Avontuur in Venezuela Te Nijmegen had Donderdag op het binnenplein der Prins Hendrik-kazerne de beëediging plaats van 45 bij het Kon. Ned. Indisch Leger nieuw benoemde tweede luitenants. Overzicht „Krijgsverrichting" in landelijke entourage tijdens de oefeningen van het 1ste regiment wielrijders in Noord Brabant Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, wordt bij zijn aan komst ten paleize Soestdijk voor de beëdiging van het nieuwe kabinet door H. M. de Koningin verwelkomd door kap. W. Romswinckel Op zijn reis door Zuid Frankrijk bracht De Monzie, de Fransche minister van Openbare Werken, een bezoek aan de kleine republiek Andorra. De minister (met hoed) voor het raam van stadhuis Vier Hollandsche jongens zullen door bemiddeling van de Nationale Vereeniging -Het zeilend Schoolschip" met de „Abraham Rijdberg" een tocht van Zweden naar Australië medemaken. Het viertal vertrok Donderdag met de „Ransdorp" naar Stockholm Meer dan veertien dagen vertoefden de gebroeders Moody te Springfield (Illinois) in de lucht bij de verbetering van het wereld duurrecord voor lichte vliegtuigen Het laatste blik benzine wordt vanuit een op het vliegveld rijdende auto aan boord van het vliegtuig geheschen kort voor het einde der vlucht Eindelijk zullen twee van de vier wrakke bruggen te Pekela in den Provincialen verkeersweg Stads kanaal—Winschoten door nieuwe vervangen wor den. Dat het hoog tijd wordt bewijst bovenstaand voor zich zelf sprekend plaatje Na hun beëediging ten paleize Soestdijk door H. M. de Ko ningin poseerden de nieuwe ministers van het kabinet De Geer voor de fotografen FEUILLETON Maar het Amerikaanscb van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 25) Het was duidelijk dat dit het andere uiteinde van de tunnel was. Maar toen zij zagen hoe onwrikbaar deze geblokkeerd was, ontzonk het tweetal den moed. Generaal Rojas was opgestaan en be schutte met de hand zijn oogen tegen het on gewone licht der lantarens. Ik heb de vrijheid genomen u te komen storen, zei Vicente, omdat deze twee heeren belang stelden in de geschiedenis van het fort! Generaal Rojas boog ernstig en maakte een gebaar in de richting van den bewaarder, als om te verklaren waarom hij het woord niet tot hen richtte. Dit deel van het fort begon Vicente haastig, is heel oud. Het werd gebouwd in de zestiende eeuw en deze ruimte was, geloof ik. oorspronkelijk de eetzaal. Ze wordt nu ge bruikt voor de belangrijkste politieke ge vangenen. Er heerschte even een verlegen stilte; toen verbrak Roddy die met een korten, smadeüj- ken lach. U bedoelt verraders, hoonde hij. Generaal Rojas schokte overeind, alsof Rod dy hem geslagenhad. De jonge dokter wendde zich met een verontwaardigden uitroep tot den Amerikaan. U moet u beter beheerschen, zei hij be straffend. Hoewel Roddy Peter had gewaarschuwd dat hij met een vooropgezette bedoeling Gene raal Rojas misschien zou beleedigen, vond hij deze grofheid tegen een hulpeloozen ouden man toch buitengewoon ergerlijk. Hij voelde zich rood worden van ergernis. Maar de be waarder was vergenoegd en grinnikte goed keurend. Roddy-zelf scheen niet in het minst gegeneerd. Ik heb geen medelijden met zulke men- schen, ging hij onverstoorbaar en heftig voort. Een moordenaar neemt alleen maar het leven van een mensch, maar een verrader neemt het leven van zijn vaderland. In de Ver- eenigde Staten maken we korte metten met verraders. Daar hangen we ze op. Met een boos gezicht wendde Roddy zich naar Peter, alsof die hem tegengesproken had. Het is zoo. Dat weet je immers wel. Het staat in de grondwet, riep hij met stemver heffing. Het staat op bladzijde vier en vijftig, paragraaf vier van de Consitutie van de Ver- eenigde Staten. Hoofdstuk „Straffen voor Verraders". Bladzijde vier en vijftig, para graaf vier. Daarop wendde hij zich, schijnbaar vol be rouw over zijn heftigheid, tot den dokter. Neemt u mij niet kwalijk. Ik ben werke lijk te ver gegaan Maar zulke mannen vind ik verschrikkelijk. Dan moet u hun gezelschap maar liever vermijden, zei de toegesprokene sarcastisch, Hij beduidde de Amerikanen met een ge ïrriteerd gebaar dat ze naar de gang moesten gaan en daarop ging hij met een beteutert ge zicht op den gevangene toe. Het- spijt me ontzettend. Generaal, dat ik u aan iets dergelijks heb blootgesteld Maar Generaal Rojas gaf geen antwoord Vicente bemerkte tot zijn grooten schrik dat het incident den ouden man nog erger had geschokt dan hij gevreesd had. De Generaal zat in zijn stoel weggedoken als iemand, wiens krachten plotseling verlamd zijn. Zijn bloede- looze, magere handen lagen trillend op de ta fel. Groote tranen rolden over zijn bleek ge zicht. In de twee jaren dat de jonge dokter zijn patiënt kende, had hij nog nooit zoo'n vreemden, onnatuurlijken glans in diens oogen gezien als nu. Voor den medicus was het een bewijs dat het einde nog dichterbij was dan hij gedacht had. Het spijt me ontzettend, stamelde Vi cente. Generaal Rojas hief het hoofd op. Het is niets, riep hij uit. Wat beteekent één beleediging, één vernedering meer, als ik weet dat het einde nabij is. Hij verhief zijn stem nog meer; er was een ongewoonjeugdige, een krachtige en jubelen de klank in; het geluid drong door de deur tot in den versten hoek van de gang.. Wat doet het er allemaal toe, als ik weet, als ik zeker weet, dat het einde nabij is. Zijn hoofd zonk neer op de tafel en hij begroef zijn gezicht in zijn handen. Buiten in de donkere gang, greep Peter naar Roddy's band en klemde die in de zijne. Hoor je dat, fluisterde hij. Hij antwoordt je, Roddy! Roddy veegde met den achterkant van zijn hand langs zijn klam voorhoofd en lachte ze nuwachtig. Ja, antwoordde hij, hij heeft me begre pen. En nu moeten we het waar gaan ma ken! Toen dien middag de auto's en rijtuigen van de aristocratie van Porto Cabello langzaam over de Plaza reden ontmoette Roddy toevallig Mc. Kildric, die op een van de steenen banken zat en die de pantoffelparade der plaatselijke chic zat te bekijken met oogen. waaraan niets ontging Mc Kildric was het type van den self-made Amerikaan Hij kende zijn vak door en door was buitengewoon handig en had de gave om uitstekend met menschen om te kunnen gaan Hij had een groot, lenig figuur, een energiek gezicht en was een eind in de dertig. Onder het werk sprak hij alleen om een order te ge ven of een vraag te doen. Maar in zijn vrijen tijd ging hij met zijn asistenten en zijn werklieden om als een gemoedelijk democraat. Hij scheen een afschuw te hebben van alleen te zijn en hij werd zelden of nooit gezien zonder een van de jongere ingenieurs bij zich. Zij beschouwden hem als een cynicus en ze schreven zijn cynisme toe aan het feit dat „de baas" schuchtere pogingen had ge daan om zich op het huwelijkspad te bege ven en dat hij het pad als een vrouwenhater verlaten had. Officieel was hij Roddy's su perieur, maar het was iemand, die in dienst was van F. C. C. niet mogelijk te vergeten, dat Roddy de zoon van den vader was. Zelfs Mc. Kildric erkende dat op zijn manier en die manier bestond daarin dat hij in zijn vrijen tijd Roddy nooit uit zichzelf opzocht, maar altijd wachtte tot de zoon van den Machtige bij hem kwam. Een oogenblik stond Roddy Mc. Kildric strak aan te staren en ging toen met een resoluut gebaar, alsof hij alle aarzeling van zich af zette, naast hem zitten. Mc Kildrick, begon hij, ik wil je een onbe schaamde vraag doen, die je moraliteit en je karakter betreft, Mc. Kildric grinnikte goedkeurend. Het onderzoek wordt toegestaan, zei hij. Bij welken druk per vierkante centimeter vroeg Roddy, zou een jou toevertrouwd ge heim in staat zijn door de veiligsklep te ont snappen? Ik heb nog nooit, verklaarde de ingenieur een ongeluk van dat soort gehad. Prachtig, riep Roddy uit. Veronderstel dan eens dat ik tegen jou zei: Mc. Kildric, ik weet dat er ergens een schat begraven ligt. maar ik weet niet hoe ik er bij moet komen, en dat zou jij wél we ten .Als ik jou nou eens bij dien begraven schat bracht, zou je me dan als een handig ingenieur willen^vertellen, hoe ik hem uit moet graven en zou je dan kunnen vergeten dat je me raad had gegeven en dat je ooit van den schat had gehoord? Mc. Kildric peinsde eventjes na over dat gefingeerde geval. Toen vroeg hij droog: In welke bank ben je van plan in te bre ken? Roddy stond plotseling op. Ik zal het je laten zien, riep hij uit. Het was zoo duidelijk te zien dat Roddy dit zei, niettegenstaande hij inwendig nog aar- zeide, dat Mc. Kildrick hem goedhartig tegen hield. Vertel me maar liever niets, protesteeer de hij, waar jij spijt van zult hebben als je nuchter bent. Roddy schudde ontkennend het hoofd en niet voordat ze de buitenwijken en de laatste visschershut achter zich hadden en langs de kust liepen, begon hij weer over het doel van hun wandeling Plotseling zei hij: Ik heb je nog vergeten te zeggen, dat als vader ontdekt dat je me raad gegeven hebt, het waarschijnlijk je baantje zal kosten. Mc. Kildric bleef staan. Het is jammer, stemde hij toe, dat je vergeten hebt dat te zeggen, want gewoonlijk krijg ik een dikke cheque als ik technische adviezen geef. En wat nog erger is, vervolgde Roddy onverstoorbaar, als Alvarez er achter komt. ga je de gevangenis in. Dat pikante verhaal van je interesseert me uitermate, dat moet ik zeggen, zei Mc. Kil drick. Wat zal er nog meer met me gebeu ren? Maar natuurlijk, zei Roddy geruststellend, kan je ze vertellen dat je niet wist wat je deed. Als je me om te beginnen eens vertelde, wat we gaan doen? opperde de ingenieur. Van hier af was Roddy's antwoord, moet je op handen en voeten kruipen want anders zien ze je. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8