Reefye, ch f ijl) H Indrukken van de Amerikaansche. IWereldtentoonstelling „Dantzig in den eindstrijd tegen Versailles Slachtoffer er ernstig aan toe Futurama, de wereld van 1960. Een aanfrekkelijk Fransch Fransche charme, paviljoen. (Van een bijzonderen correspondent). ET grootste /.individueele" succes van de Wereldtentoonstelling heeft de geweldige stand der General Motors, die onder ons gezegd nogal wat gekost heeft: een bedrag dat ergens tus- schen de vijf en de zeven millioen dollars zweeft. Het resultaat is verbazingwekkend en er komen millioenen menschen naar kijken. Wie het zien wil moet er mee reke- ninghouden een uur of twee in de rij te staan. Wanneer uw geduld beloond wordt en ge hebt toegang gekregen tot het groote gebouw bevindt ge u in het Futurama. Wat dit is? Het is de conceptie van den wensch- droom van een grooten autofabrikant: hoe de Amerikaansche verkeerstoestand in 1960 zal zijn. Hoe de groote en de kleinere autowegen dan het verkeer zullen leiden en verzwelgen van de 38.000.000 personenauto's die, naar deskundige berekening in 1960 in de Vereenig- de Staten in het verkeer zullen zijn (nu zijn het er 27.000.000 Autowegen zijn op zich zelf reeds een fascineerend onderwerp en dit Futurama iaat den toeschouwers, op een wijze zooals zij die nooit tevoren gezien en bewonderd hebben, hun enorme belangrijk heid zien en gevoelen. U ziet het tafereel terwijl ge gezeten zijt op een twee-persoons armstoel, die rondrijdt door een duister-gemaakte reusachtige zaal op een loopenden band zonder einde. Deze band. die stijgt en daalt, komt langs glazen wanden, waarachter zich het hei-verlichte landschap-van-de-toekomst uitstrekt. In uw oor legt een zachte stem, die komt uit een soundbox, welke op de ruggeleuning van uw stoel bevestigd is, u uit wat ge ziet. Op iedere vijf stoelen is de stem in de explicatie „eenige meters" gevorderd. Dit geluidswonder is op zich zelf al een verovering der techniek. Het pikt de op een gramofoonplaat vastgelegde stem op van één enkele filmstrook doch ver deelt de uitlegging van de stem en zendt die in verschillende op elkaar aansluitende episoden naar elk van de 300 armstoelen op hun tocht die ruim een kwartier duurt. Maar het is na tuurlijk het landschap zelf, dat de toeschou wers en luisteraars tot stomme verbazing en bewondering brengt. Dit landschap is ont worpen en gebouwd door Norman Bel Geddes, een bekend kunstenaar en ontwerper, teeke naar van gestroomlijnde droom-auto's en stoomschepen, die wellicht eens in de toe komst tot werkelijkheid zullen worden. Het geheele Futurama is gebouwd in acht maan den. Geddes had al dien tijd tegelijkertijd achthonderd artisten aan 't werk, die model huizen en luchtvaarthavens, boomen, auto wegen en futuristische auto-modellen bouw den, welke de futuristische modelwegen moes te berijden. Ter illustratie van den om vang van dit werken-in-miniatuur in het Fu turama moge ik vermelden dat niet minder danéén millioen miniatuurboomen van 13 boomsoorten natuurgetrouw langs de wegen van deze toekomststad staan. De autowegen-der-toekomst heb ben veertien banen naast elkaar! Ze heb ben breede bochten, die op die van de spoor wegen lijken, zoodat geen vaart verminderd behoeft te worden. Zij kruisen en snijden elkaar boven en onder elkaar. De wegen voor het langzame verkeer loopen weer op een ander peil. Op iedere tien kilometer staan hooge radiotorens, die hun raadgevingen en aanwijzingen uitzenden aan de auto's op de snelwegen. De steden van dit Futurama zijn heel anders dan de huidige Amerikaansche en Europeesche steden. Ik kan ze het best omschrijven als: wolkenkrabber-tuinsteden. De geweldig hooge huizen staan ver van el kaar, ieder in zijn eigen park als het ware. Bij zulke uit elkaar gebouwde steden is het ook niet moeilijk er de breede auto-wegen door te leiden. Het langzame rij verkeer en de voetgangers zijn veilig op de wegen, die uit sluitend voor hen bestemd en gebouwd zijn. Het is ik kan het niet anders zeggen een machtig en diep-indrukwekkend schouw spel. een van de meest bijzondere en tot na- denken-stemmende dingen die hier te zien zijn, geheel en al op zijn plaats in wat zich immers „De wereld van morgen" noemt, zonder dat de beloften van dezen naam over het algemeen zoo consequent worden ingelost, als dat in dit Futurama van General Motors geschiedt. Cijfers. D IT is het indrukwekkendste tafereel van een tentoonstelling, die zóó grootsch is als nog nooit een tentoonstelling ter wereld is geweest. Mag ik u om deze grc.otschheid te illustreeren eens wat getallen en feiten noemen, die ik her en der verzameld heb en zorgvuldig opgeteekend? Hier is een greep: Om het terrein, waar oorspronkelijk een reusachtige vuilnis-stortplaats was geweest, gereed te maken voor bouw en aanleg heb ben 30.000 mannen 90 dagen gewerkt. Dit werk alleen reeds kosttte 2.200.000 dollar. Er is op gerekend, dat gedurende de tentoonslelling de bezoekers 30.000.000 knakworstjes zullen oppeuzelen. Wanneer een statistisch-aange- legde dwaas de gelegenheid zou krijgen deze worstjes in een rij te leggen, dan zou hij, in New-York beginnende, zich met zijn laatste worstje op Trafalgar Square in Londen be vinden. De driehonderd gebouwen kostten on geveer 50.000.000 dollar. De arbeid aan den geheelen opbouw besteed stond gelijk met het bouwen op een tot nu toe onbewoonde plaats van een stad voor 800.000 inwoners. Er staat op de hooge tryloon in het midden een lich tende ster, welks uitstraling in kracht gelijk is aan die van een millioen 100-watt-lampen De 10.000 boomen zijn één voor één inge plant. De meeste wegen tusschen de 20 en 30 ton. Aan ondergrondsche werken voor licht, kracht en watervoorziening is 12.000.000 dollar ten koste gelegd. Er is 200 ton verf ge bruikt. Er zijn veertig artsen bijgestaan door zeventig verpleegsters werkzaam. Op de par keerterreinen is plaats voor 43.000 automo bielen. Een statisticus heeft uitgerekend, dat ge durende de tentoonstelling in New York en omgeving door bezoekers van buiten zal be steed worden: 250 millioen dollar voor ver maak, 200 millioen voor logies, 250 millioen voor eten en drinken, 100 millioen voor ver voer, 140 millioen aan inkoopen van allerlei artikelen. Er zijn ruim 1000 politiemannen op het terrein van de tentoonstelling gesta- tionneerd. Is er iemand die twijfelt aan de grootsch- en grootheid van deze gebeurte- als? „Smaken verschillen", zei de man en hij at ontbijtkoek met leverworst. Maar: o la la Zou er iemand zijn die zich niet op staande voet overgeeft aan de charme van het Fransche paviljoen? Zoo iets moois, sier lijks, betooverends heeft uw correspondent op deze heele tentoonstelling niet kunnen vin den. Allelrijkdom van Frankrijk is er samen gevloeid en uitgestald op een wijze, die ge „vertroetelen" zoudt kunnen noemen. Wie alles zou willen noemen wat hier te zien is zou een lijvig boek moeten schrijven. Het is een heele tentoonstelling op zich zelve en uren kunt ge er ronddwalen, dagen kunt ge er zoek brengen, leerend en genietend aan de harteklop van Frankrijk. Er zijn nog enkele van zulke groote paviljoens, die kleine steden op zich zelf zijn. Maar Engeland is stijf, een beetje onbelangrijk en vooral onfantastisch en vervelend. Italië is groot en mooi maar bij zonder conventioneel. En Sovjet-Rusland, van buiten zeker het indrukwekkendst met zijn geweldig, torenhoog voetstuk waarop een strijdbare mannenfiguur een roode ster naar de wolken heft, valt net als op de wereld tentoonstelling te Parijs van binnen ge weldig tegen: een groot stuk communistische propaganda, allemaal innig-gelukkige men schen in een aardsch paradijs. Maar Frankrijk.Wel, dat is Frankrijk, zooals zij die het kennen het lief hebben. Met een smaak en een verfijning, een rijkdom naar de materie en naar den geestoch, alles op zoo'n tentoonstelling beziet de din gen van den onverdeeld optimistischen kant. Ai-moede en krotwoningen zijn nergens geëx poseerd en van politieke binnenlandsche moeilijkheden bemerkt ge in geen enkele na tionaal paviljoen ook maar het schijntje van een schaduw. Het Fransche paviljoen is één reusachtige hoorn van overvloed. Alles komt door uitgestroomd: van een heel kostbaar en heel verfijnd fleschje reukwater af tot een prachtig afgietsel van Rodin; een profusie van mosterdsoorten in geestige potjes naast eën rij van zalen vol hedendaagsche schilder kunst; een prachtige, origineel-gedachte patio met nissen half Romaansch-klassiek en half surrealistisch waarin de vrouwen mode bekoort. Binnenhuiskunst in de ver- fijndste en charmantste uitvoering en ontwer pen en een toeristische afdeeling waar alles in Uw herinnering opleeft: de Auvergne en de Midi, de kasteelen van de Loire en het zon nige land van Bourgondië, de ultra-moderne badplaatsn, het altijd-geweldige Parijs het heele land strekt er zich voor U uit. Het land van de mooie dingen in het dagelijksche leven, van de heerlijkheden van de tafel, van de onsterfelijke uitingen van het genie: van damestaschjes, koffers en handschoenen in alle kleuren van een onwezenlijk felle regen boog tot Gauguin, Monet en Toulouse Lautrec. Van bonbons, honderd kaassoorten en terrines met ganzenleverpastei tot een practig-geor- ganiseerde en volledige expositie der letter kunde. Wie Frankrijk liefheeft en in New-York woont gaat er veel dwalen om in een geheel andere dan de dagelijksche sfeer te komen. Het nuchtere geweld van New-York verstilt er tot de gr ijs-en-gouden stemming van Pa rijs. De efficiency, de zakelijkheid, de „uitge kiende" service, de snelheid, het lawaai en de vaart van Fifth Avenue, Broadway en Wallstreet wijkt er terug voor de bekoring voor de luchtigheid van de Boul' M'che en de sierlijkheid van de Place Vendöme. Verzadigd van alles op alle gebied van menschelijk leven, streven en kunnen, kunt ge er uitblazen op het breede openluchtterras en er achter een ames-picon of dubonnet gaan zitten, zooals in Parijs voor de Döme zat. Vóór u, in de diepte, is de groote vijver met het ruischende, ritselende spel der fonteinen, waar 's avonds licht in alle kleurennuances uit gaat opbloeien, En op de hoogste verdieping is het groote restaurant. Het culinaire hoogtepunt van dezen enormen volkenschouw, waar de Fran sche keuken op schitterende wijze een over tuigend-diplomatieke taak vervult. De rijke Amerikanen, die zich gezond en zakelijk thuis plegen te goed te doen aan rauwkost met melk of aan een magere „steak" met sinaas appelsap komen er hun Europeesche herinne ringen aan spijs en wijn ophalen. De maal tijd alléén kost er op zijn minst zeven-en- een-halve dollar. Het restaurant, dat het hoogste van de tentoonstelling is, zoowel in ligging als in kookkunst en prijs, is terras vormig opgebouwd, een aantal podia boven elkaar. Wie er zich wil te goed doen moet anderhalve maand te voren zijn tafel reser veeren. E New-Yorksche „Wereld van morgen' bestaat uit vele werelden. Ge geraakt er niet uitgekeken. Alle gebieden van mensche lijk leven en kunnen liggen er opengevouwen IJsland en Irak bevinden zich nog geen tien meter van elkaar en ge stapt zóó van Nieuw- Zeeland onder de ceders van den Libanon. U kunt er afdalen in mijnschachten en op stijgen ten parachute-sprong, u vergasten aan Rembrandt, Rubens en Tintoretto, of met steenen ballen naar uw believen keukengerei aan scherven te smijten. De fijnste en uit- zonderlijkste spijzen staan voor u gereed, maar wanneer dit u niet uitkomt, koopt ge voor tien cent een welmende hot-dog op een stok-oud broodje, besmeert het dik met mos terd en verorbert het met behulp der beide handen. Een geïdealiseerde wereld in een notedop. Maar die notedop is nog altijd zóó groot, dat ge uw voeten er pijnlijk van gaan zwel len en dat uw geest er zich vergeefs aan uit put. En die geïdealiseerde wereldwel, zij is immers die van morgen (Nadruk verboden). EXAMENS Geslaagd mej. P. Hoogduitsche taal (lager onderwijs). Moesker te Haarlem. Toekomst der Vrije Stad in goede handenconstateert Forster. DANTZIG, 2 Aug. (D.N.B.) Vandaag is hier een groote betooging gehouden welke werd geleid door den Bond voor het Duitsche prestige ter Zee. De staatscommissaris voor de zeevaart, kapitein Dröscher verklaarde, dat het dwaas is den Poolschen dag der Zee in ver band te brengen met een betooging van den bond, aangezien de Poolsche traditie onge veer tien jaar oud is en de Duitsche daaren tegen meer dan duizend jaar. Dantzig heeft steeds een vooraanstaande rol gespeeld in de Duitsche zeevaart. Vervolgens sprak admiraal Von Trotha, die zeide dat het Duitsche heldendom ter zee ook het heldendom van Dantzig ter zee is en het Duitsche prestige ter zee, is het prestige van Dantzig. Deze samenhang zal nooit verbro ken kunnen worden. Hierna sprak gouwleider Forster. Hij ver klaarde dat alle Dantzigers wenschen, dat spoedig de Duitsche marine weer in Dantzig een standplaats zal hebben. Eeuwen lang heb ben in Dantzig Duitschers de zee bevaren. Dantzig bestaat reeds eeuwen en Gdingen pas dertien jaar. De Duitschers hebben bewezen, dat zij kunnen varen, de Polen moeten dit nog bewijzen. De Duitschers bevoeren de zeeën voor de Engelschen een staat vormden en een volk van tachtig millioen heeft hetzelfde recht op de wereldzee als de 43 millioen Engel schen. Verder zeide Forster dat niet God den Britten het overzeesche rijk heeft geschon ken, doch zij hebben dit veroverd, dikwijls met de gemeenste middelen. Wanneer Polen met slechts twintig millioen werkelijke Polen over de geheele wereld aan spraak maakt op de zee, dan kan het Duitsche volk dit doen met duizend maal meer recht Iedereen weet, zoo vervolgde Forster, dat Dantzig thans staat in den eind strijd tegen het onrecht van Versail les. De Führer heeft het lot van Dant zig in de hand genomen en Dantzig weet, dat zijn toekomst hiermede in goede handen is. Van belang is, dat men in Dantzig het doel kent, het tijdstip zal de Führer bepalen. Wat Dantzig zelf kan doen is zich te beschermen tegen eventueele overvallen. Dit heeft zij ge daan. Hoogduitsche taal (middelbaar onderwijs A). Geslaagd de heer O. W. Verbeek, te Hille- gom. Handelscorrespondentie. Voor de Voorjaarsexamens Mercurius, Ver- eeniging van Leeraren en L.I.T.E.H. slaagden de volgende candidaten, allen opgeleid door het Instituut Pont te Haarlem: Duitsch: de dames C. de Baat Doelman, H. M. Blom, J. A. Raadman, A. Schintz, W. D. Spoelder, J. C. Verheul, A. W. Woelders en de heer P. J. Freni Engelsch: de dames M. J. Arnold. C. de Baat Doelman, H. M. Blom, W. de Boer, N. Pond man, W. D. Spoelder, A. S van Vuure, H. J. van Vuure en de heeren G. E. van Goor, G. Lennings en H. A. G. de la Mar. Nederlandsch: de dames C. I. Arnold, C. de Baat Doelman, L. G. Boogaard, L. G. A. Koot, R. Meppelink, E. van Oosterzee J A. Raad- man, W. D. Spoelder, A. S. van Vuure en de heeren L. J. A. van Sambeek en E. Alandt. Hoofdakte. Haarlem, 2 Augustus. Geëxamineerd 5 (vrl.) van de kleine straatjes boven de Montmartre. en 3 (mnl.) candidaten Geslaagd: mej. E. M. voor de weidschheid van Place de la Concorde Boudewijn, Heemstede, M. L. J. Kerkhoff, en Champs Elysées, voor de stille schoonheid Haarlem en II. M. A. Persoon, Heemstede en j steld van het Musée du Luxembourg en zijn tuinen, I de heer P. O. Revet. Haarlem. 1 sche Eenige vorderingen bij de nolitieke besprekingen te Moskou. Totstandkoming' van verdrag echter nog niet verwacht. Er is reden om aan te nemen zoo bericht Reuter is Moskou dat bij de gistermiddag gehouden be sprekingen tusschen Molotof en de Britsche en Fransche vertegen woordigers eenige vooruitgang ge maakt is, doch er zijn geen teekenen, die wijzen op een spoedige onderteeke- ning van een verdrag. De bijeen komst duurde vijf kwartier. Reuter meent te weten dat de plannen voor de komende stafbesprekingen en het streven naar een definitie der indirecte agressie be sproken zijn. De Sovjetbladen publiceeren een volledige vertaling van de rede die Chambei-lain Maan dagavond in het Lagerhuis heeft gehouden, doch zij leverden geen commentaar. Voor het eerst worden de lezers ook in kennis ge steld van het besluit tot het zenden van Fran- en Britschp militaire delegaties. Moatdaaiisiaq) in vlaag van verstandsverbijstering LEIDEN, 3 Augustus. Gisteravond laat is op de Langegracht alhier een moordaanslag gepleegd, waarbij de 30-jarige textielarbeider J F. T., wo nende aan de Uiterstegracht zoodanig met een mes is toegetakeld, dat aan vankelijk voor zijn leven werd ge vreesd. Omstreeks twaalf uur wandelde T. aiuaar met een juffrouw die hij naar huis zou ge leiden. Toen zij ter hoogte van de Vincentius- poort waren gekomen, hoorden zij iemand hard achter hen aanloopen en het volgende oogenblik had een man den niets vermoeden- den T. met een zakmes twee diepe steken in den rug tusschen de schouderbladen en het hoofd toegebracht. Het slachtoffer dat hevig bloedde, wist zich naar de portiersloge van de stedelijke lichtfabrieken te sleepen, waar hij voorloopig werd verbonden, in afwachting van de komst van den eerste hulpdienst, die hem naar het academisch ziekenhuis over bracht. De man had zooveel bloed verloren, dat aanvankelijk voor zijn leven werd ge- vreesd. Vanochtend was de toestand iets beter, al blijft deze zorgelijk. De dader, de 36-jarige werklooze M. van Z. werd even later in zijn woning gearresteerd! hetgeen met eenig verzet gepaard ging. Over de motieven tast men volkomen in het duister. De verslagene, noch diens metgezellin herinneren zich den dader ooit eerder te heb ben gezien, terwijl de laatste vertelde ook het slachtoffer en de hem vergezellende juffrouw niet te kennen. Vermoed wordt dan ook, dat hij in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. De man blijft voorloopig in verzekerde bewa ring. DR. BOEKMAN BEZOCHT LOUIS DE VRIES BLOEMENDAAL, 3 Augustus. Zooals bekend is verblijft de tooneelspeler Louis de Vries, die geruimen tijd ziek is geweest, voor herstel van zijn gezondheid te Bloemendaal. Gisteren heeft hij bezoek ontvangen van den Amsterdamschen wethouder voor de kunstzaken dr. E. Boekman, die zich persoonlijk van den gezondheidstoe stand van den acteur op de hoogte kwam stellen. N. R. A. DREESMANN OVERLEDEN. NIJMEGEN, 3 Augustus. Heden is alhier op 72-jarigen leeftijd overleden de heer N. R. A. Dreesmann, stichter van de groote maga zijnen van de firma Vroom en Dreesmann in Nijmegen. De overledene was ridder in de Orde van den Heiligen Gregorius den Groote en ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis geschiedt Zaterdag a.s. Aanslag op Palestijnsch radio station. Reuter meldt uit Jeruzalem dat in de con trolekamer van de Palestijnsche omroepstudio's zich gisteren drie geheimzinnige ontploffingen hebben voorgedaan, die aan sabotage worden toegeschreven. Een omroepster en een ingenieur werden ernstig, twee technici licht gewond. Het. programma werd onderbroken doch later over een ander station hervat. Nader meldt Reuter: Tengevolge van de verwondingen, opgeloopen bij de bomontploffing in het radiostation, zijn de omroepster en een Arabisch ingenieur in den loop van den nacht overleden. mmm p-o0r) 43. Toen het gezelschap bij den commissaris aankwam, streek Roetje over zijn tooverketting en tooverde de pet van den commissaris op zijn eigen hoofd. De commissaris keek daar vreemd van op en toen hij naar die groote muizen en de gekke kat keek, werd hij zelfs een beetje bang. 44. „Agent," brulde hij, „breng dat heele stelletje naar de gevangenis." Direct verschenen er vier agenten, die Roetje, Dribbeltje, de muizen en de kat mee wilden nemen. De muizen lieten dit echter zoo maar niet toe en de muizenvader nam zijn staart, die wel zoo dik als een wandelstok was, en begon de agenten te plagen. 45. Toen de agenten zagen dat ze met het gezelschap niets konden beginnen, liepen ze naar den commissaris terug en deze zei, dat hij Roetje en Dribbeltje graag even wilde spreken. Nadat de jongens alles verteld hadden, liet de commissaris hen weer naar het kasteel terug gaan. De jongens noodigden hem uit om mee te gaan en de schatten te bezichtigen. aso:-*:-:©:-:*: 46. Toen ze aan den ingang kwamen, stond daar een van de muizen op wacht. „Zijn de kat en de muizen alweer terug?" vroegen de jongens. „Ja," zei de muis. „Ze hebben ons alles verteld en nu sta ik hier op wacht, dat er niemand hier meer in kan." 47. Eenige dagen later kwam de commissaris bij den ingang van het onderaardsch paleis en wilde er binnen gaan. De muis die op wacht stond riep de jongens, en toen deze zagen wie hen kwam bezoeken, zeiden ze „Welkom, mijnheer de commissaris, wij zullen u rond leiden in ons paleis." 48. Het allereerst brachten de jongens den commissaris naar het slangenhuis. De man was verbaasd over de groote dieren. Ze kronkelden zich in alle richtingen en weldra zaten drie van de dieren om hem heen. Hij sloeg verschrikt met zijn armen heen en weer, maar de slangen waren zoo vlug dat ze dadelijk weer om hem heen zaten. De jongens moesten de beesten tot kalmte aanmanen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6