Onderwijs Conferentie Hi I Roemenië breekt de ScheepiumttandeihamieCUtQW met Hongarije af Bombay „dcaaqqeCegd' Internationale te Genève Gematigder optreden in het Protectoraat? Motorveer gekapseisd. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 ernstige incidenten op de th El ss. Schietpartij tusschen Hongaar- sche en Roemeensche grenswachten. Naar Reuter uit Boekarest meldt heeft Roemenië de onderhandelingen, die te Sinaja met een Hongaarsche delegatie werden gevoerd en het tot stand komen van een nieuw verdrag voor de riviervaart ten doel hadden, af gebroken in verband met een schiet partij tusschen Roemeensche en Hon gaarsche grenswachten aan weerszijden van de Theiss. Het incident, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag plaats had, is het laatste van eeu serie grensincidenten, die zich hebben voorgedaan, sedert Hongarije Subkarpathisch Rusland be zet heeft. Sindsdien is de scheepvaart op de Boven-Theiss gestaakt in af- wachting van een nieuwe regeling, die de oude overeenkomst met Tsjecho Slowakije moet vervangen. ■i In een te Boekarest gepubliceerd officieel communiqué wordt gezegd: Den geheelen nacht zijn schoten gelost tusschen de Roemeensche en de Hongaarsche grenswacht te Teceulmic op den Roemeenschen oever van de Theiss, die de grens vormt tusschen Roemenië en Sub-Kar- pathisch Rusland, dat thans tot Hongarije be hoort. Volgens deze officieele lezing zouden Hongaarsche vlotten, op aanstichting van de Hongaarsche autoriteiten, des nachts hun pogin gen hernieuwd hebben om de Theiss te bevaren, ondanks het verbod dat de Roemeensche auto riteiten terstond na de Hongaarsche bezetting van Sub-Karpathisch Rusland hadden uitgevaar- ligd. Op de sommaties van de Roemeensche grenswacht bleven de Hongaarsche vlotten door varen, beschei'md door het geweervuur der Hongaarsche grenswachten. De schietpartij duurde, aldus het communiqué, tot 6 uui- 's morgens, doch er wordt geen melding ge maakt van het aantal slachtoffers. Als gevolg van dit incident zijn de Roe- meensch-Hongaarsche onderhandelingen welke sinds eenigen tijd in Sinaja gevoerd werden tot regeling van de scheepvaart op de Theiss en welke op verschillende punten tot een accoord geleid hadden, gestaakt en de genomen besluiten zijn opgeschort. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap meldt het volgende: In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich opnieuw een Roemeensch- Hongaarsch grensincident voorgedaan. Een Hon gaarsche grenswacht werd hierbij gewond. Tot 7 uur 's morgens hebben Roemeensche soldaten met hun geweren en machinegeweren geschoten EEN VACANTIE AAN ZEE. Neem KUIPERS ZWEMBRIL dan mee. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726 Leveranciers van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) Prins-regent Paul heeft een kaak-operatie ondergaan. Dinsdag het ziekenhuis verlaten. in de richting van Tecso, een plaatsje, waar zich de Hongaarsche bruggewacht bevindt. Genoemd agentschap voegt hieraan toe, dat de Roemenen een batterij, welke gericht is op het dorp Tecso, hebben opgesteld. De Hongaarsche lezing. Het Hongaarsche telegraaf-agent schap bericht nader dat de Hongaarsche regeering bij de regeering van van Roemenië stappen heeft gedaan om haar verwondering te kennen te geven over de grensincidenten. De Hongaarsche regeering heeft voor gesteld een gemengde militaire com missie ter plaatse een onderzoek te doen instellen naar de verantwoorde lijkheid en tot het herstellen van den normalen toestand in 't dal van de Theiss. Inwerkingtreding van het verbod ging met groote de monstraties gepaard. BOMBAY, 2 Augustus. Ter gelegenheid van het door Gandhi geïnspireerde drankver bod, dat gisteren in werking trad voor Bombay, voorsteden Salsette en de Trombay-eilan- den, zijn vandaag 20.000 vrouwen en 50.000 textielarbeiders door de sloppen en stegen van de stad getrokken onder het zingen van anti drank liederen, terwijl een aantal vrachtauto's beplakte met anti-alcohol leuzen door de stad reed. Doch daarbij hebben de voorvechters van de geheelonthouding het niet gelaten. Zij hebben o.a. op 100.000 gros lucifersdoosjes soortgelijke leuzen geplakt, terwijl tevens voor de verspreiding van 50.000 brochures werd zorggedragen, waarin een oproeping tot het publiek werd gericht om er toe mede te werken dat het drankverbod een succes moge worden. Van haar kant heeft de regeering de Ame- rikaansche film „Tien nachten in een bar" gehuurd teneinde het publiek de gevaren van het drinken onder de oogen te brengen. Er is ook een speciaal stempel vervaardigd, waar op een slang staat afgebeeld, die zich om een lïkeurflesch kronkelt, uit den bek vallen gift druppels in een wijngilas. Een politiecordon is om Bombay en de gebieden, waar het drankverbod is uitgevaar digd, gelegd. Met dat doel werd de politie met 1100 man versterkt. Het in- en uitgaande verkeer, zoowel te water als te land, wordt scherp bewaakt om te voorkomen, dat drank binnengesmokkeld zou worden. De douane-ambtenaren, belast met de in ning van de accijnzen, hebben aan den voor avond van de drooglegging zich nog eens flink aan het overschot aan sterken drank, dat nog aanwezig was, te goed gedaan. Een run op de winkels, die sterke dranken ver- koopen, deed de prijzen tot zelfs 40 pCt. stij gen. Aan Europeanen, Indische prinsen en per sonen, die hun domicilie niet permanent in Indië gevestigd hebben, zal een machtiging worden verstrekt waarop zij maandelijks een hoeveelheid drank zullen kunnen verkrijgen, bestaande uit een flesch sterken drank of drie flessohén wijn of vermouth ofwel 9 fles- schen bier. De hotels zullen likeuren mogen verkoopen voor particuliere consumptie aan hen, die van een vergunning voorzien zijn. Zij, die in het bezit van een dergelijke ver gunning zijn, zullen deze verliezen, indien zij in het openbaar sterken drank gebruiken of deze aan andere personen, die niet van een vergunning voorzien zijn, aanbieden. Gouverneur Sir Roger Lumley heeft beloofd dat deze wet streng in officieele gebouwen zal worden nageleefd. Men schat, dat de drooglegging het land 1.600.000 kost, aangezien men de accijnzen en dergelijke in de toekomst moet derven. (United Press) Prins Paul van Joego-Slavië. Op Buckingham Palace is het volgende bul letin uitgegeven: „Z. K. H. de prins-regent van Joego-Slavië, die verleden week met succes ge opereerd is ter verwijdering van een diep ge wortelde verstandskies in de bovenkaak, heeft Dinsdag het ziekenhuis kunnen verlaten. De operatie die Z. K. H. heeft ondergaan, was niet een lichte operatie, zooals de pers de vorige week abusievelijk meldde, doch een der zwaar ste operaties in de tandheelkunde." Aboena Abraham overleden. Hoofd der Ethiopisch-Koptische kerk. ADDIS ABEBA, 2 Augustus. Aboena Abra ham, de eerste in Ethiopië geboren leider van de Ethiopisch-Koptische kerk is overleden. Zijn dood heeft in het geheele land diepe rouw ver oorzaakt. De machtige stamhoofden begeven zich allen naar Addis Abeba, in de hoop nog op tijd te komen voor de ceremonieele begrafenis op Woensdag. Aboena Abraham is vele maanden ziek geweest na zijn talrijke periodes van vasten. Hij was in het geheele land bemind, waar hij «Abraham de rechtvaardige" genoemd werd. De overledene is opgebaard in de groote hal van het paleis van de Aboena's. Vier Askari's houden de doodenwacht. De mijter en de kostbarde ker kelijke sieraden van den overledene zijn in de rouwkamer neergelegd. Abraham is in 1937 aboena geworden, na het aftreden van aboena Cyril, die onder den Negus de Koptische kerk leidde. (United Press) Negen Arabieren bij gevecht gedood. Peleton Britsche troepen werd beschoten. JERUZALEM, 1 Aug. Negen Arabieren zijn gedood en een is gewond in handen gevallen der Britsche troepen na een botsing tusschen Arabieren en de militairen. Een bende van twintig Arabieren had een peloton Britsche troepen ten Zuiden van Hebron beschoten. Zes geweren en 73 patronen zijn den Britten in handen gevallen. Het was de eerste ernstige botsing sinds eenige weken. Voorts wordt vernomen dat op "den weg van Jeruzalem naar Hebron gisterochtend de lijken gevonden zijn van drie Arabieren, die door een gewapende bende waren ontvoerd. Spaansche dank aan de Fransche regeering. Nu het Spaansche goud teruggegeven is. Een gedelegeerde van den Spaanschen mi nister van buitenlandsche zaken heeft een be zoek gebracht aan de Fransche ambassade te San Sebastian. Hij verzocht maarschalk Pétain zich bij de Fransche regeering tot tolk te maken van de voldoening der Spaansche re geering voor de restitutie van het Spaansche goud, welke, zooals hij zeide, een belangrijke étappe in de ten uitvoerlegging van de over eenkomsten tusschen Bérard en Jordana vormt. BEKEND RUSSISCH VLIEGER OMGEKOMEN. De bekende Russische vliegtuigbestuurder Michel Alexeiey, een der beste invliegers is op 27 Juli bij een ongeluk om het leven gekomen, waarschijnlijk tijdens een proefvlucht. Alexeiey was specialist op het gebied van hoogtevluchten. Hij is wereldrecordhouder van het hoogterecord met een nuttigen last van 1000 kilogram geweest CEBUTO-DAGTRIPS Antwerpen (incl. verzorging) 5.75 Bredasche bosschen m. voll. pens. 5.— Twente Holl. Zwarte Woud 3.25 Natuurreservaat Hooge Veluwe 3.25 Oisterwijk Brabantsche Vennen 3.— Winterswijk, Geld. Achterhoek „3.50 Naar den Afsluitdijk Wieringerm. „2.75 Bad-Boekelo (Zee op de heide) „3.50 Montferland 3.25 Ouwehand's Dierenpark 3.50 Naar Vorden en omgeving „3.25 Ommen en omgeving 3.25 Oost-Voorne en omgeving.2.50 Nijmegen, Berg en Dal ,3.— Arnhem en Velper bosschen „2.75 Rond het IJselmeer ,3.75 Vraagt inlichtingen en Reisgids ook voor onze buitenlandsche Reizen bij JAC. HEEMSKERK'S CEBU TO «RE IS BUREAU HOUTPLEIN 34 TELEF. 16448 Agenten Sig.mag. SPA AS, Rijksstraat weg 21, Telef. 16531; Bruynzeel's Mode magazijn, Velsen-Pont, Telef. 3064. Bewaarscholen - Salarisregeling der leeraren bij het Middelbaar Onderwijs Het onderwijs in de aardrijkskunde. (Van onzen correspondent te Genève). (Adv. Ingez. Med.) Frank uit Praag teruggeroepen. Bij den terugkeer van Von Neurath uit Berlijn aldus een Havasbericht uit Praag werd medegedeeld, dat zijn helper, Frank, een vurig voorstander van de „verduitsching" van het protec toraat, uit Praag is teruggeroepen. De Tsjechen beschouwen dit als een tee- ken, dat de Duitschers een gematigder houding aannemen in Bohemen en Moravië. In verband hiermede wordt opgemerkt dat de onderhandelingen over een eigen territoriaal leger in Bohemen en Moravië, welke door Frank werden geremd, thans snel voortgang maken. Verder wordt opgemerkt dat de decreten over het tweetalig systeem in het bestuur, welke 31 Juli in werking zouden treden, nog niet zijn gepubliceerd. De Tsjechische regeering heeft van haar kant besloten haar goeden wil te toonen en Maandag heeft president Hacha te Lany een conferentie bijeengeroepen, waarop werd be sloten het uitvaardigen van de wet tot het con- fisceeren van de bezittingen van uitgeweken Tsjechen, welke door Duitschland werd ge- eischt, te versnellen. Tsjechische vluchtelingen in Franschen dienst. 541 man te Boulogne ontscheept. Dinsdag zijn te Boulogne sur Mer door het Poolsche schip „Ohroby" 541 Tsjechische vluchtelingen ontscheept. Zij hebben zich verbonden in Franschen dienst te gaan. Zij waren te Gdynia bijeen komen, waar zij zich op de „Chiroby" hebben ingescheept. Des middags reisden zij door naar Parijs en vandaar naar Marseille en Noord-Afrika. Britsche ministers brengen hun vacanties in eigen land door. Minister Elliot de eenige uitzondering. Terwijl in andere jaren een groot deel der Engelsche ministers de vacantie in het buiten land doorbracht, zullen, volgens Havas, dit jaar alle ministers, met uitzondering van den minister van volksgezondheid Elliot, die twee weken aan de Azuren kust zal doorbrengen, hetzij in Engeland, hetzij in Schotland blijven, Zoodat zij, indien moodig, snel naar Londen terug kunnen keeren. Lord Halifax zal zich naar zijn landgoed in Yorkshire begeven, telkens, zoo zegt men, wanneer de omstandig heden hem zullen veroorloven, het Foreign Office te verlaten. Het is nog niet bekend waarheen de minister-president zich zal be geven. Britsche militaire luchtmacht opnieuw ernstig getroffen. Twee vliegtuigen in zee gestort. Op twaalf mijl van Lossiemouth zijn twee vliegtuigen der Royal Air Force in zee gestort. Een ooggetuige heeft verklaard een hevige ontploffing te hebben gehoord, welke veel weg had van het geluid van grof geschut. Toen hij opkeek zag hij twee vliegtuigen, die met een groote snelheid in zee vielen. Een der toestel len kwam in stukken en brokken boven. Bij het ongeluk zijn drie personen om het leven gekomen. 44 dooden. MANILA, 1 Augustus. Tusschen de eilanden Samar en Leyte, be- hoorende tot de groep der Philip- pijnen, is tijdens slecht weer een motorveer gekapseisd. Aan boord be vonden zich ruim tachtig personen. 38 konden zich met behulp van red dinggordels boven water houden, tot dat zij door schepen werden opge pikt. 44 personen zijn verdronken. CD.N.B.) ET oude Volkenbondspaleis, dat vroe ger een der grootste Geneefsche ho tels was en dat thans onder den naam „Paleis Wilson" de zetel is van de meeste te Genève gevestigde internationale particuliere organisaties, heeft weer eens voor een internationale conferentie dienst gedaan. De oude zaal van den Volkenbondsraad, waar zoo menig belangrijk politiek geschil behan deld is, was wederom geheel met regeerings- vertegenwoordigers gevuld, onder wie, zooals van ouds, ook gedelegeerden van Duitschland, Italië en Japan aanwezig waren. Een terug keer der totalitaire staten naar den Volken bond? Helaas neen! Deze landen waren al leen hierom bereid gedelegeerden naar Genè ve te zenden, omdat de Internationale Onder wijs Conferentie, die in de vroegere zaal van den Volkenbondsraad gehouden werd, in het geheel niet van den Volkenbond uitging. Zij was bijeengeroepen door het alhier gevestigde Internationale Opvoedingsbureau, dat geheel onafhankelijk van den Volkenbond is. Drie vraagstukken besprak deze Onderwijs- conferentie, waaraan de regeerings-vertegen- woordigers van niet minder dan 40 staten (Nederland natuurlijk ook!) deelnamen die den Portugeeschen gedelegeerde prof. Oli- veira Guimaraes tot voorzitter had. In tegen stelling tot vorige jaren, toen de Internatio nale Onderwijs Conferentie voornamelijk on derwerpen betreffende het lager onderwijs in bespreking nam, gold de belangstelling thans vooral het middelbaar onderwijs. Twee punten betreffende het middelbaar onderwijs stonden op de agenda: de kwestie van de salarisrege ling der leeraren bij het middelbaar onder wijs en die van het onderwijs in de aardrijks kunde op de middelbare scholen. Daarnaast bevatte de agenda als derde vraagstuk: de organisatie van het onderwijs vóór den schoolplichtigen leeftijd, hetgeen dus op een bespreking van de bewaarscholen neerkwam. Het is nimmer de bedoeling der Interna tionale Onderwijs Conferentie geweest de re geeringen tot het sluiten van conventies te bewegen, waarbij zij zich internationaal tot eenige bepaalde onderwijshervorming zouden verbinden. De Internationale Onderwijs Con ferenties hadden van den aanvang af slechts tot doel omtrent bepaalde onderwijskwesties door een internationale gedachtenwisseling zooveel mogelijk licht te verbreiden en dan in een „aanbeveling" aan de regeeringen te doen blijken, hoe de te Genève vergaderde onder- wijsdeskundigen over de regeling der kwestie denken. De Achtste Internationale Onderwijs Conferentie, die thans hier is bijeen geweest, verschilde in dit opzicht niet van haar voor gangsters. De ervaring heeft trouwens reeds geleerd, hoe nuttig deze arbeidsmethode is. Verschillende regeerings-gedelegeerden kon den bij het uitbrengen van hun rapport over de ontwikkeling van het onderwijs in hun land in het afgeloopen jaar wederom verkla ren, dat hun regeering met goed gevolg de aanbevelingen der vorige conferenties over een bepaalde onderwijskwestie hadden in toe passing gebracht. ET betrekking tot de bewaarscholen stel de de conferentie in haar aanbeveling op den voorgrond, dat het gewenscht is dat de opvoeding van het kind zoo lang mogelijk in en door het gezin geschieden zal. De confe rentie kon de oogen echter niet sluiten voor het feit dat de omstandigheden van het mo derne leven het voor zeer vele vrouwen nood zakelijk maken buitenshuis te werken, zoodat zij zich niet voldoende om haar jonge kinde ren thuis kunnen bekommeren. Daarom is de oprichting en het voortbestaan van bewaar scholen, waar kinderen beneden den school plichtigen leeftijd in veilige bewaring worden genomen en eenige opvoeding ontvangen, noodzakelijk. De bewaarscholen kunnen des te meer nut stichten, omdat de moderne op voedingsmethoden voor de lichamelijke, ver standelijke en zedelijke ontwikkeling der jonge kinderen juist in de bewaarscholen goed in toepassing kunnen worden gebracht. De Internationale Onderwijs Conferentie sprak dus als haar oordeel uit, dat de school-auto- riteiten voor het bestaan en de organisatie der bewaarscholen geenszins onverschillig mogen zijn. Het bezoek der bewaarscholen moet ech ter niet verplicht worden gesteld. Want df conferentie meent, zooals boven reeds gezegd dat het kind aan het gezin moet worden ge laten zoo lang en voor zoover dit mogelijk is. De „aanbeveling" der Onderwijs Conferentie wijst ook nog heel in het bijzonder op de nood zakelijkheid, dat de bewaarschoolonderwijze ressen zeer grondig, zoowel theoretisch als practisch, voor hun taak worden voorbereid. Uit dezen grond zal aan de bewaarschool onderwijzeressen dan ook hetzelfde salaris moeten betaald worden, dat de onderwijzeres sen der lagere school verkrijgen. Wat het onderricht op de bewaarscholen be treft, heeft de Internationale Onderwijs Con ferentie als haar oordeel uitgesproken, dat het stelselmatige onderwijs in het lezen schrijven en rekenen aan de lagere school voorbehouden moet blijven, hetgeen niet be hoeft uit te sluiten, dat de kinderen op de be waarscholen reeds eenig voorbereidend on derwijs van dezen aard zullen ontvangen. BIJ de besprekingen over de salarisregeling der leeraren bij het middelbaar onderwijs was men het algemeen eens over de groote beteekenis van het middelbaar onderwijs m het algemeen. Het is daarom van groot belang, dat de materieele toestand der leeraren zoo gunstig zij, dat dit ertoe zal bijdragen het feeraarschap voor jonge menschen van een hooCT zedelijk en intellectueel peil aantrekke lijk te maken. De salarissen der leeraren zul len dus, onder inachtneming van de finan- cieele omstandigheden van het land, gelijk moeten zijn aan die van de staatsambtenaren van denzelfden socialen standaard. In begin sel sprak de conferentie zich ook uit ten gunste van de gelijkheid van salaris voor het manlijke en vrouwelijke onderwijzend personeel. De conferentie meende bovendien, dat het salaris zooveel mogelijk in alle deelen van het land gelijk zal moeten zijn, met deze uitzondering dat de leeraren in groote steden een toeslag wegens hooge levenskosten behooren te ont vangen. Een goede regeling van den rechtstoestand der leeraren, die o.a. zal waarborgen dat zij uitsluitend wegens grove ernstige tekort komingen van hun post ontheven kunnen wor den en dat zij bij het bereiken van de leef tijdsgrens een goed pensioen zullen ontvangen, zal mede ertoe moeten bijdragen, dat voor de zeer belangrijke taak van leeraar bij het mid delbaar onderwijs steeds voldoende krachten beschikbaar zullen zijn. Tjjr ET laatste punt der agenda betrof het onderwijs in de aardrijkskunde aan de middelbare scholen. De conferentie sprak als haar overtuiging uit dat dit onderwijs van groote beteekenis voor de opvoeding der jeugd zal kunnen zijn, wanneer het goed gegeven wordt. Daarvoor zal echter noodig zijn, dat het onderwijs niet slechts loopt over de natuur lijke gesteldheid der verschillende landen, doch vooral ook betrekking op de menschen heeft, die de verschillende landen bewonen. Daarbij moet ook de aandacht worden be steed aan het politieke en economische leven der volken. Want de tegenwoordige wereld zal slechts door hen kunnen begrepen worden, die kennis hebben van de levensomstandigheden der volken. In dezen zin opgevat zal het on derwijs in de aardrijkskunde een hooge cultu- reele waarde kunnen hebben, de opmerkings gave der leerlingen en hun redeneeringsver- mogen scherpen en bijdragen tot een beter begrip der volken over en weer. Voor dit be langrijke onderwijs, waarvoor minstens ge middeld IV2 uur per week zal moeten worden beschikbaar gesteld, zal de school ook de meest moderne hulpmiddelen voor het onderwijs, zooals filmen, lichtbeelden, radio-uitzendin gen, enz. moeten aanwenden. De Internationale Onderwijs Conferentie sprak ook nog den wensch uit, dat zooveel mogelijk leeraren èn leerlingen zullen worden in staat gesteld aan buitenlandsche vacantie- cursussen deel te nemen, terwijl internatio nale briefwisseling met scholieren uit andere landen tevens ertoe zal bijdragen het goed opgevatte onderwijs in de aardrijkskunde zoo vruchtbaar mogelijk te maken. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. RADIC PRDERAMNA DONDERDAG 3 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-uitzcnding. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berich ten) 8.45 Orgelspel. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.10 Declamatie. 11.30 Omroeporkest (ca. 12.15 Berichten). 12.30 AVRO-Vaudeville-orkest en solisten (opn.) 1.00 Interview. 1.05 De Roman cers en soliste. 2.00 Het Sylvestre-trio. 2.45 AVRO - Aeolian - orkesten gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.00 Jeugd'halfuur. 5.30 AVRO- Amusementsoiikesit en solist. 6.28 Berichten: 6.30 Reportage. 7.00 Cabaretprogramma. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP, radiojour naal, mededeelingen. 8.20 Verkorte opera „Das Dreimaderlhaus" (opn.) 9.20 Gramofoonmu ziek. 9.25 Uit Luzern: Symphonieconcert olv. Arturo Toscanini. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonplaten met toelichting. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 AVRO-Dance Band. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 KRO. 10.00—12.00 NCRV. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber. 10.00 Schriftlezing, meditatie, gramofoonmuziek. 10.20 Reportage. 10.30 Versterkt NCRV-Harmo- nie orkest. 11.00 Opening van het Generaal Appèl. Ca. 1.15 Berichten. 1.30 Gramofoonmu ziek. 2.00 Versterkt NCRV-Harmonie-orkest. 2.45 Reportage van het Generaal Appèl. 5.00 Marcando-Enseimble en gramofoonmuziek ca. 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe spreking. 7.45—7.55 Gramofoonmuziek:. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 Reportage van het Generaal Appèl, afgewis seld door het Amsterdamsch .salon-orkest 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Het Amsterdamsche salon orkest. 11.15 Gramo foonmuziek. ca. 11.50— 12.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Het BBC- Welsh orkest en solist. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Vroolijke voordracht. 1.35 Orgelspel. 2.05 Dansmuziek (gr. pl.) 2.35 Politie-muziekcorps. 3.35 Het stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Het J. Lewis orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Het BBC-Harmonie orkest en solist. 7.40 Het Menges strijkkwartet. 8.20 Gevarieerd programma. 9.05 Het Lucky Dip-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Radiotooneel. 10.30 Intermezzo. 10.35 Zie Ra dio-Paris om 9.20. 11.20 Joe Loss en zijn Band en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 12.20 Berichten. KEULEN. 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Otto Fricke's orkest. 8.509.50 Het omroeporkest. 12.20 Trompettenikorps en een orkest van de lucht macht. 2.303.20 Populair concert. 4.20 NSKK- orkest, Corny Ostermann's orkest, Georg Freundorfer's Schrammelkwintet en repor tages. 7.30 Populair concert. 8.35 Hoorberich- ten. 11.0012.20 Het Omroepkleinorkest, de „Stuttgarter Volksmusik" en solisten. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Germaine Ego-orkest. 1.502.20, 5.207.02, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Sympho nieconcert en soliste. 11.0011.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroep- dansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Gramofoonmuziek en zang. 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie-orkest en solist. 10.5011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Radiotooneel. 9.05 Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.40 Het Berlijnsch violakwartet en solist. 11.05 Berichten. 11.2012.20 zie Keu len om 11.00

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7