit. De leden van de Moderne Werkloozen Orga nisatie hebben in gezelschap van hun dames per autobus een uitstapje gemaakt naar het Gooi. Allereerst werd een bezoek gebracht aan den bekenden speeltuin „Oud-Valkenveen", waar het gezelschap zich aan de koffietafel ver- eenigde. Nadat de dames en heeren zich nog eenigen tijd in den speeltuin hadden vermaakt ging de tocht verder naar Hilversum. Natuur lijk werd het raadhuis bezichtigd. Nadat van Dudoks schepping alle eer was bewezen volgde nog een rit door het mooie Gooi, waarbij o.m. een bezoek werd gebracht aan het monument van de Belgische vluchtelingen. Op den terugweg werd nog eenigen tijd ver toefd in Heck's Lunchroom te Amsterdam, waar de Ramblers de stemmnig hoog opvoerden. Dankbaar en voldaan over al het genotene ar riveerde het gezelschap des avonds weer in Be- Verwijk. De aansluiting bij het Borstellingsfonds Kennemerland. Deelneming in het stichtingskapitaal. In de raadsvergadering van 21 November 1938 heeft de Raad besloten tot aansluiting bij de stichting Borgstellingsfonds voor Kennemerland tegen een jaarlij ksche bijdrage van lVs cent per inwoner. Nader is B. en W. gebleken, dat de destijds ter beschikking staande gegevens niet geheel juist waren. Van het bestuur der stichting hebben B. en W. bericht ontvangen, dat aansluiting bij het Fonds zonder deelname in het kapitaal der stich ting op dit oogeneblik slechts mogelijk is, wan neer thans in beginsel besloten wordt om in 1949 tot deze deelname over te gaan. De over het loo- pende jaar verschuldigde bijdrage zal dan ech ter op V/s cent.per inwoner gehandhaafd blijven. Wanneer thans besloten wordt in het stamkapi taal deel te nemen, zal deelname op de gewone voorwaarden kunnen geschieden. B. en W. hebben den Raad voorgesteld, te be sluiten tot deelname in het stamkapitaal der vo rengenoemde stichting ad lOVa a 11 cent per in woner en de benoodigde gelden daarvoor be schikbaar te stellen. Langs de Lijn. Programma van de Radioeenfrale. DONDERDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.30 Parijs, 12.05 Di- yersen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 London Reg., 4.20 Parijs, 4.35 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio P.T.T.-Nord, 6.20 London Reg., 7.20 Radio P.T.T.-Nord; 7.50 Diversen; 8.20 London Reg., 9.00 Keulen; 10.20 Brussel Ned., pi m 10.35 Keulen. IV: 8,00 Brussël Ned., 10.35 London Reg., 1.20 Nationaal programma, 10.45 London Reg. Lijn V: Diversen. Tentoonstelling van kleuterwerk. Gistermiddag en avond werd in de Neutrale Kleuterschool aan de Stumphiusstraat een tentoonstelling gehouden van het werk der kleuters, dat zij in den afgeloopen winter ver vaardigd hebben. Alles wat zij ook maar vervaardigen kun nen, was op de kleine tentoonstelling aanwe zig en op een overzichtelijke wijze tentoon gesteld. Vlechtwerk, matjes, teekeningetjes, boetseer- en andere stukjes handenarbeid za gen wij. Een bijzonder aardig werkstukje was de maquette van de kleuterschool. Het is 's middags en vooral 's avonds een komen en gaan geweest van de ouders, die de werkstukjes van hun kinderen wilden bekij ken. De openbare les in de Christelijke School. muziek wordt weer verzorgd door „The Mid night Stars". In de pauze, welke ongeveer een uur zal du ren, wordt een revue opgevoerd door een aan tal jeugdige Beverwïjkers. Een viel spel van vraag en aanbod. In de Christelijke School aan den Noorder- wijkweg, hoofd de heer Th. Runia, is gister middag een openbare les gegeven, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, vooral van de zijde der ouders. Met veel aandacht volgden de bezoekers de lessen, die voor de schooljeugd een ontspan ning schenen te zijn, zoo vlot en prompt, kwamen de antwoorden. Op de vele en lang niet eenvoudige vragen zouden misschien vele ouders het antwoord schuldig moeten blij ven, maar de jeugd beantwoordde ze heel vlot. Een bewijs, dat het onderwijs uitstekende resultaten op deze school heeft afgeworpen. De aanwezige ouders waren dan ook zeer voldaan over de bereikte resultaten, hetgeen zij niet onder stoelen of banken staken. Na den lestijd werden traditiegetrouw de leerlingen onthaald op een tractatie hetgeen zij, gezien het gepresteerde, zeker wel ver diend hadden. Vrijdagmorgen worden aan de leerlingen, die met goed gevolg de school doorloopen hebben, de getuigschriften uitgereikt. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk teHaarlem, op Don derdag 20 Juli 1939, des namiddags van 34 u., door den heer George Robert. Programma: 1. Preludium, Fuga en Ciaccona, Joh. Pachelbel 2. Was Gott tut, das ist wohlgetan, J. P. Kellner 3. Dorische Toccata, J. S. Bach. 4. O Mensch, bewein' sein' Sünde gross, J. S. Bach. 5. Pastoral Sonate, Joh. Rheinberger. 6. Choral III, H. Andriessen. WIJK AAN ZEE UITSLAG BALLONWEDSTRIJD. Dinsdag waren er vier kaarten binnengeko men. De uitslag is als volgt: Eerste prijs: No. 963 Tom Bosch, gedaald in Goch bij Kleef: f 2. Tweede prijs: No. 854 Jetty Jansen, gedaald in Oosterhout: f 1.50. Derde prijs: No. 909: H. Bergmans, gedaald in Kesteren: f 1.25. Vierde prijs: No. 915: Dick Bakker, gedaald in Amsterdam: f 1. Als aardigheid melden we nog, dat de uit Duitschland gekomen ballon, door een Neder lander werd gevonden, die hem met een aardig briefje naar Wijk aan Zee terugstuurde. VOETBALLEN TUSSCHEN BADGASTEN EN MILITAIREN. Op verzoek van eenige badgasten heeft V.V.V. besloten een voetbalwedstrijd te organiseeren, tusschen een badgasten-elftal en een elftal van militairen op Donderdag 27 Juli. BAL-CHAMPêTRE MET REVUE. Dinsdag wordt de tweede bal-champêtre- avond gehouden op de Sportex-tennisbanen. De HEEMSKERK EEN AUTOBOTSING. Op den Rijksstraatweg, nabij de grens tus schen Heemskerk en Castricum, had Dinsdag een botsing plaats tusschen twee auto's. De wildhandelaar C. V. uit Castricum. wil de met zijn auto een zijweg inslaan en gaf dit met zijn richtingaanwijzer ook aan. Van de richting Haarlem naderde een luxe auto waar van de bestuurder dit blijkbaar te laat op merkte, met het gevolg, dat beide auto's met een f linken slag tegen elkander botsten. De beide bestuurders kwamen met den schrik vrij maar de wagens werden zwaar beschadigd. Door de politie werd procesverbaal opge maakt. ZWEWEDSTRIJDEN. A.s. Zondag zullen door de Heemskerksche Zwemclub in haar inrichting aan de „Vuurlijn" onderlinge zwemwedstrijden worden gehouden. R.-K. VROUWENBOND. De R.-K. Vrouwenbond zal dezen zomer een excursie houden naar de H. Landstichtingen te Nijmegen. 15-jarig bestaan Winkeliers- vereeniging „Wijkeroog". PROVINCIALE STATEN. door Amsterdam en de Een geslaagde dag van ontspanning. Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan bood de Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden „Wijkeroog" te Velsen haar leden een ontspanningsdag aan, welke Dinsdag plaats vond en waaraan door bijna 100 personen werd deelgenomen. 's Morgens te 12 uur werd de reis met 3 fraaie touringcars aanvaard. Als eerste pleis terplaats gold Soestdijk waar in Hotel Trier de koffiemaaltijd plaats vond, waarna de reis via Amersfoort werd voortgezet met als eind doel de Julianatoren. In deze prachtige ge legenheid tot ontspanning en vermaak werden een paar uren doorgebracht. Te zes uur werd via Hoenderloo en Zeist de terugreis onder nomen naar Hilversum waar in hotel Gooiland een feestdiner plaatsvond als slot van dezen ontspanningsmididag. Voor den aanvang van den maaltijd wijdde de voorzitter der Winkeliers Ver. „Wijkeroog" de heer Jac. Groot eenige woorden aan het 15-jarig bestaan der vereeniging en sprak hierbij den wensch uit dat de vereeniging ook in de toekomst op den steun en de mede werking der leden zou mogen rekenen in de zelfde mate zooals dat tot heden het geval was. Spreker dankte zijn medebestuursleden voor de goede samenwerking en eindigde met den wensch dat deze feestmiddag tot verster king van den onderilngen banid mocht hebben bijgedragen. De heer H. H. Meyer, daarop het woord verkrijgende memoreerde den af gelegden weg der vereeniging welke niet steeds op rozen was gegaan en sprak den wensch uit dat de voor zitter zijn niet altijd even gemakkelijke taak tot heil der vereeniging zou willen blijven ver vullen. Daarna was het woord aan den heer Th. Bruynzeels die een warm pleidooi hield voor goede samenwerking en onderlinge waar deering. De heer B. v. Jelgershuis bracht na mens de leden dank voor den gezelligen feest dag, welke het bestuur den leden had bereid. Na afloop van den maaltijd sprak voorzitter Groot een slotwoord waarin de heer K. Nagel en echtgenoote werden gelukgewenscht met hun zilveren huwelijksfeest en waarbij de spr. zijn vreugde uitte dat ook de heer A. de Roon de eigenlijke initiatiefnemer voor de oprich ting der vereeniging hier tegenwoordig mocht zijn. Hierna werd de terugreis aanvaard en arri veerde men in goeden welstand te Velsen-N. Het weer was ook ditmaal een goede bondge noot, die in niet geringe mate tot welslagen van dezen dag medewerkte. COMPETITIE DAMCLUB IJMUIDEN. C. Broek wint van J. Smit. In hotel Kennemerhof, het clubhuis van de damclub IJmuiden, werd de belangrijke partij BroekSmit gespeeld. Deze partij restte nog van de onderlinge competitiè- eerste klas en was van groot be lang voor de promotie naar de hoofdklasse, in dien Broek wist te winnen. En dat is den jeug digen dammer gelukt, dank zij zijn moedig spel. In het vergevorderde middenspel plaatste deze een stuk „in de lucht", hetgeen met den overgang naar het eindspel zelfs van beslis- senden invloed bleek te zijn. Broek wist in het eindspel met zes stukken wederzijds het om te zetten, terreinvoordeel keurig uit te buiten en in winst Door deze overwinning moet Broek een herkamp spelen met Hühl om de tweede plaats. Hieronder volgt de eindstand der bovenste drie spelers. Gesp. Gew. Rem. Verl. pnt. F. Dukel 11 5 6 0 16 C. Broek 11 6 3 2 15 J. Hühl 11 6 3 2 15 EXAMENS Examen Hoofdakte. Haarlem 18 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de dames: C. M. Smiers te Wage- ningen; C. M. C. Veltman te Oudorp; A. A. A. Grégoire te Haarlem; D. C. Schagen te Bergen N. H. en de heer D. G. Hagoort te Zaandam. R.K. Mulo-examen. De in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heem stede gehouden R.K. Mulo-examens op Dinsdag 18 Juli hadden het volgende resultaat. Geëxamineerd 28 candidaten voor diploma A. Geslaagd 20, afgewezen 8. De geslaagden zijn: P. Luijten. P. Ströver, H. v. Tongeren, P. Stavenuiter, E. v. Schendel, C. Schroote, allen te Haarlem, P. Alkemade, J. Burghout, A. Tallaux en G. Hoogeveen, aUen te Leiden, H. Roozen, E. Tummers, J. Janus, A de Kok en P. Reith, allen te Heemstede, G. Kieft te Zoeterwoude, G. Schrijen te Haarlem mermeer, J. v. d. Valk en P. Verduin te Bloemen- daal en J. v. Lierop te Bennebroek. provincie. Bijdrage voor aanleg spoorwegtunnel te Velsen. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen. Het nieuw-inkomend lid Mr. A. B. Roos- jen A.-R.) legt in handen van den Com missaris der Koningin de bij de wet vereischte eeden af. Vastgesteld worden de rekening van de pro vinciale inkomsten en uitgaven over 1937. Het voorstel tot wijziging van het „Ambte narenreglement 1920" (betrekking hebbende op de provinciale ambtenaren, die in verband met de buitengewone omstandigheden onder de wapenen werden geroepen) wordt goedge keurd Cursussen voor Handelskennis. Aan de orde komt het prae-advies van Ged. Staten op het voorstel van het oud-lid den heer Van Kessel (R.-K.) c.s. inzake sub- sidieering van cursussen voor handelskennis in verband met de „Vestigingswet Kleinbedrijf 1937". Ged. Staten geven in overweging, dit voorstel af te wijzen, omdat ook het Rijk en de Kamers geen subsidie verleenen. De Staten vereenigen zich zonder discussie of stemming met het afwijzend prae-advies van Ged. Staten. Kinder-hygiëne in Noord-Holland. Ged. Staten stellen voor in te willigen een verzoek van de Commissie voor Kinder- Hygiëne (ingesteld door de Noord-Holl. Ver eeniging „Het Witte Kruis" en den Noord- Holl. Bond van „Het Wit-Gele Kruis") om ver hooging van subsidie voor den verderen uit bouw van de organisatie. „De gelden", aldus Ged. Staten, „aan de kinderhygiëne ten koste gelegd, zijn als uitermate vruchtdragend te beschouwen, ook in dit opzicht, dat daarmede een besparing op de kosten van de geneeskun dige verzorging van volwassenen wordt ver kregen. Het beginsel, dat het kwaad het beste in de kiem kan worden bestreden, spreekt wel haast op geen ander gebied zoo sterk als hier." Voor 1939 was een subsidie van f 13.500 toe gestaan. Thans stellen Ged. Staten voor, het subsidie voor 1940 te bepalen op f 26.000, voor 1941 op f 29.500, voor 1942 op f 33.000 en voor 1943 op f36.500. Het doet Dr. Sajet (S.D.A.P.) genoegen, dat voor deze aangelegenheid nu één commis sie aan het werk is Vooral bepleit hij meer toepassing van de tandheelkundige verzorging. Met groot genoegen zal spreker zijn stem aan deze voordracht geven. De heer Baas (A.-R.) zal dit eveneens doen. Hij zou echter gaarne willen, dat het subsidie nog hooger kon zijn; hij beveelt in ieder geval de belangen van het platteland in dezen ten zeerste bij Ged. Staten aan. De heer Boissevain (Lib.) is van oor deel, dat de Amsterdamsche bevolking er niet al te best afkomt. Hij vraagt of Ged. Staten er niet bij de regeeving op hebben aangedron gen, méér dan f 10.000 subsidie te verstrekken. Het zal volgens hem onvermijdelijk zijn, dat de Staten in de eerstvolgende jaren meer geld voor dit doel zullen moeten toestaan. De heer M i c h e 1 s (Ged. Staten) (S.D.A.P.) 'verdedigt de voordracht. Hij schetste, hoe de betrokken commissie vroeger en ook tijdens de alom toegepaste bezuinigingen met moeilijk heden te kampen heeft gehad. Thans verlangt zij echter meer subsidie, om haar werk naar behooren te kunnen verrichten. Daarom heb ben Ged. Staten deze voordracht ingediend. Wat de tandheelkundige verzorging betreft, merkt spreker op, dat al veel bereikt kan wor den, als de ouders er toe gebracht kunnen worden, meer zorg aan dit vraagstuk te be steden. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Woningbouwvereeniging „Bloemendaal- Noord". Ged. Staten stellen voor hen te machtigen, onder door hen te stellen nadere voorwaarden, met de gemeente Velsen en de woningbouw vereeniging „Bloemendaal-Noord" een geling aan te gaan, waarbij, te rekenen met ingang van 1 Mei 1939, eenerzij ds de gemeen te het geheele tekort op de exploitatie van genoemde instelling, voor zoover niet door een Rijksbijdrage gedekt, voor haar rekening neemt en anderzijds de Provincie den eigen dom van den grond, thans bij de woningbouw vereeniging in erfpacht, om niet aan de meente overdraagt. Dit wordt goedgekeurd. Bescherming van de duinen en duingronden. Door Ged. Staten wordt voorgesteld te be sluiten, in de Verordening op het instand houden der duinen en duingronden in de pro vincie Noord-Holland eenige wijzigingen aan te brengen, ten eerste in art. 1, dat het college als volgt wil wijzigen: „Onder duinen en duingronden, bij deze ver ordening bedoeld is te verstaan de strook gronds in de provincie Noord-Holland, begre pen tusschen het strand der zee en den binnen teen der duinen. Deze verordening is uitsluitend van toepas sing op de duinen en duingronden op het vaste land der provincie Noord-Holland be noorden het gebied van het hoogheemraad schap van Rijnland". Artikel 14 wenschen Ged. Staten als volgt gewijzigd te zien: „Het is verboden in de duinen en duingron den afgravingen of vergravingen te doen. Ged. Staten kunnen van dit verbod onder nader te stellen voorwaarden schriftelijk ontheffing verleenen. Nadat enkele leden eenige opmerkingen hadden gemaakt, die door Mr. B o m a n s (R.-K.) namens Ged. Staten werden beant woord, werd ook deze begrooting goedgekeurd. verplaatsing van Artis naar het Amsterdamsche Boschplan. De heer Vermeulen <A.R.) bestreed de opvatting, dat de provincie een groot offer brengt, daar zij mede-eigenares wordt van een terrein, dat een grootere waarde vertegenwoor digt, dan waarvoor het thans gekocht wordt. De Amsterdamsche wethouder van financiën de heer Rustige (C.H.) was erkentelijk jegens de Ged. Staten, omdat zij Artis willen helpen. Hij kon echter de voordracht niet steunen, omdat de aankoop van Artis voor Amsterdam een zeer zware financieele last beteekent, waar nog bij komt, dat de participanten nu ook de exploita tietekorten zullen moeten dragen. Amsterdam zal waarschijnlijk als gevolg van het besluit tot aankoop van Artis allerlei sociale voorzieningen moeten beperken. De heer Polak ,S. D. A. P.), die de voor dracht verdedigde, verklaarde wel eenige bezwa ren te hebben tegen medezeggenschap in het Ar- tis-bestuur. De wijze van exploitatie van den dierentuin is meer een Amsterdamsch, dan een provinciaal belang. Nu de meerderheid der Sta tenleden echter daartoe den wensch te kennen heeft gegeven, zullen Ged. Staten de wensche- lijkheid overwegen, om een gedelegeerde der provinci zitting te doen nemen in het bestuur. Formeel, zei spreker, wordt aan de provincie mo menteel niet meer gevraagd dan f 283.000, maar op de griffie is reeds een verzoek binnengeko men om een provinciale bijdrage in de exploi tatie van Artis. Wie daarom thans vóór de voor dracht stemt, zal zich vertrouwd moeten maken met de gedacht, dat verdere financieele bemoei ingen der provincie met Artis niet te ontgaan zijn. Spreker hoopte echter, dat de moeilijke tij den van thans niet eeuwig zullen voortduren. Ged. Staten zien zelfs den tijd komen, dat Am sterdam weer financieel vrij zal zijn en zij ver trouwen, dat ook de hulp aan Artis slechts van tijdelijken aard zal behoeven te zijn. Hierna volgde de stemming met het reeds ver melde resultaat. Een ander belangrijk agenda-punt was het voorstel van Ged. Staten om een provinciale bij drage van 5 5/9 procent te verleenen voor den aanleg van een spoorwegtunnel onder het noord zeekanaal te Velsen. De bouwkosten zijn volgens een voorloopïge becijfering geraamd op tien mil- lioen gulden. Deze voordracht werd zonder stemming goed gekeurd. Voorts werden Ged. Staten gemachtigd, geld- leeningen aan te gaan tot een maximum bedrag van tien millioen gulden, ter financiering van de uitvoering van het provinciaal wegenplan. In de Dinsdagmiddag voortgezette zomerzit- ting der Provinciale Staten van Noord-Holland is met 57 tegen 10 stemmen goedgekeurd de voordracht van Ged. Staten, om voor f 283,000 deel te nemen in den aankoop van de terreinen en gebouwen van het Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Bij de behandeling van deze voordracht dron gen vele leden aan op provinciale medezeggen schap in het bestuur van Artis, opdat de instel ling beter geëxploiteerd kan worden, o.a. door verlaging der toegangsprijzen, zoodat zij door breedere lagen der bevolking bezocht zal kun nen worden. Eer, der tegenstanders van de voordracht, de heer Lu den (C. H.) voelde er niets voor, aan een z.i. stervende instelling nieuwe leven in te blazen. De stedelingen trekken tegenwoordig naar buiten en daarom zal een eventueele mo derniseering van Artis toch niet helpen. Er zou echter volgens spreker iets te zeggen zijn voor HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam New York n. R'dam 20 (4 n.m. G.T.) te Plymouth verw. Delftdijk R'dam n. Cancouver 17 te San Francisco. Damsterdijk Vancouver n. R'dam 15 van Los Angelos. Westernland 17 v. Antw. te New York. Maasdam 16 van R'dam te New Orleans. Pennland 18 van New York te Antw. Edam New Orleans n. R'dam via Londen 16 438 mijl van Land's End. Lochmonar Vancouver n. R'dam via Liver pool 16, 430 mijl W.Z.W. van Land's Eind. HOLLAND AUSTRALIë LIJN. Arendskerk (uitr.) 18 te Kurrachee. Algenib (uitr.) 18 van Melbourne. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 18 te Hongkong. Serooskerk (thuisr.) 18 te Genua. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (uitr.) p. 16 Gibraltar. Randfontein (uitr.) 16 van Zanzibar. Jagersfontein (uitr.) 18 te Kaapstad. HOLLAND—W1EST-AFRIKA LIJN. Reggestroom 18 v. A'dam n. West-Afrika. HALCYON LIJN. Stad Arnhem 18 van Narvik te Vlaardingen Rozenburg, Lubeck n. R'dam 17 te Gdynia Stad Dordrec-ht 17 v. Gothenburg naar Lulea. Stad Maastricht Rotterdam n. Wamban p. 17 Dungeness. Stad Schiedam 18 v. Vlaardingen n. Narvik. HOLLAND—BR.-INDIë LIJN. Streefkerk (thuir.) 18 v. Vizagapatam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Saturnus 18 van Alexandrië n. Jaffa. Venus 18 van Gennua n. Savona. Odysseus 18 v. Gdynia te A'dam. Crijnssen 16 van Curacao n. Ptc. Cabello. Trajanus 18 van Bremen te Hamburg. Juno Bourgas n. A'dam p. 18 Finisterre. Aurora Piraeus n. Amsterdam 17 v. Algiers. Hermes 19 v.m. v. Chalkis te Capelle a.d. IJsel verw. Colombia 18 van Hamburg te A'dam. Mars 18 van Valencia n. Barcelona. Stuvesant A'dam n. Barbados 17 v. Mdeir. Amor 15 v. West-Indië te New York. Pygmalion R'dam n. Algiers p. 17 Ouessant. Manto R'dam n. Pasajes p. 16 Ouessant. Agamemnon 17 van Izmir te Pyll. Alkmaar A'dam n. Chili 16 v. Curaqao. Bennekom Chili n. R'dam 17 v. Liverpool. Colombia 17 van Hamburg n. A'dam. Doros 17 v. A'dam te Danzig. Hebe 18 v. Stettin te A'dam. Hercules 17 van Izmir n. Stamboul. Hermes Chalkis n. R'dam p. 17 Ouessant. Notos 17 v. A'dam te Aarhuus. Oberon 17 van Lissabon n. A'dam. Orpheus 17 van A'dam te Kopenhagen. Rhea 17 v. Guatamano te Londen. KON. HÖLLANDSOHE LLOYD. Ceres 16 van A'dam te Hamburg. MEYER en CO'S SCHEEPVAART MIJ. Deucalion Japan n. R'dam 17 te Singapore. Eurymedon Batavia n. A'dam 18 v. Port Said. Perseus Rotterdam n. Japan 18 van Suez. Benalder Kohsichang n. R'dam 15 te Alex. Glengarry Dairen n. R'dam 16 v. Penang. Menelaus R'dam n. Japan 15 v. Hongkong. Benlawers Hongkong n. R'dam 14 v. Man. Glenearn. Japan n. R'dam 16 v. Hongkong. Glenshiel Dairen n. R'dam 16 v. Colombo. Polyhemus A'dam n. Java 16 70 mijl Z.W. van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitr.) 18 (3 n.) van Gibraltar Bantam (thuisr.) 18 (n.) van Londen. Baloeran 18 v, Batavia te Rotterdam. Bantam (thuir.) 18 te Londen. Blitar (thuisr. 17 van Singapore. Weltevreden (uitr.) 18 te Antwerpen. Dempo (uitr.) 13 te Singapore. Palembano- (uitr.) p. 18 Finisterre ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alkaid (thuisr.) 16 van Montevideo. STOOMVAART MU. NEDERLAND. J. P. Coen (thuisr.) 18 v. Pt. Said. Soemba 17 v. Batavia n. A'dam. Tarakan (kampeerreis) 18 fce Fjaerland. Moena (thuisr) via Liverpool 17 v. Aden. Enggano, Batavia n. Calcutta 15 v. Singapore Tohan de Witt (uitrJ 18 van Port Said. WIJKLIJN. Naaldwijk Rotterdam n. Kotka p. 17 Elseneur Randwijk R'dam n. Samsun p. 17 Finisterer. Haulerwijk 16 van Antllla te New York.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5