Pijn! Instantine {Boodschap oatt 9C.JI. de Jiouingm aan Wereldconferentie van Christen Jeugd Ajutfit/ Het nieuwe kabinet voor het eerst bijeen. UIT DE PERS. DINSDAG "25 JUCI 1939 i 1 CHRISTELIJKE GEEST ZIJ RICHTSNOER VOOR OPLOSSING DER PROBLEMEN In een plechtige openingszitting van de eerste wereldconferentie van Chris telijke jeugd, die 1600 jonge christen mannen en -vrouwen uit 70 landen der aarde bij elkaar brengt, heeft Z.K.H. Prins Bernhar.d Maandagmid dag an het Concertgebouw te Amster dam de volgende boodschap van H.M. de Koningin voorgelezen: „Het is mij een genoegen u, die uit /alle deelen der wereld zijt saamge- p stroomd, thans in mijn land vereenigd T te weten. Mijn goede wenschen vergezellen u bij uwe werkzaamheden. Moge het der jeugd van de geheele wereld gegeven zijn door gemeenschappelijk overleg en gezamenlijken arbeid, te streven naar de oplossing van de problemen, die in deze moeilijke tijden niet alleen de jeugd, maar de geheele menschheid be- zig houden. Dat in de dagen, die voor u liggen de geest, dioor welken Christus in eiken mensch doordringt en die alle tegen stellingen en problemen tot oplossing helpt brengen, u allen tot richtsnoer zij". Nadat Prins Bernhard deze koninklijke bood schap had voorgelezen, sprak de Prins in het Engelsch als volgt: „Mede namens Prinses Juliana, verwelkom ik alle afgevaardigden uit ongeveer 70 landen op de eerste wereldconferentie van Christen- jeugd. Temidden van de donkere wolken, die ons in deze dagen omringen, is het voor jonge menschen moeilijk met een gevoel van verant woordelijkheid voor hun eigen leven en voor het leven van hun medemenschen op te groeien. De wetenschap, dat de Christenjeugd van de geheele wereld afgevaardigden heeft gezonden naar Nederland om uitdrukking te geven aan hun hoop en hun wil om in het Christendom te vinden het ware licht, waarin alle proble men gezien moeten worden, vervult ons met grooten moed. Ik ben er van overtuigd, dat de roep van het. Evangelie: „Ut omnes unum sint" (opdat allen een zijn) een roep is, die in deze tijden tot ons jonge menschen komt als een speciale roeping. Moge God u op zijn wijze zegenen: gedurende de conferentie en als u de resultaten van de besprekingen in uw eigen land zult terugdragen". Doodsche stilte heerschte er in de zaal, toen Prins Bernhard daartoe uitgenoodigd door den voorzitter van de conferentie, dr. W. A. Visser 't Hooft, het spreekgestoelte besteeg om de boodschap van onze Vorstin, die in het Neder- landsch was gesteld, over te brengen en om mede namens Prinses Juliana een hartelijk woord van welkom en van sympathie te spre ken. De groote zaal van het Concertgebouw was tot op de laatste plaats bezet. Zeventig nationaliteiten waren in het ge bouw vertegenwoordigd. Nog nimmer is er in de wereld een conferentie gehouden, welke een internationaler karakter droeg dan deze. De Zwitser H. L. Henriod, voorzitter van het organisatiecomité, sprak vervolgens een inlei dend woord, waarna hij de leiding van de con ferentie overdroeg aan den Nederlander, Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van het voorloopig comité van den wereldbond van kerken. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft de conferentie hierna geopend. - Begrafenis van dr. J. Mendes da Costa. Op de begraafplaats der Port. Israëlietische gemeente te Ouderkerk aan den Amstel is Maan dag het stoffelijk overschot ter ruste gelegd van den bekenden beeldhouwer dr. J. Mendes da Costa. Een groot aantal vrienden, kunstbroeders, oud- leerlingen, vereerders en vertegenwoordigers Van den kunsthandel waren ter begraafplaats samengekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aanwezig waren o.m.: prof. dr. P. H. van Moerkerken van de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam, als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Jhr. D. C. Roëll, directeur dei- gemeente musea, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, dr. H. E. van Gelder, direc teur der gemeente musea te 's Gravenhage, de kunstenaars Hildo Krop, L. Zijl, vertegenwoordi gend het kunstenaarscentrum voor geestelijke weerbaarheid, J. Trapman, Dirk Wolbers en Th. van Reyn, onderscheidenlijk voorzitter en secre taris van den Nederlandschen kring van beeld houwers, John Redeleer, Martin Monnikendam, de kunstschilder K. Koster uit Hilversum, ver tegenwoordiger van de vereeniging van beel dende kunstenaars aldaar en mevr. B. Koster-Zu Schwarzenberg, leerlinge van dr. Mendes, de architect Piet Kramer en de heer Hillesum, conservator van de Bibliotheca Rosenthaliana. Met den stoet kwamen o.a. mede prof. S. Men des da Costa, de kunstschilder S. Jessurun de Mesquita, zwager van den overledene, rabbijn dr. B. I. Ricardo en de heer A. J. Mendes da Costa, oud-secretaris der Portugeesch Israëlie tische gemeente. Nadat in het rodeamentos-huis de bij de Port. Israëlieten traditioneele ommegangen waren ge maakt, ging de stoet grafwaarts, waarbij Psalm 91 werd gezongen. De broer van den overledene prof. S. Mendes da Costa dankte ten slotte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Motorrijder na botsing te water geraakt en verdronken. Chauffeur sprong hem direct na. Toen de veertigjarige winkelier L. Vos te Smilde, per motorfiets te Kloosterveen nabij Smilde een voor hem rijdenden melkwagen wil de passeeren, botste hij tegen een hem tege- moetrijdende personenauto, met het gevolg, dat hij in de Drentsche Hoofdvaart terechtkwam. De chauffeur van de auto sprong hem direct na en bracht hem op het droge, waar bleek, dat hij reeds overleden was. Het motorrijwiel werd geheel vernield. MINISTER STEENBERGHE GEEN KAMERLID. In verband met andersluidende berichten deelt minister Steenberghe ons medé, dat hij geen Kamerzetel ambieert. Spr. hield in het Fransch, Duitsch en En gelsch een korte toespraak, waarin hij de be- teekenis van deze samenkomst in het licht stel de en uiting gaf aan zijn groote vreugde, dat de conferentie in Nederland wordt gehouden. Met het zingen van „O God, our help in ages past" waarna de aartsbisschop van York de conferentie in gebed voorging, is de openings zitting gesloten. 's Avonds heeft de aartsbisschop van York eveneens in het Concertgebouw, een godsdienst oefening geleid met als tekst van zijn preek: „In the beginning God". Gladheid van den weg veroorzaakt autobotsing. Zeven gewonden, waarvan twee ernstig. Te Hasseltvelder. (Limburg) kwam Maandag morgen een auto van het instituut „Stokershorst" te Nederweert, komende uit de richting Venlo. in botsing met een uit de richting Nijmegen na derende auto. waarin ds. Reynders uit Zuidwolde (Gr.) met vijf jongens en een medepassagier wa ren gezeten. In de eerste auto zaten drie passa giers. Ds. Reynders kwam met den schrik vrij, de vijf jongens werden allen licht gewond. De mede-passagier echter en de bestuurder van de ndere auto werden ernstig gewond. Zij werden, evenals de beide andere heeren uit Nederweert, die lichte verwondingen opliepen, per zieken auto naar Venlo overgebracht. De overigen wer den, na ter plaatse te zijn verbonden, met een vrachtauto naar Venlo vervoerd ter verdere be handeling. Beide auto's waren op de tramrails terecht gekomen, zoodat de Maasbuui-tspoorweg niet kon passeeren. Als vermoedelijke oorzaak van het ongeluk wordt genoemd het slippen van een der wagens tengevolge van het natte wegdek. Mogelijkheden voor onzen handel in de Ver. Staten? Elk land streeft naar meer export en ons land maakt daarop geen uitzondering. Be grijpelijk. Onze exporteurs echter weten welke moeilijkheden aan de uitbreiding van onzen uitvoer zijn verbonden: belemmering van al lerlei soort en op elk gebied. De O.T.A. (Over seas Trade Association Ltd.) is van oordeel dat er nog een groote markt is. waar. althans wat Nederland betreft, nog steeds van „een open deur" kan worden gespfroken. Die markt wordt volgens de O.T.A. gevonden en de Ver. Staten van Nocrd-Amerika. De mogelijkheden voor Nederlandsche producten zouden naar het oordeel van deze maatschappij op de AmerikaanscSe markt legio zijn en het zou thans zaak zijn voor Nederlandsche fabri kanten en exporteurs zich rekenschap te geven van de mogelijkheid aldaaT een nieuw afzet gebied te creëeren dan wel het bestaande af zetgebied uit te breiden. Dit oordeel wordt in een brochure, welke de O.T.A. dezer dagen het licht heeft doen zien, nader met cijfers gemotiveerd. De aan dacht wordt erop gevestigd, dat Nederland in 1938 slechts 1.6 pet. van den totalen invoer in de Ver. Staten op zijn rekening kon boeken. De samenstellers der brochure zijn van meening, dat dit percentage belangrijk hooger kan worden, waarbij zij wijzen op het feit, dat de sympathie der Amerikaansche be volking voor het Nederlandsche product zeer groot is. Ds. JOH. RAUWS MET EMERITAAT Wegens voortdurende ongesteldheid, op me disch advies en wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd heeft Ds. Joh. Rauws aan de Be sturen der Samenwerkende Zendingscorporaties emeritaat gevraagd met ingang van 1 Januari 1940. Ds. Rauws, in 1874 te 's Gravenhage geboren, ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Delft, daarna aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1901 werd hij predikant te Aduard (Gr.) in 1905 te Beilen (Dr.), in beide gemeenten beves tigd door zijn leermeester Dr. F. van Gheel Gil- demeester te 's Gravenhage. In 1908 werd hij door het Ned. Zend. Gen. en de Utr. Zend. Vereeniging tot zendingsdirector benoemd. In 1917 werden Zendingsbureau en Ned. Zend. school naar Oegstgeest verplaatst. Hij is dus bijna 32 jaren als zendingsdirector werk zaam geweest. Het moderne pijnstillende middel 't is van »23ay&i« f (Adv. Ingez. Med.) Bakkersknecht krijgt ministerieele onderscheiding. Onder moeilijke omstandigheden Middenstandsdiploma behaald. Voor het begin der in Mei en Juni van dit jaar gehouden examens ter verkrijging van het middenstandsdiploma algemeene handelskennis, werd bekend gemaakt, dat de minister van Eco nomische Zaken, besloten had een zilveren me daille uit te loven aan hem of haar die het beste examen zou afleggen. Bij gelijkheid van cijfers zou deze medaille worden toegekend aan de(n) gene, die onder de moeilijkste omstandigheden zou hebben gestudeerd. Na zorgvuldige schifting onder de duizenden geslaagden is gebleken, dat deze unieke onder scheiding moet worden toegekend aan den heer E. J. van Dijk, geboren 7 Augustus 1909, wonen de te Schouwerzijl in Groningen. Deze candidaat, een bakkersknecht, komt voort uit een behoeftig gezin met tien kinderen. Hij heeft de lagere school niet geheel kunnen door- loopen, want op zijn twaalfde jaar reeds moest hij het zijne er toe bijdragen om in de behoeften van het groote veedx-ijvers-gezin te voorzien. In zijn zestiende levensjaar stond zijn vader hem toe een vak te leeren en de jongeling koos dat van bakker. Hij bleef in dit bedrijf werkzaam tot dat hij in April van dit jaar buiten betrekking geraakte. Na de lagere school, heeft hij geen ander on derwijs meer genoten, dan dat, benoodigd voor het thans behaalde diploma. Voor het bezoeken van den cursus moest hij telkens 28 K.M. per rijwiel afleggen. Aangezien zijn vak hem niet toestond op de werkdagen te studeeren, besteedde hij daaraan den Zaterdagavond en den geheelen Zondag. Hij behoorde tot de ijverigste leerlingen en bleek over een goed verstand te beschikken. Van Dijk heeft zijn lessen zelf moeten bekos tigen uit zijn weekloon, want zijn moeder, die reeds eenige jaren weduwe is, was niet in staat iets bij te dragen. Thans ziet deze doorzetter zijn onvermoeide streven bekroond met de ministerieele onder scheiding. INTERNATIONAAL DANSCONGRES TE AMSTERDAM Op 7, 8. 9 en 10 Augustus zal te Amsterdam een internationaal danscongres, georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging van dans- leeraren worden gehouden. Het ongeluk nabij Eindhoven dreigt nog meer slachtoffers te eischen. Omtrent het verkeersongeluk op den Gel- dropschenweg te Eindhoven, kunnen wij nog mededeelen, dat de dronken chauffeur, na verhoor door de politie, op vrije voeten is ge steld. Hij bleek inderdaad, nadat hij de aan rijding had veroorzaakt, zonder zich om het geval te bekommeren, een nabijgelegen café bezocht te hebben, waar de politie hem heeft gearresteerd. Omtrent den toestand van de slachtoffers- die in het St. Joseph Ziekenhuis zijn opge nomen, kan worden gemeld, dat de moeder nog steeds bewusteloos is en in levensgevaar lijken toestand verkeert. Bij een der kinderen namelijk het oudste meisje, is ook een sche delbasis fractuur geconstateerd, zoodat de toe stand ernstiger is dan men aanvankelijk ver moedde. Men vreest dan ook vor haar leven. Het overleden meisje is zes jaar oud. Het oudste meisje is zeven Jaar, terwijl het jong ste kind. bijna drie jaar oud is. In den na middag is vanwee-e de justitie sectie op het lijk verricht. Maandagmiddag bestond er voor de consti- tueerende vergadering van het nieuwe kabi net begrijpelijke belangstelling. Voor het ge bouw van het Departement van Algemeene Zaken aan den Kneuterdijk stond een schare nieuwsgierigen opgesteld, waaronder veel journalisten en persfotografen. Achtereenvolgens arriveerden de heeren Dr H. Colijn, C. W. Bodenhausen, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, C. van den Bussche, Mr, J. A. N. Patijn, daarna gezamenlijk de heeren Mr. J. A. de Visser, H. van Boeyen en Dr. Ir, M. H. Damme, Dr. J. J. C. van Dijk en Prof, Dr. B. J. O. Schrieke. EEN NIEUW CABARET-GEZELSCHAP Onder de zakelijke leiding van Carl Tobi is te Amsterdam het „Tobi's Cabaret" opgericht, dat van half September a.s. afwisselend zal optreden in Diligentia te Den Haag, het Leidscheplein- theater in de hoofdstad, alsmede in tal van thea- ters en schouwburgen in de provincie. Aan het gezelschap hebben zich verbonden; Marcel Barger, Folkert Kramer, Jes van Marle, Charles Heynen, Katinka Kuster, Louis Zeg waard, Vera van Haeften en Jack Stoll, terwijl de Tsjechische Chansonnière Olga Rinnebach als gaste bij dit gezelschap zal optreden. LUCHTZIEKTE KOMT NOG ZELDEN VOOR. Slechts drie op de duizend passagiers heb ben last van luchtzieke, vertelde dezer dagen dr. A. D. Tuttle, de medisch adviseur van de United Air Lines, aldus het K.N.LL.M.-nieuws. Dr. Tuttle maakte op verzoek van United Air Lines een speciale studie van luchtziekte, omdat velen zich laten weerhouden van vliegen door hun angst voor luchtziekte. Dr. Tuttle riep de medewerking der passagiers in en liet hen vragenlijsten overhandigen welke zij na het voltooien van hun luchtreis invul den. Aan de hand van 261.370 vragenlijsten constateerde dr. Tuttle dat nauwelijks een half procent der luchtreizigers (0.59 pet.) aan eenig ongemak, inbegrepen nervositeit, had geleden tijdens de vlucht. Slechts drie op de duizend passagiers hadden last gehad van luchtziekte, een percentage dat zéér belang rijk beneden dat van lijders aan zeeziekte ligt. De studie van dr. Tuttle is gebaseerd op observaties welke gemaakt werden gedurende een vol jaar, teneinde de invloeden van gun stige en ongunstige jaargetijden geheel uit te schakelen. Vroeger verklaart ar. Tuttle, had men héél wat meer last van luchtziekte dan nu. Dat het verschijnsel zoo goed als geheel ver dwenen is, is voornamelijk te danken aan het feit, dat de moderne vliegtuigen door hun groote snelheid en hun uitstekend klimvermo- gen veel hooger kunnen vliegen, dan vroeger het geval was. De vlieger is hierdoor in staat vrijwel onmiddellijk na den start een rustige luchtlaag op te zoeken. Een tweede, eveneens heel belangrijk punt is dat de moderne vlieg tuigen uitstekend geventileerd zijn en de kajuiten door 'n uitnemend ventilatie-systeem voortdurend frisch blijven. Reuk van motor olie of benzine is in de moderne vliegtuigen niet meer waar te nemen, het dreun ender motoren is minder hinderlijk geworden: kort om: men is er ingeslaagd door gestadige ver betering het comfort in de luchtreizen zoo zeer op invoeren, dat de kinderziekten, welke aan de eerste passagiersvliegtuigen nog voor kwamen, thans vrijwel geheel zijn overwon nen, wat natuurlijk ten zeerste van gunste was op de lichamelijke conditie der 'pas sagiers. Meeningen over het vijfde kabinet-Colijn. Natuurlijk wordt het nieuwe Kabinet in de verschillende bladen druk besproken. Zoo schrijft de „Maasbode" (R.K.): En zoo verschijnt dr. Colijn dus aan het hoofd van zijn vijfde kabinet. Wij wezen er vroeger reeds op, dat het stellig met de eigenaardigheden, die dezen staatsman ken merken, met name met zijn spontaneïteit samenhangt, dat hij in betrekkelijk korten tijd een vijftal kabinetten moest vormen, tengevolge van conflicten met de Kamer in verband met een bij de kabinetsvorming niet voldoende onder het oog gezien punt: de ge zantschapskwestie bij den H. Stoel (1925) of met de katholieke Kamerfractie (1935) of met de katholieke ministers van zijn eigen kabinet (1939). Zal hij thans de „puzzle" hebben opgelost? Dr. Colijn heeft nu de oplossing gezocht in een kabinet, dat wordt aangediend als een „zakenkabinet". Het zal hem niet gemakkelijk zijn gevallen daarvoor personen te vinden, bereid een eer volle positie op te geven voor het vooral in dit geval wel uiterst onzeker ministerieel be staan. Wij zeggen: in dit geval uiterst onzeker. Wat dr. Colijn eigenlijk wil zal moeten wor den afgewacht. Een van beide staat echter wel vast: hij zal komen met een werkloos heids-politiek, die den steun ook van de ka tholieke fractie zal kunnen hebben en dan zouden wij vragen: waarom heeft hij deze noodlottige crisis eigenlijk uitgelokt? Ofwel: hij komt met een werkloosheid-politiek, die al te sterk afwijkt van hetgeen de katho lieke fractie en de katholieke ministers en trouwens de groote meerderheid der Kamer willen, en dan zouden wij vragen: waarom treedt hij eigenlijk met een dergelijk kabinet voor de kamer? Met het ééne doel om het conflict in de volksvertegenwoordiging zélf te doen uitbreken? Afwachten is hier de boodschap en ofschoon de Katholieke Staats partij en met name de katholieke ministers bij deze crisis wel heel erg het slachtoffer zijn geworden van Colijn's onberekenbare spon taneïteit, die het samenwerken met dezen zoo onberekenbaren man allesbehalve gemakke lijk maakt, tóch zal dr. Colijn ook nu zeer zeker kunnen rekenen op objectieve beoordee ling door de katholieke fractie van de daden van zijn kabinet al zal eerst moeten vast staan, dat men zich parlementair-constitu tioneel bij het optreden van dit kabinet al thans kan neerleggen. Verder zal men op dit punt wel met geen mogelijkheid kunnen brengen! Wij twijfelen er geen oogenblik aan of juist op het constitutioneel-parlementalr toelaatbare zal deze Kabinetsformatie met groote scherpte door de Kamer worden onder zocht. Welke houding? Over de toekomst van het kabinet zegt het R.K. orgaan: Dr. Colijn redde zich eens te meer langs de dakgoot. Een dergelijke manoeuvre moet men zich echter niet al te dikwijls veroorloven, Na deze „redding" ligt zijn lot in handen van de katholieke fractie. In de katholieke (en ook in de socialistische) pers gingen stemmen op om het onafwendbare noodlot voor dit ministerie zich maar zonder dralen te doen voltrekken. Wij meenen, dat dit geheel dient te worden overgelaten aan de Kamerfractie, die ook de consequenties van een eventueel votum zal hebben te aanvaarden. Met vertrouwen kunnen wij aan haar over laten, welk beleid zij tegenover dit kabinet zal gelieven te volgen. Het „Algemeen Handelsblad" (Lib.) is enthousiaster. Onder het opschrift „De nieuwe ploeg" schrijft het blad o.m.: „In Nederland zal nu een zakenkabinet op treden, een ploeg van verstandige, kundige werkers, die allen op het terr-ein van het maat schappelijke leven hun sporen ten volle heb ben verdiend. Zij zullen trachten 's lands be langen vaardig en eerlijk te beheeren, nu, onder den hoek der partij-politieke machts verhoudingen, een andere formatie niet is tot stand gekomen." De R.K. „T ij d" is daarentegen niet over het kabinet te spreken: „Het wezen van dr. Colijn's nieuwe kabinet bestaat hierin, dat het geformeerd is buiten het parlement en de parlementaire verhou dingen om, en dat het in zijn samenstelling geen rekening houdt met de samenstelling onzer volksvertegenwoordiging, d.w.z. met de politieke overtuiging van ons volk. Dr. Colijn, die menigmaal onze overgeleverde vrije instellingen met woorden heeft gehul digd, tast met deze daad het parlementaire stelsel zelf aan. Tenzij hij van meening zou zijn, dat de huidige samenstelling der volks vertegenwoordiging niet meer de politieke overtuigingen van het volk weespiegelt, en dat de enkele verschijning van zijn liberaal-getint elftal in die overtuigingen een groote ver schuiving zal teweegbrengen. Dan zal hij de Kamer naar huis kunnen zenden en nieuwe verkiezingen houden. Wij voor ons zijn er echter zeker van, dat de verschuiving dan in een andere richting zal gaan dan de zijne. VERKWIKT Deze met Wiskundige zorg samengestelde American Ciga rette heeft de bijzondere eigenschap iedere kcclprikkcling te ver mijden; zij verkwikt door haar zachtcn aangfcnamcn smaak ÓÓRDEEL lia! 20 stuks 25 et TOASTED AMERICAN CIGARETTES (Adv. Ingez. Med.) de voor de hand liggende wijze een meerder heid te formeeren, die de kracht en het pro gram voor een welvaartspolitiek in Neder land kan bezitten. Maar het „landsbelang" en de belangen der „armsten" eischen een andere houding. Het kan slechts nadeel opleveren, als men den man, die ten onrechte „onmisbaar" wordt geacht, enkele maanden aan de regeering laat; nadeel van sociaal-economischen aard, èn nadeel voor ons democratisch staats bestel. Innerlijk verzwakt? Het blad gaat nog een stap verder en schrijft: Intusschen achten wij, hoe de uitslag ook zijn zou, den weg, dien dr. Colijn gekozen heeft, schadelijk voor ons land. Zijn zgn. on politieke methode zal er slechts toe bijdragen, de politieke hartstochten in het land sterker en de revolutionnaire gevoelens levendiger te maken. Hij heeft van een noodelooze crisis in het kabinet een groote crisis in het poli tieke stelsel en in het volk zelf gemaakt, die hijzelf niet zal kunnen bezweren en die ons land in moeilijke internationale omstandig heden innerlijk ellendig verzwakt. „Het Volk" (S.D.A.P.) oodeelt over den formateur als volgt: In reactionnaire kringen heeft men de op vatting, dat deze dr. Colijn onmisbaar zou zijn. Er is geen reden, te veronderstellen, dat de heer Colijn zelf deze gedachte zou ver werpen. Enkele jaren geleden was zijn prestige inderdaad zeer groot, doch het had reeds lee- lijke deuken opgeloopen in de periode, die sedert 1937 was verstreken en thans mogen dan de liberalen geneigd zijn, den anti-revolu- tionnair, die in economisch opzicht hun geest verwant is, weer in genade aan te nemen de vrijzinnig-democraten zijn er niet ten tweeden male ingeloopen en bij de groote katholieke partij heeft de heer Colijn het heelemaal verkorven Van niet minder ge wicht is, dat de heer Colijn ook voor de pu blieke opinie zijn aureool heeft verloren. En toch blijft hij. Toch probeert hij opnieuw, de regeering in handen te houden, en dat met een program en met een kabinet, waarvan hij bij voorbaat moet aannemen, dat zij bij de meerderheid van de volksvertegenwoordiging geen steun zullen vinden. Andere oplossing? Tot besluit schrijft het Soc. Dem. orgaan: Wij weten, dat de katholieken aarzelen, op Aantal faillissementen neemt af. Sterke daling sinds 1935. De afdeeling Gerechtelijke en Armenzorgsta tistiek van het Centraal bureau voor de Statis tiek publiceert eenige cijfers over de daling van het aantal uitgesproken faillissementen. Bedroeg het aantal uitgesproken faillissemen ten in het eerste halfjaar van 1935 nog 2419, in hetzelfde tijdvak van de jaren 1936 t/m. 1939 was dit aantal resp. 2283, 1688, 1362 en 1146 of resp. 94, 70, 56 en 47 pet. van het aantal uitgesproken faillissementen in het eerste halfjaar van 1935. Bij vergelijking van de cijfers der verschil lende maanden van 1939 met die van 1938 blijkt, dat alleen Mei een iets hooger aantal (4 meer) geeft dan Mei 1938. De aantallen van alle ove rige maanden waren lager; die van Januari (resp. 224 en 167) en April (resp. 223 en 158) daalden zeer sterk. Bij. raadpleging der cijfers, gesplitst naar be drijven en beroepen valt te constateeren, dat de cijfers van bijna alle rubrieken gunstiger waren dan in het eerste halfjaar van 1938. De grootste daling geven de navolgende rubrie ken: leder, wasdoek, caoutchouc resp. 23 en 12; Bereiding van voedingsmiddelen, enz. resp. 84 en 66; Warenhandel, enz. resp. 403 en 363. Ook het cijfer van de groep „overige" liep terug, n.l. van 432 tot 325. In deze laatste groep zijn begrepen de faillissementen ten aanzien van welke nog geen opgave omtrent bedrijf of beroep werd ge daan. Per 100.000 inwoners bedroeg het voorloopig cijfer der uitgesproken faillissementen in het eerste halfjaar van 1939 13,1 tegen 15,7 in 1938 en 19,6 in 1937. Uit de specificatie naar de provincies blijkt, dat evenals in het eerste halfjaar van de jaren 1937 en 1938, ook in 1939 het relatieve cijfer van Noord-Holland het hoogste was (18,4), terwijl dat van Limburg voor 1939 het laagste was, n.L 7,4. Lage cijfers geven ook de provincies Zee land 7,7, Drente 8,1 en Overijsel 8,9. Ten aanzien van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners wordt opgemerkt, dat de rela tieve cijfers voor alle 7 gemeenten lager waren dan die over het eerste halfjaar van 1938. STRANDFEEST VAN „HELIOS". ZANDVOORT Dinsdag. De kampeervereeniging „Helios" organiseert op Zondag 6 Augustus een groot strandfeest. Ter inleiding wordt op Zaterdag 5 Augustus ter hoogte van het posthuis een demonstratie gegeven, door de Zandvoortsche Reddingsbri gade. Zondagmorgen begint het feest met het verzamelen van de kleuters, die worden bezig gehouden met een poppenkastvertoonlng. Ook de noodlge tractaties zullen niet ontbreken. Des morgens wordt er ook een voetbalwed strijd gespeeld tusschen een elftal v?ti Helios en een Haarlemsche combinatie. Daarna worden voor kinderen van 614 jaar kinderspelen en een zandbouwwedstrijd georganiseerd. Door de volwassenen wordt des middags nog een voetbalwedstrijd gespeeld en wel door de veteranen. 's Avonds half tien wordt een groot kamp vuur ontstoken. Het feest zal worden opge luisterd dor de accordeonband „Helios".

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3