IJmuider Courant TEXEL Het wordt drukker rond het Paleis Soestdijk. Zeescheepvaart op het buitenland nam - in 1938 iets toe. iiitnemeiidheid 24e JAARGANG No. 231 üilga" l-ourenf Cosier. Haatscbappi; roox Couruoi Uilgaveo cd Algem Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93 flaarlem. Tel 10724. 8ureau IJmuidei Courant' Kennemerlaan 42. IJmuidca Telefoon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertentie», opgegeven voor dil blad. wordeD kosteloos opgenomeD In de Eennemer CouranL DAGBLAD VOOH V ELS EN. UMIJIDEIN, SANTPOORT EJN OMSlREkEN Verschijnl dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBEK'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 2 AUG. 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55» franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.1(k Ook dr. Colijn te Baarn. Rond het paleis Soestdijk begint nu toch langzamerhand eenige spanning te komen, nadat het lang stil is gebleven. De vele pensiongasten en kampeerders, die thans Baarn en Soest bevolken, houden zich ge regeld in de nabijheid van het Paleis Soest dijk op. In het paleis heerscht dezelfde kalme rust van altijd en niets wijst er nog op de nade rende gebeurtenis of het moest zijn, dat de behandelende geneesheer zich van tijd tot tijd op Soestdijk laat zien. Verschillende journalisten hebben reeds hun intrek in het badhotel of in hotel Trier genomen en ook de buitenlandsche pers is sedert Zondag vertegenwoordigd. In hotel Trier is thans een tijdelijk telefoonkantoor gevestigd, waar twee telefonisten de 9 lijnen bedienen, waarmede dit bijkantoor met de centrale te Amsterdam is verbonden. Dinsdag is het eerste gedeelte van het detachement rijksveldwacht, bestaande uit 50 man te Soest dijk aangekomen en zijn te 3 uur officieel geïnstalleerd. Te Baarn zijn vier stukken geschut aange komen van de veldartillerie, welke zijn opge steld in het Oranjepark en die tezamen de batterij vormen, welke bij de geboorte van een prins of een prinsesje saluutschoten zullen lossen. De batterij staat onder comman do van kapitein Nijnatten van de veldartil lerie te Harderwijk. Ook dr. Colijn is met zijn echtgenoote in het Badhotel te Baarn aangekomen. De heer en mevrouw Colijn zullen daar een paar dagen verblijf houden. De vierling maakt liet goed. Omtrent de Hengelosche vierling in het ge zin Pijlman, verneemt „Het Volk" dat moeder en kinderen het goed maken. Uiteraard bestaat er veel belangstelling voor dit zeldzaam gebeu ren. Toch zal de belangstelling beperkt moe ten blijven buiten de muren van Frans Hals straat 7, omdat op uitdrukkelijk bevel van den behandelenden geneesheer, dr. v. d. Meer, al thans voorloopig, geen toegang aan belang stellenden mag worden verleend. Heden zal op het gemeentehuis een bespreking over de berichtgeving plaats vinden. Gemeld kan nog worden, dat de kinderen een gewicht hadden van een kleine vier tot vijf pond. Ze zullen heeten Johannes, Antje, Aukje en Harmke. Mr. L. M. de Jong van Schouwen burg overleden. In den ouderdom van 70 jaar is te Amster dam overleden Mr. L. M. de Jong Schouwen burg, oud lid der Prov. Staten van Noord- Holand. Mr. L. M. de Jong Schouwenburg was 32 jaar lid der Staten geweest en had zitting voor de Chr. Hist. Unie. Hij was voor zitter van de Prot. Chr. Statenfractie. Bij de laatste verkiezing had hij zich niet meer be schikbaar gesteld. De overledene was voorts oudste directeur van de Onderlinge Brandwaarborg Mij. De Jong en Co. te Amsterdam. De teraardebestelling zal Donderdag om half twaalf op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam plaats hebben. Langs de rivieren en kanalen voeren evenwel minder vaartuigen. Dezer dagen verscheen bij de uitgeverij Al- bani in Den Haag de door het Centraal bureau voor de statistiek samengestelde statistiek van de scheepvaart op het buitenland over 1938, welke ten aanzien van de afideeling zee scheepvaart in vergelijking met haar voor gangsters ingrijpende veranderingen vertoont. In afwijking met voorgaande jaren is thans de inhoud van de binnengekomen en vertrok ken schepen in br.t. opgegeven, terwijl in de tabel, waarin de binnengekomen en vertrok ken schepen volgens de gevoerde vlag zijn ge groepeerd, bovendien de inhoud in n.r.t. is vermeld. Het aantal in 1938 in Nederland binnenge komen schepen bedroeg 21.096 (met een in houd van 31.793.955 n.r.t.), tegen 20.268 (in houd 29.183.274 n.r.t.) in 1937. Voor de vertrok ken schepen beliepen deze aantallen over 1938 en 1937 resp. 20.856 (31.808.511 n.r.t.) en 20.337 (29,324.607 n.r.t.) van deze in 1938 binnen ge- komen en vertrokken schepen voerden resp. 7380 (inh. 8.232.303 n.r.t.) en 7157 (8.288.095 n.r.t.) de Nederlandsche vlag of naar het aan tal resp. ong. 35 en 34%. In de haven van Rotterdam kwamen in 1938 13.325 schepen (inh. 38.034.727 b.r.t.) binnen, bovendien 193 schepen (inh. 977.479 b.r.t.) om gerepareerd te worden, 289 schepen (inh. 783.438 b.r.t.) om te bunkeren, terwijl 566 schepen (inh. 324.188 b.r.t.j in rechtsreeksche doorvaart passeerden. Voor de haven Am sterdam bedroegen aantal en inhoud der ge- categorieën schepen resp. 3.089 (6.875.210 b.r.t.), 99 (480.494 b.r.t.), 43 (89.343 b.r.t.) en 2 (399 b.r.t.). De tweede afdeeling van deze statistiek, n.l. me betreffende de scheepvaart op het buiten land langs de rivieren en kanalen, onderging geen wijzigingen. Het totaal aantal in Neder- ~ndJbinnengekomen schepen bedroeg in 1938 geladen schepen (laadvermogen J6.465.558 ton), 23.802 ledige schepen (13.721.691 ton) en 26.331 sleepbooten (737.023 ton) tegen resp. 82.581 (52.936.861 ton), 25.155 (13.153.854 ton) en 28.533 (822.749 ton) in 1937. waaruit dus kan worden opgemerkt, dat de scheep vaart op het buitenland langs rivieren en ka llen in 1938 minder druk is geweest dan in het voorafgaande jaar. De beeltenis van den uitverkorene op de knie is de laatste mode-malligheid, die ons uit Amerika bereikt. Bloemstukken en palmtakken voor Erasmus. Vredesbetooging te Rotterdam. Een aantal ingezetenen van Rotterdam toonde Dinsdag zijn waarachtigen vredeswil door bloemstukken en palmtakken neer te leggen bij het standbeeld van den onsterfelijken humanist Erasmus op de Groote Markt. Deze demonstra tie was georganiseerd door een daartoe speciaal in het leven geroepen comité ter herdenking van den eersten Augustus 1914. Een groot aantal bloemstukken sierde den voet van het standbeeld, sympathie werd be tuigd door de Ancient order of Foresters, ver- eeriiging voor vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap; vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vredesbond, Internationalen Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, Algerheene Nederlandsche Vredes Actie, Vereeniging „Kerk en Vrede", vereeniging voor Volkenbond en Vrede, Arbeiders Jeugd Centrale, Christen Democratische Unie,Wereld Vrouwen Comité, Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond, Jongeren Vredes Actie en den. Humanitairen Idealistischen Radio Omroep. Des middags omstreeks drie uur vond bij het standbeeld een korte plechtigheid plaats, waarbij allereerst het \word werd gevoerd door den heer J. A. van Sijn namens het comité ter her denking van den eersten Augustus 1914. Hierna citeerde spr. een gedeelte uit Erasmus' „Oorlóg". Vervolgens declameerde mevr. A. Endenburg het gedicht „Ik wou van Garmt Stuiveling. Deze eenvoudige, doch indrukwekkende bij eenkomst werd met een kort woord van den heer van Sijn gesloten. @P het eiland Texel vertoeven thans zooveel -personen als er nimmer te voren zijn geweest. De bevolking, groot 8000 zielen is sedert Zaterdag bijna verdubbeld. Alleen 1800 kampeervergun ning en zijn reeds uitgegeven voor kam peeren. Verschillende hotels en pensions, alsmede clubhuizen hebben voor deze en de volgende week tal van aanvragen om pension moeten weigeren. Niet alleen bij strand en zee, doch op zeer veel boer derijen over geheel Texel zijn vacantie- gangers in pension. Leening voor het derde Russische vijfjarenplan. Bedrag van zes milliard roebel. Het Russische persagentschap Tass meldt: De Raad van Volkscommisasrisen heeft besloten een leening uit te geven voor het derde vijf jarenplan. Het betreft een bedrag van 6 milliard roebel tegen een rente van 4 pet. voor den duur van 20 jaren. De leening dient voor economische en cultu- reele doeleinden. Butler's mededeelingen over de onderhandelingen te Moskou. Houding der Sovjetregeering verdraaid, constateert Tass. Het Russische persagentschap Tass meldt: Volgens persberichten heeft Butler, de Britsche parlementaire onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, in een Maandag in het parlement afgelegde verklaring gezegd, dat de Britsche regeering met den grootsten spoed voortgaat de bestaande verschillen van opvatting tusschen Sovjet Rusland en Groot Brittannië uit den weg te ruimen en dat de voornaamste vraag is geweest of de onafhan kelijkheid der Baltische staten zou moeten worden aangetast. „Ik ben het er mee eens", aldus Butler, dat wij dat niet moeten doen en dat dit verschil van opvatting de voornaamste reden is voor het rekken der onderhandelingen. Tass is gemachtig te verklaren, dat indien Butler werkelijk het bovenstaande heeft ge zegd. hij de houding der Sovjet-regeering heeft verdraaid. In werkelijkheid is het ver schil van opvatting niet of de onafhanke* lijkheid van de Baltische staten al dan niet zal worden aangetast, daar beide partijen deze onafhankelijkheid wenschen te waarborgen, doch dat geen achterdeurtje moet worden opgelaten in de formule van „indirecte agressie" voor aanvallers die de onafhanke lijkheid van de Baltische staten zouden willen aantasten. Een der redenen voor het rekken der on derhandelingen is dat de Britsche formule een dergelijk achterdeurtje voor een agressor openlaat. DE LICHTHOEVE TE SANTPOORT. Het 1100ste kind geboekt! In het Augustus-nummer van „De Licht hoeve", het orgaan van het bekende Kinder tehuis aan de Kweekerslaan te Santpoort, schrijft de directrice, Zuster J. Th. Kuyck, een zeer ge voelig stukje naar aanleiding van het overlijden van Zuster Tallien Stuit. „Al hadden we", schrijft de directrice, „nog tijd om afscheid van haar te nemen, toch komt de dood altijd te vroeg. Het is zoo onherroepelijk en de gedachte is zoo droevig: geen Zusten Tallien meer, die de men- schen voor me ontvangt en het huis laat zien; die vlug een bedankbriefje voor me schrijft; die een lekker boterhammetje klaar heeft gezet, als ik na een propaganda-avond laat thuis kwam." Ook schrijft Zuster Kuyck weer een schets op de voorpagina, getiteld „Keesje" en verder doet zij een dringend beroep op de lezeressen, om haar hulp in de keuken van de Lichthoeve te verschaffen. De heer A. Stoelinga, de administrateur, deelt in een pakkend stukje mede, dat dezer dagen het 1100ste kind in de boeken werd ingeschre ven. Hij schrijft o.a. het volgende: „Februari 1936: de 900e, Augustus 1937: de duizendste, Juli 1939: de elfhonderdste, lang zaam rijen zich de getallen en vullen zich onze registers met de namen van die velen, waarvoor Lichthoeve noodzakelijk werd, omdat het thuis niet meer kon. Zoo werd elfhonderd plotseling bereikt en meteen gepasseerd; stond reeds een wieg te wachten voor de baby met de moeder, die reeds eenige maanden tevoren had besproken; werd ook in allerijl een wiegje klaar gemaakt voor de andere baby waarmede de vader, in een pak gewikkeld, kwam aandragen, omdat de moeder, die aan haar eerste het leven schonk, daarbij zelf het leven liet. Negen honderd, duizend, elf-honderd, elf- honderd-en-vijf, onopgemerkt groeien de cijfers, onopgemerkt, want Lichthoeve-kinderen zijn doodgewone kinderen, als alle anderen; negen honderd, elfhonderd, dat zijn nummers, cijfers die alleen maar in het boek voorkomen." Tenslotte wordt aandacht gevraagd voor de jaarlijksche verloting; ook wordt rekening en verantwoording gedaan van de binnengekomen giften in geld en natura. MOTORSPORT. DE NATIONALE WEGRACES TE ZANDVOORT. Men rekent op een massale opkomst. Zaterdag 5 Augustus a.s. zal dan het groote Zandvoortsche motorsportevenement, de Natio nale Wegraces der K. N. M. V. plaats hebben. De badplaats heeft zich reèds geheel op deze motor races ingesteld. De medewerking, die de K. N. M. V. van de Zandvoortsche autoriteiten onder vindt, is boven allen lof verheven en het kan niet anders of deze samenwerking moet leiden tot een daverend succes. Zandvoort is gereed om de tienduizenden motor-enthousiasten te ontvan gen en al het mogelijke wordt gedaan om het [eheel een vlot verloop te garandeeren. Het cir cuit, evenals de tribunebouw, is thans gereed gekomen. De slipproeven hebben uitgemaakt, dat het wegdek aan de hoogst gestelde eisehen voldoet. De bochten zijn alle verruimd, opnieuw geasphaiteerd en waar noodig zijn de gevaar lijke trottoirbanden verwijderd. Maandagmiddag heeft de K. N. M. V.-Sport- commissie het circuit aan een strenge keui-ing onderworpen en de uitspraak was unaniem: schitterend! Direct na deze keuring hebben eenige bekende renners het circuit op snelheid getest, waarbij eenige ronden het circuit heeft een lengte van 2.3 K.M. werden gereden in 1 mi nuut 25 seconden, gemiddeld 99 K.M. per uur. Dit belooft wat voor Zaterdag, als de groote cracks tegen elkaar in het strijdperk treden. Een gemiddelde snelheid van 100 K.M. per uur zal dan zeker worden overschreden. Vrijdag is de dag van de training. Alle 120 renners, 75 Juniores- en 45 Seniorrijders, moe ten dan aanwezig zijn om de verplichte 10 trai ningsronden te rijden. Van 12 tot 6 uur zal de baan voor hen beschikbaar zijn; dan zullen de renners naar hartelust hun machines kunnen be proeven en zich instellen op de diverse bochten. Deze training is voor het publiek toegankelijk. En dan volgt Zaterdag 5 Augustus, de groote dag. Reeds van 11 uur af krijgen de toeschou wers toegang tot de tribune- en staanplaatsen. Er wordt gerekend op een massale opkomst. De races worden verreden in den vorm van vier uur-races. De 125 en 250 cc. klassen der Ju niores starten te 1 uur 's middags, waarna on middellijk te 2 uur 15 de 350 en 500 cc. klassen een beurt krijgen. Na het binnenkomen van den laatsten Junior is er een half uur pauze, waarop kwart voor vier de 125 en 250 cc. Seniores van start gaan; dé laatste start, de 350 en 500 cc. Se niores heeft te 5 uur plaats. Spanje neemt deel aan de Olympische Winterspelen. De nationale Spaansche sportraad heeft in beginsel besloten, dat een groep skiloopers van het Spaansche leger deel zal nemen aan de Olympische winterspelen te Garmisch Parten- kirchen en derhalve is de uitnoodiging om deel te nemen aan wedstrijden te Sint Moritz ge durende dezen tijd van de hand gewezen. ATHLET1EK NEDERLANDSCHE ATHLETEN NAAR ENGELAND. Naar wij vernemen zullen de vijf volgende Nederlandsche athleten uitkomen in atle tiekwedstrijden op 7 Augustus in het White City Stadion te Londen: 120 yards horden: Brasser; 880 yards: S. Bouman; kogelstooten De Bduyn; discuswerpen: de Bruyn; speer werpen: Lutkeveld en hoogspringen: Span- jerdt. Dr. H. Colijn en Mevrouw Colijn hebben Dinsdag hun intrek in het Badhotel te Baarn genomen, waar zij eenige dagen zullen blijven. De aankomst aan het hotel Een kweekci m ^u.nua vcaliloiiue; vermoed el jjl. „eroemen de wonderlijkste cacteeën ter wereld te bezitten. Deze hebben n.l. den vorm van eekhoorns. WATERPOLO. Het Horthybeker-tournooi. NEDERLAND KLOPT FRANKRIJK MET 5—2. Het wereld-waterpolotournooi om den Horthy-beker is Dinsdag te Doetinchem onder groote belangstelling voortgezet. De derde ronde leverde een groote verrassing, doordat Duitschland na een buitengewoon spannenden wedstrijd een 2—1 overwinning op den beker houder, Hongarije, behaalde. Nederland herstelde zich van het teleurstel lende begin door een verdiende zege op de Franschen te behalen. Er werd beter gespeeld, dan in de vorige wedstrijden, wat veroorzaakt werd doordat de Franschen weinig tegenstand boden en doordat onze landgenooten ditmaal op betere wijze van hun snelheid gebruik wis ten te maken. Nederland miste Maier, die ver vangen werd door Moolenaar. Deze speelde een vrij goeden wedstrijd, doch heeft lang niet de capaciteiten van Maier. Bij de Franschen speel de Padou niet mee. De Nederlanders begonnen in een spel tem po, waartegen de Franschen niet opgewassen waren. Uit een door Van Aelst genomen corner wist Den Hamer reeds in de eerste minuut de score te openen. Daarna bleef de Oranjeploeg een tijdlang het beste van het spel behouden. Van Aelst miste een kans, doordat hij tegen den paal schoot. Vlak er op herstelde de Holland- sche midvoor zich door den bal hard in te schieten. (20). Hierna kwam de eerste Fransche aanval. De Franschen brachten het niet verder dan een corner. Even waxen de Franschen gevaar lijk doch Paerl hield twee schoten keurig uit het doel. Door Van Aelst -en Den Hamer nam Nederland een 40 voorsprong Kort voor de rust scoorde Dewashe na een vrijen worp van Van de Casteele een tegen- punt. (41). In de tweede helft forceerde de Fransche ploeg het spel; ze speelde met een te groote hardheid, tengevolge waarvan Stam en Le- fèvre en even later ook Moolenaar uit het water werden gestuurd. Een tijdlang wist Ne derland ondanks de numerieke minderheid het spel goed te houden, doch ten slotte moest Paerl een schot van Dewashe laten gaan. Nog steeds oefende de Fransche ploeg druk uit- op het Nederlandsche doel, doch "weinig schoten volgden, omdat Stam c.s. nu betér opletten. Tegen het einde bracht Van Aelst den stand op 5—2. Italië en België speelden 44 gelijk. De stand na de derde ronde luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Duitschland 3 2 1 0 511— 7 Hongarije 3 2 0 1 4 96 België 3 1 2 0 4 11— 9 Italië 3 0 2 1 2 11—12 Nederland 3 1 0 2 2 9—11 Frankrijk 3 0 12 1 6—12 AUTOSPORT ARM AND HUG OVERLEDEN. Uit Lausanne: De Zwitsersche coureur Armand Hug, die veertien dagen geleden een ernstig ongeluk kreeg tijdens den wedstrijd om den Grooten Prijs van Albi, is Dinsdag aan de daarbij opgeloopen wonden overleden. CRICKET IN ENGELAND. Notts 194 en 336 (Keeton 100) wist nog juist een inningnederlaag tegen Middlesex 512—7 (gesl.) en 190 te ontloopen. Middlesex won de match met 10 wickets. Yorkshire 431 moest zich tegen Surrey 219 en 2273 iGregory 108) met een leiding op de eerste innings tevreden stellen. Yorkshire bezet thans nog de eerste plaats met een gemiddelde van 8.63, op de hielen gevolgd door Middlesex en Glouces tershire als goede derde. Clarke vormde ook in de tweede innings het groote struikelblok voor Hampshire, 106 en 139, dat met 10 wickets van de West-Indiers 222 en 250 verloor. Perks, die in de tweede innings 9—40 nam, won na een spannend slot voor Wor cestershire 96 en 1539 de match tegen Glamorgan 130 en 115. Uorthampshire 246 en 1109 draw tegen Somerset 157 en 2908 (gesl.) Lovick 444. Wellard (541) slaagde er niet in het laatste wicket, noodig voor de overwinning, te nemen; Northamptonshire haalde de punten voor de leiding op de eerste innings zelfs nog bin nen. Kent 162 en 3774 (gesl.) versloeg Der byshire' 137 en 231. Warwickshire 105 en 1291 won van Leicestershire 146 en 86 dat nog steeds op de eerste overwinning wacht. LancashireGloucestershire moest worden opgegevèn,- ómdat het óp Old Trafford weer bijna drie dagen achtereen regende. EXAMENS Handenarbeid. Haarlem, 1 Augustus. Geslaagd: M. van den Band, Amsterdam, J. N. W. Burgrafer, idem, C. J. Dral, idem; C. Fijnvandraat, Hilvex'sum, J. F. Huisman Utrecht, H. A. van Ingen Schemau, Nieuw Vennep; J. R. Kirpensteyn, Bilthoven, W. van den Klooster, Utrecht, G. J. van 't Vlie. Am sterdam Hoofdacte. Haarlem, 1 Augustus. Geëxaxmineerd 2 vrl.. 6 mnl. candidaten. Geslaagd: mej. C. M. A. Gjertsen, IJmuiden en de heeren J. A. Brinks, Breezand, W. Woudenberg, Zaandijk, P. J. Wever, Westwoud en B. v. Tongeren, Haarlem.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1