IJmuider Courant Zweefvliegrecord één dag fianses Jxeae Een Uitstapje. bestond maar O. Koch legde Dinsdag een afstand van 240 K.M. af Jm de Tlieuuxe Jietk te Amsterdam. Zich te ver in zee gewaagd. Autoremmen waren niet in orde. Japansche actie bij Hongkong Wiebij deMendelssohn 24e JAARCANC No. 243 Loaren» Coster MaatschappQ Algem Uitga" f00, Courant Uitgaven Drukkerij (V V Grootc- Houtstraat 93. lel 10724- Unwld» Courant KennemerlaaD 42. Uitluiden. Ijlüfoo» S3»1- 310791 llle tt„ncalia. opsegeve» 'oo, dil bl.d. „ordeD kosteioo» opgenomen in de gennenter CouranL DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREBOOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 16 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j, pe* maand f0.521/2» pet" 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.lOt Na een afwezigheid van ruim twee maanden slechts een uitstapje in zulk een lang en "oemrijk leven is Watteau's meesterwerk ^'Indifférent" teruggekeerd. Wel niet direct 'ia het Louvre, waaruit het gestolen was, maar dan toch in de handen der gestelde machten. Want de dief, Serge Claude Bogoeslafski, heeft het afgeleverd in het Paleis van Justitie nadat hij en zijn advocaat, maitre Mouraud, eerst voor een openbare voorstelling gezorgd hadden. De Parijsche dagbladen waren name lijk per anoniem telefoontje uitgenoodigd, verslaggevers en fotografen te zenden om een sensatloneele gebeurtenis bij te wonen. Som- Jnige bladen geloofden er niet aan en deden niets, maar andere namen het kleine risico, dat een uurtje tijds verspild zou worden. En die kregen gelijk. Want temidden van het groepje "reporters verscheen een jonge man, dragend een pakje-in-zilverpapier, onthulde ^Indifférent" waarmee, zooals ik indertijd schreef, letterlijk „de onverschillige" maar in dit geval „de zorgelooze" wordt bedoeld en verklaarde zijn roof. Waarna hij naar den rechter van instructie wandelde en zich ter beschikking van de Justitie stelde. De verklaring hield in, dat hij het werk van Antoine Watteau slechts uit liefde voor de Kunst „geleend" had. Want hij vond dat het Louvre zijn schilderijen slecht restaureerde en dat l'Indifférent een voorbeeld van dit euvel was. Derhalve nam hij het schilderijtje (het meet maar 25 x 20 c.m.) op 11 Juni onder zijn jas mee naar huis en restaureerde het volgens zijn inzichten. Inmiddels voltooide hij boven dien zijn boek „Slechte restauratie van mees terwerken" En toen werd hij benauwd van wege de losgebroken perscampagne en wou het doek aan den directeur van het Louvre terugzenden en zich verdrinken. Maar een vriend bracht hem van dit wilde denkbeeld af en geleidde hem naar mr. Mouraud, die de knoop op veel beter en vooral practischer wijze ontwarde. Want hij bewoog Claude Serge Bogoeslafski, oud 25 jaar, kunstschilder, tot de teruggave-in-het-openbaar die zoowel voor den dader en voor diens boek als voor den advocaat een vervaarlijke reclame moet beteekenen. Ik schrijf dit zonder vreugde neer. Toen twee maanden geleden het schilderijtje ver dwenen was heb ik, vaststellend dat het van wege zijn wereldvermaardheid onverkoopbaar moest blijken, de romantische veronderstel ling geopperd dat de dief bevangen zou zijn geweest door de wonderlijke spelingen van licht en kleur, door Watteau meer dan twee eeuwen geleden in dit kleine doek tot uiting gebracht. Ik heb verondersteld dat hij ge dreven zou zijn door een onweerstaanbare neiging, deze schoonheid voor zichzélf alleen te bezitten, zoodat hij er zich aan zou kunnën verlustigen gelijk de vrek aan zijn goudstuk ken, maar dan toch op een veel iiooger plan dan de vrek. Helaas. Serge moge dan nog beweren dat hij door zuivere kunstliefde, zich uitend in een bepaalde restauratie-overtuiging, gedreven is, maar de voltooiing van dat boek stemt mij achterdochtig en de reelame-vertooning in het Palais de Justice doet den twijfel aan de zuivere kunstliefde en pure restauratie-geest- drift nog verder rijzen. Het heele geval krijgt iets Amerikaansch. Het herinnert te sterk aan gestolen parelsnoeren van actrices en film sterren. Alle bekoring verzwindt, "het zakelijke element treedt naar voren de romantiek in het gebeurde begint om zoo te zeggen „indif férent" te worden, waarmee ik nu niet onver schillig of zorgeloos bedoel maar „te ver onachtzamen". Natuurlijk kan Parijs er nog eenige dagen plezier aan beleven. Het zaakje krijgt een jolig aspect, want het schilderij is terug en mr. Mouraud zal ongetwijfeld al een vernuftige juridische redeneering in zijn hoofd hebben waarmee hij aantoont dat zijn cliënt geen dief is. Ik ben geen jurist, maar zou mij kunnen voorstellen dat hij betoogt dat „het element van opzet" namelijk van opzet-tot-het- plegen-van-diefstal, waarmee men zich toch moet willen bevoordeelen, ontbrak. Deze jonge^ man, instede van zichzelf te bevoordeelen, stelde integendeel zijn arbeid „om niet" ten dienste van de Kunst en van het Louvre door het schilderij volgens zijn eigen inzicht te gaan restaureeren. Daar zou de Officier dan weer op kunnen antwoorden: „Hij heeft zich wel bevoordeeld: door de reclame die hij eruit gehaald heeft" enzoovoorts. Maar de vriend zal getuigen dat Serge nimmer reclame beoogde, zich integendeel wou verdrinken toen hij merkte dat de wereld niet zoo droomerig en idealistisch-in-het-restauratiebedrijf was als hijzelf. Et cetera. Er zit ongetwijfeld nog veel meer in. Het is te hopen dat Bogoeslafski geen school maakt. Gelukkig zijn de Halsen in Haarlem's museum alle groot van afmetingen en dus niet gemakkelijk te ontvoeren. Stel u voor dat de een of andere jonge artist, niet instemmend met de restauratiemethoden, indertijd dooi den heer G. D. Gratama toegepast, er met een Hals vandoor ging! En er zijn zooveel musea met zooveel gerestaureerde schilderijen! Gelukkig is l'Indifférent spoedig terugge keerd. Hij is maar twee maanden weg ge veest. De Mona Lisa, in 1911 verdwenen, bleef twee jaar zoek Ook in deze aangelegenheden blijkt het tempo des levens te zijn versneld. De Nederlandsche zweefvliegers, die deel uitmaken van het zweefvlieg- kamp op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, uit welke deelnemers de definititeve ploeg voor de zweefvlieg- wedstrijden van de Olympische Spelen te Helsinki wordt gekozen, verrichten steeds betere prestaties. Konden wij gisteren melden, dat het Nienhuis ge lukt was het Nederlandsche afstands record te verbeteren door een vlucht van Eindhoven naar Les Mazures- Ardennes in Noord-Frankrijk, en dus België zonder daling over te vliegen, dit record heeft slechts een bestaan van één dag gehad, doordat O. Koch met de PH 80, de „Miriimoa", Dinsdag een uitstekend geslaagde doelvlucht naar St. Quentin maakte, hetgeen een afstand van 240 K.M. is. Hiermede is dus het record van Nienhuis gebroken. En evenals Maandag verrichtten ook Dins dag de andere deelnemers uitstekende pres taties. H. van Zanten maakte een duurvlucht van 5V2 uur en landde daarna keurig weer op het vliegveld Welschap. De zweefvlieger behaalde daarmede het zilveren C.-brevet. Zijn toestel was de Röhn-Bussard PH 78. Twee andere zweefvliegers maakte vluchten, vermoedelijk in September gedoopt. Het ligt in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de maand September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal plaats hebben. Met een brandende sigaret naar bed gegaan. Huisknecht om het leven gekomen. In den nacht van Zondag op Maandag is de negentienjarige J. Schmidt, huisknecht in een der hotels te Valkenburg, door het rooken van een sigaret in bed in brand geraakt. Tegen halftwee ging S. slapen. De eigenaar van het tegenover gelegen hotel ontdekte tegen half drie brand op een der bovenkamers van het hotel. Hij alarmeerde direct zijn collega, die toesnelde en den huisknecht in een brandend bed vond. De jongen was reeds zeer ernstig met brandwonden overdekt. De ijlings ontboden geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Dinsdag is de jongen aan zijn verwondingen bezweken. Van jongeman geen spoor meer ontdekt. Ondanks hulp van vliegtuigen Omstreeks drie uur Dinsdagmiddag bemerkten eenige menschen op het strand te Wassenaar, dat twee personen zich te ver in zee hadden gewaagd en in gevaar verkeerden. Kort daarop ging de reddingsbrigade in zee, teneinde het tweetal op het strand terug te brengen. Men wist het tienjarig dochtertje van de familie C. uit 's Gra- venhage in bewusteloozen toestand op te pikken, doch haar oom, de 27-jarige M. uit Rotterdam, in wiens gezelschap zij vertoefde, kon men niet ontdekken. Met vliegtuigen van Ypenburg, welker assistentie werd verzocht, werd de om geving afgezocht, doch men heeft M niet gevonden, zoodat als vaststaand moet worden aangenomen, dat de man verdronken is. Nadat een geneesheer met behulp van een zuurstofapparaat en het toepassen van kunstmatige ademhaling de levens geesten bij het meisje had opgewekt, werd het kind per ziekenauto naar het ziekenhuis aafi het Westeinde te 's Gra- venhage vervoerd, en aldaar ter obser vatie opgenomen. waarbij zij één der eischen van het zilveren C.-brevet vervulden, n.l. de afstandsvlucht van minstens 50 K.M. Het waren J. Houwink met de Grünau-Baby PH 85, die op de renbaan te Tervueren bij Brussel daalde, een afstand van 95 K.M. en M. Mignot met de Grünau-Baby PH 58, die in de buurt van Mechelen daalde en daarmee een afstand van 85 K.M. aflegde. Tandem aangereden; drie gewonden. Dinsdagavond omstreeks half negen heeft zich op de Weesperzijde te Amsterdam, ter hoogte van de Duivendrechtsche brug, een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij drie tandemrijders ernstige kwetsuren hebben op- geloopen. Het ongeveer 50-jarige echtpaar Van Rooy uit Nigtevecht wilde, gezeten op een tandem den rijweg' oversteken in de richting Diemen. Op den bagagedrager reed de veertienjarige dochter van het echtpaar mede. Op het mo ment van oversteken naderde een personen auto. welke eveneens in de richting Diemen reed. De heer Van Rooy, die voorop de tandem had plaats genomen, weifelde even, hetgeen hem noodlottig is geworden. De auto reed de tandem aan, tengevolge waarvan de drietal te gen den straatweg werd gesmakt. De heer Van Rooy liep hierbij een hersen schudding en een wond boven het rechteroor op, terwijl zijn echtgenoote een schedelbasis- fractuur kreeg en het veertienjarig meisje een wonde in de buik en een armfractuur be kwam. De drie slachtoffers,, van wie vooral moeder en dochter er ernstig aan toe waren, werden, nadat een geneesheer uit Diemen de eerste hulp had verleend, naar het Onze Lieve Vrou wegasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Bij het onderzoek, dat de politie na het on geluk heeft ingesteld, bleek, dat de remmen van de auto niet in orde waren, weshalve de wagen in beslag is genomen. Prins Bernhard laat Prinses Beatrix zien dat haar zusje, Prinses Irene, al gegroeid is. Deze foto werd door H. M. de Koningin gemaakt. Onderzoek naar bauxiet en goud in Suriname. PARAMARIBO. 15 Aug. (Aneta/A.N.P.). De Billiton Maatschappij heeft het vliegtuig „De Snip" gecharterd voor kaarteeringsvluch- ten in verband met het onderzoek naar bauxiet. De maatschappij zet het onderzoek naar» bauxiet en goud op degelijke wijze voort. (Van de zijde der Billiton-Maatschappij kon men ons bovenstaande mededeeling van onzen correspondent te Paramaribo bevestigen. Bij de K.L.M. bleek van dezen charter nog niets bekend te zijn. Wel kon men ons mede- deelen dat men in onderhandeling was over kaarteeringsvluchten, niet alleen met de Billiton-Mij. en andere particuliere concerns, doch ook met het gouvernement) Dronken autobestuurders. Dinsdag hebben twee bestuurders van auto's terecht gestaan, die een ongeluk hadden gehad toen zij niet geheel nuchter waren. De één, een garagehouder uit Doetinchem, had een wielrijdster doodgereden. Tegen hem werd voor de Arnhemsche rechtbank een gevangenis straf van vier maanden geëischt. De ander, een vertegenwoordiger van een bierbrouwerij, was te Beek tegen een café op gereden. De kantonrechter te Terborg veroor deelde hem tot duizend gulden boete subs, twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Prae-liistorische graven te Lunteren ontdekt. Op terreinen, toebehoorende aan notaris Dinger te Lunteren zijn door de Gebr. de Ruiter prae-historische graven ontdekt, waar uit men belangrijke gegevens hoopt te vinden betreffende de vroegere perioden van bewo ning van ons vaderland. Dr. F. C. Bursch, con servator van het rijksmuseum voor oudheden te Leiden, zal deze graven deskundig onder zoeken en blootleggen. Twaalf arbeiders zijn onder zijn leiding met de afgravingswerkzaam heden begonnen. Troepenlanding in de delta van de Paarlrivier HONGKONG, 16 Augustus. (Reuter- ANP) De Britsche autoriteiten hebben twee compagnieën troepen gedirigeerd naar de grens van het schiereiland Kow- loen, ingevolge het feit, dat gisteravond de Japanners geland zijn te Namtau in de delta van de Paarlrivier. De Japan ners zijn opgetrokken langs de grens naar Tsjoemtsjoem en legeren zich thans langs het grensgebied. Vanmorgen heb ben vier Japansche vliegtuigen de stad Tsjoemtsjoem gebombardeerd. Blokkade van Hongkong beoogd? Nader verneemt Reuter: Een detachement van -500 Japansche manschappen heeft vanmiddag Tsjoemtsjoeng bezet, is opgetrokken tot 20 yards afstand van de brug over de rivier die de grens vormt, en heeft al daar de Japansche vlag geplant De Japansche en Britsche, troepen staan thans, slechts gescheiden dioor de brug, tegenover elkander. De toestand is kalm. Waarnemers geloovèh, dat deze Ja pansche actie beoogt' voorbereidingen te treffen voor een blokkade van Hong kong, gelijk aan die van de Britsche concessie in Tientsin.- surséance betrokken zijn Aan het lijvige dossier omtrent de baten en lasten der firma Mendelssohn Co. Amster dam ter griffie van de Arrondissementsrecht bank gedeponeerd, ontleenen wij het volgende: Aan den staat van baten en lasten is pro memorie toegevoegd een opgave betreffende de transacties in Fransche, Belgische en Ar- gentijnsche schatkistwissels. De wissels, welke vele malen (de Fransche 23 maal) verlengbaar zijn, werden ten deele verkocht, zonder dat de kooper verplicht was de verlengingen over te nemen. Van het Fransche papier was aldus 57.100.000 gulden geplaatst. Hiervan moest f 25.050.000 per 30 Augustus a.s. door Men delssohn Co. worden teruggenomen, de ver valdata van 32.050.000 gulden waren verschil lend. Van het Argentijnsche crediet werd een som ad f 1.1 millioen op gelijke wijze verkocht en van het Belgische paoier 6.100.000 gulden. Onder de andere verplichtingen komt er o.a. een voor tegenover de Amsterdamsche Bank, van wie Mendelssohn nog 3,6 millioen gulden 4% leening ten laste der Fransche re publiek en 3,6 millioen gulden 3vj% obli gaties ten laste van denzelfden debiteur moet overnemen. Van de firma L. Dreyfus moet zij eveneens 3,6 millioen gulden 3M% obligaties Frankrijk overnemen en van Lazard Frères lVz millioen 3obligaties. Er blijkt overigens nog een garantie te bestaan tegenover de Banque de la Société Generale de Belgique voor bijna 2,8 millioen gulden. De uitgebreide crediteurenlijst ver meldt o.a. de namen van de Nederland sche Bank, die een (gedekte) vorde ring heeft ad 12.2 millioen gulden. De Nederlandsche Handel Mij. paraiseert met gedekte vorderingen ad 29,4 mil lioen gulden, waarvan een on call ver strekt crediet ad 2 millioen gulden, een vordering op meta-rekenins ad 9V2 ton en een vordering ad 491.000. De Amsterdamsche Bank heeft nog een (gedekte) vordering ad 2 millioen gul den en een vordering ad dollar 491.000. Vervolgens komt de firma Pierson en Co. op de crediteurenliist voor met een (gedekte) vordering ad 3 millioen gulden, een accept vordering ad 546.000 gulden en een vordering ad dollar 131.000. Voorts komt de naam der Neder landsche Trust Maatschappij herhaal delijk op de crediteurenlijst voor met allerhande bedragen, in totaal een be langrijke som vertegenwoordigend. Zoo zien wij o.a. een (gedekte) vorde ring ad 9.6 millioen gulden en een (ongedekt) consortiaal crediet ad 9 millioen gulden. Voorts vorderingen van p. st. 120.000. 4 1/4 millioen dollar en 2.4 millioen belga's. Ten slótte verschijnen ook tal van buiten- landsche instellingen met meer of minder be langrijke bedragen aan vorderingen op Men delssohn en Co. De voornaamste van deze crediteuren zijn Amerikaansche, Zwitsersche en voor beschei dener bedragen Belgische en Zweedsche in stellingen. Betoogingen in liet Protectoraat. Ergernis der nationaal-socialisten opgewekt. Het nationaal-socialistische orgaan in Bohe- men en Moravië de „Prager Zeitungsdienst", beklaagt zich er over, dat de Tsjechen de ge woonte hebben aangenomen van een religieuse plechtigheid een vaderlandslievende betooging te maken. De laatste bedevaart naar Domazlits, waar aan 100.000 personen uit alle declen van Bohe- men en Moravië deelnamen, is een vaderlands lievende betooging geworden, waaraan de na tionaal-socialisten zich geërgerd hebben. Op het voorplein van de Kathedraal werd Mgr. Huibers gistermiddag door de Katholieke jeugdorganisaties en talrijke andere Katholieken gehuldigd in ver band met zijn 40-jarig priesterfeest. De bisschop bedankte met een korte toespraak voor deze spontane huldiging. Beijnes vervaardigt Dieselrijtuigen Voor de Nederl. Spoorwegen. In Mei van het volgende jaar zullen bij de Ned. Spoorwegen achttien vijfdeelige Diesel- treinen in gebruik worden genomen. Deze trei nen zullen een nieuwe phase vormen van het spoorwegverkeer daar noch in Nederland noch in het buitenland vijfdeelige Diesels rijden. Men heeft tot nu toe altijd de gewone drie- deelige Dieseltreinen gehad. De treinen worden thans gebouwd bij Allan, Werkspoor en bij de N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwegwagens te Haarlem. Van elke vijfdeelige Diesel worden twee rijtuigen in de Haarlemsche fabriek gemaakt. In totaal zullen daar dus 36 rijtuigen worden vervaar digd zoodat de fabriek voor den eersten tijd genoegzaam van werk is voorzien.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1