afeewezm Pc t%is< hocm kei ^Ueifwdmdêc c-Hcm Fransch Amerikaansche démarche inzake Tientsin 2) oqh. Tokio beschuldigt Londen KORT VERHAAL TOKIO, 10 Augustus. (Reuter-A. N.P.) De Fransche zaakgelastigde heeft, naar verluidt, gisteren bij het Japansche ministerie van buitenland sche zaken stappen gedaan om er op te wijzen, dat Frankrijk met Engeland gemeenschappelijke belangen heeft bij de financieele vraagstukken te Tientsin, welke betrekking hebben op den Chi- neeschen dollar en de zilvervoorraden in de Britsche concessie. De zaakgelastigde heeft, naar ver klaard wordt, de Japansche regeering verzocht, deze- gemeenschap van be langen te erkennen.. Voorts meent men te weten, dat de Amerikaansche zaakgelastigde reeds Dinsdag soortgelijke stappen heeft on dernomen. Naar de ,Asahi Sjimboen" meldt, heeft het ministerie van buitenland- sche zaken deze Fransche en Ameri kaansche vertoogen, als zijnde „onrede lijk", van de hand gewezen en ver klaard, vastbesloten te zijn, evenals tot dusver, alleen met Engeland te on derhandelen. onderhandelingen te remmen. Graigie bij Ka to. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat op de gemeenschappelijke conferentie van de ministeriën van buitenlandsche zaken en oorlog besloten is tot een krachtig vertoog bij de Britsche regeering tegen haar politiek van „welbewuste vertraging der besprekin gen te Tokio". Kato, de voornaamste Japansche onder handelaar, heeft den Britschen ambassadeur, Craigie, tot een onderhoud uitgenoodigd en, naar verluidt, er tegen geprotesteerd, dat Craigie de besprekingen vertraagt met het motief, dat, hangende het overleg met derde mogendheden, geen instructies uit Londen zijn aangekomen. Kato verzette zich verder krachtig tegen het Britsche voorstel tot het sluiten van een afzonderlijke overeenkomst betreffende het politievraagstuk te Tientsin, die geen regeling der economische vraag stukken zou inhouden. Kato betoogde, aldus nog steeds Domei, dat Engeland en Japan de politie- zoowel als de economische vraag stukken, kunnen regelen en herhaalde, dat de Japansche regeering tegen interventie van een derde mogendheid gekant is. Onderhandelaars te Tientsin dreigen met vertrek. Inmiddels hebben de vertegenwoordigers der Japansche militaire autoriteiten te Tientsin, die reeds langer dan een maand te Tokio verblijven, medegedeeld, dat zij naar Tientsin zullen terugkeeren, tenzij de be sprekingen binnen twee dagen hervat wor den. Otto van Habsburg naar Londen. Plannen tot herstel der monarchie in Hongarije? LONDEN, 10 Augustus (A.N.P.) Otto van Habsburg zal dezer dagen een bezoek aan Londen brengen, meldt de „Daily Herald". Het Foreign Office heeft tegen zijn bezoek geen bezwaar gemaakt. Hij zou voornemens zijn aan gezaghebbende kringen zijn plannen voor te leggen, welke neerkomen op een herstel der monarchie in Hongarije. Otto is van meening, dat Hongarije evenals Oostenrijk, veroordeeld is tot een nazi-cverheersching, indien het geen grootsch opgezet verzet kan bieden. Zijn aanhangers hopen den regent Horthy gunstig voor het plan te kunnen stemmen en gelooven, dat de steun van Engeland hen in staat zou stellen het uit te voeren voor het te laat is. Richt Duitsehland de aandacht op Hongarije? LONDEN. 10 Augustus. Op dit oogenblik, nu de aandacht voortdurend op Dantzig ge vestigd wordt, een aandacht die vooral door de wijze waarop Duitsehland deze aangelegenheid behandelt, in spanning wordt gehouden, begint bij een aantal diplomatieke personen de over tuiging post te vatten, dat wel eens juist niet Dantzig het brandpunt van een volgende crisis kan zijn. In die kringen meent men, dat Hitier de kwestie-Dantzig „warm houdt" doch in wer kelijkheid zich voorbereidt op een andere „zet" en wel in Hongarije of in Joego-Slavië. Men wijst er op, dat Hitier persoonlijk een antipathie moet koesteren tegen Horthy en een politiek bezwaar tegen Teleki na de oneenig- heid over Hitler's voorgesteld bezoek aan Boe dapest en na de maatregelen tegen de Nazi's in Hongarije. Uit Londen wordt vernomen dat de Poolsche gezant aldaar heden een be zoek heeft gebracht aan Lord Halifax en de aandacht heeft gevestigd op het geen hij noemde „de steeds dreigender wordende houding van Duitsehland, dat een gevaarlijke ontplooiing van zijn militaire wapen ontplooit op gevaarlijk dichten afstand van Polen". Men hecht aan het feit dat de ge zant zich per vliegtuig naar Londen be geven heeft om Lord Halifax te spre ken, groote waarde. (United Press) Dr. Colijii gaat reizen maken. Amerika, Japan, China en Ned.-Indië. 's-GRAVENHAGE, 10 Augustus. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr. Colijn om tegen het eind van September een reis te ondernemen -naar de Vereenigde Staten, Japan, China en Ned.-Indië. Mevrouw Colijn zal haar echtgenoot op deze reis vergezellen. Tijdig voor den aanvang der verkiezings campagne voor 1941 hoopt dr. Colijn weer in Nederland terug te zijn. JHR. A. D. LAMAN TRIP BENOEMD TOT HOFMAARSCHALK. 's-GRAVENHAGE, 10 Augustus. Het heeft H.M. de Koningin behaagd den luitenant kolonel, commandant der Sde divisie der ko ninklijke marechaussee te Arnhem, jhr. A. D. Laman Trip met ingang van 1 September 1939 te benoemen tot Hoogstderzelver kamerheer in buitengewonen dienst en tot hofmaarschalk. Te midden van eeuwenoud geboomte wordt op het buiten „Wildhoef" te Bloemen- daal een Protestantsch Rusthuis gebouwd, bestemd voor diegenen, voor wie de dagelijks wederkeerende taak om het huishouden te-verzorgen te zwaar valt en voor hen, die eenzaam in het leven staan. Het gebouw zal 87 appartementen bevatten en in den zomer van 1940 worden geopend. Hoewel men nauwelijks met den bouw is begonnen, bestaat er nu reeds voor deze belangrijke stichting groote belangstelling. Politieke besprekingen te Salzburg. Een onderhoud Von RibbentropCiano. BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.-A.N.P.) De ministers van Buitenlandsche Zaken van Duitsehland en Italië, rep. Von Rib bentrop en graaf Ciano, zullen dezer dagen elkander in Salzburg ontmoeten, om tezamen de vraagstukken der ge meenschappelijke politiek der beide verbonden landen te onderzoeken. Dr. F. Mannheimer overleden. AMSTERDAM, 10 Aug. In den afgeloopen nacht is de bekende bankier, dr. F. Mannhei mer, beheerend vennoot van de commandi taire vennootschap Mendelssohn en Co. te Am sterdam overleden. De Vesuvius werkt. Geen onmiddellijk gevaar. NAPELS, 10 Augustus (Havas). De Vesu vius vertoont een groote activiteit. Aan den onderkant van den erüptiekegel heeft zich een nieuwe krateropening gevormd, waaruit onder zwaar gerommel de lava stroomt. Er schijnt geen onmiddellijk gevaar te bestaan, doch niettemin is de bevolking weinig gerust. Engelsehe militaire luchtmacht in dienst van het postvervoer? LONDEN, 9 Augustus. De Engelsehe re geering heeft een voorstel in overweging ge nomen om Imperial Airways tijdelijk vergun ning te verleenen voor het vervoer der post gebruik te maken van machines der Rc.yal Air Force, bemand met legerpiloten: Mocht zulk een vergunning verleend wor den, dan zou hiermede geen precedent ge schapen worden, daar in December jongst leden de R.A.F. reeds Kerstpost vervoerde. Ook beschouwt men zulk een dienst als waar devolle oefening voor de leden der lucht macht, die op deze wijze vertrouwd zullen raken met de routen van het keizerrijd. (United Press). Poging tot vergiftiging. Tegen onderwijzeres vier maanden gevangenisstraf geëischt. GRONINGEN, 10 Augustus. De vacantie- kamer van de rechtbank alhier behandelde vandaag met gesloten deuren de zaak tegen de 2-9-jarige onderwijzeres H. B. uit Dalen, thans gedetineerd, wegens poging tot moord. Omstreks half Mei heeft zij mej. F. Kooi- straDinkela te Groningen een postpakketje gezonden, inhoudende met loodacetaat be strooide bonbons. Er was een briefje bij het geschenk, waarin de verzekering werd ge geven, dat mejuffrouw K., wanneer zij deze chocolade had geproefd, nooit meer andere zou wenschen. Zoowel mej. K. als haar echtgenoot hebben de bonbons geproefd. Omdat er een bitteren smaak aan zat, spuwden zij de bon bons weer uit. Verdachte is indertijd te Wijhe, toen zij al daar onderwijzeres was, bij de familie K. in de kost geweest. Na een ruzie, welke een proces-verbaal tegen har wegens mishande ling en huisvredebreuk tengevolge had, is zij bij haar weggegaan, maar ook nadat de fa milie K. naar Groningen was verhuisd, heeft zij het echtpaar nog herhaaldelijk lastig ge vallen. De eisch luidde vier maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechte nis en terbeschikkingstelling van de regeering Uitspraak over veertien dagen. Geheimzinnige diefstallen door J. P. BALJé. KWESTIES van zuiver zakelijken aard hielden mij al een week of drie aan de Rivièra bezig. Nu behoeft het geen betoog, dat de Rivièra wel een bij uit stek aantrekkelijk oord is, om door zaken te worden bezig gehouden, maar er was zoo'n zonderling, onbestemd gevoel in me, dat mij waarschuwde voor een onaangename dreiging. Ik kon dat gevoel niet van me afzetten, het was ondefinieerbaar, maar niettemin perma nent aanwezig en ik werd er zelfs een tikje gejaagd en onzeker door. Zelfs tijdens de heerlijkste autorit langs de Grande Cornielie, of het verfrisschende bad in de prachtige Baie des Anges liet dat gevaarsgevoel mij niet met rust. Het is niet onmogelijk, dat de sensatiekran ten met hun dagelijksche enorme koppen, de voornaamste oorzaak waren. Zelfs de politieke spanningen en verwikkelingen verdwenen in dien tijd naar een binnenpagina, de Duitsche agressie- of de Engelsehe omsingelingspolitiek werden tijdelijk verdrongen door de groote koppen over de „Brutale Rivièra-diefstallen". De krantjes overdreven m.i. schromelijk, door aan die onnoozele hoteldiefstalletjes zoo'n be langrijke plaats in te ruimen. De menschen werden er maar angstig door, in de hotels keek men elkaar met scheeve oogen aan. er ontstond een sfeer van onrust en geladenheid door, en het is dus alleszins verklaarbaar, dat de algemeene onrust ook op mij oversloeg. De twee in ons hotel gepleegde diefstallen hadden er niet toe bijgedragen, de gasten rus tiger te stemmen! Vijf dagen geleden was de zeer kostbare armband van Miss Tupper spoorloos verdwenen en deze dame had een verschrikkelijk kabaal gemaakt. Ik verdacht haar ervan, dat ze gerust een honderdtal van die dingen had kunnen kwijtraken, zonder dat haar financieele positie al te erg geschokt werd, maar ze deed alsof ze niets meer over hield. Ik had zelfs een beetje te doen met den hoteleigenaar die aan het spervuur van haar verwijten blootstond. Hij probeerde de zaak zooveel mogelijk te sussen, maar toen een paar dagen daarna de schattige Prudence Walker, de lieveling van alle hotelgasten, eveneens bestolen bleek te zijn, was de ver ontwaardiging vrijwel algemeen. De gasten begonnen elkaar bepaald wantrouwend aan te zien en op eikaars gewoonten te letten. Een uiterst onaangename situatie! De sfeer die in het hotel hing werd steeds slechter. Eén mannetje was er. dat ik scherp iiv de gaten hield. Van het begin af had ik hem niet ver trouwd, en als ik hem daar zoo in z'n hoekje zag zitten, stilletjes over zijn eten gebogen, nooit sprekend, vrijwel nooit opkijkend, alleen zoo nu en dan eens een glurenden blik door de zaal werpend, wantrouwde ik hem steeds meer. Ik besloot dan ook, hem speciaal in het oog te houden. Als bij intuïtie voelde ik, dat er met hem iets niet in orde was en dat ik voor dat gluiperige mannetje op mijn qui-vive moest zijn. Het bevreemdde mij, dat de andere gasten dat niet eveneens merkten. Ik zag dat ieder een hem gewoon groette als men langs zijn tafeltje liep en toen ik op een middag La Belle Zélandaise, waar ik gegeten had, uit stapte, zag ik het kereltje-zoowaar met dien jovialen, prettigen Amerikaan Mr. Percy H. Bollington uit Kansas City, en ze hadden sa men uitbundig plezier. Ik hoorde Bollington het Fransch weer afschuwelijk radbraken, zijn gulle lach schalde over de Place Masséna. Daarnaast klonk het krakerig, magere en kille lachje van het oude mannetje met zijn scher pe, loerende oogjes, die, hetzij hier vermeld, heel gewoontjes Pierre Blanc heette. Een naam, die sterk aan een „schuilnaam" deed denken. Hoe was het mogelijk, dat Percy h ton zich met zoo'n verdacht mannetie ophouden? Bollington was werkelijk eiÓ aardige kerel, die over een bom duiten te beschikken en het er in Nice eens flfoiN nam. Een avond, toen ik niets om ha- waren we samen eens een keer uit e het scheelde een haar, of ik was "intern spirits^thuisgekomen. Ik vergeet mij nooit z zeer, dat zooiets me overkomt, 'eryhi ioolt v maar avond was ik er niet ver van af. Met Vpt Bollington was het heel erg gesteld en si- de grootste moeite om hem zonder' al t opzien te baren in zijn kamer te krijs»* - zou hem toch eens waarschuwen voor neer" Pierre Blanc, Bollington was een te aardige kerel, om hem er met dat netje in te laten loopenAan den kanthij moest het eigenlijk zelf' kon mijnerzijds op bemoeizucht lijkenT had geen zin, daarvan te worden - E Intusschen brachten de kranten eiken geweldige artikelen over de geheim??* diefstallenreeks en er werd op fant&ti wijze met nullen gegoocheld, als de cijfer? gestolen sommen werden gepubliceerd het was maar goed, dat er ook nog iets té'" melden viel over Hitler, Mussolini, het blok en de „as", en dat ook de sportkolorn hun plaats opeischten, anders zou de T' krant volgestaan hebben van het schandaal. En dan was iedereen nó» onS'-' ger geworden. Door mijn somber voorgevoel hadden mi- zenuwen ook een klap gekregen en ik er zelfs een oogenblik over, nu maar eens poosje vacantie te nemen en mijn zaken delijk op hun beloop te laten. Ik zat eron?' terras aan de Avenue de la Victoire juist n-? te denken, toen een incidentje zich vlak m mij afspeelde. Iemand kreeg woorden met'?? politie-agent en tot overmaat fan ramnta hij zijn carte d'identité niet toonen. Met J: gevoel van plotselinge onrust voelde ik in J? binnenzak en ik schrok. Ik had waaraf mijn pas vergeten. Wat een narigheden T; kan veroorzaken zag ik hier voor me; de n* werd opgebracht. Hoe kon ik zoo dom zijn? Als ik van ml tuum veranderde, lette ik er speciaal op ik mijn zakken leeghaalde en nu had ik J' pas vergeten. Als een bliksemstraal schoot t- door mijn hoofd, dat ik Pierre Blanc tenni ste vóór mij had zien weggaan. Want stelt voor dat hij juist nu Ik betaalde vlug en als de wind sm de Avenue de la Victoire af. Een felle om- dreef mij verder. Ik wou zoo vlug mogelijk o- mijn kamer zijn, zekerheid hebben dat er nie*' gestolen was. Dat voorgevoel van me..,, tii wilde me geen seconde loslaten! Mijn beenen trilden, toen ik de trap oph?\ de. Haastig stiet ik de deur van mijn open en Percy H. Bollington uit Kansas City mij zijn gezicht toe! De rondborstige Amèr kaan! Hijhij was het dus! Ezel die was. om Pierre Blanc te verdenken! Ik stond daar met stomheid geslagen. Pe» H. Bollington grijnsde en zijn parabelle wees in mijn richting. „Je komt een beetje te vroeg, vriend, maat het hindert niet zoo erg. ik heb al gezien, dit je pas valsch is. Ik weet overigens genoeg!" Alle energie scheen uit me weg te loonei. Ik had het geweten, gevoelder drelgds gevaar! Die laatste diefstal had de deur dicht gedaan. Ik had wijzer moeten zijn en niét meer de juweelen van Prudence Walker i ten stelen, ik had de plaat moeten pot zoodra ik die kostbare platina-armband Miss Tupper te pakken had. Nu was ik „gloeiend bij"! „Vnlg me maar naar het bureau!" zei ling** i en zijn Fransch had geen spoor méér van Amerikaansch accent! Zoo'n (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). 19. Nu het tentje in elkaar gezet. Rob, die ook altijd met masten van het schip had moeten omgaan, was er erg handig in, maar Henkie, och, hij liet weer net zooveel boomen vallen als hij er in den grond zette. En kwaad, dat hij zich telkens maakte Rob had er de grootste pret van, en na een paar uren hadden ze het hutje voor de aapjes gereed. 20. Zoo heel gezellig zaten ze daar te praten, toen er ineens iets gebeurde, wat de jongens allebei achterover deed tuimelen. De heele tent begon te loopen. De apen hadden, sterk als ze waren, het tentje losgerukt en daar liep het holderdebolder over heuvels en grasvelden, alsof het daar speciaal voor was gemaakt. En in de verte schreeuwden de apen en lieten Henkie en Rob in alle onrust achter. Wat zou er nu gebeuren? 21. „Kijk eens," zei Robje, met een vergenoegd gezi „ik geloof, dat we hier te doen hebben met een groot brok lava, dat uit een vuurspuwenden berg is gevallen." „Zeg, je moet geen grapjes maken," viel Henkie veront waardigd uit. „Als dat waar is, dan zullen we dit brok op het schip laden en als we dan in de beschaafde wereld terug zijn, zien we het kwijt te worden aan een museum." En om precies te weten te komen, wat ze hier gevonden hadden, begonnen ze den bol heel voorzichtig t« betasten. 22. Er kwam leven in. Ja hoor, de bol begon zich te bewegen. Eerst met korte rukjes, toen ging hij nog meer de hoogte in en per slot van rekening begon hij voort te rollen. Henkie en Robje vonden dat geen goed teeken. Ze gingen al een beetje op een afstand staan om uit den weg te zijn, als er iets gebeurde. En daar kwam het. Een oorverdoovend gebruil. Een groote, dikke kop, een l paar dikke, vette pooten. Het was een nijlpaard, dat ze uit zijn slaap gehaald hadden Wat moesten ze begin nen? Henkie keek Robje aan, allebei waren ze wit als krijt. En Henk, die het eerste zijn verstand terug kreeg, kroop boven op het dier. 23. Het nijlpaard scheen van Henkie te houden. Henkie aaide het over zijn rug, noemde hem „mijn lief nijl- paardje" en alsof het beest dat begreep, keek het naar Robje, die met een leelijk benauwd gezicht alles stond gade te slaan. Het leek wel, of Henkie het nijlpaardje wilde houden. Hij kroop onder het dier door en betastte het van alle kanten. En Robje. die heel zachtjes tegen Henkie vertelde, dat het dier een krijgslist bedacht om hen allebei naar binnen te slikken, keek alvast uit, waar hij naar toe zou kunnen vluchten, 24. Toen ze zoo een tijdje hadden gespeeld, stelde Robje voor om naar huis te gaan. Het dier tippelde heel ge moedelijk achter hen aan. In een oogenblik had ie al de beschuiten, die er nog waren, naar binnen gewerkt. En hij scheen nog meer honger te hebben. Rob had een ide*. Hij ging naar den boom toe, waar de noten aan groeide* en bood het nijlpaard zoo'n groote noot aan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6