Avontuur in Venezuela Vreeselijk waren de gevolgen van het ernstig autobusongeluk, dat Donderdag, morgen gebeurde onder de gemeente Etten Leur. Verschillende gezinnen werden in diepen rouw gedompeld. De zijkant van de bus werd bij de aan rijding geheel opengereten De feestelijke intocht van den nieuwen burgemeester van Beemster, den heer W. C. Ninaber, wiens installatie Donderdag plaats vond De 2de divisie der Kon. Maréchaussee herdacht Donderdag te Maastricht het 100-jarig bestaan. Terwijl de divisie voor de kazerne stond opgesteld, werd door den districtscommandant! kapitein W. van Walt Meijer, de dagorder voorgelezen Kaarsen en verzegelde doosjes lucifers zijn bevestigd aan de telex apparaten in de werkkamer der journalisten in hotel Trier te Baarn, om dienst te doen ingeval van storing in het electrisch licht Ie Sloten had Donderdag de begrafenis plaats van de vier meisjes, die Zondag bij het zwemmen in zee te Castricum om het leven kwamen Voor het vreugdevuur in het Vondelpark te Amsterdam is in een der vijvers een brandstapel op een vlot gebouwd op initiatief van de Stichting Practisch Werken Amsterdam voor jeugdige werkloozen De demonstratie bij de overdracht van 18 brandspuiten door het Rijk aan den Amsterdamschen Gerr Luchtbeschermingsdienst De batterij veldkanonnen, die in het Beatrix-park te Amsterdam de vreugdeschoten zal lossen bij het bekend., worden der blijde gebeur tenis in het Prinselijk Gezin, is ter plaatse aangekomen FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 19) Inez keek hem verbluft aan. In alle twee- en-twintig jaar van haar leven had nog nooit een man zoo tegen haar gesproken. Geen Venezolaan die, al was hij nog zoo geprik keld, zou het in zijn hoofd halen om zoo tegen zijn vrouw, zijn zuster of zijn dochter te spre ken, laat staan tegen een vreemde dame. En deze vreemdeling behandelde haar, die, zooals haar herhaaldelijk en uit betrouwbare bron was verzekerd, de liefste van haar sekse was, ofze zijn weerbarstig jongste broertje was. En in weerwil van alle ernstige gedachten, die haar geest op het oogenblik bezig hielden, gaf ze er zich rekenschap van dat dit een nieuwe, ongekende sensatie was. Ze vond het tegelijkertijd amusant en aantrekkelijk. Hier voor haar stond dus eindelijk een man, die al les in het werk stelde om haar vader te be vrijden en dien het er niet om te doen was haar te behagen. Hij had haar verstand en haar moed noodig; hij verlangde haar hulp, maar hij verlangde die van iemand die hij als zijn kameraad beschouwde, zooals hij die van een mannelijk medewerker verlangd zou heb ben. Onbewust maakte hij haar het compli ment, dat haar beter dan eenig ander beviel! Ik help u! zei ze. Roddy keek haar weifelend aan, niet be grijpend waarom ze plotseling blij lachte. Zijn zakelijke manier van spreken volgend, zei Inez haastig: U kunt de ponny wel houden. Hij is pas bij ons en niemand weet dat hij van ons is. Morgenochtend voor zonsopgang moet u weer uitrijden, maar dan moet u den weg naar Otrabanda langs de rots neanen. U moet zor gen dat u ons huis voorbij bent voordat de zon opgaat. Na ongeveer een mijl moet u links een ruiterpad inslaan. Dat komt uit op het strand. Als ik niet kan, zal Pedro er zijn. U leunt de geschiedenis, die vader geschreven heeft krijgen bij Belancourt in Willemstad. Hoe zal ik u ooit kunnen danken, riep ze uit, als u gelijk hebt gehad? Roddy glimlachte terug en schudde zijn hoofd. Ik wist niet dat we dankbaarheid van elkaar verlangden, zei hij. En nu moet u gaan, want ik kan niet weg, voor u uit het ge zicht bent. Het meisje liet zich wegsturen met denzelf den, voor Roddy onbegrijpelijken lach van daarnet. Roddy gaf haar een kwartier voorsprong en galoppeerde toen naar Willemstad. Hij stalde de ponny ergens in de voorstad en ging toen zoo vlug mogelijk naar den boekwinkel. Hij zei dat hij reisbeschrijvingen en boeken over de geschiedenis van Venezuela zocht. Bij wat de man hem liet zien was er één in drie deelen in het Spaansch. door Senor Don Miguel Ro- jas, Roddy's vingers jeukten om het open te maken hij ging naar zijn hotel na nog een half dozijn andere boeken te hebben gekocht. Peter sliep nog, maar Roddy's ongeduld was te groot om hem eerst wakker te maken. Hij sloot zich op in zijn kamer, gooide de boeken die hij niet noodig had op den grond en sloeg met zenuwachtige vingers de bladen om tot hij bladzij vier en vijftig te pakken had. Zijn oogen vlogen naar de vierde paragraaf. Hij kende niet zoo heel veel Spaansch, maar zijn kennis bleek voldoende. Bladzij vier en vijftig vormde de beschrijving van een aanval van zee uit door Drake op het fort van San Carlos. En dit was de inhoud van de myste rieuze paragraaf vier: „Ziende dat het niet mogelijk was het fort te behouden, verzamelden de verde digers zich in het lokaal van de wacht, en werden van daaruit naar het vaste lafid gevoerd door den tunnel, die San Carlos met het Fort van Elckorro verbindt". Roddy liep naar de aangrenzende kamer als in een droom en schudde den slapenden Peter bij zijn schouder. Peter deed zijn oogen open en de uitdrukking op Roddy's gezicht maakte hem' van schrik meteen klaar wakker. Is er iets niet in den haak? Roddy vergat dat Peter absoluut geen Spaansche kende en wees triomfantelijk op paragraaf vier. Ik heb een ondergrondsche gang naar de cel van Generaal Rojas ontdekt, zei hij. We moeten terug gaan en hem eruit halen. Om geen last te hebben van de warmte, hebben de planters, die op een eind afstand van Willemstad wonen, de gewoonte bij kaars licht op te staan en als de zon opkomt zijn ze al een heel eind op weg. Dus toen Roddy er den volgenden morgen weer op uit toog om Inez Rojas te ontmoeten, beschouwden de en kele bedienden, die zijn vroeg vertrek merk ten, dat zoowel als zijn mededeeling dat hij wilde duiven ging schieten als iets heel ge woons. Roddy vond zonder eenige moeite het pad, dat van de rots naar zee liep en toen hij het strand een klein eindje afgereden was, vond hij Inez op hem wachten, begeleid door den trouwen Pedro. De rots, die aan den voet uitgehold was door de zee, welfde over hen heen en verborg hen voor allen, die over den rotsweg kwamen, terwijl de golven, die op een uitstekende rotspunt braken, hen met een gordijn van druppels onttrokken aan het oog van hen die op zee voeren. Toen ze opstond en naar hem toekwam, straalde Inez' gezicht van geluk. Het leek wel alsof ze sedert hun vorige ontmoeting nog flinker, krachtiger, nog jonger en mooier was geworden. Zij zag aan de uitdrukking van voldoening in Roddy's oogen, dat ook hij het raadsel had opgelost. Hebt u het boek gezien! riep ze en hebt u het begrepen? Ik heb er tenminste een flauw idee van. Genoeg, voegde hij er bij om door te gaan. Ik heb het .moeder niet verteld, zei Inez met iets in haar stem dat trots over haar eigen dapperheid verried, ik zal het haar niet vertellen ook, voordat ik weer iets van u ge hoord heb en voordat u zegt, dat u gelooft, dat we dezen keer werkelijk hoop mogen hebben. Maar ik heb het Pedro verteld, voegde ze er bij. Ze glimlachte den ouden man liefdevol en dankbaar toe. en dat is heel gelukkig, want hij wist me een heeleboel te vertellen. Zijn vader, die bij de artillerie heeft gediend, was dikwijls in Morro voordat het verlaten werd. Dat is vijftig jaar geleden. De tunnel werd toen dagelijks gebruikt en ieder wist ervan. Maar toen Morro als vesting werd op geheven werd de gang dichtgegooid en aan elk einde met steenen afgesloten. In San Carlos kwam hij uit in de kamer van de wacht. El Morro was eigenlijk geen fort, het was meer een signaal station. Het werd vroeger, in de dagen van de zeeroovers, als uitkijktoren ge bruikt. Daar waren altijd maar een paar man op wacht en dan nog maar alleen over dag. Ze sliepen in San Carlos. lederen mor gen kwamen ze bij elkaar in het wachtlokaal en marcheerden dan door den tunnel naar El Morro en kwamen bij zonsondergang weer terug. Ik ken El Morro niet, zei Roddy. U zult het wel gezien hebben, veronder stelde Inez, zonder te weten dat het een fort was. Het is nu heelemaal vervallen. Hebt u nooit rechts van de stad een klein heuveltje, vlak aan de haven gezien? Het is juist boven de vlakte, waar het vee wordt bijeengedreven tot het naar Cuba vervoerd wordt, Wel, de ruïnes van El Morro liggen bovenop dien heu vel. Het is zoowat een kwart mijl van San Carlos, dus we weten dat dat de lengte van den tunnel is. Pedro heeft gezegd dat hjj ge deeltelijk onder de haven doorloopt. De ge vangenen van San Carlos hebben den gang vroeger in de rotsen uitgehouwen. Maar er zullen heel wat menschen zijn, wierp Roddy tegen, die van het bestaan ervan afweten. Vijftig jaar geleden wel, maar u moet bedenken dat zij eigenlijk al een halve eeuw niet meer bestaat. De menschen hier vin den zoo'n tunnel niet zoo'n geweldige bij zonderheid. Zij zijn haast bij elk fort, dat de Spanjaarden hier langs de kust hebben ge bouwd, en ook in Cuba en op de landengte van Panama. Bijna al die forten zijn met elkaar verbonden door tunnels. Ze dienden om de soldaten te beschermen tegen het vuur van den vijand als ze van de eene stelling naar de andere moesten. Ze hadden tot aan hun enkels in het zachte vochtige zand gestaan. Het meisje liep op haar ponny toe, maar Roddy stond nog naar de zee te staren. Hij scheen Inez' tegenwoor digheid geheel vergeten te zijn en tuurde in omhoog hieven voor de rotsen en uiteen spat- gedachten verloren naar de golven, die zich ten in een glinsterende waaier van schuim. Tenslotte kwam hij met een ernstig gezicht naar haar toe. Ik zal de autoriteiten in Porto Cabello probeeren te overtuigen, zei hij, dat ze een vuurtoren moeten bouwen bij El Morro. In elk geval zal ik toestemming vragen om daar een kijkje te gaan nemen. Omdat zij toch niet van plan zijn vuurtorens te betalen denk ik niet dat zij er bezwaar tegen zullen hebben! Mijn vader zal mijn plan denkelijk toeschrij ven aan misplaatsten ijver voor het heil van de maatschappij en het opnieuw een bewijs vinden voo; zijn theorie dat ik niet het flauwste idee heb van onze zaak! Zoodra ik iets definitiefs gevonden heb zal ik het u laten weten. Maar tusschen twee haakjes, hoe moet ik u iets laten weten? (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10