7led&dand teZagxefr M! flCaUfax v JSütsche, t „Oodog het buitenlandsche beleid der op de Jaarbeurs RADIO PROGRAMMA VRIJDAG '4 AUGUSTUS 1939 Opzegging van hef handelsverdrag met Japan kan alleen in overleg met de Dominions geschieden. J)e onderhandelingen te Moskou. Bij den aanvang der debatten in het Hooger- huis over de buitenlandsche politiek heeft Lord Snell (Labouroppositie) gisteren aan Lord Hali fax de verzekering gegeven, dat zijn motie, waarin hij de aandacht der regeering vestigt op den huidigen toestand der buitenlandsche poli tiek niet de bedoeling heeft hem eenig ongemak te bezorgen of in verlegenheid te brengen bij de ernstige zaken, die hij dagelijks onder ooger. moet zien, doch dat een der essentieele voor waarden van de democratie is dat zoowel de natie als de regeering voldaan moeten zijn, over de openbare zaken. Sprekende over China gaf Lord Snell uitdruk king aan de hoop, dat Lord Halifax in staat zal zijn de verzekering te geven, dat de politiek der regeering ten aanzien van China niet veranderd is en waarschijnlijk niet veranderd zal worden. En dat de regeering voort zal gaan met steun te bieden aan de Chineesche munt. Ten aanzien van Rusland zeide Snell, dat de toestand voortdurend teleurstellend schijnt en hoewel hij niet aannam, dat Groot Brittannië alleen verantwoordelijk is, kon hij niet nalaten op te merken, dat de snelheid, waarmede de formule te Tokio was tot stand gebracht, ver schilt van het ergerlijke dralen te Moskou. Burggraaf Cecil, die hierna aan het woord kwam, drong er ook bij de regeering op aan een duidelijker uitlegging te geven van haar politiek in het Verre Oosten. Hij zeide, dat het voornaam ste doel moest zijn de handhaving van den vrede. Cecil hoopte, met een verwijzing naar het com mentaar van Chamberlain op de Britsche poli tiek, dat Lord Halifax in staat zou zijn te zeggen welken stap de Britsche regeering op het oog heeft als parallel op dien van de regeering der Vereenig.de Staten. China heeft alles gedaan om onze hulp te verdienen. Lord Davies protesteerde tegen het besluit van den premier het parlement tot October te verdagen. Hij hoopte van Lord Halifax verdere inlichtingen te vernemen over de onderhande lingen met Rusland, welke in zekere kringen ernstige achterdocht hadden gewekt ten aanzien van de ware bedoelingen der regeering. Ten aanzien van Dantzig betoogde Davies, dat niet kan worden toegestaan, dat de zaken op haar beloop worden gelaten, doch dat stappen dienen te worden genomen ter verzekering van de heiligheid der internationale verdragen. Hij achtte het noodig, dat China zou worden ge steund, daar hij zich afvroeg hoe de onderhande lingen met Rusland anders zouden kunnen slagen en hoe het vertrouwen van Tsjang Kai Sjek zou kunnen worden geïnspireerd. Lord Herbert Samuel sloot zich aan bij Lord Snell en Lord Cecil en drong er bij de regeering op aan het duidelijk te maken, dat de formule van Tokio geen wijziging meebrengt in de poli tiek nopens China. In zijn antwoord heeft Lord Halifax in de eerste plaats het Verre Oosten behandeld. Hij zeide, dat in verscheidene redevoeringen was geopperd, dat de formule, welke onlangs met Japan was aangegaan, Groot Brittannië ver plicht tot een fundamenteele wijziging in zijn politiek, dat wij door de formule te onderteeke nen, den oorlogstoestand in China erkennen, dat het in strijd is met den geest onzer verplichtin gen op grond van de resoluties van den Volken bond, dat het het gevaar medebrengt het negenmogendhedenverdrag te schenden en in het algemeen, dat het een daad vergoelijkt, welke Wij vroeger hebben afgekeurd. Ik wensch heel eenvoudig te verkla ren, dat naar mijn meening degenen, die een dergelijken gedachtengang volgen onbekend zijn zoowel met de bewoor dingen der formule als met de uitleg ging dezer formule, welke de regeering er aan geeft. Jiussische deteqatie voor de besprekingen met Engeland, en JmnMfk. Maarschalk Worosjilof aan het hoofd. I>e Sovjetregeering heeft, volgens fiavas, voor de besprekingen met de militaire delegaties van Engeland en Frankrijk de volgende officieren van het hooge commando aangewezen: maarschalk Worosjilof, den chef van den staf van het leger, generaal Tsjapochniikof, den volkscommissaris van marine, admiraal Koetanetsof, dftn commandant der luchtmacht, generaal Loktionof en den plaatsver- vangenden chef van den staf, generaal Smorodinof. De ambassadeurs van Engeland en Frankrijk, hebben Molo- tof in kermis gesteld van de samen- welling der delegaties Ik weet bij ondervinding in Indië hoe buiten gewoon moeilijk het voor menschen in Londen is zich een nauwkeurig oordeel te vormen over de beteekenis van deze zorgvuldig omlijnde formules in het Oosten. Ook weet ik, dat een vijand op geen vruchtbaarder bodem onkruid tusschen het koren kan zaaien. Degenen die een dergelijke beschuldiging aan de formule ont- leenen, verliezen een feit van groote beteekenis uit het oog dat deze indruk juist de indruk is dergenen, die dezen indruk wenschen te vestigen en die er naar streven de moeilijkheden te overdrijven, waarvoor wij thans geplaatst zijn. Daarom moeten wij naar mijn meening, aldus Halifax, er op letten hun spel niet te spelen. ten een rechtvaardige en aanvaardbare regeling van het huidige geschil tot stand te brengen. De regeering is bereid haar goede diensten aan te bieden, indien en wan neer zij nuttig zouden kunnen zijn. Ik geloof niet, dat het boven de kracht van mannen van goeden wil is, een oplos sing te vinden, welke recht doet weder varen aan China en rekening houdt met de belangen van andere bij het Verre Oosten betrokken mogendheden. De onderhandelingen te Moskou. Overgaande tot een bespreking van den Euro- peeschen toestand en meer in het bijzonder tot de kwestie der onderhandelingen met Sovjet Rusland zeide Lord Halifax, dat de Britsche re geering de leiding had genomen hij de pogingen een combinatie te organiseeren om tegenstand te bieden aan agressie en het feit, dat een belang' rijk deel van de blaam voor iedere moeilijkheid haar ten deel valt bewijst dat haar leidende rol algemeen wordt erkend. De drie regeeringen zijn het er volkomen over eens, dat het noodig is te trachten in dat geval te voorzien, doch de geschillen, die gerezen zijn, houden verband met den nauwkeurigen vorm, waarin het begrip indirecte agressie moet wor den omlijnd. Ons gemeenschappelijk doel is een formule te vinden, welke waarschijnlijk het begrip irn directe agressie zal dekken zonder in eenig op> zicht inbreuk te maken op de onafhankelijkheid of neutraliteit van andere staten. Het is geen ge heim, dat de voorstellen der Britten en Fx~an schen der Sovjetregeering onvoldoende ruim voorkwamen, terwijl de door de Sovjet regeering voorgestane formule den regeeringen van Groot Brittannië en Frankrijk in de andere richting te vergaand scheen. De Sovjet-regeering heeft er de voorkeur aan gegeven zonder tusschenstadium over te gaan tot de opstelling van de formule van een over eenkomst en de bewoordingen van die formule eischen een nauwkeurige overweging. Halifax zette uiteen, dat Groot Brittannië met Frankrijk tot overeenstemming moest komen over iedere wijziging, hetgeen een zekeren tijd vergt. Hij betwistte, dat indien een lid van het kabinet naar Moskou zou zijn gegaan een snelle overeenkomst zou zijn verzekerd. Hij haalde in dit geval het vlootverdrag van Washington van 1921 aan, toen Groot Brittannië door Balfour was vertegenwoordigd en de onderhandelingen des ondanks drie maanden hebben geduurd. In het onderhavige geval, aldus Halifax, was, naar ik verneem, Molotof verplicht in ieder sta dium zijn regeering te raadplegen en wie de Britsche vertegenwoordiger ook zou zijn geweest, zou dat ook dan 't geval zij n geweest, 't Feit dat de regeeringen van Gr. Brittannië en Frankrijk be sloten hebben haar militaire missies uit te zenden naar Moskou zij vertrekken Zaterdag voor 'n overeenkomst op politieke punten is gesloten, moge als beste bewijs gelden voor het goede ver trouwen en de vastberadenheid der Britsche re geering. VOOR HET EERST MET EEN EIGEN PAVILJOEN. Radio-propagandarede in hef Kroatisch. (Van onzen Boedapester correspondent op zijn reis door Joego-Slavië.) Lord Halifax. De Japansche regeering heeft de Britsche regeering nimmer gevraagd haar politiek om te gooien en de Britsche regeering zou dat ook nooit kunnen doen, indien haar dat zou worden ge vraagd. Al wat wij met deze formule hebben gedaan is te trachten de feiten vast te stellen zooals zij naar ons voorkomt, bestaan en te probeeren op practische manier den achtergrond vast te stellen van den toestand, zooals deze te Tientsin is ontstaan. Wij moeten niet onnoodig de taak van onzen ambassadeur te Tokio verzwaren, die in moei lijke omstandigheden met vastberadenheid en begrip van zaken optreedt bij zijn pogingen een oplossing te bereiken. Wij moeten er naar streven bij te dragen tot het vinden van een regeling welke voor alle belanghebbenden aanvaardbaar is en aan een oplossing van de huidige moeilijkheden werken, welke niet onze betrekkingen met China schaadt. Ik ben mij er van bewust, dat vele leden van dit Huis van meening zijn, dat zulks een te op timistische verwachting is. De regeering ziet zich verplicht de blokkade van Tientsin en de toe nemende agitatie tegen Britsche belangen in deze deelen van het bezette China zeer ernstig op te vatten. De Japansche regeering en het Japansche volk moeten erkennen, dat indien deze agitatie voort duurt, indien zij deze niet kan voorkomen, de betrekkingen tusschen onze beide landen steeds moeilijker zullen worden. Er dient in herinnering te worden gebracht, dat de Japansche regeering In de bewoordingen der formule zichzelf verantwoordelijk stelde voor de handhaving van de openbare orde in de door de Japanners bezette gebieden in China en daarom verwacht de regeering, op grond van deze formule, dat zij de anti-Britsche propa ganda in deze gebieden zal onderdrukken. Hoe wel de kwesties van plaatselijken aard kunnen zijn hebben zij een veel verder strekkende be teekenis en zijn zij ook voor andere regeeringen van belang. Er is reeds gezegd, dat wij op ver scheidene punten een lijn trekken met de Ver eenigde Staten en Frankrijk. De beide regee ringen worden door ons nauwkeurig op de hoogte gehouden, zoowel van onze bedoelingen als van hetgeen wij hebben gedaan. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij op alle punten juist hetzelfde zullen doen. Ik kan mij zeer goed de omstandig heden voorstellen, welke ook de Britsche regeering er toe zouden kunnen brengen melding te maken van haar voornemen het handelsverdrag op te zeggen, doch, zooals de premier Zaterdag in het Lager huis heeft gezegd, is dat een aangele genheid, welke een zeer nauwkeurige overweging vereïscht en waarvoor een intense gedachten wisseling met de Brit sche dominions in ieder geval noodig zou zijn. De Chineesche valuta. Er zijn verschillende oplossingen voorgesteld met betrekking tot de Chineesche valuta en de zilvervoorraden van Tientsin, doch geen enkele schijnt bevredigend. De Britsche regeering blijft alle mogelijkheden onderzoeken, doch wij zullen onze verplichtingen jegens de Chineesche regee ring of andere onderteekenaars van het negen mogendhedenverdrag niet uit het oog te verlie zen, De kwestie van een verdere steunverleening aan de Chineesche munt zal beschouwd worden in het licht van zeer vele andere financieele over wegingen en verplichtingen van Groot Brit tannië. De toestand ten aanzien van het geval van kolonel Spear is zeer onbevredigend. Er is geen verklaring gegeven voor het lange vasthouden van Spear en der Japansche regeering is geen twijfel gelaten over de gevoelens der Britsche regeering daarover. Het doel moet niet zijn een koers te gaan vol gen, welke waarschijnlijk veel verder gaande en gevaarlijker gevolgen zal hebben doch te trach Oost-Europa. Over Dantzig wilde Halifax niet veel zeggen. Hij verwees in dit verband naar de op 10 Juli door Chamberlain afgelegde verklaring. Hij achtte het niet practisch en nuttig een inter nationale strijdmacht naar Dantzig te detachee- ren. Dit wil echter niet zeggen, dat de regee ring den toestand niet met de grootst mogelijke aandacht gadeslaat en dat zij niet ontvankelijk zou zijn voor mogelijke terugslagen van ontwik kelingen in dat deel voor de toekomst van den Europeesche vrede. Ten aanzien van Polen betreui-de Halifax, dat het niet mogelijk was overeenstemming te be reiken over de voorwaarden, waarop een lee ning zou worden gesloten, zoo dat het parlement de noodige wetten zou kunnen afhandelen voor het op reces gaat. Het zou niet in het openbaar belang zijn de moeilijkheden te bespreken, doch deze hielden geen verband met het koopen van wapenen door Polen in andere landen dan Engeland. De politiek der Britsche regeering is, naar ik hoop, voldoende duidelijk en het is niet noodig deze te herhalen. Wij hebben getracht de positie van dit land kristalhelder te maken. Wij hebben geen agressieve bedoelingen. Onze bondgenootschappen zijn zonder agres sieve bedoelingen aangegaan. Wij hebben geprobeerd het dubbele doel der Britsche politiek te definieeren eenerzij ds onze houding tegenover een agressie, anderzijds onze bereidheid, indien men geweld of dreigingen van geweld laat varen, ons aan te sluiten bij het opbouwend werk van de vestiging van een vreedzame orde. Er kan geen vergissing over bestaan, waar dit land zal staan. Wij hebben onze eigen voorzorgsmaatregelen genomen. Wij hebben al het mogelijke gedaan om de krachten van den vrede te organiseeren, de afschrikwek kende middelen van den oorlog te versterken en ons blijft slechts over dit is mijn speciaal verzoek kalm te blijven. Ik veronderstel, dat een vereenigde natie, welke weet, waar zjj staat en weet, dat zij sterk is, de toekomst, wat zij ook in zich moge dragen, met vertrouwen onder oogen kan zien. Hiermede was het debat ten einde. is anwaacscAifaCifA' Engelsche regeering heeft goede redenen voor die meening, zegt Lord Inskip. In een rede te Oban in Schotland heeft Lord Inskip gezegd, dat oorlog onwaarschijnlijk is. Hij voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering goede redenen voor die meening heeft. President Lebrun bezoekt Luxemburg. Ontvangst bij de Groothertogin op het slot Berg. De president van Frankrijk en mevrouw Lebrun hebben zich gisteren naar Luxemburg begeven, waar hun op het slot Berg door de groothertogin en prins Felix een noenmaal werd aangeboden. De Fransche gasten be gaven zicih daarop naar de Luxemiburgsche hoofdstad, waar Lebrun een krans legde op het monument ter nagedachtenis van de Luxemburgsche vrijwilligers, die aan den we reldoorlog hebben deelgenomen. Vervolgens vond in de salons van de Fransche legatie een ontvangst ter eere van den Franschen presi dent plaats. ZAGREB 1 Augustus. EN is te Zagreb, dat den Nederlan ders misschien veel beter bekend •oorkomt onder den naam van Agram, in het noordelijke gedeelte van Joego- Slavië, thans reeds druk bezig met de voorbe reidingen voor de groote internationale jaar beurs, welke hier van den 26en Augustus tot den 6en September gehouden wordt. Op deze najaarsbeurs zal Nederland voor de allereerste maal met een eigen afdeeling voor den dag komen, welke in een eigen paviljoen gehuisvest wordt. De jaarbeurs van Zagreb bestaat reeds sedert ongeveer dertig jaar. Zij genoot al een goede reputatie, toen deze stad en het eromheen lig gende Kroatische land nog tot het indertijd zoo groote en machtige en na den wereldoorlog uiteensgespatte Oostenrijlcsch-Hongaarsche rijk behoorde. Zij is dus veel ouder dan de jaarbeurs van Weenen, die pas in 1921 het eerste levens licht aanschouwde. En de jaarbeurzen van Boedapest en van Belgrado, die eerst van zeer recenten datum zijn, zijn kleuters vergeleken bij deze dame, die haar „Sturm-und Drang"-perïode lang achter den rug heeft. De jaarbeurs van Zagreb, is altijd van groote beteekenis geweest, want deze stad, die, vooral wanneer men komt uit het zuiden des lands, waar alles er onmiskenbaar als Balkan uitziet, een zeer Europeeschen indruk maakt, is een zeer belangrijk handelscentrum. De stad telt meer dan tweehonderdduizend inwoners.Ongeveer het derde gedeelte van het particuliere banken- kapitaal van Joego-Slavië is hier geconcentreerd, tal van industrieën hebben er groote fabrieken en bureaux en er wordt hier steeds een drukken handel gedreven. In veel opzichten is Zagreb de meerdere van Belgrado. Behalve Nederland zullen ditmaal op de jaar beurs ook Duitschland, Frankrijk en Italië een eigen paviljoen bezitten, terwijl het vroegere paviljoen van Tsjecho Slowakije thans ook weer in gebruik zal worden genomen om er de pro ducten te laten zien van de onder Duitsch protectoraat gekomen streken Bohemen Moravië. Het Nederlandsche paviljoen belooft een uit stekenden indruk te zullen maken. Het is een gebouw van 48 meter lang en 9 meter 30 breed. De hoogte bedraagt 5 meter. Het wordt ingericht volgens een ontwerp van onzen landgenoot Henri Pieck. Boven den ingang en den uitgang wordt het Nederlandsche wapen aangebracht, Vier groote Nederlandsche vlaggen aan palen van tien meter hoog zullen de aandacht al op grooten afstand op ons paviljoen vestigen. Veel Kroatische beziekers van de jaarbeurs zullen dit wellicht een aardige attentie vinden, want de Nederlandsche rood-wit-blauwe vlag is na melijk precies hetzelfde als die van de Kroaten. die zooals men weet vooral in den laatsten tijd erg nationalistisch gezind zijn. In het gebouw wordt een groot portret van onze Koningin aan gebracht. Ook hoopt men er beeltenissen van de andere leden van het Koninklijke gezin aan den wand te kunnen hangen. De organisatie van onze Nederlandsche afdee ling was in handen van den Economischen Voor lichtingsdienst, welke onder het Ministerie van Economische Zaken ressorteert. Mr. J. J. Ooye- vaar, chef van het informatiebureau en van het publiciteits- en propagandabureau van den Dienst, is reeds eenigen tijd geleden in Joego- Slavië geweest om een en ander te bespreken en te regelen. Hij komt thans ook naar Zagreb en brengt een deskundige mee, die voor de goede behandeling van de verschillende voorwerpen en voor de goede plaatsing ervan zal zorg dragen. Verder zal men ook ir. Feenstra van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam, afdeeling Han delsmuseum, en diens assistent den heer Rietveld zien verschijnen. Het Koloniaal Instituut komt namelijk ook met een groote inzending voor den dag. De Algem. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer zal van de gelegenheid gebruik maken de bezoekers op de schoonheden van ons land opmerkzaam te maken. De Koninklijke Neder landsche Stoomvaartmaatschappij is zoo bereid willig geweest een groot aantal voor de jaar beurs te Zagreb bestemde kisten met inhoud geheel, gratis te vervoeren. Zij zal ook in het pa viljoen een eigen stand hebben. De schepen van de K. N. S. M. doen met bijna regelmatige tus- schenpoozen, Slavische havens aan om waren te lossen en te laden. Toen ik verleden week in Dubrovnik (Ragusa) was, lag er juist het schip Vesta. Ik heb met nog een Nederlandschen ken nis den kapitein een bezoek gebracht. Wij heb ben het heerlijke gevoel gehad weer eens even „op Nederlandschen bodem" te staan, we heb ben echte oude klare te drinken gekregen, we zijn zelfs op een typisch Hollandschen maaltijd uitgenoodigd en zijn naderhand gezellig met kapitein Stekelenburg uitgeweest, die zich door zijn beminnelijke persoonlijkheid overal vrien den weet te verwerven. TE Zagreb is de Nederlandsche consul, de heer W. Adams, die hier directeur-commis saris van de Joego Slavische Shell N.V. is, reeds sedert geruimen tijd bezig alles zoo goed moge lijk te doen slagen. Hij wordt daarbij trouw terzijde gestaan door den secretaris van het consulaat en van de Shell, den heer A. C. Heij- blok, die mij, daar de heer Adams op het oogen- blik met verlof afwezig is, op de meest bereid willige wijze tal van belangrijke informaties gaf. De heer Adams is hier sedert 1925 al Neder- landsch consul. Vroeger werden onze consulaire belangen door een Joegoslaaf behartigd, maar het is natuurlijk altijd veel beter, wanneer dit een Nederlander kan doen. De heer F. W. Craandijk, die eerst sedert enkele maanden als „tijdelijk zaakgelastigde" in Joego Slavië is en er hoofdzakelijk in Belgrado resideert (behalve in de heete zomermaanden, wanneer hij zich net als de meeste andere bui tenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers naar het veel koelere Bied in de boschrijke streek van Slovenië begeven heeft) zal het Ne derlandsche paviljoen in aanwezigheid van tal van Joego Slavische autoriteiten officieel openen. De heer Eugen Pusic, een Joegoslaaf, die sedert jaren als kanselier aan ons consulaat verbonden is, zal op den vooravond van de opening in de radio in het Kroatisch een lezing houden over het thema „Hoe Nederland vruchtbaar land schept en havens aanlegt". Men zal dan vantevoren een foto van de droog- leggingswerken van de Zuiderzee in het radio tijdschrift laten verschijnen, waarbij de heer Heiblok enkele woorden schrijft. Men hoopt, dat het mogelijk zal zijn ook op den 31en Augustus ter gelegenheid van den verjaardag van onze Koningin iets voor de radio te kunnen doen. Men wil het Wilhelmus en enkele Nederlandsche platen uitzenden. Reeds thans is men begonnen ettelijke honder den plakkaten uit te deelen, welke naar een ont werp van Kempenaer bij Joh. Enschedé en Zo nen gedrukt zijn. Zij stellen een wereldbol tegen een donkeren achtergrond voor, Nederland onder een sterk vergrootglas, met een band met de kleuren van onze vlag, welke er aan beide kan ten onder vandaan komt. Het is een plakkaat, dat uitstekend werkt en thans reeds bij allen, die het gezien hebben, veel bewondering verwekt. De Nederlandsche wereldfirma Philips, die in het handels- en bedrijfsleven in Joego Slavië een belangrijke plaats ineemt, zal niet in het groote Nederlandsche paviljoen vertegenwoordigd zijn, doch zal een eigen afdeeling bezitten, waarin o.a. het wonder van de televisie getoond zal worden. Het jaarbeursterrein ligt slechts een minuut of tien van het drukste centrum van de stad ver wijderd. Men kan het, wanneer men uit Neder land komt, rechts van de spoorlijn zien liggen. Men stelt zich, niet alleen in Nederlandsche, maar ook in Joego Slavische leringen, heel veel van onze inzending voor. W. M. BEKAAR. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VAR A-Uitzending. 10.00—12.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.15 Berichten). 2.00 Causerie over een Indische reis. 2.20 Esmeralda. 3.00 Reportage. 3.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 4.00 Causerie „Film- publiciteit". 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperan- touitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Film land. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.306.55 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Langs* steden en dorpen". 8.00 Herha ling SÓS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest (opn.). 8.50 Gramofoonmuziek. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 Sylvia-Amusementsorkest (opn.). 9.35 Gramo foonmuziek. 9.45 Orgelspel en zang. 10.30 Be richten A. N. P. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Esmeralda en solist. 11.3012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 4.155.15 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 John Kristel en zijn Troubadours. (1.001.30 Gra mofoonmuziek en ca. 1.15 Berichten). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 3.30 Reportage. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Causerie „Wat ons be zielt". 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 Causerie „Economische perspectieven". 4.55 Gramofoon muziek. 5.00 Causerie „De dood is niet het einde". 5.15 Filmnieuws. 5.30 Reportage. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Be richten. 7.15 Causerie „H. Mis en Zondag". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale om lijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Cau serie „Het onvergankelijke rijk" (met muzikale omlijsting). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. DROITVYTCH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Discussie (opn.). 12.20 Het Garfield Phillips kwintet. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Reportages. 1.50 Dialoog over bijenhouden. 2.05 Mantovani's Tipica- orkest en solist. 2.50 Militair herdenkings programma. 3.50 Pianoduetten. 4.20 Yascha Krein's Zigeunerorkest. 4.50 Variété (gr. pl.). 5.20 „The Alphas". 5.50 Reportages. 6.20 Be richten. 6.50 Causerie „Badger and the animals of the Wiltshire woods". 7.05 Viool en piano. 7.50 Variété-programma. 8.20 Geraldo's Con cert-orkest, een sectie van het BBC-koor, „The Top Hatters" en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Nieuws uit Australië. 10.05 Reportage. 11.05 Het Grosvenor House dansorkest en solisten. 11.50 Dansmuziek (gr.pl.) 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. I.00 Gramofoonmuziek. 1.10 en 1.45 Het Visciano- orkest. 2.10 en 2.35 Gramofoonmuziek. S.M Zang. 3.05 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 4,50 Gramofoon muziek. 5.05 Vioolvoordracht. 5.50 Gramofoon muziek. 6.35 Het pianoduo Wiener en Doucet. 7.25 Pianovoordracht. 7.40 en 8.25 Gramofoon muziek. Ca. 8.50 „La damnation de Faust", oDera. 11.2012.50 Eddie Foy's dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Walter Noack's orkest. 8.509.35 Schupo-orlcest. 12.20 Orkest van de Luchtmacht en SS-orkest. 2.30 Gramo foonmuziek. 4.20 De Kyffhauserkpel, Emanuel Rambour's orkest, de Keulsche cithervereeniging „Max Albert" en reportages. 7.30 Voor soldaten. 8.35 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 11.00 Her mann Hagestedt's dansorkest. 12.20 Populair concert en dansmuziek (opn.) 2.303.20 Popu lair concert (opn.) BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.30 Het Lambrechts-orkest. 2.25 Gramofoonmuziek met toelichting. 3.25 Populair solistenconcert. 4.20 Pianovoordracht. 4.50 „The Rectors" en „The Lecuona Cuban Boys". 5.35 Zang. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoon muziek met toelichting. 7.45 en 8.20 Gramofoon muziek. 9.20 Symphonieconcert m.m.v. solist. II.00 Populair concert. 11.5012.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 en 1.303.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Koor „Le Persévérante" en het Pro Arte-orkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.05 Pianovoordracht. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Dansmuziek (gr. pl.). 7.05; 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Symphonie-concert m.m.v. solist. 10.30 Gramo foonmuziek. 11.20 Dansmuziek (gr.pl.) 11.50—» 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Otto Dobrindt's orkest en solisten. 10.' j Berichten. 10.40 Altviool en piano. 11.05 B - richten. 11.2012.20 Het Omroepkleinorkest «a soliste,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7