I IJMUIDEN WEERBERICHT vandaan Waar komt het j!s ons hein een zend&tatian Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Licht tot halfbewolkt. Droog weer be houdens in het Oosten eenige kans op onweer. Aanvankelijk zelfde tempera tuur als gisteren, later iets warnier. Zwakke veranderlijke wind. aanvanke lijk uit Noordelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 66 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 769 m.M Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Dinsdag v.m. 2.40 uur; n.m. 3.11 uur. Woensdag v.m. 3.25 uur; n.m. 3.46 uur. Donderdag v.m. 4.10 uur; n.m. 4.42 uur. i BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 100 Oostzee IJM 147 f 960 350 I. S. Groen IJM 130f 2350 535 Adelante IJM 19 f 3300 425 Bloemendaal IJM 71 f 2660 310 Azimuth IJM 195 f 2590 1450 Walrus IJM 24 f 2560 1770 Delft IJM 17 f 3660 950 Aneta IJM 82 f 2190 705 Dirkje RO 53 f 1510 400 Claesje RO 46 f 1520 1200 Alkmaar IJM 31 f 2950 Logger: KW 103 f 1190 Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt. Ewald IJM. 48 vangst 700 k. haring, 50 m. di versen, 30 st. stijve kabeljauw. Voor de Woensdagmarkt Maria van Hattem IJM. 1, vangst 40 m. schel- visch, 60 m. braadschelvisch, 25 m. gul en kool- visch, 10 m. wijting, 15 m. makreel, totaal 170 manden, benevens 460 st. stijve kabeljauw en 20 st. leng. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 88—70 ct. per KG. Tong 1.550.96 per KG. Heilbot 1.04—0.92 per KG. Griet 3616 per 50 KG. Groote schol 2522 idem. Middel schol 2550 idem. Zetsohol 2114.50 idem. Kleïnschol 16—6.20 idem. Bot 7.505.20 idem. Tongschar 2816.50 idem. Groote schelvisch 2720 idem. Middel schelvisch 1918 idem. Kleinmiddel schelvisch 149.50 idem. Kleine schelvisch 11.507.10 idem. Groote gul 128 idem. Wijting 32.50 idem. Makreel 11—4.30 idem. Versche haroing 3.601.75 idem. Kleinmiddel heek 1614.50 idem. Kleine heek 116.50 idem. Kabeljauw 5423 per 125 KG. Vleet 3.152 per stuk. Leng 1—0.65 per stuk. Koolvisoh 33—14 per stuk. (Haring) Heuiiharing 12.50—6.20 per kantje. ENORME AANVOER VAN VERSCHE HARING. Door een zestal trawlers werd heden een enorme hoevelheid versche harng aangevoerd, naar schatting ongeveer 4000 kisten. Het spreekt vanzelf dat de markt tegen dezen overvloed niet bestand was. De prijzen der haring die verleden week nog f 5 a f 8 per kist waren, daalden tot beneden f 2. De haring werd in hoofdzaak voor binnen- Iandsche rook er ij en en voor export naar België gekocht. VERTROKKEN TRAWLERS. Zaterdag en heden zijn vertrokken: Bergen IJm. 16, Betje R.O. 16, Jenny Elsa IJm. 88, Haarlem IJm. 9, Flamngo IJm. 28, Christine IJm. 2, Knikker IJm. 4, Isabel IJm. 14. DE HEER FRATER SMID Sr. OVERLEDEN. Op 76-jarigen leeftijd is overleden de heer Frater Smid, een der directeuren der reederij Frater Smid en Prins alhier. TERUGGEKEERD. De Oostzee IJm. 147 is Zaterdagmiddag met machineschade uit de Oostzee teruggekeerd. De trawler zal heden weer gaan varen. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN, (Versche visch). Griet 40—55 ct. per kg. Tong f 1.40f 1.50 per kg. Middel schol f 9.70—f 17.20 per 40 kg. Kleinschol f 3.80—f 7.30 idem. Schar f 3—f 3.50 idem. Bot f 4—f 6 idem. Meversche visch waren hedenochtend aan de markt: de snurrevaarder HD 71, J. Post met f 244, de trawlloggers SCH 266, G. de Rui ter, met f 75, SCH 132, W. Rog, met f 105, SCH 177, G. Blok, met f 74 besomming. HEEMSKERK DIPLOMAZ WEMMEN. Zondag werd in 't zwembad „Fort bij Velt huis" aan de Maerelaan wederom het diploma- zwemmen gehouden. Er waren 17 meisjes-candidaten aanwezig waarvan er 3 afgewezen werden. Zoo is het in orde. Tijdens de regeering van Lodewijk XIV kregen allen, die deelna men aan een of andere cere monie, „etiquettes" of brief jes, welke de noodige aanwij zingen bevatten, waar zij moesten staan, wat zij hadden te doen en te laten, enz. Deze gewoonte leidde tot de po pulaire uitdrukking in Enge land en Amerika: „That's the ticket", m.a.w. „Zoo is het in orde". Van de 8 jongens-candidaten werd niemand afgewezen. De namen der geslaagde meisjes zijn: B. Lammers, T. Rodi, F. Bruns. C. Boon, D. Hen- neman, C. Kloes, M. Beentjes, C. Beentjes, M. Groenland, A. Beentjes, B. Kraakman, A. Com mandeur, B. Henneman. Jongens: Th. Bruin, P. Castricum, Jan RÖling, H. Neuteboom, O. Bleijendaal, Fr. Bekker, L. Schouws, R. v. d. Werf. Na het diplomazwemmen volgden eenige wedstrijden. Wedstrijden met hindernissen meisjes; 1. F. Bruins, 2. B. Lammers. Jongens tot 15 jaar: 1. H. Neuteboom, 2. W. v. Woesik. Heeren 15 jaar en ouder: 1. Henny v. Woesik, 2. A. v. d. Werf. A.D.O. NAAR APELDORN. Zondag maakte het eerste elftal van A.D.O. met een groep supporters een reisje naar Apeldoorn en omgeving. Des morgens half negen vertrok het gezelschap per touringcar. Er werd eerst gereden via Amsterdam en Amersfoort naar Epe, waar werd geluncht. Toen ging het naar Apeldoorn, waar des mid dags een voetbalwedstrijd werd gespeeld tegen „Orion" kampioen 2e klasse I.V.C.B. Na een spennenden kamp eindigde deze wedstrijd in een 3—3 gelijk spel. Hierna werd in het restaurant van den „Prinses Juliana toren" de maaltijd gebruikt. Vervolgens verbleef het gezelschap nog eeni- gen tijd in den speeltuin en omgeving. Ook werd een bezoek gebracht aan Oud-Valkeveen. Na eenigen tijd in Amsterdam te hebben ver toefd, arriveerde men te één uur weer in Heemskerk. AVOND-ZWEMFEEST. Zondagavond werd in het zwembad aan de Vuurlijn een avond-zwemfeest gehouden dat buitengewoon goed is geslaagd. Aan dit feest waren eenige wedstrijden ver bonden, waarvan de uitslag als volgt was: Hindernis-zwemmen dames: 1. Mevr. v. Wijn gaarden 55 sec., 2. Mej. D. Haasnout 57 sec. Heeren: 1. J. Muijen 49 4/5 sec., 2. J. Lubbers en D. v. Wijngaarden 50 sec., na beslissing door J. Lubbers gewonnen. Kanovaren: dames: le prijs Mevr. de Ruyter- Meurs, 2. Mej. J. Haasnout. Heeren: 1. J. Muijen, 2. H. v. Wijk. Hierna werd gecostumeerd gezwommen, waarmee de le prijs behaald werd door de Amerikaansche vïjfling 23V2, punt, 2. een gro'èp „Wij gaan uit visschën". Na afloop bleef men nog eenigen tijd ge^ -- zellig bijeen; de accordeonist Timmer wist er de stemming wel in te houden. Vertraging. Tengevolge van een plotseling opgetreden machinedefect is Zaterdag tot ons leedwezen vertraging ontstaan, zoodat onze abonnés de krant later hebben ontvangen dan gewoonlijk. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 14 AUGUSTUS Thalia Theater: „Duistere Machten" en „Wel kom vreemdeling", 8 uur. Rex Theater: „De passagier die verdween", 8.15 uur. Theater de Pont: „Een branie in Oxford" en „Ik eisch gerechtigheid", 8 uur.. DINSDAG 15 AUGUSTUS Thalia Theater: Geen voorstelling. Rex Theater: „De passagier die verdween", 8.15 uur. Theater de Pont: „Een branie in Oxford" en „Ik eisch gerechtigheid", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK MAANDAG 14 AUGUSTUS Luxor. Theater, Breestraat: ,,'t Zit in de lucht" en „Vreemde kostgangers", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wat leven wij toch gelukkig" en „Pacific Liner", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Jongensstad" en „De Marinespion", 8 uur. DINSDAG 15 AUGUSTUS ZATERDAG 12 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: ,,'t Zit in de lucht'* en „Vreemde kostgangers", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wat leven wij toch gelukkig" en „Pacific Liner", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Jongensstad" en „De Marinespion", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden MAANDAG 14 AUGUSTUS Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H. O. V., 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Artisten en modellen in Parijs!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess". Tooneel: „Rafala". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Andy Hardy wordt verliefd", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „DeSportkoningen" en „Bij verrassing getrouwd", 8.15 uur. Verder van 116 uur: doorloopend één uurprogramma met „Ons Prinsesje loopt" en „In en om de pa.- leizen". Moviac Theater: Vroolijk feestprogramma. DINSDAG 15 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15-9.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. j Van boven naar beneden Verfilmde hersentrillingen van een oorlogs veteraan, die in zijn slaap macabere droomvoorstellingen doorleefde. Filmbeeld van de te voorschijn geroepen reactie bij een wichelroedelooper, die zich, terwijl hij zich in een passieven rusttoestand bevond, plotseling hoorde toeroepen „Zoek water!" Aldus was 't filmbeeld, dat prof. Cazzamalli verkreeg van de hersentrillingen bij een treinmachinist, wiens rust plotseling onderbroken werd door de gedachte aan zijn kinderen. Hoe gedachfenfritlingen op een film zichtbaar worden gemaakt. &NNEER wij in onze woning, aan T boord van een schip of van een vliegtuig geluiden hooren, die van de verste uithoeken der aarde ktot ons komen melodieën, berichten en seinen, van welke laatste er wellicht zijn, die ons uit de kosmische ruimte bereiken dan openbaart zich aan ons het wonder der radio. De radio welke wij steeds minder als een wonder gaan beschouwen naar gelang we er meer aan ge wend raken. Door de ons omringende muren dringen ook reeds onzichtbare golven door, welke op een blank scherm lichtende, levende beelden tooveren van gebeurtenissen, die op hetzelfde oogenblik zelfs ver over onze landsgrenzen plaats vinden. En het zijn dan geen spook- vertooningen, die we bijwonen, noch droomen, welke ons kwellen, doch het is de televisie, welke zich aan ons openbaart: een nieuw wonder, waaraan we spoedig gewoon geraakt zullen zijn. Maar er Is of liever gezegd: er zou neg een ander wonder kunnen zijn waarbij op een door ons zelf bepaald s oogenblik door middel van een ge heimzinnig toestel als het ware een vonkje in onze hersenen oplicht, dat ons een nieuwe gewaarwording doet ondergaan; die van de gedachte te voelen of te ondergaan, welke een ver van ons verwijderd medemensch naar -ons uitzendt. Is odeze „gedachtenzender" een product van buitensporige, ziekelijke fantasie? Geens zins! Al bestaat een dergelijk toestel op dit oogenblik nog niet, het valt toch reeds te voorzien. Sedert langen tijd en vooral in de laatste Jaren is er veel gesproken en geschreven over de electrische golven, welke door onze hersenen uitgezonden worden en over de mogelijkheid van het zichtbaar projecteeren van onze ge dachten. Interessant zou het zeker zijn, het cinema tografische beeld te kunnen aanschouwen van de menschelijke gedachte, bijvoorbeeld van de tijdens den scheppenden arbeid geïnspi reerde beelden in de hersenen van een groot schilder, musicus of geleerde. En wat de weten schap betreft, zou het zeker van belang zijn den wilden maalstroom van gedachten, welke in het brein van een zielszieke woelt, te kunnen zien. Velen zullen om dit idee glimlachen en denken: .Radio, televisie? Dat is alles goed en wel. Maar gedachtenlezen. Gefilmde gedachten. ]D EEDS lang geleden is voor het eerst ver- ondersteld, dat verschillende verschijn selen van ons zenuwstelsel electrische ver schijnselen zouden zijn. Sindsdien hielden vele geleerden zich bezig met belangwekkende onderzoekingen op het gebied van de uit stralingen van het menschelijk brein. Marconi veronderstelde reeds dat onze her ben stralen uitzenden, welke veel grootere afstanden overbruggen dan welke mechani sche zender ook. Van dien tijd af heeft men niet allerlei vernuftige instrumenten en ap paraten getracht de uitstralingen aan te wonen en op te vangen, welke verondersteld worden zoowel gedurende onzen slaap als widens onzen scheppenden arbeid van ons 'Drein uit te gaan. I wanneer wij ons na een vermoeiende dag wak op onze legerstede uitgestrekt hebben, oegmnen al spoedig onze geestesvoorstellin- verflauwen om zich, met het geleidelijk verdwynen onzer gedachten, in den nevel van Va .^"wezenlijke wereld op te lossen. Aldus naMvf i verkwikkende slaap, die voor één «cl alülans de niet steeds even aange- n ,We.rke^j kheid voor ons uitwiseht. Zie' Plotseling begint ergens een uiterst rintv, roomp^e sneller laby- snH„H°^zer hersenen te vloeien, daardoor de Ann van een aantal cellen verhoogend. j a onzen ingesluimerden geest ontspringen heelvreemde heelden, welke zich bewegen en u e ^rstellingen improviseerende droom evfn^f0^ gekomen, de droom, die om het „,.fi hiJ opgewekt of boosaardig is onzen n slaap komt verstoren. Is het mogelijk met behulp van een uit wendig aangebracht toestel, dat bijvoorbeeld van een speciale antenne voor het opvangen onzer hersenuitstralingen voorzien is, deze stralingen aan te toonen? Inderdaad heeft men reeds sedert geruimen tijd in deze mogelijkheid geloofd. Was daar niet de verrassende ontdekking van den vul- canoloog F. A. Perret, die in het jaar 1921 vaststelde dat van 't menschelijk lichaam een bepaalde straling uitgaat, welke straling Per ret „émanation P" doopte? Perret constateer de o.a. dat menschen, die over buitengewone psychische krachten beschikken, door die straling zelfs in staat zijn een uiterst licht papieren molentje aan het draaien te bren gen, wanner zij een hunner handen dicht bij het molentje houden. Dit zal al naar gelang de linker- of de rechterhand gebruikt wordt in de eene of in de andere richting draaien. Bovendien slaagde Perret er in door middel van speciale fotografische procédés de voor ons oog onzichtbare straling de zooge naamde „émanation P." dus op de gevoe lige plaats zichtbaar te maken. Toen deze nieuwe étappe in de studie van de uitstralingen van het menschelijk lichaam bereikt was, veronderstelde men dat voor het opvangen en waarneembaar maken der uit stralingen van het in het menschelijk brein vermoede „zendstation" een van een antenne voorzien ontvangtoestel met geschiktst moest zijn. Zoo heeft men dus een antenne ge spannen boven proefpersonen, die of sliepen of in gedachten verzonken wa ren, of wier ziel op eenigerlei wijze geroerd werd. Inderdaad heeft het ontvangtoestel, dat met die antenne verbonden was, hoewel zwakjes, -in al die gevallen zonder uitzondering ge reageerd, de stralingen opgevangen, geregistreerd en tevens zichtbaar ge maakt, hetzij op een projectiescherm hetzij op een film. Deze experimenten werden uitgevoerd door prof. Ferdinando Cazzamalli, docent in de psychiatrie en de neurologie aan de universi teit van Rome, die daarbij een ontvangtoestel van eigen vinding gebruikte. De bij deze proeven op films verkregen fotografische registraties vertoonen steeds voor de perode, waarin de hersens van den proef persoon in rust waren, een rechte lijn, welke echter plotseling in zigzagstrepen die menig maal op pijlpunten gelijken overgaat, zoo dra de hersenen intensief in actie kwamen. Het lezen van zulke fotografisch verkre gen diagrammen is nog verre van gemakke lijk, terwijl deze het nog niet mogelijk maken met eenige zekerheid te zeggen wat de proefpersoon precies gedacht heeft. Doch waarschijnlijk kan een nauwkeurige classi ficatie der verschillende verkregen „hersen- signalen" leiden tot een globaal begrip om trent de soorten van voorstellingen en ideeën, welke geregistreerd werden. Nadat reeds door geleerden als Galvani, de Weber's, Helmholtz, Nobile, Matteucci, du Bois Reymond, Walter, Horseley, Tshijew, Nemminsky e.a. op steeds overtuigender wijze aangetoond is dat de energie van ons zenuw stelsel van electrischen en electro-magneti- schen aard is, wordt door professor Gazzamal- li's experimenten bovendien nogmaals beves tigd, hetgeen nagenoeg alle geleerden op dit gebied al lang niet meer in twijfel trekken namelijk dat onze gedachten electromagne- tische golven zijn. Radiozender voor onze gedachten? (T\ P grond van dit feit is het wellicht niet overdreven aan te nemen dat men er in de toekomst in zal slagen een radio-over brenging onzer gedachte te verwezenlijken. Hierbij zou men zich aan een zendtoestel te zetten hebben en maar zijn gedachten behoe ven te concentreren, welker onzichtbare golven dan via de antenne door het luchtruim naar de plaats van bestemming zouden gaan. Daar elk stel hersenen met een eigen frequentie trilt zou het echter, naar men verzekert, noodig zijn, dat de golflengte va.r den zender gelijk is aan die van het ontvangende brein, wil dit de gedachte van den *fzender ,ybe~ wust" kunnen worden. Aldus zou het veelvuldig waargenomen doch onverklaarbare verschijnsel der ge- dachtenoverbrenging of telepathie, dat zich hoofdzakelijk voordoet bij uitermate psychisch krachtige of gevoelige menschen, in de toe komst op groote schaal kunnen worden opge wekt door gebruik te maken van daartoe ge schikte hulptoestellen. Wanneer de proefpersoon droomloos slaapt, vormt het filmbeeld een rechte lijn, doch zoodra hem droombeelden beginnen te kwel len, vertoont de lijn onderbrekingen en gril lige uitslagen. Bij een met half gesloten of gesloten oogen rustenden proefpersoon blijkt de lijn eveneens nagenoeg recht te zijn om allerlei uitslagen te vertoonen, zoodra de ziel door min of meer emotioneele gedachten of herin neringen geroerd wordt of wanneer men hem angst, schrik, verdriet e.d. suggereert. Zoo veranderde bij een proefpersoon, die een wichelroedelooper is, de rechte lijn van het filmbeeld gedurende den toestand van behaaglijke rust onmiddellijk in een zigzag lijn, toen men hem plotseling toevoegde: „Zoek water!" En bij een kunstschilder, die men uit het hoofd een door hem kort voordien waar genomen berglandschap liet schetsen, kwamen steeds opnieuw zeer karakteristieke uit slagen in de „gedachtenlijn" voor, zoodra hij zich het landschap weer duidelijk voor den geest trachtte te halen. Nóg vormen de filmbeelden, welke van de hersenuitstralingen van den mensch verkre gen zijn, e'en slechts voor een gering gedeelte te ontcijferen geheimschrift. Maar reeds is men op weg naar de vervulling van een wensch welke de menschheid door alle tijden lieen heeft gekoesterd: de wensch van de gedach ten te kunnen lezen, welke in het brein van den evennaaste omgaan.... H. H. Professor Ferdinando Cazzamalli, de man, die de menschelijke gedachte op de film zichtbaar maakt. Spinster. Uit 't begin der 18de eeuw dateert in En geland het woord „spinster" voor een vrouw, die tegen de 30 liep en nog opgehuwd was, omdat van haar ge zegd werd dat zij al haar tijd doorbracht aan het spinnewiel, voor het gereed maken van haar uitzet in afwachting van een echtgenoot, die maar niet kwam. In dit verband heeft de Duitscher Eduard Rhein het plan geopperd om door middel van een gedachtenzender kinderen gedurende hun slaap onderricht te geven. Daartoe zou zich aan het hoofdeinde van het bed van elk kind waarvan de individueele golflengte der hersenen van te voren vastgesteld moet zijn een „onderwijszender" moeten bevinden, welke met een microfoon in een ander ver trek verbonden dient te zijn. Door modulatie op de vereischte golflengte zouden op die ma nier korte lesjes over te brengen zijn, welke gemakkelijk in het kinderbrein opgenomen worden en het kind vele uren van vermoeien de studie zouden besparen. Voor zijn filmopnemingen van hersenuit stralingen maakt professor Cazzamalli ge bruik van een kamertje, dat tegen electromag- netische golven van buiten af beschermd is door een loodbedekking, waardoor het ver trek een zoogenaamde „kooi van Faraday" vormt, die naar believen geïsoleerd of geaard kan worden. Aan dit vertrek grenst de don kere kamer, waarin de filmbeelden tot stand komen. In het vertrek zelf is een rustbed, waarop de proefpersoon uitgestrekt ligt, terwijl de waarnemer met eenige helpers daar op stoelen bij zitten. Op ongeveer 70 centimeter boven den proefpersoon strekt zich evenwijdig met diens lichaam de antenne uit, welke verbonden is met een radio-ontvangtoestel met triodelampen voor ultrakorte golven van 70 centimeter tot ongever 5 meter. Dit ontvangtoestel is weer verbonden met een zich in de donkere kamer bevindende oscillograaf met fotografische registreerin- richting, welke op de film het wonderlijke beeld der gedachtengc-lven van den proef persoon vastlegt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3