IJmuider Courant fflwdefcsofui Co. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN krijgt voorloopige surséance. Wissel te vroeg omgehaald. Tweede koffer nog niet gevonden Misdrijf ontdekt? Eén doode, vijf gewonden Met slachtapparaat ernstig gewond. Thans een wielrijder op on bewaakten overweg gedood Zwembad zonder reddingsmiddelen 7e JAARGANG NO. 114 leuren» Coster Vlaalschappi) Oiiöa" Cour.»' Oilgsveo -t> llgem 0 klterij N. v Groote Houtstraat 93 fel 10724. Bureau IJ muidei gaarle®* Course' Telef"oD ,d«"™lie'- °w*e™° d" bUA orden kosteloos opgenomeD Id de gennetnex Courant Kennemerlaan 42. IJmuiden 5301. Postgiro 310791 Alk Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 15 AUGUSTUS '39 Abonnementen per week f0.12l/j, pet maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55. franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.1(k TEKORT OP RUIM f 5J MILLIOEN GERAAMD. De Amsterdamsche Rechtbank heeft voorloopige surséance van betaling verleend aan Mendelssohn en Co., Am- SÈDe rechtbank benoemde tot bewind voerders mr. M. van Regteren Altena, advocaat en procureur te Amsterdam, A Pierson te Baarn, firmant van de firma Pierson en Co., bankiers te Am sterdam en A. W. A. Meyer, procuratie houder der firma Hope en Co., Am sterdam. De schuldeischers zullen op Don derdag 30 November te twaalf uur in de raadkamer van de derde kamer der rechtbank worden gehoord, teneinde nader te beslissen over de definitieve verleening van de surséance van be- taling- De voorloopige surseance is verleend met ingang van Maandag. SVRSéANCE MENDELSSOHN EN CO. Staat van baten en lasten. Baten: kassa goud en couponsf 216.749.96 Debiteuren in gulden f 26.860.151.97 Debiteuren in vreemde valuta f 30.051.120.91 Ruitenl. schatkistbiljetten f 20.050.983.— pondsen f 98.829.800.— Noe te ontvangen fondsen f 13.359.191 Deelnemingen f 7.033.322.25 Svndicaatsrekeningen f 14.611.520.74 Onroerende goederenf 1.160.966.90 f 212.173.806.73 Lasten Crediteuren in guldens f 64.577.955.65 Crediteuren in vreemde valuta f 57.515.811.10 Consortiale crediteurenf Nog niet betaalde chèques f 95.742.538.71 17.083.88 Tekort dus rond f 5.680.000. f 217.853.389.34 Wagon van rangeertrein bij W. P. ontspoord. Treinverkeer Amsterdam- Utrecht gestagneerd. Maandagavond even voor acht uur is ten gevolge van een ontijdige wisselbediening een z,g. b.c. rijtuig, een spoorwagon tweede en derde klas, deel uitmakende van een rangeer trein ontspoord ter hoogte van het Weesper- poortstation te Amsterdam. De derailleerende wagon schoot dwars over een aantal sporen heen, waardoor ongelukkigerwijze de twee hoofdsporen van de drukke lijn Amsterdam- Utrecht waren versperd, onmiddellijk werden twee ongevallenwagens met het daarbij be- hoorende personeel gerequireerd, resp. van de Rietlanden en van het Centraal Station. Voorts werden onmiddellijk maatregelen genomen om het reizigersverkeer zoo weinig mogelijk stagnatie te doen ondervinden. Rei zigers voor de richting Utrecht en verder, die op het Centraal Station in den trein stapten, reden via Hilversum. De treinen uit Utrecht konden kort na het ongeval het Weesperpoort- station weer bereiken, omdat men er reeds heel spoedig in was geslaagd een hoofdspoor vrij te krijgen. Deze treinen konden de reis echter niet naar het C.S. voortzetten. Zy bleven op het Weesperpoortstation, van waar ze dan volgens de dienstregeling weer naar Utrecht vertrokken. Als gevolg van de ontsporing was n.l. een aantal wissels defect geraakt, waardoor het treinverkeer tusschen C.S. en W.P. veorloopig niet meer mogelijk was. Om half elf was deze storing verholpen. ftxeq-qm in Tfletieede JCanaal heeft geen succes Onderzoek in het drama van de Pijnackerstraat duurt voort Justitie en politie krijgen van vele kanten medewerking bij haar poging het drama dat zich aan het einde van Juni in de Pijnacker straat te Amsterdam heeft afgespeeld, volledig te recontrueeren. De oproepen, die zij in den loop der laatste dagen door middel van radio en pers tot het publiek hebben gericht, met ver zoek om inlichtingen naar aanleiding van be paalde aanwijzingen zijn niet onbeantwoord ge bleven. Zoo ging het met den oproep naar aan leiding van het waschnummer, welk verzoek om inlichtingen tot het vinden van het goede spoor leidde, vervolgens was het een zakenman, die zich als leverancier van drie koffers, waarbij de groote hukoffer, aanmeldde en nog tal van andere personen hebben zich de laatste dagen bij de politie gemeld in de veronderstelling wel licht belangrijke aanwijzingen te kunnen geven. En het spreekt wel van zelf, dat de politie die thans haar aandacht heeft geconcentreerd op het zoeken naar de nog ontbrekende deelen van het gevonden lijk, de haar verstrekte inlichtin gen nauwkeurig bestudeert in de hoop een spoor te vinden. Zoo vervoegde zich Zondagmiddag, naar wij gisteren reeds hebben gemeld, een in woner van Weesp bij de gemeentepolitie aldaar met de mededeeling, dat hij op den avond van 24 Juni jl., toen hij zich per fiets naar huis be gaf en zich ter hoogte van de nieuwe verkeers- brug over het Merwedekanaal bij Weesperkar- spel bevond, een plons in het water had ge hoord. Maandag heeft de Amsterdamsche politie bij na den geheelen dag op de aangegeven plaats gedregd. Resultaten heeft dit dreggen echter niet gehad. Noodlottige dood van ouden man wordt onderzocht Dezer dagen werd uit een sloot te Zoetermeer het lijk opgehaald van den 77-jarigen B. Til burg, wonende in de Katwijksche Buurt te Pijnacker. Aanvankelijk veronderstelde men, dat de oude man zijn dochter had willen opzoe ken, die te Pijnacker woont en in den laten avond, door de duisternis misleid, van den weg was afgeraakt en aldus in het water terecht ge komen en verdronken. Thans doet, naar „De Tijd" verneemt, te Pijnacker het gerucht de ronde, dat de oude aan niet door een ongeluk omgekomen is, maar door misdadige handen om het leven is ge bracht. De rijkspolitie leidt het onderzoek en ook de Officier van Justitie is van het geval in kennis gesteld. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat de grijsaard, op weg naar zijn dochter, op den na- tionalen feestdag een bezoek heeft gebracht aan een café te Zoetermeer. Hij werd daar in een Vrij_ vroolijke stemming gezien en heeft in het hijzijn van verschillende omstanders een briefje van f 100 uit zijn zak gehaald'en gewisseld. Het eigenaardige van het geval is, dat de man wiet slechts één gulden op zak in de sloot werd terug gevonden! Het geld kan hij onmogelijk aan drank heb- hen uitgegeven, daar hij slechts zelden alcohol gebruikte. Hij het verder onderzoek, dat de politie in stelt, wordt o.m. gezocht in de richting van de genen, die van het wisselen van het geld in het fcafe getuigen waren. bij vliegtuigongeluk in de Oost SOERABAJA, 14 Aug. (Aneta-A.N.P.) He denmorgen te acht uur is nabij de Mapia-eilan- den, honderdvijftig mijl ten Noorden van Ma- nok wari, (Nieuw-Guinea) een vliegtuig veron gelukt. Het vliegtuig werd geheel vernield. Hierbij is gedood de luitenant ter zee J. H. Geerlings. Zwaar gewond zijn de sergeant-monteur Van der sloot, de telegrafist Grave en de matroos, eerste klasse, van den Heuvel. Verder zijn ge wond de reserve-luitenant ter zee Van. der Stok en de korporaal-vliegtuigmaker Polman. De gouvernementsstoomer „Valk" is naar de plaats des onheils vertrokken. Gevaarlijk spel van jongens. Maandagmiddag omstreeks twee uur is een ernstig ongeluk gebeurd in de slagerij van den heer H. te B'lerick (L.) Diens zeven jarig zoontje was met een vriendje in den winkel aan het spelen Op een gegeven oogen- blik maakte de kleine H. zich meester van 't veiligheidsslachtapparaatdat hij op z'n vriendje richtte. Het waipen ging af en ver wondde het vriendje ernstig aan het hoofd. In zorgwekkenden toestand werd het jongetje naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen Hoewel men de hoop op herstel nog niet heeft opgegeven, bestaat er toch weinig kans dat men den jongen in leven zal kunnen houden. Kon. Ned. Zwembond zijn daar echter zeer ver wonderd over. omdat het record niet voorkomt in de regiementen der F. I. N. A,, welke tot 1949 geldig zïin. Daar mej. Heeselaars haar recordpoging van te voren officieel bij de technische commissie heeft aangevraagd, zal men thans haar prestatie in ieder geval ter erkenning aan de F. I. N. A. stui-en. CRICKET M. C. C.-NEDERLANDSCH ELFTAL. In het nieuwe Spaansche.kabinet, dat Franco (midden) ingesteld heeft, bekleedt generaal Varela (links) de functie van minister van oorlog en generaal Yague (rechts) die van minister van luchtvaart. Maandagmiddag ongeveer 5 uur is de 60-jarige J. de Greef uit Wouw, toen hij per rijwiel den onbewaakten over weg aldaar passeerde, door den trein uit Vlissingen welke op weg was naar Roosendaal, gegrepen Het slachtoffer werd omstreeks hon derd meter meegesleurd en was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is slecht. Een wachthuisje, dat niet meer als zocdanigs dienst doet doch wat wel bewoond wordt, beperkt het zicht aanzienlijk. Na enkele oogenblikken vertraging heeft de trein de reis voortgezet. Nu er een meisje is verdronken worden maatregelen genomen Het veertienjarige meisje M. Sij ster mans is in het zwembad de Hitjesvijver te Heerlerheide verdronken. Het meisje, dat niet zwemmen kon, wilde een bal, die langs den kant van het bad dreef, uit het water halen. Zij ging op de gladde cemen ten glooiing staan, gleed uit en kwam in het diepe water terecht. Onmiddellijk sprong haar tante, mej. H., de drenkelinge na en het gelukte haar het kind boven water te halen. Omdat zij echter niet tegen de gladde helling op kon, moest zij het kind weer loslaten. Inmiddels was de pachter van het bad, S., met een plank toe gesneld, maar het gelukte hem niet, tante en nichtje uit het water te halen. S. heeft toen een paal genomen en mej. H. kon hiermede op het droge komen. Zij sprong onmiddellijk weer in het water, om haar nichtje boven te brengen. Zij heeft het meisje opgehaald en met behulp van de paal op den kant gebracht. Een broer van mej. H. en een dame hielpen eveneens bij de reddingspogingen. Het meisje was buiten bewustzijn. De heer H. heeft nog getracht door kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken hetgeen niet meer mocht gelukken. Een geneesheer, die kort daar op ter plaatse kwam, kon slechts den dood con- stateeren. Bij het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat er geen voldoende reddingsma- teriaal en geen voldoénde toezicht in het zwem bassin was, waarop het in overleg met den bur gemeester, van Heerlen is gesloten. Nadat de pachter op het politiebureau was verhoord, is hij op vrije voeten gesteld. Aan den LuikRomeLuik-rit wordt dit jaar o.m. deelgenomen door de bekende équipe M. Gatsonides (Heemstede) en A. H. Beels (Haarlem), die men hier met hun Mercury ziet afgebeeld. Zionisten te Genève bijeen. Beraadslaging over actie inzake Palestina. GENèVE, 15 Augustus. De militaire actie en de stakingen om de Britsche regeering te dwingen haar politiek in Palestina te wijzigen zullen besproken worden op 't Wereld- Zionistencongres, dat den 16en Augus tus te Genève wordt geopend. Twee duizend Joodsche afgevaardigden uit de geheele wereld zullen dit congres bijwonen en om hen op de hoogte te houden van het nieuws, zullen de dagbladen gedurende Augustus in de vijf talen gedrukt worden, die door de verschillende vertegenwoordigde orga^ nisaties worden gesproken. Jeugdleiders zullen een studie maken van de meest doeltreffende methode om de Jood sche jeugd in Palestina te .organiseeren voor den strijd tegen de consequenties van het Britsche Witboek. De vrouwenorganisaties en deskundigen van de medische bonden zullen de beste manier bespreken om de ontwikkeling van het Jcod- sche Nationaal Tehuis te bespoedigen en den vooruitgang, die reeds gemaakt is. te conso- lideeren. De gedelegeerden zullen ook hun houding tegenover de Arabieren in Palestina bepalen. De vergaderingen zullen gelijktijdig ge houden worden in het Victoria-Concertge- bouw, het Groote Theater en het gebouw waar de Volkenbond placht bijeen te komen Aan de opening van het eigenlijke congres gaat een bijeenkomst vooraf van de inter nationale Zionistische federaties van arbei ders, vrouwen en jongeren, de medische en maritieme bonden, waar de agenda voorbe reid zal worden. Deze bijeenkomst is den 9en begonnen en zal den 15den eindigen. (United Press). Nederland 98; M. C. C. 234-5. Op Lord's Cricketground is de tweedaag- sche match begonnen tusschen een M. C. C.- elftal en het Nederlandsch elftal. Van Manen won den toss; hij koos eei-st batten op een snel en kurkdroog wicket. Labouchère en Van den Bosch openden de innings op het bowlen van den fastbowler Nevinson en den medium bowler Walford. Het begin is echter bijzon der slecht voor Nederland, want reeds in zijn eerste over weet Nevinson Labouchère te bowlen voor 0 en op zijn zevenden bal (elke over bestaat uit 8 ballen!) gaat Jansen voor 1 l.b.w. De fastbowler blijkt onoverkomenlijke moeilijkheden op te leveren, want in zijn derde over stuurt hij met 3 opeenvolgende ballen v. d. Bosch (6), Stolk (0) en Sillevis (0) terug, de eerste en laatste gebowled, Stolk l.b.w. (5—17K Hiermee veroverde Nevinson dus den hattrick. Van Manen en Schnitger brengen dan eenige verbetering, tot dat op 36 Van Ma nen door Walford voor 12 wordt gebowled. Wanneer hierna op 51 ook Schnitger voor 17 runs moet verdwijnen, denkt ieder reeds, dat het eonde der innings daar is. Gallais en Ter- wiel echter zetteen nog een aardigen stand op en als beiden voor resp. 26 en 18 worden ge bowled, is het totaal nog 98 geworden. Nevin son 635. M.C.C. opende hieria met Wilkinson en Lo- mas op het bowlen van Terwiel en Sodder- land. Het begin was voor Holland niet slecht, want op 15 werd eerstgenoemde voor 9 door Terwiel gecleaned. Cuthbertson en Lomas ech ter waren het bowlen volkomen meester, al bleef dit zeer goed evenals het veldwerk. Eerst op 105 kwam het tweede succes toen Sodder- land Cuthbertson vooi 47 runs bolwde (2 105). Het scoren geschiedde langzaam; op 170 werd Lomes voor 87 op het bowlen van Gallois gevangpn. (3—170). Sodderland moest hieria door een blessure het veld verlaten en Labouchère nam den bal ter hand. Op 192 had hij succes door Scorer voor een aantrek kelijke 26 te bowlen. (4—192) Addinsall en Grinston lieten zeer goed cricket zieneerst vlak voor het einde van den egersten dag werd eerstgenoemde achter het wicket op Van Manen's bowlen voor 33 gevan gen Op 2345 werden de stumps uit den grond getrokken; toen was Grimston met 22 not out. V.H.C.OEHOE'S. De Oehoe's, die voor hun tweede match te Venlo met een danig verzwakt elftal uitkwa men, aangezien hun beste krachten elders spe len moesten, hebben de buitengewone pres tatie geleverd om V.H.C met 21 runs op de tweede innings te slaan. De Oehoe's. die practisch alleen bestonden uit spelers van Haarlem V, scoorden in de lste innings 42 runs. waarvan P- v.d. Wal 13 en D. v. Oorde 12 not out. Voor V.H.C. bowlden: E. Linssen 7—13 en H Fax 320. De Venlo'ers brachten het tot 55 runs. Hiervan scoorde de bekende hockeyer P Nefkens 24. Bowlingcijfers Oehoe's: W. Peschar 67, G. Wessel 2—25. D. v. Oorde 2—12. In de tweede innings scoorden de Oehoes 84 runs voor het verlies van 9 wickets Hiervan hadden: W. Peschar 43 en J. Spiekerman 10 not out. r Bowlingcijfers V.H.C. 2e innmgs: E. Linssen 7—37. H. Tax 212. H. Nefkens 0—15. V.H.C. bracht het hierna .tot 52 runs. waar van H. Tax 11 en' P. Nefkens 16. Nu bowlden voor de Oehoe's: W. Peschar 5—13. G. Wessel 1—12. D. v. Oorde 4—25 KORFBAL HAARL. KORFBALBOND „MEERLEBOSCH". Secretariaat; Rijnstraat 117. Zondag 20 Augustus hebben op het terrein van Meerlebosch belangrijke korf bal wedstrij den plaats. De korfbalclub „O.K.V." uit Oost- zaan komt op dien datum op bezoek met 4 twaalftallen, n.l. 3 senioren- en 1 adspiranten- twaalftal. De vereeniging, die de meegte punten be haalt, ontvangt een herinneringsbeker. 10.uur: Meerlebosch aO.KV. a (adsp.) 11.— uur: Meerlebosch 3O.K.V. 3. 12.45 uur: Meerlebosch 2^0.K.V. 2. 2.30 uur: Meerlebosch 1O.K.V. 1. ZWEMMEN Mej. Heeselaars verbetert wereld record TOO yards schoolslag. Maandagavond heeft mej. Heeselaars in het Sportfondsènbad te Rotterdam een poging ge daan om het wereldrecord op de 100 yards school slag te vei-beteren. Zij slaagde hierin en maakte een tijd van 1 min 15,6 sec: Het record stond mei 1 min. 16.fi sec. op naam van mej. J. Dillard (V. S.), die het cp 15 April van dit jaar te De troit vestigde. Of dit record echter erkend zal worden, is nog een vaag. Sinds de vergadering van de F. I. N. A. tijdens het wereldwaterpolotournooi om den Forthybeker te Doetinchem staat het record van de 100 yards schoolslag op de wereldrecord- lijst, De leden der technische commissie van den ZEILEN. SNEEK-WEEK. Bij de Maandag voortgezette zeilwedstrij den werd H. Schmidt met „Spaarne" No. 3 in de hoofdklasse van de regenboogklasse (groep 2). J. R. Blickman te Haarlem was met „Dar ling 2" No. 1 in de Drakenklasse; in de 12- voetsjollen klasse P. M. Schoen te Bloemen- daal met „Popeye" No. 2 en J. Bier te Aer- denhout met „Beroeboe" No. 3 ;in de 16 M2- klasse a I was C. C. Flemming te Bloemen- daal met „Unrest" no. 1. ATHLETTEK ATHLF.TIEKWEDSTRIJDEN N.A.S.B. Zondag hield de afd. Haarlem van den N. A. S. B. een vijf kamp voor heeren en een drie kamp voor dames, waaraan ook leden uit Amsterdam en IJmuiden deel namen De uit slagen luiden als volgt: Heeren: 100 M.: 1. A. v. Zonderen 12 sec.; J. van Kempen 12.1 sec 1000 M. 1. M. Bouquet 3 min. 2 sec.; 2. K. Kistemaker 3 min. 1 sec. Speerwerpen: 1. A. Pijl 35.59 M.; 2. F. van Es 34.02 M. Hoogspringen: 1. F. van Es 1.55 M.; 2. C. Dekker 1.45 M. Verspringen: 1. A. Pijl 5.695 M.; 2. C. Dek ker 5.61 M. Totaal uitslag heeren: 1. A. Pijl Haarlem 2696.30 pnt.; 2. F. van Es, Haarlem 2527.80 pnt. Dames: 100 M.: 1. G. Vreulink, Haarlem 1'4 sec.; 2. A. van Hamburg 14.5 sec. Kogelstooten1. A. van Hamburg 9.18 M.; 2. K. van Meurs 8.16 M. Verspringen: 1. H. de Vries 3.90 M.; 2. G. Vreulink 3.84 M. Uitslag Driekamp dames: 1. A. van Ham burg, IJmuiden 507.65 pnt.; 2. G. Vreulink, Haarlem 462.10 pnt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1