De Braziliaansche Koffiepolitiek Versteening van mensch en dier. Zullen ook de natuurlijke kleuren kunnen behouden worden Een collectie van door professor Francesco Spirito versteende en aldus met behoud van hun normale aanzien, grootte en structuur geconserveerde dieren en anatomische prepa raten. Links boven een met huid en haar versteend Guineesch biggetje, waarvan' ook de oog en den normalen vorm en de normale kleur behouden hebben. IEDER onzer kent wel de gekleurde papier- ma ché of gipsen modellen van doorsneden of organen van liet menschelijk lichaam of van dieren zooals die op de scholen bij het onderwijs in de natuurlijke historie gebruikt worden. En allen hebben wij hetzij op school, hetzij in het een of andere museum opgezette dieren gezien: vogels, die eigenlijk niet veel meer zijn dan een met siroo volgestopte gevederde huid; en eertijds bij hun leven zoo lenige slanke roofdieren, die een bobbelig, houterig en dwaas voorkomen gekregen hebben. Nu zwijgen we nog maar van de bekende met alcohol gevulde stoptlesschen, waarin reptielen anatomische preparaten, e.d. een onwezenlijk, grauw beeld geven van wat ze eigenlijk behoor den te zijn. Al deze dingen vormen een droef schouwspel van de vergankelijkheid des levens, een schouw spel, dat geheel in strijd is met de bruischende energie, welke het leven in werkelijkheid pleegt uit te stralen. Bij dat alles vergeleken geeft een marmeren of gipsen spierenbeeld van het menschelijk lichaam al heeft ook dat iets macabers vèel meer de natuurlijke dynamiek, die den le venden mensch bezielt, weer. Hetgeen zeggen wil, indien de anatomische preparaten daarin stevig tot een soort marmer verhard en in hun natuurlijke kleuren bewaard zouden kunnen worden. Vandaar dat reeds van oudsher verschillende onderzoekers gezocht hebben naar een afdoende methode voor het versteenen van menschen- en dierenlijken en van gedeelten daarvan. Dit versteenen heeft niets te maken met het tegen ontbinding vrijwaren van lijken door mummificeering of door balsemen. Want deze laatste methoden, zooals deze reeds op meer of minder volmaakte wijzen werden toegepast dooi de oude Ethiopiërs, Scythen, Grieken, Romei nen en Egyptenaren, en zooals men ze tegen woordig in bijzondere gevallen nog aanwendt, hadden en hebben slechts hetzij een godsdien stige, hetzij een piëteitstaak te vervullen. Professor Francesco Spirito, directeur van de Obstetrische en Gynaecologische Kliniek der Universiteit van Siena. Bij mummificatie, hetgeen een conserveerings methode deels door inwerking van bepaalde stoffen deels door uitdroging is, gaan de inwendige organen verloren en vindt, mede door het uitdrogen der weefsels, zulle een gewichtsverlies plaats, dat de mummie van een volwassen man slechts 6 tot 8 kilo weegt. Het balsemen van lijken, dat ten doel heeft het lichaam van den doode zoo lang mogelijk in den zelfden staat té houden, geschiedt op geheel andere wijze; doch ook hierbij wordt het ge conserveerde lichaam practisch veelal ongeschikt gemaakt voor wetenschappelijke studie- en on derwijsdoeleinden. Versteening daarentegen is het de dichtheid van steen geven aan een organisch lichaam. Hierbij wordt alle vocht, dat in de tusschenruim- ten van het lichaam voorkomt, vervangen door minerale stoffen, zoodat het organische lichaam door ontwatering en mineraliseering geheel te gen ontbinding gevrijwaard is. Een man, die het in het versteenen van li chamen ver gebracht heeft, was de Noord-Ita liaan Girolamo Segato (17921836), die tal rijke thans nog in verschillende anatomische musea bewaarde versteeningen van mensche- lijke en dierlijke organen nagelaten heeft. Zelfs bestaat er thans nog een door Segato vervaar digd tafeltje, waarvan het blad gevormd wordt door een mozaiek van 214 verschillende door hem versteende preparaten! Girolamo Segato, die zeer arm was. bood het geheim zijner versteeningsmethode den groot hertog van Toscane, te koop aan teneinde zijn schulden te kunnen betalen; maar de groother tog voelde daar niets voor, en zoo stierf Segato op 44-jarigen leeftijd zonder zijn geheim bekend gemaakt te hebben. Tevergeefs heeft men na dien getracht zijn conserveeringsmethode door versteening te reconstrueeren aan de hand van Ée in Segato's boedel gevonden flesschen met Aan professor Francesco Spirito, direc teur van de Obstetrische en Gynaecolo gische Kliniek der Universiteit te Siena is het gelukt menschelijke en dierlijke organen te versteenen op zoodanige wijze, dat zij de hardheid van marmer verkrijgen. allerlei vloeistoffen; doch men is daar nimmer in gesl»agd. Segatos preparaten hebben echter inderdaad de hardheid van steen niet gekregen, doch veel meer die van hoorn, terwijl schilfer tjes, welke van zijn thans nog voorhanden ver steeningen loslaten, tusschen de vingers tot poe der gewreven kunnen worden. Na Segato zijn er nog verschillende medici ge weest, vooral in Italië, die een afdoende verstee ningsmethode beweerden gevonden te hebben- Wel de bekendste hunner was de arts Efisio Marïni, (18221900), van wiens versteeningen van anatomische preparaten er thans nog te Pa rijs in de musea Orfila en Dupuytren bewaard worden, terwijl de rest zich in het anatomische museum van Napels bevindt. Het was deze Efisio Marini, die in 1862 ge durende den slag bij Aspromonte bloed uit Ga ribaldi's beenwond opving, dit versteende en er een medaillon van liet maken, hetwelk hij den vrijheidsheld later toezond! Maar zoowel Efisio Marini als de anderen, van wie gezegd wordt, dat zij in staat waren' men schelijke en dierlijke organen te versteenen, hebben allen hun geheim mee in het graf ge nomen. Onlangs nu heeft professor Francesco Spirito, directeur der Obsetetrische en Gynaecologische Kliniek der Universiteit van Siena voor een uit gelezen gezelschap van geleerden de mededee- ling gedaan, dat. het hem gelukt is een methode te vinden voor het versteenen van menschelijke en dierlijke organen, waarbij deze door onder dompeling in bepaalde scheikundige stoffen de hardheid van marmer verkrijgen. Hoezeer de aldus verkregen preparaten inder daad die hardheid bezitten, bewees hij door er een op den grond te laten stuiten, waarbij de als doornen uitstekende dunne "gedeelten van het orgaan niet afbraken. Een ander overgelegd preparaat was door een steenhouwer uitgeboord, zoodat te constateeren viel dat de versteening zich ook in het inwendige in dezelfde mate vol trokken had. Dat de aldus verkregen preparaten zoowel voor studie- en onderwijs- als voor documen- teeringsdoeleinden uitermate geschikt zijn be wijst het feit, dat de oorspronkelijke vorm der organen nauwkeurig behouden is gebleven, ter wijl ook hun microscopische structuur ongewij zigd bleef. Zeer merkwaardig is verder nog aan profes sor Spirito's ontdekking, dat het versteenings- proces omkeerbaar is, d.w.z. dat de preparaten na opnieuw gedemineraliieerd te zijn we derom hun vroegere weekheid en daarmede hun oorspronkelijken staat aannemen, waardoor ze weer aan het ontleedmes onderworpen kunnen worden. Zoo toonde professor Spirito zijn toe hoorders door den microscoop een tweetal pre paraten van een eertijds versteende long. Aanvankelijk blijkt de geleerde versteeningen verkregen te hebben, die zwartachtig van kleur waren. Door zijn methode steeds te verbeteren, slaagde hij er in preparaten te maken, welke zoo wit als marmer waren; doch aangezien het vooral bij het onderwijs dikwijls noodzakelijk kan zijn, dat het preparaat geheel en al de oor spronkelijke kleuren nauwkeurig weergeeft, is hij nog steeds bezig zijn methode zoodanig te vervolmaken dat ook in dit opzicht de gewensch- te resultaten ten volle bereikt kunnen worden. Hij schijnt hierin reeds zoover gevorderd te zijn, dat eerlang versteeningen in volkomen natuur getrouwe kleuren verkregen worden. Zoodra dit resultaat bereikt is zal professor Spirito zijn methode van versteening van dier lijke organen door de simpele onderdompeling in bepaalde vloeistoffen publiceeren. Reeds heeft hij alle gegevens omtrent het tot nu toe door hem in dit opzicht bereikte onder zegel in be- waring gegeven aan de R. Accademia dei Lincei te Rome, opdat indien hem iets overkomen mocht zijn methode niet, zooals dat met die zijner voorgangers het geval was, voor de menschheid verloren gaat. Waar hij echter zich zelf de opgave gesteld heeft zijn systeem eerst tot in de allernauwkeurigste weergave der na tuurlijke kleuren te vervolmaken heeft hij voor- loopig nog geen mededeeling gedaan over alle details zijner methode. Hij verklaart echter, dat van het oogenblik af waarop hij, wat thans nog zijn geheim is, we reldkundig zal hebben gemaakt, iedere leek in staat zal zijn met weinig moeite dierlijke orga nen te versteenen en ze aldus te conserveeren. Zoo eenvoudig moeten de bij dat proces te ver richten ha'ndelingen zijn. De door professor Spirito met huid en haar versteende dierenlichamen o,a. van Guinee- sche biggetjes toonen aan dat ook de oogen versteenen en daarbij hun natuurlijke kleuren behouden, waardoor deze conserveeringsmethode nog des te verkieslijker wordt boven die van het opzetten. Want bij opgezette dieren is men genoodzaakt in de oogkassen glazen oogen aan te brengen, hetgeen aan de natuurlijke weer gave van het dier groote afbreuk doet. Het is niet zoozeer de gynaecoloog Spirito ge weest, die er zich toe gedreven gevoelde het probleem der z.g. pietrificatie van organen tot een oplossing te brengen, doch veel meer de paedagoog, die tevens in hem woont, de leer meester der thans opgroeiende generatie van toekomstige medici. Want als leermeester der jongeren besefte hij, hoezeer de wetenschap gediend zou zijn met een eenvoudige en economische wijze van ver duurzaming van anatomische preparaten, bij welke oorspronkelijke vorm, structuur, volumen en kleuren onveranderd blijven, en bovendien de hanteerbaarheid vergemakkelijkt en het ri sico van beschadiging tot een minimum beperkt wordt. Of eerlang in de diverse laboratoria en mu sea der geheele wereld een radicale opruiming zal worden gedaan onder de opgezette dieren, ouderwetsche met formaline behandelde anato mische preparaten en stopflesschen met allerlei organische zaken op sterk water? We zullen het antwoord daarop weten, wanneer professor Spi rito zijn geheim geopenbaard en tot gemeen goed der menschheid gemaakt heeft. H. H. (Nadruk verboden). De ontploffing op het Japansche schip. Alle opvarenden op vier na gered. SAN FRANCISCO (Reuter). Thans wordt vernomen dat d.e „Tidewater Associated" 209 van de 212 passagiers en de geheele beman ning van de „Bokuyo Maru" aan boord heeft genomen. Men vreest, dat de drie overige pas sagiers verdronken zijn. Eén lid der bemanning is omgekomen. Het radiostation Otsjisji op het eiland Hok kaido deelt mede, dat de „Bokuyo Maru" ge heel verloren is. Amsterdamsche Septemberfeesten Ter gelegenheid van de Spoorweg-tentoonstel ling te Amsterdam zullen, dank zij de welwil lende en krachtdadige medewerking van het Gemeentebestuur, in September tal van feeste lijkheden worden georganiseerd. De vereeniging. die zich het organiseeren van volksfeesten tot taak gesteld heeft, n.l. de Vereeniging tot Ver edeling van het Volksvermaak en het lichaam, dat het vreemdelingenbezoek bevordert en pro pageert, n.l. de V. V. V. -„Amsterdam", zijn aan gezocht om deze manifestaties tezamen tot uit voering te brengen. Op een gemeenschappelijke vergadering van de beide besturen zijn zes commissies ingesteld, welke zich met het organiseeren van deze fees telijkheden bezighouden. Zoo ligt het in de bedoeling, gedurende deze Amsterdamsche Septemberfeesten de stad op verschillende plaatsen feestelijk te verlichten, waarbij voornamelijk gedacht is aan de Heeren gracht en Keizersgracht van den Amstcl tot aan de Leidschestraat, alsmede de haaks hierop staande fraaie Reguliersgracht. Voorts zullen op enkele punten, zooals aan den Stadsschouw burg en de fontein op het Frederiksplein, ver lichtingen worden aangebracht. Het Rijksmu seum en het Stedelijk Museum zullen op enkele avonden voor het publiek opengesteld worden, waardoor men zoowel Rembrandt's Nachtwacht alsook de Rodin-tentoonstelling bij avond ver licht aanschouwen kan. Verder zal op den Amstel een groote water- revue worden gehouden, waaraan door motor booten, wlierrie's en kano's van alle groote watersportvereenigingen zal worden deelge nomen. Verschillende optochten zullen worden gehou den, o.a. een groot bloemencorso, waaraan ver bonden wordt een défilé en optocht van sport en andere organisaties, alsmede een afzonder lijke verkeersoptocht. Het gezelschap van de Camera Obscura uit Haarlem zal in statiekarossen een tocht door de stad maken, waarna dit gezelschap op de Spoor weg-tentoonstelling officieel zal worden ont vangen. Op verschillende punten van de stad zullen des avonds openlucht-concerten worden gehou den, terwijl tijdens deze feesten het concours van den Bond van Amsterdamsche Dilettanten Muziekvereenigingen op de Boschbaan zal wor den gehouden en een groot aantal nationaal muziekconcours in Schinkelhaven gedurende twee dagen zal plaats vinden. De mogelijkheid wordt verder overwogen, gedurende twee avonden een waterballet op den Amstel te doen plaats vinden. Pogingen worden in het werk gesteld tot het organiseeren van een „Dag der Verdediging". Het plan bestaat een j men rolschaatsen wedstrijd voor jongeren te organi- slagen en ten slotte Voorniet ingewijden een ware puzzle. OOR niet-lngewijden ls de Braziliaan sche koffiepolitiek een ware puzzle. Toch heeft ons land groot belang bij deze Braziliaansche maatregelen, al geldt dat niet in de eerste plaats voor het moederland, maar in het bijzonder voor enkele onzer overzeesche gebieden, waar de koffie cultuur een der belangrijke bronnen van in komsten vormt. Van tijd tot tijd worden wij opgeschrikt door een persbericht, waarin ons wordt medegedeeld, dat andermaal x mil- lioenen balen koffie ginds in Zuid-Amerika zijn vernietigd, maar weldra is in dezen ge- jaagden tijd een dergelijke mededeeling weer vergeten; vooral omdat de operatie zelve zoo ver van ons eigen land plaats heeft. Teneinde zich een indruk te kunnen vormen over de beteekenis der Braziliaansche koffie politiek moet men in ieder geval teruggaan tot het oogstjaar 1929—1930 toen Brazilië een overvloedigen oogst van circa 30 millioen balen aan de markt bracht waardoor een cherpe prijsdaling op de koffiemarkten ont- stond.De Braziliaansche regeering besloot toen een belangrijk deel van dezen oogst uit de markt te nemen en werd daartoe in staat ge steld door een Londensche bankiersgroep, die zich niet tijdig uit een aantal door haar gefinancierde koffietransacties had kunnen terugtrekken. Het middel was niet afdoende; de wanverhouding tusschen wereldproductie en wereldconsumptie bleef bestaan, niettegen staande de oogst 19301931 ongeveer de helft was van dien van het voorafgaande jaar, doch de uitbreiding van den aanplant speelde daar bij een belangrijke rol. Aangezien oogstbeper- king om politieke redenen achterwege moest blijven, alhoewel daarin de eenige juiste oplos sing was gelegen, werd door de Braziliaansche regeering besloten over te gaan tot vernieti ging van groote hoeveelheden. Zoo werden in de jaren 19311932 tot en met 19371938 resp. 8788 9537 10.816 5980 1467 10.250 en 14490, telkens maal 1000 zakken koffie vernietigd. Niettegenstaande dezen ri- goureusen maatregel bedroeg in het begin van 1936 de surplus-voorraad nog ruim een jaar consumptie, terwijl de koffieprijzen op de internationale markten voldoende aan toonden. dat de Braziliaansche valorisatie- politiek 'niet doelmatig was. Blijkens een mededeeling van het Bureau voor Uitvoerzaken van het kantoor voor den Handel te Batavia, voorkomend in het Eco nomisch Weekblad van 27 Januari j.l., is een der oorzaken van de stijgende produc tie in Brazilië gelegen in het prijsverloop van het product in dit land zelf. De opbrengst per baal in de Braziliaansche muntsoort uitgedrukt, is nml. niet in dezelfde mate te- ruggeloopen als de in vreemde valuta uitge drukte opbrengst van de koffie. Ten einde aan de bestaande moeilijkheden het hoofd te bieden kwamen in Juni 1936 de Braziliaansche koffieproduceerende sta ten te Rio de Janeiro bijeen. Daar werd voor het oogstjaar 1936—1937 bepaald, dat direct voor export beschikbaar zou worden gesteld een hoeveelheid van 50 procent van het to tale aanbod der producenten, terwijl de plan ters verplicht werden 30 procent tegen een bepaalde vergoeding af te staan en 30 pro cent voor onbepaalden tijd op te slaan. Een verbetering in de statistische positie ontstond evenwel niet, waarbij de groote oogst van 19361937 belette de nog steeds groote voor raden tot een beter peil terug te brengen. Het resultaat der gevoerde politiek was een geleidelijke terugdringing van den afzet van Braziliaansche koffie. Op de internationale koffieconferentie van October 1936 te Bogota heeft men het vraagstuk andermaal onder de oogen gezien. Veel resultaat werd niet bereikt. Men kwam tot de oprichting van het Pan-American Coffee Office, een propagan da-bureau doch ten aanzien van productie- en uitvoerbeperking of prijsreguleering kwam niets tot stand. Brazilië zette de sinds 1931 gevoerde koffiepolitiek intusschen voort, in de hoop, dat de productielanden zich metter tijd met elkander zouden weten te verstaan. Weldra bleek het evenwel, dat zeer drastische maatregelen genomen moesten worden. Zoo werden in het oogstjaar 19361937 zeer groo te hoeveelheden koffie vernietigd, mede tenge volge van hèt feit, dat in de vorige campagne deze hoeveelheid gering was. De regeling voor het oogstjaar 19371938 kwam tot stand op de in Mei 1937 te Rio de Janeiro gehouden conferentie der Braziliaan sche koffiestaten. Zij bracht weinig veran dering in het gevoerde beleid en beoogde als conferentie meer om een zekere gunstige sfeer te scheppen voor de in Augustus 1937 te Havana te houden internationale koffie conferentie, waar Brazilië hoopte tot over eenstemming te kunnen komen met zijn concurrenten over een geleidelijke saneering. In de regeling 19371938 waren opgenomen een z.g. opofferings- of D.N.C.-quotum, gelijk aan 30 procent van het aanbod der producen ten, welke hoeveelheid tegen betaling van een bepaalden prijs werd overgenomen; daarnaast een terughoudings-quotum, zijnde 40 procent van het aanbod, welk gedeelte tegen een hoo- geren prijs door het D. N. C. wordt overgeno- en voor onbepaalden tijd wordt opge- het direct- of export- quotum, gelijk aan 30 procent van het aanbod. welke hoeveelheid direct voor export is aan gewezen, doch belast wordt met een zekere heffing. Voorts was bepaald, dat de voorraden in de verschillende uitvoerhavens bepaalde hoeveelheden niet mochten overschrijden, ter wijl alleen die staten mochten overgaan tot uitbreiding van de cultuur, waar de grens van 50 millioen struiken nog niet was bereikt. Het resultaat was evenwel, dat door het toene mende aanbod van producenten het D.N.C. het terughoudingsquotum van 30 tot 40 pro cent moest verhoogen eh het export-quotum dienovereenkomstig moest verminderen, in tusschen werd de financieele positie van Brazilië hoe langer hoe moeilijker. Een nieu we leening werd door het D. N. C. bij de fede rale regeering afgesloten, aangezien een be roep op de binnenlandsche markt ongetwij feld tevergeefsch zou zijn geweest. Aan het einde van het oogstjaar 19361937 was de monetaire situatie al zeer ongunstig. Wel toon de de Braziliaansche betalingsbalans in be gin 1937 een lichte verbetering, maar 1 vermindering van den koffie-uitvoer beïn vloedde deze positie ongunstig. Inmiddels had in Augustus 1937 de confe rentie te Havanna plaats, waar aan de orde kwamen: het aanplantverbod, de export-quota, het uitvoerverbod van minderwaardige koffie, de prijspariteit, de propaganda ter stimulee ring van de consumptie en de vrachtenverla ging. Uitkomst van eenig belang bracht deze conferentie niet. Wel werd een laagste kwali- teitsgrens vastgesteld voor de te verhandelen koffiesoorten en besloten een gezamenlijke propaganda te voeren in de Vereenigde Staten van Amerika, te financieren uit een heffing per baal naar dit land, maar daartoe be perkte zich het resultaat. Het gevolg daarvan was, dat Brazilië het roer wenschte om te gooien ten aanzien van de te voeren koffie politiek. Men kan zich daarover moeilijk ver wonderen. Vooral wanneer men bedenkt, dat sedert 1931 niet minder dan 45 millioen ba len, of circa twee jaren wereldconsumptie werden vernietigd. In November 1937 vol trok zich deze omzwenking, welke in hoofd zaak op financieel terrein lag, terwijl de voor de oogstregeling 19371938 vastgestelde quota gehandhaafd bleven. De exportheffing werd van 45 tot 12 milreis per zak verlaagd. Het gevolg dezer drastische verlaging was, dat een nieuw crediet gevoteerd moest wor den, teneinde te kunnen voortgaan met den aankoop van koffie van den loopenden oogst, vallende onder het terughoudings- en vernie- tigings-quotum. Voorts werd overgegaan tot afschaffing van de verplichting, welke op de exporteurs rustte om van alle exportwissels 35 procent tegen den officieelen koers af te geven aan de Nationale Bank. Dit betee- kende tenslotte een devaluatie van het Bra ziliaansche betalingsmiddel. Het gevolg van een en ander was een groote daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Inderdaad heeft de terugkeer tot scherpe concurrentie voor Brazilië resultaten opgeleverd. De toe name van den export compenseerde de prijs daling ruimschoots, terwijl de vermeerdering van deviezen oorzaak was, dat de milreis zich een weinig kon herstellen. Voorts verminder den de havenvoorraden. De stijging van den Braziliaanschen uitvoer van koffie is oorzaak geweest, dat de andere koffie-landen een verminderden export moesten noteer en. De nieuwe koers heeft natuurlijk invloed gehad op de regeling voor het oogstjaar 1938-^-1939. Daarin worden onderscheiden het evenwichts-, opofferings-of-wel D. N. C.-quotum, gelijk aan 30 procent van het aanbod door producenten, daarnaast het terughoudings-quotum even eens gelijk aan 30 procent van het aanbod van producenten, welk quotum voor onbe paalden tijd wordt opgeslagen en het export quotum, zijnde 40 procent van het aanbod, hetwelk direct voor uitvoer beschikbaar is en belast wordt met een exportheffing van 12 milreis per baal. In deze regeling is voor het eerst onderscheid gemaakt tusschen supe rieure en gewone koffiesoorten. De laatste wijziging door Brazilië ingevoerd is die van Juli 1938, toen aan de staten Rio de Janeiro en Espirito Santo werd toegestaan alle aan voeren voor export te bestemmen. Alles bij eengenomen zal de gewijzigde situatie in Brazilië voorloopig nog een zwaren druk bly- ven uitoefenen op den koffie-uitvoer van N.O.- Indië. Men mag misschien alleen de hoop koesteren dat door de Braziliaansche koers wijziging wellicht een blijvend herstel be reikt kan worden. Dat daarmede verscheidene jaren gemoeid zullen zijn is wel zeker. MOLLERUS. Stempeling van nieuwe rijwiel plaatjes. Ten bate van onvolwaardige arbeidskrachten. De animo om de rijwielbelastingplaatjes te verzekeren tegen diefstal en verlies door stem peling met naam en adres van den eigenaar, blijkt van jaar tot jaar te groeien. Duizenden werkgevers en leiders van personeelen stellen hun menschen in de gelegenheid op collectieve lijsten zich voor de stempeling op te geven. En al een paar weken is men overal in den lande in allerlei officieele gebouwen bezig dit werk te verrichten. Deze vóórstempeling moet in elk geval vóór 21 Juli klaar zijn, want dan begint de groote verkoop der plaatjes op de postkanto ren en dan begint dus ook de openbare stempe ling. Dan gaan de machines de straat op in de onmiddellijke nabijheid der postkantoren om het den koopers van plaatjes gemakkelijk te maken hun plaatjes even te laten ponsen. Trouwens de A. V. O. mag ook zelf rijwielplaatjes verkoo- pen en levert dan een gestempeld plaatje af. Dat geeft gemak voor de koopers. Stempeigelegenheden worden dit jaar o.a. ge opend in Haarlem en Beverwijk. Overzicht van het terrein van het Concours Hippique te Hoofddorp, Op het Concours Hippïque te Hoofddorp. Het paard luistert aan- tijdens de voorkeuring. Op den voorgrond de L. R. „Pegasus", uit dachtig naar de instructies van zijn berijdster. Bovenkerk. De bandjirs in Zuid-Malang. MALANG, 19 Juli (Aneta) Het totaal aantal dooden bij den bandjirramp bedraagt in Zuid-Malang 1?, terwijl nog 19 personen vermist worden. Met de herstellingswerken is een aanvang gemaakt. Een bandjirramp-comité is opgericht, waar van voorzitter is de patih. Dit comité heeft ten doel het verstrekken van voedsel aan 60Q personen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8