Spmt t JC»d HET SPORTGESPREK Manager Allison van Arsenal roert de groote tromBryn Jones is weer de oudeGeorge Marks is een „wonder- keeper" Het nut van reclameDe nieuwe bepaling in het H. C. B.-reglementWat te doen als een team met de bat faalt?De monster-rit over den Iseran. Het Olympiastadion te Helsinki, waar, zooals bekend in 1940 de Olympische Spelen gehouden worden, nadert zijn voltooiing. Manager George Allison is in zijn nopjes, of misschien doet hij het zoo voorkomen ter wille van de reclame. Want hij is natuurlijk in de eerste plaats „business-man" en dat moet een manager van een groote voetbal vennootschap ook zijn. Aan de pers heeft hij verklaard, dat hij opgetogen was over den vorm, dien het Arse- nal-team op den continentalen tour had ver toond „Ik was", zei hij, „aangenaam verrast door het zeer goede spel en ik kreeg de overtui ging. dat we spelers bezitten van buitenge wone toedanigheden. Wij versloegen" en hier moet de lezer niet schrikken, want thans komt de reclame aan de beurt „Zweden met 4—0, Denemarken met 60 en België! met 51, waarbij dient te worden vermeld, dat het Belgische elftal, met uitzondering van twee-of drie spelers, dezelfde opstelling had als het team, dat twee jaar geleden Engeland versloeg. Onze supporters zullen met belangstelling vernemen dat Bryn Jones op het continent zijn ouden brillanten vorm hei-vonden heeft (dat scheelt 5000 bezoekers bij den eersten competitie-wedstrijd) en dat hij de ster van het veld was. Tom Whittaker, onze trainer, is van meening, dat de tour een ander van Bryn heeft gemaakt en dat hij het zelfvertrouwen terug.heeft, dat vorig .jaar zoo duidelijk af wezig was. We- 'zijn er dan ook van over tuigd, dat Jones zijn reputatie iri het komen de seizoen volledig zal herstellen. U zult wel weten, dat Bryn vorig jaar ont zettend piekerde over zijn slechten vorm en mij zelfs verzocht heeft, hem niet in het eerste elftal op te stellen. Hij schreef zijn gebrek aan vorm toe aan zijn knie-blessure, die hem voortdurend hinderde. Nu is die blessure geheel genezen en Jones voelt zich tot groote dingen in staat. Dat is verblijdend voor hem en voor Arsenal, want hij is een groot voetballer. Maar we hebben nog meer ontdekkingen gedaan; in de eerste plaats George Marks, de reserve-keeper. Dat is een ster van de eerste grootte, een womder-doelman, die naar mijn meening thans reeds 5000 pond sterling waard is. Ik zou hem voor dien prijs echter niet willen missen. Marks zal zeker spoedig pro motie maken, evenals enkele andere jonge spelers, zooals Carr, Bremmer, Lewis, Fields, Curtis en Nelson, die we tot nu toe als reserves beschouwd hebben, ofschoon ze meer malen voor het eerste elftal zijn uitgekomen. Ik zou dergelijke goede spelers niet van andere clubs kunnen koopen en daar ze alle maal uit onze „nursery" komen, blijkt wel duidelijk, wat de clubs zelf kunnen bereiken op het gebied van vinden en ontwikkelen van jonge spelers". Tot zoover Allisson. Men ziet, hij weet de groote trom te roeren en ongetwijfeld zullen er eind Augustus weer duizenden zijn, die naar Highbury komen om Arsenal en in het bijzonder Bryn Jones en den „wonder-keeper" George Marks te zien spelen. „The best laid plan of men and mice go oft agley", wat zooveel wil zeggen, dat men met groote nauwkeurigheid een reglement kan opstellen, terwijl het toch later in de prac- tijk tekortkomingen vertoont. Dat schijnt ook het geval te zijn met de door het bestuur van den Haarlemschen Cricketbond in zijn laatste jaarvergadering getroffen regeling tot beperking van den duur der wedstrijden. Teneinde te voorkomen, dat vooral de jongere spelers te laat voor den maaltijd zouden thuis komen als gevolg van een poging om een innings-overwinning te behalen, werd besloten om het derde punt af te schaffen. In theorie leek deze maatregel het ge- wenschte effect te zullen sorteeren en aan den eenen kant is dat in de practijk dan ook gebeurd. Doch elke medaille heeft een keer zijde en in dit geval kwam men tot de ontdek king, dat de afschaffing van het derde punt er toe kon leiden, dat een wedstrijd in plaats van te laat, veel te vroeg werd geëindigd. Dat gebeurde onlangs bij de match C.V.H. UI—R.C.H. Eerstgenoemd elftal werd in een goed half uur voor een totaal van 16 aan den kant gezet en het kostte den aanstaanden kampioenen slechts heel weinig tijd, om deze score te overtreffen. Daarmede was de wed strijd dus eigenlijk afgeloopen en de spelers hadden toen gevoegelijk, na één uur cricket, naar huis kunnen gaan. Zij waren echter ge komen om een middag sport te beoefenen en daarom maakte de R.C.H.-aanvoerder van de gelegenheid gebruik om na het bereiken van totaal der tegenpartij, de innings te doen vervolgen door de staart-batsmen, die anders zelden aan bat komen. De captain van C.V.H. bracht op zijn beurt andere dan zijn etock-bowlers in den aanval, zoodat de wed strijd nadat de beslissing was gevallen, toch nog nuttig was als oefening voor de minder bekwame spelers. Dat neemt echter niet weg, dat de boven bedoelde maatregel in sommige gevallen het doel voorbij streeft, doch het is nu eenmaal erg moeilijk om het in deze wereld iedereen naar den zin te maken. Het had maar weinig gescheeld, of de Tour de France-renners hadden niet over den Iseran kunnen gaan. Des avonds te voren was de pas versperd, want er was sneeuw gevallen en de weg was op vele plaatsen met ijs be dekt. Gedurende den nacht regende het echter overvloedig en toen de deelnemers den vol genden ochtend de beklimming begonnen, scheen weliswaar de zon, maar er heerschte een Siberische koude. Voor de renners was het bijna ondoenlijk om hun taak onder deze omstandigheden te rit over de bergen in de vorige étappe, ge handicapt door een tekort aan nachtrust, wax-en zij verplicht in een tijdrit, derhalve ge heel alleen rijdende, een welhaast boven het mensohelijk kunnen gaande beproeving te doorstaan. Met door de koude ver-stijfde lede maten trachtten sommigen, staande op hun pedalen, met alle ki-achten te vechten tegen de elementen. Soms stonden zij bijna stil en worstelend tegen den ijzigen wind bereikten zij hoogstens een snelheid vanvijf kilo meter per uur. Bij de afdaling waren er weer andei-e be zwaren. De door de smeltende sneeuw en den regen veroorzaakte lawines hadden duizenden scherpe steenen op den weg gebracht en het gevaar was niet denkbeeldig, dat stukken rots en keien op elk moment naar beneden zouden komen. Dat de renners toch dezen rit tot een goed einde wisten te brengen, pleit voor hun moed en uithoudingsvermogen, waardoor allen, die dezen Tour de France beter gezegd Tour de Force volbrachten, een uitzonderlijke prestatie hebben geleverd. WANDELSPORT „JAN PASSTOORS"-WANDELTOCHT. Ter eere van de nagedachtenis van wijlen den heer J. H. M. Passtoors wordt op 19 of 20 Augustus de 8ste herdenking-wandeltocht, bij de wandelaai-s beter bekend onder den naam „Jan Passtoors-wandeltocht", georganiseerd. Het bekende en bij de wandelaars gewaardeer de Jan Passtoorskruis heeft reeds menigen wan delaar doen besluiten aan dezen jaarlijkschen wandeltocht deel te nemen, waaronder er zijn, die dit reeds vijf keer gedaan hebben en daar door in het bezit van het fi-aaie kruis met zil veren medaillon zijn gekomen. Het pai-cours gaat via Bloemendaal en IJmui- den naar Beverwijk (behoudens wijziging op last der militaire overheid). De deelneming staat open voor dames en heeren boven 16 jaar sportvereenigingen, militaire en politie corpsen. Aan hen, die de 40 K.M. binnen 9'/° uur vol brengen, wordt het fraaie blauw geëmailleerde kruis met beeltenis van wijlen J. H. M. Passtooi-s uitgereikt. Algemeen leider is de heer P. J. van Hooy- donk, kenbaar aan blauw-witte band. Het secretai-iaat is gevestigd bij den heer P. J. Janbroers, Dr. Schaepmanstraat 67 te Haarlem. WIEL RIJDEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPKA ITALIë. Naar wij vernemen zal behalve Wais ook tJu land Nederland vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen te Milaan, in den wedstrijd over 100 K.M. achter groote motoren Wiersma zal als gangmaker fixngeeren. Verder zal Bakker als reserve de reis meemaken ÉR1CKET HET M.C.C.-TEAM NAAR BRITSCH-INDIë. Na afloop van het cricketseizoen vertrekt een M.C.C.-team naar Britsch-Indië onder aanvoering van A. J. R. Holmes (Sussex) Behalve Gimblett is geen der spelers van het team, dat Engeland dit seizoen tegen West- Indië in het veld bracht, gekozen in ver band met het bezoek der Zuid-Afrikanen in het seizoen 1940 eix de daar direct op vol gende toer van de M.C.C. door Australië in 1940—1941. Hammond, Hutton e.a. hebben sinds Mei 1938 iy2 jaar groot cricket achter den rug en een rust-periode is derhalve wel noodzake lijk. De samenstelling van. het team is nog niet bekend. AUTOSPORT VIER NEDERLANDSCHE DEELNEMERS VOOR LUIK—ROME—LUIK. Naar de K. N. A. C. meldt hebben voor den lange-afstandsrit LuikRomeLuik, die van 16 tot en met 21 Augustus wordt gehouden, dit maal vier Nederlandsche équipes ingeschreven Het zijn de heeren M. Gatsonides en K. Ba- rendregt met Mercury (winnaars van den twee den prijs in 1938), E. en Ch. van Kempen, met Lancia Aprilia, P. J. FissetteJ. A. Hazelhoff met Ford en H. A. PolakA. van Hall met Citroen. Het 4670 K.M. lange pai-cours, dat o.m. dooi de Fransche Alpen, de Apennijnen, de Dolomie ten en het Stiermarksche hooggebergte leidt, en meer dan 40 tijdcontroles bevat, moet in circa 96 uur worden gereden. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 5 AUGUSTUS Thalia Theater: „Het derde alarm" en „Tova- i-itsj", 8 uur. Rex Theater: „Suez", 8.15 uur. Theater de Pont: „Sta op en vecht" en „Jon gens van de Tuchtschool", 8 uur. ZONDAG 6 AUGUSTUS Thalia Theater: „Het derde alarm" en „Tova- ritsj", 8 uur. Rex Theater: „Suez", 8.15 uur. Theater de Pont: „Sta op en vecht" en „Jon gens van de Tuchtschool", 8 uur. In alle theaters: 3 uur matinee. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 5 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „El Gato, de ga lante bandiet" en „Doctor Rhjhhm", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Andy Hardy wordt verliefd" en „Een onvergetelijk man1' 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Het Rooversnest" en „Onder twee vlaggen", 8 uur. ZONDAG 6 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „El Gato, de ga lante bandiet" en.„Doctor Rhythm", 2.307 uur 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Andy Hardy wordt verliefd" en „Een onvergetelijk man", 2.307 uur en 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Het Rooversnest" en „Onder twee vlaggen", 2.30—7 uur en 8 uur. MAANDAG 7 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „El Gato, de ga lante bandiet" en „Doctor Rhythm", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Andy Hardy wordt verliefd" en „Een onvergetelijk man" 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Het Rooversnest1 en „Onder twee vlaggen", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden ZATERDAG 5 AUGUSTUS Palace Familie Cinema: „De visschersjongen" en „De held op sokken", 8.15 uur. Verder van 116 uxu- doorloopend één uursprogramma met o.a. „Ons Prinsesje loopt". Luxor Theater: „Drie man in de sneeuw", 2.30 7 en 9.15 uur-. Frans Hals Theater: „Mexico lacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Als vrouwen regeeren1 2.39, 7 en 9.15 uur. Tooneel: Niotua en partner, de komische boerderij. Moviac Theater: Charlie Chaplin in „De immi grant". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken wei-kdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 6 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. MAANDAG 7 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. Water-skiloopen is een geliefkoosde sport aan de Californische kus VAN DE WEEK A. H. Bcels. De heer A. H. Beels over motorrijden. Onder de jongeren, die de motorsport in al haar geledingen beoefenen, heeft de heer A. H. Becls zich in de laatste paar jaar een vooraan staande plaats veroverd. Daar de motorraces te Zandvoort Zaterdag plaats hebben, zijn we met hem eens een praatje gaan maken en daarbij bleek ons, dat hij niet alleen van de techniek van den motor een stu die heeft gemaakt, doch dat hij zoowel in ter reinrittèn als in wegwedstrijden zijn mannetje staat. Wij laten hem hier aan het woord „Er is natuurlijk een groot verschil tusschen wegwedstrijden en terreinritten; deze laatste v/orden nu veelvuldig uitgeschreven, doch onge veer zeven jaar geleden waren ze nog niet erg populair, in dien tijd was Van Kooten daarin de groote man. De terreinen, waarop deze ritten worden gehouden, ver- schillen in hooge mate van elkaar; soms rijdt men door weiland, over slechte wegen of door een droge sloot, dan weer over heidegrond, op een boschpad, door zandkuilen of tegen een mulle zandhelling op. Doch steeds stuit men op groote moeilijkheden in s het ongelijke parcours I en de motor moet dus steeds een hoog aantal toeren maken. De ma chine moet goed be stuurbaar zijn, want dergelijke i-ïtten eischen zeer veel van de kracht en het uithoudingsvei-mogen en vooral van de handen van den rijder. Routine speelt een groote rol; dikwijls heb ik minder ervaren rijders ge zien, die te snel van start gingen en die ik na een vijftal ronden inhaalde, doordat zij volkomen uitgeput wai'en van de groote inspanning. Ter- reïnrijden is een moeilijke kunst, men moet er niet met een te zware machine aan deelnemen. Meestal rijdt men op de tweede of derde ver snelling, soms zelfs op de eerste, doch de mo tor staat steeds open op volle toeren; de snelheid is echter niet zoo groot, dat hij een behoorlijke koeling krijgt. Een hoogere compressie is, zooals bij baan wedstrijden, niet noodig. Thans kan men motortjes kant en klaar voor den weg koopen en men behoeft er alleen een ander tandwiel voor grooter aantal toeren op te zetten om ze ge schikt voor terreinritten te maken. Om die reden het ais particulier kunnen mededingen op een gewonen motor vind ik het terreinrijden zoo prettig; het is mij in verschillende wedstrijden gelukt, een eersten prijs te winnen. „Deze terreinritten zijn meer open en sportie ver dan de wegwedstrijden, waarbij tegenwoor dig zelfs in de junïores-klasse de fabrieksma- chines de overhand en uiteraard een grooten voorsprong hebben. Terreinritten hebben om de twee weken plaats; daarentegen zijn in ons land drie wegwedstrijden, te Roermond, te Assen en nu voor de eerste maal te Zandvoort. „Zandvoort is een circuit, dat dichter bij een terreinparcours, dan bij het circuit van Assen staat, want het bevat slechts korte rechte stuk ken en veel bochten. Men moet dus over een zoogenaamde spi-intmachine beschikken, die snel optrekt en handelbaar is in de bochten. Juist op een dergelijk circuit komt de bekwaamheid van den rijder tot uiting (bochtenwerk). „Het is uitstekend geschikt voor motox-races, nu eenige bochten „vloeiend" gemaakt zijn en daardoor zal de gemiddelde snelheid van de motoren hooger zijn (ongeveer 109 a 110 kilo meter per uxu-dan van de automobielen, waar mede onlangs wedsti-ijden werden gehouden en waarbij de Europeesche wagens een vastere weg- ligging vertoonden dan de Amerikaansche. „Ik hoop, dat men dit circuit laat, zooals het thans is en dat men er geen lange rechte stuk ken in gaat maken, want in den bestaanden toe stand hebben ook de betrekkelijk weinig echte amateui-s onder de deelnemers een kans op een goed resultaat. „Er zullen verscheidene Nederlandsche rijders aan den start komen, die met de beste b uiten- landsche renners kunnen worden gelijk gesteld: alleen beschikken zij natuurlijk niet over de- zelfde speciaal geconstrueerde en opgevoerde machines. Toch zijn er enkele fabrieksmachines beschikbaar gesteld. „De topsnelheid op dit circuit zal lager zijn dan te Assen en er zal dus moeten worden afgewacht of de te houden races het groote publiek zullen kunnen trekken. Dit wil gaarne sensatie mee maken en daaraan zal het niet ontbi-eken op dit moeilijke, bochtige parcoux-s, dat gelijk te stellen is met dat van Roex-mond". VOETBAL Jaarverslag K. N. V. B. Verschenen is het jaarverslag over 1938/'39 an den K. N. V. B., samengesteld door den heer A. Staal, secretaris-penningmeester van dien bond, waaraan we het volgende ontleenen: Het aantal leden van den bond is van. 77469 van verleden jaar, thans gestegen tot 79107, het aantal toegetreden vereenigingen steeg van 692 ':ot 621, het aantal elftallen in de competitie ;teeg van 949 tot 980. Het neutrale voetbal onder leiding van den K. N. V. B. en de erkende of indirect erkende bonden, bevat 1714 vereenigingen met 6495 elf taffen, 785 competitie-afdeelingen en 129950 le den. Verleden jaar waren die cijfers resp. 1803, 6757, 811 en 127989, zoodat er over het geheel ge nomen, toch weer een vooruitgang valt vast te stellen. Voor liefdadige doeleinden werd een bedrag van f 22.596.15 bijeen gebracht, tegen verleden jaar f 14.000. Het aantal strafzaken is helaas schrikbarend hoog gewox-den. Er wex-den niet minder dan 1019 straffen opgelegd tegen 696 in het vorige sei zoen. In totaal werden er 2196 maanden schoi*- sing opgelegd en schorsing voor 1156 wedstrij den. Uit de gegevens blijkt, dat er op elke 198 ipelers één werd gestraft en dat, evenals in het •ox-ig seizoen, elke 12 wedstrijden één strafzaak met zich brachten. Er was één niet met name genoemde vereeni- ging, die het treurige record bezit: tegen haar werden niet minder dan 26 straffen uitgesproken. Het vereenigingsjaar sluit met een nadeelig saldo van ruim f 7000, waai'bij ook het voordee- lig saldo van het vorig seizoen van bijna f 11.000 is inbegrepen. Het niet doorgaan van den wed strijd tegen Duitschland zal den K. N. V. B. zeker wel f 50.900 hebben gekost. Er wex-den bovendien 3 uitwedstrijden gespeeld, die groote kosten met zich brachten. De internationale wedstx-ijden heb ben dan ook slechts f 40.517 opgelevex-d tegen f 92.769 in het vorig seizoen. Aan contributie werd ontvangen bijna f 33.000, aan „heffing" ruim f 23.000, aan intrest bijna f 7000, aan aandeel in kampioens- en seriewed strijden ruim f 12.000 en uit de interlandwedstrij- den ruim f 40.000. De totale ontvangsten beliepen ruim f 143.000 Aan algemeene onkosten wex~d uitgegeven f 30.521. De in Mei 1937 te Rotterdam gehouden wed strijd NederlandBelgië gaf een bruto-ontvangst van f 132.205.83, die van Nederland tegen België in April van dit jaar te Amsterdam gaf brute f 115.078.80; die te Rotterdam leverde netto f 57.650.17 op, die te Amsterdam f 41.897.82. Het dikke boek bevat verder de gebruikelijka verslagen en de volledige ranglijsten. ZWEMMEN WORDT DE VLINDERSLAG VERBODEN? Het bestuur van de F. I. N. A (Fédération In ternationale de Natation Amateur) is te Doetin- chem bijeengekomen. De leden var het bestuur gevoelen steeds minder voor den vlinderslag; men stelt zich voor op het congres te Helsinki in 1940 een definitief besluit over deze matex-ie ta nemen. Alleen Amerika schijnt er nog op gesteld te zijn, dezen slag te behouden. Men mag aannemen, dat het congres te Hel sinki een besluit zal nemen, waarbij men terug keert naar den gewonen schoolslag, zoodat de vlinderslag niet meer zal worden toegestaan. Tij dens de Olympische wedstrijden zal men echter nog den vlinderslag kunnen zwemmen. ROEIEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE LUIK Aan de internationale rociwedstrijden, welke op 5 en 6 Augustus te Luik worden geliouden, wordt ook van Nederlandsche zijde deelgenomen. De Nedex-landsche Roeibond heeft ploegen van Triton voor de nummers achtriemsgieken en vier met stuurman, ploegen van Willem III voor de nummers double scull en twee met stuurman en den skiffeur Max-res van De Laak aangewezen, om ons land op de wedstx-ijden te vertegenwoor digen. CRICKET IN ENGELAND. INNINGSOVERWINNING VAN SOMERSET OP WEST-INDIë. De zware regenval in Engeland blijft aan houden. De tweede dag van NottsSussex. Essex—Kent en natuurlijk Lancashire—'War wickshire te Manchester ging geheel ver loren en in drie van de vier overige wedstrij den kwam van spelen ook al heel weinig. Toch valt er nog een verrassend resultaat te vermelden. Somerset versloeg n.l. de West- Indiërs met niet minder dan een innings en 72 runs. De toeristen scoorden in de eerste innings op Andrews en Wellard slechts 84. (hun laagste totaal van den toer) waarvan J. Stollmeyer er 45 not cut had. Somerset nam een flinken voorsprong door 345 te maken. De captain R. J. O. Meyer gaf met een fraaie 78 het goede voorbeeld. In de tweede innings kwamen de West-Indiërs niet verder dan tot 189; toen was het Hazell die 474 nam. Yorkshire 234, behield tegen glamorgan 194. door goed bowlen van Robinson de leiding op de eerste innings, doch zal geen kans ziexx om te winnen, zoodat Middlesex zonder te spelen de leiding kan heroveren. Wegens regen moest de strijd gestaakt worden; hetzelfde was het geval bij Derby shire 121 en 1202 tegen Gloustershlre en, Hampshire 301 tegen Surrey 107—4. WATERPOLO. INTERNATIONAL WATERPOLO BOARD BIJEEN De International Waterpolo Board is te Doe- tinchem onder vooi'zittex-schap van onzen land genoot den heer J. de Vi-ies bijeengekomen. En kele belangrijke besluiten werden genomen. In de toekomst zal opzettelijke tijdverspilling ge straft worden met een zware straf, zoodat de speler, die deze overtreding begaat, uit het wa ter kan worden gestuurd. Voorts zal bij een over treding van den eenen speler tegenover een an der een vrije worp worden toegekend, waaruit direct gescoord mag worden. Deze belangi-ijke wijzigingen in de regels voor het watex-polo zullen 1 Januari 1942 van kracht worden en geldig zijn tot 31 December 1945. Criminaliteit daalde in liet eerste kwartaal van 1939. Vooral economische misdrijven afgenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat na jarenlange stijging voor het eerst in 1938 daling van de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit intrad. Van de vier kwartalen van 1938" gaf alleen nog het eerste kwartaal een ongunstiger cijfer dan het overeenkomstige tijdsverloop van 1937. Uit de cijfers van het eerste kwartaal van 1939 blijkt, dat het beeld van het begin van dit jaar over het algemeen gunstig is. Terwijl het index cijfer van de veroordeelingen van alle mis- lrijven te zamen voor het eerste kwartaal van 1938 115 bedroeg, is het voor het ovex-eenkom- stige kwartaal van 1939 terugeloopen tot 100. Ook vergeleken met het jaarcijfer van 1938 (112) is er een belangrijk verschil in gunstigen zin. Voor alle strfbare feiten zijn de totaal- indexcijfers van het eerste kwartaal 1939 lager dan ixx 1938. Verreweg het sterkst daalde het cijfer voor de groep economische misdrijven, nl. van 181 tot 147. Heeft men hier met een toevallige vermindering van voorbij gaanden aard te doen? Of mag uit de cijfex*s worden afgeleid, dat de verbetering der economische omstandigheden, welke zich nog wel niet op alle gebied of in sterke mate voordeed maar toch hier en daar mex-kbaar was (o.a. door vex-mindering der werkloosheid), een heil- zamen invloed heeft gehad op de beweging der criminaliteit? Men doet voorzichtig eex-st de cijfers van de volgende kwartalen van 1939 af te wachten alvorerxs bepaalde conclusies uit het verloop der cijfers te trekken. Het cijfer betreffende de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag is zelfs nog iets lager f37) dan de reeds zoo bij zonder gunstige cijfers voor deze groep mis drijven in vorige perioden (le kwartaal 1938 39). Ook is een daling te constateex-en voor de groep misdrijven tegen de zeden (van 313 tot 302), doch deze teruggang stemt tot weinig voldoening bij vergelijking met de cijfers van de jax-en 1938 en 1937 en met het cijfer der basisjaren 1911 t.m. 1913 100). Voor ruw- heidsmisdrijven is het verhoudingscijfer 20 punten lager dan het vorige jaar .resn. 70 en 90). Buitengewoon laag is verder het cijfer van bedelarij, enz. (33). Voor de ressorten van alle gerechtshoven zijn de indexcijfers betreffende alle misdrijven tezamen voor het eerste kwartaal 1939 gunsti ger dan in 1938. Terwijl de cijfers betreffende de gerechtshoven 's-Hertogenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage ein Leeuwarden belangrijk te rugliepen, daalde het cijfer van Amsterdam (126) betrekkelijk weinig (5 punten).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7