IJmuider Courant cKedevuiacht een Hünses geQwen! Bulletin van de doktoren Hedennacht te negen minuten over één heeft Prinses Juliana ten paleize Soestdijk het leven geschonken aan een dochter. tkumk en dans „de (ftiffiiceu Hel gewiekt van Uel Ütiksesie DAGBLAD VOOR VELSEJN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN V reugde in het Land. Plechtige afkondiging van de geboorte. ESKAPRODUCT! 74e JAARGANG No. 234 JJItgave Louren» Coster. IWaatachappQ toot Courani Uitgaven eD Algem. Dmkkerij N. V Groote Boutstraai 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuidei Couranti Kennemerlaan 42. IJ muiden, TelefooD 5301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de gennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W. PEEREBOOM ElN HOBEK'i PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 5 AUGUSTUS '39 Abonnementen per week f 0.12'/r. p«* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post fl.95 per kwartaal. Losse nummer» 3 cent per est. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lü, Er heerscht groote vreugde in het land nu, anderhalf jaar na de geboorte van Prinses Beatrix, opnieuw een blijde gebeurtenis zich in het Prinselijk Gezin heeft voltrokken. De tijding dat H.K.H. Prinses Juliana het leven had geschonken aan een tweede dochter is ditmaal vroeger gekomen dan verwacht werd. Het was een verrassing toen in den afgeloopen nacht de telextoestellen op de redactiebureaux hun signaal gaven, aankondigend een bericht van het grootste belang. Vóór de geboorte van Prinses Beatrix had Nederland al wekenlang in de grootste spanning op het blijde bericht gewacht. Ditmaal kwam het plotseling. En plotseling ratelden overal in ons land de tele fonen, werden duizenden uit hun slaap ge wekt, snelden allen die iets to maken hadden met het apparaat der moderne berichtgeving naar hun werk, gingen de bulletins en de extra-edities ter perse, vond de blijde mare haar weg tot in de verste uithoekjes van ons land en van de wereld. In onze overzeesche gewesten, in ettelijke landen waar nu zoovele tienduizenden landgenooten met vacantie ver toeven is zij geweest als een electrische vonk, die vreugde en blijdschap deed losbarsten. Zij is ons allen zeer welkom, de kleine Prin ses. Zij komt als een nieuwe belofte voor de zegenrijke toekomst van ons Koninklijk Huis, het oudste regeerende Huis van Europa, dat zoo innig met zijn volk verbonden is dat gansch de wereld dit verbond met eerbied en bewondering gadeslaat. Droeve dagen heeft het Huis van Oranje moeten doorstaan, nog maar weinige jaren geleden. Zij zijn gevolgd door nieuwen bloei, door de geboorte van krachtig jong leven, door de aankondiging van een blijde toekomst. Die aankondiging is thans herhaald; het is een blijde boodschap die het pasgeboren Prinsesje ons brengt. En heel Nederland verheugt zich mede in de blijdschap van haar ouders en niet minder in die van H.M. de Koningin, aan wie in een tijd van vermoeiende staatszorg dit nieuwe groote geluk tendeel valt. Het zijn zware tijden waarin de mensch- heid verkeert. Tijden van groote spanningen en tegenstellingen, van dreiging en gevaar maar ook van nieuwe wording. In vele landen overheerschen angstige onzekerheid en twij fel omtrent hetgeen worden zal. Wij Neder landers-mogen dankbaar zijn dat ons die nieuwe wording in het Huis van Oranje ten deel valt, dat ons hoogste vertrouwen in de toekomst van land en volk belichaamt. Te midden van een wereld vol verwarring vinden wij hierin zekerheid, wordt onze twijfel weg genomen, aanvaarden wij een belofte die de Voorzienigheid ons schenkt en die ons treft en ontroert in het diepste, meest gewortelde vertrouwen dat dit volk bezit. Moge Gods zegen de jonge Prinses op haar levensweg begelei den. R. P. BAARN, 5 Augustus. Na de luide aankondiging van de blijde gebeurte nis door de zwaar-dreunende mon den der kanonnen vanmorgen prompt om zeven uur kanon 103 vuurde het eerst geassisteerd door het gil- len van stoomfluiten, sirense en alles wat geluid kon producereen, heeft de burgemeester van de gemeente Baarn Jhr. van Reenen, o mhalf negen van de trappen van het gemeentehuis de proclamatie aan de gemeentenaren voorgelezen en daarna ter verkondi ging overgereikt aan drie herauten. De proclamatie had den volgenden inhoud: „Heden den vijfden Augustus werd ten paleize Soestdijk, in de gemeente Baarn, een pronses geboren. Dat zij vele jaren in gezondheid en voorspoedigheid gespaard moge blij ven tot vreugde van haar prinselijke Ouders en tot heil van het Nederland- sche volk. Zoo zij het. Lang leve de Prinselijke familie! Gegeven te Baarn den vijfden Augustus 1939". Minister Van Lidth de Jeude voor de microfoon. Minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, zal vanavond van half acht tot acht uur voor de microfoon van den V.P.R.O. een toespraak houden naar aanleiding van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. MOTORSPORT De motorraces te Zandvoort HEDEN- en MAANDAGAVOND tot 2 uur, in (Café Demmers), TROMPSTRAAT. Entree vrij. Geheel nieuw orkest. (Adv. Ingez. Med.) Cl 7tDG HEERENMODEHUIS ELAtK SzEEWEC 7 8 voor betere kwaliteiten (Adv. ingez. Med.) IEDER ROOKER IS VERRUKT DOOR HET FIJN N.V. Tabakskerverij v.h. P.Schuckink Kool Koningstraat 73 Beverwijk Tel. 3227 (Adv. Ingez. Med.) DE KRANT OP MAANDAG. Daar de postdienst Maandag in verband met den Nationalen Feestdag in beperkten omvang wordt uitgevoerd, zullen de postabonnés onze krant dien dag niet ontvangen. NATIONALE FEESTDAG. In verband met den Nationalen Feestdag z de krant Maandag vroeger verschijnen. Arbeider van stellage gevallen. Doodelijk ongeluk op scheepswerf. Vrijdag is op het terrein van de Nederland» sche Scheepsbouw Mij. aan den overkant van het IJ te Amsterdam een ernstig ongeluk ge beurd. De achttienjarige E. A. W., wonende tuindorp Buiksloot, verrichtte werkzaamheden op de werf aan een in aanbouw zijnd schip, waartoe hij zich op een stellage buiten boord bevond. Na afloop van dit werk zou hij zich naar een ander hooger gelegen karwei begeven. Hij ging daarbij niet voorzichtig genoeg te werk. met het gevolg dat hij viel. De jongen bleef ern stig gewond liggen. De G.G. en G.D. vervoerde het slachtoffer naar het Binnen Gasthuis., waar hij kort na aankomst aan de gevolgen van een schedelfractuur is overleden. Jxinses Juliana, Jeins tftewAaxd en Jeinses JbeaViix (Foto Ziegler). BAARN, 5 Augustus. Het A. JV. P. verneemt dat het gewicht van 't jonge Prinsesje zeven pond en 74 gram be draagt. Zeven rijders gevallen. Op het circuit van Zandvoort zijn Vrijdag middag tijdens de training voor de heden te hou den motorraces van de K. N. V. B. niet minder dan zeven ongevallen gebeurd, welke alle zonder ernstige gevolgen voor de betrokkenen zijn afgeloopen. Daar te half één bij het begin van de training bleek, dat nagenoeg alle honderdtwintig inschrij vers op het appel verschenen waren, liet men de rijders veiligheidshalve in kleine groepen star ten, ten einde gedrang in de talrijke bochten van het circuit te voorkomen, Toch zijn er nog ongelukken gebeurd. Het eerste slachtoffer was de Excelsior rij der Chr. van Zutfen, die in de gevaarlijke bocht, achter het spoorwegviaduct een slipper maakte en over den kop sloeg. Van Zutfen kreeg de machine op zijn borst en bleef bewusteloos liggen. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon hij nader hand per auto naar huis vervoerd worden. De andere valpartijen waren niet van ernstigen aard. Slechts Piet van Dinter uit Arnhem liep bij een valpartij zulke kwetsuren op, dat hij heden vermoedelijk niet zou kunnen starten. Eenige minuten vóór Van Dinter was ook de B. M. W.- crack Gerrit de Ridder gevallen. Hij wist tijdig van zijn machine te komen. De motor werd zwaar beschadigd. In de 500 cc-klasse der senioren is heel snel gereden. De snelste ronde reed De Ridder, die zijn B. M. W. in 1 min. 28 sec. rond het circuit bracht, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 95.45 K.M. Fijma (Velocette), Jacq. Schot (B. M. W.) en P. Knijnenburg (B. M. W.) benaderden dezen tijd zeer dicht; zij reden rondjes van 1 min. 31 sec. In de 350 cc klasse waren Jaap Poest (Velo cette) en Jan Moejes (D. K. W.) het snelst; laatstgenoemde reed een ronde in den zeer fraaien tijd van 1 min. 33 sec. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden, den 5den Augustus, des voormiddags 1.09 uur, het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. Moeder en kind maken het uitstekend. (w. g.) Dr. J. DE GROOT. Dr. C. L. DE JONGH. CRICKET DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. V. R. A. wil niet naar de Spanjaardslaan komen? In ons nummer van Woensdag hebben we reeds de aandacht gevestigd op de mooie kans, die Rood en Wit op haar twaalfde kampioenschap heeft. Weliswaar heeft P. W. al twee wedstrij den meer gewonnen dan Rood en Wit, maar laatstgenoemde heeft nog twee wedstrijden te goed. Eén er van zou morgen op het terrein aan de Spanjaardslaan gespeeld worden, nameliijk de verregende wedstrijd tegen V. R. A. Maar juist toen we Vrijdagmiddag met deze programmabespreking begonnen waren, ontvin gen we de onaangename mededeeling, dat deze belangrijke wedstrijd morgen niet gespeeld kan worden omdatV. R. A. niet wenscht te komen! Het was ons reeds bekend, dat zij o.a. Wittebol en Peters moest missen, maar nu zouden er nog meer invallers hebben moeten spelen en dat wil V. R. A. niet. We betreuren dit ten zeer ste, want het is toch sportiever om punten te ver liezen, dan ze cadeau te geven, vooral omdat een derde club er door gedupeerd zou kunnen worden Reglementair zou Róód 'en Wit nu drie punten kunnen boeken, maar we vernemen nader, dat ze die niet wil accepteeren.. Wanneer de resul taten van haar resteerende wedstrijden (thuis tegen V. O. C. en Haarlem; uit tegen Hermes- D. V. S.) zouden uitwijzen, dat zij nog kans op het kampioenschap heeft, dan zal zij het er op aan sturen, dat V. R. A. alsnog van Bondswege gedwongen wordt, tegen Rood en Wit te spelen. Blijft zij echter ook dan weg, dan zullen Van Baasbank c.s. de drie punten incasseeren. Het is intusschen heel jammer dat het zoo ge- loopen is, want daardoor blijven de Haarlemsche cricketliefhebbers morgen van een eerste klas wedstrijd verstoken; Haarlem gaat namelijk een uitwedstrijd tegen V. O. C. spelen. Deze eens zoo sterke club staat alléén niet op de tiende plaats, omdat.... Haarlem nog zwakker is! De Haar lemmers hebben niet veel kans meer op een overwinning, want zij behoeven nog slechts vier wedstrijden te spelen. Als er echter voor hen één wedstrijd is, waaruit zij punten zouden kun nen halen, dan krijgen zij daartoe te Schiebroek de gelegenheid. Het zou wel zeer te wenschen zijn. In ieder geval wenschen we Haarlem veel succes toe. Het programma luidt als volgt: Eerste klasse: V. O. C.Haarlem H. B. S.—Hermes-D. V. S. Overgangsklasse: H. C. C. 3Sparta S. C. H. C.—Quick (N.) Tweede klasse A: Rood en Wit 2Kampong V. R. A. 2—U. V. V. Ajax (A.)—V. V. V. 2 Tweede klasse B: A. C. C. 2—H. B. S. 2 Ajax (L.)—L. C. C. Derde klasse A: Haarlem 3Hercules 2 OlympiaV. R. A. 3 HilversumA. C. C. 3 V. V. V. 3—R. I. O. 2 VOETBAL HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. Haarl. XI-Amst. K.N.V.B. XI. Ter voorbereiding van den Eerewedstrijd, dien het Haarlemsch Elftal tegen een eere divisie elftal van den Belgischen Voetbalbond zal spelen, heeft op Zaterdag 12 dezer een oefen wedstrijd plaats tegen het Amsterdamsch K. N. V. B.-ElftaL Deze wedstrijd zal op het terrein van R. C. H. te Heemstede worden gespeeld en te 6 uur be ginnen. STORMVOGELS—ALKMAARSCHE BOYS Hedenavond 7 uur wordt op het Stormvogels terrein de derde nederlaagwedstrijd -om den Stormveld-beker gespeeld tegen Alkmaarsch» Boys.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1