IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN WIELRIJDEN. De Vierdaagsche afstandsmarschen Ie Nijmegen dag ueel teg.en Jongetjes onder achteruit rijdende vrachtauto gekomen. Buskruit ontploffing te Utrecht eischt twee dooden. 24e JAARCANC No. 225 Uitgave Louren» Coster. MaatsohappQ voor Courant Uitgaven sd Algem, Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Burean IJmuider Courant i Kennemerlaan 42, IJmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in do Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 26 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12Va« pe* maand f0.52'/2« per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per est. Advertentiënt 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel© prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lO, Cor Wals behaalde Dinsdagavond in bel Olympisch stadion te Amsterdam het stayerskampioenschap van Nederland over 100 K.M 1939. - Jhr van den Bernh van Heemstede, voorzitter der Ned. Wielren Unie, is Wals behulpzaam bij het aantrekken van de kampioenstrui WALS NEDERLANDSCH STAYERSKAMPIOEN 1939. Ten aanschouwe van 10.000 toeschouwers heeft Wals Dinsdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam het Nederlandsch kampioenschap achter motoren gewonnen; hij heeft op overtui gende wijze zijn superioriteit bewezen tegenover zijn mede-candidaten, van wie Groenewegen erg teleurstelde en Bosland, die Zondag in den voor wedstrijd met vier ronden achterstand tweede werd, verraste, door ook nu op de tweede plaats te eindigen. Reeds onmiddellijk na den start werd een snel tempo ingezet, waarbij Bosland, die op de eer ste plaats begon, voorloopig geen last kreeg van de anderen, van wie Bakker, Slaats en Van der Wulp vlak achter hem lagen en Groenewegen» Wals en Snoek de rij sloten. Met 100 K.M. voor voor den boeg schenen de renners voorloopig niet van plan te zijn het el kaar in de eerste 10 K.M. lastig te maken; toen er 25 ronden waren gereden, was het verschil tusschen Bosland, die aan den kop ging en Snoek, die op de laatste plaats lag, nog geen halve baan. De eerste strijd ontbrandde na dertig ronden, toen de achterhoede naar voren drong en de renners onophoudelijk van plaats verwisselden, met uitzondering van Bosland, die zich op de eerste plaats wist te handhaven zonder aange vallen te worden. Na 40 ronden nam Wals zijn kans waar; met een formidabelen, langen spurt zat hij in zeer korten tijd op de tweede plaats en hoewel Slaats eenige malen probeerde het ver loren terrein weer in te halen, gelukte hem dit niet. Intusschen bleef de tweede favoriet, Groene wegen, in de achterhoede zwoegen. Zijn achter stand op Wals werd steeds grooter; het was voor de toeschouwers wel erg teleurstellend, dat hij geen moeite deed in te loopen. Bosland draaide intusschen ronde na ronde en met een regelmatig tempo op de eerste plaats» waarbij hij er na 48 ronden in slaagde aan De Graaf, die niet op dreef was, een ronde achter stand te geven. Vijf-en-twintig kilometer werden afgelegd in 20 min. 37,4 sec. Bosland was toen nog steeds aan den kop, gevolgd door Wals op 40 meter en Slaats op 100 Meter, en daarachter in volgorde Van der Wulp, Bakker, Groenewegen, Snoek en De Graaf. De laatste noteerde na 70 ronden reeds bijna vier ronden achterstand. Met spanning verbeidden de toeschouwers het moment, dat Wals zou trachten Bosland van de eerste plaats te verdringen, welke poging hij echter steeds uitstelde. Doch toen Bosland zelf ging spurten en er met groot enthousiasme in slaagde aan Groenewegen den eersten lap te ge ven, werd het Wals te erg. Hij ging in de 85ste ronde, na eerst Groenewegen gepasseerd te zijn» Bosland voorbij. Daarmede had Wals de leiding genomen. Reeds aanstonds was te voorzien, dat hij die niet weer zou afstaan. Hij reed onweerstaanbaar en vormde met zijn gangmaker Kaeser een prachtig geheel. Vijftig kilometer werden afgelegd in 40 min. 24.3 sec. Reeds op dat moment was van strijd geen sprake meer, want van Groenewegen, die steeds verder terugzakte en na 75 ronden voor de tweede maal een lap kreeg, kon niets meer wor den verwacht, evenmin als van Slaats, Van dei- Wulp en Snoek, die korten tijd later ook een ronde achter lagen. De Graaf had reeds in de 63e ronde den strijd gestaakt. Alleen Bosland en Bakker bleken in staat te zijn het tempo, dat Wals aangaf, bij te houden. Doch ook Bakker kreeg in de 136e ronde een lap, zoodat Wals alleen nog maar had af te re kenen met Bosland, die voor zijn goede rijden herhaalde malen werd toegejuicht. Na een uur waren er ruim 74 K.M. afgelegd. Het interesesante van den wedstrijd betrof toen alleen nog maar de vraag» of Wals er in zou slagen, Bosland een lap te geven, doch hoe de Tilburger ook zijn best deed, hij slaagde hierin niet. Zoo kwam het einde, dat aan Wals, die verre weg superieur was, voor de tweede maal het stayerskampioenschap bezorgde. In het voorprogramma waren o.m. eenige sprintwedstrijden voor amateurs opgenomen; Derksen won wederom onbedreigd van Smits en Pronk. De resultaten waren: Kampioenschap van Ne derland op de baan over 100 K.M. achter moto ren: 1. Wals (achter Kaeser) 1 uur 20 min. 56.6 sec.; 2. Bosland (Ville) op 450 meter; 3. Bakker (Jubi) op één ronde! 4. Slaats (Ceurremans) op één ronde; 5. Van der Wulp (Van der Bom) op twee ronden; 6. Snoek (De Liege) op twee ron- dên); 7. Groenewegen (Wiersma) op vier ronden. Sprintwedstrijden: eerste rit: 1. Derksen 12,4 sec., 2. Smits; tweede rit: 1. Derksen 13 sec., 2. Pronk 13 sec. 2. Smits; vierde rit: 1. Derksen 13 sec. 2. Pronk. 3. Smits. Klassementwedstrijden over 10 K.M.: 1. van Engelen 11 pnt. 2. De Best 10 pnt.; 3. van Gelder 8 pnt. 4, Faanhof 8 pnt, lücmddspoct Op den eec&ten Cestarl 3786 deelnemers uitgevallen 4 (Van een specialen medewerker.) Dinsdagmorgen had in den regen, die den ganschen nacht van Maandag op Dinsdag voort geduurd had, de start plaats voor den eersten dag van de Vierdaagsche afstands marschen te Nijmegen. Niettemin liet zich bijna geen enkele inge schrevene, althans van de aanwezigen, zich afschrikken om aan het lange parcours te be ginnen. Goed vijf uur trokken de eerste 55'ers reeds de poort uit in de richting Berg en Dal, om zoo via de Meerwijk het Groeske te be reiken. Hier zagen we de eerste groep belang stellende kijkers. De regen had blijkbaar de kijkers meer afgeschrikt dan de wandelaars, van wie er hedenmorgen 3786 op weg gegaan waren. Het vorig jaar waren er op den eersten dag 4570 ingeschrevenen; dit jaar hadden er 3967 ingeschreven, waaronder 711 militairen. Van de ingeschrevenen waren er Maandagavond 165 niet opgekomen; bleven Dinsdagmorgen nog 16 thuis, zoodat er op den eersten marsch- dag 3786 N.B.L.O.'ers den langen marsoh in den regen en over slijkerige wegen begonnen. Onder hen waren 44 wandelaars van den Duitsche Reichsjugend onder lei ding van E. Giebeler, terwijl er bovendien nog acht Duitschers individueel mee mar cheerden. Het aantal Engelschen bedroeg acht, allen leden van de Stock-Exchange, onder leiding van H. Hake, Van de Fransche leden van de Olympique, Paris, waren 11 heeren en 3 dames voor het eerste parcours uitgekomen, terwijl er boven dien 3 Belgen en 1 Zwitser aan den start ver schenen. De Denen waren vertegenwoordigd met acht man, waaronder drie politie-agenten uit Ko penhagen, die in de wandelsport wel het sterke voorbeeld volgen van de Nederland- sehe politiemannen, die als het ware alle voor name steden van het land vertegenwoordig den. In den regen ging het den heelen morgen kalm en rustig aan. Het scheen wel, dat het minder gunstige weer de kenmerkende vroo- lijkheid van de Vierdaagsche drukte Tromge roffel, trompetgeschal, zelfs het Hollandsche lied werd in de ochtenduren niet gehoord en ook de stemming langs den weg was evenmin opgewekt. Zoo verliepen de eerste uren in den vroegen morgen in een tempo van groote gematigd heid. dat den wandelaars toch geen kwaad deed. daar allen flink over den weg gingen, of schoon de algemeene klacht was, dat het weg dek van de macadamwegen door de aanhou dende regens zwaar was. Bovendien klaagden velen over kilte, waaraan natuurlijk de aan houdende regen niet vreemd was. Alles liep nochtans als van een leien dakje, tot men Groesbeek genaderd was. Hier kon men den gewonen weg over den Stekkenberg niet. vol gen, maar moest de route omgelegd worden over den nieuwen weg, vanwaar men recht streeks doorliep naar Den Horst. Van Den Horst langs de klok over den St.- Maartensberg nam het parcours in zwaarte toe. De regen had den smallen weg, die als uitgehold ligt tusschen de korenvelden, glad gemaakt. En nog zwaarder werd de weg van St.-Maartensberg naar het Molendal en den Plasmolen, waar het wegwek al spoedig tot een modderpap was verloopen. Toch hebben som- mogen dit lastige parcours uitstekend ge- loopen; reeds 's morgens acht uur ont moette men in het Molendal de eerste Haag- sche deelnemers, die te 5.10 uur te Nijmegen gestart waren en die binnen drie uur de route Nijmegen, Bergendal, Meerwijk, Groesbeek, St.-Maartensberg, Piasmolen hadden afge legd. Dat waren de voorloopers, maar even na achten zagen we ook de Rotterdamsche en de Haagsche Politie, kort daarop gevolgd door de Amsterdamsche, onder leiding van com missaris Blanken, die in zijn groep zelfs poli tiemannen telde, die er al acht tot tien jaar Vierdaagsche hebben opzitten. En toen de eersten door waren, was het tus schen acht en negen een voortdurend aanko men van talrijke groepen van P.T.T., die met de politiemannen wedijverden in getal. Arn hem maakte hier al een zeer gunstigen in druk, in tegenstelling met Nijmegen, dat slechts één postmannetje in de groep had. Het was een meevaller voor allen, dat tegen achten de regen was opgehouden en de mees ten met een droog pakje aan den Piasmolen arriveerden. Toch was ook nu nog de stem ming niet zoo monter als andere jaren op een zonnigen, eersten dag van de Vierdaagsche. Het leek een wandeling van zwijgende men- schen, die af en toe een lied aanhieven; men prees de groepen, waarvan de trommelaar even een roffel sloeg, of een zeldzame trompetter den hoorn deed schallen. Hier werd het ge mis van de vele militairen gevoeld, die an dere jaren tot een getal van ruim 1600 in de Vierdaagsche uitkwamen. Nu waren er amper 700, meestal ingedeeld in groepen van tien, waarbij men zich de weelde van den trom melaar of den trompetter niet veroorloofd had. wat vooral voor de toeschouwers veel van de bekoorlijkheden van het Vierdaagsche schouw spel wegnam. Van den Piasmolen gingen de 55'ers, 50'ers en 40'ers via Cuyck naar den Molenhoek. Hier kwam wat meer leven in de beweging; re clamewagens hadden hun gramofoon van de reporterswagens op volle muziek gezet en ook hier werd de stemming beter; en was ook de belangstelling van de toeschouwers grooter, al kon men ook nu niet wegens het slechte weer den grooten toeloop van kijkers waar nemen, die vorige jaren hier telkens was sa mengestroomd. In den Molenhoek waren ook de eerste ,blarenlijders", de cliënten van het Roode Kruis. „Ja", had juffrouw Van der Kley, die nu reeds voor de 15de maal meewandelde gezegd: „deze regen doet veel kwaad, dan bloeien de blaren beter. Vochtige voeten loopen niet zoo gemakkelijk". Vooral de jongeren ondervonden daarvan de nadeelen, maar na zorgvuldige behande ling bleef er toch niet één in den Molenhoek achter, van waar allen over Overasselt, St.- Walderikkapel en de Diervoort en St.-Anna op huis aantrokken. Na het middaguur werd de regen steeds dichter en werden de wandelaars in een stem ming gebracht, die geenszins enthousiast ge noemd mocht worden. Het was voor hen ten minste een voordeel, dat de laatste einden van de route lagen op harde asphalt- of steenen wegen, zoodat het voor hen minder moeizaam werd thuis te komen, dan zich 's morgens door de eerste uren heen te worstelen. Op den eersten dag waren er vier uitvallers. Dit viel, de weersomstandigheden in aanmer king genomen, dus nog al mee. Holland legde beslag op de eerste, tweede, derde, vijfde, en negende plaats, waardoor de eindbalans een Hollandsche puntenvoorsprong van 93.268.1 aanwees. In den namiddag werd het weer gunstiger; er kwam toen een flinke bries uit het noordwesten opzetten» zoodat de Fries Vrolijk gelegenheid kreeg, revanche te nemen voor de smadelijke nederlaag in de morgenuren. Hij deed dat op overtuigende wijze, doch kon niet verhinderen, dat Deichmann in deze klasse den hoofdprijs won. Het puntenverschil 90 tegen 73 was trouwens vrij groot. ZEILEN. DE KAAGWEEK. Holland wint den regenboog- wedstrijd van Friesland. Uit Warmond: De laatste Kaagdag zette in met troosteloozen regen en een volkomen gebrek aan wind, waardoor de teamwedstrijd Holland Friesland in de regenboogklasse ontaardde in een drijf partij. Friesland begon de laatste race met een 58.1 48.1 achterstand, aangezien Van der Sluis door een protest van Van de Velde werd uitgesloten, hetgeen de Friezen op een verlies van negen kostbare punten kwam te staan. Wegens het lichte weer stond het bij voorbaat vast, dat de noordelijken, die aanvankelijk niet hadden wil len starten in verband met de wijze van behan deling der ingediende protesten, geen kans zou den zien, dezen achterstand in te loopen; het re sultaat was met die verwachting geheel en al in o ver eenstemm ing. WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. Veertiende étappe door den Franschman Gloarec gewonnen. Uit Digne: (Vap een specialen A.N.P.-ver- slaggever). Na den halven rustdag in Monte Carlo is Dinsdag de veertiende étappe van Monte Carlo naar Digne over 175 K.M. een wandelrit ge worden, waarin zij, die zich op een gegeven oogenblik het meest wilden inspannen, een ge makkelijke overwinning hebben behaald. Gemakkelijk, omdat het groote peloton maar niet volgde en omdat de uitloopers hun voor sprong in de constante daling naar Digne toe zelfs konden vergrooten. Er waren bij deze uitloopers geen renners, die in de algemeene rangschikking een hooge plaats innemen. Daaraan is het natuurlijk te wijten, dat het peloton de vluchtelingen rustig liet gaan. en tenslotte de Col de Leques van 1342 Meter hoogte. De loomheid zat de renners in de beenen. Vlak na het verlaten van Monte Carlo moesten de eerste heuvels worden beklommen en da delijk zagen wij achterblijvers, die niet mee konden komen en die ver achter het peloton pogingen deden om hun vorm terug te vinden. Op den eersten Col hadden eenige renners een voorsprong bij het klimmen verkregen; onder hen was Albert van Schendel; in de tweede groep reden Lambrichts, Toon van Schendel en De Korver. Hellemons reed oogenschijnlijk zeer gemak kelijk; het was daarom zoo verrassend, dat hij het tempo niet kon bijhouden en achteraan kwam. Voor den start te Monte Carlo klaagde Do- minicus over moeheid; hij verloor dan ook reeds in het begin van deze étappe het contact met het peloton. Het was zonder twijfel een fraaie prestatie, dat hij zich later geheel op eigen kracht weer opwerkte tot in de groote groep. Hij kwam tegelijk met alle anderen te Digne aan. Onze belangstelling gaat natuurlijk vooral uit naar onze landgenooten, die tot nu toe voor treffelijk gereden hebben. Zeker is, dat hij, die de Alpen zonder kleer scheuren is te boven gekomen, ook in Parijs zal terugkeeren na 18 dagen fietsen rond Frankrijk. Laten wij hopen, dat de zes Nederlandsche rijders die nog in de ronde zijn, deze voldoe ning mogen smaken. De uitslag van de veertiende étappe luidt: 1 Gloarec (Frankrijk) 6 uur 15 min. 58 sec. 2 Passat (Frankrijk), 3 Aureille (Frankrijk), allen zelfde tijd; 9 De Korver 6 uur 22 min. 34 seconden. Albert van Schendel, Toon van Schendel, Hellemons, Lambrichts en Dominicus kwamen in een groote groep binnen. De Nederlandsche équipe heeft Dinsdag zon der twijfel een tactische fout gemaakt. Toen Gloarec, Passat, Aureille, Cosson en Yellamos begonnen met een voorsprong te nemen, had een onzer landgenooten mee moeten gaan. Ook dan zou het peloton hen niet gevolgd zijn. Hel lemons, Dominicus en De Korver zouden hun positie hebben verbeterd, want het leidende groepje kwam met een voorsprong van liefst zeven minuten in Digne aan. Maar in het begin van de uitlooppoging ble ven onze landgenootenin den staart van het peloton. Zij doezelden evenzeer als al de an dere renners, die Gloarec c.s. rustig zijn gang lieten gaan. Gedurende de laatste kilometers, toen het tempo van het groote peloton straffer werd, omdat het einde in zicht kwam, heeft De Kor ver gereden voor wat hij waard was. Hij is dan ook de eenige, die bij den uitslag geklasseerd is als negende. Alle overige renners werden ex aequo geplaatst. Een merkwaardig voorbeeld van knechtschap hebben wij nog beleefd. Bij de lange afdaling van den Col de Leques kreeg Archambaud, de groote man van de Fransche noordwestelijke ploeg, een lekken band. Onmiddellijk stapte Fournier af; het verwisselen van wiel was het werk van enkele seconden. In een razend tem po trachtte Archambaud zich weer bij het pe loton te voegen, waarin hij ook slaagde. Four nier echter verloor te veel tijd; hij kwam met 17 -minuten achterstand te Digne aan. Van de Middellandsche Zee af reed de kara vaan van renners en volgers langzaam kronke lend de bergen in. Daar waren de Col du Pas de la Faye, de Col de Seranon van 1170 Meter In de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam is Dinsdagavond te ruim zeven uur een tra gisch ongeluk gebeurd, waarbij een jongetje van vier jaar werd gedood en zijn vriendje, een zesjarige knaap, met zware inwendige kneuzingen moest worden opgenomen. De kinderen speelden in .de Eerste Jan Steen straat in de buurt van hun woning. Een vrachtauto stopte in de straat tusschen de eerste Van der HeJststraat en de Ferdinand Bolstraat. De jongens klommen achter -op de auto, doch de chauffeur, die dit merkte, waarschuwde hen van zijn wagen te gaan. Even later hij dacht, dat zij aan zijn bevel gehoor hadden gegeven, zette hij zijn auto achteruit. De jongens vielen door .den schok op straat en kwamen onder de achterwielen van het zware voertuig terecht. De jongste knaap was onmiddellijk dood Zijn lijkje werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn ernstig gewond vriendje werd in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De chauffeur, die zeer onder den indruk van het ongeluk was, is door de politie, die spoedig ter plaatse was, gehoord. Hem zou geen schuld treffen. De nieuwe ministers van het kabinet Colijn zijn Dinsdag ten paleize Noordeinde te den Haag door H. M. de Koningin beëedigd. Dé ministers bij het verlaten van het paleis V.I n.r.dr. ir. M. H. Damme (Sociale Zaken), C van den Bussche (Koloniën), C. W. Bodenhausen (Financiën), mr. J. A. de Visser (Justitie), jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude (Waterstaat) en prof. dr. B. J. O. Schrieke (O. K. en W.) Zaandam heeft een nieuwe schutsluis. In tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden is Dinsdag de nieuwe schutsluis, die een betere verbinding vormt tusschen het westelijk deel der gemeente en de waterwegen naar zee en naar het binnenland, officieel door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A, Baron Röell, ge opend.-» Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich, behalve het bestuur van dén polder Westzaan, dat het werk deed uitvoeren, de leden van Ge deputeerde Staten mr. J. B. Bomans en mr. M. Slingenberg. de heer C. Krijn, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, kapitein H. van de Bos van het Technisch- en Centraal Innundatiebureau der Genie en vele anderen. De dijkgraaf van den polder Westzaan, de heer G. Haremaker, heeft in een voor deze ge legenheid opgerichte tent allen welkom gehee- ten en zijn ingenomenheid uitgesproken over de tot standkoming van dit werk. Na een historische uiteenzetting door ir. J. P. Vader, voorzitter van de voorbereidingscommis sie van het belangrijk werk en van de moeilijk heden die overwonnen moesten worden, heeft de Commissaris der Koningin de plechtige ope ning verricht met het uitspreken van een rede, waarin Baron Röell hulde bracht aan de prach tige samenwerking tusschen de belanghebbende gemeenten, wat het provinciaal bestuur er toe gebracht heeft, dit werk met een subsidie van 80.000 gulden te steunen. Onder algemeene instemming deelde Baron Röell mede, dat de naam van „Jaap Haver- sluis", veranderd zou worden en dat de sluis voortaan zou heeten „Gerrit Iiaremakersluis", als een bewijs van groote waardeering voor het belangrijk aandeel, dat de dijkgraaf van den polder in de stichting van deze sluis heeft ge had. Na de plechtigheid werd nog het woord ge voerd door den oud-burgemeester van Zaan dam, den heer K. ter Laan en enkele andere belangstellenden. Te Utrecht is Dinsdag omstreeks 12 uur in de werkplaats van het fort „Vossegat", nabij de Kromhoutkazerne te Utrecht een hoeveelheid buskruit, tijdens het vervoer ontploft. De gevolgen waren zeer ernstig. De werk lieden V. D. P. en M., beiden uit Utrecht wer den op slag gedood. De sergeant-majoor A., eveneens uit Utrecht, kreeg ernstige brand wonden aan zijn gezicht en handen. Het onderzoek is in vollen gang.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1