Avontuur in Venezuela FEUILLETON Naar Het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 5) Een heelen tijd zat Peter de Peyster pein zend naar de gevangenis te kijken en Roddy zij niets, want als je twee college-jaren lang met iemand op kamers hebt gewoond, begrijp je gewoonlijk wel iets van zijn stemmingen. Toen boog Peter zich opeens naar Roddy over en keek hem aan. In zijn stem klonk iets als een uitdaging. Ik hoor iets, fluisterde hij. Of zijn vriend het figuurlijk bedoelde of niet, kon Roddy niet uitmaken. Hij keek hem vragend aan en hief zijn hoofd luisterend om hoog. Behalve het kabbelen van de golven te gen den voet van het fort, klonk nergens eenig geluid. Wat? vroeg Roddy. Ik hoor de roepstem van de Witte Muizen, zei Peter de Peyster. Er viel een lange stilte. Toen lachte Roddy zachtjes met half gesloten oogen; om zijn onderkaak kwam een forsche wilskrachtige trek. Peter had die uitdrukking al vaker op zijn gezicht gezien met name op een gedenkr waardigen middag, toen Roddy aan slag was en nog drie man aan honk en nog twee runs noodig waren om het kampioenschap te win nen en daar waren twintigduizend gillende menschen die probeerden zijn zenuwen in de war te maken. L Zoo ver als jij gaat, ga ik ook, zsi Roddy. Porto Cabello ligt besloten binnen de vier zijden van een vierkant. De Oost- en de Noordgrens komen samen bij de haven. De ka den en het douanekantoor, die uitzien op de kaap waarop de gevangenis staat, vormen de Oostzijde van het vierkant en aan den Noord kant zijn de Roei- en Zeilclub met zijn boven het water uitstekende veranda, het hotel met zijn onder water gelegen badkamers en ver der een rij huizen met groote tuinen. Daar hij zijn werk in de haven had, had Roddy één van die huizen gehuurd. Het lag bescheiden verborgen achter mango-boomen en palmen en achter in den tuin leidde een in de rots uit gehakte trap naar het water. In een halven cirkel om die trap heen was een bamboe vlechtwerk aangebracht, dat stevig genoeg was om een zwemmer te beschermen tegen haaien en om te dienen als aanlegplaats voor de boot. Toen ik dit huis huurde, zei Roddy snapte ik niet dat de voorzienigheid mij dit plekje had doen uitkiezen om stiekum weg te kun nen gaan met de boot zonder dat iemand het merkt. Als jij die boot tien meter voor uit weet te krijgen zonder dat de heele stad het weet. merkte Peter critisch op. zal je ze cloroform moeten toedienen. Zij maakt een kabaal als een machinegeweer. Mijn idee was, legde Roddy uit, om naar 't fort te roeien. Als we den Generaal aan boord hebben, mag de boot net zooveel op een machinegeweer lijken als ze wil. Sedert hun terugkomst met de boot en on der het diner dat opgediend werd in de kleine patio" onder de sterren, hadden de Witte Muizen alle mogelijke middelen en manieren besproken. Honderd en éen plannen geop perd, critisch bekeken en verworpen; maar tegen één uur in den vroegen ochtend, toen de kaarsen stonden te druipen in den zeewind en de Schotsche whiskey heel wat centime ters in de flesch gedaald was, waren de sa menzweerders het eens. Ze hadden belist, dat ze niets konden doen voordat ze de cel ken den, waarin de Generaal gevangen zat en vooral de ligging van het raam in die cel, dat uitkwam op de haven. Ook hadden ze uitge maakt dat de redding moest gebeuren met be hulp van het motorbootje en van zee uit en dat de redders van buiten af moesten werken Om Rojas van binnen uit te bereiken zou het noodig zijn iemand van de gevangenisambte naren in den arm te nemen en er was niemand dien zij durfden vertrouwen. Als het een geldkwestie was geweest, zouden Rojas' vrien den hem al lang bevrijd hebben. En dat ze daarin niet geslaagd waren bewees, niet dat de gevangenisambtenaren onomkoopbaar wa ren, maar dat hun angst voor Alvarez' woe de sterker was dan hun hebzucht. Er zijn verscheidene redenen waarom we niemand moeten probeeren om tekoopen, zei Roddy. Morgen zal ik je aan Vicente, den ge vangenisdokter, voorstellen en we zullen hem vragen ons de gevangenis te laten zien en dan de cellen tellen en probeeren te onthouden waar Rojas in zit. Misschien kunnen we den dokter beter te dineeren vragen. Hij is er dol op om te vertellen wat een wonderlijke kerel hij in New-York geweest is en dan moet je net doen of je 't gelooft. We konden den ha venmeester ook wel vragen en hem zoover krijgen dat hij ons toestemming geeft des nachts met de boot uit te gaan. De stad is nog in staat van beleg en na zonsondergang mag sr geen boot meer in de haven varen en dan moeien we wat harpoenhaken laten maken, 't boeglicht uitdoen en palingen spietsen. Jij zou geen paling kunnen spietsen; wierp Peter, en als je 't kon zou ik ze niet willen eten. Je hoeft ze niet te eten, legde Roddy uit, de palingen zijn immers maar een uitvlucht. De schildwachten moeten we er aan wennen ons 's nachts door de haven te zien varen. Als ze ons daar zonder reden en zonder toe stemming zagen zouden ze ons neerschieten. Dus moeten we zeggen dat we palingen aan 't spietsen zijn. Den volgenden morgen maakte Roddy aan een smid duidelijk hoe hij drietanden om palingen mee te spietsen moest hameren en dien nacht werden de menschen die aan de haven woonden uit hun slaap gehouden door geweer-geknal en 't schijnsel van zoek licht in hun ramen. Maar tegen het einde van die week werd de motorboot van de Yankees minder als een plaag dan als een zegen be schouwt, al schoot ze nog steeds des nachts luidruchtig de haven in en uit en al flitste haar zoeklicht brutaal over de muren van het fort. Want met waarlijk nobele zelf opof fering leenden de palingen zich tot het be drog. Bij honderden zwermen ze voor het ver blindende booglicht, bij dozijnen spietsten ze zich aan de tanden der „hooivorken". Zoo vaardig werden Roddy en Peter in het har poeneeren, dat ze al gauw den havenmeester, den commandant, den gevangenisdokter en ieder die er bezwaar tegen had zijn nacht rust te laten storen, eiken morgen een mandje paling konden sturen. Het ontging den be langstellenden Porto-Cabello'ers intusschen niet dat bij tusschenpoozen de machine van de boot niet goed werkte, zoodat men de Yankees de boot kon zien voortroeien. Ook ging het licht meermalen uit. Zij bekenden eerlijk deze tegenvallers, maar niet zonder verontwaardiging en men be klaagde hen van harte. Op een avond dat ze in de „patio" aan het beraadslagen waren, werd Roddy door een plotselingen twijfel be vangen. Zou het niet afschuwelijk zijn, riep hij uit, als we de tralies hadden doorgezaagd en hem de touwladder en de boot hadden laten zien en hij zou weigeren met ons mee te gaan? Is dat alles, vroeg Peter. Hoe moet hij weten, hield Roddy vol, dat we hem niet helpen ontsnappen om hem door schildwachten dood te laten schieten? Dat hebben ze meer gedaan, 't Is een oude truc, net zoo iets als iemand in zijn cel doodschie ten en zeggen dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Het allereerste dat Rojas ons zal vragen, is natuurlijk wie ons stuurt en hoe kunnen we bewijzen dat we vrienden zijn. Ik wed dat hij de kans niet zal laten schieten, zei Peter. Hij zal wel zien dat we geen Venezolanen zijn. Dat is 't 'em juist, protesteerde Roddy. Waarom zou hij zich aan vreemdelingen toe vertrouwen aan Yankees? Nee, ik zeg je, we hoeven niet te gaan zonder introductie brieven. Hij liet zijn stem dalen en keek achterdoch tig naar de donkere hoeken van de „patio". En de eenigen, die ons die kunnen geven wonen op Curacao. Peter de Peyster schoot met plotseling enthousiasme overeind. Da's een prachtbaantje voor mij! ver klaarde hij. Ik heb er het eerst aan gedacht, zei Roddy. We zullen loten. De kop van Bolivar, dan ga jij. De wapens van Venezuela, dan ga ik. De zilveren peso rinkelde op tafel en Rod dy riep jubelend: Kop! ik ga! Maar Peters poging om niet te toonen hoe teleurgesteld hij was, was zoo weinig overtui gend, dat Roddy onmiddellijk medelijden kreeg. We moeten samen gaan, vond hij. Jou hersens zijn beter dan de mijne, dus kom jij ook maar mee. Alsof hij zijn enthousiasme direct in da den om wou zetten sprong Roddy overeind en hij stond tegen Peter te glimlachen, ter wijl zijn gezicht glansde van opgewonden ver wachting. Toen opeens kwam er een peinzende trek op. Zeg Peter, vroeg hij, hoe oud zouden die dochters zijn? (Wordt vervolgd.) De stafmuziek der Koninklijke Marine maakte Dinsdag met een gedeelte der te Amsterdam geplaatste marine-troepen een marsch door de hoofdstad Een bewaakte-onbewaakte overweg bevindt zicht te Amsterdam in de verbinding tusschen Sarphatistraat en Czaar Peterstraat, waar een trein, bestemd voor het vervoer van steen kool voor de electrische centrale, den weg kruist. Een bewaker, voorzien van bel en roode vlag, zorgt voor een veilig verkeer De landenwedstrijd boogschieten tusschen Nederland en België bracht heel wat Op het Departement van Algemeene Zaken had dr. H. Colijn Dinsdag een conferentie met mr. J. W. bewonderaars van dezen tak van sport naar Bergeyk. De Belgische schutters Beyen, president der Bank van Internationale Betalingen. Een snapshot J>Ü het verlaten van het in actie Departement Een speciale rozenkeuring werd Dins dag door de Kon. Ned, Mij. voor Tuin bouw en^Plantkunde in de zalen van „Artis" te Amsterdam gehouden Op de brug van Langoiran in de étappe Royan Bordeaux van den Tour de France kwamen Mallet, Tréchant en Bayeux te vallen. Dit incident gaf heel wat consternatie. De prijzen van de Vier- daagsche, -waar het den echten wandelaar toch eigenlijk niet om te doen is Het groote défilé der deelnemende padvinders aan de World Moot, welke te Monzie Castle nabij Crieff in Schotland wordt gehouden Veertig landen zijn op deze bijeenkomst vertegenwoordigd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8