JiaM Amerika MKT AUTO EN TENT DOOR ZUID-AFRIKA. Zal Ciano bij Von Ribbentrop op matiging aandringen? inland dient statesten in Half Engeland in duisternis gehuld Door de Transkei naar Port Elizabeth. School in Kaapsch-Hollandschen stijl te Port Elizabeth. Door Dr. w. C. N. VAN DER SLEEN De Transkei, het land tusschen de Keirivier en de gi'ens val1 Natal, is een aaneenschake ling van reservaten voor inboorlingen, waar van Griqualand en Pondoland wel de be kendste zijn. Pondoland werd pas in 1894 bij de Kaapkolonie ingelijfd. Het is, zooals ik reeds schreef, een der beste, vruchtbaarste en regenrijkste gebieden van de Unie en het millioen inboorlingen, dat er leeft, verzorgt dan ook een heel behoorlijken wolexport. Toch zou het land veel meer kunnen opbrengen en men tracht verbetering te bereiken door land bouwonderwijs, wat echter ook weer langzaam gaat, daar slechts een 80.000 tal kinderen de scholen bezoekt. Maar ook dat wordt elk jaar beter. Jaarlijks trekt een 50.000-tal jongelui naar de mijnen in Johannesburg, waar ze meestal vier a zes maanden werken en dan natuurlijk met heel andere ideeën en een koffertje terugkomen. Wat niet wegneemt, dat de Transkei nog een der minst gecivili seerde deelen van de Unie is en er dus langs den weg nog menig leuk kiekje te maken valt van maisstampende meisjes, waterdragende vrouwen, mannen in kleurige dracht met een lange, zelf gesneden houten pijp in den mond en van schapen en koeien rond de aardige kralen, Zoo reist het prettig, niettegenstaan de de ook hier weer enorme afstanden, die dagen achtereen hetzelfde beeld geven, tot we de Kei-rivier passeeren en plotseling in een heel ander land verzeild schijnen. De hel lingen. die al uit de verte zwaar begroeid le ien, blijken vol te staan met euphorbia's, groote vijgencactussen, aloë's en doringstrui- ken, Het typische beeld dus van een dor en droog doornlandschap. En dat blijft zoo weer tientallen mijlen ver, tot voorbij East London en King Williams- town, eigenlijk tot Grahamstown voor ons ligt. Ondertusschen zijn we de Visch-rivier gepas seerd, die in het midden der vorige eeuw tien tallen jaren lang de grens van blanke be moeiing in Zuid-Afrika is geweest. En die blanke invloed is ook dadelijk merkbaar in het landschap, aan eucalyptus en vooral ook aan dennen, sparren en ceders. Dat geeft aan het terrein rond Grahamstown dadelijk weer een veel meer Europeesch cachet, waartoe de aardige bouw van het mooie stadje niet wei nig bijdraagt. Het fort, dat zoo lang middel punt is geweest van militaire macht in deze grensprovincies, is nog steeds als gevangenis in gebruik. Na Grahamstown volgen dan weer sinaasappelplantages en veeboerderijen. We züri echt weer in de Kaapkolonie gearriveerd, die al honderden jaren onder onzen invloed staat, waar geen kafferkraal of rondavel meer te vinden is, een land, dat er uitziet of het een blankenland zal willen worden. En zoo rijden we weer een langen dag, tot asphalt ons begroet ten teeken dat Port Elizabeth nadert. Wij komen nog net op tijd om op het gemeentehuis onze kampeervergunning te halen en slaan onze tent op in een mooi euca- lyptusboschje aan zee bij een kraan van de waterleiding en op korten afstand van toilet ten en dergelijke luxe dingen meer. Gauw een net pakje uit de koffers gedoken en 's avonds naar de bioscoop. Daar speelde Rembrandt. Er waren in het theater met 400 zitplaatsen zeventien menschen. Jammer. De film heeft goede kwaliteiten, maar geen pakkenden titel! Rijkdom van kleuren en vormen. En na de film kwam het mooiste voor ons! We hadden 's middags al gezien, dat de eb mooie rotspartijen deed bloot komen aan het strand. Nu 's avonds elf uur, stond de volle maan hoog aan den hemel en dus liep het tegen springvloed en was een extreem-lage eb te wachten oc-k. Even kijkend naar het zil veren maanlicht op de steeds bewogen water vlakte van den Indischen Oceaan, zag ik in eens, dat een breede strook zandstrand was drooggevallen, zoodat men droogvoets een paar rotspartijen voor de kust bereiken kon. Daar vandaan gezien, moest het maanlicht effect op zee nog veel mooier zijn. Gauw er op af in het onzekere, koude maanlicht. Flashlight mee voor de klauterpartij over de rotsen. En den eersten keer, dat. ik het licht aandoe, valt daar de felle lichtstraal precies op een prachtig-roode anemoon. Vuurrood, afstekend tegen donkerbruine rots, oplichtend als het ware in de duistere diepten. Diepten? Daar beweegt wat. Een groen met oranje ge vlekte krab brengt zich in veiligheid met haas tige, wat rukkerige bewegingen. Als je ook zulke stijve pooten hebt! Daar kruipt hij voort, half verborgen achter een plukje rood- wieren, tot het felle licht op een zijner oogen valt en hij zich met een sprong in de diepte stort, een halven meter lager en in den plan tengroei verdwijnt. Mijn licht speelt weer omhoog langs den rotswand. Daar, weer ane monen, drie bij elkaar. Een krab stuift er langs, trapt in een anemoon, die zich dadelijk sluit en dan langzaam haar bloemachtige kroon van dikke tentakels weer opent. Nu even de lamp stilhouden, daar glijdt een groote zeeslak voorbij in een donkergroen huis met oranje vlekken. Daar heb ik de prachtig kiriseerende schaal vanmiddag al van gevon den. Even oppakken.Jawel het is die aardige Turbosoort met een kalken huisdeur, die hij achter zich toetrekt, als hij in zijn huis ver dwijnt. Daar schuift er nog een langs den wand en daar zit een patella, zoo'n schaal- horen als Je op de piertjes van Domburg ook wel eens een keer vindt. Wat een rijkdom van kleuren en vormen toch, als de zee eens even toelaat er van te genieten en dat kan het al lermooist in de kleine waterpoelen, die tus schen de rotsen achter blijven bij lage eb. En het allerbest bij volle maan, die licht genoeg geeft om de rotsen te bereiken en je dan gelegenheid biedt om met een elec- trische lamp elk hoekje afzonderlijk sterk te belichten en het moois naar voren te brengen. Ik heb anemonen nooit zoo mooi gezien als dien avond in Port Elizabeth. En de zeeëgels, die een eindje verder in een rotsspleet zaten en de mooie vischjes die er rondzwommen en een zeester aan den wandel en ik weet niet wat al meer. Toch waren we de eenigen daar op die rots en ik vrees, dat maar zeer weinig Afri- kaanders deze bijzondere schoonheid van hun land weten te waardeeren. Gelukkig, dat Port Elizabeth, behalve zijn mooie strand, ook nog andere attracties heeft. Het is het middelpunt van de slangenbestrijding in Zuid-Afrika. Dat ts te zeggen! Ge leert er allereerst, dat lang niet elke slang gevaarlijk is en dat er veel meer verhalen dan doodelljke gevallen van slangenbeet zijn. Dat de meeste Afrikaanders nog nooit een mamba gezien hebben. En na deze geruststellende mede- deelingen volgt een pleidooi om toch alsje blieft de slangen te sparen, omdat zij zoo ver bazend nuttig zijn als de natuurlijke verdel gers van ratten en muizen. En helaas is het maar al te zeer gewoonte, elke slang, vaak onze beste vriend, dood te slaan. Dat moet allereerst veranderen, wil ooit een campagne tegen de werkelijk gevaarlijke slangen met succes worden gevoerd. Het slangeninstituut in Port Elizabeth brengt ook serum in den handel, dat de werking van den slangenbeet tegengaat en al menig menschenleven heeft gered. Een mooie, nuttige instelling dus! Vroolijk intermezzo. Port Elizabeth is een flinke stad met een behoorlijke haven, industriegebied enz. Maar de middag vindt ons weer op het strand, op de knieën rondkruipende tusschen sponzen en schelpen en hoornkoralen enzoovoort. Tot mijn oor aangenaam getroffen wordt door een juichend zingen. Ik kijk op. Maar dat is een Dalcroze klas! Die houdingeen lust om te zien! Hoewel, het figuurtjeom de waarheid te zeggen was de tonnage een beetje te groot. Ik schat zoo tegen de twee honderdvijftig pond. Van de voordanseres dan, er waren er ook nog iets zwaarder, maar vroolijk juichten ze allen, terwijl ze in reidans de duinen afkwamen waartegen hun huid nog donkerder afstak dan hun zwarte badpak ken. Waarschijnlijk de nationale damesbe diening van een of andere bar, die hier te water gelaten werd. Maar een plezier! En wat hebben we gelachen. En dikte is toch nooit Ieelijk, zelfs niet in badcostuum, als ze maar met opgewekten moed en vol vertrouwen in eigen aantrekkelijkheid gedragen wordt. Zoo leer je overal wat! Rond onze tenten geurt de eucalyptus en bloeit de mimosa, beelden van lente weelde en overvloed. Aan den grond kun je overal duidelijk zien, dat het geregend heeft en hard ook. Wij hebben er niets van gekregen; de bui is blijkbaar langs ons heen getrokken toen wij ergens in het bin nenland zaten, want Durban heeft een soort wolkbreuk gehad en kort nadat wij door Zoeloeland kwamen, heeft het er zóó regend, dat alle wegen een paar dagen lang onbruikbaar zijn geweest. Maar de Transkei is droog gebleven en het binnen land van Port Elizabeth ook. De courant meldt het eiken dag. Rond Uitenhage voor al, dat toch maar twintig mijl van de ha venstad ligt, is de droogte zóó erg, dat het vee haast geen melk meer geeft en van den oogst weinig terecht dreigt te komen. Maar de ergste berichten komen weer uit de Karroo, de groote vlakte, die ten Noor den der Zwarte bergen ligt, het noordelijk deel der Kaapkolonie, grenzende aan den Oranje-Vrijstaat. Dat is al van ouds be kend als een zeer droog gebied, maar nu is het de vijfde winter, dat het zoo goed als niet geregend heeft en daarmee is het lot van menigen boer bezegeld. Een jaar droogte is het niets, zeide mij een boer. Twee jaar maakt ook nog niet veel uit. Het derde jaar wordt het merkbaar aan verminderde levensvatbaarheid der Italië zou zich bezorgd maken over de Duitsche politiek PARIJS. 11 Augustus (Havas) Over het onderhoud, dat Ciano vandaag te Salzburg met Von Ribbentrop zal hebben, wordt uit Londen aan de „Matin' gemeld: „De twee ministers zullen de verschillende vraagstukken van den Internationalen toestand ce- spreken: Hongarije, Roemenië, Span je, Zuid-Tirol en vooral Dantzig en Polen. Wat het laatste punt betreft gelooft men dat Ciano bij zijn Duit- schen collega op matiging zal aan dringen". De „Jour" uit de meening. dat de be spreking te Salzburg van grooten invloed zal zijn op de ontwikkeling van het probleem- Dantzig en daarmede op de internationale spanning. Uit Berlijn wordt aan het „Journal" gemeld: „De meening dringt zich op. dat de Italianen ondanks hun trouw aan de as, zich bezorgd toonen over de gevolgen van een politiek, die kan leiden tot een oorlog, waarvan het Ita- liaansche volk het nut zonder twijfel niet zal inzien. De correspondent verklaart, ervan overtuigd te zijn, dat Von Ribbentrop tot taak heeft, de aarzeling van Italië te overwinnen. Dezelfde meening wordt ook geuit door den Berlijnschen correspondent van de „Ordre". Twee kinderen zeer ernstig gewond. Ongemerkt op ccn wagen geklommen. NIJMEGEN, 11 Augustus. Op den weg Nijme genArnhem onder Lent heeft Donderdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan twee kinderen het slachtoffer geworden zijn. De bode R. uit Eist moest te Nijmegen eenige pakjes afgeven. Intussehen waren de 7-jarige W. P. van der A. en diens 13-jarig zusje op den wagen geklommen en meegereden, zonder dat de bode het wist. Onderweg, nabij het Witte Huis, is het ventje van den wagen gevallen en werd daarbij zeer ernstig gewond. Het kreeg een schedelbasisfractuur. Het zusje is later van angst van den wagen gesprongen en liep een ernstige hersenschudding en een beenbreuk op. De slachtoffers werden ter plaatse gehandeld door mevrouw De Boer uit Eist en dokter Fei- kema uit Nijmegen. Zij zijn naar het Canisius- ziekenhuis vervoerd. Was hun toestand gister avond niet zonder levensgevaar vanochtend is er een lichte verbetering ingetreden. Men hoopt de kinderen in het leven te kunnen be houden. De bode had het ongeluk niet bemerkt en is naar Eist doorgereden. Duitschland koopt graan in Roemenië. BOEKAREST, 11 Augustus (Havas). Duitschland heeft met de Roemeensche re geering een contract gesloten, waarbij het zich den invoer van 30.000 wagons graan van den nieuwen Roemeenschen oogst heeft ver zekerd. nieuwe ni Eisch inzake Tientsin afgewezen lammeren, het vierde jaar is de wolopbrengst zeer gering en het vijfde jaar dan barsten we. Als we Port Elizajbeth uitrijden, komen we in een andere wereld. Hier heeft, dank zij de regens, de lente haar intrede gedaan. Overal frisch groen en bloemen. Vooral de heide trekt sterk onze aandacht, eigenlijk de heiden, want ze bloeien met roode, wit te, paarse of roze bloemen, soms ook met rood en oranje, haast in alle tinten van den regenboog. Overal groeien kleine bolgewas sen, bloeien lelietjes en druifjeshyacinten en geurt de mimosa. Maar vooral dat groen is een weelde voor de oogen, nadat we drie maanden haast niets dan bruingebrand veld hebben gezien. En toch, achter die prachtige bergen, die voortdurend onzen horizont begrenzen, die ook tot aan den top, in een frisch groen kleed gestoken zijn, daar vlak achter moet ook alweer de droogte heerschen en groote schade ver oorzaken. En als wij langs de prachtige boschen van George en Knyhsna rijden, komt het plan op om nog even over die bergreeks heen te wippen, even een kijkje te gaan nemen op de thans bloeiende pas sen en dan ook af te dalen in de droge Karroo, om met eigen oogen te zien hoe erg het wel is. Twee bergruggen moeten we over en twee terug ook. We zullen den aanhangwagen beneden laten staan, alleen met onze kleine slaaptentjes reizen. En de waterzakken goed gevuld meenemen. Zoo zij het. (Nadruk verboden). HET ZONDER IN- EN UITVOER STELLEN Johannes kent geen vrees voor de gifslangen van Port Elizabeth. (Van onzen correspondent te New-Yorjc. Wie naar de Vereenigde Staten ziet als naar de krachtigste democratie en het zwaarste te genwicht tegen de strevingen der dictatoriaal- geregeerde landen, moet niet denken dat zij vrij zijn gebleven van „nieuwe denkbeelden". Deze kolommen zijn niet de geschikte plaats voor politieke beschouwingen, doch de Ver eenigde Staten voorstellende als „de grootste democratie ter wereld" zou daar een uitgebreide beschouwing met. vele vraagteekens op te baseeren zijn. Wie ervaart hoe de werknemers- oganisaties, de Unions, mïsbuik maken van haar macht, hoe zij ook het „picketen" beoefe nen het posten voor zaken van hun onwel willende werkgevers: een aparte vorm van po ging tot broodroof kan over deze Ameri- kaansche „democratie" menig hard woord zeg gen. Ook andere verschijnselen rechtvaardigen naar mijn meening mijn oordeel, dat de demo cratie in Nederland heel wat dieper en vaster geworteld is dan in de Vereenigde Staten. Doch hierin treed ik nu verder niet. De de mocratie die niet zoo democratisch is als zij voorgeeft te zijn, de opkomst van fascistische stroomingen, het veld winnen van het commu nisme, het zijn alle verschijnselen in-de-rij die er op wijzen, dat de „nieuwe denkbeelden" niet aan Amerika voorbij gaan. En een van die ver schijnselen is ook de onmiskenbaar veldwin nende idee, dat de Vereenigde Staten „self-sup_ porting" moeten worden gemaakt, de economi sche autarkie derhalve, voorgestaan en verde digd door dezelfde isoiationisten, die de Ver eenigde Staten in ieder geval en onder elke om standigheid afzijdig willen houden van wat er in de rest van de wereld geschiedt. Dit isolationisme heeft vele kanten. Een daarvan ls de politieke, die de geesten des volks hier ten zeerste bezig houdt en die een groot deel van het politieke tafereel beheerscht. Hoe belangrijk ook, ik zal er op deze plaats geen aandacht aan wijden. Doch wel wil ik hier de mogelijkheden bezien van een eventueele ver vulling van de wenschen der economische iso iationisten, De Vereenigde Staten zijn Jong. Zij bestaan 163 jaar. Amerika heeft zich eenmaal met Europa bemoeid. Dat heeft veel bloed en dol lars gekost. De meeste Europeesche landen ste ken in diepe oorlogsschuld bij Oom Sam. Al leen het kleine Finland betaalt die trouw af. De goodwill ideeel en materieel die dat land zich daarmede in Amerika heeft verschaft weegt ruim op tegen de kosten-der-eerlijkheid. Op het oogenblik kijkt Oom Sam met nog da gelijks groeiende bitterheid naar Europa en hoe dit werelddeel zichzelf verscheurt, hoe wantrouwen en dreiging met de wapenen daar den boventoon voeren. Men mag gerust zeg gen, dat Amerika Europa minacht. Iedere Ame rikaan, dien ge ontmoet, zal u onmiddellijk van die minachting overtuigen. Deze bitterheid heeft het gevolg, dat de Vereenigde Staten heel egocentrisch zijn geworden, dat zij in de eer ste plaats bedacht zijn op eigen heil en veilig heid. Zij die geen isolationist zijn willen Ame- rika's gewicht in de Europeesche weegschaal leggen om Amerika's uiteindelijke veiligheid. Van altruïsme en van idealisme is hier in laat ste instantie geen sprake. Zoowel de isoiatio nisten als de niet isoiationisten hebben een doel: de instandhouding van Amerika's onaf hankelijkheid. Wat hen scheidt is niet het doel, doch zijn de middelen tot bereiken van dit doel. En met den Economischen strijd tusschen econo mische isoiationisten en niet-isolationisten, is er iets soortgelijks: zij verschillen niet van mee ning omtrent de wenschelijkheid van zulk iso lationisme, doch wel omtrent de mogelijkheid. Bezien wij nu de vraag van de mogelijkheid der Amerikaansche economische onafhankelijk heid. De economische isoiationisten zeggen, dat deze mogelijkheid duidelijk en onmiskenbaar aan wezig is. Zij wijzen op het feit, dat in een twin tigjarige periode, van 1914 tot 1933. de waarde van den export S 90.000.000.000 bedroeg. Het totale nationale inkomen evenwel bedroeg in slechts een jaar (1929) hetzelfde bedrag en het nationale inkomen gedurende dezelfde twintig jarige periode steeg tot het reusachtige cijfer van 1.2 trillioen dollars. Aldus blijkt, dat het export cijfer slechts 7.5 procent van dat van het nationale inkomen bedraagt en dat meer dan 90 procent van de geheele productie der Ver eenigde Staten een markt heeft in het land zelf. Oppervlakkig beschouwd lijkt dit inderdaad een sterke aanwijzing voor de mogelijkheid, dat de V.S. zich ten volle kunnen afscheiden van de rest van de wereld. Maar wanneer wij de lijst van den import en den export bekijken ontdekken wij, dat sommige van de Amerikaan, sche basis-industrieën op landbouw- en mine- ralengebied afhankelijk zijn van de wereld markt. Ziet hier een lijstje. i 2§BB &S.S Katoen (onbewerkt) 368.660.000 Spek 15.987.000 Tabak (onbewerkt) 134.520.000 Koper (geraffineerd) 93.482.000 Naaimachines en onderdeel. 11.943.000 Peren (versch) 4.961.000 Vruchten in blik 21.064.000 Landbouwgereedschappen en machines 75.366.000 Automobielen 387.733.000 Industrieele machines 240.450.000 Sïco o C3 co a -3 53.2 38.5 38.2 37.9 31.5 21.1 21.0 20.5 13.6 12.6 Dit zijn slechts eenige van de geëxporteerde producten, welker totale export-waarde 1636.710.000 bedraagt. Het is niet aan te ne men dat Amerikaansche industrieelen, die aan honderdduizenden menschen werk verschaffen in hun industrieën, met blijmoedigheid geneigd zouden zijn dit gedeelte van hun zaken prijs te geven. Zij zouden er waarschijnlijk zelfs ge heel door te gronde gaan. Aa nde andere zijde is er de import van arti kelen, die of in het geheel niet in de Vereenig de Staten worden geproduceerd of in niet vol doende mate om in de behoefte te voorzien. De voornaamste van deze import-artikelen zijn: Rubber tot een jaarlijksch bedrag (in 1937) van S 247.521.000. Rietsuiker tot een jaarlijksch bedrag (in 1937) van 166.248.000. Koffie tot een jaarlijksch bedrag (in 1937) van 150.579.000. Ruwe zijde tot een jaarlijksch bedrag (in 1937) 106. 594.000. Tin tot een jaarlijksch bedrag (in 1937) van 104.285.000. Onbewerkte wol en pluche tot een jaarlijksch bedrag (in 1937) van $96.405.000. Mangaan-erts tot een jaarlijksch bedrag (in 1937) van 10.711.000. (Mangaan is een „levenskwestie" voor de staalindustrie. Amerika is te dezen opzichte vrijwel geheel op import aangewezen, voorna melijk uit Rusland. Toen gedurende den wereld oorlog een scheepslading mangaan door een duikbootaanval was verloren gegaan, kwam er onmiddellijk stagnatie in de staalindustrie). Ook van de import-artikelen hebben wij hier slechts enkele opgenoemd. De geheele import immers heeft een waarde van 3.084.061.000 per jaar. De Isoiationisten zeggen, dat de Vereenigde Staten het zonder dit alles kunnen stellen, wan neer het noodig is, en dat zij overigens van ,,Ersatz"-artikelen gebruik kunnen maken. Hoe dit ook zij: het realistische gezichtspunt is niet of Amerika het er zonder kan stellen, maar wat er in dat geval zou geschieden met de indus trieën en de menschen, die afhankelijk zijn van den export en import. En wat die Ersatz-arti- kelen betreft: daar is tot nu tot slechts een van ontdekt: synthetische zijde die binnenkort op de markt zal worden gebracht. (De veelzijdige firma Dupont makers van staal, oorlogstuig en cellophane, stelt die op het oogenblik op de wereldtentoonstelling ten toon). Het is een onmiskenbaar feit dat het isola tionistische inzicht toeneemt in de Vereenigde Staten. Met de New-Deal is dit isolationisme een van de belangrijkste inzetten van de op handen zijnde presidentsverkiezingen. De „Neu- trality-Act'' heeft er voor een goed deel mede te maken. Het is gelukkig niet aan mij om uit het voor gaande een conclusie te trekken of uiting te ge ven aan inzicht of voorkeur. Ik wilde slechts een zoowel voor de Vereenigde Staten als voor de geheele wereld belangrijk twistpunt in zijn elementairen vorm vertoonen. Mr. E. ELIAS. TOKIO, 11 Augustus. (Reuter-A.N.P.) De raadsman Dodds van de Britsche ambassade heeft bij het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken een krachtig protest ingediend tegen de vernieling van twee Britsche schepen tijdens den luchtaanval op Itsjang van jl. Zon dag. Dodds heeft eveneens geprotesteerd tegen het recente verzoek van de onder Japansch toezicht staande voorloopige regeering van Honan tot overdracht van de aan de Anglo-Chinese Fi nance and Trade Corporation behoorende ko lenmijnen aan de regeering van Honan. De Britsche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben voorts krachtig geprotesteerd tegen de inbeslagneming van het huis van een te Tsjefoe wonend bejaard Engelsch echtpaar door het on der Japansche controle staande gemeentebe stuur. De Japanners willen het huis als verblijf plaats voor de soldaten gebruiken. Het Japansche consulaat-generaal te Tientsin heeft den Britschen consul-generaal een for meel schriftelijk antwoord gezonden, waarin het Britsche protest naar aanleiding van aan slagen op Britsche gebouwen wordt afgewezen. Het protest was door de Japansche autoriteiten ook reeds mondeling afgewezen. In de nota wordt gezegd, dat de betooging een spontane uiting is van de gevoelens van het Chineesche volk. De Japansche autoriteiten kunnen derhalve de vertoogen niet aanvaarden en zich niet in zulk een betooging mengen. Ge welddaden zullen echter, naar er aan toege voegd wordt, niet worden toegelaten. Ook Frankrijk protesteert. TOKIO, 11 Augustus. (Havas-A.N.P.) De Fransche ambassadeur heeft op het ministerie van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd tegen de beschadiging van het Fransche consulaat te Tsjoengking bij de jongste Japansche luchtaan vallen en medegedeeld, dat Frankrijk zich alle rechten ten aanzien van de schadeloosstelling voorbehoudt. Roosevelt waarschuwt partij- genooten. „Conservatisme is zelfmoord". PITTSBURG, 11 Augustus (Havas/ANP) In een boodschap aan de conventie van jeug dige democraten verklaart Roosevelt, dat de democratische partij dreigt ten onder gaan, als zij zich naar het conservatisme keert en als haar leiders niets anders aan te bieden hebben dan mooie woorden. De president zegt voorts, dat, als voor de presidentsverkiezingen een conservatief als democratisch candidaat zou worden aange wezen, met een „dubbelzinnig" programma, het hem onmogelijk zou zijn, op eenigertei wijze deel te nemen aan een zoo betreur ens- waardigen zelfmoord der partij. In dezelfde conventie wees de senator Pepper op de noodzaak van „een derde ver kiezing ten gunste van de denkbeelden van Roosevelt". Luchtbeschermingsoefening op groote schaal LONDEN, 11 Augustus (Reuter). In ver band met de luchtverdedigingsoefeningen, was vannacht half Engeland in volslagen duister nis gedompeld. Terwijl de „Oostlandsche" bom menwerpers uit de richting Frankrijk aan kwamen ronken om de krachtstations, spoor- wegwerken, vliegvelden en munitiefabrieken op te sporen en te „bombardeeren", zochten de zoeklichten van „Westland" de lucht af. Duizenden manschappen van het territoriale leger stonden bij het luchtafweergeschut, klaar om te vuren, en waarnemers noteerden de be wegingen van de naderende vijandelijke vliegtuigen. Op het eerste sein stegen snelle jachtvliegtuigen op om de aanvallers, die door den buitensten vei'dedigingsrïng hadden weten te slippen, tegen te houden. Nog nooit had Londen zulke beschermingsmaatregelen ge nomen. O.a. bestonden de veiligheidsmaat regelen uit 500 kabelballons. De verduisteringsoefeningen kostten 150.000 pond sterling.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5