EEN PAASCHVIERINC IN ZUID-AFRIKA. Zonder schutten op Tsjoenking Zomerazalea" cJCoUand&ts in den uteemde Aan het ontbijt. HET woord „Paschen" in Holland heeft, afgezien haar Christelijke beteekenis, ook nog een andere betoo verende kracht: het is het eerste feest in het nieuwe jaar en het feest van de vernieuwing overal: in de natuur ontspruit de eerste lente, de blaadjes van de boomen worden groen en de bollenvelden zijn op hun top of beginnen flink uit te komen. Ook zijn er tal van van oude volksgebruiken, die het Paaschfeest zoo aan trekkelijk maken en wie dit alles meermalen heeft bijgewoond, zal het dan ook nooit meer vergeten. Hoe heerlijk is het voorbereidingen te treffen, eieren te kleuren voor groot en klein, aardige verrassingen voor' het Paasch- ontbijt te bedenken, den Palmzondag te vie ren met de versierde stokken en palmtakken en, die voor ons onverbrekelijk verbonden is met het luisteren naar Bach's Matthaus Passion; het genieten van de ontluikende na tuur, die weer veel beloften inhoudt voor den komenden zomer en waarbij de eerste zomer- plannen voorzichtig worden uitgebroed Niets van dit alles echter aan den anderen kant van den evenaar, i.e. Zuid Afrika. Niet alleen dat hier geen natuurvemieuwing, maal eerder herfststemming tot uiting komt; voor zooyer wij hebben kunnen nagaan zijn hier geen volksgebruiken in eere gehouden en mee overgewaaid met zoo tal van andere zaken, die de emigranten uit hun moederland mee namen. Het kerksche Paschen wordt natuur lijk wel gevierd, maar er zijn ook tal van menschen, speciaal in de stad, die de Paasch- dagen en Goede Vrijdag als vrije „luierdagen" beschouwen, waarbij ze plannen maken om die zoo genoegelijk mogelijk door te brengen. De vrije Zaterdagmorgen wordt dikwijls ook nog toegewezen en zoo ontstaat een vier daag- sche vacantie. Wij echter vonden geen bevrediging meer bij dit oppervlakkige gedoe en wilden trachten met een groepje enthousiasten de dagen zoo danig te besteden dat we hier iets blijvends van -zouden kunnen overhouden en er de andere jaren eventueel op konden verder- bouwen. Onze reeds lang bestaande debating club, vormde hier een goed uitgangspunt en bij het voorleggen van onze wenschen waren allen erg enthousiast over het idee de vrije dagen ditmaal eens gezamenlijk door te brengen. Het bleek dat veel al eens de be hoefte tot iets dergelijks gevoelden, zonder kans te zien dit alleen voor elkaar te bren gen, maar vele handen en hoofden maken licht werk en zoo ontstond er al gauw een schemfe waarop kon worden voortgebouwd. Het debatingkamp zou in de naaste omgeving moeten zijn en met den trein bereikbaar (want niet ieder beschikte over een auto en we wil den kennissen en vrienden die niet tot de debatingclub behoorden ook uitnoodigen) voorts moest er gelegenheid zijn binnenshuis te slapen en zich bij regen goed beschut te kunnen vermaken (April is n.l. de eerstmoge- lijke regenmaand) en dan moest er plaats zijn1 om kampvuren aan te steken en goeden ge legenheid zijn lezingen en voordrachten te houden. DIT alles kon gevonden worden op het terrein van den z.g. Hollandschen molen te Wemmershoek, 50 mijl van Kaapstad ge legen. Het terrein is prachtig, erg groot en omringd door de mooiste berggroepen. Een zijrivier van de z.g. Bergrivier stroomt er door heen en biedt gelegenheid tot zwemmen. De molen is hier al een paar jaar, gebouwd door een Hollander die al jaren en jaren in het land vertoefd. Hoewel de bouw en con structie wel wat te wenschen overlaten en meer een illusie dan een waren molen voor je oogen zetten, is het interieur van de molenkamer buitengewoon artistiek en met zeer beperkte middelen tot een ontzaglijk leuk geheel gemaakt. De groote schouw is ver sierd met koperwerk en er staat een gyoot model van een oud zeilschip en verder alle mogelijke tegels en bordjes die het aardig maken.. Een ruime keuken is erachter en er omheen zijn keien, heel dikke „kinderhoof den", die uit de rivier moesten worden aan gedragen. Alles is hier zooveel mogelijk met de hand gemaakt en aangebracht. Stoelen zijn zelf gevlochten, tafels zelf getimmerd enz. Als je dit van den prillen opbouw af hebt mee gemaakt, koester je hiervoor een groote be wondering en sympathie. Het geheel geeft een artistieken indruk die de bezoeker dan ook kreten van bewondering ontlokt. Achter den molen is een groote schuur, waar kamertjes ingebouwd zijn voor gasten, verder een karavaan en een hut, die nog gelegenheid tot slapen bieden. Wij kregen bij eventueel slecht weer de schuur tot onze beschikking en ook konden zij die niet van een tent ge bruik wilden maken, erin slapen. In de schuur is ook weer een schouw en hier is zonder middelen een sfeer geschapen. Een lange bruin gebeitste tafel met een „ratjetoe" van stoelen staan overal verspreid; er hangt een oude doek aan den steenen muur, die niet is afge werkt en toch: er zit sfeer in. Eenige kippen en een hond maken de ge- heele omgeving huiselijk en zoo staat daar de Hollandsche molen als een pleisterplaats yoor vacantieganger en weekend-tourist. W rj gingen eerst eens poolshoogte nemen om verschillende voorbereidingen te treffen en mei den eigenaar afspraken te maken omtrent kampplek, hout voor de vuren, koken, enz. Na een paar weken waren de voorbereidingen klaar, de uitnoodigingen verzonden en beantwoord en zoo trokken we tenslotte met 17 menschen op Zaterdagmiddag de stad uit. Van te voren hadden we nog spe ciale Paasch-attracties gemaakt, eieren ge kleurd, Paaschbroodjes en haantjes gebak ken en versierselen gekocht; verder zorgde de eigenaar voor de proviand en kookte ook met onze hulp, dat was erg makkelijk. Het was heerlijk weer toen we vertrokken en we waren in echte vacantiestemming. De weg naar Wemmershoek behoort tot één van de mooiste in de naaste omgeving en leidt over de „Heishoogte" pas. Allerlei bergscha- keerhigen gaan aan je oog voorbij, de teere herfstkleuren maakten schitterende con trasten met het blauw grijs van de rotsen en de tinten groen van de dennen en het lage geboomte. Je krijgt hier onbeschrijfelijke mooie nuances en tinten, die in Holland ge.' heel onbekend zijn. Vlak voor Stellenbosch, d. universiteitsstad slaan we links af en gaan de pas bestijgen, over allerlei haarspeld-boch ten bereiken we den top en stappen even uit om het uitzicht rondom te bewonderen. De bergen hebben verschillende namen en worden door vele liefhebbers beklommen, of schoon dat langdurige tochten zijn en niet op één Zondag alleen gedaan kunnen worden. Bovenop den pas staat een gezelig thee huis dat wijd en zijd beroemd is om z'n on volprezen „fresh coffee and cream with scones and honey" en daar hebben we dan ook dikwijls van genoten; nu echter weerstaan we de verleiding en eten op de treeplank ons twaalfuurtje, al is het wat laat geworden. Om half vier waren we ter plaatse en toen na aankomst van den middagtrein allen ver zameld waren, leek het of we al dagen van huis waren. Tenten werden opgezet, slaapplaatsen in orde gemaakt, aanwezige babies goed aange kleed op koude, want na zonsondergang is het al aardig frisch. Het weer liet ons anders niet m steek windstil, prachtige wolken luchten en niet te warm, zoodat we geen klagen hadden. De nadruk van ons kamp was op de avon den gelegd. Dan zou bij het kampvuur deze en gene spreken of voordrachten houden en er zou worden gedebatteerd. We wilden ons deze dagen eens bezinnen op de dingen rondom ons en diverse vraagstukken bekijken, zonder dat je nu maar direct een oplossing weet na tuurlijk. Doordat we met meer dan ons gewo ne kringetje samen waren, was het debat le vendig en ontstonden onverwachte gezichts punten. Op deze debatten wil ik hier nu niet in details iijgaan; we bespraken o.a. het punt van ontwapening en gaven een rondvraag hierover (ieder op de beurt moest dan trach ten zijn meening weer te geven) waarna alles werd samengevat en nader besproken. Ook onze houding in den vreemde ten opzichte van het vieren van de algemeen geldende Christe lijke feestdagen, werd bekeken. Er spraken hier geen autoriteiten op deze gebieden; het was zuiver een poging jezelf te ontdekken en te onderzoeken op deze dingen en met elkaar te probeeren een richting te vinden waarin je verder kan werken. Op dit principe berust dan ook de debatingclub, waarbij beurtelings vragen worden gesteld, dan wel boeken van kennis en inzicht doorgewerkt worden, en ge dachten uitgewisseld. E stemming die het prachtige vuur gaf, de stille natuur om ons heen en de onmete lijke stralende sterrenhemel boven ons maak ten een onvergetelijken indruk. Ook werd er: gezongen, kampliedjes natuurlijk, en warme I thee en koek verorberd. Het alles gaf een sfeer van saamhoorigheid en met moeite braken we tenslotte op om naar bed te gaan. Het slapen geschiedde heel verschillend: in Lenten, in de open lucht op een waterdicht grondzeil en in de schuur op z.g. stretchen- of bedden. Maar 's morgens vroeg waren we weer bij elkaar en zorgde de corveedienst, die we hadden ingesteld, dat we een behoorlijk ontbijt kregen: mealiespap en bruin brood met thee. Het was koud 's morgens en het. kampvuur brandde zachtjes. De zon had tijd noodig voordat ze over de bergen kon rijzen, maar zoodra was dit het geval of verschillen de lagen kleeren werden uitgetrokken, de dauw was opgedroogd en begon je je te koeste ren in behagelijke warmte. We hadden het dagprogramma ook inge deeld: zwemmen, wandelen, rusten, spelen enz. en daarbij was gelegenheid onder elkaar nog eens wat door te „boomen" of wel te ge nieten van een marsch door de bergen. De wandelingen waren binnen het bereik van groot en klein en die speurtochten zijn altijd zoo prettig. Natuurlijk is er druk gekiekt gefilmd, want mijn man heeft een filmcamera en kon deze gebeurtenis, beter dan de foto's dat nog doen, vastleggen. Voldaan gingen wij terug na onze wande lingen, nieuwe flora gaf aanleiding tot be schouwingen, de natuur had hier weer een ander aspect en het beklimmen van de „kop jes" in de buurt gaf telkens weer verrassende uitzichten. De bodem is hier steenachtig de vegetatie brengt veel vetplanten voort. Een dor grijsgroen gras bedekt den bodem daartusschen spruiten wonderlijke wilde bloempjes op, waarvan je de namen maar zelden weet. Ook het zwemmen was een attractie. De rivier is vol met ronde keien en door die eenigszins te verwijderen is een kleine diepe poel ontstaan waarin je kunt rondspartelen. Een gebrekkige maar toch bruikbare duik- plank met een wankel laddertje tegen den hoo- gen kant maakt hiervan een echten zwemvij ver. Iedere zwemmer wordt welwillend ver zocht vijf keien op te visschen en die op den kant te werpen, daarmee wordt de poel dus langzamerhand steeds grooter. Het water is zuiver en kan zoo gedronken worden. Zoo vlogen de dagen om. De speciaal ver sierde Paaschtafel wekte bewondering en we deden allerlei spelletjes, als eiertikken e. a. De gekleurde eieren moesten eerst opgezocht worden door de aanwezigen; ze waren overal verstopt en men moest er nog aardig voor tip pelen. Zoo brak de dag van vertrek weer aan en met spijtige gezichten werd alles afgetuigd en in de auto's geladen. Meer dan voldaan gingen wij tenslotte huistoe; ieder was echt verkwikt naar lichaam en geest en dat was dan ook onze opzet. Een reünie van filmvertooning en foto-uit wisseling bracht eenigen tijd daarna weer al les levendig in herinnering. M. G. KÖPER-BOTJE van Amsterdam naar Vreeswijk. Belangrijke verbetering voor de scheepvaart. Het nieuwe Kanaaldeel van het Amster dam-Rijnkanaal, dat loopt van Jutphaas naar de brug in den Vleutenscheweg te Utrecht, waardoor het mogelijk wordt zonder schutten rechtstreeks van de hoofdstad naar Vreeswijk te varen, is heden opengesteld. Het leek er reeds verleden week op dat bin nen enkele dagen het nieuwe kanaalpand 'JutphaasVreeswijk met het pand Jutphaas— Utrecht verbonden zou kunnen worden, omdat er slechts een geringe strook grond nog door te graven was. Er was echter een andere reden, welke een al te snelle doorgraving ongewenscht deed zijn. Aan de ééne zijde stond het water im mers op Rijnlandsch peil en aan de andere zijde op Amstellandsch peil en tusschen beide peilen is circa een meter verschil. Door een overstort is het verschil langzamerhand wegge werkt waarna ook de laatste kubieke meters grond van den dam zijn weggegraven. Heden is de nieuwe Kanaalarm in gebruik genomen en thans kunnen de schippers van Amsterdam naar de Lek vrijwel ongestoord doorvaren, omdat het schutten in de nieuwe sluis te Vreeswijk maar zeer kort duurt. Voor de hoofdstedelijke verbinding is dit wel een zeer groote verbetering omdat vroe ger èn te Utrecht èn te Vreeswijk geschut moest worden, waarbij het vooral te Vreeswijk soms zeer lang duurde voordat de schippers aan de beurt kwamen om geschut te worden. Daardoor hadden zij alle gelegenheid (het wachten duurde somtijds enkele dagen) in Vreeswijk hun inkoopen te doen. Thans is deze bron van inkomsten geheel verdwenen en wel hebben enkele neringdoenden zich op het z.g. parlevinken toegelegd, maar meer dan een zeer schamele boterham is daarmede niet te verdienen. Het in gebruik nemen van de nieuwe sluis te Vreeswijk, welk feit reeds maanden geleden is geschied, heeft dan ook tot gevolg gehad, dat zeer vele inwoners hun bron van inkomen verloren hebben zien gaan en voor het dorpje thans een zeer moeilijken tijd in het ver schiet ligt. Interieur van den Hollandschen Molen te Wemmershoek. $el£e lucfitaamcMen Fransche ambassade en Consulaat getroffen Oak schade aan het JStitsche en Suitsche c&nsutaaf Vermoedelijk talrijke slachtoffers in de buitenwijken der stad Zuid-Afrikaansch berglandschap. SJANGHAI, 4 Augustus. Havas- A.N.P.) Japansche vliegtuigen heb ben vannacht opnieuw Tsjoengking gebombardeerd. Een bom kwam te recht in den tuin van dr. Vieron, den dokter van de Fransche ambassade, wiens huis gedeeltelijk verwoest werd. Twee Chineesche kruiers van de Fran sche ambassade werden gedood, ter wijl een instortende tuinmuur een 10-tal Chineezen begroef dat zich naar de schuilplaatsen begaf. Ook aan het Fransche consulaat werd groote schade aangericht. De aanval, waar aan 27 vliegtuigen deelnamen, heeft talrijke slachtoffers geëischt. Naar aan United Press wordt gemeld werden de ruiten van de Fransche en Britsehe consulaten verbrijzeld en kwamen de plafonds naar beneden. Een bom, die in de nabijheid van de Duitsche ambassade insloeg, heeft de gevel ervan beschadigd en drie Chi neezen werden gedood. Het gebouw naast de ambassade geraakte in brand. Chineesche jachtvliegtuigen stegen op en verjoegen het eerste escadrille. Een tweede aanval door de Japansche vliegtuigen die uit Westelijke richting kwamen, was eveneens zeer hevig. De Chineesche jagers antwoord den met een hevig spervuur met hun machine geweren en slaagden er na een gevecht, dat slechts 5 minuten duurde in de vijand te ver drijven. Volgens betrouwbare berichten zou de mededeeling dat een Japansche bommen werper na een spannend gevecht neerge schoten werd, bevestigd zijn. Weinig dooden en gewonden zouden er in de stad te betreuren zijn, doch in de buitenwijken, waar de meeste menschen een toevlucht hadden ge zocht, verwacht men dat een aantal personen gewond of gedood is aange zien het bombardement daar zeer hevig was. Japansche troepenconcentraties nabij Hongkong. HONGKONG. 4 Augustus. De Japan sche troepen, die volgens berichten alhier uit het Jangtsjedal teruggetrokken werden, wor den thans in de nabijheid van Honkong ge concentreerd. Er zouden voorbereidingen ge troffen zijn om in twee richtingen op te marcheeren. Eenmaal zullen de troepen, zoo luiden de berichten, trachten om de grens gebieden der Kroonkolonie te controleeren; hetgeen de Japanners in staat zal stellen om Hongkong practisch te isoleeren, ingeval de Britsch-Japansche besprekingen te Tokio af gebroken worden. Verder zouden de Japanners trachten, zoo is men in de kringen van waar nemers alhier van meening, om naar het Noorden op te trekken langs den Kanton— Hankau spoorweg die nog steeds in handen der Chineeschen is. Nog wordt vernomen, dat Wang Tsjing Wei te Kanton is aangekomen. Deze stad zou in verband met de plannen van Wang, om een nieuwe centrale regeling met vijf autonome gebieden te scheippen, een belangrijke rol spelen. Deze plannen zouden reeds gereed liggen nadat Wang verscheiden malen met Japansche autoriteiten geconfereerd had. Men -veronderstelt dat de namen van de personen, die in de nieuwe regeering zitting zullen hebben, begin September bekend ge maakt zullen worden. Uit Sjanghai wordt vernomen, dat, terwijl de Britsch-Japansche besprekingen practisch stil liggen, gisteren de blokkade om Tientsin verder verscherpt werd. De scheepvaart op de rivier is stilgelegd en door de beperking van den melktoevoer is situatie voor de bewoners van de Britsehe concessie nog onaangenamer geworden als voorheen. Niettegenstaande de protesten van officieele Britsehe zijde groeit de anti-Britsche campagne in Noord-China. Niet alleen worden de meeste Britsehe mis sionarissen tot vertrek gedwongen, doch ook de Chineesche patiënten die in de missie hospitalen liggen, worden gedwongen om deze te verlaten. In Tsjifoe waren overal plak katen aangebracht, waarop de steun van Engeland aan Tsjang Kai Sjek ten sterkste wordt veroordeeld. (United Press). Ernstig autobus-ongeluk in Spanje Jeugdige leden van de Phalanx omgekomen. JAEN 3 Augustus (Havas/A. N. P.) Nabij Quesda op den weg van Peal naar Becerro is een autobus geslipt en in een ravijn gestort. Acht personen werden gedood en zes gewond. De bus vervoerde jongens en meisjes van de Phalanx, die zich naar Jaen hadden begeven om juweelen en gouden en zilveren munten te over handigen, die ten behoeve van de staatsfondsen waren ingezameld. KAASMART ALKMAAR. (Vrijdag). Aangevoerd 49 stapels zijnde 107.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 16.50 per 50 .K.G. Boerenkaas kleine f 17.50 per 50 K.G. Boerenkaas commissie f 20.50 per 50 K.G. Handel matig. GODETIA. Enkelbloemïge Godetia. Wat haar plaats in het plantenrijk betreft, heeft de Godetia niets met een, azalea te maken, ze behoort tot de familie der Wederik- achtigen en staat in de buurt van het wilgen roosje en de teunisbloem. Maar zoo oppervlakkig gezien heeft een volop bloeiende Godetia-plant wel iets van een in den zomer bloeiende azalea. Vooral bij zonnig weer bloeit de plant uitbundig. En de bloemen hebben de prachtigste kleuren. Godetia is met eiken goeden tuingrond te vreden. Ze verlangt alleen veel zon en liefst wat beschutting tegen wind. We kunnen de plant zelf zaaien in AprilMei, buiten in den vollen grond. Later wordt tot op ongeveer een kwart meter uitgedund. De planten zijn zeer sierlijk van vorm en zorgen van Juli tot September voor een prach tige bloemenweeelde, wanneer tenminste de zon een beetje meewerkt. Hoe meer zon, hos rijker bloeit de plant. Er komen voor den tuin twee soorten in aanmerking, die beide weer vele variëteiten vertoonen. Godetia Whitneyi of Godetia grandiflora heeft oorspronkelijk groote lavendelkleurige bloemen. EJr bestaan enkele dubbelbloemige variëteiten o.a. de variëteit azalea, met als bloemkleuren rose en karmijn. Verder komen er dubbelbloemige variëtei ten voor in karmijn met wit, helder rose, ge vlekt purper, mauve, en donker rood. Onder de enkelbloemige variëteiten vinden we er met helderwitte, zacht rose, helrose, donkerroode en met oranje bloemen. Alle variëteiten van Godetia grandiflora worden niet hooger dan ongeveer een halven meter. Van Godetia amoena, de tweede soort, die voor tuinen geschikt is, bestaan ook hoogere variëteiten, die behalve voor versiering van den tuin ook voor de prachtigste snijbloemen zorgen. De lagere Godetia's zetten we liefst vooraan in den border. Ook de Godetia amoena heeft de prachtigst gekleurde bloemen onder haar variëteiten': effen karmijn rood, rosewit met een donker- rose vlek in ieder bloemblad, lilarose met een purperen vlek, mauve, lilarose met een pur peren voet, en paarsrood met een oranje voet. De Godetia is een dankbare en gemakkelijk te weeken plant. Haar eenige, voor ons klimaat misschien wat te hooge eisch is haar behoefte aan veel zon. A. J. D.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 14