Avontuur in Venezuela Arlïs te Amsterdam heeft voor haar jeugdige bezoekers een complete kinderboerderij opengesteld met geiten, biggetjes, ponnies, eenden, kippen enz. De Engelsche kapitein King Hall, die zich naam maakte door zijn brieven aan het Duitsche volk, werd bij zijn aankomst te Parijs door de journalisten onder vuur genomen In varband mei de omlegging van bet verkeer in de omgeving van paleis Soesldijk is Dinsdag op den boek van den Amsterdamschestraatweg en de Generaal van Heutzlaan het eerste verkeersbord geplaatst Het 10de-regiment motor artillerie uit Utrecht maakte Dinsdag een marsch door Rotterdam en defileerde langs het stadhuis voor militaire en burgerlijke autoriteiten Een bloemenhulde voor koningin Eliza beth van Engeland ter gelegenheid van de overhandiging van een nieuwen standaard aan het regiment .The Queen's Bays" te Tidworth De batterij veldartillerie, die tot taak zal hebben bij het bekend worden van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin de vreugdschoten te lossen, arriveerde Dinsdag te Baarn, terwijl de kermis in het Oranjepark nog afgebroken werd De Nederlandsche deelneemsters in het défilé bij de opening van de internationale Jamboree voor padvindsters te Budapest Bij het standbeeld van Erasmus te Rotterdam werden Dinsdag bloemen gelegd in verband met het feit, dat 25 jaar geleden de wereldoorlog uitbrak FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 17) Terwijl ze wachtte op wat hij zeggen zou. leek 't alsof ze hem rustig opnam. Maar inner lijk was ze heel onrustig. Met een gevoel van verlichting zag ze zijn bewonderende blik veranderen in een uitdrukking van werkelijke sympathie, toen ze haar naam noemde. O stamelde Roddy onhandig, neemt u me niet kwalijk dat ik dat niet direct begrepen had. Ik ben gekomen om nu te vragen, begon ze, regelrecht op haar doel afgaand, wat u van plan bent om te doen? Het was een buitengewoon verwarrende vraag. Roddy die heelemaal niet wist, wat hij van plan was te doen, liet zich, om tijd te win nen. op den grond glijden en ging met zijn hoed in de hand dicht bij haar zadelknop staan. Omdat hij geen antwoord gaf, ging het meisje voort, nu op een beetje vriendelijker toon: En om u te vragen, waarom u ons wilt helpen? Roddy keek fronsend voor zich uit. alsof hij zijn antwoord zorgvuldig overlegde, maar zei nog steeds niets. Het fitste hem door 't hoofd, dat wat voor Peter en hem een heel aanlokke lijk en romantisch spel was geweest voor an deren een grimmige, onophoudelijke worste ling was. Hij besefte dat tot nu toe Gene raal Rojas voor hem nooit een mensch van yleesch en bloed was geweest en dat hij nooit had ingezien, dat zijn bevrijding wer kelijk en tastbaar leven en geluk beteekende. Hij had hem meer beschouwd als één van de stukken van een spel schaak, dat Peter en hij stilletjes bezig waren tegen den commandant van de gevangenis te spelen. En nu stond hier tegenover hem een menschenkind dat leefde vóór, leed óm den gevangen man, en den vreemdeling vroeg, waarom hij zichzelf had opgeworpen als haar vader's voorvechter, waarom hij zich had gemengd in de tragedie van de familie Rojas. In zijn verwarring be sloot Roddy maar om bij het begin te be ginnen, precies de waarheid te vertellen en niets dan de waarheid en zich daarna over te geven aan de genade van zijn charmante rechter. Met de teugels over zijn arm, zijn sombrero in zijn hand en zijn gezicht opgeheven naar het meisje, stond Roddy op den weg, als een cavallerist. die zijn commandant rapport uitbrengt. We waren in het Theehuis van de Hon derd en Een Treden, klonk de zonderlinge aanvang van zijn verhaal. En hij gaf een ge trouw verslag van de gebeurtenissen tot het huidige oogenblik. Toen hij klaar was met vertellen, richtte Inez, die zich naar hem overgebogen had, zich op. Haar lippen en wenkbrauwen waren samengetrokken en haar stem klonk of zij van een onmetelijken afstand kwam. Dus het is een grap? Absoluut niet! Als u ons toestemming geeft, zullen we u bewijzen dat het geen grap is. Misschien klonk mijn verhaal niet ernstig genoeg; ik heb het slecht verteld. Maar wij hebben groot medelijden met uw vader. Sinds Peter het voorstelde, sinds ik uw vader heb gezien Het meisje boog zich voorover. Haar oogen dngen wijd open. Hebt u vader gezien? Vertel u me, smeek te ze, hoe zag hij er uit? Zei hij iets tegen u? Wanneer Ze hield plotseling op en legde haar hand voor haar oogen, terwijl ze haar gezichtje van hem afwendde. Het is vier maanden geleden, zei Roddy. Ik mocht niets tegen hem zeggen. We hebben elkaar gegroet. Dat is alles. Ik moet het hun vertellen, riep het meis je. Ze moeten weten dat ik iemand gezien heb, die hem gezien heeft. Maar als ze we ten dat ik u gezien heb Ze zweeg en keek naar Roddy, alsof ze hem om raad vroeg. Hij schudde zijn hoofd. —Ik begrijp niet wat u bedoelt, zei hij. Mijn moeder en mijn zuster weten niet dat ik hier ben, vertelde Inez hem. Als ze dat wisten, zouden ze heel boos zijn, voegde ze er waarschuwend aan toe. Niemand mag het weten. Ze zijn bang voor u; ze begrijpen niet waarom u ons wilt helpen. En dus wan trouwen ze u. Daarom moet ik u hier op zoo'n manier ontmoeten. Met een gebaar van afkeer keek het meisje om zich heen. Gelukkig begrijpt u het. Ja, bevestigde Roddy een beetje weifelend. Ik be grijp u wel, maar de anderen niet. Wie wantrouwt mij Mijn moeder en uw consul, kapitein Cod- man en kolonel Vega en Roddy lachte verbaasd en trok zijn wenk brauwen op. Vega! riep hij uit. Waarom wantrouwt Vega mij? Het meisje begreep waaraan hij dacht. Niet omdat u zijn leven gered hebt. En verlegen voegde ze er aan toe: Het is om dat u niet in uw vaders vertrouwen bent. Ko lonel Vega begrijpt dat niet goed. Roddy staarde haar verbaasd aan en lachte weer. En wat voor verband bestaat er tusschen mijn vader en kolonel Vega? Het meisje keek hem even verwijtend en met een wantrouwende uitdrukking in haar oogen aan. Toen vroeg ze koel: Verlangt u heusch van me dat ik geloof, dat u dat niet weet? Tot nu toe had Roddy met een glimlach naar Inez geluisterd en had zijn goed hu meur onverwoestbaar geleken. Maar nu kwam er een glans van verontwaardiging in zijn oogen: Ik verzeker u dat ik niets weet. Hij wierp de teugels over den nek van het paard en dreef het hier met een tik op zijn flank tot vlak bij den wachtenden Pedro. Toen nam hij zijn hoed af en sloeg de rich ting van Willemstad in. Inez staarde hem aan, te verbluft om een woord te kunnen spreken. Maar voor Roddy tien stappen had gedaan, stond hij weer stil en kwam terug alsof ze hem had teruggeroepen en hem om een uitleg had gevraagd. Hij had zijn goed humeur al weer terug, maar zijn woorden klonken nog niet erg verzoeningsgezind. De kwestie is, zei hij, dat uw vrienden samenzweringen zóó iets doodnatuurlijks vin den dat ze zich niet kunnen voorstellen dat een ander daar volkomen buiten staat. En ter wijl zij van wantrouwen en achterdocht en wederzij dsche spionnage aan elkaar hangen, laten ze een goed mensch sterven. Dat is alles waarmee ik te maken heb. Het was heel vriendelijk van u me de gelegenheid te geven om u onze manier van doen duidelijk te ma ken. Maar ik zie nu (en iedereen heeft er een geweldige moeite voor over gehad om 't ons aan het verstand te brengen) dat we in den weg staan bij het oplossen van de kwestie op Venezolaansche manier. Hij zweeg en glimlachte even om te laten blijken dat hij geen verwijt bedoelde. Op ver trouwelijke en luchtigen toon vervolgde hij: Ik heb altijd sympathie gehad voor de idioten, die doorhollen waar zelfs braven bang zijn om een voet neer te zetten. Ik weet nog, dat ik eens zoo'n idioot een brandend huis heb zien binnenrennen en een kind red den terwijl ik en een paar andere braven om ladders stonden te roepen. Hij knikte, nam nog eens zijn hoed af en liep weer weg terwijl zij in het zadel bleef zitten. Dezen keer was hij de bocht van den weg al om en had zich al een paar honderd meter verwijderd, toen hij achter zich het geklepper van hoefslagen hoorde. Inez, ge- gevolgd door Pedro, galoppeerde hem na en toen ze de ponny inhield sprong ze met een zwaai op den weg kwam en vlak voor hem neer Als hij haar niet bij de schouders gegrepen had, zou ze in zijn armen zijn gevallen. Een losgewaaide lok krulde over haar gezicht, in haar oogen was een glans van opwinding. Im pulsief klemde ze haar handen in elkaar. Toe, smeekte ze, gaat u alstublieft niet weg. Het is waar wat u van ons zegt. Ik was het alleen maar vergeten. Het is drie jaar geleden dat ik iemand uit uw land gesproken heb. Ik loop ook gevaar om door de Venezo laansche bril te gaan kijken. Het is waar; we zijn niet zoo ronduit als u, zooals iedereen in Amerika. Maar daar mag u ons niet voor straf fen. En mij ook niet! Haar fijne lippen trilden als van een kind dat op het punt staat in snikken uit te bar sten en haar oogen stonden vol tranen. U moet me raad geven. U moet me hel pen. Wilt u? smeekte het meisje. Roddy was door het ontroerende hulpelooze in haar stem en in haar blik, in haar houding en gebaar, volkomen ontwapend. De manier, waarop hij haar aankeek, toen hij antwoord de: Maar, beste miss Rojas.... was méér dan welsprekend. Dus u wilt me helpen? vroeg Inez lief. Een rechtgeaard Spanjaard zou zeggen; Ik lig aan uw voeten! was het antwoord. {Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8