Sspwdm't 3Cwt HET SPORTGESPREK Het Nederlandsch elftal op Lord's Ervaringen van Alec lames in PolenEen doelverdediger, die niet wilde trappenDe Engelsche dames op weg naar Amerika om tennis te spelen voor de Wightman-Cuplack Hobbs en zijn veteranen-elftalEngelsche cricketers naar Britsch-lndiëThon's prestatie. HELSINKI BEREIDT ZICH VOOR. De komende Olympische Spelen van 1940 vergen het uiterste van de Finsche organisatoren. Met koortsachtige haast worden verschillende stadions gebouwd. Zelfs vrouwen nemen aan dezen arbeid deel. Zooals wij eenigen tijd geleden meldden, fun geert Alec James gedurende de maanden, dat het seizoen in Engeland gesloten is, als trainer van de Poolsche voetballers. Wat hem daarbij het meest is opgevallen, is de bedrevenheid, die zyn pupillen in het koppen van den bal toonen. Zü kunnen het leder minuten lang op het hoofd laten stuiten, zonder dat het ook maar één keer mist. De kleine Schot heeft meermalen met aan dacht deze kunststukjes gadegeslagen, maar hij is van meening, dat deze eerder in een variété theater, da-n op het voetbalveld thuis hooren. Overigens heeft James het volgens zijn zeg gen tamelijk rustig. Slechts eenmaal heeft hij zich moeten haasten, toen een Poolsch team, dat ergens in Silezië een wedstrijd moest spe len, op het laatste moment een speler te kort kwam. Men telegrafeerde Alec om onmiddellijk over te komen, wat hij dan ook per vliegtuig deed. Hoe snel de machine ook was, het af leggen van een afstand van ruim 300 Kilometer vorderde zooveel tijd, dat James tenslotte nog slechts 20 minuten aan de match kon deelne men. Niet altijd heeft hij succes met zijn lessen. On langs besteedde hij geruimen tijd om een doel verdediger te leeren op de juiste wijze een stil liggenden bal te trappen. De Pool toonde ech ter zoo weinig belangstelling, dat het den trainer op den duur begon te vervélen. Hij stak zijn misnoegen niet onder stoeien of banken, tot groote verbazing van den betrokken speler, die zich tot een collega wendde met de opmerking: „Waar maakt hij toch zoo'n drukte over? Ik be hoef als doelverdediger dergelijke dingen toch niet te leeren!'' De Engelsche dames hebben, gewapend met een groot aantal racquets, de reis naar Forest Hills ondernomen om te trachten de Wightman- Cup op haar Amerikaansche mededingsters te veroveren. Betty Nuthall, Kay Stammers, Diana Hardwick, Valerie Scott, Mrs. Freda Ham- mersley-James en Nina Brown zullen de ten- nis-eer van Groot-Brittannië moeten hoog hou den, doch him wacht een hopelooze taak. Im mers de kwaliteit van het Engelsche dames tennis is Wimbledon heeft het nog onlangs bewezen momenteel niet gelijk te stellen met het Amerikaansche spel. Alice Marble, door velen als een even be gaafde speelster als wijlen Suzanne Lenglen beschouwd, vormt een klasse op zichzelf en voorts zullen Helen Moody-Wills, Helen Jacobs en Sarah Fabyan-Palfrey beschikbaar zijn. om de trofee te verdedigen. Als men nu bedenkt, dat Alice Marble te ZWEMMEN Jenny Kammersgaard zwemt over de Oostzee. Jenny Kammersgaard. Uit Kopenhagen: De Deensche zwemster Jenny Kammersgaard, die Donderdagavond 8 uur te Dars is gestart voor een tocht over de oostzee, kwam vanmorgen te 6.15 uur aan de oostkust van Falster, enkele kilometers ten noorden van Gedsor aan. Aan het strand wa ren duizenden tezamen gekomen, om aan de Koene zwemster een enthousiaste ontvangst geiden. Zij kwam moe, doch volkomen uit het water. Wimbledon in den halven eindstrijd een „stone waller" als de Deensche Sperling met 60, 60 en in de finale Kay Stammers met 60, 62 versloeg, kan men de Engelsche dames vrijwel kansloos achten. Slechts Betty Nuthall en Nina Brown hebben een redelijke kans om voor hun land een punt in het dubbelspel te noteeren, want noch Helen Wills, noch Helen Jacobs zijn dubbelspeelsters van erkende reputatie. PRINSES ELISABETH ALS ZWEMSTER. De jeugdige Engelsche Prinses Elisabeth nam onlangs met haar zusje, Prinses Margareth Rose, deel aan zwemwedstrijden van de „Bath Club" te Londen. Jack Hobbs is op het goede idee gekomen een veteranen-elftal samen te stellen, dat op 2 en 4 September te Skegness een wedstrijd zal spelen tegen de West-Indische cricketers. Deze match zal ongetwijfeld groote belangstelling trekken, omdat het team van Hobbs spelers van groote reputatie bevat, die voor het meeren- deel nog slechts kort geleden van county- cricket hebben afscheid genomen. De samenstelling van het elftal luidt als volgt: Jack Hobbs (aanvoerder), Frank Woolley, Patsy Hendren, Maurice Tate, Harold Larwood, Duck worth (wicketkeeper), Andy Sandham, Wor- thington, Tommy Mitchell, Squires en Watts. Als de bowlers hun ouden vorm kunnen vin den en over genoeg uithoudingsvermogen be schikken, hebben de West-Indiërs deze match nog lang niet gewonnen. Een M.C.C.-team zal van half October tot medio Februari door Britsch-lndië touren en er 25 wedstrijden (waaronder 3 testmatches) spelen. Deze testmatches hebben plaats te Bom bay (van 15 tot en met 18 December), te Cal cutta (beginnende op Oudejaarsdag) en te Ma dras (van 2 tot en met 5 Februari). Teneinde de spelers, die in aanmerking ko men voor de toets wedstrijden tegen Zuid-Afrika (volgenden zomer in Engeland) en tegen Australië (in den winter van 1940) zooveel mo gelijk rust te gunnen, heeft men voor den tour naar Brisch-Indië andere, voor het meerendeel ook veel belovende jonge cricketers gekozen. Aanvoerder is Holmes, die het Engelsche team, dat onlangs in Zuid-Afrika speelde, als manager vergezelde en voorts zijn uitgenoo- digd: Bartlett, Griffith, Brocklebank, Human, Wyatt en de professionals Davies, Dollery, Gim- blett, Wellard, James en John Langridge, Mobey en Parker, Nichols en Peter Smith. Dit is een. team met allround-capaciteiten, al beschikt de aanvoerder niet over een teveel aan openingsbowlers, zoodat Nichols en Wellard als zoodanig hard zullen moeten werken. Ook Wyatt en Parker kunnen desnoods met den nieuwen bal bowlen, maar geen van beiden is gevaarlijk genoeg om in het begin van de innings de bats- men al te zeer in moeilijkheden te brengen. De aanvoerder van Rood en Wit V, H. Thon, is een jongeling, die nog pas aan het begin van zijn cricketloopbaan staat. Het is echter de vraag, of hij ooit weer een prestatie zal leve ren, zooals Zaterdag jL in de match tegen Haarlem V. Thon nam 3 wickets voor 1 run en bowlde daarvoor 15 overs, waarvan14 maidens. Volledigheidshalve zij vermeld, dat de jeugdige Haarlem-batslieden niet bepaald erg op dreef waren en te zamen voor slechts 20 runs aan den kant zaten. CRICKET IN ENGELAND Het M. C. C. team dat Maandag 14 en Dins dag 15 Aug. öp Lord's een tweedaagschen wed strijd tegen net Nederlandsch elftal speelt is als volgt samengesteld: A. P. F. Chapman, captain, A. N. Buckmas- ter (wicketkeeper), J. H. Nevinson, capt., G. S. Grimston, P. Addinsell, Maj. A. C. Wilkinson, Maj. J. E. S. Walford, R. J. Scorer, W. B. Cuth- bertson, J. M. Lomas en H. F. Benka. De ploeg die de oud-aanvoerder van Enge land Percy Chapman in het veld brengt, zal ongetwijfeld te sterk blijken te zijn voor ons vertegenwoordigend elftal, vooral als Sodder- land's voetblessure hem niet toelaat te spelen. Het is de 14de officieele ontmoeting tus- schen de M. C. C. en een vertegenwoordigend Nederlandsch elftal. De resultaten in de voor gaande jaren waren: 1894. M. C. C. 429-6, waarvan de beroemde Prins „Ranji" 137 not out. Nederland 134 en 126. 1901. M. C. C. 428. Nederland 377 (Jhr. Mr. C. Feith 99!, Bourlier 70, J. C. Schroder 52), C. J. Posthuma nam 6 wickets voor ruim 25 runs per stuk. Nederland 2de innings 109-2. Resultaat een draw. 1906. M. C. C. 291 en 69-2 tegen Nederland 199 en 160. In dezen wedstrijd onderscheidde zich de nog jeugdige Rood en Witter Adé van Gogh door 42 en 33 te maken. Het meerendeel der Nederlandsche cricke ters heeft op den toer der Flamingo's reeds een goede oefening gehad. In den tweedaag schen wedstrijd tegen de Free Foresters te Woolwich werden op een minder sterken aan val goede scores gemaakt n.l. 191 en 164-4. Vooral Labouchère als openingsbat speelde uitstekend en scoorde 42 en 57. Ook Dr. M. Jan sen met 42 en 47 bleek weer in vorm te zijn. De Free Foresters moesten het van Bibie en Childes Clark hebben die samen 122 van de 198 runs bijeenbrachten. De laatste 6 batsmen scoorden in de eerste innings der Free Fores ters samen2 runs! De innings sloot op 174. Toen Jansen de 2de innings der Flamin go's op 164-4 gesloten had en de Engelschen 24-0 bij eenhaalden maakte de regen verder spelen onmogelijk. Een draw was het resul taat. Gallois nam 4-54 Dr. M. Jansen 4-21, Van Manen 2-24, Labouchère met 0-32 had geen succes. CRICKET Morgen Rood en WitHaarlem De tweede ontmoeting Op tweeden Pinksterdag, dus vrijwel aan het begin van het seizoen, werd op het terrein aan den Schoterweg de eerste competitiewedstrijd tusschen Haarlem en Rood en Wit gespeeld, die door laatstgenoemde met niet minder dan 115 runs op de eerste innings gewonnen werd. Haarlem scoorde namelijk slechts 75 en Rood en Wit 190 runs. Eenige dagen te voren was tusschen deze twee clubs aan de Spanjaards laan een vriendschappelijke ontmoeting ge speeld' die eveneens door Van Baasbank c.s. ge wonnen werd. Sindsdien is het met Rood en Wit uitstekend gegaan, zoodat zij ook nu nog een kampioenskans heeft, -maar Haarlem is deels door pech, maar ook door minder goed spel op de tiende plaats terecht gekomen, die zij zeer waarschijnlijk ook niet meer zal kunnen ver laten. En nu wordt dan morgen op het terrein aan de Spanjaardslaan de tweede competitiewed strijd gespeeld. Die zal stellig veel publiek trek ken, ook al is de afstand tusschen de twee clubs op de ranglijst heel groot geworden. Ongetwij feld zullen de meeste toeschouwers wederom een overwinning voor Rood en Wit verwachten, maar we behoeven er niet aan te herinneren, dat een plaatselijke wedstrijd vaak een verras sing oplevert. We zullen dus maar rustig af wachten, of dat ook morgen het geval zal zijn. Verder is voor de eerste klas nog vastgesteld de ontmoeting V.R.A.H.B.S., waarbij de ne gende plaats in het geding komt. De thuisclub zal hier wel de sterkste blijken te zijn. Het programma luidt als volgt: Eerste klasse: V.R.A.H.B.S. Rood en WitHaarlem. Overgangsklasse: H.C.C. 3S.C.H.C. Sparta—C.V.H. ExcelsiorA.C.C. Tweede klasse A: V.R.A. 2—Ajax (A.) Kampong-Hercules V.V.V. 2—U.V.V. Tweede klasse B: H.B.S. 2—Ajax (L.) R.I.O.Rood en Wit 3 Derde klasse A: C.V.H. 2—Olympia R.I.O. 2Haarlem 3 ATHLETIEK NEDERLAND—FRANKRIJK. Zondag heeft in het Amsterdamsche Stadion de landen-athletiekwedstrijd tusschen Neder land en Frankrijk plaats. Béide landen zullen hunbeste krachten in het veld zenden. Opperwachtmeester van paard gevallen en door auto overreden. Op den Utrechtschenweg, nabij het Rijks opvoedingsgesticht voc«r jongens te Amers foort, is Vrijdagmiddag omstreeks twee uur de opperwachtmeester J. F. Kruitwagen, door dat zijn paard schichtig werd en uitgleed, vlak voor een passé eren de auto komen te vallen. Hij werd overreden en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het nabijgelegen ziekenhuis de Lichtenberg is overleden. DE BROODBAKKERÏJEN EN MARIA HEMELVAART. In alle broodbakkerijen, waarin ter viering van den R.-K. feestdag van Maria Hemelvaart op Dinsdag 15 Augustus geen arbeid wordt ver richt, mag krachtens een beschikking van den minister van Sociale Zaken door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Maan dag 14 Augustus om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid worden aangevangen. Door bakkersgezellen mag op 14 Augustus ge durende ten hoogste tien uren arbeid worden verricht, ingeval tijdig een kennisgeving aan het districtshoofd der arbeidsinspectie is inge zonden, mag de werktijd ten hoogste 13 uren bedragen. WEDSTRIJD MET HOEPELS. Vrouwelijke studenten in Wellesley natuur lijk in de Vereenigde Staten houden een wedstrijd in het „hoepelen". Ook in ons land een geliefkoosd spelletje. Al wordt het dan meer door nóg jeugdiger personen gedaan. VAN DE WEEK Dr. T. Volker over het roeien in Haarlem Wie, zooals Dr. T. Volker (de voorzitter van „Het Spaame") zijn hart aan het roeien verpand heeft, kan over deze sport natuurlijk veel vertellen, vooral omdat hij nog steeds de riemen hanteert. Van 1908 tot 1912 roeide hij voor bovengenoemde vereeniging, daarna ver dedigde hij tot 1918 de kleuren van het Leidsche Njord en ook later, tijdens zijn verblijf in verre streken, maakte hij deel uit van een Neder landsche vier, die in de baai van Hongkong den Engelschen roeiers strijd leverde. Na zijn terug keer in ons land, in 1934, zat hij al spoedig weer in de „Spaarne"-boot. „Het roeien in Haarlem", zei Dr. Volker, „zal altijd met de moeilijkheid te kampen hebben, I dat zoowel de jongens als de meisjes, die lid worden van onze ver- eeniging, na enkele ja ren grootendeels weer verdwijnen. Zij komen op ongeveer 15-jarigen i leeftijd in de club, i doch al gauw na het eindigen van hun school tijd richten hun sc-hre- -: den zich naar elders. De jongens gaan stu- deeren of naar kan- j toor; zij verlaten de i j stad en met de meisjes is dat tegenwoordig Dr. T. VOLKER. eveneens het geval. „Zoodoende is het moeilijk, deze jongelui voor het raceroeien op te leiden, want vóór zij den geschikten leeftijd daartoe hebben, gaan zij over naar de studentenvereenigingen, die ons dus in zekeren zin concurrentie aandoen. Slechts een enkeling blijft in onze gelederen, zooals de uit stekende skiff eur Cox, die als raceroeier de Meuren van onze club hoog hield. „Tegenover deze nadeelen staat het voordeel, dat de twee categorieën, te weten de jongeren, die roeien leeren en de ouderen, die na lange afwezigheid zijn teruggekeerd en zich weer aan de riemen zetten, elkaar vinden en aanvullen bij het toerroeien en bij het afleggen van de vaardiglïeidsproeven. „Het Spaarne" is altijd sterk geweest in deze vaardigheidsproeven; ook dit jaar werd de door den Ned. Roeibond beschikbaar gestelde wissel beker gewonnen; meer dan 110 leden legden de proeven met succes af, waardoor zij de Piet Hein-medaille verwierven. De hoeren moeten in een gestuurde twee, in een skiff of wherry, 20 K.M. binnen een bepaalden tijd afleggen, voor de dames is de afstand op 16 K.M. bepaald. „Door de voorkeur, die de ouderen voor den langen afstand toonen, gaan ook de jongeren zich daarop toeleggen, wat hun later bij het raceroeien ten goede komt. „Ten gevolge van het feit, dat het meerendeel der jongeren op ongeveer 20-jarigen leeftijd naar elders gaat, treedt het Spaarne altijd bij wedstrijden in stijlroeien voor dames, wat men juist op jeugdigen leeftijd kan beoefenen, zeer op den voorgrond. Wat dit betreft is er sedert 1908 veel veranderd, want in dien tijd werden er nog geen dames-leden toegelaten. „In dit verband wordt door onvs en andere vereenigingen met veel dames/edèn alsmede door den Ned. Roeibond veel aandacht besteed aan het nieuwe nummer, de quadruple scull. Dit biedt bij het stijlsnelroeien groote voordeelen; het vereischt immers bootbeheerffivhing en per fect roeien, terwijl het toch niet zoo uitputtend is, als raceroeien zou zijn. „Wat de kwaliteit van het roeien in ons land in het algemeen betreft, deze gaat altijd min of meer op en neer. Men beschouwt het roeien nog altijd als een volkomen amateur-sport, die secondair is aan schoolgaan of werkkring. „Dat is dan ook de reden, dat wij momenteel niet op hetzelfde niveau staan als andere lan den, waar men de sport veel meer au sérïeux is gaan nemen en er meer tijd en geld aan ten koste legt, soms zelfs als overheidspropaganda ziet. Teneinde het peil te verhoogen, zou men ook in ons land de roeisport iets meer au sé~ rieux kunnen nemen door doelmatiger propa ganda en door intensiever steun aan de plan nen van den Ned. Roeibond. „Bij vele vereenigingen is een gebrek aan goede coaches; weinig menschen zien daarin een levensvervulling en kunnen er een en kele uitzondering als Dr. Meurer daar gelaten niet voldoenden tijd aan geven. „Bij Het Spaarne schommelt het ledental om en nabij de 325, ondanks het feit, dat er elk jaar een 80-tal weggaat, wier plaatsen echter weer door nieuwe leden worden ingenomen. Helaas vallen door dit „verloop'' soms aardig op elkaar ingestelde roeiploegen uiteen, maar dat is nu eenmaal niet te verhelpen. „Er heerscht in onze vereeniging een prettige en genoeglijke geest, als uiting van een zeer gezonde sport. Daarom verwonder ik mij er over, dat in een waterrijk land als het onze het roeien niet veel meer wordt beoefend. Men meent vaak, dat het te duur is, doch dat is geenszins het geval. Immers men kan vrijwel het geheele jaar door roeien en men heeft de beschikking over het bootenmateriaal". HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. J. J. NINABER WINT DEN ZEVENKAMP. De Vereenigingsprijs voor „Haarlem." De uitslag van den op 2 Juli gehouden zevenkamp van den Haarl. Voetbalbond is thans bekend geworden. J. J. Ninaber van Haarlem veroverde met ruimen puntenvoor- sprong op zijn clubgenoot A. H. de Winter den eersten prijs. De clubprijs won Haar lem I voor R.C.H. en Bloemcndaal. De uitslagen luiden: Vereenigingspri jzen 1. Haarlem I 14892 punten. 2. R. C. H. I 13257 punten. 3. Bloemendaal I 13147 punten. Persoonlijke prijzen 1. J. J. Ninaber (Haarlem 4004 pnt. 2. A. H. de Winter (Haarlem) 3883 3. J. Voorting (Brederode) 3839 4. D. Potharst (Bloemendaal) 3720 5. J. F. de Haas (Bloemendaal) 3625 6. W. Kaan (Haarlem) 3587 7. A. van Gooi (Haarlem) 3560 8. D. Osterthun (R.C.H.) 3521 9. C. Hoogendoorn (R.C.H.) 3453 10. M. Visser (Haarlem) 3419 11. K. Jonges (Swastika) 3380 12. J. Oden thai (ED.O.) 3346 13. J. Becker (Haarlem) 3305 14. A. Dreyer (Ripperda) 3284 15. C. v. d. Kolk (Kennemers) 3267 16. J. van Vliet (Brederode) 3229 17. C. Vollbehr (Bloemendaal) 3227 18. H. Waayer (R.C.H.) 3223 19. H. Heyerman (Ripperda) 3221 20. C. v. d. Wal (Kennemers 3216 Vereenigings-estaf ette 1. Haarlem 1 50 sec., 2. Bloemendaal 1 51.8 sec., 3. Kennemers 52.1 sec., 6. R.C.H. 1 52.5 sec„ 5. Brederode 53.3 sec., 6. R.C.H. 2 53.7 sec., 7. Haarlem 2 54.2 sec., 8. Ripperda 54.5 sec., 9. Haarlem 4 55 sec., 10. T.H.B. 55 sec., 11. Haarlem 3 55.2 sec., 12. Bloemendaal 2 55.2 sec., 13. V.O.G. 55.4 sec., 14. R.C.H. 3 55.6 sec., 15 Swastika 56,2 sec., 17. D.O.A. 57.2 sec. 18. E.D.O. 58 sec. AGENDA VOOR VELSEN EN ÏJMUIDEN ZATERDAG 12 AUGUSTUS Thalia Theater: „Duistere Machten" en „Wel kom vreemdeling", 8 uur. Rex Theater: „De passagier die verdween", 8.15 uur. Theater de Pont: „Een branie in Oxford" en „Ik eisch gerechtigheid", 8 uur. ZONDAG 13 AUGUSTUS Thalia Theater: „Duistere Machten" en „Wel kom vreemdeling", 8 uur. Rex Theater: „De passagier die verdween", 8.15 uur. Theater de Pont: „Een branie in Oxford" en „Ik eisch gerechtigheid", 8 uur. In alle theaters: 3 uur matinee. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 12 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: ,,'t Zit in de lucht" en „Vreemde kostgangers", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wat leven wij toch gelukkig" en „Pacific Liner", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Jongensstad" en „De Marinespion.", 8 uur. ZONDAG 13 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: ,,'t Zit in de lucht" en „Vreemde kostgangers", 2.307 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wat leven wij toch gelukkig" en „Pacific Liner", 2.307 uur en 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Jongensstad" en „De Marinespion"* 2.307 uur en 8 uur. MAANDAG 14 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: ,,'t Zit in de lucht" en „Vreemde kostgangers", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wat leven wij toch gelukkig" en „Pacific Liner", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Jongensstad" en ..De Marinespion", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden ZATERDAG 12 AUGUSTUS Frans Hals Theater: „Artïsten en modellen in Parijs!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess". Tooneel: „Rafala". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Andy Hardy wordt verliefd". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „DeSportkoningen" en „Bij verrassing getrouwd", 8.15 uur. Verder van 116 uur: doorloopend één uurprogramma met „Ons Prinsesje loopt" en „In en om de pa.- leizen". Moviac Theater: Vroolijk feestprogramma. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. ZONDAG 13 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. MAANDAG 14 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9