Hoofdpijn Hartjes De Erfpachtkwestie fle Commissie condudeeU: Wethouder de Miranda had voorzichtiger moeten zijn De Koningin ontvangt de fractie-leiders. nTNSPAG AUGUSTUS 1939 iMeden lumen niet Ui de commissie uan 'l befieec aan ?MÜe£e Wenken (Vervolg van pag. 1). it de verhooren en de overgelegde stukken Uis voor de commissie komen vast te staan, dat wethouder de Miranda op 16 Novem- 1938 in zijn brief aan de Sociaal-Democra- Sie raadsfractie o.m. schreef, dat voor hem stond dat de heer C. Elderenbos de hem op n«rh en' Lommer tegen verlaagden canon toe wezen terreinen had overgedragen aan andere fLwers- dat deze transactie niet zonder mede- ÏÏen van den heer Gulden was tot stand ge- t men als gevolg waarvan de heer Gulden, dn voor dezen bouw de architect van den heer El derenbos zou zijn, nu optrad als architect van den kooper der terreinen. De beer Gulden in een eveneens tot de Sociaal- npmocratische raadsfractie gerichten brief be- ïooede dat in het algemeen een architect met óf verkoop van erfpacht niets te maken heeft dat hij, daar hij behalve architect ook raadslid was, nadere inlichtingen ter zake had gevraagd. doch dat hij er den nadruk op legde, dat hij sis architect niet aansprakelijk gesteld Son worden voor daden van zijn principaal. Door B. en W. op 18 Januari 1939 aan den heer Elderenbos, naar aanleiding van diens schrijven van 7 December 1938, waarbij hij ver zocht het door hem gevraagde terrein op Bosch en Lommer te willen stellen ten name van hem en zijn compagnons, werd medegedeeld, dat voor hen bij de op 5 December 1938 tusschen den heer Elderenbos. den burgermeester en den wet houder voor de Publieke Werken gehouden be- snreking was komen vast te staan, dat de heer Elderenbos met dit terrein z.g. erfpachtshandel had gedreven en dat B. en W. daarom bezwaar hadden, bedoeld terrein mede aan den heer El derenbos in erfpacht uit te geven, zoodat zij slechts, wanneer de heer Elderenbos uit de ge melde combinatie trad, bereid waren, den di recteur der Publieke Werken opdracht te geven, de onderhandelingen met de andere gegadigden te openen. De heer Elderenbos op 19 Januari 1939 aan B. en W. berichtte, dat hij uit de bedoelde com binatie trad. De heer Elderenbos tegenover de commissie betoogde, dat hij de bedoelde terreinen op Bosch en Lommer niet had verkocht; dat hij oorspron kelijk met een behoorlijk bedrag bij de combina tie geinterresseerd was en dat hij zich slechts noodgedwongen daaruit had teruggetrokken. De heer Gulden tegenover de commissie ver klaarde, dat hij zijn in den vermelden brief aan de Sociaal-Democratische raadsfractie gegeven verklaring ten volle handhaafde. Wethouder de Miranda aan de commissie me dedeelde, dat hij tot het oordeel, vervat in zijn brief aan de fractie, was gekomen, op grond van de mededeelingen, die hem door den heer Roes waren verstrekt, dat naar zijn meening de zaak zich heeft toegedragen, zooals hij haar stelde in zjjn brief aan de fractie, en dat belanghebben den nader getracht hebben een vorm te vinden, om de zaak formeel in orde te brengen. De heer Roes aan de hiervorenbedoelde com missie van onderzoek onder leiding van den bur gemeester verklaarde, dat de heer C. Elderen bos hem gezegd had, dat hij den grond met de te bouwen perceelen verkocht had aan zijn onder baas, aangezien hij voor de bebouwing van een terrein aan den Amsteldijk geld noodig had. Oordeel der commissie. De commissie is van oordeel, dat deze zaak door den raad is afgedaan; dat uit de mededeelingen van den heer Gulden in zijn brief aan de Sociaal-Democratische raads fractie is gebleken, dat hij geweten heeft, dat er tusschen den heer Elderenbos eenerzij ds en de heeren Versteijne en Wijers en Termaat an derzijds een transactie heeft plaats gehad. dat niet is gebleken, dat de heer Gulden ge weten heeft dat de formuleering van bedoelde transactie den verkoop van het erfpachtsrecht camoufleerde. Omtrent een van de bezwaren, door den heer de Miranda bij zijn brief aan de sociaal-demo- catische raadsfractie tegen den heer Gulden in gebracht, betreft een aanvrage van den heer L. J. Borst, om hem grond op Bosch en Lommer in erfpacht uit te geven voor den bouw van 1000 woningen en de bemoeiingen, welke de heer Gul den met deze aanvrage heeft gehad, is de com missie van oordeel, dat het onjuist moet worden geacht, dat wethouder de Miranda, voordat B. en W, ter openbare kennis was gebracht, dat aan vragen om grond in erfpacht op Bosch en Lom mer konden worden ingediend, de aanvrage van den heer Borst om grond voor 1000 woningen in behandeling nam, hoewel de reeds eerder inge komen aanvragen door den dienst der Publieke Werken waren afgedaan met de mededeeling, dat wanneer te zijner tijd tot uitgifte in erf pacht van grond op Bosch en Lommer zou wor den overgegaan, hieraan publiciteit zou worden «egeven. Dat bovendien de wethouder een groo- tere voorzichtigheid had moeten betrach ten, daar het aantal in de aanvrage ge noemde woningen belangrijk grooter was, dan door bouwers in den regel wordt gevraagd. Dat ten slotte deze aanvrage geen ver dere gevolgen heeft gehad, doordat B. en W. het advies van den dienst der pu blieke werken ter zake hebben gevolgd. Ten aanzien van de rol, welke de heer Gulden in de onderhavige zaak heeft gespeeld, stelt de commissie vast, dat dienaangaande tegenstrijdige getuige nissen voor haar zijn afgelegd. Aange zien aan de commissie de middelen ont breken, om uit te maken, door wien in dezen de juiste toedracht van zaken is medegedeeld, meent zij zich van een oor deel over de aantijgingen van den heer de Miranda ter zake, in zijn brief aan de Sociaal-Democratische raadsfractie, te moeten onthouden Echter wenscht de commissie als haar oordeel uit te spreken, dat zij het princi pieel niet wenschelijk acht, dat architec ten en bouwers lid zijn van de commis sie van bijstand in het beheer der Pu blieke Werken en der zaken van Volks huisvesting. Immers, naar haar meening is duidelijk gebleken, dat de particuliere belangen van raadsleden, die architect of bouwondernemer zijn, herhaaldelijk bij te behandelen zaken in geding kun nen komen. De heeren Crucq, Dingemans en Ter Haar kunnen zich met het vorenstaande vereenigen, doch meenen, dat, ondanks het feit, dat de zaak in den raad is afgedaan, ter verduidelijking aan deze conclusies moet worden toegevoegd: Dat de grond in erfpacht is uitgegeven aan hen, die als de koopers van de te verleenen erf pachtsrechten zijn opgetreden, terwijl de tal rijke anderen, die op regelmatige wijze hun bouwplannen hebben ingediend, werden gepas seerd; en dat dit door een tijdig ingrijpen van den betrokken wethouder had kunnen worden voorkomen. Afkeuring van het beleid. Ten aanzien van den bouw van 500 woningen tegen gereduceerden canon (aanvrage de Vries- van Poelwij ck-Alta) komt de commissie tot de conclusie, dat het beleid van den wethouder in deze zaak in elk opzicht afkeuring verdient, om dat hij afgezien van wat door zijn willekeu rig ingrijpen, ten aanzien van de overeenkomst met den minister, is geschied: na het aanvaar den van de voorwaarden van den minister, niet onmiddellijk de woningbouwindustrie in kennis stelde van de gelegenheid om grond onder be paalde voorwaarden te verkrijgen, doch publica tie achterwege liet en daarna met een combina tie onderhandelingen ging voeren over het volle aantal woningen, gedurende deze onderhandelin gen met een andere onderneming (Asman) on derhandelingen aanknoopte over dezelfde grond- uitgifte en met het voornemen, aan deze on derneming grond voor 100 woningen uit te geven. Betreffende de quaestie van de bebouwing van het terrein aan de Willem de Zwijgerlaan, oor spronkelijk aangewezen voor gebouwen met bij zondere bestemming is de commissie van oor deel, dat B. en W. volkomen binnen hun be voegdheid hebben gehandeld, toen zij de bestem ming van het onderhavige terrein wijzigden en het uitsluitend voor woningbouw bestemden. Omtrent het terrein Weteringschans hoek Vij zelgracht concludeert de commissie als volgt: Het is gebleken, dat het terrein gedurende twee jaren practisch in handen is geweest van een tweetal architecten met wie onderhandelin gen zijn gevoerd, terwijl de dienst der publieke werken er voor heeft gewaarschuwd, dat er geen of geen serieuze opdrachtgevers achter hen ston den en terwijl er gedurende dien tijd door hen met het gemeenteterrein werd gevent Het feit, dat in de kringen van de bouwers bekend werd, dat dit terrein zich in handen be vond van de architecten Max Speijer en Wolff Beffie en daarnaast of daarna in handen van W. de Leon, terwijl de overeenkomst, waarbij het architecten-honorarium en de kostenvergoeding voor De Leon werd geregeld, door mr. de Miran da was opgemaakt, was niet bevorderlijk voor den goeden naam van het Amsterdamsche grond bedrijf en gaf, evenals de gevallen Fuldauer en Wittebol aanleiding tot het ontstaan van de mee ning, dat het mogelijk was, door relaties met be paalde personen, tegen betaling grond te ver krijgen langs abnormalen weg. De verhouding Elderenbosmr. A. R. de Miranda. De heer A. A. Elderenbos deelde aan de com missie mede, dat hij veel teleurstellingen had ondervonden bij het verkrijgen van grond in erfpacht, dat hij uit besprekingen met den ar chitect Ab. M. Wolff Beffie den indruk kreeg, dat hij via mr. A. R. de Miranda grond in erf pacht zou kunnen krijgen, dat hij daarop be sprekingen heeft gehouden ten kantore van mr. de Miranda, waarbij hij gezegd had, dat het hem wel een bedrag van f 3000 waard zou zijn, indien hij erfpachtsgrond zou kunnen krijgen. Volgens den heer Elderenbos zou mr. de Miranda hebben voorgesteld, de betaling daarvan over het kantoor van bovengenoemden architect te laten loopen. Deze verklaring wordt echter door mr. de Miranda ontkend. Vaststaat, dat de vorenbedoelde bemoeiingen van den heer A. A. Elderenbos niet tot gevolg hebben gehad, dat hij grond heeft gekregen, en ook, dat het genoemde bedrag van f 3000 niet door hem is betaald. Volgens aan de commissie verstrekte mede deelingen, zou de heer Gulden aan verschillen de bouwers hebben medegedeeld, dat hij het ter rein van de Coöperatieve Algemeene Joodsche Woningbouwvereeniging in handen had en dat, wanneer er bouwers waren, die hiervan een ge deelte in erfpacht wenschten te bekomen, hij hiervoor zou kunnen zorgen, maar dat zij dan moesten beginnen met f 500 aan hem te betalen. Als slachtoffer van deze handeling zou de bouwondernemer G. Krelage het genoemde be drag hebben gestort en daarvoor geen grond hebben gekregen, terwijl hij evenmin zijn geld terug zou hebben ontvangen. De commissie is van oordeel, dat uit de tegen strijdige mededeelingen geen vaststaande con clusie kan worden getrokken. Wel is komen vast te staan, dat de heer Gul den f 300 van den heer Krelage heeft ontvangen, zonder dat gebleken is, uit welken hoofde dit bedrag werd verstrekt. en afle andere pijnen VAN MIJNHARDT (Adv. Ingez. Med.) Visschersboot bij Marken gezonken. Wrak ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. Maandagmorgen is een Harderwijker vis- sehersvaartuig, de Hk. 33 door een bui over vallen en gezonken. De opvarenden werden na een half uur gered door een andere Har derwijker, die hen behouden aan wal bracht. Naar gissing ligt de botter op ongeveer 3r graden 31 minuten N. B. en 0 graden 33 mi nuten O. L. van Amstedam. De mast steekt boven water uit. Het wrak ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. Schepen, die bij Marken varen, tusschen de visscherij- palen 8 en 9 zouden precies op het wrak loopen. Rukwind wierp schutting van het Leidsche Stadhuis omver. Voorbijganger ernstig gewond. Maandagmiddag omstreeks half vier is de schutting, welke sedert den stadhuisbrand in 1929 langs de Breestraat te Leiden staat, tengevolge van een rukwind over een lengte van ongeveer twintig meter omvergewaaid. In deze drukke straat werd gelukkig slechts een voorbijganger, de 62-jarige gepensioneer de spoorwegbeambte J. B., wonende aan de Oranjegracht, door het vallende hout getrof fen. De man werd door den eersten hulp dienst in bewusteloozen toestand naar het St. Elisabeth's ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij een hersenschudding en een gecompliceerde beenbreuk had opgeloopen. Zijn toestand baart zorg. Op last van de gemeentelijke autoriteiten zal de schutting rond het geheele stadhuis, waarvan het exterieur nagenoeg gehel vol tooid is, worden verwijderd. Door de ravage moest het verkeer worden omgelegd. Alleen het tramverkeer werd ge handhaafd. Vrijbuiter veroordeeld. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 18-jarigen mon teur J. J. M. H. te Berkel en Rodenrijs, die een zwerftocht maakte met een minderjarig meisje en twee inbraken pleegde in kiosken bij de Posbank. In Apeldoorn waar hij een bediende van een benzinestation met een steen tegen den grond sloeg, werd hij gearresteerd. De rechtbank veroordeelde hem overeen komstig den eisch van het O.M. tot 2 jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutfen. Het demissionnaire kabinet biieen. Maandag is op het Departement van Justitie de eerste gewone ministerraad ge- hquden van het demissionnaire kabinet. H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag 4 uur op den Ruigenhoek ontvangen mr. dr. Deckers, voorzitter van de R.K. fractie in de Tweede Kamer. Te vijf uur heeft H.M. ontvangen ir. J. W. Albarda, voorzitter van de Sociaal-Democra tische Tweede Kamerfractie. Daarna heeft H.M. cm 6 uur ontvangen den voorzitter van de A.R.-fractie, den heer J. Schouten. Scheepsjagertje verongelukt. Aan het Ruiten A-kanaal onder de gemeente Se Hingen is Maandagmiddag een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 14-jarige scheeps jager is gedood. De jongen liep achter zijn paard, dat een schip trok, toen het tuig plot seling brak. De knuppelstok, waaraan de jaaglijn was bevestigd, schoot los en sloeg den jongen tegen de borst. De jongeman was vrijwel onmiddellijk dood. Valsche munter krijgt vijf jaar. De rechtbank te Rotterdam heeft een 46 jarigen broodbezorger wegens het maken avn valsche rijksdaalders en guldens veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Deze man is vroeger wegens het zelfde feit reeds eerder veroordeeld. De Of ficier van Justitie had een gevangenisstraf voor den tijd van 9 jaar gevraagd. Zijn 47-jarige broer, die een valschen rijks daalder in betaling had gegeven, werd vrij gesproken. OPENING VAN HET TWEEDE V. D. J. O.-KAMP TE OOSTERBEEK. Te Oosterbeek is de opening geschied van het tweede V.D.J.O.-'kamp. De heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het hoofdbestuur der Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie te Haarlem, heette allen aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder mevrouw en den heer A. Koning, wet houder der gemeente Renkum, den heer F. W. Wanrooy, voorzitter van de Vrijzinnig Demo cratische Bond afd. Oosterbeek, Jan Haan, vice-voorzitter van het hoofdbestuur der V. D. J. O. en Han Harmsen, hoofdbesturuslid der V. D. J. O. Vervolgens voerde de heer Harmsen het woord, die' in zijn openingsrede de bedoeling van het kamip uiteenzette: trachten te hande len overeenkomstig de Vrijzinnig Democrati sche beginselen. Onder het zingen van het bondslied heesch daarna Han Harmsen de vlag. Motorboot door stoomboot overvaren. Opvarenden met veel moeite gered. Maandagmiddag omstreeks half een is op het Sneekermeer een zeven-meter luxe mo torboot, gehuurd van den heer Drijver te Leeuwarden, door de stoomboot „Watersport 2", eveneens thuisbehoorende te Leeuwarden, overvaren. In de motorboot zaten een dame, haar echt genoot en een vriend. De aanvaring geschied de met zulk een kracht, dat de boot in zeer korten tijd zonk. Met groot2 moeite werden de drie opvaren den door personen op de stoomboot gered. Omzet op den Rijksvischafslag grooter. Ruim verschil over eerste zeven maanden. De omzet op den Rijksvischafslag te IJmuiden bedroeg in de maand Juli 1939 457.410 gulden (Juli 1938 440.933 gulen). De totale omzet in de eerste zeven maanden van 1939 bedraagt 4.017.798 gulden. In de eerste zeven maanden van het vorige jaar bedroeg hij 3.750.281 gulden. Stuk liout stak uit de lading. Amsterdamsche wielrijdster getroffen. Maandagmiddag om zes uur reed op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam nabij de Wiegbrug een vrachtauto. Uit de lading stak een stuk hout. Doordat de wagen een 30- jarige wielrijdster te dicht voorbijreed trof het stuk hout de vrouw, die daardoor viel. Aan vankelijk scheen het of zij er met enkele schrammen was afgekomen, doch naderhand openbaarden zich de gevolgen van een her senschudding. De Geneeskundige Dienst bracht het slachtoffer naar het Wilhelmina Gasthuis, waar het is opgenomen. Jongen viel voor rijdende autobus. Maandagmiddag om 1 u. is op den Rijksweg te Geleen de elfjarige J. A. K. met zijn rijwiel gevallen. Op hetzefde oogenblik kwam een autobus van „De Valk" te Valkenburg voorbij, welke voor den knaap niet meer kon uitwijken en hem overreed. Met zware verwondingen aan hoofd en borst werd hij opgenomen en naar het hospitaal te Sittard vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Den chauffeur itreft geen schuld. Monument ter nagedachtenis aan de Graven van Nassau. Onder groote belangstelling heeft heden ochtend de onthulling plaats gehad van het monument, aangeboden door het te Heumen gelegerde bataljon der grenstroepen, welk mo nument is gewijd aan de nagedachtenis van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die op 14 April 1574 zijn gesneuveld in den s' op de Mookerheide. Na een militairen marsch door het dorp en een inspectietocht der troepen heeft de com mandant van het batoljon het monument ont huld met een rede, waarin hij er op wees, dat de slag op de Mookerheide ons het Huis van Nassau doet zien in zijn schoonste uiting van opoffering. Bij de onthulling speelde de muziek het oude Wilhelmus. Hierop legde een vertegenwoordiger van H.M. de Koningin een krans voor het monu ment, waarna de reserve-veldprediker ds. Boss een herdenkingsrede hield, waarin hij uitvoe rig den gang van zaken in April 1574 schetste. Het Wereldcongres der Christen Jeugd. De Christen, de kerken en de kerk. De leiding van de vergadering op Maandag avond lag in de handen van Martin S. Harvey, directeur van het jongeliedenwerk der Afri- kaansche Bisschoppelijk-Methodistische Zionskerk van Noord-Amerika, die den spre ker inleidde. Deze dr. Manfred Bjoekquist. rector van de bekende Sigtunastichting, die voor de Zweedsche volkskerk een schare breed ge oriënteerde en van de taak eener nationale kerk doordringen medewerkers buiten het ker kelijk ambt voorbereidt. Zijn onderwerp was: „De Christen, de kerken en de kerk". Bij de behandeling hiervan legde hij er al lereerst den nadruk op, dat het bij het Chris tendom altijd gaat om de persoonlijke be slissing van den enkeling, die hem door geen gemeenschap kan worden afgenomen. Dat is de groote, zij het eenzijdige waarheid van Kierkegaards hartstochtelijk, prediking. Een zijdig, want even zeker is in het Christendom van stonde aan een gemeenschap gegeven, die zich volstrekt van iedere andere onder scheidt, omdat zij een gemeenschap der liefde is. Als ons kerkelijk leven ons te vormelijk en traditioneel lijkt, moet het door de radicale eisch tot gehoorzaamheid van het Evangelie gerecht worden. Zoo'n beteekenis kan bijv. de groepsbeweging voor de kerk hebben. Alle kerken hebben hun speciale bijdragen ter verrijking van het Christendom te brengen, mits alle tot eenigheid des geestes komen. Dat is de oecumenische taak: niet de verschillen wegnemen, maar de innerlijke, onzichtbare kerk werkelijkheid maken, Dat is geen resul taat van onzen arbeid, maar een gave Gods. Welk een wonderen zullen dan mogelijk wor den. Het eeuwenoude Weesper carillon gerestaureerd. Nadat het klokkenspel van den Weesper stadstoren, dateerend uit het jaar 1676, ge durende 5 maanden zijln welluidende klan ken niet over het stadje had laten hooren, is daarin sinds Zaterdagmiddag verandering gekomen. De stadsbeiaardier, de heer J. Vin cent. die als adviseur gefungeerd had het carillon grondig te restaureeren, heeft Za terdag middag van 3 tot 4 een concert op het vernieuwde carillon gegeven en naar hij ons verzekerde was hij zeer voldaan over de klank zuiverheid van het geheel. Zijn vrouw een kaakslag gegeven. Hardhandige bootwerker veroordeeld. Een bootwerker, die zijn vrouw mishandeld had, door haar een kaakslag te geven, ten gevolge waarvan zij met een lichte hersen schudding werd opgenomen en eenige dagen in het ziekenhuis moest worden verpleegd, is door de Amsterdamsche rechtbank veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van de voorloopige hechtenis. VERKWIKT Deze met deskundige zorg samengestelde American Ciga rette heeft de bijzondere eigenschap iedere kcelptikkcling te ver. mijden; zij verkwikt door haa» zichten aangenamen smaalt OÖRDEEiZÈLT.' 20 stuks 25 ct TOASTED AMERICAN CIGARETTES Op etlic origineele verpakking vindt U deze garantie. (Adv. Ingez. Med.) A. den Doolaard ondergaat operatie. Naar men zich herinneren zal, heeft de be kende schrijver en alpinist, A. den Doolaard in het voorjaar in de Zwitsersche Alpen, in de buur.t van het Junkfraujoch, op een skitocht een gecompliceerde beenbreuk opgeloopen. Na geruimen tijd in het ziekenhuis te Wengen te zijn verpleegd, is hij onlangs naar zijn tijdelijke woonplaats in Heide (bij Antwerpen) overge bracht, met zijn been evenwel nog in gips. Thuis echter vorderde de genezing minder snel dan verwacht werd en het geblesseerde been begon weer pijn te doen. Den Doolaard heeft zich toen laten onderzoeken door dr. Verbrugge, chef van de chirurgische af deelingen van de Antwerp- sche ziekenhuizen, die constateerde, dat het ge broken been niet voldoende gegroeid was en een operatie noodzakleijk zou zijn, omdat de Doolaard anders niet meer de skisport of alpinisme zou kunnen beoefenen. Hij is nu in het St. Camille- gesticht te Antwerpen opgenomen, waar de operatie reeds heeft plaats gevonden. Gladiolen voor de tentoonstelling te Luik. In de week van 5 tot 12 Augustus zal de Ne- derlandsche gladiolenvereeniging een demon stratie houden in het Ned. paviljoen op de groote internationale watertentoonstelling te Luik. Gedurende deze week zal het paviljoen met prachtige gladiolen worden versierd, welke in meer dan honderd manden en bloemstukken zullen worden verwerkt. Voor dit doel zullen meer dan 5000 afge sneden gladiolen van Nederland naar Luik worden verzonden. Een commissie, bestaande uit zes heeren, bijgestaan door twee bekwame bloemenbin- ders, zal in Luik haar beste krachten aan het werk wijden. Bovendien zal een groot aantal decoratieve planten uit ons land worden aan gewend om het effect te verhoogen. Jeugdige inbrekers maakten Den Haag onveilig. Van de buit maakten zij in België goede sier. Reeds eenigen tijd schaduwde de Haagsche politie een jongmensch, dat opvallend royale uitgaven deed. De vorige week is de politie er toe overgegaan den jongen te arresteeren en aan een verhoor te onderwerpen. Hij bleek te zijn de 17-jarige loopjongen A. H. F. C. H., de 18-jarige koopman H. H. L., in wiens gezel schap hij zich meestal bevond, werd eveneens aangehouden. Een huiszoeking bij H. leverde resultaat op: de politie vond een gouden rand van een repeteerhorloge, dat tezamen met vele andere gouden en zilveren voorwerpen op 29 Juni bü een inbraak in een perceel aan de Van Voorschotenlaan was ontvreemd. Na een lang verhoor bekenden de beide aangehoude nen zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Daar H. loopjongen was bij een apotheek van de Volharding in de Van Ostadestraat en daar op 8 Juni bij een inbraak geld vermist was, legde de politie hier verband tusschen. Het bleek, dat inderdaad H., die van de situatie op de hoogte was, bijgestaan door zijn vriend L., de inbraak had gepleegd. Uit een geld kistje in een schrijfbureau hadden zij honderd gulden in zilvergeld ontvreemd. Hiervoor hebben zij o.m. een uitstapje naar Antwerpen en Brussel gemaakt. Toen dit geld op was, hebben zij besloten tot de inbraak aan de van Voorschotenlaan. Tijdens hun reis, die zij ten tweeden male naar België ondernamen, had den zij een gedeelte van de buit in een sigaren kistje verpakt en te Rotterdam in het bagage- depót afgegeven, waar zij het later weer heb ben afgehaald. Vrijwel alle voorwerpen zijn bij opkoopers in beslag genomen. Toen het geld van deze tweede inbraak was opgemaakt, besloten zij tot een derde inbraak, thans in de Van der Burchlaan. Dit is echter bij een poging gebleven, daar, terwijl zij nie mand in huis verwachtten, de dienstbode luidkeels begon te gillen. Zij kon een vaag signalement van de daders geven. Ook deze poging hebben zij bekend. Bij het zwemmen in de Rotter- damsche haven verdronken. Maandagmiddag omstreeks vier uur is de 16-jarige scholier P. L. M. Oudenaerd, wo nende aan de Lange Haven te Schiedam bij het zwemmen in de haven Rotterdam—West te Pernis verdronken. Rivierpolitie heeft gedurende den geheelen middag en avond gedregd, doch tot dusverr* zonder resultaat.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5