Crematie van den heer J. C. Wolterbeek. HAARLEM Woensdag, j Onder groote belangstelling vond hedenmr. gen om 12 uur op Westerveld de crematie plaats van den heer -J. C. Wolterbeek, oud-directeu? an sultuurmaatschappijen. Aanwezig waren de heeren N. J. Hoeflaké^. j Paul den Tex, J. C. van Marken, H. v. Marle, D. Kaers Sijpesteine Jhr. J, P. Teding van Berkhout, Jhr. mr. F. Teding van Berkhout, G. Warnderink Vinke, dir. Stoomvaart Mij. „Oost- i zee", A. C. Waller, S. A. de Josselin de Jong, J. C. Lieftinck. E. C. Goedkoop, J. Reitsma, mr. P. G. v. Tienhoven, Ds. J. C. v. Dijk, J. H. Tit-1 sing, mr. M. v. Toulon v. d. Koog, K. E. Velt- man, J. R. Stuut, E. P. v. Marken, A. Burdet, N. Loudon, Mr. A. Stoop, H. Cremer, dir. Deli- Mij., H. P. v. d. Bosch, Mr. S. H. Vening Mei- nesz, oud-Griffier Prov. Staten, E. H. de Clercq, J. Dudok de Wit, C. W. de Visser, Ds. J. A. L, Hovy, Ned. Herv. pred te Wijk a. Zee, Mr. V?. Snellen, A. A. Avenarius, J. Bentinck, A. J, Bosselaar, L. van Vessem, G. A. Dunlop, G. van Tienhoven, J. S. Thijsse Sr., W. v. d. Broek, J, i L. van Lennep, L. Aberson, L. Bakhuizen v. d, Brink. Op verzoek van de familie heeft Ds. H. J, Visser te Santpoort het woord gevoc-rd. Er is bij de droefheid veel dank dat wij den overledene in ons leven hebben mogen ontmoe ten. Hij is voor veel menschen geweest wat God wilde wat hij voor hen zou zijn. Hij was een1 echte levende persoonlijkheid, maar van alle lof die we tot zijn eer zouden zeggen zou hij op- merken dat hij maar de boodschapper was ge- weest Spr. las een deel uit 1 Cor. 15, verder de be- grafenislithurgie en eindigde met het Onze Vader. De oudste zoon dankte voor de belangstelling, Davis over den Europeeschen toestand. WASHINGTON 19 Juli (Reuter). Na zijn onderhoud met Roosevelt heeft Davis gezegd: „Ik ben in het geheel niet gerust over den toe- stand" hoewel hij niet verklaarde waarom niét Davis verklaarde: „indien wij snel het embargo" op wapenen kunnen herroepen en terugkeeren tot de historische procedures, waaronder wij onze buitenlandsche betrekkingen 150 jaar heb ben geleid, zou dat naar mijn meening de machtige uitwerking hebben een wereldoorlog I te voorkomen." Volgens een niet bij name genoemd senator heeft Davis een somber beeld gegeven van het-' geen in Europa gaat gebeuren, tenzij de Ver- eenigde Staten met al hun moreele kracht aan de zijde zouden gaan staan van het bondgenoot-1 schap tusschen Londen en Parijs om de „as-1 tweelingen" Hitler en Mussolini den pas af te snijden. /CUEEW TJNNCEN HOLLAND—AMERIKA LIJN Edam New-Orleans naar Rotterdam via Londen 18, 80 mijl West van Niton. Lochmonar Vancr. n. Rott. 18 te Liverpool. Breedijk 19 van Rotterdam n. Tampico via Antwerpen. Burgersdijk 19 v. Tampico te Rotterdam. Noordam 18 van New-York te Philadelphia. Leerdam 17 van Tampico n .Rotterdam. Nieuw Amsterdam Rott. n. New-York p. 18 Kaap Race. Lochgoii Vancouver n. Rott. 16 te Seattle. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom 19 v. West-Afrika te Rotterdam. Amstelkerk (thuisreis) 18 te Havre, vertrekt 20 (v.m.) naar Rotterdam. Maaskerk (uitreis) 17 van Port B'ouet. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (uitreis) 17 van Dar es Salaam. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 18 v. Oxelosund n. Vlaard. Stad Haarlem 19 v. Vlaard. n. Genua. Stad Maastricht Rottm. n. Wabana p. 18 Lizard. Stad Dordrecht Gothenburg n. Lulea p. 18 E1SeneUH0LLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 18 van Manilla. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Abbekerk 19 van Bremen te Hamburg vertr. 20 naar Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MLT. Hercules 19 v. Izmir te Stamboul. Breda Chili n. Amst. 17 van Cristobal. Costa Rica 18 v. Barbados n. Plymouth. Bodegraven Chili n. Amst. via Liverpool 13 van Curagao. Notos 18 van Aarhuus te Gothenburg. Berenice 19 v. Amsterdam n. Rotterdam. Van Rensselaer Barbados n. Amsterdam p. 19 Ouessant. Manto 19 v. Amsterdam te Pasajes. Mars 19 v. Barcelona n. Genua. Ofoeron Napels n. Amsterdam 19 (12's midd. op 266 m. Z.W. v. Ouessant. Rhea Guantanamo n. Amsterdam 19 v. Londen. Orestes 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Boskoop 16 van Coral te San Antonio. Breda Chili naar Amsterdam 17 te Balboa. Deucalion 18 van Amsterdam te Bremen. Helder 18 van Amsterdam te Callao. Hermes 19 van Chalkis te Capelle a. d. IJssel. Perseus Ï3 van Odense te Stettin. Titus 18 van Stamboul naar Limni. Venus 18 van Genua te Savona. Vulcanus Triest n. Amsterdam 18 v. Algiers. Iris 18 van Amsterdam te Bordeaux. Amazone 19 van New-York n. La Guayra. MEYER Co's SCHEEPVAART MIJ. Patroclus 16 van Yokohama n. Rotterdam. Calchas 18 van Dairen n. Rotterdam. Menelaus Rotterd. n. Japan 18 te Shanghai. Glenearn Japan n. Rotterd. 18 te Manilla. Polydorus Java n. Londen en Hamburg 19 V. Amsterdam. Sarpedon Japan n. Rott. 19 v. Aden. Diomed Japan n. Rotterd. 19 van Londen. Polyphemus Amsterdam naar Java 17, 200 mijl Z.Z.W. van Land's End. Prometheus Batavia naar Amsterdam 17,340 mijl Z.Z.W. van Land's End. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisreis) pass. 1'8 Fern. Noronha. Alwaki 18 van Hamburg naar Rotterdam. Alcyone 18 van Rotterdam te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Baroe (uitr.) 19 te Singapore. Kota Gede (thuisr.) 18 te Suez. Slamat 19 v. Batavia n. Rotterdam. Bantam 19 van Batavia te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer (thuisreis) via Londen 18, 40 mijl Z.O. van Land's End. Tabian 19 van Amsterdam te Batavia. Johan de Witt (uitreis) 19 van Suez. Tarakan (kampeerreis) 19 te Merok. WIJK LIJN. Winterswijk Capelle n. Halifax p. 18 Scillfl Zonnewijk 13 v. Rovigno n. Rotterdam. Daar liep het meisje nu op voetjes, die rood en blauw van de koude waren. In haar boezelaar had zij een aantal zwavelstokken, terwijl zij één bosje in haar hand hield. Niemand had tot nu toe echter iets van haar willen koopen. Zij had honger en werd hoe langer hoe kouder. Het begon weer te sneeuwen en de witte vlokken vielen op haar blonde haar, dat zoo aardig om haar hoofdje krulde. Uit alle ramen scheen licht naar buiten en overal rook het zoo heerlijk naar gebraden gans. Het was immers Oudejaarsavond. (Wordt vervolgd). SCHAKEN Om het Kampioenschap van Nederland. Landau wint het tournooi. De Zwemclub „Haarlem" is Dinsdagavond door met 61 van Poelmeer te winnen, kampioen van de tweede klasse B geworden. De Haarlemmers promoveeren naar de eerste klasse. V. 1. n. r. (zittend)J .Bais, C. Zeeman. H. Bannink. Staande G. van Goor (invaller), Th. Gieling, C. van Ellinckhuijsen en Th. Hölsken. (Bij het hemen van de foto was Jan van Hemsbergen afwezig). WATERPOLO. „Haarlem" kampioen en promo veert naar de le klas. HaarlemPoelmeer (61) Poelmeer telt ver schillende invallers, wanneer scheids rechter V»n Hui stede beginnen fluit, „Haarlem" ver schijnt volledig. Reeds dadelijk moet de Poelmeer doelman Ydens han delend optreden. Vrij spoedig opent Jan v. Hemsbergen de sco re (10), waarna Gieling den stand op 20 brengt. Wan neer Bais binnen de 2-Meterlijn komt te liggen moet hij het water verlaten, doch ondanks de numerie ke meerderheid weet Poelmeer niet te doel punten, integendeel „Haarlem" wint het in snelheid en ver groot haar voor sprong (30), waar- mede de rust komt. Na de rust blijft „Haarlem" den bo ventoon voeren, vooral ook omdat Poelmeer slecht plaatst. Van Hems bergen scoort nog maals voor „Haar lem" (40), waarna Poelmeer gelegen heid krijgt de eer te i-edden; haar mid denvoor krijgt een strafworp te deze niet mist. (41). Bannink zwemt dan snel op, en weet met een mooi schot den stand op 51 te brengen. Steeds meer overheerscht „Haarlem"; Poel- meer's uitstekende doelman Ydens moet dan ook meer dan eens handelend optreden. Nog eenmaal vindt „Haarlem" het net, wanneer Van Hemsbergen een kans krijgt, die deze niet mist (61), waarna kort daarop de scheids rechter het einde aankondigt. Door dezen wedstrijd van haar ernstigsten concurrent te winnen, is „Haarlem" kampioen geworden van de tweede klasse afd. B.; nog één wedstrijd rest, nl. tegen De Zijl, en wan neer deze gewonnen wordt, is „Haarlem" on geslagen kampioen geworden. Zooals wij enkele dagen geleden reeds meld den, promoveeren „Haarlem" en „Poelmeer" naar de eerste klasse. Aan „Haarlem" onze gelukwenschen! „Haarlem" verscheen met: Th. Hölsken, C. Zeeman, C. v. Ellinckhuizen, H. Bannink, J. Bais, Th. Gieling, J. van Hemsbergen. Jan van Hemsbergen scoorde Dinsdagavond weer driemaal. nemen, die zijn pionnen op den damevleugel oprukte en zijn dame naar a5 bracht. Een onvoorzichtige zet met zijn paard gaf aan De Ronde gele genheid, de dame op a2 te offeren. Dit kon Landau niet aannemen met het gevolg, dat hij na dameruil twee pionnen achter was. Landau kon onmiddellijk een pion terug winnen, doch De Ronde wilde deze niet terug geven, wat hem in het nadeel bracht. Landau won twee stukken voor een toren, maar ten koste van drie pionnen, die geblokkeerd wa ren en bovendien had zwart een ingesloten looper. Landau speelde dit gedeelte buiten gewoon sterk en bedreigde zijn tegenstander aan alle kanten. De Ronde kon niets anders doen dan afwachten. Tenslotte ging een pion verloren en toen nog een tweede verloren dreigde te gaan, offerde De Ronde een stuk om zijn kans met drie vrijpionnen te probec- ren. Dit bleek echter spoedig geen compen satie te bieden. Landau won alle pionnen op den dame-vleugel, waarna De Ronde opgaf. Landau, die zes partijen in successie gewon nen heeft, (alleen de eerste twee partijen maakte hij remise) is niet meer in te halen. Met het winnen van dezen wedstrijd heeft hij het recht verkregen een wedstrijd van tien partijen met dr. Euwe met den titel van Nederlandsch kampioen als inzet te spelen. Vermoedelijk zal dit in October geschieden. De overige uitslagen zijn: Wijnans wint van Roele. Van den Bosch wint van Van Doesburgh. SterkVan Scheltinga afgebroken. Ir. Van Steenis wint van Stumpers. De stand na de achtste ronde luid: 1. Landau 7 punten, 2. Wijnans 5*4 punt, 3. Van den Bosch 5 pnt-., 4. Van Scheltinga 4l/a p., 5. Van Doesburgh 4 p., 6. Roele 3V2 p., 7, 8. en 9. De Ronde, Van Steenis en Sterk, ieder 3 punten, 10. Stumpers lVs p. Heden Mulo-examens. Dinsdag slaagden te Haarlem voor het diplo ma B: M. Schouten en A. Bregonje te IJmuiden; C. Verschoor te. Heemstede. Voor h_( A-diploma: A. Wesseling, C. G. van Weel, M. G. Schelling, G. de Carpentier, C. van Werven en A. van den Anker, allen te Heem stede; J. A. H. Visarius, G. Hartog, J. G. van Niel, N. ten Bouhuys, L. Hoenderdos, A. Lub, W. A. van der Horst, W. Dekkers, J. Erkendiep, J. Kerkstra, A. Zuurendonk, C. T. Leuver, A. M. Jongsma en A. C. Landsbergen, allen te Haar lem; J. Chr. Dercksen en M. E. van Wieringen, beiden te Velsen; J. M. Bogaardt en A. Spek, beiden te Bloemendaal; M. Meijer te Benne- broek; E. A. v. Eugen te Beverwijk; Impje Bes te IJmuiden; C. van der Wel te Heemskerk. Gevangenisstraf geëischt tegen twee politieagenten. UTRECHT, 19 Juli. Hel geschiedde in Utrecht, dot 2 jeugdige politie-agenten tn den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Juli op de fiets gezeten op surveillance uit waren, speciaal om toezicht te houden op leegstaande wonin gen. In de Jan van Scorelstraat stopte een D.K.W.- auto langs het trottoir. De bestuurder, een be woner van het perceel, waarvoor gestopt was, informeerde bij de beide agenten of zij er be zwaar tegen hadden, dat de wagen daar gepar keerd bleef. Het was nu reeds drie uur in den nacht en het lag in de bedoeling van den eige naar den volgenden morgen vroeg te starten, zoodat het verkeer er geen hinder van zou on dervinden. De autobezitter ging daarna in zijn woning. De agenten zetten de fietsen langs den kant van den weg en liepen terug naar de auto. Zij duwden den wagen naar een zijstraat, waar de motor werd gestart en zij maakten een ritje in de omgeving. Na een tiental minuten keerden zij terug naar het punt van uitgang, waar hun een minder aangename ontvangst wachtte van de zijde van den eigenaar van de auto, die inmiddels had ontdekt, dat zijn wagen verdwenen was en de politie had gewaarschuwd. De beide agenten hadden zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden we gens diefstal van olie en benzine. Zij erkenden de ten laste gelegde feiten, waar na zij ernstig onder handen werden genomen door den president, die de handelwijze van deze agenten in functie hoogst onverantwoordelijk noemde. „Het is heel erg", zeide de president, „wat jullie gedaan hebben is iets, dat hier her haaldelijk streng wordt gestraft. Op deze wijze is een smet geworpen op het Utrechtsche poli tiecorps, dat in den lande een uitstekenden naam heeft weten te verwerven". De Officier van Justitie was niet minder fel in zijn requisitoir, waarbij hij bovendien nog nadruk legde op het feit, dat men getracht heeft door vervalsching van het rapport dit geval te verzwijgen tegenover de superieuren. Gezien de feiten, achtte spr. het niet verantwoord zich te bepalen tot het eischen van een geldboete en hij vorderde een gevangenisstraf van drie weken. HAARLEM Woensdag. Groot was de schare vrienden en belang stellenden die hedenmiddag op de begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem rond het pas gedolven graf stond, waar het stoffelijk overschot van den heer J. G. Martin, dans- leeraar, was neergelaten. Onder hen zagen wij de heeren M. A. Reinalda, wethouder Drayer, hoofdinspecteur van politie, de heeren C. J. v. d. Broek, H. Daudey en G. Spaan, le den van den staf, en den heer G. A. van der Steur, oud-commandant der Haaiiemsclie Brandweer. De heer van den Broek, commandant, her dacht de groote verdiensten die de heer Mar tin voor de brandweer heeft gehad. Hij was een man van buitengewonen eenvoud, iemand zonder vijanden, maar die voor allen een ka meraad en een goed vriend was. Meer dan 50 jaar heeft hij voor de brandweer geijverd, waarmee hij ook de belangen van de stad diende die hem zeer lief was. „Wij hebben ge lukkig nog zijn 50-jarig jubileum als brand weerman mogen vieren, waarbij hem het gou den kruis met gesp van de Kon. Ned. Brand- weervereeniging op de borst gespeld werd als een welverdiend eereblijk". Spreker had den heer Martin ook ontelbare jaren als vriend gekend. Er waren weinig vrienden zooals hij. Als schermleeraar had hij groote verdiensten, zoowel in het binnen- als in het buitenland verwierf hij belangrijke prijzen. Nu is er een einde aan dit welbesteede leven gekomen, vriend Martin, rust je welverdiende rust", zoo eindigde spreker. De heer A. Th. M. van Erp uit Den Haag sprak namens de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der danskunst. De heer Martin is van onze organisatie zoo zeide deze spreker een sieraad geweest. Zeer veel jaren heeft hij in ons bestuur gezeten en toen hij eindelijk dat werk uit handen gaf hebben wij hem uit eerbied en waardeering tot eerelid benoemd. De vereeniging dankt veel aan hem, want als een Martin zich aan een organisatie geeft is ieder overtuigd, dat dit een goede vereeniging is. Spreker wees tenslotte op het deugdelijke onderwijs dat de heer Martin gaf en herdacht het feit, dat ook de Vereeniging „Koninginne dag" van zijn gaven mocht profiteeren wat betreft het organiseeren van de kinderfeesten. Ds. J. IJntema, Doopsgezind predikant te Haarlem, zei, dat op deze grens van het leven en den dood door verschillende sprekers ge tuigenis is afgelegd van het verdienstelijke werk en welbesteede leven van den heer Mar tin. Maar het graf is niet het laatste woord. Oan deze plaats mogen wij ook denken aan de toekomst die God de Vader heeft weggelegd voor zijn kinderen. Dat besef kan de bedroefde familie troost geven. De jongste broeder van den overledene, de hear M. Martin, dankte voor de betoonde be langstelling. KNAAPJE DOOD IN DE WEI GEVONDEN. LUNTEREN, 19 Juli. Dinsdagavond te on geveer acht uur is het driejarig zoontje van den heer Kuitenbeek uit Voorthuizen, dood in de weide gevonden. Het knaapje, dat met zijn broertje in de wei de liep, werd door deze even alleen gelaten, teneinde een paar vechtende kippen te schei den. Toen hij terugkwam, vond hij zijn broertje dood achter een paard liggen, zoodat het ver moeden voor de hand ligt, dat het kind, tenge volge van een trap van dit paard is overleden. ^.opyrignt r. i. o. do* vopennogen De laatste dag van het jaarVreeselijk koud was het toen de avond begon te vallen. Het had gesneeuwd en in de witte vacht, die de straten bedekte, liep een meisje, een klein, arm meisje op bloote voeten. Ja, ze had pantoffels aan gehad, toen ze van huis was gegaan, maar die hielpen niet veel, want de pantoffels waren 'het laatst door haar moeder gedragen en haar dus veel en veel te groot. Nadat de eerste openingszetten gedaan wa ren. zag het er niet naar uit, dat de beslissing reeds Dinsdagavond zou vallen. Integendeel een wandeling langs de borden gaf andere perspectieven. Landau, die in de opening een nonchalante zet deed, verloor door een fraai dame-offer van De Ronde twee pionnen en dat hij deze partij won pleit voor zijn sterk spel. Wijnans, die met zwart speelde, kreeg spoedig een winststelling, wat de spanning nog meer deed stijgen. De partij Landau—de Ronde was een Gruen- feld-verdedlging, waarin de zwartspeler met Het meisje had de pantoffels verloren, toen ze haastig weg moest II De eene pantoffel had zij niet terug kunnen vinden en de andera springen om een tweetal rijtuigen, die zeer snel reden, te ontwijken. was door een straatjongen meegenomen, die zei, dat hij hem voor wieg wilde gebruiken, als hij later zelf kinderen had. BEGRAFENIS J. G. MARTIN. EXAMENS

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6