Militaire missie naar Moskou Metfe totdcMdtfr Hernieuwd offensief China in Voordeelig jaar van Engeland en Frankrijk Europeesche pers oordeelt Engelsche pers optimistisch. LONDEN, 1 Aug. (Reuter). De aankondiging door Chamberlain van een militaire missie naar Moskou wordt door de bladen algemeen uitge legd als een aanwijzing, dat reeds een aanzienlijke mate van overeen stemming bestaat en de vooruitzich ten op een pact gunstiger worden ge acht, terwijl de verklaringen van den premier inzake Tokio geruststellend geacht worden. De „Times" is van meening, dat het ac- coord met Frankrijk inzake het openen van militaire besprekingen met Moskou niet an ders dan een hoopgevend teeken voor het wel slagen der politieke onderhandelingen kan zijn: immers kunnen nauwelijks plannen voor een gemeenschappelijke strategie worden ontworpen met een land, dat niet waarschijn lijk een bondgenoot is. En er zijn thans dui delijke bewijzen die elk land, dat agressie ve bedoelingen mocht hebben, kan overwe gen van toenemend vertrouwen tusschen de Britsche, Fransche en Russische regee ringen. „De Daily Telegraph" schrijft: Na Cham berlain's verklaring kan er geen redelijke grond zijn voor scepticisme ten aanzien van de vastberadenheid der regeering, door te gaan met een politiek, welke de laatste vier maanden vele malen is verkondigd.De toon van zijn verklaringen inzake het Verre Oosten was geruststellend en kan veel bijdragen tot het wegnemen van mogelijke bezorgdheid ten aanzien van de eenigszins onbepaalde be woordingen van de formule van Tokio. „Waakzaamheid blijft geboden." PARIJS, 1 Augustus (Havas). De pers verheugt zich over de verklaringen van Chamberlain, die aantoonen dat een accoord nabij is. Naar de „Petit Parisien" betoogt, was de al- gemeene atmosfeer van het Lagerhuisdebat van gisteren in overeenstemming met de kal meering, die zich sedert eenigen tijd in het internationale leven heeft geopenbaard. Daar het gevaar niet denkbeeldig is, dat deze wind stilte door een plotselingen storm zal worden gevolgd, blijft uiterste waakzaamheid geboden in deze vacantieperiode, die steeds vooraf is gegaan aan kwade gebeurtenissen. De „Figaro" wijst op de beteekenis van de militaire besprekingen: de handteekeningen op het papier, de zegels op het perkament zijn niet voldoende opdat de strijdkrachten, muni tie, wapens of welke voorraden ook, op het ge- wenschte oogenblik en in den gewenschten zin ter plaatse zijn. Onnoodig eraan te her inneren," dat aan de practische besprekingen het probleem ten grondslag ligt, hoe de ver bindingen der Sovjet Unie over het noorden met het westen verzekerd kunnen worden. De „Epoque" meent: de anti-Duitsche coa litie is gesmeed. Het tijdperk van de vreed zame inlijvingen, van de zegevierende in tochten in zonder oorlog overwonnen steden is thans wel gesloten. Thans moet Hitier alle risico's nemen. Hij moet het leven van zijn land en zijn regime op het spel zetten, zonder nog te spreken van zijn eigen lot. „Door Rusland gedecreteerde marschroute". BERLIJN, 1 Augustus (D.N.B.) De „Deutsche Allgemeine Zeitting" schrijft in verband met het zenden van een Mritsche militaire missie naar Moskou nog voor de tot standkoming van een politiek accoord, dat Engeland zich in het belang van zijn omsin- gelingspolitiek, zijn marschroute laat voor schrijven, ofschoon de Engelsche bezwaren tegen de door de Sovjet verlangde politieke formule op zichzelf zeer krachtig zijn. Want Chamberlain zelf heeft te verstaan gegeven, dat de Sovjet-formule van den indirecten aanval de onafhankelijkheid der kleine staten rechtstreeks bedreigt. Dit is, aldus het blad. lijnrecht in strijd met de motieven, die offi cieel steeds weer voor de Britsche garantie- politiek, die toch de kleine staten moet be schermen gegeven zijn. Chamberlain, zoo vervolgt het blad, heeft gezegd, dat hij geen kwestie wist, die niet door vreedzame bespreking kon en zou worden opgelost. Wij zien alleen niet, welke bijdrage de rede van Chamberlain voor zulk een vreedzame regeling der hangende kwesties heeft geleverd. Want, hoewel deze rede spreekt van de overtuiging, dat deze kwesties vreed zaam geregeld kunnen worden, is zij toch niet nader ingegaan op de veel belangrijker kwestie dat deze vraagstukken opgelost moeten wor den. De „Berliner Börsenzeitung" keert zich in het bijzonder tegen de uitlatingen van Cham berlain over Dantzig en de houding van Polen, die de Britsche premier flink en van wijs staatsmansbeleid getuigende noemde. Daar door en door de verwijzing naar Engeland's garantiebeloften, wordt Polen volgens het blad tot steeds nieuwe exessen aangemoe digd. „Wij kunnen", aldus de „Börsenzeitung". „hierin slechts een bevestiging zien, dat men te Londen ook de laatste moreele bezwaren over boord geworpen heeft, om de omsinge lingsmanoeuvre te redden, welker karakter Chamberlain zelf gisteren in het Lagerhuis onthulde, toen hij een vergelijking trok tus schen de besprekingen met Moskou en de en tentebesprekingen van voor den oorlog. De meening te Rome. ROME, 1 Augustus (Stefani). Commen taar leverend op de gisteren door Chamber lain in het Lagerhuis uitgesproken rede. schrijft de „Popoio di Roma", dat de rede niets bijzonders en niets nieuws bevat en dat zij door de Liberalen en de Labour is uitge lokt om verkiezingsredenen voor de binnen- landsche politiek. Voorts wordt het vreemd genoemd, dat de militaire missies van Frank rijk en Engeland naar Moskou vertrekken zonder dat een politiek accoord gesloten is. Rusland verlangt een sterk vredesfront MOSKOU, 1 Augustus. Chamberlain's Verklaring viel samen met den 25sten verjaar dag van Rusland's intrede ln den wereld oorlog, Naar aanleiding daarvan hebben de „Prav- da" en de „Izvestia" in hun hoofdartikelen den nadruk gelegd op het verlangen naar een sterk vredesfront.- Zoo schrijft de „Pravda" o.a.: „Het Sovjet volk weet dat de druk van de fascistische agressie door een actief front van vreedzame regeeringen tegengehouden zou kunnen wor den, zij zijn bereid om aan de organisatie van een werkelijk vredesfront deel te nemen. Slechts een vastberaden onoverwinnelijke macht kan de aanvaller weerhouden". der Japanners Bombardement op Tsjoenking Verontrustende berichten uit Mandsjoekwo SJANGHAI, Nadat door de groote overstroomingen de militaire operaties gedurende verscheiden weken onder broken waren, zijn deze thans weer opnieuw ingezet langs het front aan den Peking-Hankau spoorweg. Ook Tsjang Kai Sjek's hoofdstad is weer het doelwit geweest van Japansche luchtaan vallen. Volgens Chineesche berichten hebben 18 Japansche vliegtuigen^Tsjoengking gebom bardeerd. In het midden der stad ontstonden verscheidene groote branden. De Chineesche gevechtsvliegtuigen, die onmiddellijk opste gen, slaagden erin den vijand te verdrijven. Ook de zuidelijke oever van de Jangtse, waar voornamelijk Amerikaansche bezittingen zijn gevestigd, werd getroffen. Uit Peking komen alarmeerende be richten uit Mandsjoekwo binnen. Vol gens deze berichten is een algemeene uittocht uit Mandsjoekwo begonnen, daar men blijkbaar van meening is dat het tusschen Japan en Sovjet Rusland tot oorlog komt. Talrijke welgestelde Chineezen uit Mand sjoekwo zijn reeds te Peiping aangekomen., Dagelijks komen nieuwe treinen met vluch telingen in de Noord-Chineesche steden bin nen. (United Press). Politie verstoort roulettespel. 's-GRAVENHAG-E, 1 Augustus. Weder om heeft de Haagsche politie een geslaagden inval gedaan in een perceel, waar gelegenheid werd gegeven tot het beoefenen van het rou lettespel. Tegen middernacht gisteravond ver verscheen de rechercheur met enkele auto's voor het perceel Van Blankenburgstraat 23, Na aangebeld te hebben, waarop de deur werd geopend, begaf de politie zich naar boven, waar in een voorkamer van de tweede étage een gezelschap om een roulette werd aangetrof fen. Alle tafels en verder toebehooren, waar onder ongeveer 450 fiches en een bedrag aan geld van ruim 200 gulden, werden in beslag genomen, het geheele gezelschap, bestaande uit 13 personen, waaronder drie vrouwen, werd gearresteerd en met den arrestantenwagen naar het hoofdbureau gebracht. De hoofdbe woonster van het perceel, mevr. Th., wist niet, dat in haar huis roulette werd gespeeld. Zij had de kamer n.l. verhuurd aan den 30- jarigen musicus T. H. M. K., die de gelegen heid gaf en de spelers liet werven in een bar in de binnenstad. Door den 44-jarigen koopman C. W. van D. uit Rotterdam, die eveneens werd aange troffen, werden zij naar het speelhuis ver voerd. De hankhouder, de 41 jarige J. L. B., is een oude bekende van de politie. Voorloopig zijn allen na verhoor tegen den ochtend op vrije voeten gesteld. ,Persaltaché" van koning Zogoe gearresteerd. OSLO, 1 Augustus. (Havas). De politie heeft den onlangs aangekomen Deen Ernst gearresteerd, die zich uitgaf voor persattaché van koning Zoegoe, die het tegen hem uitge vaardigde bevel tot uitwijzing zou hebben overtreden en in Denemarken reeds wegens oplichting zou zijn veroordeeld. EXAMENS Ned. Mode Vakbond. Voor het diploma A (Costumière). Heden slaagden van den Ned. Mode-vakbond te 's-Gravenhage, voor het diploma costumière mejuffrouw N. de Vries; voor het diploma (C.) leerares, mevr. Agema. Bei de dames ontvingen haar opleiding bij mej. S. H. Hundelaar, leerares Ned. Mode Vak bond, Kleverparkweg 130, Haarlem. der Amerikaansche posterijen NEW-YORK A.NIDe vosteryen der Vereenigde Staten hebben in het fiscale jaar dat zoojuist is geëindigd, een surplus opgeleverd van ruim 10 millioen dollar op een totaal aan inkomsten van 745.093.350 dollar. Postmaster-general Farley heeft verklaard, dat hij hierin een aanwijzing ziet voor de verbetering van den algemeenen economischen toe stand. De postale omzet was het vorige jaar ruim 17 millioen dollar lager. 9tet ^Duitsche Jtijh CIn 1914 en in 1939J BERLIJN, 1 Augustus Woensdag zal het Groot-Duitsche Rijk met groote parades in het geheele land den 25sten verjaardag van het uitbreken van den wereld oorlog vieren. Den geheelen dag zal van alle gebouwen en huizen de vlag wapperen en militaire orkesten zullen des avcaids concer ten geven. Toen Wilhelm II op 2 Augustus 1914 de mobilisatie beval voor den strijd tegen Rus land, had het Rijk een staand leger van nog minder dan 700.000 man. Hitler's Derde Rijk heeft op het oogenblik een leger ter sterkte van 1 millioen, dat met de opgeroepen reser visten de 1 millioen 800.000 nadert. Aan het einde van Augustus zal de totale sterkte van het Rijk zelfs ongeveer 2 millioen man be dragen. Ofschoon de Duitsche strijdkrachten op het oogenblik dus het dubbele zijn van die, waar mee de Keizer den wereldoorlog inging, ge- looven de buitenlandsche militaire experts niet dat dit een criterium vormt voor de relatieve sterkte van 1914en van thans. 25 jaar geleden immers had Duitschland niet minder dan 19 klassen reservisten, in totaal ongeveer 7!/2 millioen goed geoefende man schappen. Heden zijn er slechts drie klassen reserves, in totaal ongeveer 1 millioen ge oefende soldaten. In 1914 was Duitschland in staat in minder dan een maand een macht van 71/2 millioen man te mobiliseeren, de best-geoefende van de wereld. Nu is het twij felachtig of men in staat zal zijn meer dan 21/2 a 3 millioen man te mobiliseeren. In 1914 had Duitschland een vloot, die zich kon meten met de Engelsche. En thans? De Duit sche vloot is nog steeds gehandicapt door de jarenlange stagnatie in den aanbouw. Slechts langzamerhand komt de Duitsche zeemacht eenigszins op sterkte. De grootste schepen, die op het oogenblik beschikbaar zijn, de „Gneisenau" en de „Scharnhorst" meten 26.000 ton. Twee schepen van 35.000 ton, de „Bismarck" en de „Tirpitz" zijn pas kortgeleden van stapel geloopen en zullen niet voor over een jaar gereed zijn. Verder bestaat de Duitsche vloot uit drie „vestzak slagschepen", een half dozijn kruisers, 30 torpedoboot jagers en 70 a 80 kleine onder zeeërs. In de lucht evenwel is Duitschland zeer sterk. De feitelijke sterkte van de Duitsche luchtmacht, die Goering in zes jaar tijds uit niets opbouwde, wordt nog steeds zorgvuldig geheim gehouden. Men gelooft in buiten landsche militaire kringen echter algemeen dat het Rijk ongeveer 10.000 moderne oor logsvliegtuigen bezit, terwijl de industrie zoo hard mogelijk aan nieuwe toestellen werkt. I11 1914 had Duitschland als bondgenoot het groote Oostenrijk-Hongarije,. dat het Rijk niet alleen militairen steun gaf, maar het tevens den weg openstelde naar de rijke graanlanden en delfstofvoorraden van cen- traal-Europa. Nu is de voornaamste bondge noot Italië, waarvan de militaire waarde reeds in den krijg gebleken is, maar dat economisch even arm is als Duitschland. In 1914 had Duitschland een jarenlang op- jezamelden voorraad ruwe grondstoffen, goud reserves en levensmiddelen. Op het oogen blik en nog in ruimere mate in de laatste twee jaar, moest de industrie voortdurend op oorlogsterkte werken bij een nijpend gebrek aan ruwe grondstoffen en gehinderd door gebrek aan deviezen. Door het bewaren van levensmiddelen heeft de economische dicta tor Goering een aanzienlijke oorlogsreserve kunnen maken, doch niemand weet hoe groot die voorraad is en hoe lang men een nieuwe blokkade zou kunnen uithouden. Tension is het onbekend hoe lang Duitschland ziir' groote luchtvloot en zijn gemechaniseerd- leger van benzine zal kunnen voorzien Buitenlandsche waarnemers gelooven echter dat 't Rijk onmogelijk een grooteren beii, zinevoorraad dan voor zes maanden kan heb', ben. (United Press). ZamexAgMptcxm Ja, dit is ook een onloochenbaar zomersymptoom. Telkenjare in Augus- tusde boombladeren mogen dan alweer doca- ware herfststormen, voor- tijdig neerdwarrelen..het nieuwe be lastingplaatje bewijst dat het volzomer is. Maar het is geen zomersymptoom, dat met warm gejuich wordt begroet. Veeleer met ijzige gelatenheid. Een zomersymptoom met een wintersche ontvangst. ten vmimp $Émm HENGELO. In het gezin van den heer H. Pijlman, Frans Halsstraat 7 te Hengelo (O.) is heden een vierling geboren, een jongen en drie meisjes. Moeder en kinderen maken het goed. Britsche parlementszitting wordt Vrijdag verdaagd tot 3 October. LONDENi 1 Aug. (Reuter/ANP) De regee ring heeft besloten, de zitting van het parlement Vrijdag te verdagen tot 3 October. VOETBAL INDEELING DER TWEEDE- KLASSERS. H. F. C., E. D. O., R. C. H. en De Kennemers in één af deeling, Naar wij vernemen zal de tweede klasse A van Afdeeling I als volgt zijn samengesteli H. F. C., E. D. O., R. C. H. en De Kennemers, Watergraafsmeer, Spartaan, Hilversum, H. V. C., Hercules en Velox. '"v "V tSstÊÊÊ^^- 31. Roetje en Dribbeltje kwamen ook voorbij het slangen huis. Wat zaten daar een groote, dikke slangen. Het was maar goed, dat ze in een glazen hok zaten, anders had den de bengels er voor geen geld langs durven gaan. Het duurde niet lang of ze zagen in de verte reeds waar ze moesten zijn. 32. De slang bracht hen in een vertrek, waar allerlei kostbare dingen lagen, zoo maar op een hoop gegooid. Prachtige ringen met echte diamanten lagen voor het grijpen. „Ik wensch jullie veel plezier," zei de slang. „Ik heb nog wat andere dingen te doen." En met een sierlijke zwaai wipte ze naar den uitgang, de twee jongens alleen latend. 33. Al heel gauw hadden de jongens hun zakken vol ge laden en zichzelf behangen met al die prachtige sieraden. Ze hingen zich ieder een gouden ketting om, staken hun mutsen, schoenen en pakjes vol met prachtige spelden, en keken elkaar vol bewondering aan. 34. „We zullen alles gaan verkoopen," stelde Roetje voor. „En als we dan veel geld hebben, gaan we een klein kasteel koopen en hoeven voortaan niets meer te doen." „En als dan de goudsmid vraagt waar je dit alles vandaan hebt, wat zeg je dan?" vroeg Dribbeltje. Ja, daar had Roetje nog niet aan gedacht. Daar stonden ze nu. Wat hadden ze nu aan al die kostbaarheden?. 35. „Ik heb een idee," zei Dribbeltje. „Laten we allemaal kleine zakjes maken met één ring, één gouden ring en één groote diamant er in. En 's nachts gaan we die stilletjes bij onze vriendjes in huis leggen." Dat vónd Roetje nog zoo dom niet, dan waren die arme jongetjes ineens rijk. Ze begonnen direct zakjes te vullen en ze zetten er op; voor wie zoo'n bundeltje bestemd was. 36. Vol ongeduld wachtten ze tot de nacht kwam en toen slopen ze naar den uitgang van het onderaardsch paleis. Nu kwam het moeilijkste van alles, want ze moesten, om bij de menschen te kunnen komen, door het huis waar ze den schoorsteen hadden moeten vegen. Op hun teentjes kropen ze door de gang, maar ze konden niet voorkomen, dat ze een kastje omver liepen, waar een brandende petroleumlamp op stond. Het kleine, geheimzinnige mannetje, dat hun den weg gewezen had, zat daar te waken. De jongens deden net of het hun schuld niet was en liepen zoo hard ze konden de straat op.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6