Radio van de Centrale is en blijft het ideale Een Kabinet-de Geer? Een wilde staking aan de conservenf abriek. [2 21— 3 12 17— 5 9 15— 7 3 4—16 2 5—31 Hooger tariefloon verlangd. Vrijdag is onder de jongens, die aan de Be- vijksche conservenfabriek belast zijn met het y teken van snijboonen in de molens, een sta king uitgebroken. Van de 40 jongens, die aan de molens werkzaam waren, verlieten er Vrijdag middag 28 kort na de hervatting van den arbeid de fabriek. Van „stakerszijde" werd ons mede gedeeld, dat een loonskwestie van deze „wilde" staking'de oorzaak was. Vorig jaar werd volgens hun verklaring voor een kistje gemalen snijboo nen 22','i cent betaald. Het insteken van snij boonen is namelijk stukwerk. Het loon was dit iaar teruggebracht tot 20 ets. De eerste week van de boonencampagne hadden de jongens vol gens die nieuwe tarief gewerkt, doch zij meenden niet aan een behoorlijk weekloon te kunnen komen. De directie willigde hun eisch om het tarief weer op 22'/s ct. te brengen niet in. Het gevolg was, dat 28 jongens niet voor 20 ct. per kistje wilden werken en de fabriek verlieten. Naar de directie ons verklaarde veroorzaakte een en ander geen stagnatie in het bedrijf. De open gekomen plaatsen aan de molens worden door andere jongens ingenomen. een beslissingswedstrijd noodig. Het eerste polo-team van de Kennemer Zwem club neemt na de fraaie overwinningen op Vel- gerend en D. W. R. 4 de eerste plaats op de rang lijst in met evenveel punten als H. Z. V. Een be slissingswedstrijd is dus noodzakelijk. Het rang- lijstje ziet er als volgt uit: K Z. 8 6 0 h. Z. V. 1 8 5 2 D. W. R- 4 7 4 1 H. P. C. 5 7 11 Velserend 8 10 stemmingsband in meerenstein. In café-restaurant „Meerenstein" aan de Bree- straat treedt a.s. Zondag op de bekende show en stemmingsband „The Black Jokers", die over al waar zij optreedt een uitstekenden indruk achterlaat. De band geniet dan ook een groote populairiteit. Ongetwijfeld zal het Zondag „The Black Jokers" niet aan belangstelling ontbreken. de clubavonden van de damclub. De Beverwijksche Damclub zal op Donderdag 17 Augustus haar wekelijksche clubavonden weer hervatten, omdat de eerste competitie-wed strijd voor de hoofdklasse reeds op 4 September is vastgesteld. Dit vroege begin van- de competitie staat in verband met de uitbreiding van het aan tal clubs in de hoofdklasse. Wanneer stempelen? De stempeltijden voor de werkloozen, leden van de organisaties, aangesloten bij de vakcen trales zijn voor het tijdvak van 7 tot 12 Augustus als volgt vastgesteld. Beverwijksche Bestuurdersbond: Maandag 9.00—9.30 uur, overige dagen 10.4511.15 uur en 4.004.15 uur. Plaatselijk Arbeids Secretariaat: Maandag 9.00—9.15 uur, overige dagen 10.3010.45 uur en 3.30—3.45 uur. Christelijke Besturenbond: Maandag 9.00 9.15 uur, overige dagen 9.309.45 uur en 2.45 3.00 uur. R.K. Volksbond (afd. Beverwijk): Maandag 9,00—9.30 uur, overige dagen 11.0011.30 uur en 2.302.45 uur. R.K. Volksbond (afd. Wijk aan Zee): Maandag 9.00—9.15 uur, overige dagen 10.0010.15 uur en 3.153.30 uur. Wat de tuinders kregen. cent. 1314 cent. 810 cent. Noteering van de groentenveiling. Postelein per kl. kist 10—22 cent. Sla per 100 krop f 1.40—f 3.30. Andijvie per 100 str. f 0.50—f 1. Wortelen per bos 2J/23 cent. Rabarber per bos 2—3 cent. Selderie per bos 11V2 cent. Peterselie per bos 1IV2 cent. Aardappelen (klei) f 2.60—f 3. Tomaten per K.G. 49 cent. Prei per K.G. 8—10 cent. Pronkboonen per K.G. 3—V/2 cent. Trosboonen per K.G. 12—16 cent. Waschpeen per K.G. 2—3V2 cent. Bloemkool I per stuk 10—15 cent. Bloemkool ii per stuk 3—5 cent. Komkommers I per stuk 2—2»/2 cent. Komkommers ii per stuk 1iy2 cent. Meloenen per stuk 12—24 cent. Perziken per stuk 4—7 cent. Snijboonen per K.G. 10—14 cent. Dubb. boonen per K.G. 79 ce"* Spercieboonen z. dr. per K.G. Sperciebooneri m. dr. per K.G Doppers per K.G. 8—14 cent. Raspers per K.G. 10—22 cent. Capucijners witte per K.G. 8—16 cent. Capucijners bruine per K.G. 8—16 cent. Peulen per K.G. 6—8 cent. Tumboonen per K.G. 3—7 cent. Aardbeien per doosje 25 cent. Bramen per slof 70—75 cent. Frambozen per doosje 16—28 cent. Bessen roode per slof 25—50 cent. Bessen zwarte per slof 70—85 cent. Appelen per K.G. 8—12 cent. Peren per K.G. 7—13 cent. Druiven per K.G. 32—40 cent. Augurken per K.G. 3—11 cent. zilveruien per K.G. 3—4 cent. Burgerlijke Stand. T?(^lde^'rouw<i: J' A> Beentjes en A. C. van agmond, toek. adres Narcissenweg 103; J. C. Ronmann en M. J. van Es; C. J. Koelman r tut I' Jansen: B- L- JustmanJacob en A. y Neven, toek. adres: Beecksanghlaan 80; Steeg en M. J. Brandjes, toek. adres Arendsweg 208; F. van de Kant en W. M. p jmans, toek. adres: Roos wij kerlaan 81. betrouwd: G. Grapendaal en M. Heijnen; J. h. Peperkamp en D. J. de Ruiter; A. A. man B- Mulder; J. H. Vessies en G Nij- Bevallen: c. DalmeijerDuvivier, z.; C. 1—Nolten, z.; M. Waterlandervan M. de VriesAafjes, d.; A. Roon, BrcI"iae vries—Aaijes, a.; A. M. J2JeaTv; d. Does, z.; J. van Weelderen— S' Waringvan Rijssen, z.; K. «®er-v. d. Sluis, d. E' M- Lief ting, 15 j., wonende te gmond-Bmnen; c. Schuit, 67 j., Breestraat 01' SöL met K. Hoogland. De postdienst op den Nationalen Feestdag. is^etdeiAOfuti0?alen feestdag, Maandag a.s., Voor di ï00^ na des middags 12 uux or den postdienst gesloten. Koninginnedag organiseert feestelijkheden. Het bestuur van de Vereeniging „Konin ginnedag" zal ter gelegenheid van de geboorte van het Koningskind feestelijkheden organi- seeren die op Woensdag 30 Augustus zullen plaats vinden. Het plan is op den avond van dien dag een lampionoptocht voor kinderen te doen houden en daarbij zco mogelijk te doen aansluiten een lichtstoet van reclame wagens. Daarna zal, indien daarvoor althans ver gunning kan worden verkregen, op het ge meentelijke parkeerterrein een bal-champêtre worden gehouden waar ieder gelegenheid zal vinden te dansen of om de geliefkoosde sport „hossen" te beoefenen. De Beverwijksche Harmoniekapel en waar schijnlijk een „pierement" zullen daaraan muzikale medewerking verleenen. Het is niet onmogelijk, dat aan dit feestprogramma nog eenige uitbreiding zal worden gegeven. Op den avond van den Nationalen Feestdag zal de Harmoniekapel worden uitgenoodigd des avonds een straatconcert te geven. Vischwedstrijd van 't Karpertje. Zondag zal het Vischcollege ,,'t Karpertje" een wedstrijd houden in de spoorsloten. De visschers vertrekken Zondagmorgen te 4.30 uur vanaf het clubgebouw aan den Alkmaar- schenweg. Ook voor Zondag 13 Augustus is een wed strijd vastgesteld, waarvoor een beker is uit geloofd. Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. Th. J. J. Duterloo, Zeestraat 29, Tel. 3838. In de week van 613 Augustus is de apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 3150, belast met den Zondags- en nachtdienst. Ii 5 Stations 5 0 cent per week (Adv. ingez. Med.) Langs de Lijn, fi.-i A,.L .-. - .?-.3= .-'.«-J-' .is-f! Programma van de Radiocentrale. zondag: Lijn I: 8.55 Hilversum I. Lijn II: 8.30 Hilversum II. Lijn III: 8.50 Keulen; 1.20 Brussel Ned.; 2.20 Brussel Fr.; 2.35 Brussel Ned.; 3.20 Brussel Fr.; 5.20 Brussel Ned.; 6.20 Keulen; 7.55 Diversen; 8.20 Brussel Fr.; pl.m. 8.50 Keulen; pl.m. 10.20 Parijs of diversen; pl.m. 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussél Ned.; 9.20 Brussel Fr.; 9.40 Brussel Ned.; pl.m. 11.05 Nationaal pro gramma: 5.20 Londen Reg.; 6.50 Nationaal pro gramma; pl.m. 11.00 Brussel Fr.; 11.20 Parijs. Lijn V: 8.30 Brussel Ned.; 9.20 Brussel Fr.; 10.50 Parijs; 11.05 Nationaal programma; 1.20 Brussel Ned.; 2.20 Brussel Fr.; 2.35 Nationaal programma; 4.20 Londen Reg.; 4.50 Nationaal programma; 5.20 Londen Reg.; 6.50 Nationaal programma; 8.10 Diversen; 8.35 Parijs; 10.35 Keulen. maandag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.05 Di versen; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 3.20 Parijs; 3.35 Deutschlandsender of diversen; 4.00 Radio P. T. T. Nord of diversen; 4.20 Keulen; 6.20 Parijs; 6.50 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen; 8.30 Pauze; 8.35 Parijs 11.20 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; 5.20 Parijs; 6.20 Nationaal pro gramma; 6.45 Londen Reg.; 7.05 Nationaal pro gramma; 8.30 Londen Reg.; 10.20 Nationaal pro gramma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 11.20 Brussel Ned.; 1.50 Nationaal programma; 2.35 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 6.20 Londen Reg.; 7.05 Nationaal programma 8.20 Lorden Reg.; 10.00 Radio P. T. T. Nord of di versen; 10.20 Londen Reg. Het aantal werkloozen gedaald. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling wa- ren aan-het einde dezer week in totaal 559 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 71 in werkverschaffing waren geplaatst, Vorige week was'het aantal werkloozen 584, waarvan 71 in werkverschaffing. In Beverwijk waren 521 (546) werkzoe kenden. waarvan 59(59' in werkverschaffing, woonachtig en in Heemskerk 38 (38)12 (12) in werkverschaffing. LOOP DER BEVOLKING Onze nieuwe ingezetenen. Ingekomen: M. M. C. Merez, z. ber., van Oldenzaal, Lin- denlaan 6. t._, C. J. M. van Gooi en gezin, z. ber., van Amsterdam, Peperstraat 17. S. Oosterbaan, z. ber., van Amsterdam, C. Matersweg 54. H. G. J. Somerling, z. ber., van Westzaan, Noordea-wijkweg 17. M. C. Bachers, z. ber., van Ginneken, Zee straat 143. C. G. M. Jansen, z. ber., v. Maastricht, Baanstraat 76. M. A. Glandorf, z. ber., van Purmerend, Populierenlaan 73. J. P. Zonneveld, bakker, van Velsen, Ro mer kerkweg 71. A. van Wingerden, vertegenwoordiger van Rijswijk, Alkm. weg 347. C. de Jong, z. ber., van Zaandijk, Lijster beslaan 16. G. H. Bontekoe, electricien, van Kuilenburg, Acacialaan 68. A. Nol en gezin, Europ. schoolhoofd, van Ned. Oost Inidië, Populierenlaan 4. Vertrokken: A. Scheerman, dienstbode, naar Castricum, Beverw. straatweg 42. J. J. Walraven en gezin, vertegenwoordiger, naar Rotterdam, Hooidrift 171. K. M. Schoone, z. ber., naar Schoorl, Ideus- laan B 103b. M. Schoone, z. ber., naar Haarlem, Rolland straat 37. P. Veenstra en gezin, fabrieksarb., naar Assendelft, Peperstraat 392. A. Chr. Hendriks, z. ber., naar Haarlem, Korte Lakenstraat 8. S. C. Ygosse, z. ber., naar Amsterdam, Cein tuurbaan 192 II. J. H. Evers en gezin, z. ber., naar Arnhem, St. Peterlaan 29. W. J. J. A. Borsboom, Pastoor, naar Heem stede, Burg. van Lennepweg 18. M. Lubbers, z. ber., naar Heemskerk, Mare- laan. E. Zonneveld, z. ber., naar Tilburg, Breda- scheweg 291. E. M. Schellevis, z. ber., n. Ned. West Indië, Curacao, Willemstad. M. A. Tuppe en gezin, z. ber., n. Haarlem, Westerhoutpark 36. I. A. Blaauw, analyst, naar Velsen, Heir- weg 39. G. Kliphuis, dienstbode, naar Gendringen, IJselweg 155 I. C. A. F. Otten, smelter, naar Velsen, Geel vinkenstraat 52. W. Hoekstra, verpleegster, naar Rotterdam, Groene Hillendijik, Ziekenhuis. WIJK AAN ZEE if- nog goed afgeloopen. Vrijdagavond om half acht reed in de bocht van de Verl. Voorstraat eeri auto een fietsrijder aan. Het karretje kwam onder de auto terecht en werd flinkbeschadigd. De fietser kwam met de schi'ik vrij.; pastoor van den berg feestelijk ingehaald. Vrijdagavond had de feestelijke ontvangst van den nieuwen pastoor W. J. J. M. v. d. Berg plaats. De pastoor werd aan het ..station Bever wijk afgehaald door de kerk- en armmeesters. Per auto ging het daarna naar Wijk aan Zee, waar de vlaggen lustig wapperden en het dorp een feestelijk aanzien gaven. Bij de kerk stonden de Graal en de Kruisvaart opgesteld terwijl een dozijn lieftallige bruidjes een haag vormden. Onder de opgestoken handen door schreed de stoet langzaam het gebouw binnen. Kapelaan Bot van de St. Agathakerk te Bever wijk beklom daarna den kansel en heette den nieuwen pastoor namens de gansche parochie hartelijk welkom; wijzend op het gewicht van dezen dag. Hij vertrouwde, dat pastoor Van den Berg de belangen van zijn parochianen zou be hartigen, alsof het de zijne waren. Daarna werd een plechtig Lof gecelebreerd door den nieuwen pastoor,, geassisteerd door zijn beide broers-paters, benevens pastoor J. v. Ommen, van Vlaardingen en diens kapelaan Th. Tesselaar. De gemeente was vertegenwoordigd door wet houder Oud, terwijl vele andere autoriteiten aanwezig waren. De kerk was tot de laatste plaats gevuld. alweer de regen als spelbreker. De met zorg voorbereide filmavond over het Z. Afrikaansche natuurreservaart, kon wegens den stroomenden regen niet doorgaan. Het 'was wel een groote teleurstelling voor V; V. V., die menige feestelijkheid in letterlijken zin in het water 2iet vallen. CASTRICUM RAADSVERGADERING. De gemeenteraad houdt op Woensdag 9 Augustus des namiddags te 2 uur een- open bare vergadering. De agenda vermeldt onder staande punten van behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieven der gekozen raadsleden. 2. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 16 Mei 1939. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Belastingreclames. BURGERLIJKE stand Geboren: Johannes, z. van A. J. Klaver en M. Krjjnzen, Tetburgstraat 14; Cornelia Jacoba, d. van G. van Velzen en A. Frantzen, Mient 89: Er- nestina Wilhelmina, d. van J. J. Schutte en J. H. M. Croon, Prinses Julianastraat 10; Cornelis Ge- rardus, z. van C. Bos en A. M. van Lieshout, Dorpsstraat 81. Getrouwd: J. W. Schermer en A. P. Nieuwland, J. H. ter Horst en A. C. A. Jungst; S. Kops en M. Zonneveld. Overleden: Grietje Bakker, 76 jaar, z. b. wo nende te Wijdenes; Elisabeth Bosboom, 76 j., z. b. wonende te Amsterdam; Gijsbertus Johan nes van Oostwald, z. b., 65 j., wonende te Hilver sum; Elisabeth Maria Agnes Sol, 16 j., winkel meisje; Anna Maria Sol 15 j., z. b., Helena Maria Bakker, 18 j., dienstbode en Jouke Josefine Bakker, 16 j., dienstbode allen wonende te Am sterdam. HEEMSKERK winkels mogen open blijven. Heden en op den Nationalen feestdag zullen de winkels tot 12 uur mogen geopend blijven. Lading blauwzuur ligt in het IJ. Verboden zwem- en vïsehwater. Woensdagavond is het vrachtschip „IJssel" tijdens het lossen van stukgoederen voor de etablissementen van de K. N. S. M. aan de Surinamekade te Amsterdam gezonken. De bemanning werd hierbij gered. De boot echter verdween met een lading stukgoederen geheel onder water. Hieronder bevond zich een aantal blikken, gevuld met het zwaar giftige blauw zuur. Uit het feit dat er nog geen doode visch naar boven is komen drijven, maakt men op, dat de blikken nog gesloten zijn. Uit voorzorg heeft de politie echter het zwemmen en vis- schen in het IJ-water verboden. De bergingsmaatschappij Van der Tak uit Rotterdam heeft de taak schip en lading in veiligheid te brengen. Politie-agenten in spé lokten zakkenroller in de val. Officier eischt een jaar gevangenisstraf. Een beroepszakkenroller, die den laatsten tijd zijn „arbeidsterrein" voornamelijk naar de Hil- versumsche markt had verplaatst, stond Vrijdag voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht. Her haaldelijk kwamen bij de politie klachten binnen van menschen, die hun portemonnaie kwijt wa ren geraakt terwijl zij bij het een of ander stal letje stonden te kijken. Tenslotte besloten eenige leerlingen van de politieschool te Hilversum de recherche te helpen. Op 14 Juli kwamen een heer en een dame weer met een klacht, dat op het marktterrein hun portemonnaie was gerold In het eerste geval bedroeg de buit slechts en kele centen. De dame echter had juist een bank biljet van f 10 gewisseld en bezat nog ruim f 9. De leerlingen van de politieschool vermomden zich als slagersknechts, zij trokken fraaie, hagel witte jassen aan en in een der buitenzakken sta ken zij een knip, gevuld met spijkers en wat waardelooze rommel. De groote portemonnaie, die er uitzag of er veel geld in zat. was echter met een touwtje vastgemaakt aan de kleeren onder de witte jas, zoodat de „dievenvanger" on middellijk merkte, wanneer iemand, hun be roofde. Een paar uur liepen de hulp-recher cheurs geduldig op de markt rond en zij stonden bij voorkeur temidden van veel publiek. Op een gegeven oogenblik luisterden zij naar een stand werker en plotseling voelde de een, dat er aan het touwtje werd getrokken. De aanstaande po litieman keerde zich om en wist den dief te grij pen. Hij bleek een bekende recidivist te zijn, een man van 37 jaar, die reeds negen veroordee lingen achter den rug heeft. De politie vond bij den man een boekje, waarin nauwkeurig alle jaarmarkten, kermissen, hard draverijen en andere feestelijkheden stonden ge noteerd. Een rechercheur vertelde, dat diefstallen op de Hilversumsche markt niet meer voorkomen na de arrestatie van verdachte, die ter zitting een volledige bekentenis aflegde. Hij had 's morgens twee portemonnaies gestó len, 's middags zag hij de twee pseudo-slagers- knechts in hun hagelwitte jassen. Die nette klee ding kwam hem aanvankelijk verdacht voor, maar nadat hij een paar glazen bier had gedron ken, was hij aanmerkelijk minder voorzichtig. De groote knip in den zijzak van den slager trok hem dermate aan, dat zijn zakkenrollersinstinct hem te machtig werd, zoodat hij enkele oogenblikken later op weg was naar het politiebureau. De officier van justitie mr. A. S. de Muinck Keizer, zag in deze zaak weinig lichtpunten voor den verdachte, die reeds een groot strafregister heeft en vorderde voor dit geval een jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. F. P. T. H. Röhling vond het eveneens een moeilijk geval, hij weet verd.'s misdadigheid aan de werkloosheid en drong aan op clementie en plaatsing in een openluchtge vangenis Vele en langdurige besprekingen hebben er tenslotte toe geleid dat H.M. de Koningin Vrijdagmorgen de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering heeft verstrekt aan den Minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer, leider der C. H. fractie, in de Tweede Kamer. Het is nu negen dagen geleden dat de R-K. motie-Deckers, mede gesteund door de S. D. A. P. en de V. D., het vijfde kabinet-Colijn ten val bracht bij zijn eerste optreden in de Twee de Kamer, 's Morgens waren de nieuwe minis ters beëedigd, 's middags kregen zij een votum van wantrouwen, den volgenden morgen bo den zij hun ontslag aan. Algemeen verwachtte men na de motie-Deckers, dat de R.K. Staats partij nu de consequentie zou trekken en zich bereid toonen tot de vorming van een kabinet van R.K., S.D.A.P. en V.D., door een R.K. for mateur samen te stellen. De namen van mi\ dr. L. N. Deckers, „vader van de motie" en van mr. T. J. Verschuur, partijvoorzitter, werden als die van waarschijnlijke formateurs van een dusdanig kabinet genoemd. Het scheen dat de R.K. door hun eigen initiatief het ten val brengen van Colijn's zakenkabinet in samenwerking met de S.D.A.P. zich ten slotte min of meer gebonden hadden aan het geen hun vroegere leider mgr. Nolens genoemd had „de uiterste noodzaak". De socialistische bladen, sinds jaren op deze samenwerking uit, verwachtten dit kennelijk ook en toonden groote voldoening. Maar op den dag na de aanvaarding der motie rees al meteen twijfel doordat De Maas bode verrassenderwijze een nationaal kabinet bepleitte, waarmee bedoeld wordt: een kabinet op zeer breede basis, vereenigend zooveel mo gelijk partijen. Daarop volgde in de politieke bladen een zeer verwarrende reeks commen taren. En ieder die geen beroepspoliticus is moest zich wel met verbazing afvragen waar om de R.K., als zij een nationaal kabinet wenschten, de schepping daarvan niet bevor derd hadden toen hun partijgenoot Staats raad Kooien als formateur optrad. Hij faalde en pas daarna werd het vijfde kabinet-Colijn gevormd dat op Katholiek initiatief onmid dellijk ten val werd gebracht. Bij den aanvang van de vierde formatie poging sinds de kabinetscrisis begon (le Colijn, 2e Kooien, 3e Colijn, 4e de Geer) schijnt geen andere verwachting dan die van een nationaal kabinet, omvattend alle zes groote partijen of wellicht vijf (zonder de S.D.A.P.) meer gegrond te zijn. Intusschen zal men zich herinneren dat vóór den val van het vierde kabinet-Colijn op 30 Juni de crisis duurt nu al vijf weken of schoon de openbare meening in den lande on middellijk op een snelle oplossing aandrong al gebleken was dat jhr. de Geer en zijn partij zich vereenigden met het sluitende begrootings- beleid, door dr. Colijn voorgestaan. Men kan derhalve niet aannemen dat bij deelneming aan een nationaal kabinet-de Geer de R.K. hun financiëelen zin zouden krijgen. Doen zij dit evenwel niet, dan rest hun blijkbaar .slechts de keuze tüsschen „de uiterste noodzaak^ en... dr. Colijn. Zoodat men zou kunnen verwachten dat zij hierin thans zullen toestemmen. Voor hen zou het resultaat van vijf weken crisis dan tenslotte zijn, dat zij zich hebben bevrijd van Colijn, met wien zij blijkbaar niet meer konden of wilden samengaan. Uit het jongste verloop van de crisis moet men wel opmaken dat in de R.K. Staatspartij zelf aanmerkelijk meeningsverschil moet zijn ontstaan over de al- of niet-aanvaarding van „de uiterste noodzaak". De verklaring ligt in het welbekende feit dat deze partij, schoon vereend door de Kerk, op politiek terrein oen gansche staalkaart van inzichten omvat, van zeer radicaal tot zeer conservatief, alsmede het volledige gamma der bevolkingsklassen. Zij is dus van gansch andere samenstelling dan de soc-dem. arbeiders-partij, al telt die lang niet alleen handarbeiders onder haar leden. Merkwaardig blijft het dat de R.K. fractie in de Tweede Kamer blijkbaar het initiatief nam tot den val van het vijfde kabi net-Colijn zonder te weten hoe de R.K. Staats partij als geheel tegenover de aanvaarding van de uiterste noodzaak stond. Misschien zullen de eerstvolgende dagen wat meer opheldering omtrent het verloop van de crisis geven. Dat heeft zich wel erg „binnens kamers" en geheimzinnig afgespeeld. Zoo ge heimzinnig, dat ook nu nog niet met eenige zekerheid te voorspellen valt, of de formateur De Geer zal slagen. Wat zijn persoon betreft kan men volstaan met te herhalen wat vele malen van hem getuigd is: een oud-minister met een prachtigen staat van dienst, een man van zeer hooge levensopvattingen en integri teit die ook buiten den politieken kring alge- meene hoogachting geniet. Een voorname figuur. R. P. Nadat de wet op het extiin hngeiand van kracht was gewoiden, warei, verscheidene Ieren genoodzaakt het land te verlaten en de boot naar Dublin te nemen. de loopbaan van jhr. mr. de geer. .In het A. N. p. bericht over de loopbaan van den nieuwen kabinets-formateur dat wij publiceerden, was de laatste alinea niet juist. Deze moet luiden: In 1929 trad het kabinet-de Geer af en werd vervangen door het derde kabinet Ruys de Bee- renbrouck, waarin jhr. de Geer als minister van financiën overging. Toen dit kabinet in 1933 af trad werd hij tot minister van staat benoemd. Voor de derde maal werd de heer de Geer lid Bestuurder van vrachtauto verleende geen voorrang. Op het kruispunt HaaksbergerstraatBree- marschweg te Hengelo zijn Vrijdagavond een vrachtauto van Van Tols Overslagbedrijf uit Al melo en een splinternieuwe ziekenauto van het Roode Kruis met elkaar in botsing gekomen, doordat de bestuurder van de vrachtauto den anderen wagen geen voorrang verleende. Beide auto's vlogen uit de koers en botsten tegen den voorgevel op van den sigarenwinkel van den heer Hazelaar, waar een ware ravage werd aan gericht. De winkelpui werd vrijwel geheel ver nield. De bestuurder van de Roode Kruis-auto, de heer Ter Braak, die onder de steenen werd bedolven, liep een lichte hersenschudding op. Zijn vrouw en kind, die naast hem zaten, kwamen er goed af, evenals de bestuurder van de vracht auto. Vooral de ziekenauto werd zwaar be schadigd. examens. Hoogduitsche taal (lager onderwijs). Ge slaagd de heer H. C. Vrugt Beverwijk. Hoofdakte. Haarlem, 4 Aug. Geëxamineerd 1 vrl. en 6 rnnl. candidaten. f Geslaagd: Mej. T. Zijp, Middenmeer en de hee- van de Tweede Kamer. Sinds 1933 is hij voor-I ren N. J. G. Appelman, Westwoud; J. Dekker, zitter van de Chr. Historische Unie en leider I Hoogkarspel; P. L. Wapenaar, IJmuiden en O. van de fractie dier partij in de Kamer. I Akkerman, Schoorl.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3