IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Formateur Formeert. Haar der toekomst. Vissers wint op fraaie wijze de zware 9e etappe. 24e JAARGANG No. 220 Uitgave Louren? Coster. Maatschappij rooi Coarani (Jitgaveo en Al gem Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuidei Couranti Kennemerlaan 42. (Jmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791 411e Advertenties, opgegeven voor dit blad. worden kosteloos opgenomen in de ftennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie) P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 20 JULI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55* firanco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f0.25, elke regel meer fO.lOh Nog immer houdt formateur dr. H. Colijn zich bezig met het ontwerpen van een nieuwe regeering. De kabinetscrisis zet zich voort, maar zonder dat het Nederlandsche volk daarbij van bijzondere ontroering blijk geeft. Laat staan: van opwinding. Het is ongetwij feld gehard tegen crises. Aan het Europeesche genre en het economische genre is het zoo ge wend geraakt, dat het zich slechts met moeite de tijden voor den geest kan halen, waarin die er.niet waren. De kabinetscrisis neemt het blijkbaar op den koop toe. En zonder verwon dering leest het dat de Leidsche Katholieke professor Barge, die medicus is en specialist in de ontleedkunde, bij den formateur is ge roepen. Denkend aan zijn belastingbiljet acht de Nederlander de snijkamer geen ongelukkig symbool van het staatsbeleid onzer dagen niet alleen in zijn land en bepeinst wellicht grimmig dat alle ministers een eeredoctoraat in de anatomie mogen hebben. Zijnentwege gebeure het. Vooral die van Financiën heeft er recht op. Zou professor Barge voor dat de partement in aanmerking komen? Neen, blijkbaar niet, want mr. Beyen van de Bank voor Internationale Betalingen is ook bij den formateur geweest. Nu, dan zal de professor een kans maken voor Onderwijs. Des Neder landers gedachten zwerven naar andere aan slagbiljetten, die van het schoolgeld voor zijn kinderen, en hij knikt instemmend. Ook hier is de snijkamer het ware symbool. Mr. Sluis, oud-procureur-generaal te Leeu warden, zou natuurlijk voor Justitie bestemd zijn. De heer C. W. Bodenhausen, oud vice- president van den Raad van Indië, voor Kolo niën. Wat zijn er toch vele landgenooten die tot de verdienstelijke mannen gerekend kun nen worden, ofschoon zij geen „politieke rol" in 's lands historie hebben gespeeld. En die dus in aanmerking komen voor een der vele soorten van kabinetten, die niet als parlemen tair worden aangeduid! Extra-parlementair kabinet, zakenkabinet, Koninklijk kabinet, in termezzo-kabinet, en dan alles op een breede basis Die breede basis is het vooral, die koene ge dachten in het hoofd van menig Nederlander moet doen ontwaken. Als alle politieke rich tingen op extra-parlementaire en zakelijke wijze vereend moeten worden, waarom zou hij dan niet erbij kunnen wezen? Hij leunt beha- gelijk achterover en geeft zich over aan den schoonen droom. Waarom eigenlijk niet? Extra-parlementair is hij zeker. Dat zijn wij bijna allen. En zakelijk! De zakelijkheid zit hem in het vaderlandsche bloed. Welk depar tement? Nu, er zijn er waarvoor je bepaalde kennis van zaken moet hebben, zooals Justitie, Koloniën, Waterstaat. Maar er zijn ook an dere. Binnenlandsche Zaken bijvoorbeeld. Er bestaat geen speciale studie of opleiding of zelfs omschrijving van het begrip Binnenland sche Zaken. Het is zeer ruim. Wat vereischt het? Natuurlijk een zakenman! Evenals trou wens Buitenlandsche Zaken! Die twee depar tementen vormen den aangewezen kern van een zakenkabinet, is trouwens deskundigheid de hoogste en eerste eisch voor een minister? Neen. De' hemel beware het vaderland voor een elftal van louter deskundigen. Flair, in zicht, menschenkennis, een vaste hand, een gladde tongdie worden bovenal vereischt. „En heb ik die soms niet?" denkt de Neder lander, behagelijk het kopje koffie savouree- rend dat zijn vrouw hem voorzet. „Waarom zou neef Piet, die zoo'n goeie positie in Den Haag heeft en Colijn persoonlijk kent, hem mijn naam niet eens kunnen noemen? Ik heb hem verleden jaar ook nog een dienst bewe zen. En het zou toch wel aardig zijn. Ook voor de toekomst van de kinderen. Goede aanbe velingvader is minister geweest. En het hoeft niet eens lang te durennou ja, inter mezzo-kabinet. Malle naam. Het heele leven is een intermezzo, ieder ministerschap is een heel kort intermezzoDaar trek ik me bij voorbaat niets van aanWie was dat ook weer?oh ja, tante Tinedie na m'n eindexamen tegen vader zei: „De jongen wordt, nog eens minister, Hendrik!"...'. Nou ja, da's natuurlijk kinderachtig van me, wat wist dat goeie ouwe mensch ervan? Toch zou het aardig wezen" Zoo droomt die Nederlander verder. En straks schrijft zijn vrouw aan haar oude schoolvriendin, die zoo invloedrijk getrouwd is en aan wie ze eigenlijk in jaren niet ge schreven heeft: „Het zou toch zoo leuk zijn jullie weer eens te zien. En stel je voor: wij hebben laatst gehoord dat Henk's naam in Den Haag genoemd zou zijn in verband met die nieuwe regeering. Hij lacht erom en wil er niet van hooren. Hij is altijd zoo bescheiden geweest, weet je nog wel? Maar allerlei men- schen die wij kennen vinden het heel begrij pelijk. Hebben jullie er soms ook al van ge hoord?" Misschien zijn f* wel duizenden Nederlan ders in wier gedachten dezer dagen het mi nisterschap rondhuppelt. Het is waarschijn lijk. En wellicht zijn er velen bij die hun va- cantiereis voorloopig maar wat uitgesteld heb ben, want je kunt toch maar nooit weten, en het zou toch al te gek wezen als het huis ge sloten was als de brief van Colijn kwam. Of zou hij een telegram sturen? Denkelijk. De kranten hebben zoo aangedrongen op een Bielle oplossing van de crisis..... (Te San Francisco houden thans 5000 schoonheidsspecialis ten hun congres, zoaar beslist zal worden over de haarmode voor dames in 1940). Vereerde dames, hebt u het gelezen? Er wordt vergaderd over 't groote punt, Hoe wel uw haar het volgend jaar zal wezen, Iets dat gij nu nog niet bevroeden kunt. In San Francisco worden nieuwe plannen, Voor weer een nieuwen haarstijl uitgebroed, De wijze „broeders" zijn vijfduizend mannen, Het resultaat wordt ongetwijfeld goed. Hun eigen haren toonen alle stijlen, Een kuif, een scheiding in kaarsrechte lijn, Gekruld, gegolfd, geplakt, of zelfs bijwijlen Slechts negatief, als haar alleen maar schijn. Zij tobben niet over een eigen, mode, Zij richten zich er zelf gedwee maar naar, Hoe 't door hun haar natuurlijk wordt geboden, En vraagt u 't mij dan zeg 'k: gelukkig maar. Al wordt door hen over uw toekomstharen, Dus over u en zonder u beslist, Elk hunner is, dat durf ik te verklaren, Toch eigenlijk je reinste altruïst. Het volgend jaar houdt veel voor u verborgen, Uw haardracht hoort daar ook voorloopig toe, Zij brengt vijfduizend mannen zware zorgen, Voor 't antwoord op het brandend vraagstuk: hoe? O dames, wil dien mannen aandacht schenken, Hun antwoord is voorwaar geen. kleinigheid, Vijfduizend die, vergaderd, aan u denken, Wat voor u „hoofd"zaak uitmaakt, toegewijd. P. GASUS. In menig verdienstelijk Nederlanders gemoed moet in deze dagen hoopvolle ver wachting leven. Helaas kan Colijn er maar tien uitnoodigen, buiten zichzelf. En professor Barge, mr. Sluis, mr. Beyen, meneer Boden hausen zijn er al geweest. Maar wie weet misschien hebben ze bedankt. Of tenminste: een paar van hen. Er zijn menschen die voor zooiets bedanken. Ofschoon niet veel Zoudt u dat verwaand vinden van die dui zenden Nederlanders? Waarom? Napoleon heeft gezegd: „De een, minister geworden, had een eenvoudig koetsier moeten zijn en de ander, koetsier gebleven, verdiende minis ter te zijn". Nu dan! En Bismarck heeft verklaard: „Gij moet niet gelooven dat men, doordat men minister wordt, terstond wijzer en verstandiger wordt dan anderen". En de Frahsche schrijver Louis Latzarus: „Is het noodig een groot man te wezen om een groot minister te zijn? Volstrekt niet. Het is voldoende in groote gebeurtenissen gemengd te worden en geluk te hebben. Want een goede politiek wordt alleen beoordeeld naar haar resultaten". Zoo gezien zijn al die droomende Nederlan ders dus eigenlijk juist erg bescheiden R. P. Generaal Ironside beraadslaagt. Generaal Ironside heeft gisteren een bespre king gehad met maarschalk Smigly Rydz en minister Beck, in het bureau van den inspecteur- generaal van het Poolsche leger waarbij Norton eveneens aanwezig was. Vervolgens gebruikte Ironside het. noenmaal bij president Moscicki, die speciaal van zijn landhuis teruggekeerd was naar Warschau. Ook minister Beck was hier aanwezig. Duitsch vliegtuigwrak op zee. Bemanning omgekomen? Op zee is het wrak van een Duitsch vliegtuig gezien met het kenteeken „S. D. 6" .drijvend op het water. Men weet niet, of de vijf leden van de bemanning, die in het vliegtuig hooren, zich hebben kunnen redden. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. Jaarlijksche algemeene vergadering De jaarlijksche algemeene vergadering van den die hedenavond gehouden wordt, zal behalve de gewone jaarlijksche agenda-punten behandelen enkele voorstellen van de H.K.C. „Oosterkwartier", dat uitbreiding van het bonds- bestuur wenschelijk acht. Het zou ook commis sies willen benoemd zien met uitvoerende macht. Het bondsbestuur staat afwijzend tegen over deze voorstellen. W. van Lohuizen, secretaris van den H. K. B. De aftredende bestuursleden, de heeren De Boer, Ligtvoet en Plooyer, zijn herkozen, daar er geen nieuwe candidaten gesteld zijn. Het negentiende jaar verslag. Wie er nog aan twijfelen mocht, dat korfbal in HaaxTem en omstreken iets beteekende, leze het negentiende jaarverslag maar eens. Men zal dan weldra moeten beamen dat het korfbal- spel terdege bij de talrijke sporten meetelt. Ongeveer duizend jongelui beoefenen het spel in Haarlem en omstreken. En groei zit er in! Vooral bij de adspiranten. In een der construc tieve grafieken, die het jaarverslag begeleiden, is de groei van 1933'34 tot 1938'39 gestegen van 154 tot 403. Het senioren-aantal, dat enkele jaren iets zakte, is weer gestegen tot ruim 600. Het serieuze werk van bondsbestuur, com missies en aangesloten vereenigingen is dus niet vergeefsch geweest Zeer terecht kan de heer W. van Lohuizen, secretaris-penningmeester dan ook melden, dat het afgeloopen jaar bevredi gend geweest .is: Haarlem is het eenige rayon van het district Noord-Holland, dat vooruitgaat. Vooral de stijging van het aantal adspiranten is daarbij zeer verblijdend. De samensteller van het verslag noemt het gehalte van de aangesloten vereenigingen goed, de groei van MeeiTebosch en Aurora in Haar lem-Noord dient speciaal genoemd te worden. In Santpoort kon de toestand iets beter worden. In Halfweg is de kans weer groot, dat korfbal vasten grond onder den voet krijgt. Ook in Heemstede wordt de toestand beter. Met genoegen constateert de schrijver, dat Haarlem weer een eerste klasser rijk is. Ook het spelpeil gaat in de goede richting; er wordt sexTeus getraind. Hij memoreert het korf bal, dat in de sportweek 1939 gedemonstreerd is en waarbij HaaxTem van Amsterdam wist te winnen. Óok het Noord-Hollandsch twaalftal bleek de mindere van het H.K.B. twaalftal te zijn. Bij de A.K.B. wedstrijden verloor dit twaalftal slechts van het Amstex'damsche. Enkele vereenigingen vierden jubilea; H.K.C. Haarlem, dat 25 jaren bestaat, evenals T.H.B. en Aurora, dat aan haar tweede vijf ja ren begint. Aan de adspiranten werd de noodige aan dacht geschonken. Ook de reglementen-kennis werd niet verge ten. Gelukkig had- de straf-commissie al bijzonder weinig werk te doen, wat zeker op een goeden geest in den Bond wijst; de protest commissie had niets te doen! De wensch wordt te recht geuit, dat het vol gend jaar het 20-jarig bestaan, in een sfeer van optimisme gevierd kan worden. HET EERSTE BERGTRAJECT „HAUTES- PYRENEES' 9' ETAPPE 19 JULI 311KM TOULOUSE" 'BAREGES' CONTROLE PLAATSEN 1 COL 0'AU BIS QUE 1748 M 2 COL DU TOURMALET 2122 M 3 COL 0'A SPIN 1497 M. Wielryden. De Jmic de (fatutce Lambrichts bij de groep der uitblinkers. Sijen heeft den strijd opgegeven. (Van een specialen A. N. P.-verslaggever) Uit Toulouse: De drie toppen der -Pyreneeën, de Aubisque,_de Tourmalet en de Aspin, hebben hun werk ge daan: zij hebben de sterksten onder de 60 ren ners, die Woensdagmorgen in alle vroegte uit Pau waren vertrokken, met treffende zekerheid aangewezen. En boven zeven uitblinkers, waartoe ook onze landgenoot Lambrichts heeft behoord, de Zuid- Limburger, die voor de eerste maal aan den Tour deelneemt en Woensdag tot de vijfde plaats in de algemeene rangschikking is gestegen, stond één man, een koning in het klimmen: Wardje Vissers, die op alle drie pashoogten eerste werd, op de Tourmalet en de Aspin zelfs met aanzien lijk verschil. De beste renners van den dag waren behalve Vissers, Sylver Maes en Vietto, de Franschman Gianello, de Belgen Ritserveldt en Van Over- berghe, onze landgenoot Lambrichts en de Luxemburger Didier. Zij allen wax-en bij het klimmen steeds in de voorste gelederen te vinden Maar de bergen hebben ook hun slachtoffers geëischt. De beklimming van de Aubisque ge schiedde aanvankelijk door een nauw dal, vol afwisseling, maar de Tourmalet was veel grim miger, met zijn zeer lange hellingen, zijn pijnlijk scherpe stijgingen, zijn woeste rotsen met hier en daar, vlak langs den weg, de. blankheid der eeuwige sneeuw, door een zonnetje heel eventjes beschenen. Maar de afdaling geschiedde weder om in regen en mist. Op levensgevaarlijke wijze joegen de renners over het smallel pad naar be neden, langs onmetelijke afgronden, welke men door den dikken mist slechts kon gissen. Was het wonder, dat de natuur op de Aubisque en op de Tourmalet haar tol eischte en menigen x-en- ner, vol goedeen moed vertrokken, vol wanhoop den strijd staakte, door pech, door valpartijen, door gebrek aan moreelen moedy den bijna bo- venmenschelijken strijd tegen de natuur tot het einde toe vol tee houden! Zoo vei'dwenen al spoedig Vervaecke, Meulenberg en Goutal. Stoi-me, Siien en Litschi volgden en voorts za gen ook Dc Lathouwer en Yvon Marie hun il lusies in rook opgaan. Er zijn 79 renners te Parijs gestart. Woensdag- moi-gen vertrokken er nog 60 uit Pau, 52 wisten Toulouse te bei-eiken. Deze nuchtere cijfers spre ken duidelijke taal. Zij verdraaieen ded waar heid niet, maar maken het een ieder, die het nog niet wil gelooven, duidelijk, dat de Tour dit jaar zwaar, ontzakkelijk zwaar is. Het défilé der landelijke ruiters tijdens het Woensdag te Hoofddorp gehouden jaarlijksch concours-hippique De landenploegen zijn tengevolge van het groote aantal uitvallers zwaar gehavend; alleen de Fransche A-ploeg is nog compleet. Zuidoost Frankrijk heeft nog zeven renners, NedeiTand en Noordoost Frankrijk 6, België A en B alsmede West Frankrijk 5, Na de zware achtste étappe was het Woensdag morgen te Pau weer zeer vroeg dag. Te zes uur was het veiTrek bepaald; zestig renners verlie ten in een vervlenden regen het stadje aan den voet der Pyreneeën. Veertig K.M. bleven zij bij elkaai-, want de bochtige smalle weg, doch met vele steigingen en dalingen, volgde het dal naar Eaux Bonnes, waar de eigenlijke klim naar 1748 meter 'nooge pashoogte der Aubisque begon. On middellijk kwamen de klimmers toen naar vo ren; men moest bewondering hebben voor het gemak, waarmede sommigen van hen de zeer steile gedeelten van meer dan 16 pet. opgingen. Vervaecke, Le Grèvs en Fournier kwamen al spoedig in moeilijkheden. Vier K.M. voor den top, bij Goui-ette, lagen Ritsei'veldt, Kint, Albert van Schendel, Bailleux. Vissers en Toon van Schendel met gei'ing onderling verschil voorop. De pashoogte lag volkomen verscholen in dichte grijze wolken; de renners en volgers kon den slechts enkele meters voor zich uitzien. Maar men reed de laatste kilometers door een haag van duizenden enthousiasten, die op geoorloofde, maar vaak ook ongeoorloofde wijze b.v. door duwen, de renners in hun strijd steunden. Met De Korver wilde het nog steeds maar niet met zijn knie vlotten, doch toen hij met de be klimming van de Tourmalet begon, enkele tien tallen kilometers verder, voelde hij, dat het be ter ging. Zijn moraal keex-de terug, een onmis bare factor om een bex-grijke étappe tot een goed einde tee bx-engen. Bij Argeles, (er waren tot 83 K.M. afgelegd) was het diepste punt bereikt. Langzaam ging het toen weer naar boven tot Luz-Saint Sauveur, waar de eiegenlijke klim naar de Tourmalet be gon, over 18 k.m. met een verschil van 640 meter tot 2120 meter hoogte. Maar intusschen had er voor de Nederlandsche ploeg een minder aan gename gebeux*tenis plaats gegrepen. Het wegdek bij de afdaling van de Aubisque was zeer slecht en door den regen slippex-ig. Sijen had juist een auto gepasseex-d, toene hij het ongeluk had te vallen. De hem achterop komende wagen remde stex-k, zoodat onze landgenoot niet gex-aakt werd, doch de fiets van den Zuid-Limburger kreeg een leelijken knauw. Eerst was Sijen aan den kant van den weg gaan zitten. Met behulp van enkele omstanders werd de vork, die het meest te lijden had gehad, zoo goed mogelijk recht gebogen en eindelijk was men zoo ver, dat Sijen de afdaling kon ver volgen. Doch de fiets liep slecht en zoo kwam hij met aanzienlijken achtex-stand, tex-wijl zijn po sitie op de Aubisque juist zoo schitterend was geweest, te Ax-geles aan. Moedig begon hij aan de voor lichaam en geest zoo afmattende be klimming van den reus der Pyreneeën. Maar bij de afdaling van de Tourmalet naar Saint Marie de Campan bleek, dat de door pech gehandicapte landgenoot de remmen volledig moest gebruiken om op den weg te blijven. Ontmoedigd staakte hij in het schilderachtige dorpje tusschen de Tourmalet en d'Aspin gelegen, den strijd. Intusschen was de strijd op de Toxxrmalet reeds beslist. Hier was de volgende positie op tee ma ken: Vissers op 2 min. 8 sec. Gianello, op 5 min. 28 sec. Sylver Maes, op 6 min. Ritserveldt, op 7 min. 13 sec. Vietto en Didier, op 8 min. 39 sec. Van Overberghe, en op 8 min. 48 sec. kwam LambxTchts door. Met aanzienlijke verschillen papsseerden de volgende renners den top; voor Albert avn Schen del, die prachtig heeft geklommen, noteerden wij als 13e 10 min. 14 sec., voor Dominicus als 16e 13 min. 10 sec. achterstand op Vissers. Anton van Schendel lag toen op 15 minuten, terwijl De Korver en Hellemons moedig doorreden. Voor de laatstee maal naar boven. De klim van Saint Marie de Campan naar de pashoogte van de Aspin (1480 meeter) strekte zich ovér 13 K.M. uit. In de laatste 3 K.M. liepde weg zéeer steil op en ook hier konden de klimmers, zij het voor de laatste maal, hun capaciteiten toonen. Op den top was de doorkomst als volgt: Vissers, op 4 min. 45 sec. Gianello, op 6 min. 57 sec. Silver l Maes en Ritserveldt, op 8 mhx. 3 sec. Vietto, op 9 min. 43 sec. Didier, op 12 min. 2 sec. Lam brichts en Van Overberghe. Albert van Schendel kwam met 14 min. 54 sec. achterstand als dertiende door. Dominicus had bijna 16 min. en Ton bijna 20 minuten achter stand. Óp de laatste 160 K.M. vormden enkelè ren ners kleine groepjes, en zoó trokken ten slótte vijf pelotons op Toulouse aan met een vrij groot onderling verschil. De wielerbaan te Toulouse was volkomen uit verkocht, toen Vissers alleen binnenstoof, waar hem een geweldige ovatie wachtte. Respectievelijk kwamen dee groepen binnen met Le Grèves, Le Moal en Soffieti als laatsten met meer dan een uxxr achterstand. De algemeene rangschikking na de negende étappe luidt: 1. Vietto (Frankrijk) 60 uur 45 min 11 sec. 2. Sylver Maes (België) 60 uur 48 min. 8 sec. 3. Vlaemynck (België) 60 uur 51 min. 26 sec. 4. Vissex-s (België) 60 uur 54 min.. 39 sec. 5. Lambrichts, 69 uur 54 min. 42 sec. 18, Albert van Schendel 61 u. 13 min. 36 sec. 26. Dominicus 61 uur 31 min. 52 sec. 29. Anton van Schendel 61 uur 49 min. 28 sea 38. De Korver 61 uur 51 min. 37 sêc. 49. Hellemons 62 uur 21 min,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1