VELSEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Bebouwing van den Verlengden Wijk aan Zeeërweg. Eén zijde spoedig volgebouwd. Aan beide zijden van den Verlengden Wijk aan Zeeërweg gaapten tot nu toe eenige open plek ken. Deze gaven aan deze overigens geheel nieu we straat een rommelig aanzien, doordat men vla deze open plekken een vrij gezicht had op de achtergevels van Kalverstraat en Velserduinweg en dergelijke achterkijkjes zijn nooit rijk aan architectonische of aesthetische schoonheden. Hierin komt echter, althans wat de van het Velserduinplein af gerekende rechterzijde be treft, spoedig een heele verbetering. Een groot deel van het nabij genoemd plein liggende bouw terrein wordt bebouwd met een fraai pand, be stemd voor den ijzerhandel v. d. Kleij. Dit betee- kent op zichzelf al een verbetering, want het is een keurig en groot pand, een sieraad voor de straat en tevens gaat er heel wat onooglijks ach ter schuil. Dit perceel is bijna gereed en zal spoedig door den heer v. d. Kleij betrokken worden. Maar het nog resteerende deel komt ook aan de beurt en dan is aan deze zijde de geheele Ver lengde Wijk aan Zeeërweg volgebouwd. Hier zal de heer K. de Jong, Magazijn 't Kleuterhuis een dubbel pand doen verrijzen, waarvoor naar wij vernemen reeds bouwvergunning is verleend. Als één schaap over den dam is volgen er meer Mocht dit spreekwoord ook hier bewaarheid wor den, dan zal ook het bouwterrein aan den over kant wel spoedig aan de beurt komen. De animo voor de bebouwing van dit terrein zal door de bebouwing ter rechterzijde ongetwijfeld wel grooter worden. Haringprijs sterk gedaald. Groote motorloggers voor Dantzig. Drie schepen brachten totaal ruim 2500 kisten aan. Het frissche weer heeft den val van den prijs der versche haring niet tegen kunnen houden. De aanvoer was dan ook, naar verhouding tot dien der vorige weken zeer groot. Betaalde men vo- rigen Maandag nog 6 a 8 gld. per kist, gisteren varieerden de prijzen tusschen 2 a 4 gld. bij een aanvoer van 2330 kisten. Het spreekt vanzelf, dat daardoor de besom mingen der haringschepen niet meevielen. De Dirkje, Ewald en Delft met resp. 580, 900 1400 manden brachten het niet verder dan tot resp. f 1600, f 2500 en f 3160. besommingen, die zeker niet in overeenstemming met de ruime vangsten zijn. De Duitsche zeevisscherij in Mei. De opbrengst der Duitsche visscherij in het Noordzeegebied bedroeg in Mei j.l. 46.16 mil- lioen K.G. ter waarde van 6.21 millioen R.M. Hiervan werd aan de vischmeelfabrieken af gegeven een hoeveelheid van 15.26 millioen K.G. ter waarde van 330.000 R.M. Aangevoerd werd in Wesermünde 25.12 mil lioen K.G. ter waarde van 3.34 mill. R.M., in Cuxhaven 10.21 mill. K.G. ter waarde van 1.30 mill. R.M. en in Hamburg-Altona 8.26 mill. K.G. ter waarde van 1.19 mill. R.M. De werkloosheid op 22 Juli. Aantal werkloozen weer gedaald. Het aantal bij de Gem. Arbeidsbeurs op 22 Juli j.l. ingeschreven geheel werklooze mannen boven 18 jaar bedroeg 1059 6egen 1092 de week daarvoor. Het totaal aantal ingeschreven werk zoekenden was 1634 tegen 1669 op 15 Juli. Het is nu minder dan in een der voorafgaande crisisjaren het geval is geweest. Als werkzoekend waren ingeschreven 231 (2i7) bouwvakarbeiders, 130 (133) metaalbe werkers, 23 (22) houtbewerkers, 24 (23) land arbeiders, 174 (179) havenarbeiders, 208 (229) visschers, 37 (37) kantoorbedienden, 526 (547) losse arbeiders, 218 (229) in overige beroepen, totaal 1571 (1616) mannen boven 18 jaar. Verder waren ingeschreven 36 (26) mannen onder 18 jaar, 20 (20)vrouwen boven en 7 (7) vrouwen onder 18 jaar. Geheel werkloos waren dus 1059 (1092) man nen boven 18 jaar, gedeeltelijk werkloos 345 (350), waaronder 174 (179) havenarbeiders en 123 (118) losse arbeiders. In een gesubsidieerde werkverschaffing wa ren geplaatst 91 (93) werkloozen. Loch Ness heeft concurrentie. Een zeemonster in de Firth of Forth. Van het zeemonster in de Loch Ness hebben we de laatste jaren weinig meer vernomen. Wel probeerden de Schotten het tegen den vacantie- tijd nog wel eens, met het dier op de proppen te komen, maar de belangstelling er voor schijnt vrijwel verdwenen te zijn. Maar er is een nieuw monster in de Schotsche wateren opgedoken en wel in de Firth of Forth, de groote inham met de beroemde spoorbrug van Edingburgh naar het Noorden. Twee visschers van West Wemyss hebben het onlangs op klaarlichten dag ontdekt. Het heeft, evenals zijn soortgenoot van de Loch Ness een grooten kop en een langen nek, als een paard, met uitpuilende oogen. Maar een bult werd bij het monster van de Firth of Forth niet waarge nomen. Het monster werd gezien terwijl het zich lag te koesteren ongeveer 300 yards van het strand, ten Oosten van West Wemyss door William Christie en George Salmond, toen zij in hun motorboot op de makreelvisscherij waren. „We zagen het vreemde ding boven het water uitkomen dichter bij het strand dan waar wij ons bevonden" vertelde Salmond in een inter view. „Wij gingen er heen en we zagen, dat zijn kop en zijn nek rechtop ongeveer 3 voet boven de oppervlakte van het water uitstaken. Toen het ons zag dook het onder, maar binnen een minuut kwam het weer boven. We voeren er wel een uur lang omheen en het bleef steeds naar ons kijken, behalve wanneer we er te dicht bij kwa men, Dan dook het onder, om steeds direct weer boven te komen. Wanneer het onder water was, konden we zijn spoor volgen door een wit schuim, die het bij het zwemmen onder water maakte." „Het had een grooten kop," verklaarde Chris tie, „een kop die het midden hield tusschen dien van een paard en van een beer. Het had een langen paardenek. Het dier kon zich op één plaats ronddraaien en kon dan heel gemakkelijk de bewegingen van onze boot volgen. Het had groote starende oogen en zijn huid was donker bruin maar we konden niet zien. hoe groot het was." Christie, qen ervaren vischerman had nooit iets gezien dat op het monster van de Firth of Forth geleek. Dezer dagen heeft te Dantzig de eerste voor de Dantziger Hochseefischerei-Gesellschaft op de Dantziger Werft gebouwde haringlogger „Brösen" zijn proeftocht gemaakt. De „Brösen" is een vaartuig, bestemd zoowel voor de drijfnet- als voor de trawlvisscherij, naar het voorbeeld van reeds eerder in Duitsch- 'and gebouwde schepen, die uitstekend vol doen. De „Brösen" is 46.35 M. lang, 8.30 M. breed en 3.64 M. diep en is voorzien van een 6 cyl. MAN-Dieselmotor van 540 P.K., die het schip een snelheid verleent van 11.9 mijl. Binnenkort zal de „Glettkau", een schip van hetzelfde type, van stapel loopen. Deze schepen zullen van Cuxhaven uit de visscherij uitoefenen. De vangst wordt in speciale transportschepen naar Dantzig ver voerd. Nagekomen besommingen. Loggers: IJM 201 f 340, KW 52 f 340, KW 46 f 310, KW 104 f 280, KW 16 f 330, KW 132 f KW 91 f 320, KW 178 f 410, KW 108 f 290, KW 177 f 330, KW 154 f 330, KW 125 f 260, KW 62 f 240. KW 107 f 320, KW 59 f 300, KW 64 f 290 KW 24 f 410, KW 28 f 610, KW 35 f 390, KW 60 f 380, KW 166 f 300, KW 89 f 240, KW 75 f 330. Duitschland bouwt trawlers met koelinrichting. Van de Deutsche Werft te Hamburg is dezer dagen met goed gevolg tewater gelaten de eerste voor de „Tiefkühlflotte" van de Reederij An dersen en Co. gebouwde trawlers met koelinrich ting. De trawler, die den naam kreeg van „St. Georg" (een oud stadsgedeelte van Hamburg) is 63 x 9.10 x 5.11 M. en uitgerust met een triple expansie stoommachine systeem Baver-Wach van 1000 P.K. Het vischruim heeft een capaciteit van 5500 centenaars. Reeds eerder liep van de Norder Werft te Hamburg van stapel de „Harvestehude" en van de werf Stülcken te Hamburg de „Bahrenfeld", trawlers van hetzelfde type als de „St. Georg", eveneens voor rekening van de Reederij Ander sen en Co. te Hamburg. AANGEKOMEN. 21 Juli Queenworth s.s. New-Castle. Van Rensselaer s.s. West-Indië Ransdorp m.s. Gothenburg Juno s.s. Zwarte Zee Betty H. s.s. Mantyluoto. Anna W. m.s. Southampton. Capella s.s. Koivisto. 22 Juli: Monica m.s. Hamburg Rookwood s.s. Swansea Tarakan m.s. Bergen Sambre m.s. Rotterdam Marpessa s.s. id. Oberon s.s. Midd. Zee Patria s.s. Gothenburg Urd s.s. Soderhamn De Hoop m.s. Noordzee Takoradian m.s. West-Afrika Hermes s.s. Midd. Zee Towa s.s. Buenos Aires Kaida s.s. Swansea Bennekom s.s. Chili 23 Juli: Hamsterley s.s. Gdynia Germania m.s. Pt. Arthur Thorsheimer m.s. Sandefjord Roek s.s. Londen Yewkyle s.s. Swansea Wilbo m.s. Londen 23 Juli: Acclivity m.s. Huil Afiena m.s. Rye. Notos m.s. Aarhus Orpheus s.s. Kopenhagen Britanica s.s. Londen Vliestroom s.s. Huil Helene Russ s.s. Borga Spica s.s. Bergen Pauline Friedrich s.s. Port Arthur 24 Juli: Jaarstroom s.s. West-Afrika Rhein s.s. Hamburg Westland m.s. id. Bomma m.s. Oslo. Algol m.s. Kopenhagen Freden s.s. Wasa Deucalion s.s. Hamburg Arrivain m.s. Leith Ransel m.s. Dantzig VERTROKKEN. 21 Juli Servus m.s. Exmouth Hebe s.s. Dantzig Triton s.s. Rotterdam Venersborg s.s. Malmö Achilles s.s. Rotterdam Trajanus s.s. West-Indiëi Bess m.s. Oslo Poelau Bras Ned.-Indië Colombia m.s. West-Indië Uddeholm s.s. Blyth. 22 Juli: Sonnenfelde s.s. Klaipeda Sambre m.s. Parijs Nordkap s.s. Gdynia Henca m.s. Duisburg Evina m.s. Middlesbro Queenworth s.s. New-Castle Sandhill m.s. id. Odysseus s.s. Aarhus Tarakan m.s. Bergen IJstroom m.s. Leith Patria s.s. Gothenburg Enid Mary s.s. Goole Astarte s.s. Bremen Rookwood s.s. Huil Juno s.s. Hamburg Anna W. m.s. Kings Lynn Amstelstroom m.s. Londen Regeja m.s. id. Hontestroom s.s. id. Vechtstroom s.s. Huil 23 Juli: Niets 24 Juli: Seminale m.s. Baytown VOOR DEN SLOOP. De Engelsche stoomdrifters Fleurbaix en Victor Mary zijn aan een Nederlandsche firma verkocht om te worden gesloopt. GROOTE DIEPGANGEN. Met een diepgang van 8.8 Meter passeerde het naar Ned.-Indië bestemde Nederlandsche motorschip Poelau Bras het Noordzeekanaal, terwijl het naar West-Indië bestemde Neder landsche motorschip Colombia met een diep gang van 8.5 Meter passeerde. AANVOER TEEROLIE. Het Zweedsche tankmotorschip Algiol is hier van Kopenhagen aangekomen met een lading teerolie, welke gelost wordt in de tanks aan de buitenhaven van het hoogovenbedrijf. Een nieuwe uitvindersbuurt. Ten Zuiden van de Burgemeester Rambonnetlaan geprojecteerde straten worden gedoopt. Het is nog allemaal zand en duin ten Zuiden van de Burgemeester Rambonnetlaan, maar op het uitbreidingsplan voor dit deel der ge meente is hier reeds een net van straten en pleinen geprojecteerd en aangezien deze terreinen, voorloopig althans, de eenige zijn die als bouwterrein in West-IJmuiden be schikbaar zijn, zullen wel spoedig niet alleen voor de Bug. Rambonnetlaan, maar ook voor de daarachter gelegen gronden gegadigden zich komen aanmelden. Zou het niet aanbeveling verdienen, om dit terrein maar vast van een rioleering te voor zien? Op die manier bestaat tenminste de kans, dat men komt tot een georganiseerde bebouwing en dat er niet rijen huizen komen te staan, die niet op een rioleering kunnen worden aangeslotenomdat deze er nog niet ligt, zooals tot nu toe maar al te dikwijls in onze gemeente het geval is geweest. Voor de hier geprojecteerde straten stellen B. en W. de volgende namen voor: Fahren- heitstraat, Réamurstraat en Celslusstraat, namen die een bekenden klank hebben, want men vindt ze bijna in elk gezin waar een thermometer aanwezig is. Fahrenheit was een vervaardiger van meteorologische instrumen ten. Geb. 14 Mei 1686 in Dantzig, overleden 16 September 1736 in Nederland. Verbeterde den thermometer van R. A. F. Réamur (ook Réaumur), geb. 28 Februari 1683 in La Rochelle, overleden 18 October 1757 in Ber- mondière. Fahrenheit gebruikte kwik, Reamur wijngeest. Anders Celsius was een Noorsche astro noom, geb. 27 November 1701, was professor in Upsala, waar hij 25 April 1744 overleed. Van hem is de 100-deelige thermometer. Verder komen er de Ampèrestraat, Röntgen- traat en Röntgenplein, Archimedesstraat Lourens Jansz. Kosterstraat, Lourens Jansz. Kosterplein, Galvanistraat, Jan v. d. Heyden- straat, Franklinstraat, Kepplerstraat en Van Musschenbroekstraat, allen uitvinders. André Mariè Ampère, Fransch natuurkun dige, geboren 22 Januari 1775 in Lyc-n, over leden 10 Juni 1836 in Marseille. Beroemd door zijn electrodynamische theorie. Naar hem is de ampèremeter voor het meten van stroom- sterkte genoemd. Wilh. Konrad Röntgen, Duitsch natuurkun dige, geboren 27 Maart 1845 in Lennep. Ont dekte in 1899 de naar hem genoemde Rönt genstralen of X-stralen. Archimedes, wis- en natuurkundige in de oudheid, geboren omstreeks 287 v. Chr. in Syraecuse, verrijkte de wis- en natuurkunde met tal van belangrijke ontdekkingen (schroef van Archimedes). Werd in 212 v. Chr. bij de inneming van Syracuse door een Romeinsch soldaat gedood. Lourensz Jansz. Koster, zou de boekdruk kunst hebben uitgevonden. Luigi Galvani, geb. 9 September 1737 in Bologna, ontdekte in 1789 het naar hem ge noemde galvanisme of contactelectriciteit. G. overleed in December 1798. Jan van der Heyden, uitvinder van de brandspuit. Benjamin Franklin, geb. 17 Januari 1706, overleden 17 April 1790 in Philadelphia, uit vinder van den bliksemafleider. Joh. Keppler (of Kepler) astronoom en wis kundige, geboren 27 December 1571 in Weil- derstadt, overleden 15 November 1630 in Re gensburg. Uitvinder van den astronomischen verrekijker. Peter van Musschenbroek, natuurkundige gebr. 14 Maart 1692 in Leiden, overleden al daar 19 September 1761. Uitvinder van den pyrometer, een instrument om hooge tempe raturen te meten. OM TE DOKKEN. De drijvende Noorsche traankokerij Thors heimer is van Sandefjord naar Amsterdam ge passeerd om daar te dokken en schoon te ma ken. Vervolgens zal het schip naar Noorwegen teruggaan om te worden opgelegd totdat het volgend seizoen voor de vangst gaat beginnen. VASTGELOOPEN. De van de visscherij terugkeerende Deensche motorkotter E 157 is vastgeloopen op den noor derstrekdam doch later vlot gebracht door een sleepboot van Bureau Wijsmuller. VLOOTUITBREIDING. De op de werf der firma J. Vos te Groningen nieuwgebouwde motorkuslboot Mitropa heeft met goed gevolg proef gevaren en is door den opdrachtgever, kapitein J. Veenma te Gronin gen, ovei'genomen. Het schip heeft een draag vermogen van 260 ton en kan een vaarsnel- heid van 9}^ mijl behouden. VLOOTUITBREIDING. Het voor de N.V. Tankkustvaart te Rotter dam op de werf „De Noord" te Alblasserdam gebouwde motortankschip Martha is met goed gevolg te water gelaten. Dit schip is van groo ter afmetingen dan de andere schepen dezer reederij en kan ongeveer zeven honderd ton laden. Het zal worden voorzien van een Deutz- Dieselmotor van 400/480 PK. VAN REEDERIJ VERANDERD. Het motortankschip Actinia van de reederij F. A. Voigt Co. te Rotterdam is aan een an dere binnenlandsche reederij verkocht. TOERISTEN ONTSCHEEPT EN INGENOMEN. Van Bergen teruggekomen heeft het Neder landsche motorschip Tarakan in de Hoogoven haven een aantal toeristen ontscheept en een nieuw contingent ingescheept voor de Noorsche fjorden. Den volgenden Zaterdag komt het schip weer naar hier terug. Herziening plannen van uitbreiding. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 24 Juli a.s. af gedurende vier weken, in uit voerige kaarten uitgewerkt, op de gemeente secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zullen zijn nedergelegd een ontwerp plan tot herziening van het plan van uit breiding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in hoofdzaak, en tot vaststelling van een zoodanig plan, omvattende een gedeelte der gemeente, liggende ten Wes ten van den spoorweg Haarlem-Uitgeest en ten zuiden van IJmuiden, alsmede een ont SCHIP VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Amstelland (Ned.) x) Buenos Aires 18 Aug. 20 Juli vertrokken. Agamemnon (Ned.) Zw. Zee 3 Aug. 23 Juli v. Candia Midd. Zee 26 Juli 23 Juli v. Finisterre Amstelkerk (Ned.) West-Afrika 23 Juli te Hamburg Ned. Indië 26 Aug. 16 Juli van Padang. Alwine Russ (Du.) Borga heden 18 Juli vertrokken Boskoop (Ned.) Chili 18 Juli van Valparaiso. Öarneveld (Ned.) x) Chili 18 Juli van Callao. Bodegraven (Ned.) Chili 23 Juli v. de Azoren Breda (Ned.) Chili 21 Juli van Curagao Beckenham (Eng.) La Plata 2 Aug. 3 Juli vertrokken. Rosrhfontein (Ned) x) Zuid-Afrika 21 Juli v. Pt. Sudan Birgitte (Deen) Leningrad 26 Juli 20 Juli vertrokken Cardita (Eng.) x) Corpus Christ! 1 Aug. 10 Juli vertrokken La Plata 6 Aug. 19 Juli van St. Vincent. Costa Rica (Ned.) West Indië 18 Juli van Barbados. Cordillera (Du.) x) Hamburg 30 Juli vertrekt 29 Juli. Coen (Ned.) Swansea 25 Juli 22 Juli vertrokken. Caribia (Du. x) Pto. Barrios (v.IJm). 18 Sept. vertrekt 28 Juli Danzig heden 21 Juli vertrokken. Eurymedon (Ned.) x) Batavia 2 Aug. 18 Juli van Pt. Said. Santos 23 Aug. vertrekt 26 Juli Ned. IndiS 24 Juli 18 Jtili van Gibraltar. W Afrika 10 Aug. 18 Juli van Lome. Ganymedes (Ned.) Alexandrië 4 Aug. 19 Juli te Tunis. Ned. Indië 17 Juli te Soerabaya. Hasting (Zweed) Hernösand 25 Juli 19 Juli van Pitea. Chr Huygens (Ned.) x) Batavia 2 Aug. 22 Juli v. Pt. Said Helder (Ned.) Chili 18 Juli te Callao. Hercules (Ned.) Zwarte Zee 26 Aug. 23 Juli te Narna Helenus (Eng.) ex) Batavia 4 Sept. vertrekt 28 Juli Helga Russ (Du.) Koivisto heden 18 Juli vertrokken Bordeaux 25 Juli 21 Juli vertrokken. J Pz. Coen (Ned.) x) Batavia 29 Juli 22 Juli van Genua. Juno (Ned) Hamburg 28 Juli vertrekt 27 Juli v*»d Indië 8 Aug. 20 Juli van Pt. Said. Kayeson (Eng.) Huelva in lading. Ned Indië 26 Juli 21 Jxxli v. Gibraltar Moena (Ned.) x) Batavia 4 Aug. 24 Juli v. Pt. Said Montferland (Ned.) x) B Aires 19 Juli van Bahia. Maron (Eng.) x) Batavia 9 Aug. 12 Juli van Belawan. Melampus (Ned.) x) Batavia 24 Aug. 22 Juli vertrokken. Menes (Du.) Macassar 11 Sept. 21 Juli vertrokken. Orestes (Ned.) Hamburg 25 Juli 24 Juli v. Antwerpen Poelau Tello (Ned.) Ned indië 27 Juli 21 Juli van Genua Poelau Roebiah (Ned.) Batavia 14 Juli van Sabang. Poelau Laut (Ned.) x) Batavia tn lading Perseus (Ned.) Stettin 25 Juli 22 Juli vertrokken. P.L.M. XX (Fr Melilla (v. IJm.) 20 Juli vertrokken Randfontein (Ned) Z.-Afrika 23 Juli te Beira Sembilan (Ned.) x) Ned Indië 22 Juli van Pt. Said. Springfontein (Ned.) Zuid Afrika 12 Juli van Kaapstad. Southgate (Br La Plata 28 Juli 21 Juli v. Madeira Serooskerk (Ned.) lapan 29 Juli 22 Juli v. Gibraltar Saturnus (Ned.) Alexandrië 23 Juli v. Tripoli (S.) Soemba (Ned.) Batavia 21 Juli van Padang Midd. Zee 23 Juli te Izmir Torni (Estl.) Onega 27 Juli 17 Juli vertx'okken. Tarakan (Ned.) ex) Bergen 29 Juli vertrekt 27 Jxxli Vulcanut (Ned.) Midd. Zee 26 Juli 21 Juli v. Gibraltar Vesta (Ned.) Midd, Zee 11 Aug. 22 Juli te Dubrovnik Zulderkerk (Ned.) Japan 22 Juli te Manilla Schepen vóórzien van een x) zijn groóter dan 6Ó0Ó tón. werp-plan tot herziening van het plan van uitbreiding; aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onderdeelen, gemerkt B, IJmuiden, omvattende een gedeelte der gemeente liggende ten zuiden van den Heerenduinweg, met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften. Gedurende den bovenbedoelden termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. A.s. Zaterdag Zonnestraal- collecte. Zooals men weet, zal Zaterdag, 29 Juli a.s. in deze gemeente de jaarlijksche „Zonnestraal"- dag worden gehouden. Het Comité voor de col lecte vertrouwt ook nu weer op de sympathieke vrijgevigheid der ingezetenen, ook vroeger me nigmaal voor dit doel betoond. Het hoopt van harte, dat deze offerdag voor „Zonnestraal" spe ciaal moge staan in het teeken van het 12'/2-ja- rig jubileum, m.a.w. dat de giften rijkelijk mogen vloeien en het resultaat der collecte de bijzon dere waardeering van het publiek moge vertol ken voor het nuttige werk van „Zonnestraal", Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te hel pen met collecteeren, wordt vriendelijk ver zocht zich aan te melden bij het secretariaat van het Comité, dat gevestigd is bij: voor Oud- IJmuiden: F. Wildeboer, P. Hendrikstr. 97, Mevr. Zwart, Roemerstraat 8; Nieuw-IJmuiden: Witte Kruis-gebouw; IJmuiden-Oost: Consultatie-bu reau en Velserduinweg 152; Velsen-Dorp: mevr. Wuis-Dekker, Driehuizerkerkweg 4; Driehuis: mevr. van Nifterik, van Tuytweg; Velsen-Noord: mevr. Fierstra, Wijkerstraatweg 60, mevr. San- ders-ten Hoff, Watervlietstraat 27, mevr. Boer- sma-Gons, Meenveidelaan 25. Een eere-comité van aanbeveling. Er heeft zich een eere-comité gevormd, dat de collecte in de belangstelling van de ingezetenen aanbeveelt. Dit eere-comité is samengesteld als volgt: Mr. M. M. Kwint, Burgemeester van Velsen, Mevr. H. A. Kwint-Wiersum, N. F. Allan, Dir. Papierfabr. der Fa. van Gelder Zonen, J. H. A. M. Anten, Notaris, J. Kastein, Dir. Post- en Te legraafkantoor IJmuiden, W. A. Dolleman, Nota ris, A. W. Fierstra, Arts, Mr. Dr. A. van der Flier, Advocaat en Procureur, Mr. A. W. Helle- ma, Advocaat en Procureur, Ir. A. H. Ingen Housz, Dir. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabr., Ir. G. A. Kessler, Dir. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabr., J. H. Kroone, Hoofd van den dienst Stoompontveer over het Noordzeekanaal, Mej. C. Ledeboer, Apothekeres, A. J. van Leusen, Arts Dr. L. S. Limborgh Meyer, Dir. Gem. Geneesk. en Gez. Dienst, J. Mac Daniel, Arts, M. Pothoff, Apotheker, H. Smidt van Gelder, Gedelegeerd Commissaris der Kon. Ned. Papierfabr. der Fa. van Gelder Zonen, N. Stoel, Beheerder Kantoor Twentsche Bank IJmuiden, J. H. Unger, Voorz. Afd. Velsen van het Witte Kruis en de Vereeni- ging tot bestr. der Tuberculose, W. J. H. Verbon Jr., Dir. Rotterdamsche Bank IJmuiden, P. C. de Weerdt, Arts. aan het woord.... Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens, Zweedsch m.s. Algol, Kopen gen, teerolie. Moet puf overboord gegooid worden Naar aanleiding van een artikel in de IJmui- der Courant van 12 dezer:- „Heeft het zin ge vangen puf overboord te werpen?", meen Ik het volgende te moeten opmerken. De heer A. 't Hart heeft een 5-daagsche studiereis met de KW 125 medegemaakt voor rekening van belanghebbenden bij de schar en scholvisscherij. Het is wel jammer, dat de schrijver geen plaats heeft opgegeven waar gevischt is, want op schar en schol wordt niet op zandgrond gevischt. Om op zandgrond te visschen, zoo, dat zand met het net aan dek komt, behoeft men toch geen 19 uren te varen; men kan dan wel direct buiten de IJmuider pieren beginnen. Ik vermoed, dat er gevischt is boven het Friesche Wad, in de richting van het Bor- kumer Vuurschip. Wat de heer 't Hart ons voor de oogen ge- tooverd heeft, is mij niet recht duidelijk. Hij schrijft ni. dat door het slingeren van het schip de kuil als het ware op den grond gebeukt wordt en dat dit de oorzaak is, dat de puf dood is en er zooveel zand in het net zit. Wanneer een schipper zoo vischt, dat door het slingeren van het schip de kuil op den grond beukt, dan vangt hij niets; de borden vallen dan om en het net dicht. De schipper moet dan zooveel lijn steken, dat het slinge ren van het schip in de bocht der lijnen wordt opgevangen. De heer 't Hart beschrijft den laatsten trek als inhoudende 4 manden marktwaardige visch, 3 manden puf en 4 manden vuil. Deze logger heeft op deze 5-daagsche reis in totaal 23 trekken gedaan. Nemen we boven- staanden trek als gemiddeld aan, dan krijgen we dus dat 23 x 3 manden of 69 manden puf op deze 5-daagsche reis vermoord is, plus de puf die door het sleepen van den kuil over den zeebodem gedood is. Dit laatste valt niet te berekenen, want als het net zoodanig gesleept wordt, dat er zand met het net mede aan dek komt, dan is er heel wat platvisch onder dood gedrukt, daar deze visch de gewoonte heeft nergens voor op zij te gaan. Als men nu de pufvernietiging van deze ééne korte reis nagaat, dan komt men tot de volgende enorme hoeveelheid, t.w. 69 manden puf a ongeveer 50 K.G. per mand 3450 K.G. jonge visch. Daarbij is niet eens gerekend wat er door het zware net op den grond vermoord is. Deze vernietiging van puf is veel grooter, dan het bovenvermeld aantal K.G. Wanneer U nu nagaat, dat het artikel in Uw blad van 12 dezer door den heer A. 't Hart blijkbaar geschreven is om den puf moord goed te praten, dan geef ik de Engelsche en onze Regeering volkomen gelijk wanneer zij wil overgaan tot het invoeren van een puf- verbod, want b.g. vangstcijfers zijn door den heer 't Hart zelf opgegeven. Voor belanghebbenden bij de zeevisscherij en het pufverbod, is op de Scheepswerf „Voor- waats" te West Graftdijk( aan het Noord- Hobandsch Kanaal) nog eenige dagen een daar gebouwd Electrisch Korf net voor de zeevissche rij te zien (Octrooi No. 93246). Met dit net kan met minder kosten en op elke verlangde diepte, ook op den zeebodem en tevens op haring, gevischt worden. Puf wordt met dit net niet gevangen en als er nog een enkele kleine visch in verdwaalt, kan deze ongeschonden vertrekken. A. R. STEENBERGEN. Amsterdam 20/7 '39. Noot der redactie: Wat de heer Steenbergen ten aanzien van het vernietigen van vischbroed in verband mét deze logger-, reis opmerkt, geldt in nog veel grooter mate voor de trawlers, die met veel zwaarder tuig visschen en daardoor nog meer vernielen»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2